IJmuider Courant „Brillant pleidooi" De „Oranje" in de Hoofdstad voor Nederland's onderdrukker Dinsdag weer explosie Prof. Kranenburg ffiSé JaaS^aiïg Nó. 18384 Ipureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 20 Juli 1010 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen, p. week 31 et. per kwartaal f 4. „Meer slachtoffer dan werktuig der Nazi's" Seyss Inquart in het rose licht der verdediging De algemeene overtuiging van de Journalisten te Neurenberg kwalifi ceerde het pleidooi, dat dr. Gustav Steinbauer ten gunste van Seyss Inquart gisteren voordroeg, als liet knapste be toog dat tot nu toe te Neurenberg werd uitgesproken. De A.N.P.-verslaggever Bloemde deze verdediging „brillant" en de aanwezigen hebben gedurende de vier uren, die het pleidooi in beslag nam, met volle aandacht naar de uitstekend voorgedragen rede geluisterd. De aanvechtbaarheid van talrijke be weringen in dit pleidooi daargelaten, heeft-dr. Steinbauer zijn uiterste best gedaan om Nederland's verdrukker in een schijn van rose licht te stellen en hem uit te schilderen als een slachtof fer der nazi's terwijl de aanklacht hem een willig werktuig en een ijverig handlanger der nazi's heeft genoemd. k Verschillende dramatische uitingen van den verdediger moeten, wanneer men er achteraf kennis van neemt, op Nederlandsche spotlust werken. Zoo zei.de dr. Steinbauer o.a.: ,,Op het groot ste waterbouwkundig werk. dat ooit ge maakt- werd den afsluitdijk zal wellicht eens. onafhankelijk van de uit- spraakvan dit gerecht, worden geschre ven: „Door Seyss-Inquart voor vernie tiging gered". Nadat hij een overzicht had gegeven van de geheele aanklacht en den rijks commissaris ten aanzien van alle Duit sche misdaden tegenover Nederland als de matigende factor had voorgesteld, riep Steinbauer uit: „Ik vraag u: is een mian, die midden in een strijd op leven en dood van een natie, aan het hoofd van het bestuur in een vijandelijk land gesteld wordt en steeds weer tracht ex cessen te voorkomen of te verminderen, een mensch, die men daarom als on- inenschelijk en willekeurig despoot en oorlogsmisdadiger kan aanduiden?" Steinbauer liet er, 'toen hij Seyss' rol in Nederland begon te behandelen, geen twijfel over bestaan, dat het Neder- landsohe volle hem als verdrukker be schouwt en hem haat. „Maar ik heb vaak gedacht, zoo zeide hij in een ka rakterschets van zijn cliënt, „dat een man, die zoo fijngevoelig over Bach, Mozart, Beethoven en Briickner Icon praten, geen onmensch en zeker geen onmenschelijk koelbloedig misdadiger Icon zijn" „Nederlands redder" „Wanneer de aanklagers de verwoes tingen en inundaties in Nederland niet ter sprake hadden gebracht, zou ik deze aangelegenheid voor het gerecht ge bracht hebben, daar juist deze zaak den aangeklaagde in een ander, voor hem zeer gunstig licht stelt", aldus betoogde de verdediger. Steinbauer zeide, dat Seyss Inauart. toen de Canadeezen naar het Noorden doorbraken, van Groningen uit naar Den Haag is teruggekeerd met de uitdrukkelijke bedoeling Nederland te redden voor een vernietigingspolitiek van Berlijn. Hij herhaalde de bewering van zijn cliënt, dat deze tezamen met Speer en Doenitz ons land gered heeft van de tactiek der „vex-brande aarde". Dr. Steinbauer erkende voor zijn pleidooi eerst, dat op het Duitsche volk de collectieve smaad rust van misdaden van de vreeselijkste soort. Hij erkende, dat dingen ziin ont huld. die zoo gruwelijk zijn, dat nor male hersens niet aan de mogelijk heid van een dergelijk verval ge- looven willen. Steinbauer heeft voorts de honger- eatastrophe in Holland voorgesteld als een door de staking ontstane noodtoe stand, die den aangeklaagde niet als een misdaad mocht worden aangere kend. Spreker beweerde.^ dat de voed selpositie in Nederland niet slechter is geweest dan in Duitschland. De stroop Dr. Steinbauer heeft in de twee uren Dinsdag 23 Juli zal de derde explosie plaats hebben ter vernietiging van den z.g. faelbootbunkcr. Hierbij zullen dezelfde j/iaatregelen van kracht zijn als bij de twee Voorafgaande ontploffingen. van zijn betoog, waarin hij over Ne derland sprak, herhaaldelijk met welge kozen woorden gesproken over de groot heid van ons volk in zijn historie, in zijn verzet tegen den bezetter en in zijn prestaties. Hij sprak over windmolens en tulpenvelden, over Rembrandt en Grotius, over Eg mond, Hoorne en de Ruyfcer en over Nederlands verzet zeide hij: „Hier in dit px-oces hebben wij ge leerd, dat van alle bezette landen Ne derland den hardinekkigsten en taais-ten politieken en een steeds effectieveren daadwerkelijken tegenstand heeft ge beden en dat dit volle door alle jaren heen nooit de hoop opgaf, dat de dag d'er vrijheid weer eenmaal komen zou". Een levende doode De merkwaardigste passagier, die de loopplank van de Oranjekwam af dalenwas wel de Amsterdamsche matroos C. G. van Beek. Zijn ouders hadden na de bevrijding de officieele mededeeling gekregen, dat hun zoon kort na de vijandelijkheden in Indië was overleden. Hun werd de levens verzekering uitgekeerd. Van Beek was echter alleen maar ondergedoken om aan de Japansche krijgs gevangenschap ie ontkomen; na de bevrijding van Indië ivas hij tijdelijk zijn geh&ilgen kwijt geraaktzoodal hij niets van zich kon laten hoor en'. Zijn ouders hadden zich reeds zoo bij het groote verlies neergelegd, dat een eigenhandig door hun zoon ge schreven briefje, hetwelk zijn terug keer aankondigde, nauwelijks hun twijfel kon opheffen. Zij mochten echter op de kade komen om zich van de waarheid te overtuigen en er heeft zich een stormachtige begroe ting afgespeeld. Matroos Van Beek, officieel overleden, wacht nu de zware taak St. Bureaucratius ervan te overtuigen, dat hij nog leeft. Wij wenschen hem sterkte toe. 150 millioen kronen voor Zweden Do verdeeliiig der Duitsclie activa Te Washington is door het departe ment van Buitenlandsche Zaken een verklaring gepubliceerd, tegelijkertijd met gelijkluidende verklaringen te Lon den. Parijs en Stockholm, dat de zes- weeksche onderhandelingen tusschen de Amerikaansche, Fransche en Engelsche delegaties eenerzijds en de Zweedsche delegatie anderzijds, hebben geleid tot een overeenkomst over de maatregelen met betrekking tot de Duitsche activa in Zweien. De bepalingen van de overeenkomst zijn in overeenstemming met de Zweed sche politiek voor verwijdering van de Duitsche economische belangen in Zwe den. De overeenkomst moet door het Zweedsche parlement warden goedge keurd. De opbrengsten nit, de liquidatie van de Duitsche activa worden geschat op 375.000.000 kronen of ongev. 104.000.000 dollar. Van die bedrag zal ongeveer 150.000.000 kronen door de Zweedsche regeering ter beschikking worden ge steld van de drie geallieerde regeerin gen, die deze zullen benutten voor den aankoop van goederen ten behoeve van de Duitsche economie. In de overeenkomst wordt bepaald dat deze aankoopen, die ander-s op kos ten van de geallieerden zouden moeten geschieden, niet beperkt zijn tot de Zweedsdie markt, doch ook in elk ander- land kunnen plaats vinden. Naast de som die ter beschikking is gesteld van de geallieerden, heeft Zwe den eveneens toegestemd, in overeen stemming met de door de Zweedsche regeering gevoerde politiek met betrek king tot de deelneming aan het na-oor- Icgsche herstel- en wederopbouwtf/erk, de volger.de bedragen ter beschikking te stellen: 50.000.000 kronen voor de inier-gou- vernementale commissie voor uitgewe ken personen, vestiging en het econo misch herstel van nïet-repatrieerbare slachtoffers van Duitsche actie. 75.000.000 kronen voor hulpverleening aan en het herstel van door den oorlog geteisterde landen, die vertegenwoor digd waren op de Parijsche conferentie van herstelbetalingen. Na aftrek van de bovengenoemde be dragen blijft er van het totaal van 375.000.000 lcr. nog ongeveer 150.000.000 kronen over tot dekking van zekere Zweedsche vorderingen. Hel woord is aan. Macaulay: Beleefdheid is welwillend heid i?i kleinigheden. (Uit: Essays). Enthousiaste ontvangst na zes jarigen zwerftocht De „Oranje" ln de Amsterdamsche liaven, omstuwd door loeiende en gepavoiscor- de schepen. (Foto: A.N.P.-De H.) De binnenkomst van de „Oranje" in de liaven van. Amsterdam na haar zes jarigen zwerftocht als hospitaalschip over de wereldzeeën, is gisteren een grootsch schouwspel geworden. Toen het vlaggeschip omringd door talrijke boot jes, het IJ opvoer, brak een fluitconcert los van de vele in de haven gemeerde schepen en klonk het gejuich van de groote, aan beide oevers geschaarde me nigte, waarvan vele menschen zelfs op de daken der gebouwen geklommen wa ren. Vuurpijlen ontploften en een mili tair muziekcorps speelde het „Wilhel mus". Statig voer het schip langs het Cen traal Station, waar een locomotief zich mengde in de lluit-groeten van de sche- pen langs de kaden. In dikke hagen stonden de toeschouwers op bruggen, steigers, pieren en straten, wuivend naar de opvarenden, die nu voor het eerst na vele jaren de hoofdstad terug zagen. Op een der steigers stond het srafmuziekcorps van de gezagstroepen het „Wilhelmus" te spelen, hetgeen op de Surinamekade bij de groote loods van de repatrieering werd overgenomen door de „Prins Bernhard"kapel" van I. R. I. De kapel speelde een koraal, gevolgd door vroolijke muziek, terwijl delan- dïngsbruggen werden uitgelegd en Marva's en meisjes van het V.H.K. zich met armen vol bloemen aan boord be gaven. Daarop begon de ontscheping, die den geheelen dag in beslag nam. Revolutie in Bolivia Volgens reizigers die heden per- trein te Arica, een haven in Chili, zijn aan gekomen, heerscht een toestand van re volutie in La Paz. de hoofdstad van Bo livia. Troepen openden gister-en het vuur op een groep stakende professoren en studenten op de Plaza Murillo te La Paz. Volgens de reizigers werd hierbij een persoon gedood en verschillende be- toogers gewond. Het lijk van het slacht offer werd naderhand door de straten gedragen. Spoorwegarbeider-s en amb tenaren sloten zich bij de staking aan en het geheele zakenleven kwann stil te liggen. De regeering meldt, dat zij den toestand meester is. voorzitter der Eerste Kamer Bij K. B. is be noemd voor den duur van de 23 J uli aanvangen de zittingsperiode tot voorzitter van de Eerste Kamer, prof. dr. R. Kra nenburg. thans lid dier Kamer- voor de Partij van den Arbeid, wiens te verwachten benoe ming wij eenigen tijd geleden reeds hebben gemeld. Prof. Kranen burg is 8 Sept. 1880 te Gronin gen geboren. Hij promoveerde daar in 1903 in de rechts wetenschappen. Later promoveerde hij te Leiden in de Staatswetenschappen. Vervolgens was hij rechter te Tiel en te Utrecht. Eind 1914 werd hij hoog leeraar te Amsterdam. Eenige jaren later volgde zijn benoeming tot gewoon hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid te Leiden. Prof. Kranenburg was jaren lang voorzitter van den Vrijz.-Deon. Bond. De productie van rijwielbanden Vanwege het ministerie van Economische Zaken wordt het volgende medegedeeld: De Nederlandsche rijwielbandenindusitrie is in staat per maand 4 a 500.000 banden te produceeren. In de afgeloopen maan den is de productie echter voornamelijk tengevolge van het gebrek aan staaldraad nog niet boven de 170.000 stuks per maand uitgekomen. De positie van het noodige canvas en van de overige grond- en hulp stoffen is bevredigend. Maandelijks wor den 50.000 tot 80.000 banden geïmporteerd. Haarlem 700 jaar stad Waterfeest. Gondel vaart en Vuurwerk, De feesten voor het 700-jarig bestaan van Haarlem als stad zullen op 11 Augus tus besloten worden met een groot vuur werk aan het Noorder Buitenspaarne. Daaraan vooraf gaat een gondelvaart, verzorgd door de Haarlemsche watersport verenigingen. Deelneming met particuliere vaartuigen zal evenwel ook zeer op prijs worden ge steld. Voor motorvaartuigen en zeilbooten moet men zich wenden tot N. van Morselt, Harmenjansweg 61 (secr. Haarl. Zeilver.); voor roeivaartuigen tot R. Vergeer, Zon- nelaan 29 (secr. Roeiver. Het Spaarnc) en voor kano's tot A. Dalman, Zijlweg 22, Overveen (secr. Kanover. Kameraadschap) die alle inlichtingen en medewerking ge ven. Aanmelding liefst vóór 24 dezer. De deelnemers krijgen ligplaats tegerv- over het vuurwerkterrein. Poolsclie Jodenvervolging duurt voort Volgens Un. Press deelen Amerikaan sche Joodsche autoriteiten mede van Joodsche réfugés vernomen te hebben dat na de pogrom in Kielce in de afge loopen'veertien dagen 160 Joden in Polen vermoord zijn. De réfugés schrijven deze moorden op rekening van ondergrondsche terroristen en beweren dat pamfletten verspreid werden waarin werd medege deeld dat tien Joden gedood zouden wor den voor iedere „opruier" die te Kielce geëxecuteerd werd. De réfugés zeggen dat na het referendum het terrorisme is toe genomen en dat de Joden uit de treinen worden gehaald en gedood worden bij de poging om de Tsjechische grens te be reiken.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1