IJmuider Courant Molotof over: „Reactionaire elementen „Palestina" ©jo Jaargaaag IV'®, 38304 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtetr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pccrcboom Donderdag 1 Augustus lö-ltt Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct, per kwartaal f 4.— Vredesconferen tie Evatt verdedigt het recht der kleinere landen I>e vredesbesprekingen te Parijs zijn thans in het stadium van actie gekomen. Uit de verschillende redevoeringen van gisteren Molotof en Evatt (Australië) voerden op de plenaire zitting het woord kwam reeds naar voren dat de kwestie der zeggenschap van de landen, niet helioorende tot de Vier, voorloopig een urgent onderwerp der besprekingen zal uitmaken: in de commissie der procedure, die de reglementen 3»! opstellen, kwam het tot een meer geformuleerde uiting van den eisch der kleine landen tot meer invloed op de beslissingen. Molotof aan het woord Gisteren heeft de Russische minister Molotof op de Parijsche vredesconfe rentie een rade gehouden. Hij werd met een luid en langdurig applaus begroet. ,,Deze conferentie zal een belangrijke rol spelen bij den vrede en de veilig heid van Europa", aldus begon Molotof. „Bij het vaststellen van de vredesver dragen moeien wij ons laten leiden dooi den wil tot vernietiging van alle sporen van het fascisme, teneinde een nieuwen oorlog te voorkomen. Het belang van alle vrije volken eischt, dat wij den ge vaarlijksten agressor van dezen tijd on schadelijk maken. Duitschland's vroegere bondgenooten kunnen niet ongestraft blijven. Aan den anderen kant is de Sovjet-Unie te gen elke poging tot interventie in het economische leven van deze landen die in strijd is met hun souvereiniteit en nationale waardigheid. Zij moeten de mocratieën worden. In Spanje is nog steeds een fascistisch regiem. In een niet te ver verwijderde toekomst moeten de democratische lan den in staat zijn het Spaansche volk te helpen onder dit juk vandaan te ko men. aai den vrede' in gevaar brengt". Sprekende over den raad van de vier ministers van Buitenlandsche Zaken zeide Molotof. dat het niet de bedoeling mocht zijn, dat enkele groote landen hun wil aan de kléine staten opleggen. De beslissingen van de groote vier zouden echter door allerlei reactionnaire ele menten zijn aangevallen, die tegen de Sovjet-Unie zün en de samenwerking tusschen de groote mogendheden willen te niet doen. „Alle delegaties", zoo ging Molotof voort, „kunnen haar meening ten aan zien van de ontwerp-vredesverdragen vrijelijk uiten en hebben gelijke rech ten. Ook naar de stem van de vroegere satellieten zullen we met aandacht lui steren. Dit alles rechtvaardigt de hoop, dat deze conferentie een succes zal wor den voor alle vrijheidslievende volken". Australië pleit Dr. Herbert Evatt, de Australische mi nister van Buitenland Zaken, heeft tij dens de plenaire zitting o.m. gezegd: ..Ons doel is de eerste vredesconferentie tot een realiteit en niet een bloote formaliteit te maken. Wij moeten al het mogelijke doer, om te verzekeren, dat de toekomstige vrede gebaseerd is op beginselen van rechtvaardigheid en recht. De oorlog, dien wij gevoerd hebben, was een oorlog der volkeren. Wij zijn hier bijeengekomen om een vrede der volkeren te bevorderen. Ik heb verwezen naar de daden van de vijf groote mogendheden, maar het recht van de andere 16 landen, deel te nemen aan het tot stand brengen van vredesbeschik- kingen is ontleend aan de actieve rob die ieder van hen bij de bestrijding van den vijand heeft gespeeld. Ieder der 21 larrden heeft in deze conferentie gelijken rang en stand. Wij hebben een groote taak te ver vullen en wij moeten met den grootsten spoed er mede beginnen. Er hangt veel van af. of de groote mogendheden hun co- belligerenlen niets als slechts raadgevers willen hooren, maar als gelijkgerechtig den, die hun waarde als partners in den groo t en strijd tegen den vijand bewezen hebben. De geest, die deze conferentie zal bezielen is veel belangrijker dan de let terlijke nakoming van verklaringen, die in het verleden gedaan zijn". Amerikanen worden hoogvliegers Leiders van de Amerïkaansche vliegtuig industrie deeler. mede. dat zij plannen in studie hebben voor interplanetaire reizen, alsmede voor de constructie var. een raket, die een hoogte van bijna 500 K.M. kan be reiken en volgens de berekeningen gedu rende 15 dagen om de aarde zou draaien. Aan den anderen kant is men bezig proe ven te nemen met een raket, die 210 K.M. zal kunnen stijgen en een explosieve lading tot 200 K.G. kan meenemen. Men heeft ook bekend gemaakt, dat wijzigingen zijn aangebracht aan de superforten 3 29 met het oog op stratosfeerviuchtea. „Alle naties op deze Conferentie zijn van gelijken rang en stand" Nederlandsch protest Tijdens de zitting van de commissie voor de procedure nam Nederland het initiatief in den strijd der kleine naties om meer zeggenschap in de conferentie, waarbij baron van Boetzelaer in een korte rede er de groote mogendheden van beschuldigde dat zij alle autoriteit voor zichzelve behielden en procedure regels voorstelden die het de conferen tie onmogelijk zouden maken tot snelle besluiten £e komen. De Nederlander meende dat een enkelvoudige meerder heid voldoende voor de conferentie was. Hij noemde het onvereenipbaar met de souvereiniteit van de kleinere mopend- heden dat de groote vier alleen in Mos kou hadden beslist dat de verdragsop stelling in drie phasen zou geschieden. De Nederlandsche gedelegeerde oefende er verder critiek op uit dat de groote vier zelfs het voorzitterschap voor zich zelve behielden. Hij vroeg verder waarom het aantal naties dat in de commissies zitting zou nemen beperkt was terwijl alle verdra gen bepalingen bevatten die iedereen interesseeren. Het aanvaarden van een twee-derde meerderheid zou het de con ferentie buitengewoon bemoeilijken om tot besluiten te komen. Het Nederlandsche voorstel ondervond onmiddellijk krachtigen steun van den Australischen" afgevaardigde Evatt die meende dat een tweederde meerderheid voor de aanbevelingen van de conferen tie de aanvaarding van elk amende ment zou verhinderen. Molotof deed een feilen aanval op de „oppositie in de procedui-e-commissie" die hij er van beschuldigde een wijzi ging te willen aanbrengen in de door de vier ministers vastgestelde regelin gen. om zoodoende een permanente meerderheid tegen de Sovjet-Unie te kunnen verkrijgen. Hij wenschte een 2/3 meerderheid bij stemming, in plaats van een enkelvoudige meerderheid, zoo als de kleine staten eisen ten. Dit pro bleem zal het eerste vraagstuk zijn dat de procedure-commissie zal hebben op j te lossen. Passagiersschip in brand Ketelontploffing de oorzaak van Scheepsramp Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat het 4556 ton metende Brazïliaansche vrachtschip „Duque de Caxias", dat manschappen van het Braziliaansche expeditieleger uit Italië had. terugge bracht, Woensdagmorgen vroeg even benoorden Rio de Janeiro in den Atlan tisch en Oceaan in brand is geraakt. Het schip was Dinsdagavond uit Rio de Ja neiro vertrokken met Portugal en Italië als bestemming en had meer dan 1000 passagiers aan boord. De brand werd veroorzaakt door het ontploffen van een ketel. Paniek en chaos volgden op de explosie. De slapende passagiers wer den uit hun kooien geslingerd. Velen sprongen in zee, waar sommigen bij het aanbreken .van den dag door water vliegtuigen van de Braziliaansche lucht macht werden opgepikt. Vijf Braziliaan sche oorlogsschepen snelden het bran dende schip te hulp. Voor zoover tot nog toe is komen vast te staan, zijn reeds 10 personen omgekomen. „Zwaarder dan Trianon" Hongaarsohe kringen over hel vredesverdrag. Leidende Hongaarsche kringen geven volgens Un. Press te verstaan, dat Honga rije het vredesverdrag niet zou onder teekenen, als het Tsjechische voorstel zou worden aanvaard betreffende het invoe gen van een clausule voor het overbren gen van Hongaren uit Slowakije. Honga rije, zoo werd gezegd, is bereid de harde voorwaarden te aanvaarden, die van het verlies van Transsylvanië inbegrepen, maar de voorgestelde clausule zou door geen Hongaarsche regeering, zelfs niet door een communistische, aanvaard kun nen worden. Het vredesverdrag zou op deze wijze nog aanzienlijk zwaarder wor den dan het verdrag van Trianon, aldus de genoemde kringen. Tegen den zwarten handel Kardinaal Schuster, de aartsbisschop van MÜaan. heeft een brief gericht tot de geestelijken in zijn diocees, waarin hij dezen verbiedt de Sacramenten toe te dienen aan die boeren, welke weige ren hun oogsten over te dragen aan de desbetreffende nationale organisatie en die nog liever hun producten oppotten dan ze aan het volk af te staan. Een zelfde maatregel zal op zwarte hande laars worden toegepast. Suez-kanaal Hel woord is aan. Goethe: En wat moet men tenslotte trachten? De wereld kennen en haar niet verachten. Uit een in The Times gepubliceerd ver slag van een vergadering van de Suez- kanaalmaatschappij blijkt, dat dank zij de uitstekende conditie van het kanaal bij het uitbreken van den oorlog, de diep te overal bevredigend gebleven is. zoodat het eind 1945 mogelijk was, de voor-oof- logsche maximaal toelaatbare diepgang van 34 voet (10 13 M.) weer in te stellen. Na 1942 viel voor het eerst weer een opgaande lijn te bespeuren in het scheep vaartverkeer door het kanaal De tonna ges voor 1943. *44, '45 luiden resp. 11.274-000. 18.125.000 en 25.065.000 of 34. 55 en 76% van het gemiddelde der laatste jaren voor den oorlog. Het eerste kwartaal van dit jaar vertoont echter een cijfer, dat niet hooger ligt dan dat van het laatste kwar taal van 1945. De ziekfe van Bevin Volgens „Daily Express" is er weinig kans op, dat Bevin, d2 Engelsche mi nister van Buitenlandsche Zaken, bin nen de eerst komende tien dagen in staat zal zijn naar Parijs te gaan. Zijn ziekte is ernstiger dan men aanvankelijk had gedacht. Het kan weken duren, voordat zijn dokters hem weer aan ihet werk laten gaan. De Britsche delegatie houdt rekening met de mogelijkheid, dat Bevin voor het einde der sdes- comferentie niet in staat zal zijn de lei ding der delegatie over te nemen. Zijn gezondheidstoestand baarde de laatste zes maanden steeds zorg. Bij zijn laatste twee bezoeken aan Parijs was hij vergezeld van zijn huis arts. in nieuw stadium Truman voelt weinig voor Britsche plannen Koningin Wilhclniinu heeft Koning George van Engeland in het Buckingham- paleis te Londen 36 paarden geschonken, als Nederlandse!» blijk ran erkentelijk heid aan het Engelsche volk. Dertig zwarte paarden zijn voor de oscorteerende ..Household Cavalry", zes .."Windsor Greys" zullen de Koninklijke rijtuigen trek ken. De foto toont ons de Koningin der Nederlanden en den Koning van Engeland op de binnenplaats van het paleis bij de inspectie der paarden. In de beide huizen van de Britsche volks! vertegenwoordiging is gisteren medege deeld, dat de voorstellen der Amerïkaan sche en Iïritsche deskundigen inzake Pai lestina het volgende omvatten: Verdeeling in vier gebieden, een Arabi sche, een Joodsche provincie, het district Jeruzalem en het district Ncgel. De gewestelijke regeeringen zouden wet gevende macht hebben binnen hun gebied met betrekking tot gewestelijke aangelegen heden. De centrale regeering zal alle macht hebben, welke niet uitdrukkelijk aan de provincies is toegekend. Elke provincie zou een gekozen wetgevende kamer krijgen. Ambtenaren te Washington, die niet bij name genoemd wilden worden, verklaar den gisteravond, dat president Truman voorloopig besloten heeft de nieuwe plan nen voor Palestina, die gisteravond in het Engelsche Lagerhuis bekend werden ge maakt. niet te aanvaarden. De huidige voorstellen worden als on aanvaardbaar beschouwd. Byrnes, de mi nister van Buitenlandsche Zaken, was even' eens van meening dat het geheele Pale- stijnsehe probleem nader onderzocht be hoorde te worden om een oplossing moge lijk te maken. Groot-Brittannië heeft de regeering der V. S. op de hoogte gebracht van zijn be reidheid. de voorstellen aan te nemen als basis voor onderhandelingen. Men heeft verklaard, dat de regeering wenschte, de accoordverklaring van president Truman' te ontvangen, alvorens deze debatten zou den beginnen. President Truman echter, met het oog op het ingewikkelde van de kwestie, heeft besloten haar in bijzonder heden met de Amerïkaansche delegatie van ter zake kundigen. die tot dat doel naar Washington terugkeerden, te bespre ken. Aangaande den inhoud der besluiten is voorts nog o.m. bekend, dat de grenzen tusschen de provincies slechts gewijzigd zouden kunnen worden, indien de betrok ken provincies het daarover eens worden'. De gewestelijke regeeringen mogen belas ting heffen ter bestrijding van bestuurs- onkosten. De centrale regeering behoudt o.m. de beslissing aangaande verdediging, buitenlandsche betrekkingen en zeker© heffingen. Koningin uitEngeland terug Na de plechtigheid, waarbij Koningin Wilhelmina Woensdagmorgen namens de Nederlandsche regeering den Engelschen Koning de paarden aanbood, vertoefd© de Koningin tot in den middag op Buckingham Palace. Daarna nam H.M. afscheid van de koninklijke familie. Zij werd door den Engelschen Koning verge zeld tot het vliegveld Croydon, waar het .speciale KLM-toestel gereed stond, OM Haar weer naar Nederland te brengen. Koningin Wilhelmina en de Engelsche Ko ning bleven nog eenigen tijd in gesprek, alvorens de Koningin in het vliegtuig plaats nam. De Koning bleef op het vlieg veld. totdat het toestel uit het zicht wa& Ook vrouwen bij de rechterlijke macht? Bij het onderzoek in de afdeelingen: der Tweede Kamer van het wetsoni- wero iot voorloopige voorzieningen be treffende de bezoldiging der rechter lijke macht hebben verscheidene Ka merleden gevraagd welk standpunt de regeering inneemt ten aanzien van ae benoeming van vrouwen bij de rechter lijke macht. Nu in het burgemeesters- en notarisambt vrouwen benoemd kun nen worden is naar hun meening het oogenblik aangebroken waarop erkend, moet worden dat de benoeming van. vrouwen ook in rechterlijke functies wenschelijk en mogelijk is.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1