Uit den tijd der „Groenlandvaarders" Het Duitsche onderwijs was een chaos geworden Herstel van Amsterdam's haven vordert langzaam Toen men aan de Zaan nog traan kon ruiken De jacht ter zee zooals de visscherij wel eens genoemd is, zou men. door gaande op deze beeldspraak, kunnen verdeelen in jacht op groot „wild" en op klein wild. De eerste categorie vindt haar voornaamste vertegenwoordigster in de walvischvangst, onder het min dere wild vallen dan natuurlijk kleine rond- en platvisschen. Sprekende over de visscherij zal men in onze dagen uitsluitend de jacht op het kleine wild bedoelen, daarmee twee zaken uit het oog verliezende. Ten eer ste, dat het nog niet zoo lang geleden is, dat de walvischvaarders een belang rijk aandeel in onze welvaart hadden en ten tweede, dat deze tak van zee vis scherij thans weer door Nederlanders ter hand wordt genomen. Wanneer we in ons landje gaan zoe ken, waar de walvischvaart in vervlo gen tijden het bloeide, dan ko men we ter"'"'- a de Zaan, waar nu slechts wal- ehkaken in allerlei vorm aan dit oud bedrijf herinneren. In de zeventiende en achttiende eeuw heeft de Nederlandsche walvischvaart den Zaankanters groote welvaart ge bracht. Personeel van de kampen wordt gezuiverd Door de vrijlating van een groot aantal politieke delinquenten in het najaar zul len eenige bewarings- en interneerings- kampen worden opgeheven. Hoewel nog geenszins te zeggen valt, hoe groot het aantal inrichtingen is, dat door dezen maatregel vrij zal komen, staat wel vast, dat deze veranderingen een niet on belangrijk aantal mutaties bij hel perso neel van het directoraat-generaal voor bij zondere rechtspleging, dat werkzaam is in de kampen, zal veroorzaken. Voorts is door het opheffen van de gezagstroepen het probleem ontstaan hoe voorzien moet worden in personeel voor de buitenbewa king. Zooals men weet, werden deze dien eten door de gezagstroepen verricht. Daar men bij het directoraat-generaal zich niet ontveinst, dat zich onder haar personeel lieden bevinden, die den naam van liet directoraat-generaal veel schade berokkenen, is men onlangs een groote zuivcrings-actie begonnen, welke zich zoo wel tot het lagere personeel, als tot de adjunct-commandanten en commandanten uitstrekt. Aan alle kampcommandanten is opdracht gegeven om van ieder Ijd van hun personeel inlichtingen in te winnen by de P.R.A., de arrondissementsrechtban ken en vroegere werkgevers. Aan deze gegevens- kunnen zij dan hun bevindingen toevoegen. Deze gegevens moeten worden opgezonden aan den dienst personeelszaken van het directoraat-gene raal, welke dienst zal uitmaken, mede aan de hand van de resultaten van een psycho technisch onderzoek, welke personen al of niet gehandhaafd zullen worden. Over de antecedenten van de commandanten en adjunct-commandanten zullen door het directoraat-generaal zelf Inlichtingen wor den ingewonnen. Een uitzondering op de zen regel vormen de geestelijke verzor gers. waarover het directoraat-generaal op andere wijze reeds gegevens heeft ver zameld. Vóór 1 September dienen alle ge gevens binnen te zijn. waarna met de zui vering wordt begonnen. Tegen personeelsleden, die bij hun in diensttreding onjuiste gegevens hebben verstrekt, zullen strenge maatregelen wor den genomen. Politieagent schiet zijn a.s. schoonvader dood Dinsdagavond heeft de 27-jarige hulpagent van politie B., gestation- neerd te Heerlen den vader van zijn meisje, den heer J.. caféhouder te Kun- rade (gem. Voerendaal) met revolver schoten gedood. De hulpagent stond reeds geruimen tijd op gespannen voet met zijn a.s. schoonvader. Dinsdagavond na afloop van zijn dienst om half twaalf, wilde B. zijn meisje nog ont moeten, en ging daartoe naar haar wo ning. Zijn a.s. schoonmoeder had tegen de ontmoeting echter bezwaren. B. liep naar zijn eigen woning en kwam terug met een revolver. Hij drong het huis binnen en in de keuken trof hij den vader van zijn meisje aan. Zonder een woord te zeggen loste hij een schot, waardoor J. gedood werd. De heer J. was raadslid van Voeren daal en vader van twaalf kinderen. De dader was pas enkele maanden als hulpagent in dienst bij de Heerlen-: sche politie. Voordien was hij hulpma- rechaussée te Voerendaal. Hij is door de rijkspolitie gearresteerd. BINNENSCHEPEN WORDEN GETELD. European Control Inland Transport Or ganisation (ECITO) heeft besloten per 15 Augustus een telling te doen houden van de binnenvloot in alle bij deze organisatie aangesloten landen. Als lid van de ECITO is ook Nederland verplicht aan deze tel ling deel te nemen. Aangezien het Cen traal Bureau voor de Statistiek reeds over uitgebreide gegevens beschikt van de Ne derlandsche binnenschepen, kan deze tel ling in ons land in hoofdzaak op zuiver administratieve wijze geschieden. Een uitzondering wordt gemaakt voor de schepen van buitenlandsche nationali teit. Deze 6chepen zullen, voorzoover zy zich in ons land bevinden, door de be vrachtingscommissarissen tusschen 15 en 81 Augustus worden geregistreerd De douane zal de buitenlandsche schepen tel len, die de grens passeer en. De „Groenlandvaarders" werden niet zelden uitgerust door de Zaanstreek en wanneer zij hun tocht naar het barre Noorden, naar Spitsbergen en nog hoo- ger op, aanvaardden, waren het meestal mannen van de Zaan, die de schuiten bevolkten. „Groenlandvaarders". Een vreemde benaming, voor wie weet, dat ze in den grond evenveel met Groenland te ma ken hadden als met Rio de Janeiro. Slechts het geografisch begrip van die dagen, dat Spitsbergen (één der „traanbases"tot het Groenlandsche continent rekende, kan aan deze ver warring schuld hebben. Hoe ontstond de Walvisch vaart? Het antwoord op deze vraag is tege lijk moeilijk en eenvoudig. Hoe de En ge lscli en want zij worden beschouwd als de „ontdekkers" van de walvis- schenvangst op het idee kwamen, om deze reuzen der zee te bemachtigen, is, niet te zeggen, wel weten we dat ze het éérst op de gedachte kwamen. Toen Barendsz in het einde van de 16e eeuw Spitsbergen ontdekte, werden de Hol landers in 1603 gevolgd door de Brit ten, die het eiland in 1611 voor het eerst gebruikten als station voor een walvisdh-vloot. Zoodra de Nederlan ders echter merkten, dat de walvisch vaart een lucratief bedrijf was. keken zij hun tegenspelers de kunst af en in 1612 voeren reeds twee schepen van een Amsterdamsche en een Zaandam- sche reederij naar Spitsbergen (toen nog „Bereneiland"). Sindsdien ging het crescendo met de Nederlandsche jacht op groot „zeewild". Er is door de jaren heen een verbitter de concurrentiestrijd uitgevochten op de Poolzeèën tusschen Engelsche en Nederlandsche walvischvaarders. Dank zij regeeringssteun traden de Britten tenslotte zegevierend uit het perk. Deze en andere wetenswaardigheden- zijn te lezen in oude notarieele proto collen, die nog in grooten getale in Zaan dam en Koog te vinden zijn en waar van er ook verscheidene de twistvraag opwerpen: Wie begon het eerst met de walvischvaart: Engeland of Nederland? Met de onbeantwoorde vraag wie de boekdrukkunst uitvond, voor oogen, zullen wij ons echter niet wagen aan een beslissing. Vast staat, dat de Nederlandsche wal vischvaart en haar Zaansche bakermat ons land in vroeger eeuwen den weg naar de welvaart hebben helpen ba nen. Vast staat, dat ook nu, in onze be rooide na-oorlogsche wereld, de jacht op traan verleidelijke perspectieven opent. Maar de moderne walvischvaart wijkt naar den vorm wel een tikje af van die, welke door de „Groenlandvaar ders" bedreven werd! Nekkramp onder militairen te Ermelo Onder te Ermelo gelegerde troepen heeft men dezer dagen enkele gevallen van nekkramp geconstateerd. Hierdoor zullen de groote militaire demonstraties, welke morgen in het kader van het pro gramma van het Haagsch Werkcomité Va- cantie 1946 zouden worden gehouden niet doorgaan. De in Ermelo gelegerde mili taire eenheden zouden het grootste aan deel in deze demonstraties hebben. AGENDA Rembrandt: De zuster van den huisknecht. Palace: Jan Ongeluk. Luxor: De Pechvogel. Alle drie 14.00, 16.15. 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Ramuntcho 14.00, 16.30. 19.00 en 21.15 uur. City Theater: Marinella i4.15, 16.30, 13.00 en 21.15 uur. VRIJDAG 1G AUGUSTUS Gem. Concertzaal: HOV-concert, 20 uur. Bioscopen: Nieuw programma. Noren nemen deel aan bezetting van Duitschland In het begin van het volgend jaar wor den Noorsche troepen in Duitschland ver wacht voor de bezetting van streken in het Harzgebergte. Zaterdag 17 Augustus zal een groep Noorsche officieren, die deelneemt aan de bezetting, naar Duitschland vertrekken om besprekingen te voeren met de Brit- sche militaire autoriteiten. Kolonel Hauge, die als bevelhebber tier Noorsche troepen in Duitschland zal optreden, zaL ongeveer twee maanden met zijn staf in. Duitschland blijven en daarna de noodige voorbereidende maatregelen nemen, die voor de bezetting noodzakelijk zijn. Het ministerie van bevoorrading in België heeft medegedeeld, dat sinaasappelen niet meer aar. rantsoeneering onaerworpen zïjn'en tegen de officieele prijzen op de binnenlandsche markt mogen worden ver kocht. Aan de heropening van de scholen ging een omvangrijke arbeid vooraf voor het lidmaatschap van de Hitler jeugd en wat daar mee gelijk stond, geheel vrijwillig. Maar in weerwil van den druk, die op de ouders werd uit geoefend was het resultaat heelemaal niet zoo totalitair als de nieuwe macht hebbers waarschijnlijk hadden gehoopt. Daarom volgde in December 1936 het decreet, waarbij het lidmaatschap van de Hitlerjeugd voor alle kinderen ver plicht werd gesteld. Terzelfder tijd hadden de Nazis een reorganisatie van het heele onderwijs stelsel voltooid. Alles was nu „inge schakeld", van de bewaarscholen tot en met de universiteiten en met inbegriip van de herscholing van het onderwijs personeel volgens de nieuwe heilsleer en natuurlijk met ontslag van degenen, die zich verzetten. Ook de schoolboe ken waren omstreeks dien tijd in over eenstemming gebracht met de ideologie van het regiem. Er werd veel beteekenis gehecht aan het onderwijs in geschiedenis en aard rijkskunde, deze laatste hervormd vol gens de denkbeelden van Haushofers leer der „geopolitiek". Zelfs het mu ziekonderwijs was ondergeschikt ge maakt aan politieke doelstellingen en het veelvuldige gebruik van woorden als „Wehrsport" en „Wehrbereitsohaft" verried hoezeer het onderwijs was be doeld als een voor-opleiding in mili tairen zin. uitzonderingen na, de Duitsche kin deren weer naar school. Maar dat is dan ook het resultaat van een omvang rijken en intensieven arbeid, die pas duidelijk in het licht treedt bij het overzien van den chaos, waarin het Duitsche onderwijs na de ineenstorting van Hitiers duizendjarige rijk ver keerde. Een medewerker van de „Manchester Guardian" onderscheidt drie pihasen in het verwordingsproces, dat zich onder invloed van de nazi-maatregelen heeft afgespeeld. Eerst een voorbereidende van een jaar of drie, daarna zeven tot acht jaar. waarin de nat ionaal-socialis tische maatregelen volledig werden in gevoerd en ongeveer twee jaar waarin het onderwijs volkomen in verval ge raakte en tenslotte ineen stortte. In het voorbereidende stadium bouw den de Nazis hun „Hitlerjugend" en „Bund Deutscher Madel" op, die be stemd waren om alle jeugdorganisaties op te slokken. Er waren er vele. die moesten verdwijnen, arbeidersgroepen, godsdienstige vereenigingen, padvin ders. trekkers en nog meer. In totaal telden deze organisaties rond vijf mil- lioen leden, tegenover de niet meer dan 50.000 leden waarop de Hitlerjeugd kon bogen ten tijde, dat Hitier aan de macht kwam, en het proces der „gelijkschake ling" kon beginnen. Aanvankelijk was het „inschakelen" van geheele groepen en het aanmelden De belangstelling van stedelingen en pro' vincialen voor de Amsterdamsche haven is dit jaar zoo groot, dat het aantal be zoekers een hoogte heeft bereikt, die tot nog toe. zelfs vóór den oorlog niet bestond. Tienduizend toeristen bezoeken dagelijks de haven en maken rondvaarten door de Amsterdamsche grachten. De ondernemin gen, die deze tochten organiseeren. doen goede zaken en de honderdduizenden, die dit seizoen de Amsterdamsche haven be zoeken, zullen in hun woonsteden kunnen vertellen, hoe Amsterdam, na de verschrik kingen van den oorlog, thans weer lang zamerhand er boven op komt en hoe ge leidelijk aan het scheepvaartverkeer in de hoofdstad toeneemt. De bijzondere toeloop van toeristen uit de provincie, vindt gedeeltelijk zijn oor zaak in het feit, dat de Veluwe dit jaar in mindere mate dan vóór den oorlog door de vacantiegangers uit de steden bezocht wordt. Er zijn geen fietsen en een tochtje naar Harderwijk met een daarop aanslui tende fietstocht is voor de meesten nog steeds een onbereikbare luxe. Zelfs Marken en Volendam, die vóór den oorlog in hoofdzaak door buitenlanders bezocht werden, verheugen zich thans in een record-aantal bezoekers uit het bin nenland. i m«! Wat het scheepvaartverkeer in de haven betreft, dit heeft natuurlijk nog lang niet die hoogte bereikt, welke het voor den oorlog had. Maar als men de statistiek beschouwt, constateert men dat een ge leidelijke stijging merkbaar is, zij het dan ook met de noodige „ups and downs", als gevolg van de stakingen en het aantal schepen, dat in de wilde vaart loopt. Voor den oorlog bedroeg het aantal binnen komende schepen in de Amsterdamsche haven ongeveer 300 per maand. Vorig jaar Juli bedroeg het aantal 25. terwijl er dit jaar in Juli 158 schepen de Amsterdam sche haven binnenliepen. De toestand is echter zeer onoverzichtelijk zoolang niet vaststaat hoe zich de situatie in Indonesië zal ontwikkelen en zoolang er niets be kend is over de toekomst van het Duit sche achterland. Immers, het belangrijk ste deel van de Amsterdamsche scheep- Groote toeloop van toeristen vaart bestond uit de schepen, die met de thans zoo ontbeerde levensmiddelen uit de Oost onze havens binnenliepen. Er ontbreekt nog veel Het vervoer van koloniale producten naar binten, met name Scandinavië,, het verkeer naar en van Duitschland, dit al les ontbreekt thans en de havens van Am sterdam en Rotterdam kunnen niet ten voile geëxploiteerd worden, zonder het verkeer, waarop zij zich vroeger mochten verheugen. De 158 schepen, die in Juli de Amster damsche haven binnenliepen, brachten ons vele goede dingen. Zoo waren er 10 Amerikaansche „liberty"-schepen met steenkool, twee schepen met autobanden (voor de Ford-fabrieken), en een schip met cellulose en kunstmest. En ten slotte was er de gewone invoer van stukgoede ren. Bij dit alles diene men te bedenken dat de binnenkomende schepen in het al gemeen kleiner van tonnage zijn dan vóór den oorlog. Er is een groot aantal z.g. „kusters" bij en dit maakt het cijfer wat de tonnage betreft, iets minder gunstig dan men geneigd zou zijn aan te nemen. Aangezien onze uitvoer nog zeer gering is, vertrekken de binnenkomende schepen met weinig lading, hetgeen natuurlijk niet het geval was, toen de handel met Indone sië bloeide. Het herstel van de haven zelf vordert langzaam maar zelcer. Er zal zeer binnen kort 100.000 M3. tankruimte in de petro leumhaven beschikbaar zijn, hetgeen een belangrijk resultaat is, wanneer men be denkt, dat zij geheel vernietigd was en vóór den oorlog een capaciteit bezat van 185.000 M3. Het groote object, het herstel van de Coenhaven, zal deze week ter hand worden genomen. Dan begint de zandstor- ting voor den dijk, die het bassin moet af sluiten, waarna de waterspiegel ongeveer 4 M. omlaag zal worden gebracht teneinde de paalfundeering bloot te leggen en zoo de herstelwerkzaamheden mogelijk te ma ken. Het zal echter een kleine twee jaar duren, voordat de haven weer geheel her steld is en dan zullen de ontwikkeling der Indonesische kwestie en de regeling met het Duitsche achterland de groote factoren zijn waarvan afhangt, of de Amsterdam sche haven weer zijn oude glorie zal be leven. Hl t Zelfs de wiskunde ET onderwijsmateriaal was zoo van begin tot einde in den geest van het nazi-regiem gedrenkt, dat niet alleen dje allereerste kinderboeken, maar zelfs volkomen theoretische vakken als meet kunde er de kenteekenen van droegen. De sommenboeken stonden vol met op gaven, die in militaire terminologie ge steld waren of - aan de strategie waren ontleend. Al dit materiaal was na de capitulatie natuurlijk waardeloos en moest geheel opnieuw worden bewerkt en uitgegeven. Het laatste deel van deze onderwij s- tragedie begon zelfs nog voor het plan der ..totale mobilisatie", dat in 1944 werd geopenbaard. Jongens van veer tien en vijftien jaar wei-den .van school gehaald en in de Volkssturm en andere formaties van de weermacht onderge bracht. Verder had, sinds 1942, het nij pende tekort aan jonge officieren reeds geleid tot een ontijdig afbreken van de middelbare school-opleiding. De jon gens kregen hun einddiploma's zoo haastig, dat degenen van hen, die den oorlog hebben overleefd en op het oogenblik dus omstreeks vijf-en-twin tig jaar zijn, terug naar school moeten, ■willen zij eenige kans hebben ooit aan een universiteit te kunnen studeeren. De einddiploma's van de jaren 1942. 1943 en 1944 zijn categorisch ongeldig verklaard. De volkomen ineenstorting van het onderwijs begon in 1943, toen steeds meer scholen werden gebombardeerd of gevorderd om als ziekenhuizen te worden gebruikt. In 1944 legde de to tale mobilisatie beslag op de jongens boven veertien jaar en de veiligheid gebood de evacuatie van de jongere 'kinderen. Het onderwijzend personeel was natuurlijk op overeenkomstige wijze gedund de lokalen, geschikt om onderwijs in te geven werden steeds minder en er manifesteerde zich een tekort, zoowel aan schoolboeken als aan de meest noodzakelijke dingen: schriften en potlooden. Het normale schoolleven kromp in tot een uur of acht per week en toen de oorlog een maal Duitsch grondgebied bereikte wa ren er maar heel weinig scholen in staat nog eenigszins te functionneeren. Met de capitulatie kwam de sluiting van alle scholen en begonnen de geal- lieerdfc militaire autoriteiten onmiddel lijk met den moeizamen arbeid van de zuivering van het onderwijs. De om vang van dit werk in aanmerking ge nomen. is het een zeer bevredigend re sultaat, dat na enkele maanden «e scno- len langzamerhand weer in dienst kon den worden gesteld ook al verschenen lang niet alle leerlingen dadelijk in hun klas tengevolge van ae uitgebreide eva cuaties, of door gebrek aan schoeisel of voedsel

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6