IJmuider Courant Rusland en China Shaw wordt 90 Rusland verwerpt Amerikaansch Atoomplan Uitslagen ©Ie Jaargang; No. 18388 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724 Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebooni Donderdag 25 Juli 1946 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 et per kwartaal f 4. MORGEN, Vrijdag 26 Juli, wordt George Bernard Shaw negentig jaar. Uit Engelsche getuigenissen blijkt, dat zijn fonkelende geest nog immer ongedeerd is. Zelf heeft hij, toen hij pas achtentachtig was, geklaagd dat hij in physieken zin erg achteruitgegaan was en dat zijn geheugen hem vaak in den steek liet. Bij die gele genheid zei hij ook, dat hij lang niet zoo knap en zoo belezen was als vele men schen schenen te denken. Maar ondanks zijn lichamelijke aftakeling verkeerde zijn geest nog steeds in een groeiproces, want zijn weetgierigheid was grooter dan ooit. Dat zei Shaw. ,,Als de krachten des levens" evenals de Fransehe phiiosoof Henri Bergson grondt hij zijn wijsgeerige levens opvatting op l'élan vital ,,mijn lichaam even sterk als mijn geest wilden maken en ik beter wist hoe ik mij moet voeden, kleeden, huisvesten en gedragen, zou ik een politieke loopbaan kunnen beginnen als junior ambtenaar en misschien binnen een eeuw of zoo tot een bruikbaar minis ter uitgroeien." Dit alles 'is echt Shawsch. Hij verwacht en verlangt niet dat men dergelijke ver klaringen ernstig opneemt en toch schuilt er ernst in. Natuurlijk is het niet waar dat hij zoo knap en belezen is als sommige menschen schijnen te denken, want „som mige menschen" maken zich overdreven voorstellingen van groote mannen, die het bereikbare ver overschrijden Maar George Bernard Shaw behoort zonder twijfel tot de knapste, meest belezen mannen van dezen tijd en het schijnt onbegonnen werk een geest te zoeken, die den zijne in oor spronkelijkheid en levendigheid evenaart Hij is een spotter met een ondergrond van diepen ernst. Hij heeft in zijn lange leven gewerkt zooals weinigen, zoekend met on uitputtelijke weetgierigheid naar de raad selen des levens: een kunstenaar, een ge leerde en een politicus tegelijk en de schrijver van een lange reeks tooneelstuk- ken. welker kracht niet in hun handeling maar in hun sprankelende dialoog en gees- tigen maar tevens diepzinnigen inhoud school. In weinig landen hebben vele van deze stukken zooveel weerklank gevonden als in Nederland. Overigens is hij niet komen te verkeeren in de positie van den profeet, die niet in eigen land geëerd wordt. Engeland, dat hem in de negentiger jaren met verbazing en achterdocht be schouwde, is hem gaan erkennen als een van zijn grootste geesten en de kringen van kunsl en wetenschap in zijn vader land omgeven hem thans met een eorbied die niet plechtig, maar nochtans echt is. Plechtigheid is in de sfeer van Shaw niet bestaanbaar. Een huldiging van Shaw met statige redevoeringen kan men zich niet voorstellen. Hij zou alles in de war sturen met zijn commentaren. Op 26 Juli 1856 is hij te Dublin geboren en daarom noemt hij zich een Ier, maar navorschers van zijn afkomst hebben vast gesteld dat hij meer Sehotsch dan Iersch bloed in de aderen heeft. Aan zijn Iersche afstamming heeft hij evenwel altijd hard nekkig vastgehouden en bij alle denkbare gelegenheden scherp de Engelschen aan gevallen, hetgeen zij hem zelden euvel hebben geduid. Shaw's vader was een man, die in het leven mislukt was. Hijzelf trok al als jongen met zijn moeder naar Londen, dat hij als de beste leerschool des levens beschouwde voor een man die zich zelf wist te leeren en te ontwikkelen. Als romanschrijver had hij geen succes. Zijn eerste tooneelstuk. Widowers' Houses, ver scheen in 1893 en zijn tweede, het bekende Arms and the Man, in 1895. Politieke, so ciale en moreele vraagstukken stelde hij in zijn stukken aan de orde, waarbij hij ze bovendien van.steeds uitvoeriger toe lichtingen en inleidingen boeiende, soms ook brillante betoogen voorzag. Het lezen van zijn tooneelwerk is zeker niet minder de moeite waard dan het aanschou wen ervan en in sommige gevallen meer. Een werk als Back to Methuselah (Terug tot Methusalem). dat een reeks opvoerin gen vereischt die een week vordert, valt zeker onder de laatste categorie. Het is zelden ten tooneele gebracht. Groote too- neelsuccessen brachten hem evenwel zuike stukken als Androcles and the Lion (1913). Pygmalion (1913), Saint Joan (1923, waarin hij een nieuwen weg betrad door zich op historisch gebied te begeven) en The Apple Cart (1929) Ik zal hier geen volledige op somming van zijn werken gaan geven. Shaw was reeds in zijn jonge jaren vegetariër en geheelonthouder en is dat I zijn leven door gebleven. Kij werd socia list. maar nimmer een aanhanger vat Marx' theorieën. Materialisme bleef hem vreemd; de mysticus in Shaw deed zich immer gelden. Zijn voorliefde voor per soonlijke publiciteit heeft vooral buiten Engeland vaak een zonderlingen indruk gemaakt en zijn speelsche uitlatingen in interviews, waarbij hij onveranderlijk in ging tegen de opinies die in de mode wa ren en zich nogal wat aanstellerij veroor loofde, hebben vele menschen geprikkeld. Hij is moeilijk aanvaardbaar voor men schen met weinig gevoel voor humor en geen waardeering voor het bestaan van uitmiddelpuntige persoonlijkheden. Dat hij zuiken hoogen leeftijd bereikt heeft bewijst niet, dat men vegetariër en geheelonthouder moet zijn om zoo oud te worden. Dat zijn geest nog steeds zoo weetgierig en levenskrachtig is geeft een meer afdoende verklaring. Shaw's leven is een bewijs temeer van de groote werk kracht, die het genie moet kunnen ont- sfaan sceptisch tegenover democratiseering van Japan Oneenigheid in geallieerden bestuursraad In de vergadering van Woensdag van den geallieerden bestuursraad voor Japan is het tot een openlijke oneenigheid geko men tusschen Rusland en China als eene party en den vertegenwoordiger van gene raal MacArthur, Atcheson, als andere. De vertegenwoordigers van de beide eerstge noemde landen kwamen er openhartig voor uit, dat zij het optimisme over de vorde ringen van Japans democratiseering, waar van de Amerikanen blijk geven, allerminst deelen en dat zij strengere maatregelen eischen tot doelmatige democratiseering van „de bakermat van het militairisme." Gevaarlijke vrijheid De vertegenwoordiger van MacArthur, Atcheson, zeide dat MacArthur er bezwaar tegen heeft in Japan dusdanige maatrege len te treffen, dat het bewind der geal lieerden zou gaan lijken op dat van de autoritaire staten. „Het is in strijd met de democratische beginselen", zoo zeide At cheson, „om de vrije meeningsuiting der Japanners te belemmeren." De Russische afgevaardigde merkte hierna op dat de vrije meeningsuiting der Japanners tot ge volg heeft, dat overal fascistische en mili- tairistische geschriften opduiken die bo vendien nog een anti-geallieerde strekking hebben. Hij eischte onmiddellijke confis catie van deze geschriften, waarbij de Chi- neesche afgevaardigde zich aansloot. Deze wees vervolgens in een verontwaardigde beschrijving op de knevelarijen en onaan genaamheden die de in Japan woonachtige Chineezen van de Japansche bevolking ondervinden, waarbij de jeugd voorgaat in de anti-Chineesche demonstratieve hande lingen. De Sovjet-Russische gedelegeerde pro testeerde tegen de vergelijking van Atche son. als zou confiscatie der vijandige Ja pansche geschriften een autoritaire maat regel zijn. Hij zou willen dat men in Japan volgens dezelfde principes tewerk ging als in Oostenrijk. Terwijl Oostenrijk tenminste nog democratische tradities heeft, treffen de Amerikanen daar maatregelen die wat strengheid betreft, niet kunnen worden vergeleken met die in Japan. Tegen massale vrijlating van politieke delinquenten. Het dagelijksch bestuur van de Stichting Toezicht Politieke Delinquenten voelt zich genoodzaakt, gezien de verantwoordelijkhe den. welke de door den minister-president aangekondigde massale invrijheidstellingen op de stichting legt. mede te deelen. dat onder de bestaande verhoudingen van een invrijheidstelling van 40.000 politieke delin quenten voor 1 October a.s. geen sprake kan zijn. De stichting heeft aan den minister van Justitie plannen voorgelegd, bij aanvaarding waarvan het aantal gedetineerde politieke delinquenten op korten termijn op verant woorde wijze teruggebracht kan worden tot dat van de waarlijk zware gevallen. De or delijke terugkeer van een zoo groot aantal personen in een korte spanne tijds is onder de huidige omstandigheden volstrekt uitge sloten. tenzij tot zeer vergaande tegemoetko mingen op sociaal gebied zonder eenig uitstel en in zeer snel tempo wordt overgegaan. De Britsche afgevaardigde sloot zich bij de Russische en Chineesche ziens wijze aan en stelde voor, in ieder ge val alle Japansche publicaties met een fascistischen inslag onmiddellijk te verbieden. Van Russische zijde werd nog op gemerkt, dat de democratie die Mac Arthur in Japan wil vestigen, evenver van de ware democratie is verwijderd als „de hemel van de aarde" en ten slotte tot resultaat zal hebben, dat de fascistische propaganda in Japan zal blijven voortbestaan. Republikeinen staken evacuatie De Indonesische republikeinen hebben heden elke evacuatie uit het binnenland „tol nadere aankondiging" gestaakt. Voor dezen maatregel worden geen redenen opgegeven. Het Britsche hoofd kwartier heeft een onmiddellijk onder zoek gelast. 8 VOOR SCHOENEN Zy. wier stamkaartnummer op een 8 eindigt, komen in Augustus in aan merking voor een schoenenbon. Het woord is aan. Talleyrand: Om in de wereld te slagen is het veel noodzakelijker, te kunnen zien wie een dwaas is, dan te ontdekken wie een knap man is. Atoom-energie „binnenlandsche aangelegenheid"? Op de byeenkomst van de atoomcommis sie heeft Gromyko gistermorgen ver klaard, dat de Sovjet-Unie het Amerikaan- sche plan voor de controle op de atoom energie, zooals dat is neergelegd in het derde Amerikaansche memorandum, in zyn geheel verwerpt. In bedoeld memorandum werd voorge steld een autonoom lichaam in hel leven te roepen voor de controle op de ontwik keling van de atoom-energie, waarbij het recht van veto aan beperkende bepalingen zou zijn gebonden. Volgens Reuter baseerde Gromyko zijn besluit op de volgende gronden. Hij voer de aan, dat het plan-Baruch de eensgezind heid van de permanente leden van den Veiligheidsraad in gevaar zou brengen; afbreuk zou doen aan de verantwoordelijk heid van den Veiligheidsraad als centraal uitvoerend orgaan van de Vereenigde Vol ken en de bepaling van het Handvest, waarbij de naties worden beschermd tegen interventie in aangelegenheden van bin nenlandsche jurisdictie, zou ondermijnen. Gemeenteraadsverkiezingen De uitslagen van de Gemeente raadsverkiezing op Vrijdag 26 Juli a.s. zullen door ons blad worden bekend gemaakt te SANTPOORT: Boekhandel „Eras mus", Hoofdstraat 200; DRIEHUIS: den lieer Wesselius, Zeeweg 364; IJMUIDEN en VELSEN: ons bureau Kennemerlaan 154. waarbij de uit slagen ook per microfoon bekend gemaakt zullen worden. Woensdag werd in liet Anistel Hotel te Amsterdam de plechtige .slotzitting gehou den van de Groote Adviescommissie der Illegaliteit, waar 7-.lv.II. Prins Bcmliarvi tegenwoordig was. Van 1. naar r.Minister \V. Droes, «le lieer J. Meyer, do Minister-President Dr, I-. J. M. Heel, Dr. J. J. Itrniel de la Riviere, voorzitter; Z.K.H. Prins Bemhard, oud-ministerpresident Ir. \V Sohormcrhorn. (ANP-de II) wikkelen om zijn gaven tot gelding te brengen. Pas op zijn twee-en-veertigste jaar trad hij in het huwelijk met een Iersche. Mrs. Payne-Townshend. Ofschoon het echtpaar geer. kinderen kreeg, was het een zeer gelukkig huwelijk. Sinds eenige jaren is Shaw weduwnaar Hij woont in het plaatsje Ayot St. Lawrence er. werkt nog steeds hard, omdat zijn weetgierigheid grooter dan ooit is. Bij Hutchinson is nu een boek over hem verschenen (Aspects of Bernard Shaw's Life and Work) waarin zevenentwintig opstellen van kunstenaars, geleerden en politici aan hem zijn gewijd. R. P. Amerikaansch vlootbezoek voor Amsterdam Drie oorlogsbodems passeerden IJmuiden Een Amerikaansch vlooseskader, be staande uit twee kruisers en 4 torpedo jagers, maakt voor vlagvertoon een be zoek aan West-Europa; in het reisplan is ook ons land opgenomen. In Nederland splitst het eskader zich in twee flottilles, waarvan heden een in Rotterdam, en een in Amsterdam is aangekomen. De voor de hoofdstad bestemde flottille, bestaande uic den kruiser Little Rock en de torpedojagers Perry en Warrington, lagen reeds gisteravond voorgaats met de bedoeling, hedenmorgen zeer vroeg bin nen te stoomen. Tengevolge van den mist ontstond eenige vertraging, maar om streeks acht uur liep de flottille de ha ven binnen om koers te nemen r.aar de Noordersluis, die dus voor de tweede maal na haar voorloopige ingebruikstelling goede diensten bewees. Ondanks het vroege uur was er tame lijk veel belangstelling op de sluis, die voornamelijk den kruiser gold- Alhoewel he' schip officieel tot de lichte kruisers behoort, heeft, het flinke afmetingen. De lengte is ca. 220 M„ zoodat de Little Rock lar.ger is dan de Oranje en dus. ook te groot voor de Midden sluis. Aan het gereedkomen van de Noorder sluis is het dus te danken, dat de sche pen Amsterdam kunnen bezoeken. De kruiser heeft een bemanning van 970 koppen en heeft twee katapuitviiegtuigen aan boord. De torpedojagers, ook flinke schepen in hun klasse, zijn bemand met 270 koppen. Om 9 uur zijn de schepen uit de Noor dersluis naar Amsterdam opgestoomd. Bij het verlaten van de sluis vloog een vliegtuig herhaaldelijk over en langs de schepen, zoo laag. dat het rakelings over de masten scheerde. De flottille blijft tot Dinsdag in Am sterdam. Atoombom onder water. Nok weinig bijzonderheden Admiraal Blandy. die belast is met de leiding van de atoombomproevcn by Bikini heeft medegedeeld, dat de atoombom on der water precies op den vastgestelden tijd (Woensdagavond 22.35 Ncd. tijd) tot ontploffing is gebracht. Onmiddellijk na dc ontploffing was over de Amerikaansche radio een ontzettend lawaai te hooren, dat enkele seconden aanhield. Volgens ooggetuigen steeg een kolom water van vijf kilometer hoogte ten hemel. Ontzaglijke stoom- en stofwolken benamen her gezicht op de 85 proefsche- pen in de baai van Bikini. Groote gevolgen. De bom bracht het slagschip Arkansas van 26.100 ton en een transportschip tot zinken en beschadigde het vliegtuigmoe derschip Saratoga en het slagschip New- York. Later werd medegedeeld dat het vliegt ui.gmoederschip Saratoga, dat slagzij maakt, vermoedelijk zal zinken. De New- York helt eveneens over.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1