VWerelds grootste sluiskolk hersteld M.S. „Oranje" bereikt zijn geboortestad Factors en ile vischlosregeling „Eu thans verzoek ik den dienstdoende» sluismeester voor liet openen der bin- nensluisdenren te willen zorgdragen''. l)e electflsche lier trekt de machtige deur open, als deze woorden als einde van de rede van Ir. W. J. H. Harmsen, Directeur- generaal van den Rijkswaterstaat, om precies kwart over vijf door den versterker komen en Neerlands trots: de grootste slnis ter wereld is heropend! Waarom terug te grijpen op den titanenstrijd, die in IJmuiden geleverd is, voor het zoover was? Waarom over dezen zonnigen namiddag de herinne ring aan de Duitsche explosies die de sluisdeuren ontwrichtten, te leggen? Laten we liever luisteren naar het blijde geluid van de stoomfluiten, naar het plechtige Wilhelmus, laten we om hoogkijken naar de sierlijke lijnen van de Oranje, die nu vrij kan doorvaren naar Amsterdam, het hart van Neder land, waar thans de grootste zeesche pen weer kunnen komen om de waren uit alle hoeken der aarde te lossen en te laden. Een illuster gezelschap en een samenge pakte menigte zijn getuigen geweest van het historische oogenblik, waai-op de Noordersluis im IJmuiden weer in gebruik genomen werd; op dezen gedenkwaardigen 18en Juli van het jaar 1946. Reeds in de morgenuren begonnen de eerste belang stellenden de havenplaats binnen te stroo men. Tegen den middag stonden de school kinderen uit IJmuiden, Velsen en Sant poort op de pleinen te wachten op het groote moment, dat zij, getooid met. vlag gen en linten, naar de sluizen zouden gaan en overal in het dorp klapperde het rood- wit-blauw in den zomerwind. Daar is-ie Ook bij de Zuider- of „kleine" sluis stonden de menschen toen al in grooten getale te turen naar het Westen en een klein IJmuidensch joch wist plotseling: ..Daar is-ie!" Tegen de kim verschenen de wazig-blauwe contouren van de „Oran- je", die nu eindelijk naar zijn geboorte plaats zou ierugkeeren, als eerste schip, dat in de herstelde Noordersluis geschut kon worden. De „Van der Wijck", het be kende passagiersschip van den dienst Enk huizenStavoren, lag aan de kade feeste lijk versierd te wachten op de genoodig- den en het moment, waarop het zijn, zoo veel grooteren broer tegemoet zou gaan. Vele passagiers waren op de dekken verzameld, toen de witte boot om drie uur eindelijk zee koos. Behalve ir. W. J. II. Harmsen merkten wij ir. J. P. Josephus Jitta, den hoofdingenieur van Rijkswater, staat op, ir. H. W. Mouton, den secretaris generaal van het ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw, den commissaris van de Koningin in Noord-Holland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk; de gemeentebesturen van Amsterdam en Vel sen, met hun burgemeesters, waarvan de wnd. burgemeester van Amsterdam, de heer B. C. Franken, pas later aan boord kwam; den oud-gezagvoerder van de „Oranje", den heer B. A. Potjer en de consuls-generaal van Amerika-, Frankrijk, Brazilië, Panama, Zwitserland en Zweden. Voorts gaven tallooze scheepvaart- en (ha venautoriteiten van hun belangstelling blijk en ook velen va:n de eenvoudige menschen aan wier noesten arbeid het snelle herstel van de Noordersluis te danken is, waren aan boord. Inmiddels waren de scheepsomlrekken van wazig scherp geworden en eenigen tijd later rees de „Oranje" in zijn volle sierlijkheid voor ons op met honderden repatrieerenden aan de reeling, omzwermd door een leger van kleine vaartuigen, waartusschen zich zelfs een roeibootje waagde. Sonoor klonken de begroetings- stooten door de zomerlucht, enthousiast ging een driewerf hoera van de Van der Wijck de „Oranje" tegemoet. Twee uitingen van Neerlands kunnen Een machtig gezicht was het, de smette- looze dekken van het drijvende kasteel te zien oprijzen tegen de wolkenluchten, toen <3b»Van der Wijck als een klein eendje de machtige zwaan achterna voer: richting Noordersluis. Daar bereidde de wachtende menigte het schip een spontane ontvangst. Hoeden vlogen af en de beide muziek corpsen wedijverden met elkaar om de schoonste welkomsttonen te voorschijn te brengen. Terwyl het gele K.L.M.-vliegtuigje Pil OTO er boven cirkelen bleef, werd de „Oranje" behoedzaam de wüdc sluiskolk ingetrokken en de kleine Van der Wjjck kon er nog gemakkelijk naast. Zoo ont moetten de twee exponenten van Neer lands kunnen, de sluizen en de groote boot, elkaar voor het eerst na zeven jaren. Lang duurde het, voor het -kolk- en het kanaalwater dezelfde hoogte hadden be reikt en de reeds bekende sfeer van een repatrïeeringsschip, dat weer honderden Nederlanders voor het eerst, na langen tijd het eigen land laat zien, ging ook nu ont roeren. Aardig was het kleine tafreel, van den Javaan, die op de Van der Wijck dienst deed zijn njonja op de „Oranje" ontdekte en haar een welbegrepen groet toeriep. Op het nippertje. Tijdens het schutten sprak ir. Harmsen zijn rede uit, waarin hij de roemruchte geschiedenis van 's werelds grootste sluis releveerde en tot uitdrukking bracht, hoe luttele dagen voor de aankomst van de „Oranje" de 6luiskolk nog droog stond. In zijn toespraak bracht hij den dank van H. M. de Koningin over aan ir. Josephus Jitta, voor zijn onvermoeid werken voor het herstel van de geschonden sluis, welke dank werd gemanifesteerd in een hooge onderscheiding: ir. Jitta werd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau benoemd. In een gloedvolle rede gewaagde de waarnemend burgemeester van Amster dam daarna van de dankbaarheid, die in de hoofdstad voor het herstel van de IJmuider Sluis leeft. Hij sprak de hoop uit, dat het voor-oorlogsche hoogtepunt van 4000 schepen per jaar naar Amsterdam binnen afzienbaren tijd weer benaderd zal kunnen worden en met den wensen dat ook de hoofdstedelijke Rijnverbinding spoedig hersteld is, werd dit korte maar krachtige woord besloten. Eenmaal in het Noordzeekanaal moch ten wij nogmaals de „Oranje" aanschou wen en door menigeen zal toen beseft zijn wat het voor Nederland beteekent, dat Amsterdam weer bereikbaar is voor de grootste kinderen der zee, die ons landje moeten helpen sterk maken, wat het voor IJmuiden wil zeggen, dat de groote sluis hersteld is en dat het echte, onverdeelde vreugde was, die de vlaggen iri IJmuiden en langs het kanaal deed wapperen. Nieuwe dienstregeling Naco-bussen Met ingang van 21 Juli gaat een nieuwe dienstregeling in op de buslijnen van de Na co. Met ingang van dien datum zullen de bussen ook weer op Zondag gaan rijden. Voor nadere bijzonderheden wat betreft de vertrekuren verwijzen wij naar de ad vertentie in ons blad. Agenda voor Velsen VRIJDAG 19 JULI. Bioscoop De Pont. 8 uur: Het eiland des doods. Thalia Theater. 7 en 9 uur: De geheime agent. Flora, Zeeweg: 8 uur: Huishoudelijke vergadering E. V. C. ZATERDAG 20 JULI. Bioscopen: zie Vrijdag. Verschil van meening in d "Visclihal. Reeds eenigen tijd heerschte in de vischha] een eenigszins onrustige stem ming over het feit dat verscheidene factors personeel in dienst namen bui ten de vischlosregeling om. Het werd verwacht, dat dit tot moeilijk heden zou leiden. Gistermorgen kwam het tot een openlijk verschil van meening. De Centrale Bond van Transportarbeiders drong er op aan, dat ook zij zich aan de bestaande regeling zouden houden, daar anders tegenmaatre gelen genomen zullen worden. Na onge veer een half uur debatteeren was-men tot overeenstemming gekomen en verplichtten de factors zich, zich aan de vischlosrege ling te zullen houden. Aanvragen kleeding stopgezet Ned. Volksherstel, afd. Velsen, verzoekt mede te deelen, dat in verband met het groote aantal nog te behandelen aanvra gen en de zeer beperkte kleedingvoorraad, nieuwe aanvragen om kleeding niet in be handeling kunnen worden genomen. C.P.N. „De Waarheid" De C.P.N. „De "Waarheid" belegt Dins dag 23 Juli een verkiezingsvergadering op het terrein van de Heerenduinen. Sprekers zijn G. F. Schilling en D. Koenen. ide Experiment met minder-val werkkrachten Maandag een proef Te beginnen met Maandag a.s. zal er in Velsen-Noord een proef worden genomen met het inschakelen van minder-valide arbeiders bij het. opruimingswerk. Op initiatief van het Gewestelijk Ar beidsbureau en in samenwerking met den Dienst Wederopbouw zullen 15 men schen, die voorheen overbruggingssteun genoten of door Sociale Zaken werden verzorgd, op den hoek van den Wijker- slraalweg en de Smit v. Geldersxraat de daar liggende steenen afbikken. Deze per sonen. waarvan er in de toekomst ver moedelijk nog meer voor dit werk ge bruikt zullen, worden, stonden reeds ge- ruimen tijd bij het Arbeidsbureau inge schreven. maar zij waren niet geschikt voor zwaar werk. Daarom is het toe te juichen, dat zij thans nuttig emplooi zul len kunnen vinden tegen een redelijk loon. De animo voor dit werk is, naai men ons van de zijde van het Arbeids bureau mededeelt, alleszins bevredigend, zoodai deze proefneming een behoorlijke kans van slagen maakt. Eenige aanteekeningen bij de Maritieme Week Onder auspiciën van het Alg. Ned. Co mité „Onze Marine" zal van 24 t.m. 31 Juli a.s. te IJmuiden zooals bekend is een maritieme week worden gehouden Het Alg. Ned. Comité „Onze Marine" dat juist dezer dagen zijn 25-jarig be staan herdacht, heeft tot doel belangstel ling te wekken voor de marine in zijn universeele beteekenis, voor de zeemacht dus zoowel als de koopvaardij, voor de binnenschipperij zoowel als de tankvaart, voor de visscherij zoowel als de water sport, kortom alles wat op en van het water leeft Een propaganda schip. Naast de vele middelen die het comité aangewend heeft en nog aanwendt om lot dit doel te komen als tentoonstellingen, lezingen, excursies, vlootrevues, brochu res e.d. wil het comité „Onze Marine" een propagandaschip in de vaart bren gen, dat naar gehoopt wordt in September van dit jaar van stapel zal loopen. Een drijvend instituut, dat practïsch alle aan het water gelegen plaatsen van eenige be teekenis in ons land kan bezoeken," en geschikt is voor het houden van lezingen, cursussen, filmvertooningen e.d Dit schip dat onder bouwnummer 715 bij de fa. WiltonFeijenoord wordt gebouwd zal den naam dragen van „Vandersteng". Het behoeft geen betoog, dat voor den bouw van dit schip kapitalen noodig zijn. en het is daarom dat het comité „Onze Marine" een overeenkomst trof met het Ver. Amusements-Bedrijf tot het organi- 6eeren van Lunaparken, waarover wij reeds in een vorig nummer schreven, waardoor een belangrijke bijdrage kan worden gestort in het bouwfonds „Van dersteng". Met medewerking van het geheele Ne- derlandsche volk zal onze vloot dus straks een schip rijk zijn dat het contact tusschen de marine in haar universeele beteekenis en de burgerij zal verlevendi gen en als zoodanig als een unicum in de wereld mag worden beschouwd Verdere attracties te IJmuiden, Dank zii de medewerking van de ma rine-autoriteiten zullen tijdens de mari tieme week te IJmuiden in de haven een aantal mijnenvegers worden gestationeerd. Op nader te bepalen data en uren zullen deze mijnenvegers door het publiek mo gen worden bezocht. Voorts ligt het in bedoeling od het terrein van het Luna park op een der avonden tijdens de ma ritieme week een groot vuurwerk af te steken. V.S.V.-Nieuws De zevenkamp wordt, voor zoover het de V.S.V.-leden betreft, dit jaar gehouden op 11 Augustus. Zij die hieraan wenschen deel te nemen kunnen zich tot 20 Juli a.s. nog opgeven bij den heer Servaas, Hofdijklaan 41, Drie huis. Kosten zijn aan de deelname niet verbonden, aangezien de vereeniging deze voor haar rekening neemt. Indien men zich laat inschrijven, is men tevens verplicht aan de wekeliiksche trai ning deel te nemen, die eiken Donderdag avond wordt gehouden onder leiding van den heer Ten Napel. A'eerbericht Wisselende bewolking. Geldig tot Zaterdagavond. Hier en daar nog een enkele verspreide bui. Matige Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Blank en majestueus schuift de „Oranje" als eerste mailschip de herstelde IJmuider Sluis binnen. Een jaar zwoegen is bekroond. SANTPOORT Soli Deo Gloria De muziekvereeniging Soli Deo Gloria zal onder leiding van den heer C. Ouen- dijk op 4 Augustus deelnemen aan het muziekconcours te Spaarndam. Personalia Onze plaatsgenoot de heer Jac. M. Goddijn, komt voor op een voordracht ter benoeming van hoofd eener school te Buren (Gld.). Naar 't concours Onze plaatselijke muziekvereeniging „Wilhelmina" neemt op 4 Augustus a.s. deel aan het federatief concours te Rot terdam. Het korps komt uit in de af- deeling Uitmuntendheid. Voetbal Zaterdagavond speelt „Velsen" 2 voor de promotie-competitie tegen Helder 2. Nog een speeltuin? Naar we vernemen, worden er pogingen aangewend om te komen tot de oprich ting van een RK-speeltuinvereeniging. De feestweek Ter gelegenheid van de ringrijderij en harddraverij wordt van 29 Juli tot en met 1 Augustus een feest-„week" gehou den. Op een terrein aan de Hoofdstraat komt een Luna-parlc met tal van interes sante attracties. De ringrijderij wordt op Dinsdag 30 Juli gehouden, des morgens op de fiets en het losse paard, des middags met paard en tilbury. De draverij vindt Donderdag d.a.v. plaats om prijzen van f 800. f 400, f 200 en f 100. Starter is de op dit gebied zoo bekende heer A. Commijs. Er zal wederom achter de linten gestart worden. Het Terrasvogels-elftal Het volgende Terrasvogels-elftal zal I tegen TYBB trachten het 3de klasse-schap voor de vereeniging te behouden: Douma; De Ruvter, Kraak: ZaaL Schoon, Akker man: Tabernal. De Jonge Jr., Röbken, De Joree Sr, Goedhart.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3