Reeks Duitsche misdaden rond Utrecht wordt opgehelderd De nieuwe tonnen Krijgt Katwijk een Zeehaven Conflict in het Bankbedrijf Donderdag 8 Augustus 1040 Moorden zelfs na de bevrijding Het Bureau Opsporing Oorlogsmisdrij ven te Utrecht houdt zich op het oogen- blik bezig met het tot klaarheid brengen ,van de gebeurtenissen, welke zich ir September 1944 afspeelden in de omge ving van Leersum, Amerongen en Wijk bij Duurstede. Na de groote luchtlandingen in de om geving van Arnhem was het optimisme al gemeen. In Leersum en Wijk bij Duur stede leidde dit tot voorbarige acties /tegen N.S.B.'ers. Van de verwarring on- 'der de Duitschers in deze dagen werd ge bruik gemaakt om alvast de burgemees ters De Boer en Van den Beeke Callen- 'fell-s gevangen te nemen en heimelijk over Ite brengen naar het opvoedingsgesticht [Valkenheide te Maarn. De Boer, burgemeester van Leersum, Was uit Amersfoort afkomstig waar een zijner kennissen naar den Duitschen ma- goor Helle ging om diens hulp in te roe pen tot opsporing van zijn vriend. Deze Helle, die commandant over verschillen de kampen was, belastte den Sipo-offi- cier Naumann met de opsporing. Deze als hoofd van de S.D. in Utrecht, beruchte Duitscher, trok met eenige Duitsche Nederlandsche S.S.'ers naar Leersum en Wijk bij Duurstede. Een villabewoonster in Leersum werd tenslotte gedwongen de verblijfplaats de vijf ontvoerde N.S.B.'ers te zeggen. Op het Duitsche officieren-eerewoord werd beloofd geen represailles te zullen men. S.S.'ers var. de Sipo uit Zeist gaven zich naar het gesticht Valkenheide. waar de vijf gevangenen werden bevrijd. Den volgenden morgen kwamen zij echter terug, zetten het terrein af en gooiden handgranaten in het gebouw. De direc teur, de heer Noordam. die ernstig ziek was, werd uit zijn woning gehaald en voor 'de deur gefusilleerd. Deze actie stond on der leiding van den officier Petrie. In een boerderij tusschen Wijk bij Duur stede en Amerongen waren de gevangen N.S.B.'ers op hun tocht naar Valkenheide tijdelijk ondergebracht geweest. Deze boerderij werd leeggeroofd, met handgra naten platgebrand en de twee zoons van de hoogbejaarde bewoners werden ter plaatse doodgeschoten. De villa van de genoemde mevrouw in Leersum werd eveneens leeggeroofd en platgebrand. In opdracht van Helle hadden Naumann én Petrie bij dit alles de leiding. Opzen ding van dit trio uit Duitschland naar ons land is aangevraagd. Zij hebben ook 'de leiding gehad bij het uit wraak plat branden van villa's van menschen uit spoorwegkringen in de omgeving van 'Amersfoort. Naumann is later bevorderd tot adju dant van kolonel Lippert de commandant van het „spergebied" rondom Wagenin- gen, waar eveneens tal van Nederlanders vermoord zijn. Ook op 5 Mei heeft Leersum hel hard te verduren gekregen. De capitulatie van den bezetter was reeds een feit en in vele plaatsen wapperde het rood-wit-blauw weer feestelijk, toen op dien gedenkwaar- Vaste brandstoffen NA-UITREIKING FORMU LIEREN MD 393-05. In gevallen van nieuwe vestiging e.d. kunnen belanghebbenden zich alsnog bij den plaatselijkeri distributiediens;. ver voegen ter verkrijging van een formulier MD 393-05, waarop een toewijzing vaste brandstoffen voor het stookseizoen 1946 1947 kan worden aangevraagd ten be hoeve van bedrijven, instellingen, win kels e.d. VERHUIZINGEN. Aangezien de thans geldige bonnen 60 B.V. en 61 B.V. der brandstoffenkaart T 606 voor onbepaalden tijd geldig zijn en degenen, die deze bonnen nog niet bij een handelaar hebben ingeleverd, tnet het oog op een aanstaande verhuizing deze nog eenigen tijd kunnen bewaren, is voor het stookseizoen 1946/1947 geen spe ciale regeling voor verhuizingen ge troffen. Indien men echter in geval van verhui zing één dezer bonnen of wel beide bij zijn leveranciers heeft ingeleverd en 'hierop nog in het geheel niet of slechts gedeeltelijk kolen zijn afgeleverd, dient men zich met den handelaar hierover te verstaan, dat het tegoed in rantsoenbon nen wordt aangezuiverd. De plaatselijke Üistributiediensten zullen hierbij echter geen bemiddeling verleenen. HUWELIJK. Personen, die ten tijde van de algemee- ne uitreiking der brandstoffenkaarten T 606 voor 't stookseizoen 1946-'"47 deel uitmaak ten van gezinnen, waarvoor een dergelijke kaart werd verstrekt, doch nadien door huwelijk een zelfstandig gezin hebben ge vormd. kunnen zich ter verkrijging van een eigen gezïnsbrandstoffenkaart bij den plaatselijken distributiedienst vervoegen. Zij dienen hierbij hun trouwboekje en hun beide Tweede Distributiestamkaarten te overleggen en op verzoek van den dasbetreffer.den dienst, een aanvraagfor mulier in te vullen. digen Zaterdagmorgen nog zes inwoners van Leersum door de wraaklustige ei goeddeels dronken S.S.'ers werden neer geschoten. Drie B.S.'ers. waaronder twee broers werden op een heideveldje neergeschoten. Twee vooraanstaande inwoners, die bij een bekende familie waren ondergedoken. werden doodgeschoten en een aantal ad- spiranc-slach coffers werden langs de lij ken gevoerd in de richting Doorn. Ge lukkig voor hen reed hier generaai Blas- kowitz, die juist uit Wageningen kwam, waar hij de capitulatievoorwaarden had onderteekend, per auto voorbij, wat voor het troepje de vrijheid beteekende. Ook deze gebeurtenissen zijn bij het bureau in behandeling en ook hier zal wel klaar heid worden gebracht en zullea de schul digen worden opgespoord. De Radio geeft vanavond; HILVERSUM I, 381 M. 19.00 20.00 22 00 Nieuws. KRO 18.00 Orgel bespeling. 13.30 Strijdkrachten progr. 19,20 Verzoekprogr. 19.25 De vaart der volken. 19.15 RVD 20.05 Weerpraatje. 20.03 Nachtegalen. 20.50 Hieronymus van Aiphen. 21.10 Omroep orkest. 22.15 Na het nieuws. 22.30 Michel Angelo liederen. 23.00 Badh-Cyclus. 23.30 Strijkorkest. AVRO 18.15 Nocturne in. Bruin. 18.45 Aad v. Leeuwen. 19.00 Piano. 19.15 UVV. 19.30 Reno- va-septet, 20.05 Arthur Rubinstein. 20.05 Pro menade-orkest. 21.15 ..Atoom orkest". 21.30 „Les Gars de Paris". 22.30 Reportage-hoorspel flits. 22.35 The Skymasters. 23.15 Gr.pl. Zwitser brengt hulde aan Nederland Nederland en met name dat deel, dat strijdgebied is geweest heeft niet over belangstelling uit" den vreemde të klagen. Hoofdzakelijk toeristen uit de Engelsen sprekende landen bezoeken Arnhem en beschouwen deze stad als een soort var. bedevaartplaats ter nagedachtenis van hen die daar den heldendood stierven. Maar ook de Fransch sprekende landen leveren hun aandeel in de buitengewone belangstelling, terwijl ook Zwitsers een kijkje komen nemen. Reeds 150 Zwitsers brachten een bezoek aan ons land. En nog 350 zullen volgen. De indruk welke de verwoestingen in ons land op de eerste groep bezoekers maakte was groot. Maar even groot was hun bewondering voor dat nijvere Holland dat niet bij de pak ken neer gaat zitten. Aan het einde van de trip bracht een Zwitser uit de ber gen van het Vierwoudstedenmeer dit als volgt onder woorden: „Wij hebben in verschillende landen de verwoestingen van den oorlog gezien, maar nergens zagen wij zulk een voor uitgang wat den wederopbouw betreft, dan juist in Nederland. Wij zagen de groote steden, wij voeren op de rivieren, door de havens en over de meren, wij zagen voor eerst de zee en dat alles was indrukwekkend. We nemen een goeder, indruk naar ons land mee. De vele en groote kerkhoven spreken van ontzettende offers en enorm leed. Wij groeten het strijdvaardig volk van Nederland de helden uit den verzets strijd en vol eerbied bezochten wij de graven van al die jonge menschen .uit heel de wereld, die het hoogste offer brachten voor de zaak van de vrijheid. Wij Zwitsers voelen» ons verbonden met de Nederlanders, omdat wij strijden voor dezelfde idealen: te leven in vrijheid en samen te werken in welvaart aan den opbouw van cultuur en geestelijk leven". Voor de eerste helft van de 9e periode (4 t.m. 17 Aug.) zijn nog de volgende bon nen geldig verklaard: Bonkaarten La, Lb, Lc 668: A 74 melk 2 Liter melk B 74, C 74 melk 3'/a liter melk 402 aardappelen 3 K.G. aardaopelen Bonkaarten Ld, Le 608: D74. E 74 melk 6 liter melk 902 aardappelen 1 K.G. aardappelen. Tabakskaarten: T 42 2 rantsoenen tabaksartikelen Deze bonnen kunnen reeds morgen wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag mag wor den gekocht. Bij deelneming aan maal tijden van de centrale Keuken moet daar de aardappelbon 402 worden ingeleverd. Boter, margarine en vet Vergoeding voor handels verlies Het zal de detaillisten genoegen doen te hooren. dat thans beslist is dat ook voor de artikelen boter,margarine en vet ver goeding voor handels verlies zal worden verstrekt. De vergoeding zal pl.m. Vz pCL bedra gen en geldt voor den verkoop van de hervatting der distributie in 1945 tot en met heden. De toekenning zal geschieden in de week van 1824 Augustus a.s. Voor boter en margarine mort dan elk 10de vakje van het opplakvel o:.beplakt, blyven. Voor vet moet elk 20ste vakje van het opplakvel onbeplakt blijven. In de Vereenigde Staten heerschl n teel de ernstigste golf van kinderverlamming der laatste tien jaar. In het centrum van de epidemie St. Paul en Minneapolis zijn de afgeloopen 3ö uur 27 nieuwe gevallen gemeld. Gunstig oordeel van Studie-Commissie Gea. Staten van Zuiahoiland hebben in Januari van dit jaar een commissie inge steld om den aanleg van een zeehaven te Katwijk aan Zee te bestudeeren. Deze commissie heeft thans een rapport uitge bracht. waarin zij concludeert, dat de aan leg van een zeehaven sociaal en econo misch noodzakelijk en financieel volkomen verantwoord is. Voor aanleg van de haven werken zal een uitgave van één millioen noodig zijn. Het onderhoud en de exploi tatie zullen jaarlijks een bedrag van 80.000 vorderen. In haar rapport verklaart de commissie o.a., dat de wederopbouw van Katwijk Bij vier groofe Bankinstellingen dreigt volgende week staking Er dreigt een ernstig conflict te ontstaan in het bankbedryf, een conflict dat des tg ernstiger is, nu de banken wegens de mo netaire saneering zulk een belangrijke plaats in het bedrijfsleven innemen. Op een persconferentie te Amsterdam, belegd door de bedrijfsunie van samen werkende organisaties van handels- en kantoorbedienden is een uitvoerige uiteen zetting gegeven over de oorzaken van het conflict. Een woordvoerder der bedrijfs unie deelde o.a. mede. dat na de bévrij- ding besprekingen zijn gevoerd met de salariscommissie voor het bank- en ef fectenbedrijf, waarbij als eischen werden gesteld salarisverhooging op grond der algemeene vergunning van het college van rijksbemiddelaars, de erkenning van de bedrijfsunie, en de principieele bereidver klaring der commissie om te beraadslagen over een collectief arbeidscontract voor de geheele bedrijfstak. Op enkele punten werd een bevredigend resultaat bereikt, doch niet op het stuk van erkenning der bedrijfsunie en van het slui ten eener C AO. Slechts aan interventie van de Stichting van den Arbeid is het te danken geweest, dat de besprekingen, die in September 1945 dreigden vast te loopen. konden worden voortgezet. Toen op 23 Juli j.l. een nieuw voorstel der bedrijfsunie met de salariscommissie werd besproken, kwam de meaedeeling, dat men niet bereid was een salarisregeling vast te stellen, waarvoor als voornaamste argument werd opgegeven, dat er nog geen stabiel prijs peil was bereikt. De bedrijfsunie verzocht het personeel van vier banken haar te machtigen een ultimatum op te stellen inzake regeling der salarissen als onderdeel van een C A. O. Dit verzoek werd ingewilligd. Van dit ultimatum, da: betrekking heeft op het personeel van de Amsterdamsche Bank en de Hollandsche Bank Unie te Amsterdam en van de Rotterdamsche Bankvereeniging en de firma Mees en Zonen te Rotterdam, is nog geen gebruik gemaakt. Den direc ties is verzocht hierover vóór Zaterdag te confereeren. Indien de directies zich vóór Zaterdag niet tot onderhandelen bereid verklaren, zal hen het ultimatum bereiken met het verzoek tot overleg inzake een salaris regeling als onderdeel van een C.A.O. In dien 'aan dit verzoek niet wordt voldaan, zal op Maandag 19 Augustus bij de vier genoemde banken het v/erk worden neer gelegd. Inmiddels worden Vrijdag te Rotterdam en Dinsdag te Amsterdam en Den Haag vergaderingen belegd voor alle bedienden in het bank- en effectenbedrijf, ten einde overleg te plegen. naar raming een bedrag van ongeveer 20 millioen gulden zal vereischen. Daarom dient de bestaansmogelijkheid der gemeen te zoo krachtig mogelijk bevorderd te worden. De bevolking van Katwijk heeft onder alle omstandigheden een krachtige ver bondenheid met de zee getoond. De ge aardheid der bevolking verzet zich tegen verplaatsing. Het is mede in het belang van de Koninklijke Marine en van de handelsvloot, dat Katwijk als centrum van zeevarenden niet ten onder gaat. De harïngvisscherij, de hoofdbron van bestaan voor de Katwijksche bevolking, is van groot belang voor de levensmiddelen voorziening van hel Nederlandsche volk en voor den handel. Het is een Neder- landsc'n belang dat die visscherij door de beschikking over een eigen zeehaven in stand wordt gehouden en tot grooteren bloei wordt gebracht. Bij den aanleg van een zeehaven zijn ook belangen van het rijk, de provincie, de spoorwegen en van Rijnland op zoodanige wijze betrokken, dat van die zijde financieele steun gerecht vaardigd geacht mag worden. Voor de naaste toekomst zal met een vergrooting der schepen gerekend moeten worden. Bij den bestaanden toestand, nu de Katwijksche schepen op IJmuiden als thuishaven zijn aangewezen, moet de vaar weg IJmuidenKatwijk worden verbreed en verdiept, waarvoor groote bedragen vereischt zullen worden. In het tegenover gestelde geval zulten de in dien vaarweg gelegen bruggen, thans beweegbaar, tot vaste landbruggen kunnen worden omge bouwd, hetgeen het verkeer ten goeda komt. Het hoogheemraadschap Rijnland zal kostbare werken moeten uitvoeren om de afwatering te Katwijk te verbeteren. De belangen van Rijnland en van de gemeente Katwijk vallen hier op gelukkige wijze samen- Voor de zeer precaire zand-positïe in het Westen des lands opent zich een mogelijk heid tot zandwinning via een haven te Katwijk. Daarenboven zal die zandwinning zoowel voor de kosten van aanleg als voor die van onderhoud van de haven een fac tor van groote beteekenis zijn. Tenslotte verklaart de commissie, dat een zoodanig complex van belangen bij den aanleg van een zee-haven te Katwijk betrokken is, dat het vraagstuk niet alleen kan worden beoordeeld op grond van het belang der gemeente, doch als van meer algemeen© beteekenis dient te worden erkend. Tips en Tops in De bril van Sultan Sar V-< 23. De wachters liepen tenslotte geen vijanden feet. De Sirdar maakte blik gebruik om Hassan te grijpen en hem met uit zijn gevangenis te magere lijf van Hassan door. Zij waren lijk door het gat heen, maar zijn ge- van den pro- weldig hoofd bleef tusschen de steener van dit oogen- steken. „Ai, ai!" riep Hassan, „dat- bij ziin beenen wordt niksSirdar, dat wordt huilen.' een flinke ruk „Jammer, dat je geen huilende Derwisj bevrijden. Het bent", zei de Sirdar, „er moet nog meer ging 'gemakke- xvorden gegraven." Toen kwamen Tips en Tops in actie. Naar berengebruiK boorden zij zich stevig t« den grond. De kluiten aarde spatten op. Er kwam al iets meer ruimte voor het hoofd van den Derwisj. „Nog maar eens pro- beeren", zei Hassan.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3