Maatregelen tegen de pufvisscherij Welkom vreemdeling IJmuiden verwacht veel versche haring Kustvisschers verzetten zich tegen voorgestelde minimum-maaswijdte van 8 c.M. In ons artikel over het invoeren van het aanvoerverbod van pul, dat 34 Augustus a.s. in werking treedt, hebben we uiting gegeven aan onze verwondering, dat daartegen nog geen stemmen zijn opgegaan, gezien de vele protesten van bepaalde zij den, toen eenige jaren geleden deze maatregelen in uitzicht wérden ge steld. Sindsdien is echter het. bekende ge luid vernomen en wel van de zijde der kustvisscherij, waarvan de spreekbuis „De Kustvisscher" is, het officieele or gaan van den Nederlandscfaen Vis- schersbond. In een artikel over de Londensche conferentie juicht de schrijver het wel iswaar toe. dat er naar gestreefd wordt, dat ook in de toekomst een bestaan kan worden verworven in de kustvisscherij. In de voorbesprekingen, die over dit punt werden gehouden, op het Bedrijf schap van Visscherijproducten in Den Haag, voor de gedelegeerden voor de Londensche conferentie, die ons laind daar zouden vertegenwoordigen, is ook van de zijde van de kustvisschers volle medewerking verleend. Maar, aldus het blad. op die bespre kingen werd geadviseerd een maas- wijdte van 7 c.M. en nu komt er een mededeeling, dat men het in Londen eens geworden is over een maaswijdte van 8 c.M. Hiermede .kunnen de kustvisschers zich nimmer accoord verklaren. Het doorvoeren van een maaswijdte van 7 c.M. en het verbod van aanvoer van kleine visch beteekent reeds een offer van de zijde der kustvisschers, dat ze wijlen brengen om uitroeiing van den vischstand in de Noordzee te helpen voorkomen. Maar men moet nu ander zijds niet zoover gaan. dat men de kust visscherij geheel lam slaat. En dat zal gebeuren met een maaswijdte van 8 cM. Immers, deze maaswijdte is voor de kustvisscherij te groot. Behalve niet marktwaardige visch, zal daardoor de kustvisscher veel wèl marktwaardige visch moeten derven. Wijting zal in veel mindere mate worden gevangen, poon en makreel eveneens, terwijl ontegen zeggelijk de vangst van tong sterk zal verminderen, daar dit een borende visch is, en goede, marktwaardige ton gen door deze groote mazen zullen ont snappen. En nu is men er niet mee klaar om te zeggen, wat klein nu niet gevangen wordt, dat vang je later groo- ter. Het gaat er hiek om, of de kustvis scher kan blijven bestaan, ja of neen. En wanneer deze een zoo groot gedeel te van zijn besomming moet verliezen, is het bedrijf niet meer loonënd uit te oefenen. En dat achten wij funest. Geldt dat dan niet voor het grootbedrijf? Neen, of althans in veel mindere mate. Dat vindt zijn oorzaak in het feit, dat het groot-bedrijf met veel grooter ka-acht vischt, waardoor niet alleen veel sneller het net met allerlei volloopt, maar tevens de mazen van dc netten veel rjauwer, strakker worden getrok ken, dan bij de met geringe motorkracht voortbewogen kustvisschers. Bovendien is van niet minder belang, de grondstof van de netten, die bij de kustvisschers voornamelijk uit garen of katoen be staan en bij het grootbedrijf uit twine. Waar nu reeds van verschillende kust- visschersplaatsen berichten binnen ko men, dat het bedrijf niet meer loonend is uit te oefenen, doordat de maximum prijs reeds drastisch is verlaagd, deze in de zomermaanden niet kan worden gehaald, terwijl de bedrijfsonkosten niet in dezelfde mate dalen, ja voor een deel zelfs een stijgende lijn vertoonen. daar zal de Nederlandsche regeering er toch wel terdege op moeten letten, dat de kustvisscherij niet om hals worde gebracht. Men moge ook niet vergeten, dat er geen enkel land om de Noordzee gelegen is, dat de kustvisscherij kent in den vorm zooals die in ons land langs heel de kust wordt uitgeoefend, welke tak van visscherij niet alleen een be staan moet opleveren voor de kustvis- Aanvoer van haring in de haringhaven Uit de berichten omtrent den aanvoer van haring in de haringhavens Schevenin- gen en Vlaardingen blijkt, dat ook in deze havens, vooral in Schevingen, veel haring wordt aa'ngevoerd. Gedurende de weck van 27 Juli tot en met 2 Augustus kwamen in Scheveningen binnen 34 motorloggers met 1017 last pekel- en steurharing, De totale aanvoer in dit seizoen bedraagt al daar 3685 last van 199 schepen. Voorts werd nog 30600 K.G. versche visch aange voerd met een opbrengst van 10254. In 1939 bedroeg de aanvoer op gelijken datum 1238 last. In Viaardingen kwamen :n dezelfde week 7 schepen binnen met 192 last pekel- en 6teurharing. Vischaanvoer in Ostende Gcdurer.de de week van 3 tot en met 8 Augustus bedroeg de aanvoer van versche visch in Ostende 675.000 K.G. met een op brengst van 5.960.000 fr. Hieronder was een hoeveelheid van 100.000 K.G. IJsland- sche visch. aangevoerd door den stoom trawler O 296, die 360.000 fr. besomde. De prijzen, die voor de IJslandsche visch werden betaald bedroegen: kabeljauw 11.60—13 fr., gullen 2.10—5.40 fr., heilbot 2049 fr., koolvisch 0.90—3.60 fr., groote schelvisch 4.606.80 fr.. middel schelvisch 3.20—6 fr,, kleine schelvisch 1.60—2.40 Ir. schers, maar tevens een broodwinning beteekent voor alle aanverwante be drijven. In Engeland kent men deze kustvisscherij niet. In Denemarken oefent men de snörrevaadvisseherij uit, enz. Nederland is het eenige land, dat bij de invoering van de 8 c.M. maas wijdte ernstig nadeel toebrengen kan aan de uitgebreide groep van kleine zelfstandige visschers langs de kust. De beslissingen van de conferentie van Londen wordt thans nog niet ten uit voer gelegd, al zijn er al teekenen, die er op wijzen, da; men er wel rekening mee houdt. Tenslotte maakt de schrijver bekend, dat aan de afdeeling Visscherijen van het departement van Landbouw, Vis scherij en Voedselvoorziening een ver zoek zal worden gericht, om de 8 c.M. maas wijdte niet te accepteeren of al thans voor de kustvisscherij een maas wijdte van 7 c.M. te bedingen. Wanneer dit niet geschiedt dan zullen de kustvisschers gedwongen wnfrden, om door een krachtige actie de Kamer leden te overtuigen, dat de bepalingen van de Londensche conferentie niet moeten worden geratificeerd of alleen dan, wanneer aan de kustvisschers een maaswijdte van 7 c.M. kan worden toe gestaan. Het vergruisde IJmuiden is allerminst verguisd. De juffrouw, die in Haarlem treinkaartjes verkoopt, achter een raam met gaatjes er in, moet al vaker in het vakje IJmuiden" gTijpen en misschien hebben onze plaats en zijn treintje wel een heel klein beetje de paarse derde klas kaartjes op hun geweten, die de brui ne moesten vervangen vanwege de papier- schaarschte en de groote vraag. Elke locomotief naar onze contreien trekt een vrachtje mensehen met zich mee. die de herstelde Noordersluis wel eens willen zien, en die het zoo aardig vinden bij de booten en zoo. Dat is prettig, want IJmuiden kan niet vee! meer bieden dan die booten en de sluizen en het kanaal. Maar nu is het zoo droevig, dat al die menschen uit hun treintje kijken en eerst van IJmuiden niet anders z:en dan puin- hoopen en hoopen puin. Natuurlijk, waar gehakt wordt, vallen spaanders en deze spaanders moeten toch ergens heen vlie gen. Dat ze de entree van IJmuiden wat de treinreizigers betreft omzoomen, lijkt me minder gelukkig getroffen, vooral waar er geschiktere plekken gronds te vinden zijn in onze kale gemeente voor deze treurige resten van een gezellige plaats. Auto's zijn er ook al weeT en zij komen eveneens naar IJmuiden. zoowel om de bezienswaardigheden, die ons nog resten, als om de geldelijke belangen van de in zittenden. Door de Kalverstraat wijlen de Kalverstraat dan altijd rijdende, worden de argelooze inzittenden echter zóó hardhandig bewerkt door kuilen en oneffenheden, dat zij denken in een per manent Lunapark verzeild te zijn geraakt Ook hier is het uitzicht ^weinig verhef fend. maar alia, daar is niets aan te doen en da", zal mettertijd wel beter worden. De kuilen behoeven evenwel maar een beetje ophooging en zij worden weer straat. Zoo zijn er van die dingen in onzen om trek. die beter en mooier zouden kunnen zonder da* het catastrophaal wordt voor he; gemeentelijk budget. Je kunt je gas ten altijd beter over een schoone stoep ontvangen, dan over een. die noch schoor., noch begaanbaar is. J. F. S CHEEPSBERICHTEN ROTTERDAM, aangekomen H Augustus: Batavier 2. passagiers; Mr. M. Queen WJ'nel- mina: Prinses Beatrix, passagiers: Trompen- burgh. stukgoed: Ara, stukgoed: Quavsider. graan: Dirke Vic:ory. stukgoed; Melrose Abbey, stukgoed: William, stukgoed: r-ady Rodney: Amsteïstroom, ledig; Hanna Akou, hout; Stork, stukgoed: Heemskerk, klei: Atlantic, ijzer, Aangekomen. 12 Augustus: Delftdijk, stuk goed: Madaket. stukgoed; Gaasierland. stuk goed: Sherïngham, stukgoed; Prins Maurits. stukgoed. MARKTBERICHT VAN MAANDAG >e aanvoer bestond uit 3500 kisten haring 2400 kisten versche visch. De haring- trawlers besomden f 63 738, de versche visch- trawlers f 30.G92. Totale omzet ongeveer f 123:000. Besommingen motorloggers: KW 91 f 2556. KW 64 f 3051, KW 84 f 3270. KW 5!) f 1944, K-W 35 f5838, KW 173 f 2343, KW 166 f 1797, KW 102 f 2901, KW 89 i 1738. KW 24 f 2893 Kustvisschers HD 15 f 220, BR 177 f 14. Vischprijzen; gr. schol f34—f23; md. schol 34—f20; zetsohol 134—123; kl. schol 111 f 15—f 11.50; rog 16,50—15. V.Z.V.-vijf-kringen tournooi Reeds over eenige dagen, namelijk Za terdag en Zondag, zal het met spanning verbeide vijf-kringen tournooi van V.Z.V. een aanvang nemen. Zooals ook de vorige keeren is de belangstelling in polo-Neder land groot en het besluit van V.Z.V. om voor deze gelegenheid extra tribunes ie laten bouwen, is zeer verstandig geweest. De Technische Commissie heeft haar programma gereed gekregen en op een kleine wijziging na 'ziet het er het zelfde uit als de vorige malen. De vijf kringen Haarlem, Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Utrecht zullen na loting de let ters A, B, C, D en E krijgen en voor hen is het volgende programma samengesteld Zaterdag om 18.00 uur: Kring E tegen een zevental dat nog nader wordt samenge steld ui: de reserves van de diverse ploe gen. 18.30 uur CD en om 19 uur A- Zondag: 14 30 uur: Verliezer 1 tegen ver liezer 2; 15 uur: E tegen winnaar 1 of 2; 15.30 uur: winnaar 3 tegen winnaar 1 of 2: 16 uur: verliezer 3 tegen verliezer 4; 16.30 uur: Finale: winnaar 4 tegen winnaar 5. De derde wedstrijd van het tournooi (dus die van 14.30 uur) is een „herkansing^- c'riid" De winnaar van dezen wedstrijd heeft nog een kans, in de finale te komen. Het is reeds als zeker te heschouwen, dat diverse spelers uit het Nederlandsche zevental zullen komen. SCHEEPVAART. 12 Augustus aangekomen: Glashaven van Grangemouth, Egrit van Liverpool. 12 Augusus vertrokken: Persian Coast naar R'dam, Saxe naar Coping. AANVOER PEKELHARING Van de haringvisscherij zijn alhier binnen de IJM 268 met 513 kantjes, de IJM 283 met 531 kantjes, de KW 22 met 442 kantjes, de KW 50'met 514 kantjes, de KW 167 met 630 kantjes pekel- en steurharing. Auto in de sloot Hedenmorgen om negen uur wilde een bestuurder van een personen-auto, rijden de op den Rijksweg VelsenHaarlem in de nabijheid van het landgoed „Water land" een auto passeeren. De wagen schoot door het gladde wegdek zijwaarts een sloot. Wonder boven wonder liep de bestuurder geen kwetsuren op. Met ereende krachten is de auto uit "de sloot gehaald. VELSEN Athletiekkampioenscnappen voor meisjes Bij de Zondag te Den Haag gehouden kampioenschappen van Nederland voor meisjes heeft Ada v. d. Werf van de HAV Suomi", die na haar beenblessures op nieuw aan wedstrijden heeft deelgenomen, enkele zeer goede prestaties behaald. Bij verspringen werd zij tweede met een. sprong van 4.97 M. na mej. B. Vleesch- houwer van Lycurgus, Krommenie, die me: 5.31 M. kampioene werd. Het hoogspringen, waarbij mej. Kor- stens. Lycurgus, met 1.497 M. een nieuw Ned. record vestigde, gaf een feilen strijd te zien tusschen Leip v. d. Pol, Doves, Heiloo en de Suomeeze. Eerstgenoemde bereikte met 1.44 M. de tweede plaats, terwijl Ada v. d. Werf derde werd met 1.40 M. Zondag a.s. neemt een ploeg van Suomi ■deel aan de Nederl. Estafettekampioen schappen voor heeren op de 4 x 1500 M., waarbij de Ve-lsensehe athieten een goede kans maken op een eervolle plaats. Jan Lejeune, die 3 maal een Kennemerland- kampioenetitel voor junoren in de wacht sleepte bij de wedstrijden van j.l. Zondag, zal ook deelnemen aan "de nummers kogel- stooten, discus- en speerwerpen. Uit zijn prestaties blijkt, dat deze jonge athieet een veelbelovende toekomst tegemoet gaat. Hoogoven-Staten jeugdclubs Onder begeleiding van een zevental ouderen zijn ruim vijftig leden van de vogel- en vlinderclubs van de Vereeniging Hoogovenstaten, een kampeerreis begon nen- Zij zijn voor een week naar Texel, waar het bivak in De Koog is opgeslagen. Wordt V.V.B. 3e klasser? Deze vraag beheerscht vele voetballief hebbers, vooral in Velsen-Noord en Be verwijk. De derde klasser DTS :e Oud- Karspel heeft he: Hoofddorpsche ETO Zondag een nederlaag van 31 toege bracht. De Noordelingen hebben nog een gelijk spel noodig, om zich in de derde klasse te handhaven. Dit gelijke spel moet dan Zondag a.s. behaald worden op het sportpark „Watervliet". De stand is thans: DTS 3 3 0 0 13—4 6 WB 3 2 0 1 10—9 4 ETO 4 0 0 4 6—17 0 Indonesische activiteit neemt toe Een Britsch woordvoerder heeft in een onderhoud over de militaire situatie in Indië verklaard, dat in de afgeloopen wa ken de activiteit van Indonesische zijde is toegenomen. Hij voegde er aan toe, dat de grootste militaire activiteit plaats heeft in het ge bied van Semarang en Bandoeng. Volgens berichten zijn 300 Indonesiërs in de omge ving van Semarang gedood bij de gevech ten rondom het vliegveld. Zondag hebben de Indonesiërs hernieuw de zij het minder hevige pogingen onder nomen om in genoemd gebied ongeregeld heden te veroorzaken. De voornaamste activiteit in het uitge strekte gebied van Bandoeng vond plaats nabij Lembang en de rivier ten Zuiden va» de stad. Het staat vast, dat hierbij 75 In donesiërs gedood zijn. Volgens den woord voerder zou het aantal dooden waarschijn lijk nog grooter zijn. Geen verbittering en wrok jegens politieke delinquenten Herderlijke brief van de bisschoppen Agenda voor Velsen. DINSDAG 13 AUGUSTUS. Bioscoop De Pont: 8 uur: De wraak van den Onzichtbaren Man. Thalia-Theater: 7 en 9 uur: George wint bp alle fronten. WOENSDAG 14 AUGUSTUS. Alsv Dinsdag. Zee lijkt onuitputtelijk Wanneer een vreemdeling Maandagmor- :en in de visehha! de enorme hoeveelheid haring had gezien, een hoeveelheid, die nagenoeg de geheele beschikbare ruimte hal C in ceslag nam, zou het hem zeker ongelooflijk hebben geschenen, dat deze enorme hoeveelheid afkomstig was an slechts twee trawlers. Volgens de opgaven van de schippers zou de totale vaags: 3200 kisten hebben bedragen. Hun opgaaf bleek echter aan den l6gen kant te zijn: o'e totale aanvoer bedroeg niet 3200, doch 3500 kisten, dat is een gewicht van 175 ton. Zooals wij gis teren reeds meldden, had een der twee trawlers, de Vikingbank, slechts twee da gen gevischt. De trawlers besomden totaal 63738. Gezien de gunstige resultaten der trawl- haringvisscherij verwacht men. dat nog wel meer trawlers ter haringvisscherij zullen gaan. In de Katholieke kerken is Zondag een herderlijk schrijven voorgelezen, waarin de bisschoppen er hun blijdschap over uitspreken, dat titans ingrijpende maatregelen getroffen zullen worden, die als zij doelmatig worden uitgevoerd, een bevredigende oplossing van het probleem der politieke delinquenten ten sterkste zullen bevorderen. Met klem doen de bisschoppen een beroep op allen om zich jegens de politieke gevangenen te laten leiden door gevoelens van lief de en gerechtigheid. Met ontsteltenis hebben de bisschoppen waargenomen, hoe er ook nu nog katholieken gevonden worden, die geen woord van clementie ten aanzien van de politieke delinquen ten kunnen hooren. Deze gevoelens zijn niet alleen met de liefde in strijd, zij druïschen ook in tegen de deugd van rechtvaardigheid. Met leedwezen stelt het herderlijk schrijven vast, dat ten gevolge van de aan éigen lijf ondergane ellende en de verkrachting van alle rechtsvormen door den bezetter, er in breede lagen van ons volk een géést is gevaren van verbitte ring en wrok, zonder onderscheid te maken tusschen de werkelijke misdadi gers en de tienduizenden, die in hun kortzichtigheid alleen maar geloofd hebben in de betooverende leuzen van den vijand. Terstond na de bevrijding zijn deze menschen in groote groepen gearres teerd. Maar deze massale gevangenne ming is niet gevolgd 'door massale en snelle berechting. Wanneer deze niet mogelijk was, lag de fout in de massale arrestatie zelf en van die fout werden z ij het slachtoffer. Door deze gevangen- houding, .welke millioenen kost, blijft bovendien de arbeidskracht van duizen den ongebruikt. Het herderlijk schrijven doet een ern stig beroep op de verschillende gele dingen van onze bevolking om ertoe mede te wex-ken dat de uitwerking van den getroffen maatregel zoo geschiede, dat hij werkelijk een zegen wordt voor onze gemeenschap. „De Dictator" in Berlijn Geen daverend succes Ongeveer 500 Duitschers hebben de eerste voorstelling van Chaplin's ..Dic tator" in Berlijn bijgewoond. Zij heb ben de beroemde parodie op Hitler niet bijster op prijs gesteld, zegt Un. Press. De vertooning van de film was min of meer als een verrassing beraamd, want buiten het theater werd een andere Amerikaansche rolprent aangekondigd; doch minstens de helft der toeschou wers wist toch van te voren wat zij te zien zou krijgen. Het legerblad Stars and Stripes en de omroep voor de Ame- kaansche troepen waren daaraan schul dig. Vijf of zes toeschouwers verlieten de zaal, toen zij Chaplin's geparodieerde Fuehrer zagen verschijnen. Een deel van het publiek lachte weliswaar zoo nu en dan, maar Charlie's redevoerin gen misten iedere uitwerking. Het meeste succes had nog de ontmoetings scène tusschen Hitler en Mussolini met een overdaad van handdrukken en op geheven armen. Wat is uw oordeel? Bfj het verlaten van de bioscoop kre gen dé bezoekers een vragenlijst met het verzoek die in te vullen. Ongeveer negen van de tien die aan dat verzoelj gehoor gaven vonden de film ..goed", maar waren van meenïng dat zij niet aan het groote publiek getoond moest worden. De militaire autoriteiten, die het experiment gelanceerd hebben, voorspellen ..De Dictator" geen langen vertooningsduur in Duitschland. Haai oordeel wordt bevestigd door de ver tegenwoordigers van de Duitsche pers en theaterwereld, die allen zeggen dat Duitschland moe is van Hitier en er niets meer van wenscht te zien, zelfs niet qp de humoristische wijze van Charlie Chaplin.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3