IJmuider Courant Finland vraagt clementie Spoedige overeenstemming inzake Indië noodzakelijk De vrijlating der politieke delinquenten ©f-ö Jaargang No. Bureaux: Kenneraerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724 Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 18 Augustus 1040 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. weelc 31 ct. per kwartaal f 4. Byrnes en Alexander antwoorden Molotof In tien minuten tjjds heeft de vertegen woordiger van Finland, Karl Enckell, mi nister van Buiicnlandsche Zaken, zjjn plei dooi voor een zachteren vrede ten beste ge geven hy riep de clementie der verga derde volken in voor zyn land, dat met groote moeilijkheden heeft te kampen by zijn pogingen om in de nieuwe omstan digheden een bestaan op te bouwen. Die moeilijkheden zijn voornamelijk te wijten aan de territoriale veranderingen, waar door Finland een grondgebied van onge veer 24.000 vierkante Kilometer verliest, De havenstad Viipuri was een belang rijk import- en exportcentrum, dat prac- tisch geheel Finland moest voorzien. D« provincie Viipuri die van Finland zal wor. den afgescheiden, had 436.000 inwoners, die a'len naar de andere Finsche gebie den zijn uitgeweken. Dit laatste schept on overkomelijke problemen van voeding, huisvesting en bestaansmogelijkheid. De Finsche woordvoerder wees erop dat Finland aanstuurt op een nieuwe politiek van blijvende samenwerking met de Sovjet Unie en dankte tenslotte de overwinnende mogendheden voor de welwillende houding jegens zijn land r.a den wapenstilstand, wat in het bijzonder de Sovjet-Unie en maarschalk Stalir. betrof. Deze korte rede werd uitgesproken in de middagzitting van Donderdag, nadat in de ochtenduren de Tsjecho-SIowaSksche minister Masaryk protest had aangetee- 3cend tegen de Hongaavsche eischen en zijn afkeuring had uitgesproken over het plan van een onderzoekcommissie ten aanzien van de Hongaarsche minderheid in Tsje choslo wakije. Italiaansch duel De Amerikaansche minister van Buiten- landsche Zaken, Byrnes, nam vervolgens voor het eerst tijdens de debatten over de vredesverdragen met de satellieten van de as het woord, om de Vereenigde Staten te verdedigen tegen de aanvallen, die tijdens de debatten op dit land zijn gericht. Hij verzette zich tegen de opvatting van de Sovjet-Unie, dat de ilaliaansche regeering minder democratisch zou zijn dan die van de andere voormalige vijandelijke staten, omdat haar opvattingen afweken van die van de Sovjet-Unie. Byrnes pro testeerde vervolgens tegen de bewering van Molotof, dat andere mogendheden voordeel trachten te trekken uit Italië: „Ilc hoop dat Molotof niet op de Vereenigde Staten heeft gezinspeeld." In de middagzitting kwam ook de Brit- sche afgevaardigde, Alexander, op de Ita- liaansche aangelegenheid terug, waarbij hij in herinnering riep dat de Middelland- sche Zee net tooneei is geweest van het voorspel der invasie en dat de Westelijke geallieerden het volste recht hebben dit gebied in hun zeggenschap te betrekken. Italië zal deze crisis te boven komen er zoodra het verdrag is geteekend, zal En geland zijn invloed aanwenden om Italië als lid van de Vereenigde Volken te doen aanvaarden. De Fransche gedelegeerde Bidault ver klaarde vervolgens, dat ook Frankrijk wenseht, dat de Europeesche landen, die tot dusver nog geen lid zijn van U.N.O.. dit spoedig zullen worden. Het einde van de fascistische dictatuur in Italië maakt het thans mogelijk weer normale betrek kingen met dit land aan te knoopen. Het is de plicht van de conferentie de eerste schreden van Italië te helpen vergemak kelijken. Leningrad moet beschermd worden. In zijn antwoord op de Finsche verdedi ging verwierp Molotof het Finsche ver- Geen revolutieplannen der Palestijnsche Joden Immigranten in hongerstaking Dr. Nahum Goldmann, lid van het be stuur van het Jewish Agency en voor zitter van de bestuurscommissie van het wereld-Jodencongres heeft te Londen verklaard, dat het Jewish Agency bereid is deel te nemen aan besprekingen over het „in kantons verdeelen" van Palestina, mits de verzekering wordt gegeven, dat binnen redelijken tijd een autonome Jood sche staat zal worden opgericht. Hij ont kende met nadruk de waarheid van ge zoek tot wijziging van de in het ontwerp- vredesverdrag gemaakte bepalingen ten aanzien van de Finsch-Russische grens. Hij herinnerde aan het overschrijden van Rusland's Noordelijke grens door de Fin nen tusschen 1918 en 1922, alsmede aan de rol, die Finland aan de zijde van Duitsch- land in den laatsten oorlog heeft gespeeld. Leningrad moet nimmer meer in een ge vaarlijke positie komen, aldus Molotof. Derhalve zijn de voorgestelde grenswijzi gingen noodzakelijk. Het bedrag der her stelbetalingen is zoodanig bepaald, dat herstel van de Finsche industrie mogelijk blijft. Het bedrag der in Leningrad ver oorzaakte schade zou dat der geëischte vergoeding aanzienlijk te boven gaan. De Sovjet-Unie, aldus spreker, wil haar politiek van goede nabuurschap met Fin land voortzetten, mits Finland dezelfde politiek tegenover de Sovjet-Unie voert. Voordat de conferentie met haar eigen lijken arbeid kan beginnen, moet de ple naire zitting nog Mexico, Cuba, Egypte en Albanië hooren dit zal morgen geschie den en beslissen of Iran en Oostenrijk gehoord zullen worden. De „Perzische kwestie' Radio Moskou bracht gisteravond een bericht van het Russische persbureau, waarin de aanwezigheid van Russische troepen aan de Perzische grens wordt ontkend. Het persbureau verwees naar Hoessein Ala, den Perzischen gezant in de V.S., die gezegd heeft dat Russische troepen zich aan de grens van Perzië concentreerden naar aanleiding van het verzamelen van Britsche troepen in Basra. Het persbureau verklaarde gemachtigd te zijn deze be weringen provoceerende verzinsels te noemen. Reuter voegt hieraan toe, dat Hoessein Ala heeft gezegd dat hij het doel van de Russische concentraties niet wist. Britsche no<a aan Perzië. De Britsche ambassade te Teheran heeft in een nota aan het Perzische ministerie buitenlandsche zaken verklaard, dat berichten als zouden de Britsche troepen te Basra zijn geïnstrueerd in bepaalde ge vallen Perzisch grondgebied binnen te rukken, van allen, grond ontbloot zijn. Het luchtvaartterrein Tengc Is weer open-gesteld voor het gebruik met sport- zweefvliegtuigen. Hef woord is aan. Walter r Waar allen gelijk denken, denkt niemand veel. Lippmann: lelijl 2581 mmi Donderdagochtend hebben 25 meisjes van liet .Harrow College" uit Engeland, die hun vacantie iu Heemstede hebben doorgebracht, ecu krans gelegd bij het monument voor de gefusllleerden op do Dreef. Radiorede van minister Jonkman „Wij kunnen ons de tegenwoordige twisten niet langer veroorloven, noch in ons eigen, noch in ons gemeenschap pelijk belang, noch in het belang der internationale verhoudingen. Wij moe ten op korten termijn tot overeenstem ming komen over het Nederlandsehe streven naar handhaving van een ver nieuwd rijksverband en het vrijheids- verlangen der Indonesiërs en daardoor den hand vernieuwen en bestendigen, welke de geschiedenis ons heeft ge schonken. Nog is het tijd om te vervul len. wat de Koninklijke rede van 7 De cember 1942 ons heeft opgelegd". Aldus sprak gistermiddag de minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, mr. J. A. Jonkman, in een radiorede, welke hij hield naar aanleiding van het feit, dat het gisteren een jaar was geleden, dat Japan zich onvoorwaardelijk over gaf nadat zijn asgenooten hem waren voorgegaan. De minister bepaalde zich in het bijzonder tot de situatie in Ne- derlandsch-Indië. Hij zeide o.a. dat de conferentie in Malino heeft aangetoond, hoe in gezamenlijk overleg de weg te ruchten, volgens welke men in Palestina --r- - - - v.i "i massale omwenteling in den zin zou vinden is, waar langs de vruchten der hebben, waarmede men interventie de UNO zou willen afdwingen. „Derge lijke bedreigingen zouden afkomstig kun nen zijn van de Irgoen Zwai. Leoemi. welke op zijn hoogst slechts twee procent van de Joodsche bevolking van Palestina vertegenwoordigt", zeide Goldmann. De immigranten. Uit betrouwbare Joodsche kringen te Tel Aviv verluidt, dac meer dan 1400 ille gale Joodsche immigranten, die zich op schepen ter hoogte van Haifa bevinden, een hongerstaking begonnen zijn. Een schip met 815 illegale immigranten is gisteren te Haifa binnengeloopen. De immigranten weigerden mede Je deelen, vanwaar zij vertrokken waren. Documen ten of kaarten waren niet te vinden. geallieerde overwinning binnen aller bereik zijn te brengen. Het Neder la r.dseh gezag is in de Groote Oost, op Borneo. Bank a en Biiliton teruggekeerd, maar op Java, Sumatra en Madoera leeft men nog altijd onder oorlogsomstandighe den. Daar wordt meer verwoest dan op gebouwd. daar bleef menige verwach ting onvervuld, door dat een nieuwe periode van strijd en ellende begon. Daar kwam uit de Indonesische natio nale beweging een staat in den staat te voorschijn, welke als zoodanig moeilijk te aanvaarden is. Daar verkeert soms het edel streven van het. Indonesisch nationalisme in onwaardige daden. De minister erkende dat vroeger en ooi; nu nog aan beide zijden fouten werden en worden gemaakt, maar on danks alles was de verhouding tusschen Indonesiërs, Chineezen en Nederlanders beter en veelbelovender dan elders, waar zoo verschillende volkeren sa menwerkten. „Tanle" ontvoerde baby Haar liet was om den kinder wagen begonnen Een inwoonster van Delft ging gister middag haar man bezoeken, die in een ziekenhuis ligt. Zij liet een kinderwagen met een baby van een maand in de hal -staan, waar een verpleegster toezicht hield. Eenigen tijd later kwam een juf frouw de hal binnen. „Mijn zuster blijft nog een poosje bij haar man. ik ga zoo lang wel even met de baby wandelen" zei ze tegen de verpleegster. Deze had geen bezwaar, waarop „tante" met kinderwa gen en baby vertrok om niet meer terug te keeren. De wanhopige moeder waar schuwde de politie, maar een terstond on dernomen speurtocht leverde geen resul taten op. In den afgeloopen nacht vond echter een late wandelaar de ontvoerde zuigeling, welke op de stoep voor een huis was neergelegd". Via het politiebureau kreeg de gelukkige moeder haar ontvoerde spruit weer terug. Rechercheurs wisten ook de pseudo- tante od te sporen. Bij haar verhoor kwam aan het licht, dat zij het voorzien had op den kinderwagen en niet op de baby Samen met haar man had zij den wagen in Den Haag verkochtBeiden zijn in arrest gesteld. Weerbericht i der. STIJGING VAN TEMPERATUUR Verwachting geldig van Vrijdagavond Zaterdagavond: Voor het Noorden: ochtend hier en daar nevelig, overigens gedeeltelijk bewolkt. Droog. Zwakke ver anderlijke wind en stijging van tempera tuur. Voor het Zuiden: Meest zwaar be wolkt. Droog. Zwakke tot rhalige wind tusschen Oost en Zuid en stijging van temperatuur. Heeft de minister een nieuwe regeling ontworpen Naar het A.N.P. verneemt heeft de minister van Justitie, na overleg met de procureurs-fiscaal, wijziging gebracht in de door hem gegeven voorschriften betreffende de onvoorwaardelijke buiten vervolging stelling op uniforme wijze van de zoogenaamde „lichte gevallen" door officieren-fiscaal in de kampen en de selccteering der overige zaken (zware en middelzware gevallen) met behulp van de leden der bijzondere gerechtsho ven en de presidenten en voorzitters der tribunalen. Het plan om over te gaar. tot de on voorwaardelijke buiten vervolgingstel ling op uniforme wijze van de zooge naamde „lichte gevallen" heeft de mi nister van Justitie geheel laten varen. Deze gevallen zullen op de tot nu toe gebruikelijke wijze door de procureurs- fiscaal met hun officieren-fiscaal wor den afgedaan. Ook de selecteering der zware en middel-zware gevallen zullen de procureurs-fiscaal met hun officie ren-fiscaal ter hand nemen. De procureurs-fiscaal hebben hunner zijds toegezegd te zullen zorgen, dat voor 1 October de voorgenomen werk zaamheden zullen zijn voltooid en dat dan slechts het door den minister ge noemde aantal dergenen, die voor be rechting door bijzondere gerechtshoven en tribunalen in aanmerking komen, m de kampen zal zijn overgebleven. Naar aanleiding van dit bericht heeft het A.N.P. geïnformeerd bij bet directo raat-generaal voor de bijzondere rechts pleging, waar men antwoordde, dat liet tot de bevoegdheid van den minister va.n Justitie behoort, verandering in zijn plannen te brengen. Berichten, als zou er eenig conflict tusschen het direc toraat-generaal voor de bijzondere rechtspleging en de procureurs-fiscaal bestaan, moeten als onjuist beschouwd worden, daar uiteraard het directoraat- generaal in dezen slechts tot taak heeft de door den minister te geven aanwij zingen en richtlijnen te formuleeren, doch zich niet bezig houdt mei beleids kwesties. De minister van Justitie heeft aan de hoofdredactie van het A.N.P. telefo nisch medegedeeld, dat bovenstaand be richt onjuist was. De minister kon geen aanleiding vin den. deze mededeeling nader te moti- veeren. Britsche troepen op Java Gaan 30 November naar huis Binnenkort zal dn Brilsclie regeer k-g.' aan de Nederlandsehe regeering doen weten, dat zij na 30 November (de limiet, die tijdens de besprekingen in het voor jaar te Londen tusschen den Ncderlarul- schen premier en Altlee is vastgesteld) haar troepen op Java en tc Batavia niet meer zal kunnen handhaven, aldus ver neemt het Fransche persbureau A.F.P. uit doorgaans welingelichte bron. Het verschil in gezichtspunt tusschen. Den Haag en Londen vindt zijn oorzaak in het feit, dat volgens de meening der Nederlanders de nationalistische Indo nesische beweging over haar hoogte punt heen is en aan belangrijkheid heeft verloren terwijl de berichten van den BriLschen inlichtingendienst willen aan- toonen. dat de inheemsche beweging machtig blijft en dat. indien een defi nitief accoord met de gematigde ele menten uitblijft, de extremisten binnen kort aan de macht zullen komen. Hoewel de Britsche troepen bevel hebben gekregen alle politieke actie te vermijden en Engeland, in het bijzon der Sir Archibald Clark Kerr, zich heeft ingespannen een overeenkomst tusschen. de gematigde Indonesiërs en de Neder landers tot stand te brengen, werd de aanwezigheid der Britsche troepen door de Nederlanders beschouwd als een be scherming. Thans schijnt het nagenoeg zeker, dat deze troepen niet tot na het eind van November zullen worden gehandhaafd. Sjahrir kabinetsformateur Radio' Djokjakarta heeft heden bekend gemaakt, dat Soekarno in een op 14 Augustus te Djokjakarta gehouden vol tallige kabinetszitting aan Sjahrir de opdracht heeft verstrekt een nationaal kabinet te vormen, daar „de omstan digheden spoedig weer nol-maal zullen zijn".

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1