FLITSEN Een sprookje herleeft IJ MUI DEN De nieuwe schepen voor de Nederland Naar ons wordt medegedeeld is de af levering van het voor de Mij „Nederland" te Chester (U.S.A.) gebouwde s.s. Drenthe vertraagd en zal dit thans op zijn vroegst op 26 Augustus a.s geschieden. Het s.s. „Gelderland", dat eveneens te Chester in aanbouw is, zal in het laatst van September gereed zijn voor de proef vaar» bevestiging en intrede Ds. 3. v. d. Berg Na een bijzonder korten vacature-tijd werd Zondag een der predikantsplaatsen in de Ned. Herv. Gemeente van IJmuiden- Oost weer vervuld door de bevestiging en intrede van ds. J. v. d. Berg, overgekomen uit Vlijmen (N.B.). Het mooie kerkgebouw was in beide diensten vrijwel geheel ge vuld met een aandachtige schare. Des morgens trad als voorganger op de consulent ds. J. A. Peters van Beverwijk, met een prediking naar aanleiding van Handel. 9:20, aan het einde waarvan de bevestigingsplechtigheid plaats vond, waar bij de gemeente haar nieuwen herder en leeraar Ps. 119:9, eenigszins gewijzigd, toe zong. Na een hartelijke toespraak van den bevestiger werd de dienst beëindigd en zong de gemeente Ps. 134:3 In den middagdienst, waarin het ge meentebestuur vertegenwoordigd werd door de heeren F. P Vermeulen en W. Chr. Suwerink, waren tevens aanwezig vertegenwoordigers van het classicaal- en het ringbestuur, van de aangrenzende ge meenten en van de Oud-Katholieke, de Gereformeerde en de Chr. Gereformeerde Kerken ter plaatse, alsmede van het inter- neeringskamp en de beide ambtsvoorgan gers: ds. Erdman en ds. Lagefweij. Dr. v. d. Berg sprak zijn intreerede uit naar aanleiding van 1 Cor. 3:9. In Paulus' ■woorden „want wij zijn Gods mede-arbei ders" zag hij de roeping van den predi kant, in het „Gods akkerwerk en Gods gebouw zijt gij" zag hij plaatsbepaling en zekerheid der gemeente Aan het slot dankte de predikant de of- ficieele gasten voor hun belangstelling, den consulent en de besturen der ge meenten voor hunne medewerking en riep hij de medewerking voor de toekomst in van allen. Namens den kerkeraad sprak ds. Peters nog een welkomstwoord en zong de gemeente Gez. 263:1. SCHEEPVAART. 17 Augustus aangekomen: Ned. m.s. Am- stelstroom, van Londen n. Amsterdam; Zw. s.s. Norden van Malmö naar Amsterdam; Am. s.s. J. D. Ross, van Philadelphia (84 dM. diepgang); Noorsch s.s. Dux. van Hom- melvick naar Velsen; Noorsch s.s. Maij- land, van Oslo naar Amsterdam. 17 Augustus vertrokken: Am. s.s. James Wetmore naar New-York; Eng. m.s. Dur- ward naar Rotterdam; Ned. s.s. Noordwijk naar Rotterdam; Ned. s.s. Ganijmedes naar Londen; Ned. m.s. Patria naar Antwerpen; Ned. m.s. Berkelstroom naar Hull; Ned. m.s. Eemstroom naar Plymouth; Noorsch s.s. Veni naar Emden; Ned. m.s. Jans naar Londen. 18 Augustus aangekomen: Ned. m.s. He lena van Aalborg voor Amsterdam; Deensch s.s. Thyra van Hudiekvall voor Zaandam; Ned. m.s. Tim van Rotterdam voor IJmuiden; Ned. m.s. Regea, van Lon den naar Amsterdam. 18 Augustus vertrokken: Ned. m.s. Mr. Linthorst Homan naar Rotterdam. De „Oranje" Hoewel het aanvankelijk in de bedoeling heeft gelegen om het m.s. „Oranje", dat omstreeks 14 September te Amsterdam verwacht wordt, voorloopig uit de vaart te nemen, teneinde de passagiersinrichting wederom in den oorspronkelijken staat te rug te brengen, is dit tijdelijk uitgesteld. De „Oranje" zal waarschijnlijk eind Sep tember van Amsterdam weer naar Indo nesië vertrekken. UITBREIDING VAN DE PORTUGEESCHE KOOPVAARDIJVLOOT Volgens een bericht in „Lloyd's List" 2al de Portugeesche koopvaardijvloot uit gebreid worden met 31 schepen, met een gezamenlijken inhoud van niet minder dan 206.300 ton. Van deze 31 schepen worden er 12 op Engelsche werven gebouwd. Mientje heeft hem be zworen, niet naar moeder toe te gaan, zij doet een middag dutje vraagt hoe ze weet, dat moeder nu slaapt, misschien is ze nu juist wakker; hij gaat kijken opent de deur ei gluurt naar binnen fluistert „moeder" met een doordringende stem loopt op de teenen naar binnen om zeker te zijn dat haar oogen beusch dicht zijn buigt zich over het fluistert: „Moeder, bed heen en ademt slaap je?" moeder in het gezicht komt naar buiten en geeft toe dat moeder slaapt (terwijl moeder vergeefs probeert haar dutje te hervatten). Meer stations van de radiodistributie? De radio-distributie abonnés in Haarlem zullen dezer dagen weer drie stations over hun aansluiting kunnen beluisteren. Daar felsen zijn muziek uit Haarlem ontvangt, hebben wij ons licht eens opgestoken bij de bevoegde personen. Men kon ons mededeelen, dat al het mogelijke gedaan wordt om bin nen afzienbaren tijd alle onder Haar lem ressorteerende distributienetten drie en zelfs vier stations te geven. De moeilijkheden, die een vlotte uitvoering van deze plannen in den weg staan, worden gevormd door onvoldoende ver sterkers en andere materialen. AANVOER VAN PEKELHARING. In de week van 3 tot en met 9 Augustus kwamen in Scheveningen binnen 22 motor- loggers met 13500 kantjes pekel- en steur- haring. De totale aanvoer in Schevenin gen steeg hierdoor tot 76000 kantjes. De aanvoer der 12 Katwijker loggers be droeg 6215 kantjes. In Vlaardingen werd in de verslagweek geen haring aangevoerd. Er worden in ge noemde haven echter flinke aanvoeren verwacht. Gereformeerde Kerk De kerkeraad der Gereformeerde kerk van Velsen heeft geen succes ge had bij zijn bezoek aan kolonel ds. De Kluijs, betreffende de aanwijzing van ds. Van Nood als geestelijk verzorger op een reis van een detachement mili tairen naar Ned.-Indië, waardoor diens arbeid als predikant te Velsen bijna twee maanden later zou kunnen begin nen dan is bepaald. De kerkeraad zal zich nu schriftelijk wenden tot het bu reau voor de geestelijke verzorging van militairen, met het verzoek ds. van Nood in September van verderen mili tairen dienst vrij te stellen. R.K. Velsen-Noord viert feest Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de parochie van St. Joseph is door verschillende feestelijkheden, welke niet minder dan tien dagen in beslag nemen, een prachtige herdenking georganiseerd, waarvan Zondag een hoogtepunt werd gevormd door een plechtige hoogmis in de fraai versierde parochiekerk. Donderdag heeft het herdenkingsfeest een aanvang genomen met de opening van het kerkelijk triduum door Rector Bangert van Wijk aan Zee, die de pre dikatie hield in verband met het be staan sfeest. Dit triduum werd Vrijdagavond voort gezet om direct daarna gevolgd te wor den door de opening van de „fancy fair", welke met het doel om de kosten van het kerkelijk feest en kinderspelen te bestrijden, werd gehouden in het gymnastieklokaal van de R.-K. Meisjes school aan de Corverslaan. De organi sator, de heer J. Harsveld, heeft er slag van orn met alle mogelijke kleine ker misvermaken niet alleen de jeugd, maar ook de ouderen bezig te houden. De R.-K. Harmonie „St. CaeciLia" zorgde met pittige en vroolijke wijsjes voor muzikale intermezzi, die goede waar deering kregen. Aan de versiering van het 40 jaar oude kerkgebouw zijn kosten noch moei ten gespaard. Een prachtig effect is ver kregen door toepassing .van flood light bij avond. Zeer fraai is de inwendige kerkversiering met de geleende ronde pilaar-draperieën van de Haarlemsche St. Bavo. Tijdens de nog komende feestdagen is het fraaie interieur des avonds tot 10 uur openbaar te bezich tigen, waarvan reeds zeer velen een druk gebruik maakten. De plechtige herdenkingsdag. Een plechtige Hoogmis vormde Zon dagmorgen een hoogtepunt van het St. Josephparochiefeest. De eeredienst werd geleid door Deken A. H. M. J. Homulle van Leiden, de eenig overlevende van de vroegere parochieherders van Vel sen-Noord, geassisteerd door den hoog- eerw. heer Prof. Straathof van het Se minarie Hageveld als diaken en Father H. Nederhoi als sub-diaken. In den namiddag werd het plechtig Lof gehouden, waarbij Rector Bangert bij de sluiting van dit kerkelijk triduum in de feestpredikatie een overzicht gaf van hetgeen in de voorbije veertig ja ren aan de parochie van Velsen-Noord is gepasseerd om voorts den gestadigen bloei te roemen, doch ook de groote moeilijkheden van kerk en parochianen in oorlog en evacuatie te schetsen. Een plechtig Te Deum besloot het geheel, waarmede de St. Joseph-parochie dit eerste hoogtepunt in haar feestelijkhe den beëindigde. Dinsdagavond wordt in gebouw „Con cordia" een officieele receptie gehou den, waarna Woensdagmiddag op het Kinheim-terrein kinderspelen plaats zullen hebben. Kleinhandelaren in visch willen haringgrossiers uitschakelen In de onlangs in Utrecht gehouden ver gadering van kleinhandelaren in visch werd ook besproken een voorstel van het Bedrijfschap voor Visscherijproducten. om de grossiers in te schakelen in de distri butie van haring. Na een uitvoerige dis cussie werd besloten, het Bedrijfschap mede te deelen, dat de detailhandel in visch het ongewenscht acht, dat de detail- bandelaren gedwongen worden, hun ha ring te betrekken via grossiers. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY De schilderes sloeg geërgerd met het echetsboek op haar vlakke hand. Anne, die toegeeflijkheid van jou maakt me razend. Je lijkt wel niet wijs om je die tyrannie te laten welgevallen. Je moet je daartegen verzetten en be hoorlijk van je afbijten. Je moet een voudig Boven aan de trap verscheen het grijze hoofd van Ursel. U bent een vrouw, die wat van de wereld gezien heeft, juffrouw Bratt, zei 2e, en dan moet u ook weten, dat niet alle menschen gelijk zijn. Juffrouw Anne behoort nu eenmaal tot die fijne, weer- Jooze naturen, die hun ellebogen niet weten te gebruiken. De een kan krabben en bijten, de ander kan dat niet. Mijn Annetje weet haar nagels niet op tijd uit fe slaan, maar op haar verjaardag zal ze tenminste rust hebben. De oude dienstbode streelde het meisje teeder over het blonde haar. Vier jij nu maar prettig je verjaar dag met juffrouw Bratt, Anne. De oude Ursel zal den rommel wel opruimen en de rest doen. Alleen zul je me het zilver even moeten geven, want daar kan ik niet bij. Toen Anne nog aarzelde, pakte Ursel haar eenvoudig bij de hand en trok haar met zich mee. Over een kwartiertje stuur ik juf frouw Anne naar u toe, beloofde, zij de schilderes, die haar goedkeurend toe knikte. Mevrouw Olga Staniecki was tweemaal getrouwd geweest. Haar eerste echtgenoot was jonkheer Falke, de vader van Anne. Na diens overlijden was zij een tweede huwelijk aangegaan met den operette zanger Staniecki. Deze laatste had zijn echtgenoote wel verzorgd achtergelaten. Daarbij kwam nog een klein kapitaal, dat Anne van haar vader had geërfd en dat zich in handen van haar moeder bevond. Van dit geld had Olga Staniecki met haar beide dochters onbezorgd kunnen leven, maar zij was een onrustige natuur, die moeilijk op een plaats kon blijven. Vaak ging zij met haar beide dochters op reis. 's Zomers was zij een bekende ver schijning in gerenommeerde badplaatsen en ontspanningsoorden; 's winters trok zij met de meisjes naar de Rivièra. Bij al deze uitstapjes keek mevrouw Olga naarstig uit naar een goed gesitu eerden heer van middelbaren leeftijd, wien zij de rol van echtgenoot nummer drie had toegedacht, want mevrouw de Wed. Staniecki dacht er met haar vier en veertig jaren niet aan de kans op een derde, en zoo mogelijk eenigszins voordee- lig huwelijk opgebruikt te laten voorbij gaan. Helaas echter schenen de goed gesitu eerde heeren, die bereid waren een we duwe met twee volwassen dochters hart en hand te schenken, uitgestorven te zijn. Na afloop van het derde jaar van haar weduwenstaat was de uitverkorene al thans nog steeds niet komen opdagen, terwijl daarentegen het „bedrijfskapitaal" waaruit deze ontdekkingsreizen moesten worden gefinancierd danig was geslonken. Langdurige vacanties van drie personen eischen nu eenmaal veel geld. Maar eindelijk scheen het geluk haar dan toch weer toe te lachen. Tijdens een zomerverblijf in de Duit- sche badplaats Homburg maakte mevrouw Olga kennis met den heer Van Hazelen. Deze meneer Van Hazelen was een zeer correct en innemend man met allerchar- mantste manieren en iets jonger dan me vrouw Staniecki, hetgeen deze echter geenszins als een beletsel beschouwde om de kennismaking verder voort te zetten. Hij was zeer vrijgevig met bloemen en doozen bonbons, met schouwburg- en concertkaarten en wist buitengewoon in teressante bijzonderheden van Java te vertellen, waar hij aan het hoofd stond van een bekende cultuuronderneming. Mevrouw Olga, die Java slechts uit haar schooljaren kende, had weliswaar nooit van den naam dezer maatschappij gehoord maar in gedachten waande zij zich reeds de machtige gebiedster over uitgestrekte suiker-, thee- en rubberplantages Plotseling het was juist de dag vóór dien, waarop de verloving publiek zou worden gemaakt geraakte me neer Van Hazelen in pijnlijke geldver'egenheid. Na tuurlijk verklaarde mevr. Staniecki zich onmiddellijk bereid hem voor een paar dagen een vrij behoorlijke som te leenen en merkwaardigerwijze was meneer Van Hazelen sindsdien spoorloos verdwenen- In zijn plaats vervoegde zich ai spoedig de politie bij mevrouw Staniecki. die zich in bijzondere mate voor haar protégé bleek te interesseeren. en van wie zij ver nam dat hij eigenlijk eenvoudig Jansen heette en dat hij niets meer of minder dan een geraffineerde, bij de justitie van alle hoofdsteden in Europa bekende op lichter was. Na deze onaangename ervaring, welker eenige gunstige zijde hierin bestond dat zij mevrouw Olga weer iets had geleerd, was deze niet veel anders overgebleven dan de bres in haar vermogen te becijfe ren en daarbij was zij tot de conclusie gekomen, dat de uitstapjes naar bekende badplaatsen en de Cöte d'Azur voorloopig tot het verleden zouden behooren. (Wordt vervolgd-1

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7