De kern VELSEN Straks heett de Stembus gesproken Komen er nog verrassingen Het is door de gewijzigde politieke con stellatie nieuwe partijen verschenen, andere verdwenen uit de politieke arena niet gemakkelijk, de prognostiek te gaan beoefenen. Het beeld is, vergeleken bij de gemeenteraadsverkiezing van 1939 grondig veranderd, want toen verschenen niet min der dan 12 partijen of groepen in het strijdperk en thans is dit aantal met de helft verminderd. Sommige der partijen of groepen van 1936 laten zich' gemakkelijk indeelen bij die van vandaag, andere ech ter weer niet. Zoo kwamen in 1939 de Ka tholieken met twee lijsten uit, n.l. de R.K. Staatspartij en de lïjst-Heeremans met resp. 3727 en 1458 stemmen of totaal 5185 stemmen. S.D.A.P., Vrijz. Democraten' en C.D.U. varen thans in hetzelfde schuitje. Zij behaalden resp. 5845, 2176 en 462 of totaal 8483 stemmen. Dè 70 stemmen van de R.S.A.P. kunnen we gevoegelijk tellen bij de 984 der Communisten, wordt dus 1054. Maar dan blijven er nog twee lijsten over, die moeilijk bij andere partijen on dergebracht kunnen worden; het zijn de Neutralen met 1239, de Oud-Katholieken met 909. dus totaal 2148'stemmen. Resumeerende komen we bij de huidige constellatie tot de volgende cijfers. Daar achter vermelden we voor deze partijen de cijfers van de Kamerverkiezing van 1946: 1939 1946 Partij van den Arbeid 8483 6758 Kath. Volkspartij 5185 4521 Anti-Rev. Partij 2319 2179 Christ. Hist. Unie 2375 1008 C. P. N. De Waarheid 1054 4289 Partij v. d. Vrijheid 968 917 Het spreekt vanzelf, dat de 2148 stemmen van de Neutralen en de Oud-Katholieken meer dan één duit in het zakje doen, het geen bij de Kamerverkiezing duidelijk is gebleken. De oude, uit 27 leden bestaande raad was samengesteld uit 8 S.D.A P., 7 R.K. (4 Staatspartij, 3 dissidenten), 3 A.-R., 3 C.-H., 1 Communist. 2 V.D.. 1 V.B., 1 O.K. en 1 Neutraal. Op grond van den uitslag der Kamerver kiezing zouden we de volgende samenstel ling mogen verwachten: Partij v. d. Ar beid 10, Kath. VP. 7. A.R. 3, C.H. 1. C.P.N? de Waarheid 7, Partij v. d. Vrijheid 1. Het lijkt ons echter niet onwaarschijn lijk, dat we op kleine verrassingen mogen rekenen. Veel meer dan bij Kamer- of Statenverkiezingen spreekt de reputatie of de populariteit van den candidaat een woordje mee. Het toekennen der zetels is ditmaal een voudig, vooral doordat voor 1946 de ver deeling in kieskringen is vervallen. De partijen komen dus alle met één lijst udt, er is dus geen verbinding van lijsten. De toekenning der restzetels geschiedt geheel volgens het systeem der grootste gemiddelden. Het is ons gebleken, dat velen de mee ning zijn toegedaan, dat een candidaat, die een te lage plaats op de lijst inneemt om gekozen te zijn, met voorkeurstemmen ge kozen kan worden, wanneer hij een aan tal stemmen heeft: verkregen, grooter dan de helft van den kiesdeeler. Dat is onjuist. Alleen wanneer minder candidaten van een lijst dan plaatsen aan die lijst zijn toe gekend, het aantal stemmen gelijk aan den kiesdeeler hebben verkregen, zijn ter ver vulling van de overblijvende plaatsen die genen van de overige candidaten der lijst gekozen, die de meeste stemmen hebben verkregen, mits hun stemmencijfer grooter is dan de helft van den lijstkiesdeeler. Waarbij wij er nog op willen wijzen, dat overgedragen stemmen worden geacht uit gebracht te zijn op den candidaat. op wien zij overgedragen zijn. En tenslotte deze belangrijke mededee- ling; de uitslag wordt hedenavond zoo vroeg mogelijk per luidspreker aan ons bureau Kennemerlaan 154 bekend gemaakt. In de pauzen een gramofoonplaatje. Bakkers gaan met vaeantie Van 4 tot 17 Augustus zullen de bak kers in Velsen, IJmuiden-Oost en West, Driehuis en Santpoort met vaeantie gaan. Gedurende dat tijdvak wordit er geen brood aan huis bezorgd in de genoemde plaatsen, maar natuurlijk zal de brood voorziening niet stagneeren. Er is een groepsgewijze indeeling gemaakt, volgens welke van 4 tot 11 Augustus de eene helft en van 1117 Augustus de andere helft van de zaken gesloten is. ZONDAGD1ENST ARTSEN. Dr. J. FBekkers; Dr. D. J. Boosman. APOTHEKEN. Kenneaner Apotheek, Wijk aan Zeeër- weg. IJMUIDEN MARKTBERICHT VAN DONDERDAG De trawlers besomden f C2.762. Verdere besommingen: Zweedsche kotter: GG 72 111.026. Kustvisschers: UK 44 f 1447, UK 43 f355. UK 85 f292. UK 174 1258, UK 7 f169. UK 143 f 253, KW 190 f98, KW 34 f98, KW 12 f32, KW 125 f48. KW 77 f 1700, KW 160 f121, IJM 202 f 94, IJM 318 f144, IJM 310 f48, IJM 325 f8. IJM 207 f143. IJM 214 f 4041 IJM 215 f61. IJM 27 f2275, IJM 241 f164. IJM 211 f 12. TX 32 1772, BR 46 £164, HA 4 f106, HA 96 f73, WK 116 £70. Gr. schol £28—£22; md, schol £30—f26; zet- schol f32—f23; kl. schol II f26—f 19; ki. schol in f 14—f8,80; schar II f7,50; schar I f21; tongschar f35; tarbot II f62 f62 per 50 K.G.; tarbot I f 1.80—f 1,56; kl.md.tong f 1.54—f 1,50; kl. tong f 1,24 per 1 K.G.: gr. schelvisch f 27 —f26; md. schelvisch f27f26; kabeljauw I 118; kabeljauw II f 12, per 50 K.G. A' Cr De geitenkeuring op Zaterdag Zaterdagmiddag zal het Terrasvogeis- terreïn een voor Santpoort bekenden aan- blik bieden. Maar dan honderd geiten en bokken komen dan, zooals wij reeds eer der gemeld hebben, voor de keuring, welke gevolgd wordt door een tentoon stelling. Men rekent op de beste dieren uit Noord-Holland. Eens was de IJmuidenselie ..snclboothaveii" een toevlucht voor achtervolgde Duitsclic motor-lorpedohooten, thans ligt er 11a de derde explosie nog slechts een ruïne. Het laat zich wel aanzien, dat dé vierde explosie deze „erfenis" der bezet ting volledig zal liquideeren. van het Lunapark Marinetent eindelijk „in bedrijf Wij wezen er reeds meermalen op, dat de maritieme week in IJmuiden en daar mee het Lunapark gezien moeten worden als een propaganda-actie voor het comité „Onze Marine". Jammer was het daarom, dat de opening van de kermisattracties niet samenviel met die van de tent. waar in het comité acte-de-présence wilde ge ven. Maar Woensdagavond kon toch nog een filmvoorstelling gegeven worden, ge volgd door een tweede op Donderdagmid dag, welke laatste een overvolle tent trok. Het publiek werd in de gelegenheid ge steld, een teekenfilm, een journaal en een maritieme documentaire film te zien. Het eenige bezwaar, dat althans aan de voor stellingen overdag verbonden is, wordt veroorzaakt door het invallende zonlicht, dat een volkomen duisternis in den weg staat. Nieuwe motorkotters gearriveerd In de Visschershaven is gearriveerd de nieuwe motorkotter UK 202, schipper-eige- naar de heer Kramer. Deze kotter, die is ingericht voor de snurrevaadvisscherij is, nad^t reeds gedurende de oorlogsjaren met de voorbereidingen voor den bouw was begonnen, in Hoogezand gebouwd en is zeer modern ingericht.. De kotter is 21 M. lang, 5.65 M. breed en 2.85 M. diep en is uitgerust met een motor van 120 P.K. De schroef is voorzien van een bescher ming om te voorkomen, dat een tros of het net in de schroef komt. Het vischruim heeft bergruimte voor ongeveer 400 man den visch. Er is een ruim logies voor de beman ning; dit is ingericht voor 6 man. Als een bijzonderheid voor deze kleine schepen dient te worden vermeld, dat zich een badcel aan boord bevindt. Maar er is nog een andere bijzonderheid, namelijk dat de bemanning van dezen inderdaad moder nen kotter zal bestaan uit schipper Kra mer en zijn vijf zoons. Verder is aangekomen de nieuwe motor- kotter UK 244, een vaartuig, dat eveneens modern is ingericht. Dit schip is echter 3 M. korter dan de UK 202. Naar wij vernamen worden binnenkort nog eenige nieuwe kotters verwacht, die onder het merk UK in de vaart worden ge bracht, zoodat de Urker vloot een belang rijke moderniseering tegemoet gaat. Al deze schepen zullen van IJmuiden uit aan de visscherij deelnemen. Ned. R.K. Middenstandsbond De afdeeling IJmuiden van den Ned. R.K. Middenstandsbond hield een vergadering in het St. Fidelisgebouw onder voorzitter schap van den heer W. Groenewoud. Er ontstond een levendige discussie over eenige belangrijke onderwerpen. Bij het bespreken van de winkelsluiting bleek, dat de meeningen over den vrijen middag nog al uiteen liepen. Het bestuursvoorstel om de afdeeling IJmuiden te reorganiseeren tot afdeeling Velsen, waardoor ook de middenstanders van Santpoort zullen kunnen toetreden, vond algemeene instemming. De vergade ring gaf als haar meening te kennen, dat principieele vak- en standsorganisatie noodzakelijk is. Daarnaast moet echter met de plaatselijke organisaties worden samen gewerkt om voor den geheelen midden stand in de gemeente op de bres te kun nen staan. De vergadering onderstreepte den wensch van bet bestuur tot een pret tige en loyale samenwerking met de Cen trale Velsen. Tot slot werd besloten, over te gaan tot het vormen van een groep win keliers, die zich in het bijzonder zullen wijden aan het behartigen van de belan gen van de leden-winkeliers. SCHEEPSBERICHTEN IJmuiden. Binnengekomen op 24 Juli: Da niel L. Johnston, kolen; Ebro. Op 25 Juli: Julius Rosenwald, graan; F. H. Baeljer. kolen; Meeuw. hout. Vertrokken op 24 Juli: Durward; Basel; Delphinus: Spring Creek. Op 25 Juli; Skarness; Titjalengka; Ebro. Radiodistri bu tie hersteld Maar Oud-IJmuiden moet nog wachten Direct na de bevrijding is men begon nen met het herstel van het deerlijk ge havende radio-distributienet in IJmuiden. Thans kunnen de aangeslotenen tot het Kennemerplein (er is van Oost naar West gewerkt) weer hun luidspreker hooren. De nijpende materiaal-schaarschte maakt het onmogelijk, voorshands ook oud-IJmuiden van „draadmuziek" te voorzien; het net was daar te zwaar beschadigd, om provi sorisch hersteld te kunnen worden. Het aantal aanvragen om een aansluiting is zeer groot, maar ook hier steekt het gebrek aan materialen een spaak in het wiel. Tenslotte kunnen we nog meedeelen, dat het aantal clandestiene aansluitingen gelukkig uiterst gering is, zoodat de kwa liteit van de muziek en het gesproken woord over het algemeen goed is. AANVOER VAN VERSCHE HARING. Met ongeveer 1800 kisten versche haring de eerste trawlerharing in dit seizoen was Donderdag aan de markt de stoom trawler Viking Bank. De haring, dié af komstig is van de 59 gr. N.B., was van prima kwaliteit. De besomming bedroeg ongeveer 30.000. Van de vangst is de helft ter beschik king gesteld van de rookerijen. 30 pCt. gaat naar de inmakerijen en 20 pCt. kwam ter verdeeling voor den verschen handel. SCHEEPVAART. ™25 Juli. Aangekomen: Sleepboot Ebro m. elevator van R'dam; Julius Rosenwald van New-Orleans (81 dm.); Frederick H. Bartjer van Philadelphia (84 d.m.); Am. Kruiser Little Rode en torpedobootjagers Warring- ton en Perry van Antwerpen; Meeuw van Gragon (Zaandam); Sophia van Mö (Zaan dam). 25 Juli. Vertrokken: Tjitjalenka naar Ba tavia: Ebro naar Maassluis: Viacherlav Mo- lotov naar R'dam; Nautlc n. Antwerpen; Gun naar Emden: Ardennia naar Antwer pen; Venus naar Barry; Nieuwaal naar Huil. Gezinshulp Witte Kruis Onder de vele vereenigingen in onze ge meente. die een belangrijke sociale taak te vervullen hebben, kan zeker het Witte Kruis met eere genoemd worden. Reeds meer dan een halve eeuw heeft het in vele gezinnen hulp verleend bij ziekte en ge boorte. Het bestuur heeft echter gemeend, nog een andere tak van arbeid ter hand te moeten nemen, n.l. die van de gezins verzorging. Het komt vooral in den laat- sten tijd herhaaldelijk voor, dat in een ge zin waarvan de moeder ziek is, alle hulp ontbreekt. Door het aanstellen van enkele gezinsverzorgsters, die de taak van de huisvrouw voor eenigen tijd moeten over nemen, hoopt het bestuur hierin de hel pende hand te kunnen bieden. Het is daartoe in staat dank zij de medewerking van de afd. Velsen van Ned. Volksherstel. Zij, die zich geroepen gevoelen zich te geven voor dit werk, kunnen dit doen bij Volksherstel. SANTPOORT Stabiel wint van Kijk Uit Het is aan Stabiel I gelukt, den door de Damclub „Kijk Uit" van Haarlem- Noord uitgeschreven nederlaagwedstrijd van deze club te winnen. De uitslag is als volgt: Stabiel: „Kijk Uit": E. ZuiderduynJ. de Noble 20 A. J. BuvckA. Beers 11 J. H. Bakhuys—H. Sohl 2—0 J. v. BurenC. v. d. Boogaard 11 G. KokPersoon 20 J JanssenA. B. Res 20 N. ZonneveldG.Banning 11 H. JanssenR. de Noble 31 G. ZuiderduynR. Kobus 20 T. HouwelingenH. Haver 20 16—4 Maandag 29 Juli is er in verband met de 1 feestweek te Santpoort geen clubavond. Interessante proeven met Zeebemesting Groei van visckvoedsel wordt hierdoor bevorderd Op de Schotsche Westkust zijn in teressante proeven genomen met het bemesten van dezee. Door deze bemesting wil men bereiken, dat plankton, het onontbeerlijke voedsel voor visschen, zich in grooter mate vermenigvuldigt. De vruchibaarmaking van de zee bevordert de groei van het plankton aanmerkelijk. Experimenteel station voor zee-biologie. Dr. Gross van de Universiteit te Editi- burg is de man, die met zijn experimenten heeft aangetoond, dat men visschen kan op kweeken, indien ze in voldoende mate met plankton gevoed worden. Hiertoe heeft'hij zich met een aantal personen van het bio logisch station te Millport naar de Schot sche Westkust begeven en hier een expe rimenteel station voor zee-biologie inge richt. Men is aan het zoeken gegaan naar een middel dat den groei der visschen zou be vorderen. Elke visscher weet, dat het mee- rendeel van de visschen zich voedt met het z.g. plankton, dat in groote hoeveel heden in zee voorkomt. Dr. Gross meende nu, dat. wilde men den groei van plankton bevorderen, de zee vruchtbaar gemaakt diende te worden. Nu vermenigvuldigt plankton zich, als vol doende hoeveelheden kali, stikstof en zwa vel aanwezig zijn. Het zeewater is wel rijk genoeg aan kali, doch wij men den bodem voldoende vruchtbaar maken, dan dienen evenals dit op het land het geval is, zoo af en toe meststoffen te worden toegevoegd Proeven in Loch Craiglin. De vraag rees echter hoe de zee te be mesten. De mogelijkheid bestond dat de chemische stoffen door het getij zouden worden weggespoeld. Men stond voor het probleem hoe deze kwestie op te lossen. Dr. Gross besloot de proeven te nemen in Loch Craiglin, een zoutwatermeer, dat eigenlijk een soort inham is van de zee. Dit meer wordt gevoed door een kunst matig kanaal, dat afgedamd kan worden en staat in verbinding met Loch Sween, eveneens een zoutwatermeer. Men experi menteerde nu op de volgende wijze: Een gelijk aantal bot werd in Loch Craiglin en in Loch Sween vrijgelaten. Vervolgens wierp men met geregelde tusschenpoozen superfosfaat en natriumniraat in bepaalde hoeveelheden in Loch Craiglin. Na twee jaar tijds bleek nu dat de bot in Loch Craiglin tweemaal zoo hard gegroeid was als in het andere meer. Dit bewees dus, dat men den groei der visschen bevorderen kan door zeewater te mesten en wel op zoodanige wijze dat visch, gevoed met plankton, in den tijd van drie jaar inplaats van zes den vollen groei kon bereiken. Vliegende bommen boven Noorwegen en Zweden Twee vliegende bommen zijn in het Mjoesa-meer nabij Feiring, 60 mijl ten Noorden van Oslo, terechtgekomen, zoo bericht het blad Aftenposten. Ooggetui gen verklaren dat de bommen op kleine vliegtuigen leken met vleugels van 2Vz meter, en dat zij snel en geruischloos op geringe hoogte voortsuisden, aldus Un. Press. Imtusschen meldt het Stockholmsche blad Dagens Nyheter dat opnieuw op ver schillende plaaitsen in Zweden vreemd soortige lichtverschijnselen zijn waarge nomen. Tien maal zoo snel aardappelenrooien De heeren M. Hui'tema en J. M. G. Hart_ kroon te Halfweg hebben een machine ge construeerd, waarmee het mogelijk is, tienmaal sneller aardappelen te rooien dan op de gebruikelijke manier. De ma chine snijdt het loof af, werkt de aard appelen los en transporteert ze naar schudbakken, waar zand, vuil en even tueel meegekomen loof worden verwij derd. Tenslotte komen ze in zakken te recht. Met de machine kan in 20-man- uren een hectare worden gerooid. Thans zijn daarvoor met ervaren rooiers 200 tot 250 man-uren noodig. De machine is ook bruikbaar te maken voor het rooien van knollen, bieten enz. De constructeurs zijn voornemens, wan neer hun product aan de verwachtingen voldoet, een fabriek te stichten.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3