Van Vliet kampioen op de 50 K.M. Geslaagd Concours Hippique laps en Tops Gisteren werden in het Olympisch Stadion te Amsterdam 11 wedstrijden ver reden voor de Nederlandsche wielerkampioenschappen. Tien hiervan v.: ren voor- ritten voor de halve en heele finales van a.s. Zondag, doel» de elfde was de ccitigc waarvan de titelhouder direct bekend zon worden: het Uampioensehap van Xeder- laiul op de baan iilid voor professionals en onafhankelijken over 50 km., zonder gmigmuking;. Tot ietiers verbazing is onze wereld recordhouder sprint, Arie van Vliet, met de eer gaan strijken. Het nummer ls een volledig succes voor de sprinters die de cracks op den lang' RCv doen stttai Van Vliet had een speelsche bui, wat zich zoowel uitte in zijn kwart finale sprint tegen Ooms als in de twee manches van de halve finale tegen Kropman. Hij reed niet erg serieus en voelde zich een beetje de kat, die een muis tot haar be schikking gesteld ziet en er nog even ple zier van wil beleven. voordat hij het diertje wil afmaken. In zijn huidigen vorm kan hij in de finales sprint Derksen zeker hebben. Bij de amateurs zal het waar schijnlijk echter meer spannen: Bijster en Hijzelendoorn geven elkaar zeer weinig toe. De eerste renner is geroutineerder, maar de 17-jarige Hijzelendoorn toonde gisteren, dat hij uit het beste rennershout is gesneden, zoowel wat hersen- als wat beenenwerk betreft in de kwart finaies achtervolging pro fessionals vielen geen verrassingen: Schul- te. Peters, Middelkamp en Evers werden geplaatst. Slechts de serie van Middel kamp tegen De Korver. gaf spanning te zien: de laatste kon tot de vijfde ronde een voorsprong handhaven op Middel kamp, die slecht op zijn fiets zat, maar het tempo langzamerhand iets opvoerde en tenslotte met 2 seconden voorsprong won. In het hoofdnummer de 50 K.M. (100 'ronden) startte een vijftigtal renners, waarbij zich de sprinters Van Vliet, Denk een. Ooms. Kropman, Remkes, v. d. Vijver en Peters bevonden. Het verloop van den etrijd is tamelijk saai geweest. Maar één uitlooppoging was van langeren duur dan enkele ronden, het was die van een moedig optrekkend vijftal: Lust. T. Ooms, De Best Reuter en De Korver: deze renners wis ten van de 39ste tot de 90ste ronde een voorsprong soms van meer dan een halve ronde te houden. Vele pogingen tot aansluiting werden ond-ernomen door Vet haak. echter zonder succes. Tot de 92ste ronde was de wedstrijd nauwelijks het aankijken waard, wat mede zijn oor zaak vond in het groote aantal lekke ban den, waarvan ook de meeste bekende rij ders last gehad hebben. In de twee-en-negenste ronde liep Var» der Voort uit. Twee ronden lang beleefde hij er plezier van. maar toen vloog Schulte hem voorbij en liep meteen meer dan een kwa'-t ronde uit. De krachtproef was ech ter te groot: In de 96ste en 97ste ronde rukte Middelkamp het voorste gedeelte van het veld mee en Schulte werd in de groote massa opgeslokt, zonder dat hem de gelegenheid gegeven werd, nog gevaarlijk te worden. Zoo kwam de laatste ronde met bijna alle renners, die en bloc op de fi nish af snelden. Een halve ronde voor het einde sprintte Derksen er tusschen uit en trok Van Vliet en Remkes met zich mee. Hij bleek iets te vroeg begonnen te zijn: de eindsprint ging tusschen Van Vliet en Remkes en zelfs Peters wist zich nog voor Derksen te wringen. Zoo wer den dus de eerste vier plaatsen door spe cialisten op den korten afstand bezet, waarvan de sterkste man zich voor een jaar kampioen mag noemen: Arie van Vliet. DE UITSLAGEN". Kwartfinales achtervolging profs 5 K.M.: Schulte sl. Verschuren; Peters si. Lake- a 1st and beschaamde kaken hebben man; Middelkamp sl. De Korver; Evers sl. De Ruiter. Beste tijd: Evers 6.45 0. Achtste finales sprint amateurs: Bijster sl. Grift: Duyns sl. Fleury; Hijzelendoorn sl. Hensen (laatste 200 M. in 13.0); Bonte koe sl. Kroon; Buchly sl. Sieveking: Van Gelder sl. Pouw. Krever sl. Ravenstein; Gerritsen sl. Gieseler. Kwartfinales sprint profs en onafh.: Van Vliet sl. Ooms (200 M. im 14.6); Derksen sl. Pronk met l/s wiel (13.0); Remkes sl. Peters met 1 wiel (13.6); Kropman sl. v. d. Vijver (12.6). Idem amateurs: Bijster sl. Krever met wiel (200 M. int 13.8); Duyns sl. Buchly met 1 wiel (12.6); Hijzelendoorn sl. Gerrit sen (13.0); Bontekoe sl. Van Gelder (13 8). Halve finales sprint profs en onafh.: v Vliet sl. Kropman in 2 manches (laatste 200 M. in 13.4 en 12.8), Derksen sl. Rem kes in 2 manches (13.8 en 12.4). Idem amateurs: Bijster sl. Duyns in 2 manches (13.6 en 14.0); Hijzelendoorn sl. Bontekoe in 2 manches (13.4 en 13.0). 50 K.M. zonder gangmaking profs en onafh.: Van Vliet in 1.07.30.0; Remkes, Pe ters, Dei-ksen. Matena, Boeven, Ooms, De Best. Motké, Middelkamp, Pronk, Bakker; allen met weinig tijdsverschil. Vijf Britsche kampioenschappen voor Nederland Behalve de Haarlemmer Lamoree die het polsstokhoogspringen met 12 voet 10 inch won. hebben Brasser (discus). De Biuyn (ko- gelstooten), Lutkeveid (speerwerpen) en Houtzager (kogelslingeren) een Britsch athletiekkampioenschap behaald. De sprin ters speelden, ook al bereikten eenigen den eindstrijd, geen rol van beteekenis. Slijkhuis en De Ruyter hebben feilen strijd gevoerd. Eerstgenoemde liep in de arie mijl tegen den 10 jaar ouderen Wooderson, welke ontmoe ting me: spanning tegemoet was gezien. De Engelschman nam de leiding, welke hij ge durende het grootste deel behield. In de laatste ronde ging Slijkhuis naar voren. Wooderson zette echter zijn befaamde eind spurt in en reeds lang voordat de eindstreep bereikt weid. was Slijkhuis geslagen. De tijd van laatstgenoemde 14 m>n. 9.5 sec. was oeter dan 3 4 dagen geleden te Rollet dam. De Ruijler was niet in conditie, doch gaf Wilson goed partij. Zij eindigden ongeveer gelijk, volgens de jury was de Engelschman eerder Hun tijd was 4 min. 17.4 sec. te Heemstede Al misten wij Zaterdag tijdens het con- cours-hippique de sfeer van het gezellige ter rein te Hoofddorp, de organisatoren zullen niet ontevreden zijn geweest, dat zij het Heemsteedsche Sportpark hadden uitgekozen voor het jaarlijkscne paardensportfeest, dat eenigen tijd onderbroken is geweest. Het aantal bezoekers was er door het nieuwe ter rein niet minder om. Dat het concours van vereeniging ..Vooruit" altijd een goeden m heeft gehad, bleek ook uit het groot aantal deelnemers. Van verre streken waren Haarlem door Heerenveen geklopt Ook de landskampioen heeft moeten er- sren. dat Heerenveen op eigen terrein niet gemakkelijk te kloppen is en de Friezen, wonnen me; 3—1. nadat de rust me: 21 was ingegaan. Limburgia bezet de onderste plaats. Zaterdagavond was de ploeg bij NEC en verloor met 1—0. Den volgenden dag wonnen de Limburgers met 62. In Breda behaalde Ajax een over winning van 3—1 op NAC. De eindstand luidt: Haarlem Ajax He-eren veen NAC NEC Limburgia 10 1 15 22—21 14 33—16 10 23—26 8 15—20 7 22—32 6 22—22 Haarlem kon niet voldoende op toeren komen tegen Heerenveen. Vooral de voor hoede speelde minder en Roozen werd zeer gemist. Spoedig nam Heerenveen de leiding. Kort daarop trapte v. d. Huist den bal in eigen doel zoodat de Noorde lingen met een 20 voorsprong rustig verder speelden. Vooral Lenstra vertoon- .de een goede partij en schoot er lustig op los, maar Kluit was op zijn post. Bij Haarlem was het hoofdzakelijk Smit, die de aandacht vroeg, maar invallers v. Ba len Blanken en Boeree waren uiterst zwak. Toch maakte Van Balen Blanken met behulp van doelman Veenstra kort voor rus; het eenige doel voor Haarlem. 3n de :weede helft kwamen de roodbroe- ken er beter iru Koning speelde nu mid denvoor en het leek er op dat Haariem zou gaan ophalen, maar juist maakte Len- a in deze periode er met een goed schot 31 van. Nog gaf Haarlem zich niet gewonnen. Een strafschop stopie Kluit goed. Ondanks vele pogingen van beide zijden bleven doelpunten uit. Het einde kwam met een verdiende overwind ing vooi Heerenveen. paardeneigenaais i hun dieren naar deze De Djiguiten Kozakken maakten een pyramide tijdens l»et concours hippique te Heemstede omgeving gekomen. De belangstelling onder de landelijke ruiters is ook toegenomen, waardoor tijdens de parade zeer vele paar den aantraden, Voor deze afdeeling bestond groote aandacht, omdat de dieren er keurig verzorgd uitzagen, ondanks het feit, dat zij op de boerderijen dagelijks moeten werken en van de oorlogsjaren wat geleden hebben. De mojgenuren waren voor de landelijke rui ters gereserveerd. Als beste ruiter kwam naar voren J. van Niemvenhuijzen van ..Kapt. v. d. Wal" uit Hoofddorp. Een extra- prijs ontving hij tijdens de parade. Hij werd eerste in do handïcap-dressuurproef en derde in het handicap-springconcours. Een fraai succes boekte mejT R- Knoop van de Ven nepper ruiters in de individueeie dressuur- proef. klasse A en na loting met G. Griffioen van laatstgenoemde vereeniging. werd J, Saarloos van de Amstelruitcrs winnaar van het handicap-springconcours. De diessuur- proef voor viertallen levei'de een overwin ning op voor Dubbeldam uit zestien ploegen en de Amstelruiters wonnen het concours Klavertje drie, gevolgd door de Badhoeve- ruiters en ..Kapt. v. d. Wal". De middaguren waren voor een belangrijk deel gewijd aan de bekende nummers één- en tweespannen voor tuig- en landbouwpaar- den, stamboekmerries, elegantste paard, hackney's enz. Aangezien he: aantal deelne mers uit Haarlemmermeer gering was, kwa men de meeste prijzen in het bezit van hen, die de verre reis naar Heemstede hadden gemaakt. De heer A. Buurman won enkele prijzen, echter geen eerste. Opvallend was het, dat prachtige paarden in den. ring ver schenen, zoodat met vertrouwen de toekomst van de paardensport tegemoet gezien kan worden. Dit gedeelte van het programma was be- langwekend voor de insideis, die door hun arbeid- op het platte land met kennersblik ken naar de schoonheid der paarden keken. Zooals steeds had het bestuur voor een aan gename afwisseling bezorgd. Hier zij vermeld het optreden van de Dzjiguiten Kozakken, die ware acrobaten waren op hun paarden. Opiapen van een zakdoek van den grond tijdens een snelle vaart, onder de buik dooi-kruipen enz. waren toeren, welke hun gemakkelijk afgingen. Aardig was de py ramide en de gasten besloten met een ren door vuur. Tot in den avond hielden de springers het publiek bezig en vooral het ban-ière-sprïngen leverde veel spanning. De heer Oothout met ..Bei-ly" won de eerste prijzen in het springconcours en in het ban-ière-springen. Ir. eerstgenoemd nummer maakte hij even als de heer Hensen uit Heerlen met ,,Sir' vier fouten doch zijn. tijd van 35 seconden was sneller. Op het paard ..Ike" maakte de heer Hensen 16 fouten en behaalde hiermee den derden prijs. Bij het barrlère-springi legden na de 1ste ronden de 'neeren Oothout (Berly). Hensen (Sir) en S. M, Pruikemaker uit Mijdrecht (Alverstoke Peter) in de eerste ronde het parcours zonder fouten af en in de tweede, toen de barrières met 10 c.M. ver hoogd waren, was het resultaat hetzelfde. In de derde ronde was er weer tien c.M. bij gekomen en thans sprong het paard van Prui kemaker tegen een lat. De anderen maakten geen fouten; door een beieren tijd werd Oothout ook in dit nummer winnaar. Het bestuur van „Vooruit", dat op het oogenbllk onder leiding staat van den heei A. Buurman en dat in den secretaris-penning meester. den heer Jac. Clay een uitnemende kracht heeft, kan met voldoening op het feest terugzien. Blauw Wit vergroot zijn voorsprong De wedstrijden in de honkbalcompetitie van het afgeloopen week-einde hadden een verrassend resultaat. Zoo waren de overwinningen van SC Haarlem en Scho ten. op resp. EDO en HHC niet verwacht, terwijl Quick tegen Blauw-Wit behoorlijk spel ten beste gaf, doch met 08 verloor. De overwinning 114 van Ajax tegen VVGA mag groot genoemd worden. Dooi de nederlaag van EDO is zij nu vrijwel kansloos voor de bovenste plaats gewor den en is praetisch alleen Ajax nog een concurrent van Blauw-Wit, dat nu 3 punten vóór staat. HHC—SCHOTEN 4—9. De Overwinning van Schoten op HHC was een verrassing, doch zij was alleszins verdiend. Het zag er echter lang naar uit, dat HHC de punten in de wacht zou sleepen, immers in de 6e slagbeurt was de stand 42 in het voordeel van HHC. Daarna legde de Schoten-slagploeg het hout erop. Een serie van 5 kwam los, waar onder een home-run en 2 twee-honk- slagen resp. van De Bok en Zandstra en Hoefsmid. Deze honkslagen waren met een keertje 4-wijd voldoende, vooral daar HHC tegen deze kanonnade niets wist in te brengen. De score verliep als volgt: HHC 020002000 4. Schoten 110000061 9. SC HAARLEM—EDO 7—4 Werper Ferment had een groot aandeel in de verdiende overwinning van Haarlem op EDO, maar de wijze, waarop hij door Zwemclub „Haarlem* clubkampioen van Nederland Es tafette- weds tri jden in Stoops Bad l)e Zondag door de zwemclub „Haarlem" geho n.deii estafettes Irr Stoop's Bad (e O ver veen waren niet alleen een succes in organi satorische»», maar ook in sportleven zin door dat de heeren er in slaagden het elnbkam- pioenschap van Nederland te behalen na een nek-aan-nek-race met het Y, welke vooral tct iMting kwam in het nummer 10 maal 100 »neter borstcrawl, dat de Amsterdammers met een verschil van 4/5 seconde wonnen. Het is mei'kwaai'dïg. dat w inneer ploegen van tien zwemmers gedurende elt minuten :egen eikaar zwemmen, het verschil in den uitslag zoo gering is. In dezen strijd hebben de Haarlemmers zells een goede kans gehad om te winnen. Zij hadden immers in hei be de leiding. Na de helft van den strijd zwommen Rootselaar en Moolenaai- den achterstand in. De negende man van Haar- em Van Mei-kesteijn vocht te weinig,- om voor te komen en de laatste zwemmer H. Smits had een te zware taak, om Sindorf in te halen. Wei streed hij er voor en «wam 4/5 sec. later aan. Het Y won in 11 min. 37.6 sec. Door het laatste nummer, de Zweedsché wïs- elslag te winnen, werden de Haarlemmers Kampioen. Ook nu was het Y tegenstander. Haarlem won, dank zij Maus, die op den rug- lag een vooispiong veroverde, nadat Sin dorf en Van Meikesteijn op de 200 meter ooistcrawl elkaar strijd hadden gelevérd. De tijd van Haarlem was 6 min. 17.5 sec. De 4 maal 100 M. schooislag-won. ZIAN in 5 min. 35.6 sec., gevolgd door Haarlem in 5 nn'n. 46.9 sec. en Robben. Het resultaat was, dat Haar lem den titel won met 1423.2 p.; 2. Y 1429.1 p.; 3. DJK 1479.1 p. Jammer was, dat de Heem steedsche P. C. vei stek liet gaan, om de ■.wemrpers te sparen voor walerpolowedsirij- den. Anders zou de strijd nog spannender geworden zijn. Bij de dames won ADZ den kampioenstitel door drie van de vier nummers te winnen, n.l. de 4 maal 100 meter boi-stcrawl. de Zweed- sche estafette en de 4 x 50 M. borstcrawl. De Robben wei'd eerste in de 4 maal 100 M. schoolslag. De uitslag werd: i. ADZ 1468.5 p.; 2. Robben 1471.3 p.; 3. Zian 1633.3 p.; De Haarlemsche dames hebben alleen een actieve rol vervuld in het nummer 4 maal 100 meter schoolslag. HPC werd tweede in 6 min. 3.9 sec. (Robben 5 min. 51.1 sec.) en Haarlem derde in 6 min. 40.4 sec. In de andere esta fettes voerden de clubs een ondei'lingen sti-ijd. Vermejd dient het zwemmen van Ida Smit, die in de Zweedsche estafette een achterstand van HPC in een vooispiong van 25 meter omzette. De dames van HPC lever den de beste prestaties van de clubs uit deze omgeving. Het nummer schoonspringen dames won mej. C. Floor van ADZ en de waterpoio- wedstrijd Haarlemsch zevental (zonder HPC'ers) het Y eindigde in 'n overwinning van 74 voor de Amsterdammers. Voeelink, die in het verre veld 3 fraaie vangen maakte, werd gesteund, mag toch zeker wel genoemd worden. EDO nam de leiding, maar werper Van de Born kreeg een inzinking, zoodat Schijvenaar hem verving. Maar ook deze kon de vechtlustige Haarlem-slagploeg niet in bedwang houden en zoo kon Haar lem door een vijftal honikslagen en een verkeerde aangooi van Hellingman de leiding overnemen, terwijl Ferment door zijn goede werpen deze wist te behouden. Vermelding verdienen verder nog de goede slagprestaties van Ottolander en de Koekoek. De iruiingscijfers waren: SC Haarlem 00002401 x 7 EDO 1 0 0 2 0 1 0 0 0 4 terwijl de werpersresultaten als volgt luidden: Schijvenaar en v. d. Born: 8 x 3-slag, 4 x 4-wijd, 9 honksl tgen: Fer- 4wijd, 6 honksl. 0 ment ll x 3-slag, tegen. De compelitiestand is 3 Blauw-Wit 9 Ajax 9 EDO 9 VVGA 9 SC Haérlem 9 Schoten 10 HHC 9 Quick 10 De uitslagen in de overgangsklasse wa ren: Afdeeling A: DWSBlauw Wit 2 10-r-3; Spartaan—TYBB 7—4, HCK—HHC 2 2--0; CeleritasRCH 39. Afdeeling B: ABC—DOS 9—4: EDO 2— Ajax 2 15—11; O VVO—SC Haarlem 2 25—4. Sport in het Kort VOETBALUITSLAGEN. Kampioenschap van Nederland: NEC—Limburgia 10; Lim burgia—NEC 6—2; NAC—Ajax 1—3; Heeren veen—Haarlem 3—1. Promotie Uveede' klas: TOGAFC 50. Promotie derde klas: Ken- nemersLeerdam 5—0: BFCAllen Weerbaar l—l (Kennemers blijft tweede klasser): derde klasse b. beslissingswedstrijd: Terrasvogels TYBB 50 (DTS op de onderste p'iaats); promotie 4e klas DTS—VVB 4—2. District II, promotie tweede klas: VUCUniias 42; pro motie vierde klas: Hillegom—Archipel r3—2 (Zondag a.s. spelen deze clubs een beslis singswedstrijd te Leiden voor de promotie naar de derde klas). np" in De bril van Sultan Sar 8." Het kleedje beschreef tot slot nog een sierlijke krul in de lucht en scheer de toen rakelings over den muur, die het Oostersche slot omringde. Toen landde het, schoof nog een eindje voort en liet het stof van Perzlë opdwarrelen. Tips en Tops tuimelden van het kleed je af. „Wij moeten op onze hoede zijn", zei Tips. „want we hebben natuurlijk weer vijanden. Anders had die sultan niet zijn snelste kleedje gestuurd om ons te halen. Doe vooral een slot op je mond. Tops. „Wie praat er nu het meest van ons", riep Tops verontwaar-r digd. „Stil, hier is de ingang van het paleis. Laten we maar gewoon naar bih- nen wandelen, alsof we worden .ver. wacht...." BINNENLAND Inlichtingen over emigratie kunnen van officieele zijde uitslui tend gegeven worden door de Stichting Land verhuizing Nederland". Kortenaerkade 10. 's Gra- venhage. Met Argentinië is de rechistreeksehe radio- telefoonverbinding her opend. Op Koninginnedag zal ook dit jaar het Rijkspersoneel vrij heb ben, voorzoover de dienst dit toelaat. Stemplicotigc deel- 'nemers aan de vierdaag- sche, waarvan de .laat ste dag op 26 Juli valt, Wórden in de gelegen- heid gesteld de eerst" 3 dagen een zeker aantal kilometers mee: te loo- pen, teneinde hun stem plicht te kunnen ver vullen. Leden van de eerste Britsche luchtlandings- - divisie, die ih 1944 bij Arnhem hebbgn gevoch ten, zullen in Septem ber een bezoek aan de stad brengen. Luit.-gencraal mr. H. J. Kruis heeft het Commandeurskruis van de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan den Britschen brigade- generaal M. O. Brading. De schorsing van prof. ir. Chr. K. Visser, hoogleeraar aan de Techn. Hoogeschool te Delft, is opgeheven. Te Scheveningen is de 15-jarige jongen B. B. uit Den Haag bij het zwemmen in zee ver dronken. Een voetballer is overleden tijdens den wedstrijd Pechvogels Hermandad te Rotter dam. De linkshalf van Pechvogels, P. L. Schip per van Oort werd na elf minuten door een hartverlamming ge troffen. Haarlem en Omgeving Aan den door dc Hïl- legomsche vischclub „De vroegte wint" uitgeschre ven hengelaarswedstrijd op wiivisch namen niet minder dan 13 vereeni- gingen met 180 deelne mers deel. Voor den aanvang van den wed strijd weid een optocht met de vaandels door Iliilegom gehouden. De uitslag van den steden- wedstrijd luidt: 1. Rot terdam met 428 stuks, 2. Provinciale groep (Hil legom. Vogelenzang, Schiedam) met 343 stuks. 3. Schiedam met 309 stuks, 4 Gouda met 307 stuks, 5. Haarlem met 244 stuks. S. Amster dam met 123 stuks. Een der daders van de inbraak in de siga renfabriek „Madjoe" te Hillegom is in Lekker- kerk. toen de politie hem bij een inbraak snapte, bij een vuurgevecht aan geschoten. Hij is naar de gevangenis te Rot- tei-dam overgebracht. Een 17-jarige bengel schopte te Hillegom een steen naar een pastee- rende auto, waardoor een ruit werd vernield. De a»>"»moh>]i<" -g den cader te pakken en nam hem mee naar net politiebureau. De opbrengst der collecte voor de Reclas- seering was te Hillegom f 229.89. De R.K. Speeltuin Kindervreugd" te Heem stede is Zaterdagmiddag hei-opend. Dank zij de medewerking van Volks- herstel is het aantal speelwerktuigen ook in dezen speeltuin uitge breid, o.a. door het plaatsen van een draai molen. De speeltuïnverceni- ging Flora te Haarlem bestaat 20 jaar. A.s. Za terdag wordt door het bestuur receptie gehou den in het gebouw Roo- zekrans aan de Pijls laan. Vrijdag maken de kinderen een boottocht naar Bei-gen. Ds. F. E. Hoekstra, tot verleden jaar predi kant bij de Geref. Kerk te Velsen, thans te Sas- senheim, ontving een beroep naar Enschedé. De aandeelhouders vergadering van de N.V, De Hollandsche Voor schotbank te Haarlem keurde de balans en ver lies- en winstrekening over 1945 goed. In den loop van het jaar ver- mindei-den de voorschot ten die uitstaan van f273.924 tQt f 198.081. De winst- en verliesrekes ning wijst een nadeelig saldo aan van f 5489. -.Ds. B.oekc te Haar lem, secretaris van het Ned. Bijbelgenootschap »ordt 23 Aug. 65 jaar,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2