IJmuider Courant Ergernis in Palais Luxembourg Klopjacht in de Middellandsche Zee 61c Jaargang No. 18401 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr, Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kettnemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag: 10 Augustus 1040 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. Een onbekende Engelsche stem riep: Laten we opschieten Hef reglement van orde ondanks Russischen tegenstand aanvaard Donderdag beeft de Russische delegatie een laatste poging gedaan om Tiet regle ment van orde, dat na langdurige en moeilijke discussies in de procedure-eommis- sio tot stand kwam. te lorpedeeren. Molotoi' vroeg liet woord? op liet moment dat de voorzitter, Bidault. do stemming over liet reglement in de plenaire zitting wilde aankondigen. Hij protesteerde tegen de vaststelling van de stemmingsregeling: en zeide nadrukkelijk, er op te staan dat deze regel zou worden gewijzigd. Molotof beschuldigde dc Yereenigde Staten en Engeland ervan dat zij liet Brilsche com promis ten aanzien van de meerderheid hadden doorgedreven om hun eigen aan bevelingen gemakkelijker te doen aanvaarden. .Tengevolge van deze nieuwe Russische oppositie kon de stemming over het re glement van orde niet doorgaan en ver viel de vergadering in nieuwe langdurige discussies. Een Russisch amendement om de 2/3 meerderheid alsnog bindend te verklaren werd verworpen. Het geheele Russische blok stemde vóór, vijftien stem men werden tegen het amendement uit gebracht. Verschillende gedelegeerden protesteer den in hunne redevoeringen tegen de Rus sische handelwijze om het voortgaan der besprekingen te vertragen. De Brit Alexander zeide: „De woorden van Molo tof zijn nauwelijks het overdenken waard. De wereld wenscht dat wij voortmaken met den vrede en een herhaling van alles wat er op 't punt*van de stemming reeds is gezegd, is niet gewenscht". Vrijdag werden de debatten over dit punt voortgezet. Nadat de afgevaardigde van de Oekraine zich met het Russische standpunt accoord had verklaard, nam Byrnes het woord. Hij laakte ronduit de Russische obstructie en zeide: ..Wij zijn bereid om concessies te doen, maar wij zijn niet bereid ons de vredesvoorwaar den door onze bondgenooten te laten voorschrijven". In den loop van deze zitting kwam men tenslotte tot stemming over het regle ment. Met vijftien tegen vier stemmen werd het procedure-voorstel der commis sie goedgekeurd. Er waren twee onthou dingen, nl. van Polen en Tsjecho-Slowa- kije Rusland, de Oekraine, Wit-Rusland en Joegoslavië stemden tegen. ITALIë VANDAAG GEHOORD. In de middagzitüng van Vrydag begon de conferentie met het bespreken der ggenda. De debatten verliepen zeer vlot en in drie minuten tijds waren twee be sluiten aan kant. Ten eerste besloot de conferentie een Joegoslavische resolutie te aanvaarden die geallieerde landen welke grenzen aan voormalige vijande lijke staten, het recht geeft zich recht streeks tot den raad der vier ministers te wenden met aanbevelingen. Ten tweede werd besloten de v|jf voormalige vijan den toe te laten op de plenaire zittingen der conferentie om hun standpunten uit een te zetten. Italië zal heden aan de beurt komen om te worden gehoord. Een interruptie van Visjinski over de w|jze waarop de verschillende onderwerpen op de agenda worden geplaatst gaf weer aan leiding tot een langdurige en sleepende discussie, die de stemming der gedelegeer den merkbaar beïnvloedde. Alexander, leider der Brïtsche delegatie, zeide, dat het ontoelaatbaar was zooveel tijd te verspillen. Visjinski vond het be ter nu een half uur aan deze kwestie te besteden dan later veel tijd te verliezen. Tenslotte werd de conferentie het eens over een nieuw voorstel van Visjinski dat een punt, 5. „het opstellen der agen da", aan de agenda van heden zou wor den toegevoegd. De atmosfeer van deze bijeenkomst kenmerkte zich door een zure beleefd heid, afgewisseld door zichtbare geërgerd heid bij alle afgevaardigden. Op een ge geven oogenblik scheurde Visjinski een blaadje van zijn blocnote waarop hij te voren haastig iets had gekrabbeld. Hij gaf het aan een van de Joegoslavische af gevaardigden. die vlak achter hem zat. Deze afgevaardigde stond onmiddellijk op en stelde voor, dat de agenda zou worden opgemaakt in overleg met alle vijf voor zitters. HieroD weerklonk de stem van een onbekend gebleven Engelschen afge- yaardigde, die riep: „Laten we opschie- Zuid-Tirol. - De Oostenrijksche bondsregeering heeft S.S.-Man vertelt oud nieuws De voormalige brigade-generaal van de Waffen-SS Guenlher Reinecke heelt voor het tribunaal te Neurenberg toe gegeven, dat „in de Duitsche concen tratiekampen vreeselijke wreedheden waren bedreven". Overigens poogde hij een schildering te geven van de S.S., alsof deze met behulp van een netwerk van enquête-commissies geprobeerd had een einde te maken aan de ver schrikkelijke toestanden in de kampen, welke pogingen steeds door S.S.-extre- misten gesaboteerd zouden zijn. een memorandum aan de Vredesconferen tie gericht, waarin zij verzoekt op Zuid- Tirol de principes van het Atlantisch Hand vest en het statuut van de Vereenigde Vol ken toe te passen. Verder verzoekt zij zelf beschikkingsrecht ten behoeve van Zuid- Tirol. De Oostenrijksche regeering wijst er hierbij op, dat in September 1945 de groote vier te Londen hebben besloten dat Zuid-Tirol Italiaansch blijft, zonder te luisteren naar de stem van Oostenrijk of van de bewoners van het gebied zelf. ter wijl de bevolking daar overwegend Oos- tenrijksch is. Een referendum in Zuid-Tirol Is het eenige middel om tot duurzame vriendschappelijke betrekkingen tusschen Italië en Oostenrijk te komen, aldus het memorandum. Koningin bezocht Twente. Voor het eerst na de bevrijding heeft de Koningin een bezoek gebracht aan Twente, in het bijzonder aan Hengelo en Enschedé, waar zij zich op de hoogte stel de van de aangerichte 6chade en van de plannen voor den herbouw der verwoeste stadsgedeelten. Zij onderhield zich ge- ruimen tijd met vertegenwoordigers der illegaliteit en afgevaardigden van handel, landbouw en industrie. Aardappelen goed hooper! Met ingang van 12 Augustus wordt de aardappelprijs voor den consument verlaagd tot 13 cent per kg. Voor thuis bezorgen mag een cent worden bere kend. De geldigheidsduur van de aardappel bonnen 40i en 901 is verlengd tot en met 17 Augustus. Graaf Willem II. gehuld in een herme lijnen gewaad, kan tevreden zijn over Haarlem, dat hij zeven eeuwen terug' .stadsrechten verleende. Militaire maatregelen tegen Joodsche immigratie in Palestina Zal Rusland intervenieeren De Nationale Joodsche Raad, die te Jeruzalem in plenaire zitting is bijeengekomen, heeft een verkla ring gepubliceerd waaruit blijkt, dat de Joden in Palestina zich tot het uiterste zullen verzetten tegen de pogingen de immigratie van hun rasgenooten te verhinderen. In afwachting van de bekendmaking der nieuwe Britsche politiek ten op zichte van de illegale Joodsche immi gratie zijn de voorbereidingen van het leger in Palestina toegenomen. Oogge tuigen berichten dat vele troepen- al'deelingen in noordelijke richting naar Haifa trekken. Alle spoorwegstations en verkeersknooppunten werden ver sterkt met prikkeldraad, terwijl leger patrouilles in de voornaamste steden op hun post zijn. De Russische rol De Arabieren hebben laten door schemeren dat zij zich wel eens tot Rusland om steun zouden kunnen wen den, als „de Westelijke democratieën hen zouden bedriegen, waar het naar uit ziet in Palestina", zoo zeide Ahmad Shukatry, chef van het Arabische bu reau te Jeruzalem. Het is mogelijk, al dus Shukatry, dat een Arabische dele gatie naar Moskou gezonden zal wor den. nog voor de Palestijnsche kwestie door de Vereenigde Volken behandeld wordt. Hij verklaarde dat niet-officieel reeds contact was gezocht. Ahmad Shukatry zeide voorts dat de Arabische staten niet zullen deelnemen aan de Londensche besprekingen over het federale plan. De Arabische staten die de uitnoodiging aanvaard hebben, zullen niet verschijnen. Volgens de Daily Herald is een Britsch infanterie-bataljon op Cyprus gearriveerd. Het blad voegt ei" aan toe, dal Maandag aanstaande een vijfhon- derdtal illegale Joodsche immigranten op het eiland verwacht wordt, terwijl nog tweeduizend andere in den loop van de komende week zouden arri- veeren. Operaties op zee Volgens welingelichte bron zullen eenheden van de Koninklijke Engel sche zeemacht in de Middëllandsche Zee worden toegepast om het smokkelen van Joden over zee naar Palestina tegen te gaan. Men verwacht, dat het sein tot het in werking stellen van deze „klopjacht" gedurende het week einde uit Londen zal worflen gegeven. Het bericht van heden, dat de Engel - sche kruiser Ajax uit Malta te Haifa is aangekomen, wordt te Londen als een eerste maatregel in het kader van deze actie beschouwd. De eenheden zullen waarschijnlijk met speciale troepen bemand worden, die aan boord gaan van elk schip met Joodsche immigranten, dat onderschept wordt. Het woord is aan. Comtesse Di ane Wij zijn meer ons zeiven wanneer wij schrijven dan wanneer wij spreken, om dat wanneer wij schrijven wij alleen zijn. Moeder en achtjarig dochtertje gedood Ernstig ongeluk bij de Liedebrug Op den ryksweg HalfwegHaarlem is gisteravond omstreeks kwart over zes een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee slachtoffers zijn gevallen. De 40-jarige mevr. E. van E.S. was met een 8-jarig dochtertje en een zoontje van ongeveer 3 jaar op weg naar haar woning aan de Liedebrug. Ter hoogte van de Liedebrug wilde zij de trambaan over steken, maar zij zag blijkbaar te laat, dat uit de richting Halfweg een tramtrein der N.Z.H.T.M. naderde. De vrouw en haar dochtertje werden aangereden en op slag gedood. Het zoontje kwam in het water van de Amsterdamsche vaart terecht, maar kreeg geen letsel. De slachtoffers zijn naar de Mariastich- ting te Haarlem overgebracht. Kindje onder locomotief Doodelijk ongeval bij de Westergracht Vrijdagmorgen omstreeks 8 uur heeft op de spoorbaan nabij de Westergracht t'. Haarlem een noodlottig ongeval plaats ge had, dat aan het 2-jarig dochtertje van den landbouwer V. L. het leven heeft ge kost. Het kindje was met haar vader mee gegaan. toen deze een tweetal schapen over de spoorbaan in de wei bracht. Om dat een der dieren met zijn ketting ergens bleef vastzitten, kon de vader het meisje een oogenblik niet in het oog houden. Hij hoorde op dat oogenblik een electrische locomotief, die proef reed, heftig toeteren en dacht „zeker een hond op de lijn". Toen de locomotief knarsend remde en van alle kanten menschen toeschoten, ging V, L. ook kijken. - Hij vond zijn kindje zwaar verminkt op de rails liggen. De dood moet onmiddellijk zijn ingetreden. Als Amerikanen steden bouwen Maken ze 't klimaat erbij Volgens een verslaggever van de „Evening Standard" te New-York heelt men besloten in Flushing, een der voor steden van New-York, niet ver van de plaats, waar in 1939 de wereld tentoon stelling is gehouden, een speciale win kel- en zakenwijk te bouwen, waar de temperatuur op straat in den winter warm en in den zomer koel zal zijn. De voetgangers zullen zich op roltrottoirs voort bewegen. Er komt een parkeer plaats voor 5000 auto's en een remise voor autobussen. Terwijl de moeders boodschappen doen, vinden de kinderen in een kinderverblijfplaats ond»rdak en verzorging. De meeste gebouwen wor den door viaducten of tunnels met el kaar in verbinding gesteld. De totale kosten van den aanleg zullen 12.000.000 pd. st. bedragen. Het werk, dat binnen een jaar zal begonnen worden, zal twee jaar in beslag nemen. Prins Bomhard overziet van het stadhuis-bordes af, in ffezelscliap van Haarlems burgemeester en wethouders, den bonten stoot.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1