Stichting wederopbouw Kustvaart- en Visschersvloot Geiten langs het lijntje Bij beschikking van de ministers van Scheepvaart en van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening zijn benoemd tot leden van de Stichting Wederopbouw Kustvaart- en Visschersvloot op voor dracht van de Bedrijfsgroep Zeevisscherij de heeren D. F. E. Meerburg, J. Polderman en J. W. Stevenson. Het aantal leden der Stichting bedraagt 15, voorzitter van het Jubileum bij de Hoogovens Het was weer feest in de Centrale Werk plaatsen van de Kon. Ned Hoogovens en S.taglfabrieken N.V., waar de heer H. Bak ker, le opzichter, gehuldigd werd, in de eerste1 plaats door den bedrijfsleider ir. F. W. E. Spies, die namens de directie de gebruikelijke enveloppe aanbood, ter ge legenheid van zijn zilveren ambtsjubileum. Ir'. P. P. van Beek. chef van de Werk plaatsen, was de tweede spreker. Het gedenkbord en het Vereerend getuigschrift van de Hoogovens werden door hem over handigd. De heer Barg hield een geestige toe spraak namens de arbeiders en beambten der C. W., aan het slot waarvan eenige fraaie cadeaux den jubilaris werden aan geboden. Hiervan kreeg ook mevr. Bak ker,, die naast haar man op het podium was gezeten, haar deel. De' vólgende spreker was de heer Bon- gers, .chef van de Teekenkamer van Hoog ovens. die het woord voerde namens de beambten buiten de werkplaats. Hij liet' zijn woorden van een cadeau vergezeld gaan. 35 Jaar bij den Loodsdienst Den 4en September van dit jaar herdenkt de heer L. P. Drijver, Zeeweg 171. IJmui- den, den dag, waarop hij 35 jaar geleden als' tijdelijk matroos in dienst van het Loodswezen trad. Stammend uit een „lood- sen-geslacht" (zoowel zijn vader als zijn grootvader voeren in dienst van het Ne derlandsche Loodswezen) klom hij in den lóóp der jaren op tot loodsschipper le klas Buiten zijn 35-jarig jubileum hoopt de heer Drijver op den len Augustus een ander feit te herdenken, op dien datum is het een kwart eeuw geleden, dat hij benoemd werd tot zeeloods. Zijn leven is rijk aan ervaringen en degenen die hem kennen, 'zullen den wensch, dat hij nog vele jaren zijn beste krachten aan den zoo belang rijken en toch zoo weinig op den voorgrond "tredenden Loodsdienst zal kunnen wijden, onderschrijven. H. O. S.C.-Nieuws De uitslagen' van de gespeelde partijen uit de achtkampen zijn als volgt: Ir. Derks —Verlaak 10, G. L. de HaasSpijker Va—Vj, Scheurkogel—Spuls l0. v. Solke- maBtichi 10, S. KistemakerMuntz 1—0. HuismanJ. Verschoor 1—0, J. Sta Is Suiker 01, PlugboerAarsen 1—0, PrinsA. Schelvis 01, v. d. DoesHoog- zaad 01. GravemakerKlinkeberg 10, B. VisserBos 10, Ringersv. Niekerken I0, WiersmaWulms 01. StrijkerWoli huizen 1—0, SchoutenHuisman 1—0, Hek- kerSpijker 10, SteemanVeldheer 01, SlinksB. Stals 01. VergunstZeilstra afgebr.. Luster—Offerhaus V2Va. De H.O.S.C. houdt voor haar leden 7 Augustus een gongwedstrijd in haar club lokaal Wijk aan Zeeërweg 29 te IJmuiden- Oost. Ouderavond „Julianaschool" Dezer dagen werd in het Patronaatsge bouw een goed bezochte ouderavond ge houden van de Julianaschool. De heer Kool, hoofd van de school, gaf een uitvoerige toelichting over den gang van zaken tijdens de bezetting en was ver- hëugd over het herstelde contact. Vervol gens gaf spreker een uiteenzetting over den huidigen stand van zaken. Hij stond stil bij de onder wijs-vernieuwing, welke thans in het middelpunt der belangstelling staat. Ook was de heer Kool dankbaar dat zijjh school thans gastvrijheid mag genie ten in de R.K. Meisjesschool. De heer H. Doevendans gaf vervolgens een duidelijke uiteenzetting over de door hem behaalde resultaten met nieuwe on derwijsmethodes. Na de pauze werd een oudercommissie benoemd, waarvoor zich een zevental dames en heeren opgaf. Ouderavond Emmaschool In het Patronaatsgebouw werd een druk bezochte ouderavond gehouden van de Emmaschool, onder leiding van het hoofd 4en heer K. J. Noij. Spreker sprak zijn vreugde uit ovewden trouw van de ouders a'an 'dë' school. Hij gaf een gedetailleerd verslag over den gang van zaken van het na jaar „1939 aL Vervolgens vroegen ver schillende vernieuwingsmaatregelen de aündacht, o.a. de invoering van het „woord rapport". Na de pauze werd een ouder- commissie geïnstalleerd, die den band tus- schën ouders en school wil versterken. Daarna volgde een geanimeerde bespre king,- .die bewees hoe sterk de ouders met het onderwijs meeleven. De avond werd besloten met een woord van den heer M. Tijl. Export van Haring Naar wij vernemen is de export van hörin'g "in beperkte mate toegestaan op vergunningen, die worden afgegeven door het Bedrijfschap voor Vissc'herijproducten. bestuur der Stichting is mr. J. J. Oyevaar, ondervoorzitter drs. D. J. van Dijk, secre tarissen S. H. van Hulst en mr. C. W. M. Griindemann. Tienduizenden kilo's in de takels De oorlog liet de Visschershaven in een deplorabelen toestand achter: gaten in de kademuur, twee hallen geheel verdwenen en de bodem van de haven bezaaid met wrakken, betonnen bakken en ander fraais. Zoo langzamerhand heeft de Rijkswa terstaat zijn groote schoonmaak voltooid en met het opruimen van het laatste ob stakel, den in den hoek bij het haven station gezonken trawler Walrus is eenige dagen geleden een begin gemaakt. Men is hiermee thans zoover gevorderd dat men het wrak. dat door zijn lange duikperiode vol slib en aangroeisel zit, in de trossen van twee bokken heeft gekregen. Vooral de 100-tons drijvende bok „Phoenix" heeft bij deze berging goede diensten bewezen. Vermoedelijk zal men vandaag wel zoover komen, dat het wrak. hangende in de bokken naar de Berghaven kan worden gebracht, waar het bij het vele daar reeds aanwezige oudroest gedeponeerd zal wor den. Als ook deze sta-in-den-weg is opge ruimd (er is eenige weken geleden al eens een botter op gevaren, die deze aanraking met een beschadigde huid moest bekoo- pen,), kan de haven aan de Noordzijde in haar geheel worden gebruikt. Commissie beroepszaken visscherij De ministers van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening en van Sociale Za ken hebben ingesteld een commissie van beroepszaken van visscherijpersoneel. Deze commissie bestaat uit B. Brutel de la Rivière, voorzitter, tevens gewoon lid: J. BrauUgam,%pl.v. voorzitter, tevens plv. lid: mr. R. J. van Eerde en N. v. Zalinge. gewone leden; J. C. Pronk, N. Parlevliet, W. Brouwer, D. Verbaan. C. P. Damme, C. v. d. Wal, adviseerende leden en mr. G. W. M. Griindemann, secretaris. Vele kielen met goud belaen Van de haringvisscherij zijn alhier bin nengekomen de KW 50 met 563 kantjes. KW 138 met 570 kantjes. KW 167 met 640 kantjes, KW 42 met 612 kantjes. KW 22 met 500 kantjes. KW 39 met 676 kantjes, IJM 268 met 518 kantjes, IJM 283 met 479 kantjes, totaal 4558 kantjes. Aanvoer van haring Gedurende de week van 13 tot en met 19 Juli kwamen in Scheveningen van de haringvisscherij binnen 16 motorloggers met 524 last pekel- en steurharing. De totale aanvoer in dit seizoen bedraagt 2360 last. aangevoerd door 93 motorlog gers, zijnde de vangst van 156 schepen. In 1939 bedroeg de aanvoer op gelijken datum 651 last van 52 motorloggers. In Vlaardingen kwamen in dezelfde week binnen 3 loggers met 104 last. Deze week worden groote aanvoeren verwacht. Thans nemen 22 schepen van Vlaardin gen aan de haringvisscherij deel. Dit aan tal zal waarschijnlijk tot ongeveer 30 worden uitgebreid. Vischexport De vorige week heeft hot buitenland weer een behoorlijke hoeveelheid visch afgenomen. Uitvoer had plaats naar België Zwitserland. Tsjecho-Slowakije en En geland. Met den uitvoer naar Frankrijk schijnt het nog niet vlot te gaan. Ofschoon vol gens het handeLsaccoord Frankrijk ook visch uit-ons land zal betrekken is er tot nu toe naar dit land nog niets uitgevoerd. De Rijnstroom ging nog naar Engeland Voor de Nederlandsche visschers va af tuigen geldt in. Engeland de bepaling, dat deze er hun vangst wel mogen lossen, maar dat ze niet worden voorzien van kolen en ijs, hetgeen practiseh bet eekent. dat ze alleen bij uitzondering een haven aan den overkant van de Noordzee kun nen binnenloopen. De stoomtrawler Rijnstroom heeft nog kans gezien, een reis naar Huil te maken. Deze boot had zooveel kolen geladen, dat er. nadat de visch in Huil gelost was er voldoende aan boord was om naar IJmuï- den te stoom en. De Rijnstroom loste in Huil 500 manden visch en besomde daar voor f 12000. AGENDA VELSEN MAANDAG 29 JULI. Thalia Theater: Chaplin Festival, 19 en 21 uur. Bioscoop De Pont: De Pechvogel, 20 uur. Lunapark: 1424 uur. SANTPOORT Kermis 1424 uur. DINSDAG 30 JULI. VELSEN Bioscopen en Lunapark als Maandag. SANTPOORT Kermis aLs Maandag. IJ muiten herstelt zich Er is vandaag weer een flinke s(ap gedaan op den weg van den wederopbouw van het visscherijbedrijf. In de eerste plaats dient te worden ge meld, dat de hal „E" vandaag in gebruik werd genomen. Het waren de vangsten van den stoomtrawler „Zeehond", en van een Zweedschen kotter, die het eerst in de nieuwe hal werden afgeslagen. Geheel compleet is de outillage nog niet, daar de elclrische lierèn, tengevolge van het ontbreken van de aansluitingen, nog niet gebruikt kunnen worden. Dit is het laatste nieuws van het „Oost front". Aan het Westfront, waar eens hal A heeft gestaan, is vanmorgen de van oude spanten opgebouwde haringopslag plaats eveneens in gebruik genomen. De haring, die hier wordt opgeslagen, wordt van IJmuiden uit door de verdeelcentrale gedistribueerd. En tenslotte kan nog worden gemeld, dat het wrak van den trawler „Walrus" gelicht en weggesleept is. zoodat de vis schershaven thans schoon is. De twee bokken, in welker takels de „Walrus" was opgehangen, werden door zes stoom- en motorsleepbooten naar de berghaven ge sleept. een karwei, waarbij voorzichtig gemanoeuvreerd moest worden, daar het convooi neiging vertoonde, door den stij ven bries, af te drijven, maar het is be houden aangekomen. Weer in de vaart De stoomtrawler Bloemendaal, die we gens machine- en ketelschade drie weken uit de vaart is geweèst, zou heden weer naar zee vertrekken. De Ewald, die een tijd is opgelegd ge weest om te worden voorzien van een nieuw vischruim en een nieuwe brug i6 inmiddels naar zee vertrokken. Marktbericht van Zaterdag De trawlers besomden f 25.950. Verdere besommingen: Motorlogger KW 35 f 4597. Kustvisschers: U 4 f937, 79 f 1525. U 243 f 1392. U 81 f 1056. U 85 f 127, U 1 1 948 U 234 f 295, U 300 f 946. U 91 f 855, U 244 f 38, U 87 f 982 U 41 f 1515. U 16 f 1439. U 76 f 1518. U 34 f *1282, TX 19 f 2640, TX 32 f 258. TX 4 f 1296, TX 39 l 2566, TX 5 f 120G. TX 10 f 554. TX 49 f 2404, TX 29 f 2263, KW 12 f 10, KW 199 f 29, KW 190 f 13, KW 34 f 24, KW 125 f 26 KW 94 f1513, KW 109 f 643, KW 148 f 270, HD 26 f 1550 HD 125 f 3164, IJM 250 f 33, IJM 262 f 1204', IJM 343 f 378, IJM 237 f 15, IJM 241 f 226. IJM 215 f 162, WK 116 f 59. Prijzen tn de vrije markt: poontjes f7.50 f5,60; wijling 14f 11; gr. .schol f22; md. schol f22—f 12; zetsehol f23—f 14; kl schol II f25—f22; kl schol III f 12—f 10.12; md. schol f 13f 11; zetsehol f 14—f 10,50; kl. schol 2 £13—f7.50; kl. schol III f 3.89—f 2.G0; schar II f4.20—f2.60. Vleet f6,20—f5.60; lOg f 6—f 4.20; er schel visch £23—f 17; md. schelvisch £26— f 16; klmd schelvisch £23—£16; kl. schelvisch f 19f 17: kabeljauw I f 19—£17; kabeljauw II f 14f 12; kabeljauw III f 11,50—f 8; tarbot II £60—f59; tarbot III f40; tarbot 4 25,50; griet £26. alles per 50 K.G.; kabeljauw £54— f40 per 125 K.G.; md. tongen f 1,80-f 1,79 per 1 K.G.; zalm f 13 per stuk. Ongeval door benzinebrand De heer A. R.. wonende te IJmuiden- Oost was Zondag bezig, met het reinigen van een das met behulp van benzine. Door het vuur van een sigaret vatte de benzine vlam met het gevolg, dat de heer R. en zijn echtgenoote ernstige brandwonden opliepen. Den heer R sloeg het vuur in het gelaat, waardoor hij het gezicht ern st ig brandde. Ook aan zijn handen liep hij brandwonden op. Het echtpaar werd "naar het. Antonius Ziekenhuis overge bracht. Hun toestand was hedenmorgen redelijk. SANTPOORT Terrasvogels-terrein Geslaagde tentoonstelling van de Geitenfokvereeniging Ongeveer 150 geiten en bokken stonden Zaterdagmiddag keurig langs het lijntje op het terrein van Terrasvogels in een schoonheidswedstrijd. En schoon waren ze. want hun eigenaars hadden ze voor deze goed geslaagde expositie een extra beurt gegeven. Rustig stonden ze het be zoek van de keurmeesters af te wachten, althans wat de dames betreft; de man nelijke exemplaren, bokken geheeten. hielden zich minder rustig en maakten af en toe leelijke bokkesprongen. Met kopstooten probeerden ze, elkaar knock out te stooten. maar door dat ze op een behoorlijken afstand van elkaar waren vastgezet, bleef het bij spiegelgevechten. Er was veel materiaal van goede kwali teit aanwezig en de keurmeesters de hee ren W. de Groot van Heiloo, D. Wit Czn. van Berkhout en D. E. Achterberg van Naarden hadden geen gemakkelijke taak. Deze tentoonstelling was georganiseerd door de Geitenfokvereeniging „Velsen en Omstreken" ter gelegenheid van haar 10- jarig bestaan en bij de opening, die ge schiedde door den heer J. de Groot, voor zitter van den Provincialen Bond van Noord-Holland was veel belangstelling. Ook de burgemeester MÏr. M. M. Kwint was hierbij aanwezig. Van de Velser-vereeniging werd aan de geiten Willy van C. J. Boon. Spikkeloor van J. Stoop en Laura van Jb. Pranger een prijs toegekend, waardoor tfeze die ren in aanmerking komen voor calssi- ficatie. Verder werd aan de Velser-ver eeniging de derde prijs toegekend voor haar inzending Groep melkgeitan. Schoonheidskoningin, kampioene van de tentoonstelling, werd Guurtje, eigenaar L. K. van Oijen te Zaandam, tweede werd Louise van J. Klinkenberg te Heemskerk en derde Gretta van D. Waterhout te Sloterdijk. Volgens het programma heeft een Gel- dersche geit in 1939.1940 in 308 melkdagen 1814 kilo melk gegeven met 4.09 proc. vet of totaal 74 kilo vet „Jan Gijzen" heropend Als men den toestand van de jeugdher berg „Jan Gijzen" het vorig jaar gezien heeft, moet men thans bewondering heb ben voor de wijze, waarop het bestuur, bijgestaan door een aantal medewerkers, speciaal jongeren, er in geslaagd is, thans reeds de beschikking te hebben over een teruis, waar Nederlandsche jeugd rustig kan verblijven. Toen na de bezetting de balans opgemaakt was, waren bedden, stoelen enz. gestolen. Zaterdagmiddag is de jeugdherberg offi cieel voor hel doel in gebruik gesteld en de jeugdouders, de heer en mevrouw T. de Wal kunnen gasten ontvangen. De voor zitter. de "neer T. K. Roosjen, kreeg ge legenheid een blik in het verleden te wer pen en daarna wat te zeggen over de toe komst, de heer L. Meilink bood namens het hoofdbestuur een bord aan van dé Ned. Jeugdherbergcentrale, onder het uit spreken van de hoop. dat nu de dertigste jeugdherberg na de bevrijding geopend is, waarvan er negen in het vorig jaar, de andere spoedig zullen volgen. De heer D: J A. Geluk, die met den heer F. S. Noord- hoff het gemeentebestuur vertegenwoor digde, bood gelukwenschen aan en deeldé o.a. mede. dat bij het opmaken van een uitbreidingsplan rekening gehouden zal worden met den bouw van een nieuwe jeugdherberg, waarna nog spraken de hee ren Duinker, voorzitter van de federatié Haarlem van de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. Van Aspe- ren. namens de groep „Natuurvrienden" en E. F. Albrecht. namens Volksherstel, Haarlem. Na het officieele gedeelte zongen leden van jeugdvereenigingen trekkersliederen. Nederlandsche marine contra zeeroovers De voorlichtingsdienst van de marine deelt mede, dat door Nederlandsche marioie eenheden successen zijn geboekt. Op Thursday Island heeft het Neder landsche korvet „Ternate" een Indones'sch zeerooversschip ontdekt, dat de „Llly" bleek te zijn, eigendom van de Ned.-Indi sche regeering en te Merauke door Indo nesiërs buit gemaakt. Het schip en de zeeroovers worden thans door de Australische autoriteiten op Thursday Island vastgehouden. Het onder zoek heeft uitgewezen, dat Endro, de hoofdman van deze terroristen, contact had met de extremisten op Java en ook met. de Ausxralische communisten te Bris bane, met wie hij doende was directe ver bindingen te scheppen. De Ned -Indische regeering heeft zich met het Australische gouvernement inzake deze kwestie ver staan. Een ander piratenschip. de ..Tjermai", is door het Nederlandsche korvet ..Boeroe" op de Westkust van Java in beslag geno men. Aan boord van dit schip werden be zwarende documenten en acht kisten mu nitie gevonden Bij Indramajoe, aan de Noordkust van Java. heeft het Nederlandsche korvet „Mo- rotai", een vroeger Japansch motorvaar tuig aangetroffen, dat een bodem van de Indonesische marine bleek te zijn. Dit schip, dat, naar men ontdekte, van zijn Chineeschen eigenaar, waarschijnlijk te Singapore, gestolen is, is opgebracht naar Batavia en overgedragen aan de Neder landsche autoriteiten. Verscheidene prauwen, geladen met rijst, petroleum, olie en suiker, bestemd voor de T R I. op Madoera, zijn onlangs door de „Kortenaer" in beslag genomen. Vol gens verklaringen van de bemanning is de voedselpositie van Madoera zeer slecht, terwijl de voorraden door de manschappen van dc T.R.I. bij hun aankomst worden ge vorderd. De voornaamste oorzaak van on tevredenheid is, dat, hoewel het eiland voor een hongersnood staat, groote voor-, raden rijst te Probolinggo worden vast gehouden voor export naar Indië. PROF. DR. C. U. ARIENS KAPPER OVERLEDEN. Zondagmiddag is te Amsterdam plotse ling overleden prof. dr. C. U. Ariens Kap pers. buitengewoon leeraar in de verge lijkende anatomie van het centraal zenuw stelsel aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. Nieuws uit het buitenland Het einde van de Brltsche broodrant- soeneerlng zou. volgens het Fransche pers agentschap „AFP" in October van dit jaar vallen. 7 Catalina vllegbooten komen binnen kort uit Canada op Java aan. De Nederland sche marine heeft deze toestellen onlangs ln Canada aangekocht. De Palestljiische Arabieren hebben htm weigering om met de Joden te confe- reeren, tot uitdrukking gebracht. 36.000 van tic 1(52.000 beschadigde wo ningen in Berlijn zijn sinds het etude van den oorlog door de Engelsche autoriteiten hersteld. Brood, meel en graanproducten zullen Sn den komenden herfst in Rusland zonder bon komen. Een zeer hevig noodweer heeft groote schade aan de Engelsche gewassen toege bracht. De Egyptische massamoordenaar Hassan Ferag is "gearresteerd. Hij doodde mvwstens zeven menschen en beschikte over rilaties bij de politie. 18 pet. loonsverhooglng zal over c.o ge- heele linie thans ln FrankrQk worden «oor- gevoerd.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3