Een nieuwe Valuta-Oorlog? Lamoree deed routine in Londen en Praag op en Tops Effecten- en Geldmarkt Wederom een noodkreet uit den Geld- en Effectenhandel Het rumoer over de vraag in hoeverre de recente prijsstijgingen in de Ver. Staten en de daartegen door Canada en Zweden reeds genomen tegenmaatregelen de aan leiding zullen zijn tot een nieuwen valuta oorlog. heeft nog niet opgehouden. Intus- schen spreekt het vanzelf dat men in Europa de prijsbeweging in de V. S. met gespannen aandacht volgt en in verschil lende landen de vraag overwogen wordt of gepoogd moet worden de nadeelige ge volgen door een koerswijziging der eigen valuta te neutraliseeren. Ook in Engeland is die vraag reeds gesteld en gelet op het monetair accoord, dat er is tusschen En geland, België en ons land, zal ook de Nederlandsche regeering zich thans onge twijfeld met dit vraagstuk bezig houden. Wat.' de Nederlandschen Gulden betreft, het is bekend dat volgens deskundigen de devaluatie tegenover Pond en Dollar, welke bij de vaststelling der koersverhou- dingen na den oorlog tot stand kwam, niet gemotiveerd was. Blijven de prijzen in het buitenland stijgen in Frankrijk zijn ze ook reeds belangrijk opgeloopen dan zal ook de Nederlandsche regeering ten slotte aan de consequenties daarvan niet kunnen ontkomen- Op de Amsterdamsche beurs heeft de HE Wisent Marinus werkte op de eet- A-'lust van een héél schooltje met juf en al. En bij het nijlpaard kauwde de gan'sche menigte. IJs. augurken, schij ven meloen en zure uien zijn er te koop. Wonderlijk, dat bijna iedereen stond te eten waar de stille flamingo's den kop in de rose veeren staken. Een heer in 't steenbruin gooide steentjes naar een slapenden leeuw en een dame wierp brokjes brood naar kittig pluim gedierte. Hoe komt een heer uit Sappenneer aan een poema, die hij cadeau geeft aan Artis? In Sappenneer, noch in Hoogezand zult ge ooit een poema langs het eindeloos kanaal tegenkomen. Veengrond is slecht voor poema's. Toch kwam deze poema van een heer uit Sappenneer. Het staat op het bordje. En een knaap met een onrein neusje zei: „Moe. wadde poes. Het was tientallen jaren geleden dat ik 111 Artis was. En het beantwoordde niet meer aan mijn herinneringen. Geen papegaaienlaantje meer. Geen ijsbeer en geen zeeleeuwen. Vanzelf geen apenootjes. En veel minder apen'dan ik had ge hoopt. Apen zijn leuk onndat. het menschen- in-lachspiegels zijn. Wij lachen om apen onndat het gékke menschen zijn. Wij zien- in hen onzen buurman, onzen bovenmeester en den bakker van den hoek. Daarom is het om de apenrots het drukst. De familie uit Dronrijp had er zóó'n schik in, dat zij een heel jaar op dit pleizier teren kon. Hetgeen goed is wanneer ge een geheel jaar in Dron rijp wonen nnoet. Toen ik het laatst in Artis was. was ik zóó 'n klein knaapje. De kinderjuf frouw was streng! En de condor van de Andes was een machtig-groote vogel. Nu ben ik zóó groot. De kinderjuf frouw is een geachte grootmama. En de condor (uit de Equadoriaansche Andes) sliep. Op den grond. Een grauwgrijs hoopje condor. „Moe. ie hep se oogies toe. zou-die dóód zijn, dan?" Sinds ik grooter ben geworden, is al les in Artis kleiner geworden. Zelfs de olifant. En minder geheimzinnig. Zelfs de domme Sluiervisschen in het aqua rium. waar een vreemde stilte is. „Ik hou nie van visch" zei een jongetje, ..ik hou nie fèn fisch: we hebbe iedere dag fisch." Een prozaïsche knaap. In zoo'n aquarium, met groen-gepoederd licht en de kleuren van vreemde, koude, sierlijke wezens, die van de kusten van Brazilië naar Amsterdam kwamen ter- wille van poëtische jongetjes. Er zijn geen poëtische jongetjes meer. Apeno- ten ook niet. En zeeleeuwen nauwe lijks.! Maar het was goed door Artis te gaan. Niet .om de kauwende menschen. Niel om de augurken in 't zuur. Maar om de bloemen en de dieren. De veenkoloniale poema: de Wisent Marinus en den leeuw die lekker slapen bleef, ondanks de steentjes van oen bruinen heer. „Hij blijft maffe'. Marie" zei hij, „ga je mee een kokteeltje pikke" in de Ol Duts?" E. ELI AS. nieuwe onzekerheid inzake de internatio nale valutaverhoudingen tot dusver noch tot een koersstijging noch tot een daling aanleiding gegeven, maar vermoedelijk de toch reeds groote zakenloosheid verder in de hand gewerkt. Zoowel voor de onder nemingen, welke in hoofdzaak op den im port, als voor die, welke op den export zijn aangewezen, is het natuurlijk van het grootste belang hoe in het buitenland zich de prijsbeweging ontwikkelt en welke va- lutaire maatregelen door de regeeringen worden genomen. Bij de meeste bedrijven is de spanning tusschen loonen en prijzen nog lang niet verdwenen en den laatsten tijd zelfs weer grooter geworden, hetgeen uiteraard ook de beoordeeling der toe komstige resultaten en de waardeering der aandeelen beïnvloedt. Neemt men daarbij in aanmerking dat het dwangbuis, waarin de regeering den effectenhandel gestoken heeft, zijn normale bewegingen in hooge mate verhindert, dan kan het niet verwon deren dat de omzetten, met name op de "aandeelenmarkt zoo gering blijven dat van loonende bezigheden voor den fondsenhan del niet kan worden gesproken. De tal- looze voorschriften en uitvoeringsbepalin gen, welke van de geldsaneering, het rechtsherstel en de fiscale bemoeiingen voor den geld- en effectenhandel het ge volg zijn, hebben thans ook de betrokken bedrijfsgroep in .Noord-Brabant aanleiding gegeven tot een request, waarin op af schaffing of vereenvoudiging der tallooze voorschriften wordt aangedrongen, vooral met het oog op de overbelasting van het personeel, Tat nu reeds meer dan een jaar onder zeer h'oogen druk heeft moeten wer ken en dit niet meer kan volhouden. Met name de effectenregistratie zal, zooals ze lhans is aangekondigd, zoodanige moei lijkheden opleveren, dat zij in sommige be drijven schier onmogelijk zal zijn. Men heeft in Noord-Brabant waarlijk geen woord te veel gezegd, want de toe stand is langzamerhand absoluut onhoud baar geworden. De claims Koninklijke stelden zich aan vankelijk op 776, de aandeelen ex-claim op 388, hetgeen een flinke koersstijging be- teekende, maar zij konden zich op deze koersen niet handhaven. Haarlemsche tram in de feestweek Op vele uren geen dienst tusschen het Station en Den Hout. In verband met de feestelijkheden zal er Zaterdag a.s. van 2 uur af tot aan het einde van den dienst geen tram rijden tusschen het Station en Den Hout. In die periode gaat er dus wel een tram van het Soendaplein naar het Station en van den Hout naar eindpunt Heemstede. Tijdens den turnwedstrijd Nederland Luxemburg van één uur af tot omstreeks vijf uur en des avonds van zeven uur af tot na afloop van de demonstratie volks dansen rijdt de tram niet van het Station tot Den Hout Maandagavond van halfnegen af. verder 6. 7, 8. 9 en 11 Augustus, als op de Groote Markt de openluchtuitvoering gegeven wordt, onderhoudt de tram geen dienst van zeven uur af tusschen het Station en Den Hout. Als op Vrijdag 9 Augustus de histori sche optocht gehouden wordt rijdt er tus schen het Soendaplein en den Hout geen tram van twee uur tot na afloop. De tram van en naar Leiden stopt in die perioden in den Hout. Nationale wegrace te Zand voort Het was op 5 Augustus 1939. dat voor het eerst en tevens voor het laatst op net mooie circuit van Zandvoort wegwedstrijden voor motoren en automobielen werden gehouden. Thans gaan de wegwedstrijden herleven in den vorm van Nationale uurraces te Zand voort op Zondag 18 Augustus e.k. De gebruikelijke klassen n.l. 125 cc, 250 cc, 350 cc en 500 cc. Junioren- zoowel als Senio ren zullen aan den start verschijnen. De or ganisatie ligt in handen van de Kon. Ned. Motorwielrijdersvereeniging (K.N.M.V.) De thans op handen zijnde wedstrijden te Zandvoort zijn de eerste sinds 7 jaar en vor men te zelfder tijd de eerste na-oorlogsche wegwedstrijden in ons land. Tot voor kort deden Nederlandsche renners mee aan Bel gische wedstrijden en éénmaal zelfs aan de „Grand Prix de Suisse" te Genève. Des te meer verheugt het hun thans wederom in eigen land de mogelijkheid te vinden hun sport te beoefenen. Het circuit is ongewij zigd gebleven en is 2300 M lang: eenige repa raties moesten worden uitgevoerd aan het wegdek, dat zich thans in uitstekende con ditie bevindt. De tweeling-zoontjes van een gesneuvel den Engelsehen officier der li.A.F. namen op Buckingham Palace de ver sierselen in ontvangst van de onder scheiding-, die hun overleden vader posthuum was verleend. Nieuwe Magyrus-ladder voor Haarlem In de a.s. vergadering van den nood-ge meenteraad zal een voorstel aan de orde komen een nieuwe Magyrus-ladder voor de Haarlemsche brandweer aan te koopen. Op het oogenblik bezit de gemeente er reeds een, doch die zal als reserve ge bruikt worden. De nieuwe werkt vol-auto- matisch en kan spoedig in werking wor den gesteld. De lengte van de ladder zal 24 M. bedragen en komt ongeveer over een met de bestaande. Zoodra de beslis sing gevallen is, zal de aankoop geschie den van de ladder, welke reeds gereed is. Juliana van Stolberg verstoort een illusie Wij, heeren der schepping, kunnen ons soms niet voorstellen om welke duistere redenen de „make-up" zulk een groote plaats in het leven onzer Eva's inneemt. Wanneer wij aanschouwen, hoe ten koste van veel tijd, moeite enehj&jgeld, de natuur wordt terzijde- en zelfs voorbijge streefd met behulp van groote roode sta ven, gevaarlijke zwarte potlooden en drei gende reukwaterbokalen, dan begrijpen wij dat niet. Dan wijzen wij op de geheimzin nige verzameling potten en tubes, die de toilettafel van onze echtgenooten sieren en wij steken de handen in de armsgaten van onze versleten vesten, om mei mis prijzen op te merken: „Had je vroeger eens moeten doen, in de middeleeuwen of zoo, mensch, ze hadden je gewoon verban nen." Tenminste, dat is door den loop der jaren een van mijn sterkste argumenten, geweest en steeds zweeg mijn vrouw be schaamd en zij prevelde iets van „conser vatief" en „zoo erg is dat toch niet." Maar helaas, Haarlems zevende eeuw feest heeft mij dit sterke, historische wa pen uit de handen geslagen 'en ik zit bij de puinhoopen van mijn illusie als een gebroken man. Juliana van Stolberg bijv. was heelemaal geen ingetogen dame, die niets wist van nagellak en lipstick, even min als zij er ooit aan gedacht heeft, heur haar in lange vlechten om de leest te laten deinen. Als wij haar zien, in haar fraaie kleed van adellijke vrouwe en me* lel ge verfde nagels aan de sierlijk geheven hand, dan begrijpen wij eerst recht, dat er een Willem de Zwijger haar zoen is geweest. Mama zal het zoo druk gehad hebben, met telefoneeren naar haar kapper n met spreken over ..dernier cri". dat Willem er van kindsbeen af het zwijgen toe deed. Wie zijn vrouw tot nu toe heeft weer houden van make-up, hij neme haar nie'. mee naar de etalage aan de Ha-riemsche Groote Markt, want dan zegt ?ii: „Zie je wel. Juliana van Stolberg deed het ook al, en hoe, dus waaromJ. F. De .Libre Belgique" weet meilo ie ilee- len. dat generaal de Gaulle op 8 September officieel door de stad Luik zal worden om vangen. Te dier gelegenheid zal er een groote plech tigheid door het verzet worden georgani seerd om den tweeden verjaardag van de bevrijding der stad te herdenken. Cor Lamoree. de winnaar in Lon den van het Engelsche kampioen schap polsstokhoogspringen is via PrSbg op Schiphol teruggekeerd en nog wel zonder een polsstok, omdat de zijne de vorige week in .Tsjecho Slowakije, waarheen hij en passant met Slijkhuis. De Rui ter en Brasser geweest is, brak. Natuurlijk is de Haarlemmer thans gedupeerd. Hij was immers geheel aan zijn stok gewend, maar aan den anderen kant is hij bijzon der tevreden, omdat hij weer eens echt aan wedstrijden heeft deelge nomen, tegenstanders ontmoet heeft, die prestaties leveren, gelijk hij kan en in een omgeving ver- toefd heeft, waar de belangstelling voor athletiek grooter is dan in ons land. Meestal komt hij hier met athleten in het strijdperk, die 3.50 of vaak minder springen. Dan moet hij alleen vei-der en de animo verslapt dan ongemeikt. ,,In Londen enlater in Praag was er gelegenheid de krachten met buitenlanders te meten", ver telde Lamoree, „Tijdens de En- gelsche kampioenschappen hebben wij bijna vier uur moeten springen en het was prettig. Doordat de Bel gische kampioen ongeveer gelijk opging, bereikte ik een sprong van 3.91 metei-, waarmee het Neder landsche record van mijn leer meester Van der Zee verbeterd werd. nadat ik het een maand te voren in Brussel had geëvenaard. In 1934 had Van der Zee 3.90 Me ter gesprongen." Lamoree was opgetogen over de goede organisatie, het meeleven van het publiek, dat uit 80.000 per sonen bestond en andere factoren, welke het hem mogelijk maakten den eersten prijs „pole jump" te behalen. Hij meent, dat het moge- C'or Lamoree lijk geweest zou zijn de vier meter (je jttt. te halen, als zijn aandacht aan het einde van den middag door de komst van Marathonloopers niet te zeer zou zijn afgeleid. Toen de Nederlanders na het behalen der fraaie successen bijeen kwamen, verscheen een Tsjech met een uitnoodigir.g Woensdag avond in Praag te starten. Slijkhuis. De Ruiter, Brasser cn Lamoree werden uitgeko zen en vertrokken per vliegtuig naar Tjecho Slowakije. In 'het Masarijk-stadion had de Haarlemmer pech. Het is de gewoon te met eigen polsstok uit te komen en hij had er dus ook één mee op reis genomen. Bij den ■vei'kt zich met zijn polsstok over eersten sprong brak echter de stok. Met een geleende polsstok bracht hij het toch tot 3.80 meter. Doordat hij uit zijn concentratie raakte, ging een kans het Nederlandsche re cord nogmaals te verbeteren verloren. Zijn tegenstander Bern uit Praag was geweldig op dreef en veroverde met een sprong van 4.16 meter het Tsjechisch record. Toch is hij te vreden over zijn uitstapje. Hij heeft routine opgedaan en de Tsjech heeft hem aanwijzin gen gegeven in het loopen, waarvan hij in de toekomst voordeel hoopt te hebben. r~ in De bril van Sultan Sar 19. Het is een vreemde ervaring om «nar een schilderij te kijken, waar al leen maar een bril op staat. Het wordt- echter nog wonderlijker, wanneer je meteen daarop door een valluik valt. Als. dit vallen eindigt, boven op een gansenden derwisj, kun je werkelijk, van een avontuur spreken. Maar dat was nog niet alles. Nauwelijks was Tips, onder het stamelen van een ver ontschuldiging, van den derwisj afge- kropen, of de man begon te dansen. Hij was namelijk een dansende derwisj. Tops dacht eerst, dat hij wal versuft ivas door den veil, maar 'neen: de der wisj maakte een keurige dans volgens de regelen van de kunst. Toen deze uit ivas, glimlachte hij innemend en maak te een buiging voor de broers. „Ik ben Hassan", zei hij. De gedachte van Lamoree is, dat hij in Europa de vijfde plaats bezet, doch hij hoopt, als hij meer in internationaal milieu ver keert, hoogerop te komen. De gelegenheid bestaat binnenkort door een trip naar België en door deel te nemen aan Europeesehe kam pioenschappen in Oslo, Dan kunnen zijn prestaties opgevoerd worden, we'.ke thans niet slecht zijn. Met Pinksteren begon hij met 3.75 meter en thans is de 3.90 meter gepas seerd. Mogelijk kan het sportlievend publiek in Augustus, als hij in zijn besten vorm is, hoogcre spiongen tegemoet zier.. De Haar lemmer, die 29 jaar oud is, sedert 12 jaar in wedstrijden uitkomt en zes maai het Neder landsen kampioenschap behaald heeft, wil r.og eenige jaren mee en dan een jongeren clubgenoot opgeleid hebben, waardoor de ïite) van kampioen polsstokhoogsp-ingen aari de HAV „Haarlem" verbonden blijft. Lamo ree blijft enthousiast, ondanks het gemis van een sintelbaan in de sportstad Haarlem, waardoor hij thans moet oefenen temidden van loopers, discuswerpers e. a., die op een klein veld bijeen zijn. ondanks geringen tegenstand van Nederlandeis enondanks het breken van zijn polsstok. Hij hoopt, dat alles spoedig in orde komt.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 5