IJmuider Courant Vrijlating - Weldra weer Bokking Van Mook stelt voor: „Vereenigde Staten van Indonesië" Russisch verwijt aan Nederlandsch functionaris Nieuw record in de mijnen Mc Jaargang No. 18385 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pcereboom Maandag £2 Juli 1040 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 et per kwartaal f 4. T~\ E regeering is voornemens binnenkort 45000 van de ongeveer 75000 politieke gevangenen vrij te laten en in een bericht in dit blad worden de voornaamste pro blemen opgesomd, die zich daarbij voor doen. Zij betreffen de huisvesting van een zoo groot aantal -menschen, die vroeger bij een bevolking van negen millioen niet zulke groote moeilijkheden zou hebben opgeleverd, maar bij den huidigen woning nood een zeer ingewikkelde zaak is, voorts de kwestie van de gevorderde goederen en tenslotte de belangrijke zaak van de te werkstelling. Ten aanzien van dit laatste punt wordt medegedeeld, dat de arbeids- bureaux ingeschakeld zullen worden om de beschikbaar komende werkkrachten zoo spoedig mogelijk in het productiepro ces op te nemen. Een dringend beroep wordt gedaan op werkgevers en vakver- eenigingen, om deze noodige opneming van oud-gedetineerden te bevorderen. Wij willen dit beroep gaarne ondersteu nen, omdat het een Nederlandsch belang is dat de ex-gevangenen in het productie proces ten bate van het herstel van ons land worden ingeschakeld. Dat heeft heel wat meer zin dan dat zij den belasting betaler handenvol geld kosten en voor het meerendeel niets omhanden hebben, zoo- als tot dusver het geval is geweest. Ik herinner eraan dat de kosten van de po litieke gevangenschap onlangs nog ge raamd werden op een half millioen gulden per dag. Als zestig procent van de ge vangenen worden vrijgelaten zou dit dus een vermindering van kosten van drie ton per dag, ruim honderd millioen in een jaar, kunnen beteek enen en bovendien meebrengen, dat uit hun productieven ar beid aanmerkelijk voordeel zou voort vloeien. Ongetwijfeld zullen sommige menschen critiek op deze massale vrijlating hebben. Maar als die niet verder weet te komen dan haar ongenoegen te uiten, dat wij vijfenveertigduizend N.S.B.'ers in ons mid den zien terugkeeren, heeft zij geen op bouwende waarde. Al die menschen, tot wie natuurlijk niet de „zware gevallen" behooren, hebben nu meer dan een "jaar in de kampen gezeten. Die toestand kan niet blijven voortduren, niet alleen om financieele redenen en omdat het vol komen onlogisch was, dat juist zij niet konden medewerken aan het herstel van ons land, maar ook omdat die samenleving in kampen geen goede uitwerking op hun geestesgesteldheid kon hebben en omdat de berechting te langzaam verliep, om deze voortgezette opsluiting ten aanzien van vele gevallen te kunnen rechtvaar digen. Men denkt daarbij vooral aan vrou wen, aan haar gezinnen ontrukt. Wie de hooge beteekenis van den rechtsstaat weet te erkennen zal grif toegeven dat, welke personen het ook betreft, algemeene rechts regelen in den lande moeten gelden waar bij gelijkheid en vlot verloop van proce dure zijn gewaarborgd. Wij hebben helaas, ook waar het een groot aantal menschen betreft die nooit tot de N.S.B. behoord hebben, dezen toestand nog niet in Neder land herkregen. Op herstel van den rechts staat, als een der noodzakelijkste voor waarden voor de herschepping vam een gezonde en normale samenleving, is her haaldelijk in dit blad aangedrongen. Vele besluiten en maatregelen zullen nog ver- eischt worden om dat te bereiken. De vrijgelatenen zullen slechts onder zekere voorwaarden en beperkingen, o.a. betreffende hun burgerrechten, de kampen verlaten. Hun ervaringen bij den terug keer in de vrije samenleving zullen des te gunstiger zijn naarmate zij zich be scheidener en onopvallender weten te ge dragen. Om het nog wat duidelijker te zeggen: zij zullen zich uiterst bescheiden moeten gedragen. Een aantal van hen schijnt, blijkens mededeelingen die wij zoo af en toe uit de kampen te hooren kregen, nooit begrepen te hebben waarom zij eigenlijk ooit zijn opgesloten en wat men. eigenlijk tegen hen had. Voor deze zonder ling opvatting zullen zij, voorzoover zij straks tot de vrijgelatenen behooren. „bui ten" niet de geringste sympathie vinden. Want ook diegenen die geen menschen aan den vijand verraden hebben en geen mis drijven op hun geweten hadden zijn be schouwd als lieden, die alleen door hun lidmaatschap van de N.S.B. het Neder landsch e volk in den steek lieten en heul den met den Duitscher, die zoo tallooze misdrijven jegens ons volk heeft gepleegd. Hot bestaan alleen van de N.S.B. was voor- hem reeds een steun, afgezien van hetgeen deze beweging deed om de Nederlandsche zaak te ondermijnen en verzwakken. Als menschen vrijgelaten worden moe ten zij de kans krijgen om zich te reclas- seeren. Hun eigen houding zal daarbij van belang zijn: Ook de houding van hen. die hun arbeid en een nieuwe levenskans kunnen verschaffen. Het zal op de eene plaats makkelijker gaan dan op de an dere. Het zal niet zoo eenvoudig blijken, maai* dienen te geschieden. Wie er critiek op heeft vrage zich af of hij een betere oplossing weet. Bij gebreke daarvan en wij hebben geen enkele vernomen baat de critiek niet. R. P- Het rookverbod voor steurharing is op geheven. zoodat binnenkort weer bokking in de kleinhandel verkrijgbaar zal zijn. De verkoopprijs in den kleinhandel voor bokking (z.g. Eng. bokking) bedraagt 11 cent per stuk. Meerderheid vóór zelfstandigheid binnen het Rijk Tijdens de bijeenkomst van Zondag als vertegenwoordiger der Nederland- te Malino heeft dr. Van IVIook een sa menvatting gegeven van het standpunt, dat door het meerendeel der afgevaar digden wordt gehuldigd. Hii stelde voor om Indonesië voortaan „de Vereenigde Staten van Indonesië" te noemen, ter wijl de samenstellende deelen zouden worden aangeduid als „staten", die weer zouden bestaan uit „autonome ge bieden". Dr. van Mook legde er den nadruk op, dat de meerderheid zich eens had ver klaard met de verdeeling van het ge heel in 4 staten, t.w. Java, Sumatra, Borneo en de Groote Oost, waarvan de laatste twee op de conferentie zijn ver tegenwoordigd. De kleine S Soenda-eilanden, die ppg afzonderlijk overleg met dr. van Mook hebben gepleegd, hebben er tenslotte in toegestemd hun voorstel, dat ieder hun ner een afzonderlijke staat zou worden, te laten vallen en „autonome gebie den" van den „staat der Groote Oost" te worden. Met dit land zijn zij thans economisch en ook anderszins ver bonden. Op de conferentie werd verder be sloten een laatste gemeenschappelijke conferentie voor Borneo en de Groote Oost bijeen te roepen om voor die ge bieden een constitutie te maken. Zij zou zich tevens bezighouden met ver dere verbeteringen in het kiesstelsel van de afgevaardigden, die hoofdzake lijk gericht zijn op eenvormigheid van verkiezingen in alle gebïedsdeelen. Deze verbeteringen dienen zoo spoedig mogelijk te worden voorbereid. De vertegenwoordigers van den Riouw-archipel. Banka en Billiton ver klaarden, dat de band van deze eilan den met Sumatra zoo hecht is, dat zij er de voorkeur aau geven zich niet bij den „staat Borneo" aan te sluiten, doch in een afzonderlijke organisatie te blij ven, totdat met Sumatra ovex*eenstem- ming is bereikt. De vertegenwoordiger van Bali, de heer Soekawati, verklaarde dat er in praktijk weinig verschil zal bestaan tusschen een Indonesië, dat met Neder land door een- bondgenootschap is ver bonden, zooals voorgesteld door de min derheid, en een zelfstandig Indonesië binnen het Koninkrijk der Nederlan den, zooals de meerderheid voorstaat. „Gereserveerde plaatsen" voor de afwezigen. Soekawati zeide de voorkeur te geven aan het laatste, omdat een bondgenootschap de mogelijkheid voor buitenlandsche inmenging biedt. Hij wees er op, dat er ook over de federatieve structuur van. Indonesië overeenstemming be staat, terwijl hij als derde punt van overeenstemming noemde den wensch, dat het verlangen naar zelfbestuur spoedig zou worden bevredigd. In zijn antwoord verklaarde dr. van Mook, dat hij het met den laatsten spreker volkomen eens was, doch wel was hij van meening, dat, nu de ver tegenwoordigingen der verschillende deelen voor de huidige conferentie niet op denzelfden grondslag waren samen gesteld en een aantal groepen thans nog niet vertegenwoordigd was, het raadzaam zou zijn om de komende „uit eindelijk constitueerénde" vergadering een „voorloopige vertegenwoordiging van de bevolkingsgroepen" te noemen. In dit verband legde dr. van Mook er den nadruk op. dat voor Java en Sumatra zetels dienden te worden gere serveerd. Mocht immers inmiddels in principe met Java en Sumatra over eenstemming worden bereikt, dan zou den vertegenwoordigers van die gebie den aan de komende „constitueerende vergadering" kunnen deelnemen. Amerikaansch crediet Uit Amerikaansche bron wordt me degedeeld, dat door den Nederland- schen ambassadeur, jhr. dr. A. Loudon, sche en Nederlandsch-Indische regee ringen, een overeenkomst is geteekend, volgens welke aan de Nederlandsch- Indische regeering een crediet van ten hoogste 100 millioen dollars zal worden verleend voor den aankoop van Ame rikaansche surplus-goederen, In de overeenkomst wordt bepaald, dat de Nederlandsch-Indische regeering de goederen voor Januari 1948 moet koopen en dat de betaling dient te ge schieden in Amerikaansche dollars in zeven gelijke jaar lij ksche termijnen, te beginnen bp 1 Juli 1949, zoodat de laat ste betaling op 1 Juli 1955 valt. De rente is vastgesteld op 2 3/8 procent en moet jaarlijks betaald worden op 1 Juli, voor het eerst op 1 Juli 1947. Hef woord is aan. Een Latijnsch spreekwoord: Uit bederf van het beste komt het allerslechtste. Amerika herstelt prijsbeheersching Nadat alom in de Vereenigde Staten demonstratief geprotesteerd is tegen het ontbreken der prijsbeheersching en de- daardoor met reuzenschreden ge stegen prijzen der eerste levensbehoef ten, heeft naar A.N.P. meldt, de Ame rikaansche Senaat het instituu-t der prijsbeheersohing, bij afkorting O.P.A. genoemd, in eere hersteld vcor alle le vensmiddelen en goederen die niet uit drukkelijk als uitgezonderd worden ge« noemd, zooals vleesch, eieren, melk. De nieuwe prijsbeheerschinig treed® 20 Augustus in werking en wordt tot 20 Augustus 1947 gehandhaafd. De kos ten van het levensonderhoud was* j, gedurende de laatste weken met meef. dan 25 procent gestegen. Roode-Kruis conflict Kolesnikof: ,tBeelaeAs van Blokland is bij zijn tijd ten achter Tijdens de slotzitting van de conferentie van Roode Kruis-verccnigingen te Oxford, die Zaterdag gehouden is, heeft de dele gatieleider van het Russische Roode Kruis, dr. Kolesnikof, een beschuldiging gericht aan een der leden van de Nederlandsche delegatie, jhr. H. Beclaerts van Blokland, naar aanleiding van een door dezen ge houden redevoering, waarin hij critiek le verde op het feit dat de Russen plaats ge kregen hadden in bet hoofdbestuur der liga van Roode Kruisvereenigingcn, nadat de oorspronkelijke lijst van bestuursleden was opgesteld, terwijl hy de critiek der Russen op de internationale commissie ongerechtvaardigd noemde. De Russische afgevaardigde noemde jhr. Beelaerts van Blokland een „vyand der eenheid", die een verkeerd begrip had van de beginselen der democratie. „De Nederlandsche afgevaardigde," al dus dr. Kolesnikof, „werd bang, omdat de Sovjet-Russische delegatie critiek uit oefende op de internationale commissie van het Roode Kruis. Hij had er zich ech ter niet van overtuigd, of die critiek ge rechtvaardigd was.of niet." „De handelwijze van de internationale commissie tijdens den oorlog", aldus zeide Kolesnikof verder, „moet becritiseerd worden, en iedere afgevaardigde heeft het recht dat te doen. Het was niet voor de eerste maal, dat men woorden tegen de Sovjet-Unie hoorde, doch de Nederland sche afgevaardigde was toch zeker bij zijn tijd ten achter. Hij gaf blijk van een op vatting. welke door de meerderheid reeds verlaten is. Hij scheen vergeten te hebben, dat de Sovjet-Unie haar positie heeft verdiend ten koste van vele levens. Hjj poogt te voorkomen, dat de Sovjet-Unie eenig aan deel, zal nemen in de Roode Kruis-bewe- ging. Hij schynt te vergelen, dal de Sovjet- Russische delegatie bestaat uit afgevaar digden van zestien vereenigingen, van welke de kleinste grooter is dan het Neder landsche Roode Kruis". De directeur-generaal van het Nederl. Roode Kruis, mr. H. P. J. van Ketwich- Verschuur, verklaarde, dat hij den indruk, door een lid van zijn delegatie gewekt, diep betreurde. „Jhr. Beelaerts heeft zijn eigen zienswijze weergegeven, aldus zeide hij, doch ik denk niet, dat daarbij eenige politieke bedoeling voorzat. Het Neder landsche Roode Kruis hangt het beginsel van den waren Rood-Kruis-g eest aan. Ik heb reeds met dr. Kolesnikof van gedach ten gewisseld en er op gewezen, dat het geen gezegd is louter en alteen de inter nationale commissie betrof en niets met politiek uitstaande had." 30.008 ton per dag Op 12 Juli behaalden de Limburgsche Het aantal ondergrondsche diensten be- mijnen een nieuw record: er werd eenJ 1"J 1 dag-productie bereikt van 30.008 ton. In de week van 8 tot en met 13 Juli werkten er in het ondergrondsche bedrijf meer arbeiders dan sinds de bevrijding in eenige vorige week het geval is geweest. droeg gemiddeld 17.802 per dag, hetgeen ongeveer 500 meer is dan in de week daar voor. Dank zij dit hooge aantal diensten werd in deze week een productie bereikt van 166.832 ton. steenkool, hetgeen ook meer Is dan in eenige voorafgaande week sinds de bevrijding. De afgevaardigden van Egypte en Tur kije stelden voor, dat van deze discussie geen aanteekening gemaakt zou worden, doch de voorzitter, Basil O'Connor, zeide, dat aanteekening wel toegestaan was. Russen bij het Koningspaar De Koning en Koningin van Engeland hebben de afgevaardigden van het Roode Kruis van 52 verschillende landen Zater dag op Windsor Castle bij zich op de thee ontvangen. Onder de 320 mannen en vrou wen uit alle doelen der wereld, waren vijf vertegenwoordigers van het Sovjet-Rus sische Roode Kruis en de Roode Halve Maan. Zoowel do koning als de koningin onderhielden zich gedurende geruvmen tijdl met behulp van een tolk met de Sovjet- Russen. Dr. Kolesnikof. voorzitter van het Sovjet-Russische Roode Kruis en leider der delegatie, deelde aan een verslaggever mede, dat de koning de mogelijkheid had geopperd, dat de Sovjet-Unie van de ge legenheid gebruik zou maken op de hoogte te komen met de werkwijze van de medi sche instellingen in Engeland. Aangaande het lot der kinderen gedurende den oor log in het bezette deel van de Sovjet- Unie, zeide dr. Kolesnikof, dat men met behulp van de verzetsgroepen achter de Duïtsche linies in staat was geweest vele kinderen door de lucht naar de vrij® deelen van Sovjet-Rusland te smokkeen. Vijftienjarenplan voor Nijmegen's wederopbouw Voor de uitvoering van het opbouwplaat voor Nijmegen en omgeving heeft men. naar schatting tien tot vijftien )3.ir noodig. De totale schade bedraagt 33.000.000. 23,4 pCt. van do woningen is geheel verwoest, 2.7 pCt. is zwaar en 1.1 pCt. licht bescha digd. In 1946 zal men voor ongeveer 3.360.000 kunnen bouwen. Voor de ko mende jaren rest dan nog 29.640.000. In vijftien jaar tijds zullen in Nijmegen 11.048 woningen worden gebouwd. Buitengewone Zitting der Staten-Generaal gesloten Zaterdagmiddag is de buitengewone zit ting der Staten-Generaal in naam der Koningin gesloten door minister-president dr. L. J. M. Beel, die de volgende toe spraak hield: „Het heeft de Koningin behaagd mij op te dragen de huidige buitengewone zitting der Staten-Generaal in Haar naam te sluiten. Kort slechts was de aan deze zit ting toegewezen tijdsduur, doch niettemin: is er reden met voldoening op het verloop terug te zien, al ware het slechts uit hoofde van de vruchtbare gedachtenwis- seling over de regeeringsverklaring, welke vorige week in de Tweede Kamer plaats vond. De regeering verheugt zich thans te staan aan den vooravond van een volledig herstel onzer normale parlementaire ver houdingen. De Koningin heeft mij verzocht u Haar erkentelijkheid te betuigen voor uwe toewijding aan 's lands belang."

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1