IJmuider Courant Geruchten over verdaging der Vredesconferentie UNRRA houdt 31 December op Gevechtsvoorbereidingen in Palestina? «Ie Jaargang; No. 18403 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecrebooin Dinsdag 13 Augustus 1040 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. Joegoslavische beschuldiging van Italiaansch imperialisme De laatste dagen zyn hardnekkige ge ruchten ontstaan over een aanstaande verdaging van de Vredesconferentie tot het voorjaar van 1947, in verband met de onmogelijkheid om de vredesverdragen af te werken voor den datum van het begin der Uno-byeenkomst, die op 23 September zal worden geopend. Van welke zijde deze geruchten afkomstig zijn, is niet bekend, doch ter conferentie werd zoo algemeen aangenomen dat de Fransche delegatie er debet aan zou zijn, dat de Franschen zich genoodzaakt zagen een officieele ontken ning uit te geven. Zoowel van Russische als Anglo-Amerikaansche zijiïe werd hef tig geprotesteerd tegen eventueele ver dagingsplannen, ofschoon men wel inziet dat het werk onmogelijk op 20 September of zelfs nog vroeger kan zijn beëindigd. Een mogelijke oplossing zou zijn een aan tal gedelegeerden en deskundigen in Parijs de Vredesverdragen verder te laten be handelen terwijl een andere delegatie de UNO-vergadering bijwoont. Na een tamelijk ingewikkeld duel tus- schen Byrnes en Visjinski over de vraag of er een algemeen debat zou kunnen worden gevoerd 'ten aanzien van de Ita- liaansche verzoeken inzake Triëst, kreeg Kardelj in de ochtendzitting van Maandag het woord om namens Joegoslavië op de Italiaansche verklaring te antwoorden. Zooals te verwachten viel bestreed Kar delj de Italiaansche argumenten. Hij be schuldigde de huidige Italiaansche regee ring er van een imperialistische bui'ten- landsche politiek te voeren. Het Italiaan sche voorstel om de beslissing voor Triest evenals die voor de Italiaansche koloniën voor den duur van een jaar uit te stellen, kon in de oogen van Kardelj geen genade vinden.-Verder meende Kardelj dat zich in de Italiaansche delegatie personen be vonden die niet het nieuwe Italië ver tegenwoordigden, doch vertegenwoordi gers waren van het oude Italiaansche imperialisme dat na den vorigen oorlog den imperialistischen vrede op den Balkan In een persconferentie te Praag heeft Laguardia, dïrecteurgeneraal der UNRRA, aangekondigd dat de UNRRA-voorzienin gen op 31 December zullen afloopen, om dat de bijdragende landen voor het vol gend jaar geen toewijzingen hebben ge geven ,.Ik vertrouw er echter ten volle op", aldus Laguardia, „dat de bijdragende landen geen enkel behoeftig land in den steek zullen laten, omdat zij bezield zijn door den wil om te helpen". Het is ech ter nog niet beslist op welke wijze en in welken vorm die toekomstige hulp ge organiseerd zal worden, aldus Un. Press. Laguardia werd door president Benesj onderscheiden met de orde van den Wit ten Leeuw. Tsjechoslowakije's hoogste on derscheiding. Commissie-generaal voor Indië in strijd met de Grondwet? Bij het afdeelingsonderzoek in de Twee de Kamer van het wetsontwerp tot instel ling van een commissie-generaal voor Ned.-Indië gaven verscheidene leden als hun oordeel te kennen, dat het instellen van een commissie-generaal voor Nederl.- Indië, zooals de regeering zich dat voor- stelt, in strijd zou zijn met ons constitu- tioneele recht. De Grondwet, zoo betoog den zij, draagt met zooveel woorden het opperbestuur over Ned.-Indië aan den koning op. Naar de opvatting der regee ring zou de Kroon de uit dit opperbestuur voortvloeiende bevoegdheden naar wille keur mogen overdragen op een commissie- generaal, zelfs zonder medewerking van de Slaten-Generaal. Zij achten deze stelling onjuist, omdat de Kroon een zoo veelomvattend en staats rechtelijk zoo belangrijk complex van be voegdbeden, dat door de Grondwet aan haar is opgedragen, zich in vollen omvang moet blijven aantrekken. Andere leden konden zich echter met de grondgedachte van het ontwerp zeer goed vereenigen, al had een deel hunner tegen de uitwerking wel bezwaren. De eonstitu- tioneele koning heeft, zoo betoogden deze leden, in het algemeen dezelfde rechten als de vroegere souverein. met inbegrip van het recht van delegatie van machtsuit oefening. Het verschil is slechts, dat de Kroon thans verantwoording schuldig is aan de Staten-Generaal, ook voor zulk een overdracht van bevoegdheden en voor de wijze, waarop deze worden uitgeoefend, terwijl zij dat vroeger niet was. dicteerde. Kardelj doelde hiermede op ex-premier Bonomi, een -der drie leiders van de Italiaansche delegatie, die een der opstellers was van het Italiaansch-Joego- slavisch verdrag van Rapallo in 1919. Het algemeen debat over de Italiaan sche verklaring, dat na een rumoerige ge- dscbtenwisseling in den loop waarvan Visjinski Byrnes verweet dat hij de Sov jet-Unie had beleedigd tenslotte door Byrnes, die voorzitter is, werd toegestaan, zal op de bijeenkomst van heden plaats hebben. Nieuwe delegaties Maandag werd tevens met algemeene stemmen besloten Albanië, Mexico, Cuba en Egypte uit te noodigen „hun standpunt bekend te maken" op de plenaire zitting en in de commissies voor het Italiaansch vredesverdrag. Engeland trachtte nog Oostenrijk onder de uit te noodige staten op te nemen, doch trok later dit voorstel in. Van Iran repte niemand, hoewel zoowel Oostenrijk als Iran een laat verzoek tot toelating hadden ingediend. Prinses Juliana heeft op den Landdag van het Ncderlandsclie Itoode Kruis, die te Brummen werd gehouden, een vaan del in ontvangst genomen dat haar werd aangeboden door de vrouwen der kring- commissarissen Britsche verklaring over Concentratiekampen op Cyprus Thans is een nieuwe Britsche verklaring betreffende de stopzetting der illegale Joodsehe immigratie uitgegeven, die de Palestijnsche regeering opdracht geeft het opnemen van alle na 11 Augustus aange komen illegale immigranten stop te zetten. De immigranten zullen naar Cyprus of elders worden vervoerd en daar in kampen worden ondergebracht, totdat er een beslissing over hun toekomst kan worden genomen. De regeering wenscht bij het aankondigen van deze beslissing duidelijk te maken, dat, ter- wijl zij deze poging van een minder heid van Zionisten om het lijden van een ongelukkig volk uit te buiten ten einde een toestand te scheppen, die nadeelig is voor een rechtvaardige re geling niet kan tolereeren, zij zich ten zeerste bewust is van het lijden van de Joodsehe gemeenschap en verlan gend is hieraan zoo spoedig mogelijk een einde te maken. Britsche troepenversterkingen en zes Britsche oorlogsschepen voor de haven van Haifa behooren tot de dreigende tee kenen van gevechtsvoorbereidingen die klaarblijkelijk verband houden met de voorgenomen deportatie van 4000 illegale Joodsehe vluchtelingen. Bovendien zijn nog twee schepen voor de kust waargeno men. die naar schatting 2000 Joden aan voeren, die willen trachten Palestina bin nen te komen. Men gelooft dat al deze vluchtelingen naar Cyprus zullen worden overgebracht tezamen met die welke zich in de haven van Haifa bevinden. Concentratiewet Aan de pers is een officieel communiqué verstrekt, waarin verklaard wordt, dat „ten einde Zijner Majesteits regeering on der de huidige moeilijke omstandigheden in Palestina te steunen" er binnenkort een wet tot stand zal komen, waarbij de gou verneur van Cyprus gemachtigd wordt op Cyprus Joodsehe uitgewekenen, die ge tracht hebben langs illegalen weg Palesti na binnen te komen, in verzekerde bewa ring te stellen. Het communiqué zegt verder, dat het de bedoeling is een aantal personen naar Cy prus over te brengen en hen daar tijdelijk onder te brengen in een vluchtelingen kamp, totdat er „een blijvend tehuis el ders" voor hen kan worden gevonden. De wet is van tijdelijken aard, maar „zal van kracht blijven zoo lang het noodig is". Van het oogenblik hunner aankomst op Cyprus zullen de betrokken Joden onder militair toezicht staan, totdat er schikkin gen kunnen worden getroffen, waardoor zij het eiland zullen kunnen verlaten Geen hunner zal zich op Cyprus kunnen vestigen. Poolsch-Tsjechische grens gesloten Teneinde den stroom van illegale Jood sehe immigranten voor Palestina te stui ten is de Poolsch-Tsjechische grens geslo ten, aldus meldt radio-Praag. Dagelijks overschreden een 3000 Joden uit Polen de grens. Opnieuw Perzische kwestie Hussein Ala. de Perzische gezant in Washington, heeft verklaard dat het Britsche gebaar om troepen te zenden naar de iraksche haven aan de Perzi sche Golf Basra, met de uitdrukkelijke bedoeling om de Britsche belangen in de Zuid-Perzische oliegebieden te be schermen, onduldbaar is voor de Perzi sche regeering. Tenzij deze Britsche troepen onmiddellijk worden terugge trokken koestert Teheran het voorne men deze aangelegenheid voor den Vei ligheidsraad te brengen, aldus meldt Un. Press. De Britsche troepen zijn reeds in Basra aangekomen. Het woord is aan. Oscar Wilde: De tragedie van den ouder dom is niet dat men oud, doch dat men jong is. VOLKSTELLING in 1947 Om technische redenen is het niet mo gelijk, reeds aan het einde van dit jaar een volks-, beroeps-, woning- en gezins telling te houden, zooals aanvankelijk in de bedoeling lag. Het voornemen bestaat, deze telling in den loop van 1947 te doen plaats hebben. Zutphen juicht; de spoorbrug is hersteld Het is gisteren een heugelijke dag voor Zutphen geweest. De spoorbrug over den IJsel is weer in gebruik genomen en het verkeer van hot Westen naar den Achter hoek kan weer direct doorgang vinden. Zutphen vormt als spoorwegknooppunt een belangrijke schakel voor het steen- kolenvervoer van Limburg naar Twente, dat tot gisteren den grooten omweg over Utrecht moest maken en nu via Nijmegen- Arnhem geleid kan worden. In Zutphen heerschte groote vreugde, de schoolkinderen hadden vacantie, de stad was versierd, er werden optochten- gehouden en er was 's avonds feest. Ir. W. Hupkes, president-directeur van de Nederlandsche Spoorwegen, verbrak onder overstelpende belangstelling het lint, dat den toegang naar de herstelde brug afsloot. Daarna reed de eerste trein over de feestelijk versierde brug het jui chende Zutphen binnen. Op het station brachten vele sprekers hulde aan de Nederlandsche Spoorwegen en boden de directie, vertegenwoordigd door ir. W. Hupkes. geschenken aan. De ,,Ruvs" heeft vertraging- Het m.s. „Ruys" met 1799 ecavués uit Indië aan boord, dat hedenmorgen om 5 of 6 uur IJmuiden had moeten bereiken, heeft door den harden storm eenige ver tragïng gehad en is eerst hedenochtend om 10.30 IJmuiden binnen ge'.oopen. On 11.45 is het schip naar Amsterdam opgestoomd, waar het vanmiddag om 14.30 uur werd verwacht. Von Iiunstedt getuigt Na maarschalk Fritz Erich von Manstein, de 59-jarige voormalige opperbevelhebber der Duitsche strijdkrachten aan het Ooste lijk front, trad de 70 jaar oude veldmaar schalk Von Kunstcdt op a!s getuige a décharge voor het Duitsche opperbevel en. den generalen staf.. Hij verklaarde om., dat hij tegen het offensief in de Ardennen was geweest en dat hij in 1944 de Amerikaansche troepen ten Oosten van Dachau had willen opvan gen. Aan een gewelddadige actie tegen. Hitier, eventueel met de hulp der geal lieerden, had hij nooit gedacht. Hij ver klaarde, dat het. lot van het Duitsche volk dan niet verschild zou hebben van dal, wat het thans onderging, terwijl hij. Von Runstedt, voor altijd ais een landver rader geboekt zou hebben gestaan. Rusland en de Dardanellen Een zegsman van het Britsche ministe rie van buitenlandsehe zaken heeft gïr.- teren bevestigd dat de Britsche regeering een eopie van de Sovjet-nota aan Tur kije heeft ontvangen, waarin om herzie ning van de conventie van Mor.treux be treffende de Dardanellen verzocht wordt. Tekst van de nota De tekst van de door de Sovjet-Unie aar, Turkije gerichte nota betreffende herzie ning van het verdrag van Montreux, <iat in 1936 tot stand kwam en de scheepvaart door de Dardanellen regelt, is gepubli ceerd en bevat vijf voorstellen met betrek king tot een nieuw pact. 1. De Dardanellen moeten altijd voor koopvaardijschepen van alle naties open staan. 2. Zij moeten bij voortduring opengesteld zijn voor oorlogsschepen van mogendheden om de Zwarte Zee. 3. Oorlogsschepen van andere naties mogen niet van de Dardanellen gebruik maken, tenzij uitdrukkelijk anders is be schikt. 4. Turkije en de overige naties om de Zwarte Zee moeten in al deze dingen te beslissen hebben, daar het hier den eeni- gen weg naar de Zwarte Zee betreft. 5. Turkije en de Sovjet-Unie, die het best in staat zijn de koopvaardij te beschermen en de veiligheid te waarborgen, moeten lezamenlijk de verdediging der Dardanel len op zich nemen. YROLAVEX OP DE VREDESCONFERENTIE. De Zuid-Afrikannsehe delegatie telt onder haar afgevaardigden de jonge miss Theron, dochter van den Zuid- Afrikaanschen generaal-majoor Theron, die de delegatie leidt. Weerbericht Verwachting geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: Geleidelijk afnemende wind tusschen West en Zuid-West. Plaat selijk echter nog enkele buien, voorna melijk gedurende den nacht en vroegen ochtend langs de Noordzeekust en langs het IJsselmeer. Iets minder koet.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1