lïr v De watertoren aan de haven krijgt een nieuw jasje Kustvaarders hebben groote plannen Visschershaven binnenkort weer een eigen Een van de grootste water-afne mers in IJmuiden is ongetwijfeld het Staatsvisschershavenbedrijf. Wanneer men weet, dat per jaar 150.00 kubieke meter water door de hallen en de fabrieken stroomt, dan is het te begrijpen, dat een dergelijk bedrijf een eigen voorzie ning vraagt. Deze is er inderdaad; de Visschershaven wordt min of oneer beheerscht door den waterto ren, die met zijn 27 meter hoogte en 600 M3. inhoud gemakkelijk in staat is, het uitgestrekte complex „nat te houden". Dal. liet hoognoodig was, den reservoir- bui temvand op te knappen, bewijst deze foto van deu gesehonden watertoren aan de VISseliershaven duidelijk. Tijdens de bezetting was het gevaar, dat onze beschermers op een kwaden dag deze betonnen kolos zouden opbla zen. verre van denkbeeldig. Daarom zag het. Staatsvisschershavenbedrijf uit naar een reserve-distributiesysteem, die het vond in den gemeentelijken watertoren. Dank zij een omleggipgssysjeem (waar van geen Germaan ooit geweten heeft) was men, in tijd van nood, niet alleen afhankelijk van den eigen watertoren, maar er kon ook water afgenomen wor den van de gemeente. Door de bombar dementen liep de toren aan de haven ten gevolge van hevige trillingen en luchtdruk echter groote gaten in den buitenwand rond het reservoir op. Na de bevrijding durfde men het risico, dat deze beschadigingen mee- Katwijksche kotter binnengesleept Dinsdagmorgen is alhier door den mo- torkotter Nick IJM 224 binnengesleept de motorkotter KW 72. Beide schepen waren j.l. Maandag uitgevaren, doch reeds spoe dig kreeg de KW 72 een defect aan den motor, waardoor het scheepje in ieen ruwe zee hulpeloos ronddreef. Per radio werd hulp gevraagd; het bericht werd door de Nick opgevangen, die zich in de nabijheid bevond. De KW 72 werd daarom door den IJmuider kotter op sleeptouw genomen en behouden binnengebracht. De Nick had nog even kunnen visschen voordat hij het verzoek om hulp opving. De vangst had 25 manden visch opge leverd. De Beatrice was in Engeland Dinsdagmorgen kwam aan de markt de stoomtrawler Beatrice IJM 118 met slechts 30 manden visch. Het bleek, dat de traw ler j.l. Vrijdag een vangst van ongeveer 600 manden, hoofdzakelijk schelvisch in een Engelsche haven had gelost en daar voor f 9000 besomde. De Beatrice kreeg echter in Engeland geen kolen en was dus genoodzaakt het restant, dat zich nog aan boord bevond, te gebruiken om naar IJmuiden te stoomen. Onderweg deed de schipper, die te veel visscherman was om in vischwater te zijn zonder te visschen, een paar trekken, die met 30 manden visch beloond werden. SCHEEPVAART. 13 Augustus. Aangekomen: Johanna van Vestervik; Olwe van Sundby; James A. Wetmore van Baltimore; Ph. Wouwerman van Rotterdam; Ruijs van Batavia; Sirius van Otterbacken (Hoogovens). 13 Augustus. Vertrokken; Rijnstroom naar Rotterdam. MARKTBERICHT VAN DINSDAG. Aangevoerd werd 1120 kisten versche haring en 500 kisten zeevisch. De haring- trawler besomde f 21.145, de vischtrawler i 6.590. Verdere besommingen: Kustvisschers: UK 7 f 71, UK 119 f 86. UK .282 f 231, UK 143 188, UK 161 f 160. UK 53 f 48, UK 121 119, UK 105 f 93. f 234 f 49, KW 190 f 73. KW 34 f 173. KW 199 109, KW 125 60, KW 160 f 131 KW 185 f 79, HD 220 f 52, HD 119 f 152. IJM 237 f 125. IJM 224 f 1112, IJM 215 f 246. IJM 207 f 138, IJM 250 114, IJM 213 f 182. IJM 241 f 265. IJM 318 f 194. IJM 264 f 159. IJM 243 f 185, IJM 249 277, IJM 202 f 139, IJM 262 f 87, IJM 239 f 78. .drinkbak" brachten, niet langer aan en werd in derdaad gebruik gemaakt van het om gelegde net. De gaten in den wand wer den provisorisch gedicht, maar pas eenige maanden geleden kon men er aan gaan denken, den toren definitief te herstellen. Het zoogenaamde „bims" beton, waaruit de buitenwand bestond, werd vervangen door metselwerk van baksteenen en de dikte werd van 7 op 18 centimeter gebracht. De kosten van dit herstellingswerk, dat tegen het einde van September gereed zal zijn, bedragen ongeveer f 20.000. Hoewel men er in de hallen en fa brieken niets van heeft kunnen merken, dat de betonnen toren uitgeschakeld was, zal het toch een gerust gevoel voor het Staatsvisschershavenbedrijf zijn, wanneer de eigen waterbak-op-pooten (aesthetisch bezien is de toren in kwes tie géén schoonheid) weer een buffer voorraadje kan opnemen. Schepen uit Frankrijk terug De sleeper I. G. Groen van het Bureau Teruggave Visschersvaartuigen is alhier aangekomen met op sleeptouw het vis- schersvaartuig Ye 31, dat door den sleeper uit Caen was gehaald. Tegelijk met de Ye 31 had de I. S. Groen den coaster Emanuel op sleeptouw, die in Rotterdam werd af geleverd. De allerlaatste hindernis wordt opgeruimd Het is aan het licht gekomen, dat de stoomtrawler Walvisch, die in de oorlogs dagen in de Visschershaven zonk, doch in middels is opgeruimd, niet de laatste hin dernis in de Visschershaven was. Er bleek nog een allerlaatste te zijn, namelijk een betonnen bok, waar de Walvisch bovenop heeft gezeten. Men is nu bezig, te trachten, deze aller laatste hindernis op te ruimen Zooveel mogelijk wordt eerst het slib uit den bok gepompt, waarvoor een bergingsvaartuig van Van der Boon's Bergingsmaatschappij, Den Haag, ter plaatse ligt. Met behulp van een duiker is gistermorgen de zuigslang in den bok gebracht. Wanneer dat werk is geschied, zal de bok door een bok van den Rijkswaterstaat worden gelicht. iy2 Mille voor „Onze Marine' De Maritieme Week in IJmuiden heeft het comité „Onze Marine" geen windeie ren gelegd. De opbrengst van de propagan- da-tent bedraagt in een rond getal 7500.—. De Engelsche mijnenvegers gaan vertrekken Naar wij vernemen, zullen de in de Visschershaven liggende Engelsche mijnen vegers op 19 Augustus IJmuiden verlaten. Poolsche trawler binnen In den nacht van Maandag op Dinsdag arriveerde in de Visschershaven de met Nederlandsche visschers bemande Pooi- sche trawier Polesie. Deze trawler had. zooals wij indertijd reeds hebben gemeld, een lading bevroren zalm van Gdynia naar Ostende vervoerd. De trawler heeft daarna een tiental dagen in Ostende ge legen, als gevolg van een conflict tusschen reederij en bemanning. De bemanning wilde dit conflict ter oplossing voorleggen aah den Centralen Bond van Transport arbeiders alhier. om welke reden de schipper besloot, naar IJmuiden te stoo- men. Wanneer de gerezen moeilijkheden, die het gevolg zijn van een geschil over de gage, zijn opgelost, vertrekt de trawler weer naar de visscherij. VELSEN Ned. Herv. Kerk Onze vroegere plaatsgenoot Ds. H. de Noo, predikant bij de Ned. Herv gemeente te Tjamsweer, heeft het beroep naar Tweede Exloërmond aangenomen. Ds. F. E. Hoekstra te Sassenheim. daar voor alhier, heeft voor het beroep naar de Geref. Kerk te Enschedé bedankt. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Chr. H. Romeijn—Klaver, z.. Willemsbeekweg 50. IJmuiden-Oost: A. Kra nenburgv. d. Made. z., K. Wilhelmstraat 21, IJmuiden; C. Kallmka—Jonker, d,, Meer- vlietstraat 82, Velsen; A. M, v. d. Putten— Buur, z.. Pres. Krugerstiaat 3G, IJmuiden; J. J. A. Witte—Kocx, d., Velserduinweg 207. IJmuider.-O G. M. StellingwerfBlomvliet. d.. Velserduinweg 183, IJmuiden-O; E. Schaap de Ruiter, z., Velserduinweg 203, IJmuider.- Oost; A. Cb. de KoeCoesijns. d.. J. P. Coen- straat 135. IJmuiden; G. Huiderv. Wijk, z.. de Letstraat 6, Velsen-N.: J. H. Bijl—Blok. z.. Alex. Bellstraat 5. IJmuiden; A. Deiman— Wennips, d.. Casembrootstraai 15. IJmuiden- Oost; N. Smit— Keijzer. z„ Pr. Krugerstraa: 43, IJmuiden; J. Kemker—de Jong, z.. Planciusstraa: 26, IJmuiden-O.; C. Kroonv. Vrede, d.. v. Tuijl'weg 6, Velsen; N. Deen— v. d. Plas, d., Kerkvveg 6. Velsen; M. de WeersIskes, z.. Pr. Krugerstiaat 33. IJmui den: M. KoningKoorn, <1.. Lrndenstraat. 22. IJmuiden-Oost. OVERLEDENC. Zwemmer. 35 j.. echtg. v. Tr. Krijt, Narcissenstraat 13, Santpoort. Er is echter een tekort aan schepen Vóór 1940 bestreek de Nederlandsche kustvaart een gebied, dat zich uitstrek te van Bergen in Noorwegen tot Lissa bon. waarop de vaart op de Britschc eilanden en op de Oostzee aansloot. Van de 470 schepen, die voor den oor log in de kustvaart voeren, was 20 pet. eigendom van een «reederijbedrijf, de rest behoorde toe aan de eigen kapi teins. Dc oorlog beroofde de vloot van een derde deel van haar schepen; 110 kustvaarders gingen verloren door di rect oorlogsgeweld. De overige werden veldtocht of zijn onnaspeurlijk verdwe nen. Op het oogenhlik zijn er dus nog ongeveer 300 schepen, doch hiervan zijn er 50 in reparatie. Alle coasters waren direct na de be vrijding door de regeering gevorderd. Deze vordering ging op 1 Januari 1946 over in een bëdrijfsvorderïng. Momen teel zijn de schepen echter wederom ter beschikking van de eigenaars. Behalve verliezen aan de vloot be perkte de oorlog ook de vaarlmogelijk- heden, b.v. op de Duitsche binnen- en zeehavens. In afwachting van een re geling der valuta- en bezettingsvraag stukken kunnen deze trajecten niet door de Nederlandsche kustvaarders 'bevaren worden en nemen Duitsche schepen hun plaats in. De vaart op de havens ten Oosten van Stettin is zeer moeilijk geworden. Met de gebieden die door Rusland bezet zijn of onder Russische controle staan, zijn nog geen overeenkomsten afgesloten en er kan dus nog niet op de betrokken havens gevaren worden. Overigens moeten hierbij de beslissingen van. de vredes conferentie afgewacht worden. Met Finland is reeds een nieuw handelsver drag afgesloten en men mag hier op uitbreiding van de betrekkingen reke nen. De handel met Zweden en Dene marken is afhankelijk van de te tref fen deviezenmaatregelen. Het zeer belangrijke Roergebied is momenteel nog voor alle buitenland- sche schepen gesloten en het toekom stige goederenverkeer is ook daar af hankelijk van de beslissingen der geal lieerden. Indien de industrie zich daar herstelt zal er direct werk voor de Ne derlanders zijn bij het verschepen van de goederen voor herstelbetalingen. Naast Duitschland bezit alleen Neder land schepen, die geschikt zijn om deze goederen naar alle Europeesche havens te vervoeren. Nieuwe „Acte van Navigatie" Ook Engeland legt het buitenland moeilijkheden in den weg, daar het de eigen kustvaart wil stimuleeren. Elk niet-Engelsch schip moet. om een En gelsche haven aan te loopen, een licen tie bezitten, die tot nu toe nog nooit geweigerd werd, maar men rekent, er in scheepvaartkringen op, dat deze nieuwe „acte van navigatie" volledig in werking zal treden, zoodra Engeland over de noodige vaartuigen en beman ningen beschikt. Nederland zou hier door in het bijzonder getroffen worden. Ondanks alle verliezen en tegensla gen past het kustvaartbedrijf zich op soepele wijze aan de gewijzigde om standigheden aan. De belangrijke vaart op Portugal wordt thans meer en meer uitgebreid en op kleine schaal is ook de Middellandsche Zee in de vaart be trokken, zoodat in Marseille reeds een reederijkantoor kon worden geopend. De regeering bekostigde een studiereis naar Zuid-Afrika, waarbij ook Egypte werd bezocht. De besprekingen, die thans gevoerd worden, wettigen de ver wachting. dat binnenkort de Nederland sche coaster regelmatig in de Zuid- Afrikaansche havens zal worden gezien. Voor de toekomst overweegt men zelfs de vaart over den Atlantischen Oceaan naar de landen om de Caraibische Zee en naar Zuid-Amerika. Men heeft bij de uitvoering van deze grootsche plannen echter te kampen met een tekort, aan schepen en het wachten is op den nieuwbouw. Het ma teriaal is wel duur aan deviezen, maar de coasters brengen deze dubbel en dwars terug. In kringen van scheeps bouwers en reeders heersc'ht de indruk, dat de regeering de voorkeur geeft aan bu'itenlandsche orders. De bouw van schepen voor andere landen levert evenwel slechts eenmaal deviezen op en Nederland schept hiermede concur- rentieobjecten voor de eigen scheep vaart. In de kustvaart bestonden steeds eigenaardige sociale verhoudingen. Het ontbreken van arbeidscontracten heeft de ontwikkeling van het bedrijf gesti muleerd. De arbeidsvoorwaarden pas sen zich bij de kustvaart aan bij de bijzondere omstandigheden. Het drei gende personeelstekort, dat vooral koks en motordrijvers betrof, baart minder zorg nu de ioonen ingrijpend verbeterd zijn. Het is evenwel de vraag of het bedrijf al deze lasten in den zwaren concur rentiestrijd zal kunnen dragen. Dit is weer afhankelijk van andere factoren: zal het bedrijf zich kunnen aanpassen aan de moderne techniek en zal de re geering het voldoende steunen? Nederland staat nog steeds met de beste schepen en bemanningen vooraan en mag dus met vertrouwen verwach ten, dat de Nederlandsche kustvaarders ook in de toekomst met eere de drie kleur naar alle bereikbare havens zul len dragen, „Garden Party'' bij den burgemeester Britsche gasten op Schoonenbeek De overeenkomst tusschen het land goed van burgemeester Kwint van Vel sen en een- Engelsch buiten is tref fend. Was dit wellicht één van de mo tieven, waarop zijn uitnoodiging steun de, toen hij de ruim tachtig Engelsche kinderen, die zijn gemeente nog slechts luttele dagen haar gasten mag noemen, voor een theevisite op Schoonenbeek uitnoodigde? "Wij weten het niet; slechts viel ons op, hoe ongedwongen en echt, hoe bijna in tegenspraak met de statige boomgroepen, de stemming was, gistermiddag op het ga zon en in de vertrekken van het huis. Zoo wel de burgemeester als zijn vrouw deden alles wat zij konden, om het den jongelui naar den zin te maken: de gastheer ser veerde cake en mevrouw hielp met de thee. Pluvius maakte het zóó bont, dat het oorspronkelijke plan, om de thee op het grasveld te genieten, de bodem werd in geslagen. Maar ook binnen ging het best: tachtig jonge mensêhen en hun tijdelijke Velsensehe huisgenooten praatten honderd uit, zittend op den vloer en natuurlijk in de aanwezige stoelen. De zon liet het gezelschap echter niet den geheelen middag in den steek: tegen drieën kwam ze waterig om een hoekje kijken en de „vergadering" werd buitens huis voortgezet. Mevr. L. v. d. BrinkDe Groot had een onuitputtelijken voorraad spelletjes en een tasch vol souvenirs mee gebracht, zoodat alras de lachsalvo's door het park rolden. Er is geschaterd om de hardloop-partijen, om den bal, die met de beenen moest worden doorgegeven en om de „musical chair" (die tusschen haakjes bij ons stoelendans heet). De kinderen van den burgemeester deden om het hardst mee en zelfs gepluimde belangstelling ont brak niet: Hans, Griet en Peter, de drie ganzen van Schoonenbeek, vroegen eenige momenten de geheele aandacht. De groote tasch van mevr. v. d. Brink' raakte leeg en de wijzers van de klok be gonnen bedenkelijk dicht naar vijven te kruipen, zoodat er aan vertrekken gedacht moest worden. Maar June Perris, één van de En gelsche meisjes, klom nog gauw even op een tafel en bedankte gastvrouw en -heer hartelijk voor de „nice "-middag: er kwam zelfs een Nederlandsche ver taling achteraan. Het bezoek aan den burgemeester van de gemeente, waar veertien dagen heer lijke vacantïe werden doorgebracht is een vroolïjke middag geworden, waarvan de hei-inering zeker nog wel eens aan gene zijde van de Noordzee zal worden opge haald. SANTPOORT Het openluchttheater op de ruïne Nadere bijzonderheden Nu de data waarop „de Lanceioet" op de Ruïne van Brederode te Santpoort door de Gnesellen van den Spele zai worden op gevoerd, bepaald zijn op Zaterdag 24 Aug. en den daarop volgenden Zondag, vragen nog eenige bijzonderheden van practischen aard om de aandacht. Reeds eerder konden wij mededeelen, waar en wat er te gebeuren staat, ditmaal kunnen we ons dus beperken tot het vol gende: De twee voorstellingen die om 20 uur beginner., zullen a 2.50 voor iedereen toegankelijk zijn. Op het Ruïne-terrein zijn een fietsenstalling en een autoparkeer plaats aanwezig. Politiepost verplaatst De politiepost, die gevestigd was in het perceel Hoofdstraat 174, hoek Noorder dorpstraat, is verplaatst naai- perceel Hoofdstraat 150. Santhaezen voetbalden in Delft De Santhaezen, de voetballende winke liers. zijn Maandag naar Delft geweest en hebben daar een partijtje gevoetbald tegen elf typografen van de drukkerij ,.De Drift". De Santhaezen waren goed op dreef en het einde bracht hun een 102 overwin ning. Na afloop van den wedstrijd ontvingen de Santhaezen van de directie van de drukkerij „De Drift" een boekwerk over de stad Delft, geschreven door A. v. Peer. Verhooging jamprijzen Wegens de sinds het vorig jaar gestegen prijzen van aan de conservenfabrieken gele verd fruit zullen binnenkort de jamprijzen worden verhoogd. Deze verhooging staat in geen enkel verband met de buitensporig hooge prijzen voor het versche fruit, die in 1946 nog niet aan maxima waren gebonden. Voor de onderscheidene verpakkingen van huishoudjam II zijn de volgende kleinhan delsprijzen vastgesteld: Glazen potten, met een inhoud van 450 gram 0,58 Cartonnen bekers, met een inhoud van 450 gram 0,60 Perga's, met een inhoud van 450 gram Los uitgewogen Jam per 100 gram 0.12'fc Huishoudjam I wordt uitsluitend ln ponen van 450 gram verkocht tegen een winkelprijs van 71 cent.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3