I Blank wafer uit de catacomben en wellen van IJmuiden Franco's economische zorgen nemen voortdurend toe Een kijkje achter de schermen van ons Waterleidingbedrijf De roman van l»e( water. Zoo zouden wij gevoeglijk de geschiedenis kunnen betitelen, die geschreven wordt onder den grond, in den watertoren en in de inge wikkelde rcinrgiiiffsinstallaties, die drinkwater moet iKtssecrcn, alvorens het goed is, om in onze huizen zijn intrede te doen. Een ieder weet, dat leidingwater uit de duinen komt. ÏU.'uir verder wordt niet nagedacht bij den langen weg, die het moet volgen, voor liet blank en helder uit de kraan stroomt. Veisen heeft sinds 1917 zijn eigen water winning. In onze gemeente wordt ech ter geen echt „duinwater" gebruikt, het systeem, dat in het Velsensche bedrijf ge volgd wordt is er een van wellen, diepte boringen en pompputten. Zoo ligt er onder den Wijk-aan-Zeeër- weg op 7 Meter diepte een lange tunnel, waar drie donkere buizen door loopen. Op bepaalde afstanden takken deze pijpen naar links en rechts af en verdwij nen in den grond. Zoo liggen er 13 zooge naamde „pompputten" onder IJmuidens straten, die via een centrale leiding zijn aangesloten op een drietal ruwwaterpom- pen, welke zich in een gebouw aan de J. P. Coenstraat bevinden. Wanneer men door deze catacomben kruipt en het water uit den altijd maar weer gevenden grond ziet zuigen, dan komt even de angst boven, dat deze bron ééns leeg moet raken. Maar de directeur van het bedrijf, de heer M. Kampman, onze vriendelijke gids op den onderaardschen tocht, verzekert, dat het waterpeil onder IJmuiden voortdurend gecontroleerd wordt, zoo dat er geen vrees hoeft te bestaan. Zoo'n tunnel onder het aard-oppervlak is een kostbare historie. Daarom heeft men, toen de zoojuist beschreven pomp putten niet meer in de waterbehoefte kon den voorzien, in IJmuiden 8 en in Drie huis 10 z.g. diepboringen verricht. In deze putten hangen diepwelpompen, waarvan de motoren (elke pomp heeft hier in afwij king van de putten, zijn eigen aandrijving) in de bekende paddestoelen op het water leidingterrein zijn gemonteerd. Hiervan daan wordt het water eveneens afgezogen door de reeds genoemde ruwwaterpompen. Het water komt boven den grond. Het kostelijke nat is dus „binnen". Maar het bevat nog een heele reeks veront reinigingen, zooals ijzer, mangaan en koolzuur, die er uit moeten. Een batterij reusachtige, aiumi- niumkïeurige fiiters zuigt "t water langs lava en kies, waar het ijzer in groote vlokken blijft han. gen. In den sproei- kelder wordt de Co2 aan de lucht gebon den, zoodat we geen spuitwater uit de kraan kunnen tap pen. Nog is het vocht niet rein: in ont- manganingsfilters, die eveneens met lava en een laagje bruinkool gevuld zijn, wordt 't man gaan, vastgehouden. Meten zonder meetlat Om aan de weet te komen, hoeveel wa ter naar boven is gehaald, stroomt de ge zuiverde straal door een meetinstallatie, welke precies het aantal verwerkte ku bieke meters noteert. In IJmuiden hebben we een bak van 2000 M3. inhoud (veel grooter dan het watertoren-reservoir) die het gewonnen nat verzamelt, voordat het gaat klimmen' Een automatische pomp, die feilloos op den waterstand in den toren reageert, perst het water 45 Meter de hoogte in, waar het wordt opgevangen in een andere bak, waar 550 M3. water hoog boven den De 45 M. hooge watertoren. 1945 Deze statistische voorstelling van liet. waterverbruik in de afgeloopeü jaren leert ons, Mat 1942, 1943 en 1944 een record-productie boekten. Dit werd hoofdzakelijk veroorzaakt door de Dnitsehers, die groote hoeveelheden water afnamen. Ter verduidelijking «licne, dat in de linker kolom het ver bruik in honderdduizenden kubieke meters is aangegeven. Als moeder-de-vrouw haar aardap- pelpan onder de kraan houdt, denkt zij er niet bij na, waar en hoe het zuivere nat gewonnen wordt. Als in fabriek of werkplaats duizenden li ters water verbruikt worden, gaat dit zonder nadenken: de kraan is ge duldig. Toch komt dit leidingwater niet „zoomaar" uit kraan of buis; er moet eerst heel wat gebeuren, voor dat de aardappelpan, de werkplaats of de fabriek hun water krijgen. Van dit vele iverk en de groote kosten vertelt ons artikel over de Veisen- sche waterleiding. grond bewaard wordt. Daar ondergaat het een laatste reiniging: egn betonnen trap bindt de overgebleven resten koolzuur aan de lucht. Oorlogs-water-weeën Het geheele bedrijf is electriseh inge richt en de oorlog heeft ook hier zijn eigenaardige moeilijkheden gebracht. Toen de stroom stagneerde, heeft men zich be holpen met een grooten gasmotor, die op zijn beurt plaats moest maken voor een De heer M. Kampman, die sinds 192: als onder-directeur en sinds kort als directeur zijn beste krachten aan ,,Gas en Water" gaf. houtgasgenerator, om de benoodigde eïec- triciteit op te wekken. Onnoodig te zeggen, dat vele mannen vele uren houtjes moes ten hakken voor de enorme „noodkachel- tjes" die in een schuur stonden opgesteld. Bovendien veroorzaakten bombardemen ten en Duitsch vandalisme groote schade aan het buizennet, welke echter met man en macht werd gerepareerd. Uitwisselingsplannen Wij polsten den heer Kampman over de toekomstplannen in verband met den aan te leggen Kanaaltunnel. Er komen, volgens onzen zegsman, met tertijd „uitwissclingslcidingen" door den tunnel, waardoor van Noord naar Zuid gas en in omgekeerde richting water zal wor den overgebracht. Regeeringswijziging als oplossing'! De economische omstandigheden in Spanje gaan zoo sterk achteruit, dat bepaalde Spaansche kringen schijnen aan te dringen op een verandering in de regeering, als eenig middel om het land te verlossen uit zijn internationale isolatie en het te bevrijden van de in wendige spanning, die zijn welzijn be dreigt. Een correspondent van de „O b s e r- ver" merkt op, dat Franco's economi sche politiek dé typische kenmerken draagt van een politie-staat. De begroo ting van uitgaven over 1946 beloopt 11.322 miliioen pesetas en daarvan zal 6330 miliioen alleen al ten goede komen aan de gewapende macht en het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken, welks voornaamste taak de controle over de politie is. Deze onproductieve wijze van geld besteden heeft Franco's economie be nadeeld. Het groeiende tekort is tot nu toe opgevangen door binnenl. leeningen, welker rente en aflossing een post van 2110 miliioen pesetas op de begrooting rvoodig maken. De bankbiljettencircu- latie die in 1936 4500 miliioen pesetas bedroeg, is opgeloopen tot 9400 miliioen in 1939, 12900 in 1941. 17000 in 1944 en 18000 miliioen in 1945. Ze is dus sinds 1936 met 400 procent toegeno- Record-oogsten en ontevreden boeren De Vereetnigde Staten halen op het oogenblik hun grootsten oogst uit de geschiedenis binnen. In het Westen is het graan reeds geoogst en de fabelach tig rijke graanstaten van het Midden westen staan voor den record-oogst van mais. Ook tabak, pruimen, vele groenten beloven orngekend-groote oog sten, terwijl die van haver, rijst, aard appelen, peren, kersen, suikerriet vrij wel een record vormen en bijdragen tot den buiitengewonen overvioedigen oogst in dezen tijd nu de heele wereld om voedsel schreeuwt. De 12 miliioen boeien dei- Vereenig- de Staten echter zijn niet tevreden. Zij maken zich ongerust over hun economi sche vooruitzichten. De markt-toestan- den worden beïnvloed door abnormale oorlogsgevolgen. De voornaamste bron nen van ontevredenheid voor den Ame- rikaanschen boer zijn: het gebrek aan machines hoofdzakelijk ook aan trans port per rail, de niet te voorziene gang der prijzen in landbouwbenoodigdhe- den voor de komende jaren, ongerust heid over een mogelijke inflatie der landprijzen, terwijl de boeren zich bo vendien veel zorgen maken over het beheer hunner landen in een tijd van voortschrijdende mechanisatie en invoe ring van allerlei nieuwe wetenschap pelijke methoden. Politieke waarnemers in de Staten, aldus Un. Press, verwachten dan ook dat de gevoelens der boeren van be- slissenden invloed zullen zijn in de con gresverkiezingen die 5 November ge houden worden. men. De goederenproductie daarente gen heeft haar peil van voor den bur geroorlog nog niet bereikt. Hoewel de statistische opgaven in het tegenwoordige Spanje niet erg nauwkeurig zijn, toonen de cijfers van het Statistische departement in Ma drid dat de kosten van het levenson derhoud in het algemeen met 300 pro cent gestegen zijn sinds 1936, terwijl de loonen en salarissen ongeveer een 55 procent omhoog zijn gegaan. BUITENLANDSCH CREDIET. Een van de ernstigste symptomen van de Spaansche situatie is het gebrék aan buitenlandseh crediet.. speciaal in dol lars en ponden. Het land is niet in staat de machines te koopen, waaraan zijn industrie, landbouw en zijn verkeers wezen zoo'n behoefte hebben. En het is niet moeilijk te begrijpen welke uit werking dit heeft na den langen bur geroorlog. De correspondent van de „O bser- v e r" geeft als zijn meening te kennen, dat weliswaar de ontvredenheid over den toestand groeit, maar dat er toch geen massaal verzet verwacht moet worden. De zekerheid, dat een opstan dige beweging met geweld onderdrukt zou worden en de herinnering aan de gruwelen van den burgeroorlog hou den de menscnen daarvan terug. Er wordt eerder gedacht aan een behoed zame manoeuvre van bepaalde militaire, kerkelijke en commercieele kringen, die meenen, dat Franco's verdwijning hulp uit het buitenland mogelijk zou maken. FRANCO'S HOUDING. Men meent, dat Franco op twee ma nieren dit gevaar het hoofd zou kun nen trachten te bieden. De eerste is een herziening van zijn regeering, die naar men zelfs zegt al in overweging is. Hij zou den invloed van de Accion Catoliea, de kleine, maar invloedrijke katholieke actie willen versterken en posities wil len aanbieden aan drie monarchisten, die zijn regiem nog willen steunen. De belangrijkste benoeming zou zijn van Carceller tot minister van Financiën. Carceller is vroeger minister van Han del geweest. Hij is lid van den Falanx en wordt aangezien voor den rijksten man van Spanje. Hoewel zijn benoeming bij de massa waarschijnlijk niet populair zou zijn, schijnen Franco en zijn naaste mede werkers te hopen, dat Carceller met zijn relaties in Amerikaansche en Brit- sclie zaken -kringenin staat is Spanje aan de boitenlandsche leeningen te helpen, die het zoo dringend noodig heeft. De andere oplossing, die Frhnco zou kunnen zoeken is een nieuwe poging om den kroonpretendent, Don Juan, over te halen de Spaansche kroon te aanvaarden onder de voorwaarden, die Franco stelt. Hoewel er in die richting pogingen gedaan worden, is er tot nu toe geen teeken. dat Don Juan zijn voornaamsten eisch dat eerst Franco al zijn macht neerlegt heeft prïïs ge geven. „Westerdam" bracht belangrijke gasferï New-Yorksche bladen interviewen Nederlanders' De New-Yorksche bladen besteden veel aandacht aan de aankomst van de Wes terdam van de HollandAmeriikalijn, die behalve een zending bloembollen ten waarde van 5 miliioen dollar, ook enkele vooraanstaande Nederlanders naar de Staten bracht, namelijk dr. J. H. v. Royen, den vroegeren minister van Buitenland- sche Zaken, en dr. A. Loudon, Neder- landsch ambassadeur te Washington, als mede den bekenden geoloog professor Vening Meinesz. De New-York Times had een onderhoud met dr. Van Royen, die met vrouw en vier kinderen voor een zes-maandsch bezoek naar de Vereenigde Staten is gekomen. De ex-minister toonde zich optimistisch over de Parijsche Vredesconferentie en voor spelde dat deze een succes zal worden, zoodra zij eenmaal de moeilijkheden der procedure-kwesties overwonnen zal heb ben. De Duitsche kwestie achtte dr. Van Royen van het grootste belang voor Neder land, wegens de nabijheid van dat land en wegens den Duitschen aanval op Neder land. „Wij houden niet erg van de Duit- schers, na wat zij gedaan hebben", aldua dr. Van Royen volgens de New York Times „maar wij wenschen geen wraakzuchtigen vrede. Eén ding is echter belangrijk: dat Duitschland nooit meer een aggressieven oorlog kan beginnen." Dr. Loudon toonde zich tegenover den verslaggever van de New York Times enthousiast over den voortgang dien hij sinds zijn laatste bezoek aan Nederland daar had geconstateerd. „Holland ruimt de oorlogsellende op en gaai aan 't werk", zoo zeide hij. Onze ambassadeur was in net bijzonder opgetogen over Rotterdam, waar een moderne stad herbouwd zal wor den sinds het centrum in 1940 door de Duitschers werd verwoest. K.N.A.C.-HANDBOEK 1946. Na een onderbreking van vijf jaren is thans weer het Handboek van de Kon. Ned. Automobiel Club verschenen. Het is nog be scheiden van omvang (108 bladzijden) maar het bevat toch zeer vele gegevens, welke het juist voor dezen overgangstijd tot een nut tige vraagbaak maken, zelfs voor den niet- automobilist. Het geeft antwoord op tal van vragen als b.v. over de huurprijzen voor per sonenauto's, hoe men een rijvergunning krijgt, waar zich de natuurbaden en de voor het publiek opengestelde landgoederen be vinden. welke pont- en veerdiensten er zijn met de daarvoor geldende tarieven. Verder bezit het lijsten met adressen der Nederland- sche diplomatieke en consulaire vertegen woordigers in het buitenland en van de buï- lenlandsche gezantschappen en consulaten in ons land. benevens uitvoerige gegevens voor hen. die naar het buitenland willen reizen. Daklooze Engelschen helpen zichzelf Zij, die te Londen begonnen zijn op eigen gezag beslag ie leggen op voorma lige kampementsbarakken, hebben reeds tal van navolgers gehad. Het begon in het kamp Vac'ne te Chalforn St. Gilles waar zoogenaamde „Nissen Huts" aan Po len, die met Italiaansche vrouwen ge huwd zijn en elk oogenblik in Engeland terugverwacht worden, waren afgestaan. Engelsche gezinnen, die al geruimen tijd naar onderdak hebben uitgezien, verna men met groote ontstemming, dat de ba rakken aan buitenlanders zouden worden afgestaan en het gevolg van een en ander was, dat verschillende Engelsche gezin nen zich naar de betrokken „Nissen Huts" begaven en zich daar vestigden. De mili taire autoriteiten hebben tot dusverre nog niet ingegrepen en de Polen die intus- schen waren aangekomen legden rustig beslag op de hutten die waren overge bleven. Den laagten gegadigden is echter door Pooische militairen toegang gewei gerd. Een ander contingent Polen arriveerde te Beech Barn om daar beslag te leggen, op de beloofde „hutten", maar ook hier hadden zich reeds ongeveer negen Engel sche gezinnen gevestigd. Verder wordt gemeld, dat arbeiders uit fabrieken te Coventry, die op een lijst van 10.000 gegadigden voor onderdak staan en van de actie te Camp Vache hoorden, eveneens beslag gelegd hebben., op een verlaten militair kampement na bij Fillongley in "Warwickshire. De eersten vormden al dadelijk een kampwacht om te voorkomen, dat schade zou worden aangericht en toe te zien dat geen gebruik werd gemaakt van electriciteit aangezien de militaire autoriteiten zulks verboden hebben. Deze „squatters" zooals men deze lieden hier nu noemt, werken nu met pe troleum als brandstof om te. koken. Ze stuiten vrijwel overal op gebrek aan be hoorlijke latrines en soms ook op onvol doende watervoorziening. Tot dusver hebben regeering. plaatselijk bestuur, noch militaire autoriteiten ingegrepen. 22 gezinnen hebben beslag geleed op verlaten militaire barakken in Wattham, nabij Grimsby. De Duitsche kustvloot wordt verdeeld Volgens een bericht in „NOTges Handels og Sjöfartstidende" zal dc Duitsche kust- vlooi worden verdeeld. Ongeveer 75 van: het aantal schepen zal worden overgedra gen aan de Britsche bezettingszone: 12 is voor de Russische zone. terwijl de zone welke door Amerika bezet is. eveneens pl.m. 12 krijgt toegewezen. De Fransche 2one krijgt geen vaartuigen toegewezen, aangezien zich hier geen havens bevinden. Het totaal aantal kustschepen. dat moet worden verdeeld, bedraagt 427 stuks, met een gezamenlijken inhoud van 265.000 ton..

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2