Knallend slot De Middeleeuwen Brandweer krijgt nieuw materiaal van de Maritieme week Hoe staat het met de IJmuider munitie gaan in Santpoort herleven Nieuwe Magirusladder gearriveerd De brandweer der gemeente Veisen is wel zeer gehavend uit den oorlog te voorschijn gekomen. Op 15 December beroofden de Duitschers haar van de beste motorspuit en van de Magirus-. ladder. Van beide kostbare werktuigen werd alleen nog dit vernomen dat vrij wel vaststaat, dat de motorspuit in Ber lijn ten onder is gegaan. Trouwens. Velsen is niet de eenige gedupeerde gemeente, want naar wij vernamen hebben de Duitschers 50Ö spuiten en ladders uit ons land geroofd en daarvan zijn er slechts weinig terug gekomen. Maar Velsen is bezig de schade te herstellen, want reeds heeft de brand weer al weer een nieuwe Magirusladder gekregen. Het fraaie toestel staat veilig in de garage op het terrein van het gas bedrijf, klaar om uit te trekken, wan neer zulks noodig mocht zijn. Deze ladder werd, evenals de vorige, vervaardigd door de fa. Geesimk en Zoon te Weesp; zij is gemonteerd op een Ford-chassis, dat nog in bezit was van het bedrijf. De 20 M. lange 3-dee- lige ladder is geheel van staal en wordt met de hand opgedraaid. De ladder is voorzien van een automatische beveili ging tegen het te ver uitdraaien in schuinen stand, welke aan de vorige entbrak. Die was voorzien van een soort noodtoel, die een schrikaanjagend ge luid liet hooren wanneer de critieke stand was bereikt. Met deze ladder is onze brandweer een kostbaar stuk materiaal rijker ge worden dat ongetwijfeld mettertijd in het herbouwde IJmuiden. dat zeker ..hooger" zal worden dan het oude. goe de diensten zal kunnen bewijzen. Een nieuwe motorspuit. Toen de Duitschers de motorspuit. de beste van de drie. waarover de brand weer beschikte, hadden geroofd, zat IJmuiden zonder behoorlijk blusschings- materiaal en wanneer er bij een brand geen beschikking over waterleiding was moest de spuit uit Santpoort worden gerequireerd. Aan dezen ongewenschten toestand zal spoedig een einde komen, want er is een niéuwe motorspuit vbor IJmui den besteld, die waarschijnlijk in Octo ber gereed zal zijn. Deze spuit wordt gemonteerd op een Dcdge-ehassïs. dat onze brandweer kreeg toegewezen door bemiddeling van de Rijksinspectie voor den Luchtbeschermingsdienst en het Brandweerwezen in Den Haag. Deze spuit heeft een capaciteit van ongeveer 2500 L. per minuut of even veel als de twee overgebleven spuiten samen. Deze spuit krijgt vier pers- en De nieuwe schepen van de Holland-Amerikalijn Naar aanleiding van het bericht, dat de Holland-Amerikalijn twee vrachtsche pen heeft besteld bij Iiarland en Wolff Ltd. te Belfast, deelt de directie mede, dat met den bouw van deze schepen ruim l1/-? jaar gemoeid zal zijn. Men hoopt de sche pen begin 1948 in de vaart te kunnen brengen. Beide vaartuigen zullen een be perkte passagiers-accomodatie hebben, namelijk voor 12 passagiers. Dat deze order niet in Nederland is geplaatst, is het gevolg van het feit. dat er op Nederlandsche werven geen ruimte is. Daar komt nog bij. dat deze werven vele reparatie-opdrachten hebben, vooral uit het buitenland. Het plaatsen van de order in Engeland is geschied, nadat eerst overleg was gepleegd met de Nederland sche regeering. Vergadering van oorlogs slachtoffers De Stichting Velsen van de Federatie Landelijke Stichting voor Oorlogsscha devergoeding te Nijmegen belegt a.s. Vrijdagavond een vergadering in Con cordia. In deze vergadering zullen de belangen besproken worden van allen, die door oorlogsschade getroffen zijn. Een. spreker van de Landelijke Stich ting zal aanwezig zijn, om. eventueele vragen te beantwoorden. Behandeld zullen worden de wenschen inzake doorbetaling huurvergoedi.ng, vergoe dingen op basis herstelwaarde, enz. vier zuigaansluitingen, waarvan twee voor. open water en twee voor aanslui ting op de waterleiding. Het is voorts de bedoeling, de twee oude spuiten mettertijd door nieuwe te vervangen. Zoo werkt dus ook de brandweer ijve rig aan haar wederopbouw en kan de burgerij er gerust op zijn. dat er alles gedaan wordt, niet alleen om de gele den schade te herstellen, maar ook om dit nuttige instituut zoodanig te per- fectioneeren. dat het ook in de toekomst voor zijn taak berekend zal zijn. De Oranje weer naar zee Het m.s. „Oranje", onder bevel van kapitein Bakker, is hedenmorgen onge veer half acht met circa 400 passagiers aan boord, van Amsterdam naar Batavia vertrokken. Ondanks het vroeger morgen uur waren er eenige honderden belang stellenden, vooral familieleden van de passagiers op de Noordersluis aanwezig. Te Southampton zullen nog 400 Engel- sche passagiers ingescheept worden. De Oranje, die onvoorziene omstandig heden voorbehouden, omstreeks 20 Augus tus te Batavia wordt verwacht, zal reeds den 26en Augustus wederom met evacués aan boord van Batavia naar Amsterdam vertrekken, waar het schip tegen 18 Sep tember kan arriveeren. Na terugkomst te Amsterdam zal de Oranje Tijdelijk uit de vaart worden ge nomen, ten einde de passagiersverblijven wederom in den oorspronkelijken staat te kunnen inrichten. Lunapark in kruitdamp Als de klap op de vuurpijl vlogen -.gis- teravond half twaalf de eerste vuurpijlen van het bij het Lunapark afgeschoten vuurwerk sissend en vuurspuwend om hoog, om daarna in groene en roode ster- ren, gevolgd door een hevigen knal uit een te spatten. Het was een knallend slot en ondanks dat in de oorlogsjaren en dooi de bunkerexplosies het knallen een ver trouwd geluid was geworden, gaf het schrik op schrik. Er waren vonkenspu- wende draaiende raderen, ook weer met veel knaleffect, er waren zilveren water vallen, die zich uitstortten over het don kere land, er waren vuurballen, die dwars over het veld vlogen, er was Bengaalsch vuur. dat het heele Lunapark in een dichte kruitdamp hulde. En tot 6lot kwam in een omlijsting van felle lichtflitsen het opschrift „IJmuiden herrijst", welke her- Hinde rwetbes II ssln gen verdaagd Burgemeester en Wethouders deelen mede dat zij de beslissing op de ver zoeken van: Joh van der Bijl. Meervlietstraat 31 te Velsen. tot 'het uitbreiden en wijzi gen van de bakkerij in het perceel Meer- vlietestraat 31 ie Velsen; L. Venus en E. de Waard, Terras weg 37 te Santpoort, tot het oprichten van een smederij in het, perceel Industriestraat 47 te IJmui den; de Fa. J. van der Plas, Halkade te IJmuiden, tot het uitbreiden en wijzi gen van de kistenfabriek op het per ceel Halkade te IJmuiden; de Fa. La gendijk te IJmuiden, tot het, oprichten van een fabriek voor het vervaardigen van poetskatoen en poetslappen in het perceel Loggerstraat 6 te IJmuiden; de Fa. Lagendijk te IJmuiden, lot het op richten van een reparatiewerkplaats en koperslagerij in de perceelen Haring kade 11-12-13 te IJmuiden; de Machi nefabriek „IJmuiden". Ie Industrie dwarsstraat 4 te IJmuiden, tot het wij zigen en uitbreiden van de machine fabriek en reparatiewerkplaats in het perceel le Industriedwarsstraat 4 te IJmuiden; G. F. Dictus. Meidoornstraat 1 te IJmuiden-Oost. tot het uitbreiden van de auto-reparatiewerkplaats in het perceel Meidoornstraat 1 te IJmuiden- Oost, hebben verdaagd op grond dat het onderzoek nog niet zoover gevor derd is, dat thans reeds een beslissing kan worden genomen. SCHEEPSBE WEGINGEN Tjitjalengka 25 Juli van IJmuiden. voor de Nederlandsche regeeriofi. 3 Augustus Port Said, 4 Aug. Suez. 10 A SF. Batavia. Tjisadane 5 Aug. van Amsterdam voor de Ned. regee ring voor transport repatrieerenden. Tjiba- dak, 9 Juli te Tarakan op weg naar Macassar, Soerabaja, Semarang en Batavia. Tjibesar voor de Ned. regeering omstreeks 19 Juli van Shanghai naar Hongkong, vandaar via Tara kan. Balikpapan, Soerabaja en Makassar naar Brisbane, Sydney, Melbourne, Sydney en vermoedelijk Brisbane. Tjimanoek. 29 Juli van Bangkok voor Ned. Indische regeering. mogelijk via Singapore naar Java. Van der Helst omstreeks 3 Augustus van Rotterdam vla Antwerpen Genua. Port Said/Suez. Aden. Singapore en Hongkong naar Shanghai, daar na via Hongkong, Singapore, Calcutta, Veri- gatam, Madres, Aden, Suez/Port Said, naar Antwerpen en Rotterdam. 99 Geen gevaar aanwezig Nu de laatste dagen de catastrophale explosies van munitie-opslagplaatsen niet van de lucht zijn, spreekt het vanzelf, dat den IJmuidenaren de angst meermalen om het hart slaat. Kapitein A. Barendregt. die in eersten aanleg verantwoordelijk is voor de hier nog aanwezige munitie, kon ons mededeelen, dat in IJmuiden alle voorzorgsmaatregelen getroffen zijn om te voorkomén, dat in onze plaats hetzelfde zou gebeuren als in den IJpolder en Ber gen. Het gerucht, als zouden er zich nog ongeopende bunkers in de duinen bevin den, berust volgens dezen commandant op onwaarheid. De militairen, die met de bewaking van de opgeslagen explosieven 99 belast zijn, hebben instructie gekregen, de uiterste voorzichtigheid te betrachten en het gevaarlijke duinterrein is zoodanig bewaakt, dat er geen onbevoegden in kunnen doordringen. Uitreiking schoenenbonnen Aan degenen, wier nummer van de Tweede Distributiestamkaart als laatste cijfer een 8 aanwijst, zal van 5 tot en met 9 Augustus een schoenenbon wor den uitgereikt. Maandag 5 Augustus begint de uit reiking ten kantore van den Distributie- dienst, P. J. Troelstra weg aan inwoners van IJmuiden, Velsen (Dorp) en Drie huis, beginletters A tot en met G. I rijzenis eveneens met veel lawaai van al lerlei projectielen gepaard ging. Precies middernacht doofde het laatste der vele nummers en daarna was ook het einde van het Lunapark gekomen, dat eenige tienduizenden bezoekers een vroo- lijken avond rijker en heel wat guldens armer heeft gemaakt. Scheepsberichten Venus van Ban; Stuyvesant van Barbados; Deo Duce van Odensee; Gruno te A'dam. De sleepboot. Amsterdam sleepende de trawlers Redwood en Leons, arriveerde 25 Juli van Rosyth te IJmuiden en vertrok 27 Juli wederom naar Rosyth voor het sleepen van twee trawlers vandaar naar IJmuiden. Kunstavond ten bate van oorlogsslachtoffers Ten bate van de oorlogsslachtoffers, die verpleegd worden in Waterland, wordt Zaterdag 10 Augustus een kunst avond georganiseerd. Deze wordt ge houden in de open lucht in het fraaie park, dat voor deze gelegenheid zich zal baden in een zee van licht. Medewerking verleenen Maud Kool met plastische en Mimi en Max Kbk met J moderne dansen. Verder de Wiljoshewijo Band met haar cabaret-ensemble en de Harmonie „Soli Deo Gloria". Toegang tot het terrein verkrijgt men van den Rijksweg en van den Water- landweg. Concourssuccessen van St. Caecilia De R.-K. Harmonie „St. Caecilia" heeft ter gelegenheid van het door het SpaarndamSohe Fanfarecorps „Kunst kring" gehouden concours een fraai succes geboekt. Onder leiding van den heer P. N. Joosen wist „St. Caecilia" als eenige van de zeven deelnemende vereenigin- gen met een ruim puntenoverwicht den eersten prijs te behalen in de eere-af- deeling. Verplicht vertolkte dit corps de ouverture „Czar und Zimmermann" en als vrij nummer de tweede Suite l'Arlésienne. De uitslag van den „eerewedshijd", welke des avonds werd gehouden tus- scchen de eerste prijswinnaars zal eerst bekend worden na afloop van het ge- heele concours, dat 3 en 4 Augustus en 11 Augustus wordt voortgezet. Uitreiking nieuwe bonkaarten Van 5 tot en met 29 Augustus zullen nieuwe levensmiddelenkaarten worden uitgereikt en wel te beginnen a.s. Maan dag aan inwoners van IJmuiden, Velsen (Dorp) en Driehuis, wier namen begin nen met de letters A tot en met Bi in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg, De nieuwe schepen van de „Nederland" Naar wij vernemen zal het s.s „Dren the" van de Mij. „Nederland" dat te Ches ter (U.S.A.) in aanbouw is, den 15 Augus tus a.s. aan de „Nederland" worden opge leverd. De s.s. „Gelderland" en „Holland", die eveneens te Chester in aanbouw zijn, zul len respectievelijk eind October en in December a.s. worden afgeleverd. Lange afstand Twee kleine zeilvaarluigen, elk bemand met 6 opvarenden, hebben eenigen tijd ge leden voor een reis van 3 jaar, waarbij 12000 mijlen zullen moeten worden afgelegd de haven van Bayonne verlaten, om de visscherij op kreeften en zoogenaamde Indische schelvisch. in de Indische Oceaan te gaan uitoefenen. Marktbericht van Woensdag De trawlers besomden f 39.456. Verdere besommingen: Motorloggers: KW "8 f 6375. KW 25 I 5829. Kustvisschers: IJM 276 f4103. TX 29 687. De geheele aanvoer werd tegen maximum prijzen verkocht. Inbraak Terwijl de bewoners niet thuis waren is ingebroken in een woning aan den Zee weg. Een bedrag aan geld wordt vermist. Binnenkort op de ruïne eerste opvoering van de „Lanceloet" I>e Ruïne van Brodororle, eens liet machtige gruvcnslot, i.s, temidden van- het weelderige geboomte van Kcnnemcrland een geschikt doel voor een Zondagmiddag;- wamleling. Dan kunt ge eten wijlen bij de put op het slotplein en wellicht maakt uw zoon een opmerking: over de dikte van de muren. Lange jaren was „de ruïne" niets meer dan dat, een verbrokkelde klomp herinnering;, een monument uit de vroege middeleeuwen.' NIEUW LEVEN. Maar in Augustus en zooals we straks zullen, zien ook misschien daarna, komen de ridders en de jonkvrouwen terug naar de vervallen burcht, paar dengetrappel zal weer opklinken, hon derden jaren nadat zware kogels de trotsche grafelijke stèe in puin ver anderden. Eenige inwoners van Santpoort heb ben het plan opgevat, om de ruïne van Brederode te veranderen in een open lucht schouwburg. De eenvoud van het slotplein, de struische kastanje en de markante toren, leenen zich uitstekend voor het décor van een middeleeuwsch spel. Na lang wikken en wegen is de keuze gevallen op één van de schoonste en jammer genoeg niet heel bekende voortbrengselen van de literatuur der .Middeleeuwen: Lanceloet van De nemarken, een zoogenaamd „abel" (ernstig) spel met een romantischen inslag. Hoewel aanvankelijk geprobeerd is, een Santpoortsch dilettanten-tooneel- gezelschap met de uitvoering van „Esmoreit" te belasten, is men hier, wegens den beperkten tijd van voor bereiding, van terug gekomen. De „Ghesellen van den Spele", onder regie van den heer A. Hooy- kaas, werden bereid gevonden om de Lanceloet, die zij reeds op hun repertoire hadden staan, in Sant poort op te voeren. Deze troep, die met het Mysteriespel „Marike van Nimwegen" in den kloos terhof te Utrecht bewees, het middel- eeuwsche tooneel te verstaan, komt omstreeks 24 Augustus naar de ruïne van Brederode en bij voldoende belang stelling zal deze „première" gevolgd worden door twee andere opvoeringen. De accomodatie van de ruïne is van zelfsprekend gering: meer dan 300 menschen zal het binnenplein niet kun nen bevatten. Men wil tot allen prijs tribunes achterwege laten, daar dit na tuurlijk inbreuk zou maken op de sfeer van het spel. Door de groote samen werking, die „Santpoorts Bloei" de voortvarende organisatie, geniet van officieele instellingen, het P.E.N. en het Provinciaal Ziekenhuis, zal deze cultu- reele daad zeker kunnen bijdragen tot den geestelijken wederopbouw van ons land. Tevens zullen de mogelijkheden onderzocht worden voor het stichten van een definitief openlucht-theater in de ruïne. NIET SLECHTS EEN ABEL SPEL. Om de stijl der middeleeuwen ge trouw te volgen, heeft de cultureele commissie uit „Santpoorts Bloei" hét abel spel van Lanceloet laten volgen door een „kluchte", die ook in vroeger tijden de door het drama bedrukte ge moederen moest opvroolijken. Opge voerd zal worden de bekende humores- que: „De Buskenblazer". De eenige zij het zeer kleine bedreiging van het boven omschreven plan is de nog niet afgekomen toestem ming van de gemeentelijke autoriteiten. BEVERWIJK Scheijbeek ais raadhuis Naar wij vernemen za'. Vrijdag 2 Augustus het raadhuis aan de Breestraat niet meer worden gebruikt, dan zal huize „Scheybeeck" als gemeentehuis in dienst worden gesteld. In verband met de ingebruikneming var. het nieuwe raadhuis zal het college van burgemeester en wethoudens des voormid dags een beperkt aantal genoodigden ter bezichtiging van de lokaliteiten, ontvangen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3