Welke politieke delinquenten kunnen vrijgelaten worden? Luidsprekers Naar „Trouw" verneemt hebben de officieren-fiseaal thans uitvoerige richtlijnen ontvangen voor de geleidelijke vrijlating van de 40.000 politieke delinquenten, die 01» 20 Augustus zal beginnen, opdat op 1 October a.s. nog 25.000 gevangenen zullen overblijven. Aanvankelijk waren reeds door de officieele instanties in 21 artikelen richtlijnen samengevat, aan de hand waarvan de officieren-fiscaal de z.g. lichte gevallen kon- tien vrijlaten, doch men is tot de ontdekking gekomen, dat er geen 40.000 lichte gevallen zijn. zoodat men. handelend volgens de 21 artikelen, nimmer kon komen tot een resIeerend aantal van 25.000 zwaardere of zware gevallen, die yoorloopig in de kitmi>cn zouden Wijven. Hierop hebben de autoriteiten opnieuw richtlijnen moeten vaststellen, opdat men toch tot het door den minister genoemde aantal van 40.000 zon kunnen komen. voor waardel ij ke bu iten vervol gin gstelling in aanmerking komen. Zij, die een bestuursfunctie op grond van hun nationaal-socialistische gezind heid hebben bekleed (b.v. burgemeesters, wethouders enz indien hun geen ernstige in die functie gepleegde misdaden als mis dragingen te verwijten zijn en zij niet te vens een belangrijke functie in de N.S.B. hebben bekleed. Zij, die zich aan economische collaboratie of in lichte mate aan hulpverleening aan den vijand hebben schuldig gemaakt, in dien blijkt, le. dat zij niet op groote schaal zich verrijkt hebben; 2e. dat zij aan hun omgeving door hun optreden geen groote en diepgaande ergernis gegeven hebben. Zij, die illegaal werk hebben verricht of ondergedoken waren en na arrestatie na men van hun bekende illegale strijders hebben verraden, indien niet blijkt, dat zij zich blijvend in dienst van den S.D. heb ben gesteld en aan hun vaderlandsche ge zindheid niet te twijfelen valt, indien zij onder hoogen druk gehandeld hebben. Voorts verneemt „Trouw", dat de offi cieren-fiscaal na 20 Augustus a.s, persoon lijk met hun assistenten en "voorzien van de dossiers der politieke delinquenten, die voor vrijlating in aanmerking komen, naar de kampen zullen gaan. ten einde daar de betreffende gevangenen nog aan een kort verhoor te onderwerpen. Op deze wijze zou de vrijlating op de snelst mogelijke wijze moeten geschieden. Nieuwe richtlijnen Volgens deze nieuwe richtlijnen kunnen voorwaardelijk buiten vervolging worden gesteld: Zij, die deel hebben uitgemaakt van het N.S.K.K., den Wacht- und Schutzdienst, de Volkswehr, de O.T. en het Duitsche Roode Kruis, indien hun geen andere ern stige strafbare feiten dan deze dienstne ming en eventueel het lidmaatschap der N.S.B. te verwijten zijn. Zij, die dienst hebben gedaan bij vijan delijke gewapende formaties, indien zij niet metterdaad tegen Nederland of zijn bondgenooten hebben gevochten en niet een nationaal-socialistische gezindheid, doch uitsluitend persoonlijke omstandig heden hen tot dienstneming hebben be wogen. Hierbij wordt gedacht aan de chronische werkloozen, die de gelegenheid aangrepen om bij een Duitsche gewapende formatie voor het eerst na jaren een behoorlijk in komen voor hun gezin te verdienen; aan de pupillen van tuchtscholen en opvoe dingsgestichten. die zich door dienstneming aan deze dwangopvoeding konden onttrek ken en aan de jongens, die zich in den puberteitsleeftijd meldden voor Duitschen krijgsdienst om op deze wijze aan het vaderlijk gezag te ontkomen en van wie spijt over dezen stap gebleken is. Functionarissen der N.S B.. indien zij geen belangrijke functie hebben bekleed en hun geen andere misdrijven of misdra gingen te verwijten zijn Functionarissen van nevenorganisaties der N.S.B., indien hun werkzaamheden in hun functie niet van breeden opzet en propagandistischen aard waren en zij ook niet in ernstige mate afbreuk hebben ge daan aan het verzet. Men denkt hierbij aan functionarissen van het dierenartsenfront, van afdeelingen van de Nederduitsche Cultuurgemeenschap van Saxo-Frisia e.d. Daarentegen zullen vooraanstaande bestuurders als van de artsenkamer in het algemeen niet voor on- Slachtoffers van botsing opnieuw overreden. Op het kruispunt bij Den Deyl te Was senaar zqn twee slachtoffers van een aan rijding opnieuw door een auto overreden. Beiden werden gedood. Even voor het middernachtelijk uur na derde een motorrijder, de 21-jarige J. L. van H. uit Utrecht, het kruispunt.. Op de duo zat mej. E. van W uit Voorburg De motorrijder wilde den rijksweg oversteken juist op Het oogenblik dat een groote zes- wielige vrachtauto passeerde. De motor werd aangereden, waardoor de motorrij der en de duopassagiere tegen den grond werden gesmaakt. Vermoedelijk waren beiden ernstig gewond. Voordat hulp ver leend kon worden, naderde een personen auto. waarvan de bestuurder door een tegenligger werd verblind en daardoor de slachtoffers van de aanrijding niet op den weg zag liggen. Zij werden door deze auto overreden. Toen de politie en de eerste hulpdienst arriveerden, bleken zij reeds overleden te zijn. Ongevallen bij liet vuurwerk Het dek i bezweek. i zolderschuit Ter gelegenheid van het vuurwerk is Zondagavond een ongeluk gebeurd, dat gelukkig nog goed is afgeloopen. Een groot aantal personen stond op het dek van een zolderschuit, die in het Spaarne nabij de Transvaalstraat lag. Nog voor de eerste vuurpijl de lucht was ingegaan, zakte het dek van de zolderschuit in. waardoor zeer velen in het ruim vielen De belasting was te-zwaar gebleken. Natuurlijk was het een angstgeschreeuw, te meer omdat men door de schemering niet dadelijk een indruk van den omvang van het ongeluk kon krijgen Onmiddellijk werd door omstan ders hulp geboden. Het bleek dat ver schillende personen, ongeveer een zeven tal, verwondingen had opgeloopen. Zij werden door leden van den Ongevallen- dienst naar omwonenden gebracht, om in rustige omgeving hulp te kunnen verlee- nen. Gelukkig bleek, dat het alleen schaaf wonden waren, dus geen gebroken armen of beenen. Alle personen konden dan ook ter plaatse geholpen worden. Alleen een meisje, dat over inwendige pijnen klaagde, werd met een ziekenauto ter observatie naar een ziekenhuis gebracht, waar even wel bleek, dat ook zij er goed was afge komen. Verder moest de Ongevallendienst nog bij eenige kleinere ongevallen, die voor kwamen voor of tijdens het vuurwerk, hulp verleenen. en aan eenige menschen die in de Transvaalstraat gevallen waren, omdat een muur waarop zij geklommen waren, bezweken is. Ook deze personen zyn er gelukkig goed afgekomen. Brand te Haarlemmermeer Bewoners waren niet verzekerd. Terwijl de bewoners van een houten tuinhuisje, gelegen achter de boerderij van den heer Meerburg aan den Cruquiuslijk te Haarlemmermeer naar de kerk waren, brak Zondagmiddag te ongeveer half zes een felle brand uit. De bewoners, het echtpaar v. d. W„ hadden een petroleum- toestel laten branden dat op de een of andere manier in brand geraakt is Hoewel de menschen van de nabij gele gen boerderij onmiddellijk toeschoten toen de brand ontdekt werd en de motor brandspuit uit Hoofddorp zeer spoedig ter plaatse was. kon niet worden voorkomen, dat het huisje tot den grond afbrandde en dat geen enkel stuk huisraad gered kon worden. Bij het opruimingswerk werd la ter nog een geldkistje gevonden, dat aan de familie v.*d. W. toebehoort, en dat. ter opening aan de Ned. Bank gezonden zal worden. De familie v. d. W. was niet verzekerd, zoodat zij wel zeer te beklagen zijn, nu geen kleedingstuk of geen enkel meubel stuk gered kon worden. Vrijwel tegelijk met den brand in de Haarlemmermeer brak Zondagmiddag in een perceel aan de Molenwerfslaan hoek Laan van Insulinde te Heemstede een binnenbrandje uit De Heemsteedsche brandweer kwam snel en kon het vuur spoedig blussehen. Nationaal Concours te Spaarndam De derde laatste concertwedstrijd-had Zondagnamiddag plaats. Elf vereeniglngen, waarvan twee uit Haarlem en één uit Ijmui- den, namen er aan deel. Van deze verkreeg „TJmuider Harmonie" een lsten prijs met 306, „Johez" een 2den met 357 en Apollo" even eens een 2den met 355 punten, alle in de Afd. ..Uitmuntendheid". Het verplichte nummer In deze Afd. was de Ouverture „Leiehte Ca- vallerie" van Suppó. Bij ..IJmuiden" trok een fraaie clarinetsolo de aandacht; het speel de ook zijn vrij nummer, de Ouv. „Le Calif de Bagdad" pittig. „Johez" had een mij on bekende. niet heel mooie Ouv. „Prins van Oranje" van Lataan. Apollo" Ouv. „Ban- ciitenstreiehe" van Suppé als vrij nummer. Van de praesta'ies der overige vereenigin- gen. die uit Nibbixwoud. Den Haag. Lands meer. Beemster, Amsterdam. Winkel. Assen- delft en Diemen naar Spaarndam gekomen waren, wil ik alleen de allerbeste memoree- ren: Het hoogtepunt van het concours vorm de de vermaarde „Diemer Harmonie". Die presenteerde vijf vaandels behangen met eereteekenen. En dat die wel verdiend waren bleek uit hun spel. Het verplicht no. in de Superieure Afd. Harmonie, .La Phalëne" van *De Boeck. was lang en vermoeiend. Maar ik had me gespitst op hun vrij num mer: Smetana's „Die Moldau" Dit is al voor een symphonle-orkest een heele taak. hoe veel te meer als arrangement voor harmonie! Doch hoe mooi kabbelden daar de golfjes in de clarinetten, hoe goed sloot alles in elkaar, hoe zuiver cn mooi van klank werd het ge- heele stuk uitgevoerd. Het was een genot om daarnaar te luisteren en het verwonderde mij niet dat de jury hiervoor het hoogste t« bereiken aantal punten toekende. En de diri gent W. Swager kreeg de gebruikelijke Spaarndamsche premie voor de beste praes- tatie van den dag: een gerookte paling. En deze beslissing heeft niet tot een palingoproer geleid: ieder was het er mee eens. K DE JONG De uitslagen van de Eerewedstrijden zijn: Voor Harmonie: 1. „Diemen's Harmonie": 2. „St. CaecUia", Haarlem: 3. „St. Caecilia". Velsen. Voor Fanfare: 1. „Harmonie", Assendelft 2. „Amicitia". Landsmeer; 3. Bovenkerk's Fanfarecorps. Directeursprijs: voor Harmonie: W. Swa ger .Diemen); voor Fanfare G. Koomen (As sendelft). Medewerkers aan „De Vrijheid Vlagt" gehuldigd Na de voorstelling van ,,De Vrijheid vlagt" van Zaterdagavond is hulde ge bracht aan de commissie voor tooneel. De heer J. Kruj'ver bood met een har telijke toespraak de heeren mr. Julius Hoog en J. B. Schuil namens de spelers een tegel aan als blijvende herinnering aan de feestelijkheden. Mevrouw Swart, die de rol van Kenau Simons-dcchter Hasselaar zoo voortreffelijk heeft ge speeld en de heeren L. van den Broek en G. Hurkmans ontvingen bloemen. Na afloop van deze huldiging defi leerden alle spelers voor de tooneel- commissie en de heeren Louis Saalborn en dr. P. H. Schroder, respectievelijk regisseur en auteur van „De Vrijheid vlagt". Na de voorstelling van Zondagavond heeft wethouder D. J. A. Geluk nog eens allen, die de opvoering van het openluchtspel tot een zoo groot succes hebben gemaakt, toegesproken en be dankt en namens het hoofdcomité voor de feestviering aan mevrouw Swart en de heeren Paul Hul'. Constant van Kerckhoven, Wim Paauw en H. Demum kransen en bloemen aangebeden. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 11 Augustus 1046 OVERLEDEN: 8 Aug., J. C. Cramer, 58 j., Nieuwe Gracht; 9 Aug., J. Snijder, 74 j.-. Raamvest; J. Slots. 43 j., Hazepaterslaan; D. Visser—Keur, G6 j., Hazepaterslaan. GEBOREN: G Aug., A. de Lange—Sijmons. 7 Aug., E. Postma—Brüns. d.: 8 Aug.. P. van der Eem—Jansen, d.; G. van Aalst—Bou- man, d.; P. M, van Baarende Wolf, d.: M. M. J. Timmerman—Smit, d.R RoobolHut- linga, z.: A. van Ruller—Baarda, d.; E. M. Landa—Büeker, z.^9 Aug., J. J. Glas—Du bois. z.; L, G. M. Vbrmeij— Eleveld. z.; S, M. G. Schutten—van Mossel, z.; C, Meier— Oos- tervéer. z.; A. OversteegenReinders. z.; G. van de VoortVerbeek, d.; J. P. C. Prikker —de Wit, d,: M. Oldenhave—Palaster d.; J. OvertoomSchipper, z.; R. 'M .R. Kanaar de Fuijk, z.; 10 Aug.. C. van velzen—Ver- kaaik, z. Weerbericht VRIJ KOEL. Verwachting geldig tot Dinsdagavond: Aanvankelijk tijdelijk krachtige, later afnemende wind tusschen Zuid en West. Wisselende bewolking met plaatselijk en kele buien. Vrij koel.-- Groote aanvoer van versche haring Twee haringtrawlers, de Gloria IJM 37 en de Vikingbank IJM 183 waren heden aan den afslag met respectievelijk 1500 en 1700 kisten versche haring hetgeen be- teeker.t dat door deze twee schepen in totaal ongeveer anderhalf millioen harin gen uit de Noordzee werden gevischt. De Vikingbank was eerst Dinsdag j.l. naar zee vertrokken. Donderdag kwam de trawler op de vangplaats aan en zoo over vloedig was de vangst daf de Vikingbank Zaterdag met een volle lading naar huis kon stoomen. Zondagavond lag de Viking bank weer in de visschershaven. Het los sen geschiedde met vier ploegen waardoor de enorme vangst hedenmorgen bijtijds voor den verkoop gereed stond. De Russen zouden plotseling alle voed- selleveranties uit hun zone aan de Britsche. Fransche en Amerikaansche zones stopgezet hebben. VELSEN Het Slnt-3oseph Parochiefeesf Naar aanleiding van het veertigjarig be staan van de St. Joseph-parochie te Vel- sen-Noord is Zaterdag een goed verzorgde feestgids verschenen. Hierin behandelt de heer H. H. Meyer, secretaris van het kerk bestuur. een stukje geschiedenis, zooals dit reeds in ons blad is weergegeven. Het boekje is voorts verlucht met de foto's van de zes voorgaande pastoors dezer R.K. parochie en met een tweetal interieur foto's van het kerkgebouw, gezien naar en van het priesterkoor. Het programma der feestelijkheden is veelomvattend; het is verdeeld over het tijdvak van 15 tot en met 26 Augustus. SCHEEPSBEWEGINGEN Actief, van Antwerpen naar Nykobing- Falster; Algarve, van Rotterdam te Antwer pen; Att S. van Londen te Lissabon; Badzo. van Antwerpen te Middlesbro; Borelli. van Rotterdam te Ostende; Brinda. van Londen naar Terneuzen; Caronia. van Pernis naar Abadan, te Port Said: Coryda, van Curacao naar Las Piedras; Duiveland, van Rotterdam te Geffle:; Elisabeth, van Par te Teignmouth; Glashaven, van Grangemouth naar Amster dam; Java, van Frederikstad naar Oslo; rohchavpp „an st Fincent naar Antwerpen; Juno, van Hobro te Soerriaês; Heemskerk, van Granaemouth naar Rotterdam; Hondsrug, v. Cardiff naar Rouen; Keilehaven, van Port Genlil naar Rotterdam; Kota Agoeng (thuis reis). van Port Said; Mr. Linthorst Homan, van Oporto te Lissabon; Mulan. van Kalle- have te Texel; Noordwljk, wordt van West Indië te Rotterdam verw.: Nyenburgh. van Le Havre naar Bordeaux; Prins Maurits van Montreal te Antwerpen; Rembrandt, Rotter damAustralië, te Quebec; Saidja; van Sin gapore te Abadan; San Anlonio, van Teigen- mouth te Porsgrunn; Sandenburgh. van Rotterdam te Oporto; Sibajak (uitreis), van Suez; Sunetta. van Singapore te Abadan,; Taaurus, van Nykobing naar Falstar; Tabia, Sydney— Abo, van New Castle (N.Z.W.); Ormajo, van Rotterdam te Goole: Van Hont- horst. RotterdamHuelva, passeerde Finis- tcrre; Van Ruysdael, van Hamburg naar Southampton en Ned, Indië; Zeemeeuw, van Sunderland naar Drogheda. Salawati te Basra; Mapia te Calcutla; Noe-. saniwi te Westminster: Noord Brabant te Portland: Tjisadane te Southampton. Hercules te Varna Gusta; Roelf te Lissa bon; Ariadne van Alexandrië naar Jaffa: Lis te Gotheburg; Stal van Amsterdam te Rotterdam; Deo Duce van Amsterdam naar IJmuiden: Tyro van Amsterdam naar Ant werpen: Rossum van Trinidad naar La Quolra: Jur.o te Paramaribo: Odysseus te Barcelona: Cottica var. Amsterdam naar Antwerpen; Westland uitreis naar Buenos Aires; Van der Velde thuisreis van Monte video. SCHEEPSBERICHTEN IJMUIDEN. Aangekomen: m.s. Prinses Ju liana van Heybredge mei 40 ton autobanden; m.s. Jan van Londen met 80 ton stukgoed: ms.. Gruno van Fur, bijlegger; m s. Cottica van Londen voorde Marine; s.s. Kirkena van Caen. lading erts voor Hoogovens'. Vertrokken: Patria r.aar Rotterdam; Cot tica naar Antwerpen: Tyrode naar Antwer pen; Stal. Rotterdam: Baltia naar Geffle Aangekomen: Alt van Goole met stuk goed; Sumatra van Leith met stukgoed Vertrokken: Mette Skou naar Brunsbu'tel; Deo Duee naar Odense: Phoenix naar Delf zijlKerkena naar Danzig; William L MC Lean naar New York. Agenda voor Velsen MAANDAG 12 AUGUSTUS. Bioscoop De Pont: De wraak van den Onzichtbaren man, 8 uur. Thalia-Theater: George wint op alle fronten. 7 en 9 uur. Heden overleed tot onze groote droefheid na een langdurig, smartelijk lijden onze lieve Man. Zoon. Be huwdzoon. Broeder, Be- huwdbroeder en Oom CORXELIS ZWEMMER in den ouderdom van 39 jaar. Zijn heengaan was vrede. Uit aller naam: T. Zwemmer-Krijt. Santpoort, 11 Aug. 1946 Narcissenstr 11. De begrafenis zal plaats vinden Woensdag 14 Aug. a.s. om 2 uur op de be graafplaats de Biezen, te Santpoort. Gevr. flinke DIENSTBO DE voor dag en nacht. Werk ster aanwezig. Mevr. Splun- ter, Meervlietstr. 92. Velsen. B.z.a. NET MEISJE 18 j„ dip!, typen en kantoorerva ring Br. L 698 bur. blad. TE KOOP GEVR. 1 pr. D. sch. m. 38 of 39 event, te ruilen voor m. 37. J. Over- zier. wijnhandel, Kennemer- laan 136. IJm. Te köop gevr. g. o. h v. o KINDERWAGEN. Br. L 690 bur v- d. blad. RUILEN 1 prima grasma chine voor 1 paar pr. hee renschoenen m. 44 of 45 IJm. straatweg 132. Te huur ongem. ZIT- SLAAPKAMER omg. Wa tertoren. Br. L 697 bur. blad. RUILEN 1 pr. bl. d sportsch. m. 39. lp. zw. suède sportsch. m. steunz. m. 39 beide z.g.a.n. voor d. sch. m. 36. 37 of 41 of j. sch. m. 34. Meeuwenlaan 26, IJm. O FIRMA LAGENDIJK vraagt voor kantoor een AAKKOMEND BEDIENDE en voor de fabriek JONGENS en MEISJES van 15 tot IS jaar. Aanmelden op kantoor Industriestraat 31. IJiViuiden. Te koop 1 p, Am. DAMES SCHOENEN m. 39. Jan Kos- telijklaan 17. Te koop knotten SCHA PENWOL. Bosch. Kon. Wil- helminakade 49 rd Te koop WAAKHOND. Koningsweg 16. Velsen-N. JONGE POES verkrijg baar. Hoofdstraat 222. Te koop WASCHMACH.- MOTOR. Hagelingerweg 141, Santpoort. Te koop jonge FOXHOND JES a f 10 en 2 inlegpotten. Zeeweg 316. Te koop jonge Belgische HERDERSHOND. 8 weken oud. Adres: Kennemerl. 145. TE KOOP z.g.a.n. huisk. ameublement en slaapk. ameubl. Nachtegaallaan 17. IJm O. TE KOOP 1 pr. z.g.a n. D. sportsch. m. 37, 1 d. japon m. 38. 1 pr. werksch. m. 41. Neptunusstr. 22 zw. IJm. Te koop DAMESMANTEL m. 40-42. Kaale. Kortenaer- straat 19, na 5 uur. Jonge vrouw b.z.a. voor KANTOREN SCHOONHOU DEN. Adres bureau v. d. bl. Nette heer zoekt KOST HUIS in Driehuis of omge ving. Br. L 700 bureau blad- Te koop nieuwe KINDER WAGEN o. kw. Mendrik. Kerkstraat 3C zw.. IJmuiden RUILEN d. sch. m. 38 v. m. sch. m. 36. Pres. Kruger- straat 50, IJmuiden. Woningruil I Jmuiden-Ainsterdnni. Aangeboden in Zuid-West Am sterdam een Etage-woning op netten st. huur f 35 p. m bev. 6 kam., badk. enz. v. soortgel. woning in Velsen of Bever wijk. Br. aan A L. Schouten, Bennebroekstr. 17. A'dam-W. Twee jonge menschen. die wenschen te trouwen, zoeken woongelegenheid <ook inwoning) in Velsen of omgeving. Vrouw ls genegen te helpen als hulp i. d. huishou ding. Brieven IJ 200. Te koop: kurkdroog eiken beuken kachelblokken per ton. thuisbezorgd tegen vastgestelden prijs. P. VAN LAMMEREN. Kruidbergerweg 80. Santpoort. VERMIST sinds 8 Aug. witte poes met zwarte vlek ken od kop, rug „en staart, heeft een nest met jonge poesjes. Gelieve terug ie bez. Trompstraat 163. IJm. O. RUILEN woning ben. 2 k. k„ tuin. b. 4 k. te IJm O. voor dito woning met zolder te IJm. O. of Beverwijk. Huur tot f 30. Br. L 699 bur. 1 v. d. blad.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 8