Wat IJmuiden werd De „Staalpi!" voor onze Welvaart Onze sluis in cijfers werd het door den Stoomtrawler Woensdae 24 Juli 1D46 Hoogovens en Zusterindustrieën in vogelvlucht Waar overdag1 de vuil-gele of witte wolken over het land drijven en waar in den nacht de iiemel in rossen gloed staat, aan het Westelijk einde van het Noord zee kanaal, daar staat liet machtige brok industrie niet zijn nevenbedrijven, dat onder den naam „De Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V." een groot gedeelte van de Nederlandsche metaalnijverheid in zich concentreert. Bijna een kwart eeuw wordt daar uit het roode erts het doffe ijzer gewonnen en sinds dien 20sten September 1918 zijn onitelbare nevenbedrijven verrezen bij de twee hoogovens, die respectievelijk in 1924 en. 1927 in bedrijf genomen werden. Zoo kwam zich in 1939 een staalfabriek aandienen, die thans 400 ton van dit on ontbeerlijke metaal- per etmaal .produ ceert; de eigen walserij plet dit staal tot platen en profielen, alleen al de plaat- walserij levert 36.000 ton platen per jaar. De kern van het machtige bedrijf met zijn bijna 4000 employés wordt gevormd door de drie hoogovens, waarvan er 2 regelmatig in gebruik zijn. Tezamen pro- duceeren zij ruim 500 ton ruw ijzer per dag en wie wel eens gezien heeft, hoe de kolkende stroom ijzer wordt „afge tapt" zal dit imponeerende cijfer nauwe- lijk gelooven, want hij zag slechts een druppel van de lava, die als uit de on derwereld kwam aanzwellen. Zoo stonden de zaken, toen de oorlogs dreiging door Europa waarde, in het bange najaar van 1939. Ook Nederland werd meegesleept in de draaikolk en menig vaderlander zal een gedachte aan onze zware industrie door het hoofd zijn gegaan, toen de Duitschers ons land beloofden „agrarisch" te zullen maken. Roof in 't groot. De adelaar sloeg zijn klauwen naar Velsen, hij greep de walsbedrijven die in hun geheel Oostwaarts werden vervoerd. Maar 1946 zag de walserij „repatrieeren", niet heelemaal compleet en niet heelemaal ongeschonden, maar de schouders kwa men er onder en thans draait dit moderne bedrijf weer op volle toeren. Dit waren voor de hoogovens en zijn „kinderen" niet de eenige oorlogsgevolgen: bombarde menten in 1943 legden den watertoren in puin en vroegen nog al wat slachtoffers onder de arbeiders. Maar de donkere wolken trokken op en voor de hoogovens kwam weer werk aan den winkel. Langzaam maar zeker kwam de kolen- en ertsaanvoer op gang, men durfde zelfs weer te denken aan uit breiding. Blik in de toekomst. Alle krachten worden op dit oogenblik geconcentreerd op de Walserij-West, en de daarmee nauw samenhangende opvoe ring van de staalproductie „Walserij- West". Deze twee woorden hebben op de drie vierkante kilometer terrein van de hoogovens magische kracht. Een ..50- weken plan" is voor den opbouw hiervan ongesteld; twee weken zijn voorbij en reeds teekenen zich de eerst omtrekken van de nieuwe fabrieksgebouwen af. Ex pansie, uitbreiding, groei. Drie woorden, die de hoogovens voor de toekomst teeke nen. Binnenkort komt de herbouwde, derde hoogoven in gebruik, de watertoren steekt zijn 50 meter al weer fier naar de wolken, over het bedrijf hangt de spanning van den n ij veren, Nederland- schen arbeid. Grondstoffen -en arbeidersproblemcn Desgevraagd kon één der leidende functionnarissen van de miilioenenfabriek ons meedeelen, dat de kolenaanvoer en de arbeidersschaarsehte. de. reeds klas siek geworden, obstakels voor een ideaal herstel vormen Maar de schepen met erts komen binnen uit Zweden en Frankrijk, uit Spanje en Noord-Afrika en zij geven werk aan de duizenden handen, die teza men de Nederlandsche metaalindustrie vert egen woordigen. De hersens van de groote machine. Vierduizend menschen. In welke handen en in welke hoofden komen de draden samen, die dit leger doen werken? De naam van den heer Wenckebach, die in 1924 overleed zal in de kringen van Ne derlands zware industrie blijven voort leven als de motor van de IJmuider hoogovens. Dan is daar de inmiddels overleden ingenieur G. A. Kessler, die in 1920 de leiding van het bedrijf kreeg. Ir. A. H. Ingen Housz, ook thans nog in de topleiding en dr. M. W. Holtrop, die pas op den 30en April van dit jaar zijn functie vaarwel zei om een andere in de bank wereld te aanvaarden. Op 1 Mei 1946 bestond de directie van de hoogovens uit ir. Ingen Housz, prof. J. F. ten Doesschate en den heer P. R. Bentz v. d. Berg. Moge deze jonge in dustrie aan de boorden van het Noord zeekanaal den naam van onze industrie in binnen- en buitenland hooghouden, zoowel in de ruwe als in de afgewerkte producten, zoowel „in het staal" als in de kunst en het cement. AmsterdamIJmuiden. Er tusschen ligt een der hartaders van Nederland, waar de bloedstroom duidelijk gevoeld wordt, waar de schoorsteenen donkere wolken bra ken. waar des nachts de hemel oranje gekleurd wordt door de vuren van den arbeid. Zeventig jaar geleden werd deze ader bij onze plaats door de duinen gegravenlaat ons dit feit herdenken en om ons heen zien en luisteren naar de schoorsteenen en de gelui den, die in die zeventig jaren een deel van ons leven z;in geworden. Want het is goed, even stil te staan bij zoo'n dag. Voor den bouw van de Noorder- sluis waren noodig: 250.000 m3. beton (een kubus van 63 x 63 x 63 m.!) 25.000.000 kg. bewapeningsijzer. 20.000 betonplaten. De deuren wegen elk: 1.200.000 kg. De bouwkosten bedroegen: f 20.000.000,—. De herstelkosten bedroegen ongeveer: f 1.000.000, Trawlers in de Visschershaven, in den bloeitijd van IJmuiden. Wanneer zullen de schepen zich weer aaneenrijen om de kostelijke Noordzeevisch aan den afslag te brengen. Slaafsvisschershavenbedrijf bracht orde in den chaos Bezichtiging mijnenvegers Het comité „Onze Marine" reikt aan de bezoekers van het Lunapark bewijzen uit, die gelegenheid geven tot het bezichtigen van in de haven gelegen mijnenvegers. Deze mijnenvegers kunnen bezichtigd worden op a.s. Zaterdag en Zondag van 10—12 en van 1517 uur en Maandag van 1619 uur. Elke honderdste bezoeker zal in de gelegenheid worden gesteld met een mijnenveger een tocht buitengaats te ma ken. VOETBALLENDE WINKELIERS VERLIEZEN. De Santhaes, de vereeniging van voet ballende winkeliers, verloor gisteren van een elftal van het Rijksbureau van hout uit Amsterdam met 32. Een herinnering: het vermaarde Koning Willemshuis, dat onder sloooers* handen sneuvelde. „Wij herschiepen onvruchtbaar water in vruchtbaar land en onvruchtbaar land in vrucht baar water." De naam Joseplius Jitta is onaf scheidelijk verbonden met de ge schiedenis van het Noordzeekanaal. Het was een Josephus Jitta. die be langrijk werk verrichtte bij den bouw zoowel als bij het herstel van de Noordersluis het was een Jose ph as Jitta, die bij de openings plechtigheid van het Noordzeeka naal op 1 November 1876 boven staande historische woorden sprak tegen een illuster gezelschap, waar onder zich Koning Willem in be vond. Dat onvruchtbaar land in vruchtbaar water werd herschapen, waar kan men dat beter zien dan in IJmuiden, waar het onvruchtbare duinland van „Holland op z'n smalst" moest plaats maken voor sluizen, toeleid ingskanalenbinnen- en buitenhavens en ook voor de beide ha vens van het Staatsvisschershavenbe- drijf, de Visschershaven en de Haring- haven. Er was eens een tijd. Er was eens een tijd dat de Noordzee van Albions Oostkust tot Nederlands Westkust vol visch zat. Zelfs dicht on der de Nederlandsche kust werd schel- visch gevangen, waar de vangsten thans beperkt zijn tot plat visch, als schol, schar, tong enz. Engelsche smacks, sloepen van Pernis en Middelhamis visoh'tcn in het gezicht van Neerlar.ds •blonde duinen die echter van den Hel der tot de Brielsche Maas een ononder broken geheel vormden. Den Helder was in de dagen voordat in deze kust strook van ongeveer 100 k.m. een twee de poort kwam, de belangrijkste vis schershaven. Toen Amsterdam zijn nieuwe hart ader had gekregen en de 1500 M. lange pieren van IJmuiden een veilige reede vormden, vielen de visschers met hun zeilschepen maar al te graag de nieuwe haven binnen wanneer de storm hen er toe noodzaakte een oppertje te zoeken, of wanneer er geproviandeerd moest worden. Zoo kwamen er dus visschers en zoo kwam er ook visch in IJmuiden. Van een geregeld-en handel was echter geen sprake, want er waren geen visohhan delaars. Het werd een ruilhandel en een der belangrijkste ruilmiddelen was. jenever, waarop vooral de opvarenden van de Engelsche smacks verzot waren. Spoedig vestigden zich hier eenige kooplui, afkomstig uit Egmond en dien Helder. Er kwamen afslagers, de han del ontwikkelde zich tot een meer ge regeld bedrijf, maar de toestand bleef min of meer chaotisch, vooral door de concurrentie. Het bedrijf met al zijn, drama's speel de zich af op de kade riret ver van de kleine sluis en zulk een drukte kon er soms heerschen in deze van elke outil lage gespeende nieuwe voorhaven van Amsterdam, dat de scheepvaart er door belemmerd werd Men moet niet verge ten, dat het buitentoeleidingskanaal in die dagen zeer smal was. Amsterdam begon te mopperen en de toestand in het particuliere afslagbedrijf werd langzamerhand van dien aard, dat ook hiervoor een oplossing gezocht diende te worden. Een belangrijke verbetering kwam tot stand door den aanleg van de Vis schershaven, die in 1896 in gebruik werd genomen en later nog belangrijk werd vergroot. In 1899 ontstond de Rijksvisehafslag en de bel van den Rijksvischafslag was tevens de doods klok van het. bedrijf der particuliere afslagers, alhoewel er nog eenige jaren een vinnige concurrentiestrijd heeft ge woed. De eerste hal. hal B. werd in 1900 in gebruik genomen, spoedig volgde hal A. Beide zijn thans verdwenen; ze weixlen door bombardementen en bommen in puin gelegd. In 1915 kwam een belangrijke ver grooting va>n de Visschershaven gereed! en in hetzelfde jaar werd hal C in ge bruik genomen, in 1938 gevolgd door hal D. Het bedrijf beschikte van ge noemd jaar af tot den ondergang des* beide eerste hallen over een afslag ruimte van ongeveer 600 M. Over de huidige situatie hebben we in ons blad meermalen geschreven, zoo dot we de nieuwe geschiedenis, de ge schiedenis van de vernieling gevoege lijk kunnen laten rusten. De stoomtrawler Zijn snelle opkomst dankt IJmuiden in hoofdzaak aan de komst van de stoomtrawlers. Engeland was ons voor gegaan; daar bestond reeds een belang- ijke stoomtrawlervissoherij toen men't iri ons land nog deed met zeilvissehers- vaartuigen. Maar tegelijk met de entree van het Staatsvïsschershavenbedrijf kwamen ook de Nederlandsche stoom trawlers bijna alle tweede-hands in Engeland aangekocht. Slecht waren ze klaarblijkelijk niet want vele hebben nog een halve eeuw -of daarom1-.ent mee kunnen doen. De zon van IJmuiden rees snel, ze rees het hoogst in den eersten wereld oorlog, ze neigde ter kimme in den tweeden. Maar IJmuiden herleeft, door ener gie en ondernemingszin. Een jaar van opbouw ligt achter ons. De beschadi gingen worden hersteld, voor de ver nielde hallen A en B kwam een nieu we hal E in de plaats. En in het tijdvak van 1 Jan. 1945 tot 1 Juni 1946 werd er, ondanks alle moeilijkheden van lossing en vervoer, een hoeveelheid van 25 mïl- lioen kg. visch omgezet, met een op brengst van 19y2 millioen gulden. IJmuiden vaart weer. IJmuiden vischt weer, IJmuiden zal weer bloeien, zal weer worden de grootste visschers haven van het vasteland van Europa, zooals het eens was, voordat de Duit- sche havens het naar het tweede plan verwezen. He>i is goed, even stil te staan bij het zevenrtig jarig bestaan van het Noord- zeekanaal. Amsterdam kreeg door dezen waterweg direct contact met de wereld en zware, middelzware en lichte industrieën schoten op in de lage landen, die het kanaal omzoomen. Daarom is het feest van vandaag naejt alleen een herdenking van „het kanaal" maar ook een terugblik op den groei van de klompen steen op die terreinen, van de sluiz.en en de visscherij. kortom van al die zaken, welke IJmuiden groot hebben gemaakt Een week vol feest en vreugde staat voor de deur, laten wij niet terugzien op het leed, dat was, maar vooruitblikken op wat komen gaat en ons verheugen op wait ge bleven is.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3