IJmuider Courant Munitie-opslagplaats in de lucht gevlogen De 21 landen te Parijs bijeen „Duitschland vormt nog steeds een bedreiging" Ctc Jaargang No. 1RS91 Bureaux: Kennemerlaan 154, ÏJmuiden - Telefoon 5437 ,Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 29 Juli lftKS Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 et. per kwartaal f 4. bij Amsterdam Vier militairen uit Haarlem aan den dood ontsnapt Zondagmiddag omstreeks half zes werden de Amsterdammers opgeschrikt door drie zeer zware ontploffingen. Tegelijkertijd, werd boven den IJpoldcr een enorme rookzuil zichtbaar. Weldra bleek, dat het kruithuis, dat aan den N'oorderweg tussclien N'oordzeekanaal en Anisterdamscheweg staat, in de lucht gevlogen was. In de loodsen was-een groote voorraad munitie opgeslagen, welke destijds door de Du it sobers in bunkers in de duinen was achtergelaten. Deze munitie is door nog niet opgehelderde oorzaak tot explosie gekomen. Een boerderij en eeuigc woningen aan den N'oorderweg geraakten in brand. Het was onmogelijk de plaats van de ramp te naderen, daar den geheelen avond de ontploffingen voortduurden. Ook de brandweer moest op grootcn afstand machteloos toezien, hoe gebouwen en huizen door het vuur vernield „werden. Tot dusverre kon nog niet worden vastgesteld hoeveel personen bij de ramp om het leven gekomen of gewond zijn. Vier militairen uit Haarlem, die bij het kruit huis op wacht stonden zijn op wonderbaarlijke wijze aan den dood ontsnapt. Bij de eerste slag der hevige explosie werden de drie soldaten Hurkmans, Tepe en Burggrevee, tezamen met hun wacht commandant, den eveneens in Haarlem woonachtigen heer Biesbrouck, van den grond gelicht en door de lucht geslingerd. Een viertal meters verder belandden zij v/eer op den beganen grond en wel aan de andere zijde van een twee meter breede sloot, waar de enorme luchtdruk hen over heen had geslagen. Verdoofd van schrik en van den slag, maar wonder boven won der slechts licht gewond, aarzelden de mannen met groote tegenwoordigheid van geest geen moment dekking te zoeken in het water van de sloot. Gelijktijdig weer galmde daarop de tweede zware slag, die zoo mogelijk nog heviger was dan de eer ste. Stukken steen en projectielen vlogen door de lucht. Toen de ergste ontploffin gen voorbij waren, verwijderden de man nen zich zoo snel mogelijk van de gevaar lijke plaats. Onderweg waarschuwden zij verscheidene bewoners van boerderijen voor de nog komende ontploffingen. Na in het Binnengasthuis .te Amsterdam verbon den te zijn, konden alle vier de wachten huiswaarts leeeren. Nadat vier uur lang telkens opnieuw ladingen munitie bij het kruithuis in dè lucht waren gevlogen, zag het er tegen half tien naar uit, alsof het ergste gevaar voorbij was. Van de vier loodsen, een boerderij en vier woningen, die in brand waren geraakt, was niet veel anders over dan verkoolde balken. Weliswaar waagde nog niemand zich op de plaats waar het kruithuis had gestaan, omdat telkens nog ontploffingen werden waargenomen, maar deze waren van lichteren aard. Drie slachtoffers? Een der bewoonsters der afgebrande dag- loonerswoningen, de G0-jarige Cath. van WoerkomVlegels, wordt vermist. Men vreest dat zij in de vlammen is omgeko men. Twee vrouwen, die eveneens aan den Noorderweg wonen, Van Vlier en Stolwijk gcheeten, zijn gewond naar het Wilhel- minagasthuis vervoerd. Het twaalfjarig zoontje van een dezer vrouwen is om het leven gekomen. Het werd in een sloot op 50 Meter afstand van de afgebrande boer derij gevonden en was blijkbaar aan het hoofd getroffen, toen het trachtte te vluch ten. Voorts zouden verscheidene wande laars. die zich in de buurt van het kruit huis bevonden het slachtoffer van de ont ploffing zjjn geworden. Daarbij zouden een doode en verscheidene gewonden zyn gevallen. Een paard, dat in een weide liep, werd zoo ernstig gewond, dat het moest .worden afgemaakt. Buurtbewoners mogen zich gelukkig prijzen, dat geen der weggeslingerde gra naten en projectielen terecht is gekomen in een der twee groote loodsen, die op 1500 Meter afstand van het kruithuis staan. Deze zijn n.l. tot den nok toe gevuld met munitie. Een inslaande granaat zou ge makkelijk ook deze munitie hebben kun nen opblazen. Militairen, die beweren in het kruithuis werkzaam te zijn geweest, achten naar het A.N.P meldt, de voorzorgsmaatregelen, die in het kruithuis tot dusverre waTen ge troffen, niet voldoende. Vier weken ge leden zijn ook reeds enkele motorspuiten naar bet kruithuis getrokken, nadat daar een op het dak liggende handgranaat, ver moedelijk door oxydatie, tot ontbranding was gekomen. Broeiïng van kruit de oorzaak? Omstreeks middernacht deden zich vrij wel geen nieuwe ontploffingen meer voor. Het was echter nog onmogelijk, de resten van het kruithuis en de naaste omgeving te onderzoeken. Overal lagen onontplofte granaten en deze maakten een tocht naar de plaats van de explosie levensgevaarlijk. Daardoor kon ook geen poging worden gedaan, de oorzaak van de ontploffing vast te stellen. Men vermoedt echter, dat broeiing in een partij kruit de explosie heeft doen ontstaan. De brandweer is den geheelen nacht in 'de omgeving van het kruithuis blijven wakea. Een enorme rookzuil steeg op, toen Zon dagmiddag oen munitieopslagplaats in den ÏJpplder bij .Amsterdam in de lucht vloog. Witgloeiende stnkken ijzer, op de foto duidelijk te zien, werden tot ver in den omtrek weggeslingerd en veroor zaakten brand in omliggende woningen en boerderijen. „Europa" wordt „Eiberté" De vroegere Duitsche, vijftigduizend ton metende, Oceaanreus „Europa", die er in 1939 in slaagde om de transatlantische blauwe wimpel te veroveren, is Zaterdag aan Frankriik overgedragen en is omge doopt in „Liberté". Er zullen uitgebreide werkzaamheden aan het schip verricht moeten worden, waardoor dit niet voor het volgend voorjaar in bedrijf kan wor den gesteld, aldus Un. Press. Luitenant-generaal Spoor in den ministerraad Heden zal, naar onze Haagsche cor respondent meldt, luit.-gene.raal Spoor, opperbevelhebber van de Nederlandsche troepen in Indië, in den ministerraad wor den ontvangen, waar hij rapport over de militaire situatie zal kunnen uitbrengen. Lie in Parijs Trygve Lie, secretaris-generaal van de organisatie der Vereenigde Volken, is per K.L.M.-vliegtuig uit Nederland op het vliegveld Le Bourget aangekomen. Lie. die de vredesconferentie als gast van de Fran- sche regeering zal bijwonen, was in gezel schap van den Nederlandschen minister van Buitenlandsche Zaken, baron van Boetzelaer van Oosterhout, hoofd der Ne derlandsche delegatie bij de vredesconfe rentie. Het gezelschap werd ontvangen door den Nederlandschen ambassadeur te Parijs, jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Hei woord is aan. Shakespeare 't Eenvoudigst woord wint t best een goede zaak. (Uit: Richard III) Commissie-generaal samengesteld Naar verluidt, is men het in het kabinet eens geworden over de keuze van hen. die bestemd zouden zijn, als commissie-gene raal naar Indië te gaan, zoo meldt onze Haagsche correspondent. Het zouden zijn de oud-minister-presi- dent prof. ir. W. Schermerhorn; de vroe gere waarnemend burgemeester van Am sterdam, de heer F. de Boer, die thans weer directeur is van de Mij. „Nederland" en oud-minister mr. M. P. L. Steenberghe. Of deze heeren de benoeming aannemen zal vermoedelijk wel mede afhangen van! den Inhoud der te maken wettelijke reger- li.ng betreffende het instituut van com missie-generaal alsook van de aan deze commissie mee te geven instructies, welke de xegeering bezig is vast te stellen. Een week van redevoeringen in het vooruitzicht Tekst der Vredesverdragen in het bezit der Pérs z met publicatieverbod Vandaag, 29 Juli, stroomt Parys vol met diplomatieke vertegenwoordigers, afkom stig uit alle hoeken der wereld. Delegaties van 21 landen zullen van middag om vier uur aanwezig zijn in Palais Luxembourg om de welkomstrede van Georges Bidault aan te hooren, waarna de gasten, ver tegenwoordigd door Byrnes en Attlce, hun d3nk voor Frankryks gastvrijheid zullen vertolken. Na deze officieele openingsplechtigheid zal de vredesconferentie beginnen met haar werk, dat voor wat den eersten dag aamgaat,bestaat in het kiezen van een voorzitter en het aanwijzen van een com missie voor de geloofsbrieven. De rest van de week zal voornamelijk gewijd zijn aan de redevoeringen van de leiders der delegaties, waarna een begin kan worden gemaakt met de gedetailleerde behande ling van procedure en agenda, Nadien zal de conferentie geplitst worden in com missies, die ieder afzonderlijk een van de vijf vredesverdragen voor Italië. Finland, Roemenië, Bulgarije en Hongarije zullen bestudeer en. Hedenmorgen waren deze onlwerp- vredesverdragen nog niet in het bezit der delegaties, tengevolge van een meeningsverschil dat gerezen is tus- sc-hen de plaatsvervangende ministers van Buitenlandsche Zaken der vier groote mogendheden: Intusschen zijn de ontwerpen wel in het bezit van de pers gesteld, doch deze heeft het uitdrukkelijke voor schrift met publicatie te wachten tot de ontwerpen worden vrijgegeven. Bidault: Internationale samenwerking zal meer van ganscher harte moeten geschieden De Fransche premier en minister van Buitenlandsche Zaken, Georges Bidault, heeft Zondag in een toespraak tot de voormalige verzetsbeweging te St. Etieunc bij Lyou een ernstig geluid laten hooren over de Internationale samenwerking niet betrekking tot Duitschland, Ilij noenule Duitschland „oen nog steeds bestaande bedreiging voor Frankrijk" en wees erop dat de mogendheden meer van ganscher harte zullen moeten samenwerken, willen zij succes hebben bij hun pogingen om die bedreiging uit te schakelen. Frankrijk heeft, aldus Bidault, op de vredesconferentie van morgen niets anders te vragen dan de meest elementaire ga ranties voor zijn veiligheid. Er moet een einde gemaakt worden aan de hestaar.de onzekerheid, die de Duitsche bedreiging laat voortbestaan. Duïtschland is een realiteit, en niet lan ger het zwarte vacuum, zooals het de rest van Europa twee jaar geleden toescheen. Het is noodzakelijk er bij voortduring op te wijzen dat Berlijn wederom op zijn oude plaats opgebouwd zal worden, en dat het onvermijdelijk de hoofdstad zal blijven van hetgeen ae dwaasheid of wijsheid der geallieerden van Duitschland overlaat. Bidault ging verder: „De Fransche re geering is niet in staat geweest alle be slissingen van Potsdam steun te verleenen, doch zij heeft zonder voorbehoud die maat regelen goedgekeurd, die genomen moes ten worden ten behoeve van de bezetting de geheele ontwapening van Duitsch land. vernietiging van het nationaal-soeia- lisme, administratieve en politieke decen tralisatie. het bevorderen van een demo cratische geestesgesteldheid maatrege len. die de basis zouden kunnen vormen voor een centrale regeering van Duitsch land met jurisdictie over het geheele Duit sche gebied. Maar de Fransche rcgcering is van mee ning, dat het uitvoeren van deze maatrege len, vóórdat bepaald is wat onder het Duitsche gebied dient te worden verstaan, strydig is met dc belangen van den vrede en veiligheid". Waarschijnlijk zal het publicatiever- I bod Dinsdagochtend worden opge- I heven. Er bestaat verschil van meening over de publicatie van de clausules, waarover men nog niet tot overeen stemming is kunnen, komen. Do Sowjet-Unïe wil publicatie van som mige dier bepalingen, terwijl de Brit- sche regeering deze bepalingen eerst 1 aan de vredesconferentie voorgelegd: wil zien. Amerika wenscht in geen ge val een keuze te maken. Inmiddels heerscht' ten aanzien van de pu blicatie groote verwarring. Een Reuler- berieht van Zondag deelt mede dat de plaatsvervangende ministers overeen zijn gekomen, over te gaan toe opheffing van, het publicatieverbod voor wat betreft de clausules waarover overeenstemming is bereikt. ANP echter heeft later een uit drukkelijk verbod tot publicatie aan de Nederlandsche bladen opgelegd, zoodafc wij over den inhoud der verdragen niets kunnen mededeelen, Veelbelovend embleem. Een witte duif met een groene olijftak is het embleem op een pas, die 2.000 personen uit 21 landen zal toelaten door de poorten van het streng bewaakte Luxembourg. De pas zal het toegangsbe wijs zijn voor afgevaardigden, experts, secretarissen en steno-typist en van White hall. het Kremlin, Washington, de Quai d'Orsay en honderden journalisten uit alle deelen der wereld. Ook zal de pas toegang verleenen aan diplomaten uit voormalige vijandelijke, evenals uit g allicerde landen. De conferentie wordto eenvoudig aangeduid als „conferentie van. Parijs 194G". Het woord „vrede" wordt zelfs niet '-ermeld in eenige officieele mededeeling of pas. De leiders der delegatie zijn: Attlee (waarnemend voor Bevin), Byrnes, Molo- tof, Bidault en Wang Sji-Tsjie, ^minister van buitenlandsche zaken van China, Gis_ teravond hebben de afgevaardigden een iniormeele bijeenkomst gehouden. Bevin is op het laatste moment verhin derd naar Parijs te gaan door overspan ning, die hem zal noodzaken minstens een week volkomen rust te houden. Belangwekkende verklaring van Byrnes. De Amerikaansche minister van buiten landsche zaken, Byrnes, heeft voor zijn vertrek naar de vredesconferentie te Pa rijs, een toespraak gehouden, waarin hij de belofte deed, dat „de Vereenigde Sta ten nooit meer zullen terugkeeren tot een isolationistische politiek". Hij zeide voorts, dat naar zijn meenxng het vermijden van een nieuwen oorlog voornamelijk afhangt van de snelheid, waarmee de gevaarlijke bronnen van wrijving, die de nasleep van den vorigen oorlog zijn, kunnen worden weggenomen. Byrnes gaf de waarschuwing, dat „in een wereld, waarin landen angstvallig hun souvereiniteit bewaken" er 8^"- „ideale werkwijze voor het tot stand, brengen van den vrede" mogelijk is. Het blad „Giornale d'Italia" meldt dat de Paus het voornemen zou koesteren bij de aanstaande vredesconferentie te Parijs diplomatieke stappen te ondernemen -teni einde te verkrijgen, dat men bij het vast stellen van de voorwaarden die den over wonnenen zullen worden opgelegd, de be ginselen der Christelijke naastenliefde niet uit het oog zal verliezen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1