Zwarte dag van hef verzet Vermindering van Overheidsuitgaven Sport in het Kort Accijnsfraude voor Haarl. Rechtbank herleefde in de rechtszaal De tweede overval op de gevangenis aan de Weteringschans te Amsterdam, die 14 Juli opgezet werd om een zeven tigtal ondergrondsche strijders te ont zetten, herleefde heden in al zijn tra giek. toen de 24-jarige Nederlandsche SS-bewaker J. B., die door dubbel spel te spelen rechtstreeks verantwoordelijk gesteld moet worden voor den dood van 8 KP-ers en 7 andere politieke ge vangenen. voor zijn rechters stond in het Amsterdamsehe Bijzondere Hof. In Juli 1944 kwamen de leiders van de knokploegen in Amsterdam voor de dwingende noodzakelijkheid te staan om, met het voorbeeld van Gerrit van der Veen voor pogen, die bij den eer sten overval op de Weteringschans op zoo treurige wijze om het leven kwam, een tweede ontz-t.tingspoging te wagen. De eenige mogelijkheid van slagen lag bij den bewaker B., van wien bekend was, dat hij ontevreden was over de behandeling. Deze moest naar het Oos telijk front en zou er wel voor voelen, zijn medewerking te verleenen aan de bevrijdingspoging van een zeventig lal gevangenen, als die ondengmndiscibe Brem en zijn moeder tot. liet einde van den oorlog zou laten onderduiken. Een week lang werden besprekingen met hem gehouden en hij maakte een be trouwbaren indruk. Van den eersten dag af echter hield B. ruggespraak met den beruchten SD-er La-ges, naar wien hij door een „Noderlanaschen" SD-er verwezen was. De overval op de Weteringschans. Op den avond van Vrijdag 14 Juli 1944. ruim twee jaar geleden dus, kwa nten 16 met automatische wapens uit geruste KP-ers het naast de gevangenis gelegen gebouw van instructie binnen en bleven daar tot 3 uur 's nachts. Om 3.05 opende B.. zooals afgesproken was, de poort en de KP-mannen liepen de binnenplaats op. Nog voor het tijdstip, waarop de toegangsdeur tot het gebouw geopend zou worden, klonken plotse ling Duïtschè bevelen en floten de ko gels over de binnenplaats. Lages had zijn maatregelen genomen: de onder grondsche strijders zaten in de val. Zij verweerden zich hevig, vlogen alle kanten uit en schoten terug. Via muren en ramen wisten tien van de zestien door 'het gebouw van instructie te ont komen. Oo straat stonden de Duitschers gereed hen op te vangen, maar ze wa ren slechts met geweren gewapend en konden niet tegen den stroom van ko gels oo, die de vluchtende KP-ers. uit ür.in Stens en revolvers op hen losten. Een wilde jacht werd op de strijders anige-zet, waraan J. Paff (die als getuige zal verschijnen op de rechtszitting) slechts ken ontkomen door bij het restaurant Lido in de Stadhouderskade te duiken en zich vier uur lang onder bet sluisje met slechts zijn hoofd hoven water aan de zoeklichten te om'.trekken. Maar zes werden er gesnopen en daags daarna reeds met zeven lukraak gekozen gevangenen gefusilleerd. Bo vendien lieren Arie van de KP (Hil- vert van Dijk) en de landelijke knok- ploegleider. Johannes Post, die zich den zélfden nacht naar de moe-der var. B. begaven om haar naar het onderduik adres te vervoeren met haar zoon (zoo- ora die thuis gekomen zou zijn), bij het buis in de Kinkerstraat in de handen van daar verscholen Duitschers. Ook AGENDA Gen». Concertzaal: 2e Zomerconcert HOV. 20 uur: Rembrandt: Onsterfelijke liefde; Palace: Place de la Concorde; Luxor: 52nd Street, deze drie: 14.00. 16.15. 19.00 en 21.15 u Kr. Hals: Gibraltar, 14.00. 16.30, 19 00 én 21.15 u! City, Gr. Markt: Het Chineesche Landhuis. 39.00 en 21.15 uur. Zaterdag 20 Juli RCH-sportpark, Heemstede: Concours Hip- pique. 13.00 uur. Bioscopen: al Vrijdag; City bovendien om 14.15 en 16.30 uur. De Radio geeft vanavond HILVERSUM I. 301 m. 19.00 20.00 22.00 Nieuws NCRV. 19.30 Zooals de ouden zongen. 19.40 Leeslamp. 20,08 Piano. 20.15 Concert. 22.15 Vragen aan voorbijgangers. 22.30 Curacao. 23.00 Natan Milstein.. 23,10 Vrij en Blij. 23.-10 Gr.pl HILVERSUM II. 415 m. 18.00 20.00 23.00 NlSUWS VARA. 18.35 Muzikaal babbeltje; 19.00 Denk om de bocht. 20.05 Cantate. VPRO: 20,30 Le zing door Dr. a. f. Fortielje. directeur van Artis. 2100 Op de brug. VARA: 21.30 Men vraagt, wij draaien. 22.15 Jazz progr.; 23.15 Johan Jong en Janie Bron. zij werden met hun kamera-den den •volgenden dag neergeschoten. Het laat ste slachtoffer was een koerierster, die zich eveneens in het huis van B. be vond ter verzorging van de zenuwach tige moeder. Zij is gelukkig levend uit een Duitseh concentratiekamp terugge keerd. De Westerdam weer naar huis Rijke lading Zevenhonderdduizend pond bevroren vleesch, honderdduizend pond grapefruit, sinaasappelen en groote hoeveelheden ho ning, tabak en zaden zijn aan boord van het schip „Westerdatm" o-p weg naar Nederland, meldt Un. Press. Onder de passagiers bevindt zich de Nederlandsche gezant te Washington, jhr. Loudon. Hij deelde mede, dat hij in Ne derland de nieuwe leden van de regeering zal ontmoeten. Hij ontkende pertinent de geruchten, dat hij gouverneur-generaal van Ned.-Oost-Ind-ië zou worden. fJMUIDEN Drie Chr. Historische candidaten spreken In het Patronaatsgebouw te IJmuiden spraken Donderdagavond de eerste drie candidaten van de Chr. Hist. Unie voor de gemeenteraadsverkiezing. Na opening door den voorzitter op de gebruikelijke wijze kreeg allereerst de lijstaanvoerder, de heer Ani. ten Broeke, het woord. Deze spr. had ais onderwerp: ..Bouwen en Strij den". De heer Ten Broeke wees in de eerste plaats op de noodzakelijkheid van stoffeüjken en materieelen opbouw. „We zitten hier met groote en schrijnende pro blemen. Veie eenvoudige nijvere menschen staan voor de puinhoopen van hetgeen zij met moeite en inspanning hadden verkre gen. Op deze puinhoopen moeten weer huizen verrijzen. Daarbij zal rekening die nen te worden gehouden met de rechten van de gedupeerden. De raad van Velsen zal komen te staan voor het vraagstuk van den wederopbouw, waarbij de belan gen en de rechten van de bewoners wel buitengewoon in het geding komen. Het is voor de Chr. Hist, een eere-taak op de bres te staan voor die belangen. Velsen heeft eigenlijk alles noodig. De Chr. Hist, zijn daarvan overtuigd en hun ideaal is niet te beerschen, maar te dienen." Vervolgens sprak de heer ,T. C, Asehoff over „De C. H. in de branding". Spr. be- Tweede Kamer over de geldzuivering (Van onzen parlementairen redacteur) Nadat hei wetsontwerp, dat als voor- looper van de reorganisatie van het Hoo- ger Onderwijs het aantal curatoren van de universiteiten en van de Technische Hoogeschool wil uitbreiden, zonder hoof delijke stemming in de Kamer was aange nomen, kwam het ontwerp betreffende de verlenging met 1 jaar van de machtiging inzake de geldzuivering aan de orde. De heer Kortenhorst (KVP) zag de termijn liever op een half jaar gesteld. Hij vond de uitgaven van overheidswege, vele zonder dekking, te groot en mede een gevaar voor inflatie. Wat betreft de wijze van besteding van het beschikbare geld laakte spr. het fei't. dat de minister de geldzuivering wil gebruiken als middel tot bevoogding van ons volk. Eenzelfde geluid liet mr. De Wilde (AR) hooren, die o a. nog vroeg wat er tenslotte gebeurt met het geblokkeerde geld en erover klaagde dat de minister voortdurend niet-uitvoer- bare maatregelen neemt, zonder tevoren met het bankwezen te overleggen. De heer Schilt huis (P.v.d.A.) betoogde zijn volledige insttemming melde opheffing van het bankgeheim. De heer H o o g- karspel (comm.) hield een pleidooi tegen opheffing van diit laatste. De minister van Financiën verklaarde zeker bereid te zijn, binnen een half jaar weer eens over de geld saneer ing met de Kamer van gedachten te wisselen. Daar toe is het echter niet noodig de termijn van 1 jaar, tnan-s voor de machtiging aan- Rotterdam's haven krijgt gestolen goed terug Twee laadbruggen om te beginnen De eerste twee door de Duitschers uit ons land geroofde laadbruggen. afkomstig uit de Rotterdamsche iiaven, zijn dezer dagen naar Nederland teruggevoerd en overgege ven aan den vroegeren eigenaar, Thomp son's havenbedrijf te Rotterdam. Na het beëindigen der vijandelijkheden werden de bruggen in de haven van Lübeck aange troffen. Daar bevinden zich ook nog twee groote drijvende kranen uit Rotterdam en ln Em- den een andere maar het grootste gedeelte van ons havenmnteriaal hebben de bezet ters naar Hamburg versleept, waar niet minder dan 20 laadbruggen en kranen, af komstig uit Rotterdam en Dordrecht lagen. Verschillende moeilijkheden moeten over- wonnen worden by het repatrieeren van dit voor onze havens zoo onmisbare materiaal. In de eerste plaats zijn de kranen ln Dultschland onmisbaar o.m. voor de ravi tailleering van de Engelsclie troepen en de laadbruggen helpen in Hamburg bij het verschepen van Duitseh erts. Er zijn thans echter 14 van de 20 kranen en bruggen vrij gegeven. De eerste twee bruggen zyn in Rotterdam gearriveerd met een Duitseh schip, dat ons land als herstelbetaling is toegewezen. gevraagd, te bekorten. De regeering doet alles, om tot een inperking van over heidsuitgaven te komen; ook een nota zal verschijnen. Een sluitende begrooting was volgens den minisier in Nederland niet mogelijk, zoolang als het economische leven zich niet weer zal hebben opgericht. De meening van den afgevaardigde Kor tenhorst over het gevaar van inflatie door het constante deficit op de internationale betalingsbalans kon de minister niet dee- len; hij achtte eerder sprake van het tegendeel. De opheffing van het bankge heim vond hij noodzakelijk, al mogen er wel eenige bezwaren aan verbonden zijn. Tenslotte ging het wetsontwerp er zon der hoofdelijke stemming door. AMERIKANEN ZULLEN HONKBALLEN. Eind Juli wordt in Amsterdam een bezoek verwacht van een Amerikaansch vlooteska- der. De commandant heeft den wensch le kennen gegeven tijdens het verblijf sportwed strijden te organiseeren. Op het. programma staat een honkbalwedstrijd en wel op Zater dag 27 Juli in het Stadion van A.iax te Am sterdam. De tegenpartij is het Nederlandsch negental. Waarschijnlijk zullen twee Amerï- kaansche ploegen een demonstratie-partij in Rotterdam spelen. HONKBALPROGRAMMA. Voor Zaterdag luidt het programma van den Ned. Honkbal- bond, eerste klas: Ajax—VVGA: Blauw-Wit Quick; overgang: SpartaanTIJBB (4 u.); CVVC—SC Haarlem 2 (3,30 u.): tweede klas: Kennemerland—DWV (4 u.). Zondag worden gespeeld, eerste klas SC Haarlem—EDO (10 u). HHC—Schoten (2,30 u.); overgang: HCK HHC 2 (2.30 u.)r CeleritasRCH (2 u.); EDO 2Ajax 2 (10 u.): tweede klas: HHC 3Nep- tunus (32 U.) Sparta—HGK (11 u.); Laak kwartierRCH 2: HFC HaarlemThe Cat chers (to u.); Schoten 2Zandvoortmeeuwen (10 u.); Beverwijk—Schoten 3 (2 u.); EHS ABC 2 (10 u.). gon met de opmerking, dat de vóór 17 Mei door enkelen doodverklaarde C. H., spring levend bleek te zijn. Op 17 Mei was er van geen achteruitgang sprake en twaalf dagen later, bij de verkiezing voor de Prov. Staten, boekten de C-hr. Hist, de grootste winst: In Velsen niet minder dan 38'/» „Hoe komt dat nu?" vraagt spr. „Omdat de beginselen en idealen nooit te oud worden en dat zij leven in de harten van duizenden Nederlanders. Dit beginsel vindt haar kracht in het nimmer verouder de Evangelie. De Chr. Historischen zijn daarom ook niet conservatief, doch voor uitstrevend." Spr. onderstreepte de opmer king van den heer Ten Broeke: „Wij zijn er om te dienen." Hierna sprak de heer Jaap Kolkman over „We varen op een Vast Bestek". Iedere IJmuidenaar weet, dat het noodig is een bestek te maken. Wat is óns Kom pas, welke zijn de Gronden? Het gaat bij spr niet om de kleine dingen, maar om hooge, heilige zaken. Iedere groep wil, van haar kant bezien, het beste, maar de uitgangspunten liggen hemelsbreed uit elkaar. IJmuiden is, aldus spr., nog lang niet aan het einde van zijn ontwikkeling. Wanneer wij zeggen, dat wij alles zullen doen om haar groei en bloei te bevorde ren, doen wij dit niet alleen om stoffelijk gewin, maar ook omdat wij daarmede die nen onze plaats en ons geteisterde land. Tenslotte sprak mr. dr. Van Bruggen een opwekkend woord. Hij feliciteerde de kiesvereeniging met haar candidaten. Scheepsberichten Aangekomen 17 Juli: Frida van Pi tea, Zaandam; Saxen van Herbecken v. d. Hoog ovens; Storfors van Skoghall, Amsterdam; Gruno van Rotterdam, Oost binn. haven Vel sen. Vertrokken 17 Juli: Drake naar Londen, ■an Amsterdam; Johanna naar Antwerpen •an de papierfabriek; H. K. de Hoop naar Noordzee, van Am terdam; Twee Gebroe ders naar Norsör, van Wormerveer; Orpheus, naar Rotterdam van Amsterdam; Gepion naar Rotterdam, van A'dam; Prinses Juliana naar Heybridge, v. Zaandam: Barendsz naar New Castle, van Zaandam; Sumatra naar Leith, van Amsterdam. Aangekomen 18 Juli: Hermes van Helsing- fors. Adam; Union van Groningen. Oostl. bin.h. Velsen; Oranje, van Batavia, diepgang 85 dm., A'dam; Dicky van Londen, A'dam; Tim, van Londen, A'dam; Ophir, van Bata via, A'dam. Vertrokken 18 Juli: John Hopkin naar Fo- weij, van A'dam; Saxen naar A'dam van IJm.; Dina naar Kallundburg. van A'dam; Forsvik naar Alexandria van A'dam; Bele naar Rotterdam van A'dam; Visten naar Harpton Road van Zaandam; Falga naar Antwerpen van Zaandam, Rotterdam. Aangekomen 18 .Tuli: Actuality, graan; Bullfinch, stukgoed; Kyske, st.goed. Aangekomen 18 Juli: Keizersgracht, ledig; Haskerland. Jeeps; Dunsley, ledig: Carmel- fjell, stukgoed; Empire Fashion, graan; Kijk duin; Thaddeus Kosciuszko, graan: Oranje polder, stukgoed; Express, stukgoed; Mies, cement; George F, Patten, graan; Veenen- burgh, stukgoed; Amazone; Orpheus, sluk- goed; Edmund Fanning, kolen; Gefion, stuk goed;; Tiba, lijnkoeken en graan; Antiquity, gerst. Vertrokken: Sheringham, st.goed; Coyote Hills, olie; Clyde L, ballast. Vertrokken 17 Juli: Veni, kolen; Ferdinand R.j stukgoed; Nautilus, ballast; Victoria Peak, kolen; Kijkduin, ballast; Kirkwood, ballast; Libra, ballast; Gruno, ballast; Pieter de Hoogh, stukgoed; Henk, ballast; Kordun, ko len; Neptun, stukgoed; Batavia, passagiers; Nijenburgh, stukgoed; Prinses Beatrix, pas sagiers. Scheepsbewegingen Albabi, van Melbourne naar Rotterdam, te Antw.; Alkaid, van Rotterdam naar Zuid- Amerika; Bata. van Bordeaux naar Dord recht; Edam, van Rotterdam te Vera Cruzj Elisabeth (Vermaas), van. Dordrecht naar Vil- vorde; Evertsen. van Leith te Middlesbro; Frans Hals, van Rotterdam naar Vancouver; Heemskerk, van Rott. te Southampton; Indra- poera, van Roti. naar Batavia; Mr. Harm Smeenge, van Udaevalla te Delfzijl; Mr. Lint horst Homan, van Portimao te Lissabon; Was de handelsvennootschap Mabos, die in 1944 te Purmercnd een fabriek exploi teerde voor de vervaardiging van kunst hars en bakeliet, slechts een grootscheep- sche camouflage voor een stokerij van clandestiene dranken? De Ilaarlemsche rechtbank hield zich Donderdag met deze vraag bezig. In October 1944 vonden ambtenaren van de controle op accijnzen in een café aan het Rembrandtsplein te Amsterdam twintig liter sterken drank van verdachte herkomst. Een onderzoek bracht hen naar een café te Purmerend en van dit café kwamen zij terecht bij de Mabos-kunst- harstfabriek. Daar troffen zij aan drie distilleertoesteUen, aan een waarvan een vergunning was verbonden. De twee an dere werden clandestien gehouden. De Mabos had voor de fabricage van kunst hars alcohol aangevraagd, die haar zonder accijns werd verstrekt. In de verdachtenbank zat F. M. uit Purmerend, technisch directeur van de Niet zoodra was het kleedje builen, of het schoot steil de lucht in. „Ons stadje is mooi in tapijtvlucht gezien zei rops. „De idee om het te verlaten, ts met minder aantrekkelijkzei Tips, terwijl hij behagelijk een frissche re genwolk opsnoof. Het kleedje vloog spoedig zoo snel, dat het de vliegtuigen van den geregelden dienst op Indië met glans achter zich liet. Waar blijf je nu met je wetenschap?" vroeg Tops triom- famtelijk. .fEerst de landing afwachten", liield Tips vol. „Als het kleedje net zoo snel landt, als het vliegtHet kleedje suisde intusschen pijlsnel naar het Zuidoosten. Mabos. Hij gaf toe, hem voor de fabri cage van kunsthars toegewezen alcohol te hebben gebruikt voor het bereiden van sterken drank. Uit de verklaringen van get. J. L. uit Worraer, die toentertijd als chemicus aan de fabriek verbonden was, bleek dat er geen alcohol voor de fabri cage van kunsthars gebruikt werd. Er werd evenmin kunsthars geproduceerd; de fabricage verkeerde nog in het expe rimenteel stadium. De distilleerderij en wat daarmee samenhing was voor L. een gesloten boek. M. had hem verteld, dat in die afdeeling op geheime wijze ester bereid werd, dat aan de firma Brocades werd geleverd. Het wantrouwen van L. was echter gewekt en bij door hem geno men proeven was hem gebleken, dat dit ester-verhaal onwaar was. Na het eerste verhoor door de politie had M. hem ge vraagd, of hij wilde verklaren dat de alcohol door de kunsthars ging. L. had dit geweigerd. De Rijksadvocaat noemde deze zaak een der ernstigste en brutaalste aceijns- frauden, die in jaren is voorgekomen». Hij verzocht den Officier van Justitie, tegen M. te eischen vier gevangenisstraf fen voor de verschillende overtredingen, hier begaan, tezamen voor den tijd van een jaar. De raadsman, mr. Reinders Folmer, voerdde aan dat M. tot zijn daden geko men was uit politieke beweegredenen. Hij wilde zich n.l. van zijn medefirmanten, die als politiek onbetrouwbaar bekend stonden, ontdoen en moest hen daartoe afkoopen. Het geld hiervoor kon hij niet bijeenbrengen uit de opbrengst van kunst hars en zoo greep hij naar onwettige mid delen. Op het oogenblik, aldus de raads man, heeft M. een bloeiend bedrijf en ge weldige orders voor kunsthars, een voor onzen wederopbouw belangrijk product. Hij heeft zelfs een regeeringscrediet en een deviezenrekening in Amerika van re- geeringswege. PI. drong aan op een voor waardelijke veroordeeling. Uitspraak 30 Juli. Prof. Gerretson heeft de verklaring van prof. Schermerhorn. ais zou eerstgenoemde het bewijs van een telegram aan dr. van Mook. dat volmacht gaf voor on derhandelingen met de Indonesische republikei nen, niet hebben kunnen leveren, onjuist ge noemd. Hij zal een pole miek over dit onderwerp in een weekblad publi- ceeren. Het bureau der Commissie voor Oorlogs pleegkinderen wekt het publiek op. de inrichting van het pleegkinderen- tehuis „De Drie Prinses jes" te Amsterdam te steunen door het koopen van de alleraardigste kinder-prentbriefkaai'ten ontworpen door Mary Noppen, te koopen. De zuivere opbrengst zal besteed worden aan de inlichting van dit te huis, dat zal dienst doen- als observatie-instelling. De heideweek wordt dit jaar te Ede gehou den van 25 tot en met 31 Augustus. Er wordt een openluchtspel gegeven, verder zijn er concer ten, afstandmarschen, wedstrijden en demon straties. Drie Amerikaansche oorlogsbodems zullen op Donderdag 25 Juli een bezoek aan Rotterdam brengen. Justus van Maurik, tooneelschrijver en no vellist, werd 10 Aug. 1846 te Amsterdam geboren. Vincent Cleerdin, e:-iffier van de Prov. Sta ten van N.-Brabant, is op 58-jarigen leeftijd te Vught overleden. Van zijn hand verschenen verscheidene litteraire werken, waarvan de be kendste gewild zijn aan zijn geboorteland Bra bant. Een 3-jarig kind uit Almelo viel in een vuur en moest met ernstige verwondingen in het zie kenhuis worden opge- Haarlcm en omgeving Dr. C. J. Briejer te Hillegoni. chef van de biologische afdeeling van hel laboratorium van de Balaafsehe petroleum- maatschappij te Amster dam, zal benoemd (als opvolger van Ir. N. v. Poeteren) worden tot hoofd van den Planlen- ziektekundigen dienst te Wageningen. Het bestuur der Ver- spronckwegvereeniging deelt ons mede, dat het onjuist :s. dat d e be woners van den Ver- spronekweg verzocht zouden hebben de auto bus naar Bloemenaaal voortaan niet meer langs dien weg te laten rij den. Hoogstens kunnen eenige bewoners die opvatting hebben. Het bestuur en naar het meent het overgroote deel der bewoners zou den het ten zeerste be treuren. Indien de bus van den Verspronckweg zou verdwijnen. Aan üe Technische Hoogeschool slaagde voor het propaedeutisch examen werktuigkundig ingenieur T. H. v. Ton geren te Haarlem. Voor het candidaatsexamen werktuigkundig inge nieur slaagde J. Oud man te Haarlem. De heer A. M. Groot. uit Iïillegom slaagde voor het docto raal examen rechtsge leerdheid aan de Univer siteit te Leiden. De heer G. v. Veen te Bloemendaal slaagde aan dezelfde universi teit voor het eerste ge deelte van zijn arts examen., Van een passeerende vrachtauto van de pa pierfabriek v. Gelder viel Donderdagmiddag te HiUegom een zware rol papier af. Deze trof het meisje A. dat daardoor vrij ernstig werd ge wond. Na verbonden te zijn werd het meisje per brancard naar het ouder lijk huis vervoerd. De jeugdherberg „Jan Gijzen", in Haar lem-Noord, die Zaterdag 27 Ju'.i zijn poorten her opent, heeft gebrek aan stoelen cn banken. Wie helpt? Het adres van den „vader" is Pijnboom- straat 95. Haarlem. I)s. J. van Wijngaar den te Bennebroek heeft bedankt voor hel be:oep als predikant bij de Ge reformeerde Kerk te Hallum. In den Heemsteed- schen raad komt een voorstel aan de orde aan Ged. Staten te verzoeken de jaarwedden der wet houders, die pas door Ged, Staten op 1250 is vastgesteld, alsnog te verhoogen tot 1500.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2