De Belgische haringvisscherij Het Roode Kruis in Augustus millionnair Een sprookje herleeft Kanaalvisscherij werd een belangrijk bedrijf De Belgische haringvisscherij is in den loop van de jaren een belangrijke tak van de Belgische visscherjjj-indu- strie geworden en de Nederlandsche haringvisscherij, dat historische bedrijf, ouder dan de weg naar Rome, heeft zich de laatste jaren overvleugeld ge zien door die onzer Zuiderburen, al was dit dan ook het gevolg van de bijzon dere omstandigheden. Deze omstandigheden waren in het kort samengevat aan den eenen kant het stil leggen der Nederlandsche haringvisscherij in de oorlogsjaren en aan den anderen kant de enorme opbrengst der Belgische ijleharingvisscherij in de jaren 19411946, die ongeveer 180 millioen K.G. bedroeg. In België onderscheidt men, volgens een artikel van Ant. van den Abeele in Het Nieuw Visscherijblad twee verschillende "harir.gseizoenen, de zomervangst en de wintervangst. De zomervangst van begin Juli tot einde Septep-iber is de visscherij op de volle haring. uitgeoefend op de Smalls. Fladen en Klondijke, een bedrijf dat parallel loopt met onze trawlharing- visscherij. Deze visscherij kon sedert 1940 niet meer uitgeoefend worden. De op brengst van deze visscherij werd pas van eenige beteekenis in het jaar 1936 toen ruim 2Vs millioen K G. versche haring werd aangevoerd, welke hoeveelheid in 1939 reeds tot 5'/; millioen K.G. was ge stegen. Da wintervangst is de visscherij op ijle haring langs de Belgisch-Fransche kust tot aan het Nauw van Calais. Deze vis scherij wordt in hoofdzaak met kleine kustvisschers uitgeoefend. De opbrengst van deze visscherij was zeer wisselvallig: een goed jaar was 19341935 met een op brengst van 13.163.000 KG. maar het werd verre overtroffen door het seizoen 1943 1944 toen meer dan 58 millioen K.G. in de Belgische havens werd aangevoerd. De vette zomerharing is een uitstekend product voor de rookerijen, eveneens voor het vervaardigen van „volconservende magere ijle haring is in het bijzonder ge schikt voor de inleggerijen en vindt zijn weg naar den consument vooral in den vorm van rolmops of gemarineerde haring. Zoo groot is dikwijls de vraag naar bok king enz. in België, dat nog groote hoe veelheden versche haring uit ons land (IJmuiden) worden betrokken, in 1938 bijv. ongeveer 3 millioen K.G. Het is wel eigenaardig, dat België nooit een rol heeft gespeeld in de ..Groote Vis scherij", de drijfnet-haringvisscherij. die de Hollandsche Nieuwe oplevert. Feitelijk wordt (of werd) deze visscherij naast de Hollanders, alleen door de Duitschers uit geoefend en wel van uit Efhden, Leer, Els- flëth. enz. In 1717 is in Ostende een haringvisscherii bedrijf opgericht, dat vrijgesteld werd van alle inkomende rechten, om met de Hollandsche haring te kunnen concurree- ren. In de litetratuur vinden we later wei nig meer over een Belgische drijfnet- haringvisscherij. Het is mogelijk, dat Os tende voor de ontwikkeling van de haring visscherij wat te dicht bij Duinkerken lag. Tijdens den bloeitijd der Nederlandsche Zwarte handel De Velsensche politie maakt korte met ten met degenen, die hun eigen of anderer tabaksrantsoen clandestien probeeren te verhoogen. Zoo werden eenige dagen ge leden drie personen gearresteerd. Een hoe veelheid sigaretten en shag werd in beslag genomen. Het liep goed af Op den hoek StrandwegHalkade bot ste een bakfiets tegen een vrachtwagen, met het gevolg, dat de bakfiets deerlijk gehavend werd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. AANVOER PEKELHARING. Alhier kwam binnen van de haringvis scherij de KW 138 met 493 kantjes. KW 39 met 680 kantjes, KW 56 met 512 kantjes, KW 2 met 651 kantjes, totaal 2336 kantjes. Groote Visscherij is de eerste helft der 17e eeuw had deze visscherij veel van de Duin kerker kapers te lijden, die zelfs doordron gen tot de reede van Texel en de haven van Enkhuizen. Bij zulk een groote bruta liteit dezer zeeroovers zullen er voor Ostende wel weinig kansen overgebleven zijn. Van de Belgische haringvisscherij kan nog veel_ verwacht worden. Temeer daar ook onze"Zuiderburen zich hoe langer hoe meer op de trawlharingvisscherij gaan toeleggen. En de Belgen zijn groote lief hebbers van haring in 'alle bewerkingen. Voor de groote hoeveelheden, die de ijle haringvisscherij oplevert, is men echter aangewezen op den export, waarvoor in de eerste plaats Frankrijk en Duitschland in aanmerking komen. Het vijf-kringen polo- lournooi van V.Z.V. De deelnemers. De opstellingen van de clubs, die deel nemen aan het vijf-kringentournooi, geor ganiseerd door V.Z.V.. zijn thans bekend en hieruit blijkt, dat ta! van cracks in de Heerenduinen den strijd tegen elkaar zul len aanbinden. Haarlem komt uit met Vrught, doel: Koot (HGVB). Prager (HPC), Swier (VZV) Kollerie (DWR), De Geest (HPC) en Ho- geland (I-IVGB). In dit zevental speelt dus één IJrnuidenaar mee, Het isr een sterk team: Kollerie en Swier waren.beiden re serve voor hel Nederlandsche zevental. De Geest werd j.l. Zondag kampioen van Nederland rugzwemmen, Prager is speler van het Nederlandsche Jeugd-zevental. Voor Amsterdam komen uit: Paerl (Y), doel; Schopman (Y), Kohier (Y). Smits huizen- (AZ). Smit (Y). Van Feggelën (Meeuwen). Rootselaar (Y). Paerl is jaren de doelverdediger geweest van het Nederland-scb zevental. Wij mogen verwachten, dat hij deze plaats weer spoe dig in zal nemen. Kohier is een der be kendste Nederlandsche spelers. Reeds 20 jaar geleden speelde hij in het Neder- landsch zevental, maar hij heeft zijn plaats nu aan een jongere afgestaan. Smitshui zen werd j.l. Zondag wederom kampioen van Nederland schoolslag-zwemmen. Van Feggelen en Rootselaar tenslotte nemen momenteel, dezelfde plaatsen-in het Ne derlandsche zevental in, welke zij in de Heerenduinen zuilen innemen. Voor Den Haag spelen v. Woerkom(Zian) doel: Braasem. v. d. Voet. Claassen en Smol (allen Zian), H. Stam (HZ en PC), en Van Dijk (idem). Van Woerkom heeft een paar maal het Nederlandsche doel ver dedigd. Braasem is thans aanvoerder van het nationale team en een van de beste, zoo niet de beste polospeler van Neder land. Smal speelt ook in het Nederland sche zevental. Stam is pas teruggekeerd uit Australië: vóór den oorlog was ook hij in het Nederlandsche zevental opgenomen. Utrecht: Flotman (UZSC) doel, Heetveld, Bergers (béiden UZSC), Droog (AZ en PC), van Ovérhagen, Memelink en Dorresteijn (allen UZSC). Deze ploeg telt geen spelers van inter nationale klasse. Wel hebben Flotman en Overhagen voor korten tijd in het Nederl. zevental gespeeld. Rotterdam: Mr. Tordoir (SVH) doel. Pol- fliet, Bergsteijn, Tordoir, Smael en Snoek (allen SVH). Korevaar (Merwede). Alleen Korevaar speelt in het Ned. zevental. Alle spelers van het huidige Nederland^ sc'he zevental komen dus naar IJmuiden en daarenboven vele oud-spelers. Het neusje van den zalm zal dus aan de wed strijden deelnemen. Ongetwijfeld zijn de Amsterdammers favoriet voor den eersten prijs. Zaterdag speelt Haarlem tegen een com binatie reserves; Rotterdam tegen Utrecht en Amsterdam tegen Den Haag. Vooral de laatste wedstrijd is van groot belang. De verliezende partij kan echter in de finale komen. Laat ons hopen dat er volop zon mag zijn tijdens de wedstrijden. Dan wordt dit waterpolotournooi een sportevenement dat den bezoekers veel te genieten geeft. Auto met versche haring in beslag genomen Ambtenaren van den CCD hebben in de vischhal een auto aangehouden, die een lading versche haring vervoerde, welke niet gedekt was door de voorgeschreven papieren De in Katwijk thuisbehoorende auto, werd evenals de lading in beslag genomen. STORMVOGELS NAAR KAMPEN. Zaterdag en Zondag a.s. neemt Storm vogels met N.E.C., Velocitas en Sittard- sche Boys deel aan het Kamper Sportpark- tournooi. De opstelling van het elftal kon men ons nog niet geven, maar wel staat vast, dat Schoorl deel van de ploeg zal uitmaken, terwijl Haak door een knie-on gemak niet van de partij zal kunnen zijn. Kraak en Goedhart die Maandag a.s met het Haarlemsch Elftal naar Engeland ver trekken, kunnen nog juist hun medewer king verleenen. Voorts wordt een nieuwe speler, Van Dalen, op de midvoor-plaats geprobeerd. LAATSTE KAN$ VOOR V.V-B. Zondag a.s. zal worden beslist, of de deur van de derde klas voor V.V.B. nóg op een kier blijft staan, of dal zij den Breesapers pardoes voor den neus wordt dichtgesme ten. Dit laatste zal het geval zijn. als V.V.B er niet in zou slagen D.T.S., dat in haar drie beslissingswedstrijden nog geen enkel puntje verspeeld heeft, te kloppen. Bij een overwinning van V.V.B. volgt nog een beslissingswedstrijd. SCHEEPVAART. 15 Augustus. Aangekomen: Stad Vlaar- dingen van Philadelphia, Veni van Bolan- ger. Vulcanus van Alexandrië. Patria van Londen, Clio van Helsingfors, Berkel- stroom van Huil. 15 Augustus. Vertrokken: Glashaven n. Antwerpen, Nautilus n. Londen, Laura Maersk naar Baltimore, Sirius naar Go- thenborg. Egrit naar Rotterdam. Aangekomen te Rotterdam. 15 Augus tus: Bullfinch, stukgoed; Mitra; Deo Glo ria, cement. Conflict opgelost Het conflict, dat te Ostende was ge rezen aan boord van den door Nederlan ders bemanden Poolschen stoomtrawler Polesie is inmiddels opgelost, waarna de trawler naar zee vertrok. Men deelde ons nog mede, dat niet de schipper besloot naar IJmuiden te gaan, doch dat dit geschiedde op verzoek van de bemanning. De Eenheids Vakcentrale deelt ons mede: Door onderhandelingen tussehen den gemachtigde van de Poolsche reede- rij en den vertegenwoordiger der EVC re IJmuiden, is een conflict voorkomen. Er is een gunstige beslissing verkregen voor de Nederlandsche opvarenden. Diefstal van haring De halpolitie heeft twee personen ge arresteerd. die verdacht werden van dief stal van vijf kisten versche De Beatrice ter haringvangst De stoomtrawler Beatrice TJM 118 zal evenals reeds vele andere trawlers, deel nemen aan de haringvisscherij MARKTBERIC HT VAN WOENSDAG Aanvoer 1600 kisten versche visch en 1395 kisten versche haring. aangevoerd door de RO. 15 Antje, die 24.385 besomde. Besommingen overige trawlers 18.698. Verdere besommingen: motorloggers KW 33 f 447. KW168 f 5665; kustvisschers: UK 45 f37, IJM27 f2569. ZA21 f 974 IJM214 f4483. HD18 f3164. Een steur, 37 K.G., aangevoerd door de IJM214 bracht 4.90 per K G. op. Don tlerdag. Aanvoer 1700 kisten versche visch en 2350 kisten versche haring. Besommingen der haringtrawlers Java KW159 f 10940, Katwijk II KW134 f 16202, Irene IJM89 f 13835. Besommingen overige trawlers 25873. Verdere besommingen: kustvisschers IJM213 f395, IJM237 f47, IJM207 f 111. IJM 264 f78, IJM241 f267, IJM202 f141, IJM221 f 1958. KW185 f 91. KW109 f 117. TX29 f 1739 UK86 f59. UK 169 f65, UK85 f66. UK105 f74, UK1 f351, UK143 f58, UK282 f103, KW199 f22. Voor een kwartje een gulden terug Dezer dagen is het Nederlandsche Roode Kruis over het geheele land een grootscheepsche propaganda-actie be gonnen. Huis aan huis werden fleurige foldertjes bezorgd, waarin vermeld wordt, hoe men een reisje naar Indië per Skymaster of een uitstapje naar het buitenland verdienen kan, door alleen maargoed te raden. Het Nederlandsche Roode Kruis, dat thans ruim 500.000 leden telt, moet in Augustus millionair worden. Om dit te bereiken, is bovengenoemde Vedstrijd uit geschreven. waaraan alleen leden of ad- spirant-leden kunnen meedoen. De wed strijd bestaat nu uit het invullen van het aantal nieuwe leden, dat volgens den in zender het Roode Kruis er tijdens de drie actie-dagen (15, 16 en 17 Augustus) bij zal krijgen. Maar dat is nog niet alles. Over het heele land zijn tentjes verrezen (of zullen nog verrijzen) waarin het publiek een chocolade-gulden wordt aangeboden Kerkconcert In de Oude Kerk te Velsen wordt Woensdagavond, 21 Augustus een kerk concert gegeven, waaraan medewerking wordt verleend door Bets Sloboom (so praan), Jo Halsema (viool) en Adriaan Verschoor (orgel). De toegang is vrij. AFHALEN DISTRIBUTIEBONNEN. Voor het afhalen van distributiebonnen in het patronaatsgebouw zijn aan de beurt Zaterdag 17 Augustus de letter V en Maandag 19 Augustus de letters W tot en met Z. Alleen voor inwoners van IJmuiden, Driehuis en Velsen (dorp). voor een kwartje. Overbodig te vermelden dat de opbrengst hiervan geheel ten goede komt aan het Roode Kruis. Op den derden dag wordt een groote collecte voor deze menschlievende instel ling gehouden, welke wij van harte bij ieder kunnen aanbevelen. Waar de zilveren guldens te bemachti gen zijn? Hieronder volgt een lijst van de, in onze gemeente aanwezige tentjes: Ken- nemerplein, Velserduinplein, Zeeweg, hoek Velserduinweg. Driehuizerkerkweg hoek Da Costalaan, Wijkerst raat weg hoek Pels straat, Santpoort Station (garage) en Sant poort dorp (eveneens een garage). Agenda voor Velsen VRIJDAG 16 AUGUSTUS Thalia Theater: Gevaarlijke vingers. 19 en 21 uur. Bioscoop De Pont: Geef 'm de sporen, 20 uur. ZATERDAG 17 AUGUSTUS. Bioscopen als Vrijdag. SANTPOORT JUBILEUM. Donderdag herdacht de heer C. Zaai den dag waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. v. d. Bergs Papierwarenfabriek te Santpoort. De ju bilaris werd toegesproken door den di recteur. den heer E. Kamp, die hem een couvert met inhoud overhandigde Voorts werd hij nog toegesproken door den heer V. Teekamp, die namens het personeel een aquarel aanbood en door den heer H. Kupker namens het kantoorpersoneel. Me vrouw Zaal werd in de bloemen gezet. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 2) Ik kan me nu helaas niet in uw schets verdiepen, beste juffrouw Bratt. Vera heeft me noodig en dan moet ik me haasten, Ben je niet wat al te toegeeflijk, helpen bij het kle-eden voor het feest bij consul Esschental. Aha, het gecostumeerde tuinfeest. Daar heb ik zelf ook een uitnoodiging voor ontvangen. Gaat u er heen? De schilderes keek het jonge meisje met een geamuseerd lachje in haar oogen aan. Eigenlijk moest ik wel, ja, want ik ken den consul van toen hij nog in Ko penhagen woonde. Maar ik voel er veel meer voor thuis te blijven en met ons beidjes je verjaardag te vieren. O, juffrouw Bratt, u'moet dat feest voor mij niet laten loopen! Dat is niet bepaald een opoffering. Als je vijftig bent, is de aardigheid van maskerades er wel af. Je hebt zoo netjes voor me geposeerd, dat ik je op mijn beurt ook wel een genoegen mag doen. Als je moeder en je zuster weg zijn, zullen we een genoeglijk verjaarsfuifje enscèneeren. A-fgesproken? Anne werd rood van blijdschap. Ik ben u zoo dankbaar! Anne, Anne. wat sta je toch weer te treuzelen? Kom direct boven! Anne vloog het huis binnen. Onder het loopen ontdeed ze zich van het leelijke keukenschort. De schilderes keek haar medelijdend na. Anne haastte zich naar de kamer van haar zuster. Een deur werd open getrokken; een mager meisje met zwart haar en gehuld in een kimono, pakte Anne driftig bij haar hand en trok haar het vertrek in, dat zich door een schier fantastische wanorde onderscheidde. Het bed was nog niet op gemaakt, op het versleten karpet lagen schoenen, kousen en ondergoed óveral verspreid: de deuren van de kleerenkast stonden open en jurken, mantels en rok ken puilden naar buiten. Ergens op een stoel lag een Pierettecostuum. Anne sloeg haar handen ineen van ont zetting. In vredesnaam, Vera, wat is dat hier voor een chaos?! Als je hier bent gekomen Qm me de les te lezen, verdwijn dan maar liever meteén! Ik was een oogen blik op bed gaan liggen om frisch i|- zijn voor van avond. Natuurlijk heeft die ezel van een Ursel me weer vergeten te wekken, zoo dat ik m'n tijd verslapen heb. Sta toch niet zoo stom te kijken en help me liever. Eerst mn haar! Heb je den wagen be steld? 't Is al bij half acht; als dat zoo doorgaat, kom ik nog te laat ook! Bedaar, Vera. De wagen is besteld en je zult op tijd klaar zijn. Ga maar voor den spiegel zitten en wind je niet zoo op. Vera Staniecki, Anne's stiefzuster, nam achter haar toilettafel plaats. De spiegel weerkaatste de gezichten der beide, wel zeer uiteenloopende zusters. Anne's smal, fijn gezichtje was in scherpe tegenstelling met hc-t Slavische type van Vera, bij wie het breede voor hoofd, de korte neus en de groote, roode mond domineerden. Anne verpersoonlijkte het teedere, lief tallige meisjestype; Vera was in sommige opzichten leelijk, maar pikant. Zij con stateerde voor de zooveelste maal het verschil tussehen haar en haar zuster en voor de zooveelste maal ook ergerde zij zich, dat dit in haar nadeel uitviel. Anne echter had geen tijd om vergelij kingen te maken. Zij onduleerde Vera met vaardige handen, deed haar de oorbellen aan en wilde juist den tulen kraag van het Pierettecostuum om den bruinen hals van haar stiefzuster leggen, toen deze haar onwillig wegduwde. Laat dat. Dat ding kan je me om doen, als ik het costuom aan heb. Waar heb ik m'n masker nu weer gelaten? Zoek het toch op en treuzel niet zoo! Anne vond het masker. Zij hielp Vera in het costuum en maakte haar schoenen vast. Au, die spang knelt! Wat heb je daar nu weer mee uitgevoerd? Kijk eens, of de naden van m'n kousen wel recht zitten! Anne knielde op den grond, maakte de spang in orde en controleerde de kousen. Niets op aan te merken, Vera. Nou, dan ben ik zoowat klaar. Geef mij de eau de cologne nog even. Hopen- lijk is mama ook al zoo ver. Ze heeft vreeselijk lang werk om zich te kleeden, sinds Eschental haar het hof maakt. Als de wagen nu maar op tijd komt! Op hetzelfde oogenblik klonk het klap pen van een zweep: Anne boog zich uit 't raam. De wagen is er al! Alleen mama nog niet! riep Vera woedend. Ik wou dat die Eschental nu eindelijk maar eens met zijn aanzoek voor den dag kwam, dan bestaat er tenminste een kleine kans, dat ze haar gemoedsrust weer terug vindt en niet meer uren voor haar toilet noodig heeft. Dat eeuwige in angst en vrees leven, dat de consul niet zal toehappen, is eenvoudig onuitstaanbaar. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3