Kennemers Politieke gevangenen komen vrij Versche vischaanvoer in Ostende In de week van 12 t.m. 18 Juli werd in Ostende 645.830 K.G. versche visch aan gevoerd. De totale opbrengst hiervan bedroeg frs. 3.971.796. Opsporen van haringscholen Door proefnemingen is thans bewezen dat het zoogenaamde „Asdic-apparaat" (dat gedurende den oorlog door Engeland werd gebruikt tot het opsporen van onder zeeërs) met succes kan worden aange wend voor de opsporing van haringscholen. Deze proefnemingen werden met goed ge volg door Engelsche mijnenvegers op ver schillende haringgronden verricht en ver wacht wordt dan ook, dat het ,-Asdic- apparaat" een geweldige omwenteling zal teweeg brengen in de huidige visch- methodes. De bescherming van den vischstand De Engelsche regeering heeft thans de besluiten van de Internationale Conferen tie tot beschei-ming van den vischvoor- raad goedgekeurd en bekrachtigd. Deze Conferentie werd te Londen gehouden van 25 Maart tot 5 April. Verwacht wordt, dat ook de regeeringen der andere landen, die bij deze kwestie zijn betrokken, de geno^ men besluiten zullen bekrachtigen. De Engelsche regeering keurde ook het voorstel goed tot oprichting van een per manent raadgevend comité, belast met de studie der verschillende aspecten van het probleem. Dit vooral wat betreft nieuwe maatregelen met het oog op 't voorkomen van over-bevissching van de Noordzee en in de wateren bij Engeland. Voorstellen dienaangaande worden binnen het jaar verwacht. In het Permanent Raadgevend Comité zal van elk betrokken land één afgevaardigde zitting hebben. Geen slechte vangst Russische walvischvaarders hebben in de zee van Oehotsk de grootste walvïsch gevangen sinds 25 ja^u". Het beest woog maar liefst 109 ton. Het hart had alleen al een gewicht van 1900 K.G. Vuurtoren-verzamelaars In Engeland bestaat de mogelijkheid als particulier een vuurtoren te koopen. Zoo werd door Lord Beauchamps een vuur toren aangekocht te Winterton (graafschap Norfolk) voor de niet onaardige som van 3000 pond De eigenaar liet aan den voet der toren een bungalow bouwen, bestaande uit 2 ontvangsalons, 6 slaapkamers en 3 Te Beachy Head werd door een parti culier de „Belle Fonte", een niet meer in gebruik zijnde vuurtoren aangekocht voor 10.000 pond sterling. VELSEN Kerkconcert A.s. Woensdag 24 Juli wordt in de Oude Kerk te Velsen (dorp) een concert gegeven waaraan medewerken Truus Moriën, so praan en Adriaan Verschoor, orgel. Aan vang 20 uur. Programma: 1. Orgel: a. Praeludium en fuga in c. kl. t.; b. O Mensen bewein dein Sünde grosz; c. Mein glaubiges Herze. frohlocke, J.S.Bach; 2. Orgel: Choral III Ia mineur. César Franck; 3. Sopraan: 6 Geist- liche Lieder. L. v. Beethoven; 4. Orgel: a. Chant du soir. Op. 92 no. 1. M. Enrico Bossi; b. Elévation, Op. 94 no. 1, id.; 5. Sopraan: Psaim 42, Felix Mendelssohn: 6. Orgel; Variaties op een Oud-Nederlandsch lied, Jacob Bijster: 7 Sopraan: Gelukkig is het land; Heer die Uw tent in de Heme len spreit; 8. Orgel: Melodiebewerkingen, Feike'Asma. blijft 2e Klasser Leerdam met 5-0 geklopt Door Leerdam met een nederlaaf van 50 huiswaarts te zenden, heeft de Ken- nemers het tweede klasschap met een jaar verlengd. De zege kwam den Wijkers ten volle toe. maar wie uit de cijfers meent te mogen concludeeren, dat de Leerdammers wel opvallend in de minderheid zijn ge weest, trekt toch een onjuiste conclusie. Vooral in de 'eerste helft is er een vrij langdurige periode-geweest. waarin de gasten het spel beheerschten. Zij hadden echter een voorhoede, die al heel weinig presteerde, zoodat Reinders en Le Jeune steeds weer meester van het terrein ble ven en doelman Van Urk er maar weinig aan te pas behoefde te komen. In die weinige gevallen toonde hij zich echter zeer betrouwbaar. Eenmaal zat het hem echter bepaald mee. toen hij met bal en al door den Leerdamschen middenvoor ge passeerd werd, maar Le Jeune, op de doel lijn staande, nog juist bij tijds zijn taak overnam. De Kennemers begonnen goed door reeds in de eerste minuten van den strijd door Van Wijk de leiding te nemen. Hier door aangemoedigd bleef de thuisclub nog eenigen tijd in de meerderheid, doch het trapvaste Leerdamsche backstel sloeg menigen aanval af Langzaam maar zeker kwam Leerdam er beter in. De actieve 'Van Luin. de tactische Six en het stug- 'werkende backstel ReindersLe Jeune vormden een geducht struikelblok. Vlak voor rust straften Steeman en 'Horeman 'een tweetal staaltjes v,an niet al te sterk Leerdamsch spel met twee doelpunten af Rust 30. In de tweede helft doelpuntte Steeman na negen minuten spelen opnieuw. Nu was de strijd definitief beslist en het spel werd er niet beter op. Het liep reeds aar dig naar het einde, toen Steeman den doelman opnieuw passeerde (50). Tennis Uit onderstaande ranglijstjes blijken de resultaten door de L.T.C. Velserbeek in de competitie 1946 behaald. 4de klasse N.W. afd. 6- Dtlinlust 3 6 4 2 8 26—16 Velserbeek 1 6 3 3 6 23—19 Beverwijk 3 6 3 3 6 21—21 Westrust 5 6 2 4 4 13—28 4de klasse N.W. afd, 7: Bloemendaal 2 4 4 - 8 208 Velserbeek 2 4 3 1 6 208 Beverwijk 4 4 2 2 4 14—14 D. E. M. 4 13 2 10—18 Brederode 4 4 - 4 622 Examens Nijverheidsschool Voor de examens van de Nijverheids school te Velsen zijn de voflgende candi- daten geslaagd: Afd. Auto-bankwerken: H. J. Lips, H. Hoogeland, J. A Hooft. C. van Batum, F. van Aalst. J. Ales, B. Groen. S. Knaap. P. van Breugel, J. Korf. D. de Boer. C. van Aar, B. S. Stals. L. Oortwijn. Chr. Postma, (prijs): W van Oosten,. G, v. d. Mey, W. A. N. Paap. J. Wilbrink, H. Straatsburg, J. Stegemever, L. Wouda. C. Post, H. Bur- ry. D. Douwstra. Afd. Electrotechniek: A. van Dam, F. Moreus, H. J. H. Gerritsen, H. J. v. d. Ploeg, J. H. Borghart, A. G Komen, L Nijman. J. de Haas, G. Uytendaal. T. den Breejen (prijs), A. Schoehuis, J. Vessies, J. P. Zonneveld, Q. Rijke, S. Rozelaar, H. Verswijveren, H. Voogd, J. Impijn, C. J. Teunissen. G. v. d, Pijl, .T. W Rozemeyer, P. van Suntenmaartensdijk. Afd. Machine-bankwerkcn: J. v. d. Kolk (prijs). E. Lenting. N. Groot, J Dragstra. Jansonius, J. H. Jasperse, M. v. d Horst C. van Duivenbode, J. J. Bekker, A. van Achteren. G Kok, J. Bos, J. Jore. W. Schouten, A. Kremer, C. Schipperijn. J. G. Buis, P. van Hesselingen, Dudink den Breejen, D. J. Piek, A. Slootjes, J. Zwa- De oplossing van een probleem schept een nieuw vraagstuk nenburg, J. de Waal, P. H. Kaandorp, 7. Tijl, A. Verhagen, A. Bakker, R. Schaap, J. J. Rosier, A. Schouten, D. v. d. Oever, _W. Nieuwenhuisen, P. J. de Koster, W. Willebroék, M. Schipperijn, J. Pirövan<* H. Wijker. Afd. Trimmeren: K. Volkers, A. Visser, J. Rill, P, H. Duin", J. H. J. Leering (prijs), A. N. Nijman, M. Deventer, J. Ruygvoorn, Th. Schook. P. F. de Jong, D v d. Berg. Vergadering van buurt- en Oranjeverenigingen De afgevaardigden van verschillende buurt- en Oranjevereenigingen uit IJmui- den-Oost en West en Driehuis hebben een vergadering gehouden in Kriemhilda, waarin besproken werd het gemeenschap pelijk vieren van Koninginnedag. In beginsel werd besloten den verjaar dag der Koningin op grootsche wijze te vieren. Reeds werd een voorloopig pro gramma opgesteld. Men wil den dag be ginnen met vlag hijschen op het Rijks H. B.S.-terreiq te Velsen en zang van de ge zamenlijke schoolkinderen Hierna zullen de jongste kinderen naar één der school gebouwen gaan, waar mr. La woe ze zal vermaken met het vertoonen van een pop penkast en met goochelen. Voor de kin deren uit de hoogere klassen staat een oehendigheidswe-dstrijd op het programma. 's Middags om 2 uur heeft op het H.B.S— terrein de opstelling plaats van praalwa gens, die een tocht door de gemeente zul len maken. Om 4 uur wordt een hardloopwedstrijd gehouden, die in drie leeftijdsgroepen ver deeld is. De groepen zijn van 18 tot 25 jaar; van 25 tot 35 jaar en vanaf 35 jaar. De wedstrijd wordt over verschillende par- coursen gehouden. Van 5 tot 6 uur heeft op het terrein een behendigheidswedstrijd plaats, gehouden door de motorgroep „Kennemerland". 's Avonds 7 uur treden verschillende jeugdvereenigingen op. Deze bijeenkomst heeft plaats op het terrein achter ..Kriem hilda". Des avonds wordt om ongeveer 10,30 uur bet feest besloten met een groot vuur werk. Personalia Onze plaatsgenoote mej. D. J v. d. Zande is aan de P.C.N.S. te Haarlem geslaagd voor het diploma Huishoudkundige Agenda voor Velsen MAANDAG 22 JULI. Bioscoop De Pont: 8 uur: Het eiland des doods. Thalia-theater: 7 en 9 uur: De geheime agent. DINSDAG 23 JULI. Heerenduinen: Vergadering C.P.N. „De Waarheid". Bioscopen: Zie Maandag. SANTPOORT „Jong Santpoort" In de zaal van „Zomerlust" heeft een vergadering van leden en donateurs van de speeltuinvereeniging „Jong Santpoort" plaats gehad. De voorzitter, de heer Jac. Godijn, zeide in zijn openingswoord dat de vereeniging met trots terug kan zien op wat in korten tijd door haar is bereikt. In het vroege voorjaar opgericht, waren de eerste resultaten dal reeds op 8 Juni een goed ingerichte speeltuin kon worden geopend. Thans telt de vereeniging onge veer 700 leden en donateurs. De heer J, du Bois. algemeen voorzitter der N.UJ.O. gaf hierna een historisch overzicht van den groei van het speeltuinwerk. De heer M. Boon» directeur van het Am- sterdamsch speeltuinverbond liet lantaarn plaatjes zien over jeugd en spel. Begin nende bij de Egyptenaren, Grieken, werd een aardig overzicht gegeven van de jeugdspelen van vroeger en nu. Verder werd de avond opgeluisterd door voor drachten van de „Kemphanen", een ge luidsfilm van den heer J. Schutte en, last not least door den voorzitter Jac. Godijn, die zich, tot aller vermaak, ontpopte als snelteekenaar. De bijeenkomst die een ge zellig karakter droeg, kan beschouwd worden als een goede propaganda voor het speeltuinwerk. IJMUIDEN Schoorl weer naar Stormvogels Naar wij vernemen, zal Schoorl, die door evacuatie naar Arnhem, eenige sei zoenen voor Vitesse heeft gespeeld, het komende seizoen de gelederen van zijn oude club Stormvogels weer versterken. „!n Veilige Haven" Ruim 700 kinderen van 6 tot 13 jaar heb ben Zaterdagmiddag genoten van het feest dat gegeven werd door de speeltuinver. „in Veilige Haven" te IJmuiden. Om 2 uur verzamelden de kinderen zich op het- •Oosterduinplein en om half 3 klonk het sein voor het vertrek. In feestelijke stem ming, die nog verhoogd werd door de medewerking van een muziekcorps, ver- 'trok. de stoet voor een rondgang door IJmuiden. Het was een feestelijk gezicht deze stoet door de straten van IJmuiden - te zien marcheeren. Ongeveer 4 uur arri- veerden de kinderen op het versierde ter rein, waar met de onderlinge wedstrijden begonnen kon worden. Voor de kleintjes warén er een „vlaggenwedloop" en „vlag- .steken". Voor de jongens en meisjes van 10 tot 13 jaar cirkelwedloop, korfbalwer- pen. sprietloopen en ringsteken. Na deze wedstrijden, waar aardige prij zen aan verbonden waren, mocht een tractatie in den vorm van ijs en koeken, zich'in groote en begrijpelijke, belangstel ling verheugen. Het hoogtepunt werd be reikt door het vertoonen van de poppen^ kast van ..Oom Piet". Een geluidswagen zórgde voor vroolijke muziek en zoo vloog de middag om. De organisatie was in goede handen, alles verliep vlot en orde lijk.. Voor eventueele ongelukken waren eenige dames van het Ned. Roode Kruis •aanwezig, maar het bleef bij een paar schrammen en bulten. Om half 7 was het feest ten einde en 'keerden de kinderen, voldaan over den ..fijnen middag" huiswaarts. Op Zaterdag 3 Augustus volgt een „tuinfeest" voor de kleintjes van 3 tot en met 5 jaar. Terrasvogels handhaaft zich „De Terrasvogels'' heeft zich op afdoen de wijze de meefdere getoond van TYBB en handhaaft zich daardoor als derde klasser. Röbken, die het den laatsten tijd meer in de voorhoede probeert, was de held van den dag door niet minder dan vier van de vijf doelpunten te maken. Hij bracht het tot deze prestatie door een absoluut onvoldoende bewaking van de zijde der T-YBB-verdediging in combi natie met een zich tactisch opstellen, goede balcontrole en dito schotvaardig heid. Het merkwaardige van deze ont moeting was, dat TYBB in het veld zeker niet de mindere was dan de vogels, haar cjanvall.en dikwijls goed opzette, maar ze buitengewoon slecht afwerkte of aan die afwerking niet ééns toekwam, om dat van Riel, Snoeks en Van Berkel het tegen Kraak en De Ruiter niet konden bolwerken. Slechts een paar maal be hoefde doelman Douma in te grijpen en hij deed dat op goede wijze. Met rust leidde Terrasvogels met 40. Na twee minuten had Goedhart reeds een doel punt gemaakt en toen was Röbken uit zijn slof geschoten. Na de rust had de zelfde speler al gauw met een hard schot wederom succes (50). Hoe hard TYBB ondanks dezen achterstand bleef werken, het gelukte niet de eer te redden. VELSEN 2—HELDER 2 2—3 Zaterdag verloor Velsen 2 met 32 den promotie-wedstrijd tegen Helder 2, nadat de rust met 2voor Helder was inge gaan. Over het geheel was het een stevig gespeelde wedstrijd. Aan beide zijden werd een speler uit het veld gezonden. Zweedsche visscher bijna verdronken Zaterdagavond geraakte één der op varenden van den Zweedschen visihkot- ter GG 139. liggende in de visschershaven te water, doordat hij bij het aan boord gaan misstapte. De wachtsman A. de Graaf, dié het ongeluk zag gebeuren, be dacht zich geen oogenblik.en sprong den örenkèling na. Het gelukte hem, den Zweed op het droge te krijgen en hem van een wissen dood te redden. Een huldiging Op het te Amsterdam gehouden congres van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders werd, met eenige an dere bestuurders, de heer A. Krijger ge huldigd wegens zijn 25-jarigen arbeid voor de Christelijke vakbeweging. De heer Krij ger is lange jaren bezoldigd bestuurder alhier geweest van den Bond. terwijl hij ook vele jaren lid van den gemeenteraad van Velsen was. inbraak in Gewestelijk Arbeidsbureau Inbrekers hebben zich 's nachts toegang verschaft tot het Gewestelijk Arbeids bureau in de Casembrootstraat. Door een tuimelraam wisten zij binnen te kómen. Hierna hebben zij kans gezien de deur van de kluis te forceeren. In deze kluis bevond zich een kast, waarin een geldkistje met een aanzienlijk bedrag. Met medeneming van'dit kistje verdwenen zij weer; zooals zij gekomen waren. De politie stelt een uitgebreid onderzoek ip. Brand in de Middenhavenstraat In de voormalige Noorsche Ijsfabriek aan de Middenhavenstraat heeft 's nachts een ernstige brand gewoed. De brandweer, d ie'spoedig ter plaatse was, kon niet ver hinderen dat de achterzijde van de fabriek geheel afbrandde. Uit een beschouwing van het Parool vat ten wij het volgende samen: Nederland staat voor een omvangrijk probleem, dat voortkomt uit de oplossing van een ander: binnenkort zullen 45.000 politieke delinquenten in vrijheid gesteld worden. Waar het eene vraagstuk van de kampen ophoudt, begint direct het volgende dat van de huisvesting na de vrijlating. Maandag komen vijf ministers (Beel, Drees, Van Maarseveen, Huysmans en Lieftinck) bijeen om den nieuwen stand van zaken onder oogen te zien, Daar is dan in de eerste plaats: de huisvesting. Waar en hoe komen die dui zenden menschen onder dak? De meeste huizen van NSB-ers zijn daoor andere ge zinnen bewoond. Als algemeene lijn geldt hier. dat in geen geval degenen, die thans in de huizen van politieke gevangenen ge huisvest zijn, het veld moeten ruimen voor de vroegere bewoners. Natuurlijk zal een uitzondering gemaakt moeten worden voor degenen, van wie blijkt dat ze vol komen onschuldig hebben vastgezeten. In dat geval zal voor den bewoner, die het huis thans onder zijn hoede heeft, een andere oplossing gezocht worden. Daar de gemeenten voor de liquidatie van het komende huisvestingsprobleem verantwoordelijk zijn, zal het standpunt, dat ten opzichte van de reeds vrijgelaten gedetineerden is ingenomen wellicht een suggestie geven voor de toekomst. Tot nog toe brengt de gemeente de vrijge latenen in het algemeen bij verhuurders onder of bij familieleden en geestverwan ten. Dat hier en daar protesten zijn ge rezen tegen vordering van kamers voor dit doel, is begrijpelijk en in Amsterdam heeft men dit systeem dan ook laten varen. Gevorderde goederen. Een tweede strijdpunt is het lot van de indertijd gevorderde goederen. Deze kwa men toen ter beschikking van den Staat, die ze voor een groot gedeelte verkocht of verhuurde aan bona-fide oorlogsge dupeerden. In geen geval zal men deze 'goederen, bij den terugkeer van politieke delinquenten hoeven terug te geven. Wat echter ten onrechte „gevorderd" is door leden van MG, POD of BS moet naar den vroegeren eigenaar terugkeeren. Ook al is het reeds betaald WERK VOOR DUIZENDEN HANDEN En dan is daar als laatste cn zeker niet onbelangrijkste probleem de tewerkstel ling van de duizenden, voor wie de kam pen zich straks zullen openen. De arbeidsbureaux zullen ingeschakeld worden om de beschikbaar komende werkkrachten zoo spoedig mogelijk in het productieproces op te nemen en er wordt een dringend beroep gedaan op de werk gevers en de vakvereenigingen om deze noodige opneming- van oud-gedetineerden in de hand te werken. Openluchtconcert De muziekvereeniging Wilhelmina, direc teur Joh. de Groot, geeft Dinsdagavond 8 uur een uitvoering in het Burgemeester Rijkenspark. BEVERWIJK Athletiek-successen voor D.E.M. Tijdens de Zondag gehouden nationale B-kampioenschappen athletiek won D. Kaptein van DEM het nummer 'discus werpen met een worp van 36.78 meter. E. Gaarthjiis werd tweede in het hoog springen met een sprong van 1.68 M. en Van 't Hof werd tweede in het nummer speerwerpen met een worp van 47.20 M. De Radio geeft vanavond; HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00. 22.00 Nieuws. 20.08 Marinekapel. 21.15 Vereenigde Zangers. 23.00 Vioolduo. 23.45 Avondconcert. HILVERSUM n, 415.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18,00, 20.00, 23.00 Nieuws. 17.00 Eng. componisten. 18.15 Skym.asters. 19.30 Vlaamsch progr, 20.15 Kurhausconcert. 22.3® Dutch Swing College. 23.15 Kamermuziek.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3