Sport in het Kort IJ MUID EN Politie van Velsen kampioen Bij de Woensdag op het terrein Birfc- hoven te Amersfoort gehouden voetbal wedstrijden om het kampioenschap van Nederland voor politieploegen, behaalde het elftal van de Velsensche politie den titel. De ploeg met Kraak in doel werd ongeslagen kampioen. Zij won drie keer van Assen, Eindhoven en Oldenzaal. De uitslagen luiden: EindhovenOlden zaal 49; AssenVelsen 12; Velsen Eindhoven 42; VelsenOldenzaal 31; AssenOldenzaal 11EindhovenAssen Wijziging der Zee-ongevallenwet. Aan de nota van den minister van So ciale Zaken naar aanleiding van het ver- dag betreffende het wetsontwerp wijzi ging der Zee-ongevallenwet 1919 en van artikel 12 der Ongevallenwet 1921 is o.m. ontleend, datde minister traumatische neurose als ongevalsgevolg aanvaardt. De minister kan zich met de meening van verscheidene leden vereenigen dat in beginsel de rechten, verkregen op grond van gedurende den oorlog voor zeevaren den geldende wettelijke en contraetueele regelingen, niet mogen worden aangetast. Het is de bedoeling van den minister, ©m zoodra het wetsontwerp wet geworden jïs gerekend van 1 Januari 1M6, nieuwe dagloonen vast te stellen, waarbij het maximum dagloon op tien gulden zal wor den bepaald. Een uitzondering op den algemeenen regel is, dat het dagloon, gel dende ten tijde van het ongeval, de uit- keering bepaalt. Die uitzondering was gezien de omstandigheden, waaronder de zeelieden tijdens den oorlóg voeren, nood zakelijk. Indien het noodig mocht zijn met ingang van een lateren datum weer la gere dagloonen vast te stellen, zullen de uitkeeringen hier bedoeld geen verlaging ondergaan. Deze bepaling is geheel in overeenstemming met het advies van de commissie voor de zee-ongevallenverze kering. Uit het vorenstaande volgt, dai wijzi gingen der dagloonen, na 1 Januari 1940 in werking -getreden, niet van invloed 3ullen zijn op uitkeeringen ter zake van ongevallen, welke voor dien datum plaats vonden. Het aanpassen van de uitkeerin- geh aan de koopkracht van den gulden welk onderwerp aangeroerd wordt aan het slot van het verslag is een vraag stuk van algemeenen aard, dat zich niet beperkt tot de Zee-ongevallenwet 1919, doch zich ook voordoet bij de andere on gevallenwetten. De minister overweegt of het mogelijk .is ter zake een algemeene regeling te treffen. Munitie naar de zee. Den iaatslen tijd zien we in IJmuiden vreemdsoortige vaartuigen: lange motor schepen met de machinekamer geheel achterin. Ze doen denken aan de beken de onderlossers, zijn echter veel groot et en hebben in den steven een klep. We hebben iets dergelijks meer gezien: de geïmproviseerde landingsschepen der Duitschers, verbouwde Rijnaken, waar mee zij Engeland wilden veroveren, maar die zoover ons bekend, nooit buitengaats zijn geweest. Ook de bedoelde vaartuigen zijn lan dingsschepen, maar van een solider maaksel. Deze schepen worden thans gebruikt om "de munitie, die in Halfweg en elders ligt opgeslagen naar zee te brengen, om ze daar, op een afstand van ongeveer 20 mijl van de kust, te deponeeren. Deze, oorspronkelijk Engelsehe schepen, varen thans onder Nederlandsche vlag en zijn bemand met een Nederlandsche equipage. Rustig gaan ze voort, hun nuttig werk ie verrichten. Het is te hopen, dat de visschersman er geen nadeel van ondervindt. Er waren handen tekort Het was gisteren weer eens een drukke dag in de vischhal; c-r waren drie haring- trawiers binnen, namelijk de Utrecht met 1600. de Katwijk I met 900 en de Bioe- mendaal mei 1100 kisten, totaal dus 3600 kisten versche haring: verder waren aan gekomen drie trawlers en de groote mo- forlogger Java met in totaal 2200 kisten Noord ze ev isch. De aanvoer was zoo groot, dat er geen voldoende arbeiders waren om alïe sche pen direct te lossen: de trawlers Zee hond, Olympia en Java moesten wachten tot de haringbooten gelost waren. Door dit oponthoud kwam de verzending van de versche visch leelijk in het eedrang tot ontstemming van den vischhandel. Meer rust in <le Keiinemerlaan. De Kennemerlaan is weer, als van ouds 'de pleisterplaats der jeugd geworden. Ze zitten weer, als voorheen op de hekken of hangen tegen de kozijnen. de jongelui van even onder de twintig. Nu de Oranje straat. de oude concurrente van de Ken nemerlaan er niet meer is heeft deze laatste min of meer het monopolie gekre gen en door de verkorting van onzen mooien boulevard is de drukte intensiever geworden. Maar het zitten on de hekken enz. is verboden en de politie gaat er op letten dat de verordening niet overtreden wordt. Reeds werden eenige jongelui geverbali seerd en de bewoners van de Kennemer- laan zullen zich er over verheugen als er - eens voorgoed een einde aan dezen on- gewenschten toestand kwam opent 31 scheepsroutes De maritieme commissie der Vereenig- de Staten heeft het plan opgevat. 31 scheepsroutes te openen. Hierbij zal ge bruik worden gemaakt van snelle be trouwbare schepen in een druk bezetten dienst, die zich nauwkeurig aan de vast gestelde tijden houdt. De commissie wil tien lijnen op Europa openen en andere op de Amerikaansche republieken, den Stillen Oceaan, de wateren van Azië en de Afrikaansche kust. Op de vraag of de nieuwe Amerikaan sche lijnen een ernstige concurrentie voor de andere zeevarende mogendheden zouden beteekenen, antwoordde vice-adnairaal Land, ex-voorzitter van de maritieme conferentie: Concurrentie? Zeker, maar dat is een gezond ding. indien het niet ontaardt in een moordende concurrentie. Door lagere tarieven en vrijen handel over de geheele wereld zal de totale handel toenemen en de geheele wereld meer voorspoed krijgen''. Zeilrace Muiden-Enkhuizen Nimmer in zijn eeuwenoude geschiede nis zal het Muiderslot hebben neergezien op een zoo, uitgebreide, rijk geschakeerde vloot van zeilschepen als die. welke in den vroegen morgen van 6 Augustus van dit jaar langs zijn schansen trok naar den start van een waarlijk grooten strijd op het IJsselmeer: de Flevo-race 1946. In het kadc-r van de Holland-week, georganiseerd door de K.N.Z. en R.V. Verdeeld over vijf klassen, kleine krui sers, groote kruisers, rond- en platbodem jachten, draken en de Tromp 2 met de Kortenaer in een klasse apart, passeerden tusschen 10 en 11 uur een zestigtal schepen de startvlaggen even ten N.W. van Pam pus met als eindoel voor den eersten dag Enkhuizen, ergens ver achter een grauwe horizon in het Noorden. Behalve de ronde- en platbodemjachten hadden alle klassen de-baan te bezeilen be-oosten de vuurtoren Marken, be-oosten lang6 de Gaston in den val van Urk, ten Westen langs Gaston van de Trinte! en de betonning door het Krab bersgat. De minder snelle ronde- en plat bodems hadden een kortere baan. Zij voe ren eveneens be-oosten den vuurtoren van Marken, hierna echter langs Volendam (hier zagen we ir. Loeff met zijn „Goetzee" op heel merkwaardige wijze een boei ron den), vervolgens be-oosten langs Gaston Trintel en door het Krabbegat naar Enk huizen, in vogelvlucht gemeten een baan van 24 zeemijlen. Reeds omstreeks 2 uur in den middag liep deze kleirfe vloot langs Enkhuizens Drommedaris de haven binnen in de vol gende volgorde: Jan Klaassen, Bruizer, Goetzee, de Vrijheid en de Vrouw Lucia. Na het traditioneele rekensommetje: ge zeilde tijd correctie-factor (afgeleid uit de wedstrijd-maat) bleek de winnaar in deze klasse te zijn de Jan Klaassen. stuur man J. Kok. in den tijd van 3 uur 55 min. 8 sec.: tweede werd Goetzee. stuurman ir. J. Loeff met 19 minuten achterstand; der de Bruiser, stuurman C. S. Jonker; vierde De Vrijheid, stuurman Th. A. H. Alofs; vijfde de Vrouw Lucia, stuurman mr. W. H. Dudok van Heel. Een stijve bries uit het Zuid-Westen maakte de gezeilde baan weinig afwisse lend met TUimen wind naar den vuurtoren van Marken, bij den wind naar Volendam en voor den wind naar Enkhuizen. Mede het ontbreken van een kruisrak was oorzaak van de gemaakte snelle tijden, hetgeen eehter den strijd een vrij eenzijdig aspect gaf. DE MAURETANIA maakte een recordreis Het 35000 ton metende s.s. Maureiania kwam dezer dagen in Liverpool terug van een reis naar Singapore. Op de heenreis legde de Mauretania 8426 zeemij-en af in 16 dagen, 20 uur en 31 minuten en op de terugreis 8437 mijl in 16 dagen. 1 uur en 50 minuten. De gemiddelde sne'ttei be droeg 22.84 knoopen. Voor een schip als de Mauretania. die niet meer tot de nieuwste behoort is dit een behoorlijke snelheid ïn 59 dagen over de Oceaan gezeild. Eenige maanden geleden koos de Zwit ser sche zeiier Hans von Meiss met zijn zeilboot ..Speranza"' uit Engeland zee. De ..Speranza" voerde Von Meiss langs de kusten van Bretagne. door de Golf van Biscaye, langs Lissabon. Tanger en Gi braltar om tenslotte in Casablanca aan te komen. Van hieruit ondernam de 35-jarïge zeiler de reis over den Atlantische! Oceaan. Op 31 Juli maakte hij een goed geslaagde landing op Fisher Islands bij New-York. In 59 dagen had Von Meiss den Oceaan -overgestoken. De boot had een in houd van 9 ton en een lengte van 12 Meter. Scheepvaart Aug. Aangekomen: Boissevain var. Ba tavia, Klipfontein van Curacao, Tyro van Rotterdam. 7 Aug. Vertrokken: Mi ra naar den Heider, Martha naar Rotterdam. Tjisatiane naar Ba tavia, Servus naar Esbjerg. Marktbericht van Woensdag De aanvoer bedroeg ongeveer 3600 kisten verschc- haring en ongeveer 2200 kisten ver sche visch. De haringschepen 'oesomden 1 61,630. de trawlers f32.510. Besommingen: Motorloggers: KW 159 Java f10.507. Kustvissehers: KW 72 f2180. KW 199 i 165. KW 34 f281. UK 7 X 259. UK 161 f234. UK 85 1 18. UK 91 f552. H 5 f373. l.TM 241 i 318. ÏJM 262 1 284. JJM 264 i 136, KW 12 f 18. Commissie van Beroepszaken van Vrsscherijpersoneel Gedurende den oorlog vielen zeelieden, die dienst deden op Nederlandsche koop vaardij- en vissehersschepen, buiten het bereik van den Duitschen bezetter van ons land. onder den z.g. Vaarplicht. Ultimo October 1945 is men begon het grootste gedeelte der zeelieden van de visschers- vloot uit den vaarplicht te ontslaan. Tot behandeling van de geschillen, welke in verband met den vaarplicht tusschen de Bewind voering. Afdeeling Visscherij en de betrokken visscherslieden zijn gerezen, hebben de ministers van Landbouw, Vis scherij en Voedselvoorziening en Sociale Zaken een commissie van beroepszaken van visscherijpersoneel ingesteld. Tevens is de commissie een beroepsinstantie ter beslissing van geschillen, ontstaan over de toepassing van de wachtgeldregeling ten behoeve van zeelieden. De eommissie bestaat uit een aantal neu trale leden, de heeren B. Brutel de la Ri- vière. voorzitter, tevens gewoon lid; J. Brautigam, plaatsvervangend voorzatter, tevens plaatsvervangend lid; mr. R. J. van Eerde, gewoon lid en N. van Zalinge, ge woon lid, alsmede een aantal aöviseeren- de leden, t.w. de heeren J. C. Pronk, N. Parlevliet, W. Brouwer van werkgevers zijde en de heeren D. Verbaan, C. P. Dam me en C. v. d. "Wal van werknemerszijde. Tot secretaris van de commissie werd benoemd mr. G, W. M. Gründemann. VELSEN Uitbreiding der kleine industrie Ter gemeente-secretarie (IVe afdeeling) liggen ter inzage verzoeken met bijlagen van: de N.V. Petroleum Mij. „The Texas Com pany". 2e Adeïheidstraat 390, 's-Graven- hage, om vergunning tot het oprichten van een benzinepomp-installatie, bestaande uit een ondergrondsche benzine-bewaarplaats van 6000 L. inhoud met een daaraan ver bonden handpomp, in het perceel Strand weg 17 te IJmuiden; H. Aartsen, Stephensonstraat 7274 te IJmuiden, om vergunning tot het wijzi gen en uitbreiden van de brood-, koek- en banketbakkerij, door het verplaatsen van een klutsmachine, een amandel-machine en een electro-motor van P/z P.K. en het bij plaatsen van een handverdeelmachine en 2 électro-motoren van 2 en 1/3 P.K., in het perceel plaatselijk bekend Stephenson straat 7274 te IJmuiden; T. SrnjeweL J. P. Coenstraat 55rd., te IJmuiden, om vergunning voor het oprich ten van een meubelmakerij met machinale houtbewerking, waarin geplaatst zullen worden een draaibank, een langgatboor. een buigzame as, een decoupeerzaag en een cirkelzaag, resp. aangedreven door een electro-motor van 0.75, 0.75. 0.4, 0,3 en 0.5 P-K., in het perceel Vareniusstraat 1, te IJmuiden. C. Gerritsen, Duinlustparkweg 56rd., te Santpoort, om vergunning voor het uit breiden van de wasch- en strijkinrichting door het bijplaatsen van een droogtumbler. een gascompressor, een mangel, een strijk tafel, alsmede 4 electro-motoren resp. van -H, 1, 1 en Va P.K., in het perceel Duin lustparkweg 56rd-, te Santpoort; de Stoomwasscherij „Hoek en Vaart", Bloemendaalschestraatweg 17 te Santpoort om vergunning voor het uitbreiden van de stoom- en chemische wasscherij door het bijplaatsen van verschillende werktuigen en 1 stoomketel met een werkdruk van 10 atmosfeer, alsmede 12 electro-motoren met een gezamelïjk vermogen van 26 4 P.K., in het perceel Bloemendaalschestraatweg 17 te Santpoort; de N.V. Bijenstand „Mehona", v.h. J. de Meza, Bloemendaalschestraatweg 143 te Santpoort, om vergunning voor het uit breiden van een fabriek van honing, bijen kasten en andere 'oijenartikelen, waarin zuiler. worden geplaatst verschillende krachtwerktuigen, alsmede 9 electro-mo- toren met een gezamenlijk vermogen van 13.55 P.K., op hei perceel Bloemendaalsc'ne straatweg 143 te Santpoort. Op Zaterdag 17 Augustus 1946, des v.m. te elf uur. zal ten gemeentehuize gelegen heid bestaan om bezwaren tegen deze ver zoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Voor 340 millioen dollar import uit Amerika. De afdeeling buiteniandsche handel van het Amerikaansche departement van han del heeft bekend gemaakt da: de Neder landsche regeering zich voorstelt goederen ter waarde van 340 millioen dollar uii. de Vereenigde Staten ie importeeren. Hier van is 250 millioen bestemd voor in dustrieel e goederen en de rest voor voed sel en voedsel-produceerende artikelen. De import zal gefinancieerd worden met de onlangs door de Export en Impor:bank toegewezen leening van 200 millioen dol lar, met twee vroegere leeningen met een totaal van 100 millioen dollar en door de realisatie van bepaalde onlangs vrijgege ven Nederlandsche activa in de Vereenig de Staten. De voornaamste importen zijn de volgende: (het eerste cijfer vertegen woordigt de totale hoeveelheid, het twee de de hoeveelheid welke reeds toegewe zen is). Huiden en leer 18.430.000 dollar (2.550.000): rubber 12.100.000 (2.406.000): papier 5.000.000 (324.000): hout 12.000.000 (2.638.000): chemicaliën 14.000.000 (2.766.000), teerprodueten 150.000 (140.000); medische en chirurgische instrumenten 4.500.000 (1.329.000): petroleumproducten 13 000.000 (9.000.000): kolen 11 000.000 (8.000.000): ta bak en tabaksproducten 7.600.000 (1.315.000), keramische producten 1.400 000 (164.000): metalen (ijzer en staal) 20.000 000 (2.825.000), metalen (non-ferro) 18.150.000 3.454.000); metalen (eindproducten) 52.600.000 (4.979.000)textiel 27.910.000 (4.790 000)elec- trisehe producten 2 600.000 (1.00Ö.000) en gemengde producten 24.560.000 (nihil). Scholten blijft kampioeri op de 100 Meter Dank zij de filmopname van het journaal „Nederlandsch Nieuws" heeft de jury haar beslissing inzake de veelomstreden finale 100 M. heeren tijdens de nationale kampioen schappen Zondag j.l. te Amsterdam, kunJ nen herzien. De film wees uit, dat de uit spraak van den chef-aankomst, kapitein van: der Lee juist is geweest. Kapitein van der Lee rectificeerde aan de hand van de film opname den uitslag van de overige jury- leden en stelde de volgorde van aankomst als volgt vast: 3, Scholten. 2. Lammers. 3 Van Csta, 4. Zwaan. 5. Nusse en Moerman, die de filmvoorstelling eveneens bijwoonde, zich kon verdeenigen. Deze uitspraak is thans Osta, 4. Zwaan, 5. Nusse eh 6. Klein, met welken uitslag de scheidsrechter, de heer J. H. Moerman, die de filmvoorstelling even eens bijwoonde, zich kon vereenigen. Deze uitspraak is thans onherroepelijk bindencS verklaard. Kampioensreceptie H.F.C. „Haarlem" Naar aanleiding van het döor het eerste elftal van de HFC „Haarlem" behaalde voet balkampioenschap van Nederland wordt op Zaterdag 17 Augustus van 3 tot 5 uur een. receptie gehouden in hotel „De Leeuwerik". VAN DAM BOKST ONBESLIST tegen Dauthille. De met groote spanning tegemoet gezien© revanache tusschen Van Dam en Laurent Dauthille, die onlangs in Parijs van den Ne derlander door k.o. won, heeft een emotie* neel verloop gehad. Een tot het uiterste ge^ concentreerde Van Dam heeft in een schit terend gevecht, waarin de Nederlander beter was dan in jaren het geval .'s geweest, den vooridurenden stormloop van den Fiansch- man doorstaan. In een geweldig hoog tempo werd er gebokst. Van Dam's verdediging sloot als een bus en dat was noodig ook, want Dauthille bleek door zijn felheid en) stootkracht alle momenten gevaarlijk. D© eerste zes ronden lang gaven in totaal een licht overwicht aan voor Dauthille maar in dé zevepde en ook in de achtste ronde begon Van Dam zijn rechtsche te gebruiken. Maar veel hinder had hij niet en Van Dam bleef nu aanvallen, maar in de negende rond© werd hij hard geraakt. Hij raakte de kluts kwijt, veranderde van stijl van boksen en ging meer vechten. Toch hield hij stand, ook al omdat Dauthille zijn kruit en adem had: verschoten. De beslissing van de jury: onbe slist schonk voldoening en beteekent een prachtige rehabilitatie voor den Nederland- schen middengewichtkampioen. Intern, damtournooi Tcrneuzen. Voor het internationaal tournooi te Temeuzen, da* op 24 en 25 Augustus gehouden zal wor den, is J. J. van Kesteren (Haarlemsche Dam club) uitgenoodigd deel te nemen in de eere-> groep hoofdklasse. HDC'ers weren zich. In de door de Dam club „Kijk Uit" te Haarlem georganiseerde neoeriaagw^rastrijden won de Haarlemsche Damclub II met 182 van „Kijk Uit", terwijl in de nederlaagwedstrijden der R.K. Dam club DVS te Haarlem de Haarlemsche Dam club met 16—2 won van DVS I. De afgebroken partijwordt waarschijnlijk door de HaarL Damclub gewonnen, wavrdoor de einduitslag vermoedelijk eveneens 182 wordt. Waterpolowedstr(jd DWR—HVGB. Voor de promotie naar de hoofdklas waterpolo, waaraan de kampioenen van de eerste klas sen HVGB en DWR met de club, die in de hoofdklas op de op een na onderste plaats eindigt (vermoedelijk HZ en PC) wordt een halve competitie gespeeld. De eerste wed>- strijd DWP.-HVGB is vastgesteld op Vrijdag avond half acht in de inrichting aan de Kle verlaan. Later krijgt HVGB bezoek van de club tiit de hoofdklas en DWR moet een uit wedstrijd tegen deze vereeniging spelen. Kanaalzwemmer staat gereed. Er is weer een poging aangekondigd om het Kanaal over te zwemmen. Jorges Beroetta uit Chili afkomstig, is van plan met een bootje over te steken naar Gris Nez en vervolgens terug te zwemmen. Het Engelsehe ministerie van voedselvoorziening verleent zijn medewer king en heeft den zwemmer zestig brood rantsoenen extra toegekend Mrs. George Hilliaxd overleden. Op drie en tachtigjarigen leeftijd :s te Sussex over leden mrs. George Hilliard, een der grootste tennisspeelsters, die Groot-Brittannië ooit opleverde. Zij won in totaal 36 Wimbledon- ::tels. Als miss Blanche Bingle.v veroverde zij :n de jaren tusschen 1886 en 1990 zes maal het kampioenschap enkelspel, waarna zij in de daarop volgende zeven jaren zeven maal in het dames dubbel en drie maal in het ge mengde dubbelspel zegevierde. Hardnekkige Japanners „Het spijt ons verschrikkelijk, maar onze vaderlandsliefde verbiedt ons de mededeelingen over de Japansche ne derlaag te geiooven". Aldus verklaarden leden van ae „Shindo Remmel", de organi satie van den Zwarten Draak, die Japan sche immigranten in Brazilië omvat. Niet alleen willen zij de waarheid niet geioo ven, ook niet uit den mond van den Zweedschen gezant, die hun belangen be hartigt, maar nog erger, zij vermoorden regelmatig landgenooten inmiddels Braziliaansche staatsburgers geworden die de feiten wèl onder oogen willen zien. De Braziliaansche regeering doert. wat zij kan om deze moordaanslagen tegen te gaan maar moet toegeven, dat het erg moeilijk is de gedachten van Oosterlin gen te beïnvloeden. In tusschen heeft zij genoeg van Japansche immigranten, waar van zij er de laatste veertig jaar ruim! 200.000 toeliet, en zij heeft aangekondigd voortaan bij voorkeur Europeesche vluch telingen te zullen toelaten. In fle streek Cacamo op Sicilië heeft ge- durende twee dagen een ware veldslag tus schen politie en boeren gewoed. De boeren weigerden aan den graanleveringsplicht te vol doen. 62 personen zijn gearresteerd. Een hoeveelbe'ö wapens, handgranaten en muni tie is in beslag genomen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2