Aanslag op een taxi-chauffeur te Halfweg Truman spreekt zich over Palestina uit Hs Luidsprekers Daders, na achtervolging gegrepen Zaterdagmiddag 3 uur stonden drie Ha genaars voor het Centraal Station te Am sterdam. Na eenig dralen stapten zij in een blokband-taxi en verzochten den chauf feur (W. S. geheeten) naar Halfweg te Tijden. Toen de auto dit dorp naderde, gaven de passagiers opdracht den Osöor- perweg in te gaan en daar te stoppen om af te rekenen. De chauffeur verliet den wagen en opende het portier, niets kwaads vermoedende. Plotseling trok een der pas sagiers een revolver en loste een schot op den chauffeur. Ernstig gewond en hevig ontdaan zocht de chauffeur zijn toevlucht in een nabij gelegen villa. Intusschen hadden de Hagenaars de auto vol gas ge geven en reden in snelle vaart in de rich ting Sloten weg. Later is de taxi weer via de Sloterbrug langs de Ringvaart in de richting Halfweg gereden. Intusschen was natuurlijk de politie ge waarschuwd. Naar alle omliggende ge meenten werd het bericht doorgegeven om de auto aan te houden en de daders in arrest te stellen. Toen de taxi nabij Zwanenburg gekomen was. kwam de wagen, door de groote snel heid. in den berm van den weg terecht, waardoor hij bleef steken. Een boer wilde de Hagenaars helpen, maar omdat die zoo r.erveus optraden, kreeg hij achterdocht, dat de auto wel eens gestolen kon zijn. De Reünie van ex-gijzelaars te St. Michielsgestel In het voormalige gijzelaarskamp, het seminarie „Beekvliet" te St. Mi chielsgestel is Zaterdag een reünie gehouden van ongeveer 800 ex-gijze laars. Onder hen bevonden zich o.m. oud minister-president prof. ir. W. Scher- merhorn en minister Prof. mr. P. Lieftinek. De bijeenkomst stond onder voorzit terschap van mr. Van der Heyden, burgemeester van Drunen. De burge meester van St. Michielsgestel, mr. Francissen deelde mede. dat het vol- .gende jaar in de dorpskerk een ge denksteen zal worden onthuld ter herinnering aan de voormalige bewo ners van het gijzelaarskamp. Oud-mi nister Schermerhorn heeft goede her inneringen opgehaald aan het kamp leven, maar ook herdacht hij in gevoe lige bewoordingen 8 gijzelaars uit het kamp die gevallen zijn. Verder wees hij den ex-gijzelaax-s erop. dat zij zich niet als bevoorrechte Nederlanders moeten beschouwen. Hij sprak zijn waardee ring uit voor de groote diensten van den medischen staf van het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch, van het Roode Kruis, van enkele moedige ambtena ren der P.T.T. in Den Bosch en van den wachtmeester der rijkspolitie Hen driks en Oisterwijk. Prof. dr. W. Asselbergs heeft de poëzie en den humor van het kamp leven belicht. De heer A. Kok gaf de indrukken weer van de laatst achtergebleven groep van ongeveer 140 gijzeiaars op 6 Sep tember 1944, den dag na dollen Dins dag. Hij zeide, dat de geest dezer reünie een uitdrukking is van den wil, om den geest van St. Michielsgestel en den geest van vaderlandsliefde te behou den en ie versterken. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat het in de bedoeling ligt. zoo spoe dig mogelijk een gedenkteeken te plaatsen in het seminarie te St. Mi chielsgestel, het ziekenhuis in Den Bosch en in de gemeente Goirle. boer stuurde zijn zoon op de motor naar de politie in het Badhoevedorp. Deze kwam heel gauw ter plaatse en na een korte achtervolging werden de drie Hage naars ingerekend, terwijl de auto in beslag genomen werd. De gearresteerden zijn: de 10-jarige magazijnbediende H. B. W., de 22-jarige winkelbediende W. G. L. en de 24-jarige chauffeur J. W. S. De gewonde chauffeur werd door een dokter te Halfweg behandeld. De kogel, die door den rechterbovenarm gegaan was. is afgestuit op het borstbeen. Na de be handeling is de gewonde per ziekenauto naar het Wilhelminagasthuis te Amster dam gebracht. Zijn toestand is bevredigend Russische vliegtuigen „sneller en liooger" <lan andere. Volgens een artikel in de Prawda bij gelegenheid van den luchtvaartdag in de Sovjet-Unie, heeft men met straal- of raketvliegtuigen reeds uren lang achtereen met een snelheid van dui zend kilometer per uur gevlogen. (Dui zend kilometer per uur is de snelheid, welke men als recordtijd zal trachten te bereiken met twee door de Britsche R.A.F. speciaal daartoe geconstrueerde Meteor-straalvliegtuigen. Luchtmaarschalk Konstantin Versji- nin, opperbevelhebber van de Sovjet- Russische luchtstrijdkrachten, heeft in een interview met een vèrtegenwoordi- ger van het Sovjet-Russische pers bureau verklaard: Sovjet-Russische ge leerden, ontwerpers, technici en arbei ders zullen in de eerstkomende jaren wonderbaarlijke nieuwe vliegtuigen bouwen, welke sneller, verder en hoo- ger zullen vliegen dan de vliegtuigen van andere landen." Wet tot toelating van immigranten in voorbereiding et is wel een heel kleine moeite om een Luidspreker in de IJmuider Courant te plaatsen. En geen moeite wordt zoo goed beloond. Eindelijk heeft president Truman giste ren zyn stilzwijgen over Palestina %'er- broken. De voornaamste mcdcdeeling die hy ten aanzien van dit probleem deed, was dat de Vereenigde Staten geen eigen voor stel hebben gedaan ter oplossing van de Palestynschc kwestie, waaruit volgt dat Truman voorloopig wil afwachten wat de besprekingen der Britsche regeering met de Joden en Arabieren tot resultaat zul len hebben. Truman gaf geen uiting aan zijn mcening over de deportatie der illegale Joodsche immigranten naar Cyprus. De president sprak de hoop uit dat dooi de Britsche conferenties met de Joden en Arabieren een eerlijke oplossing van het Palestijnsche probleem kan worden ge vonden en onmiddellijke stappen kunnen worden gedaan om den toestand, waarin de verplaatste Joden in Europa verkeeren, te verbeteren. President Truman zeide, dat hy over woog een speciale wet by het congres in te dienen voor het binnenlaten in de Vereenigde Staten van een vastge steld aantal verplaatste personen uit Europa, onder wie Joden. In de verklaring wordt gezegd, dat de Amerikaansche regeering „geen enkel eigen plan heeft voorgesteld voor de oplossing van het probleem", hoewel de president met den Britschen eerste-minister, Attlee, een onderhoud over deze kwestie heeft gehad. De president verklaarde voorts, dat men a'it probleem in een geest van verzoening moet aanvatten, wil het vrede en voor spoed voor Palestina brenger,. Het is tevens duidelijk,dat de oplossing van 't Pa lestijnsche probleem op zichzelf niet het grootere probleem van de honderddui zenden verplaatste personen in Europa zal oplossen, aldus Truman, die verder verklaarde, dat hij speciaal aandacht aan dit probleem besteedt en hoopt, dat er overeenkomsten kunnen worden getroffen waardoor het mogelijk wordt, dat ver scheidene lanaen vele van deze personen als permanente bewoners zullen toelaten. De immigratie. De Joodsche zender in Palestina, de „stem van Israel" heeft een beroep ge daan op alle Joden in Europa om met spoed naar Palestina te emigreeren. De radio sprak niet over de landing van meer dan 10Ö illegale immigranten van gister nacht, ofschoon het Britsche militaire hoofdkwartier bevestigt dat zij heeft plaats gehad 605 illegale immigranten die zich aan boord van een schip ter hoogte van Haifa Tilburg wint brandweerwedstrijd In Utrecht is Zaterdag een lande lijke brandweerwedstrijd gehouden, georganiseerd door de Nederlandsche Vereeniging van brandweercomman Franselien worclen «redui dig „Klaar i 1 actie tegen Siam". In een persgesprek verklaarde Gustave Moutet. de secretaris van den Franschen minister van koloniën, dat de Fran- sche strijdkrachten in Indo-China een positie zijn waarin zij een militaire actie kunnen ondernemen om het grens geschil met Siam te regelen wanneer de danl£",-. jil dJ ™orwedstl'Ütien in de Onderhandelingen mochten mislukken verschillende deelen van ons land, waaraan 4000 brandweerlieden hebben deelgenomen, traden 16 groepen als winnaars uit het strijdperk. Zaterdag middag streden deze groepen om ae vijf hoofdprijzen, vijf zilveren bekers. Als persoonlijke prijzen waren boven dien medailles beschikbaar gesteld. De deelnemers moesten eerst over een balk tusschen twee schuttingen loopen en vervolgens met behulp van een ladder naar een hoog platform klimmen. Van daar af moesten zij op eenigen afstand opgestapelde blokken omver spuiten. Deze wedstrijd, welke iets nieuws was voor Nederland, werd gewonnen door de brandweer van Tilburg. Twee de werd de bedrijfsbrandweer van Crok en Laan uit Wormerveer, derde een groep van de Haagsche beroeps brandweer, vierde de Alkmaarsche brandweer en vijfde de brandweer uit Hilversum. Frankrijk hoopt de grensincidenten op vredelievende wijze te kunnen regelen. „Wij zijn zeer geduldig geweest ten aan zien van Siam maar wij beginnen nu on geduldig te worden nu wij zien dat onze officieren en manschappen gedood en ge wond worden door aanvallers uit het Sia- meesche gebied. Frankrijk heeft nu vol doende strijdkrachten in Indo-China om de zaak gemakkeliik te regelen wanneer vredelievende maatregelen mochten mis lukken". bevinden, hebben een schrijven tot den Britschen hoogen commissaris voor Pa- estina gericht, waarin zij eischen onmid dellijk in hun „vaderland" te worden toe- elaten. Op het strand bij Haifa zijn twee 23- jarige joden in badcostuum door een mi litaire patrouille gearresteerd. Zij ver klaarden over een afstand van vijf kilo meter van een schip met illegale immi granten, dat twee dagen geleden op de reede van Haifa was aangekomen, naar de kust te zijn gezwommen. Offensief der Joodsche onderurondsche? Ï/Cjrer neemt voor» ^maatregelen. Volgens den correspondent van de Daily Graphic uit Palestina zou uit do cumenten, die thans in handen zijn van de Britten, blijken dat de Joodsche on- dergrondsclie bewegingen vandaag in het geheele land een offensief zullen openen. Het leger schijnt dit ernstig op te vat ten en neemt, aldus de correspondent, uitgebreide maatregelen. In het ruim van de Empire Heywood. een schip, dat voor deportatie van ille gale Joodsche immigranten naar Cy prus wordt gebruikt, is een ontploffing voorgekomen, veroorzaakt door ont- plofbare stof, welke was verborgen in twee electrische zaklantaarns. Men neemt aan, dat het de bedoeling ge weest was een gat in den scheepswand te doen ontstaan. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor en er wend geen schade aangericht. De „Em pire Heywood", welke gereed was om naar Cyprus te vertrekken, zal nog in Haifa achterblijven; de „Empire Rival" is naar Cyprus vertrokken. UNO verhuist voor 1 dollar Inrichting van nieuw tehuis kost méér De hoofdzetel van de UNO verhuis de Vrijdag van Hunter college naarv. Sperry Gyroscope fabriek op Long Island. De verhuizing van het meubi lair, de archieven en het verdere ma teriaal is een geschiedenis die vijftien duizend dollar zou moeten kosten. De heer Oneill, het hoofd van de Lincoln Warehouse Corporation, die de verhui zing zou verzorgen, heeft als een vriendelijk gebaar ten opzichte van de UNO. hiervoor slechts een dollar in rekening gebracht. Eerst na dc-n 22sten Augustus wanneer de kantoren en con ferentiekamers voor gebruik gereed zijn, zal de uitrusting worden geïnstal leerd. Voor de inrichting van de Sperry Gyroscope fabriek geeft de UNO een bedrag van twee millioen dollar uit, vertelt Un. Press. Oostenrijk en Perzië worden toegelaten Een Britsch verzoek op de zitting der Vredesconferentie van Zaterdag tot toe lating van Oostenrijk bij de behandeling van het Italiaansche vredesverdrag werd onmiddellijk door de Russen be antwoord met het verzoek tot toelating van Perzië. Beide verzoeken werden door de vergadering aanvaard, nadat Wisjinski namens de Sovjet-Unie had geprotesteerd tegen de toelating van Oostenrijk, „daar dit land tot het einde toe ti-ouw aan zijn Duïtsohen bondge noot was gebleven". Met vijftien tegen zes stemmen werd het Britsche voorstel aanvaard. Perzië werd met algemeene stemmen toegela ten, daar de Vereenigde Staten en China het Russische voorstel steunden. buitenland Een groote party koffie welke in den zwarten handel stellis een waarde' van een half millioen gulden heeft, is dooi de politie te Ede in beslag genomen. De partij zou naar Duitschland gesmokkeld worden. Vier zwar te handelaars en drie pas afgezwaaide mili tairen van ae gezagstroepen zijn ge arresteerd. Dc Tsjechoslowaaksche waarnemend eerste minister. Fierlinger. heeft tijdens een bezoek aan Teschen het omstreden ge bied aan de Poolsch-Tsjechische grens een vriendschapsverdrag aangekondigd tusschen zijn land en Polen. Onder leiding van Sir Ch. S. Wright houdt een speciaal daartoe opgericht insti- tuut in Engeland zich thans bezig met het onderzoek naar voorzieningen ter aanpas sing van de vloot aan de eischen, door de ontwikkeling van het atoomwapen en andere moderne oorlogsvindingen geschapen. Achttien Joodsche vluchtelingen hebben tijdens een bezoek van journalisten aan het Joodsche kamp te Cyprus, een oproer ver oorzaakt. Er kwamen geen persoonlijke on gelukken voor. Het s.s. Pollux, met aan boord een lading Duitsche bommen, die naar open zee ge bracht moesten worden, is tusschen Neusiadt cn Peizerhagen voor de kust van Holstein in de lucht gevlogen. Hierbij kwamen negen personen om het leven. De Engclsche regeering heeft een ver zoek ontvangen uit het Ruhrgebied om 50.000 mijnwerkers, die thans nog krygsgevangen zijn, vrij te laten. Tweeduizend personen zyn dakloos ge worden door een plotselinge overstrooming in het gebied van Illinois (V. S,). Er zijn eenige dooden te betreuren en talrijke per sonen zijn gewond. De stad Belleville is af gesloten var. de buitenwereld Heden overleed na een ern stige ziekte onze lieve Zoon Broer. Zwager en Oom ANDRIES E1ILHARDT, in den ouderdom van bijna 47 jaar. Uit aller naam: N. Ehlhardt. Spilbergenstraat 31. Vreeswijk 16 Aug. De teraardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag 20 Aug. n.m. 1 uur, vanaf het sterfhuis Zuiderstr. 1, te Vreeswijk. De aangekondigde vacantlere- gellng van Dameskapper A PEL, Kennemerlaan 94. var t/m. 22 Aug. gaat niet door Onze zaak is gewoon geopend. NETTE WERKSTER GEVR. Woensdags de hele dag. Za terdags van 2 tot pl.m. 8 u Banketbakkerijk Toeset, Bloe- mend.straatw. 68. Santp.-St. 3. z. a. NET MEISJE pl.m. 16 j. liefst voor winkel. Brie ven L 718 RUILEN: z.g.a.n. d. sch. m. 37 1/2. p. h. Welffvoor h. sch. m. 44 of 43 of d. sch. m. 39 p. h. Meeuwenlaan 28. IJm. <5ost. WIE RUILT MIJN WONING 2 k. en keuken. 3 sip. k. en waranda voor huis met kamer keuken omg. IJm. O. Lumey straat 36. RUILEN: donkerbl. d, win terjas m. 42, voor o. kw. win terjasje m. slobbroek, leeft. 1 1/2-2 j. liefst bruin. Bloe- mend.straatweg 16, Santpoort- Station. RUILEN: o. k. gummibróek- je voor 1 pr. kindersch. m. 27 v. Deursen Terburgstr. 13, Santp. Stat. NETTE WERKSTER heeft nog eenige dagen vrij. ook voor kantoren. De Ruvterstr 151. IJmuiden-O. RUILEN: nw. d. br. d. sport sch. m. 38 1/2 voor dito m. 39 1 '2. Anemonestr. 4. Santp. Te koop: klein TENUE MA RINE UNIFORM met koppel, pet, passanten, enz. lang fi guur. Jacob Catslaan 25. Drie huis. Weerbericht Weersverwachting geldig van Maandag avond lot Dinsdagavond. VERANDERLIJK. Veel bewolking met tijdelijk eenigen regen. Later opklarend. Matige wind aanvankelijk Zuid, later omgaand naar het Westen of Noord-Westen. Vrij koel. RUILEN: 2 buitenb. en 1 binnenb. 28 x 1 1/2. alles nw. voor lederen motorjekker. Br. L 722 WONINGRl II. AMST. ben. 2 slpk.. woonk keuken enz. v. r. woning Velsen. Huurpr. een bezw. Br. L 723. - Te koop: pracht RVDIO m. t. k„ 2 pr. nw. d. sch. m. 40 Brederoodscheweg 82. Santp. Station. TE KOOP: 6 deelig konij nenhok met 2 konijnen. 5 mnd. oud. Trompstraat 116, IJm.O. Te koop: z. g. a. n. electr. WASCHMACHINK. IJmuider- straatweg 27, IJm.-O. TE KOOP AANGEB.luid spreker. radio onderdeelen en waschtafel met lngeb. spie gel. Wijk aan Zeeërweg 154, IJmuiden. TE KOOP: zw. dames gab. mantel m. 44 f 45. Adres te bevr. bur. v. d. blad. Te koop: prima HEEREN RIJWIEL (compleet i motor band 80 pet. 400 x 18 Lijster- laan 30. IJmuiden-Oost. TE KOOP: groot poppen- ameublement met ledikant, gr. winkel m. inh. strijkplankje met bout. theetafeltje, en meisjesronians. v. Ostadestr. 42. IJm.-O. Gevr. net zelfst. MEISJE voor halve dagen of enkele da gen per week. J. van der Kolk Velserduinweg 199A. IJm.O. Gevr. NET MEISJE van 9-3 uur of Werkster twee maal p. week. Aanm. Woensdag na 7 uur Meijboom. Harddravers laan 16. Santpoort TE KOOP GEVR. k sell. m. 23-24, ook gen. te ruilen voor 21-22. IJmuiderstraatw, 157, IJmuiden-O. CORRESPONDENT gevraagd (Franscli. Duitsch en Engelsch) op Exportkantoor in IJmuiden. tevens bekend met boekhouden. en met uitv. inlichtingen omtrent leeftijd, 'oop- verl. salaris enz. onder no. IJ 206 Bur. v blad. VEREENIGINGEN EN BESTUREN Wilt U verzekerd zijn van een zaal voor Uw feest- en tooneeluvonden? Spreekt dan nu reeds a: om teleur stellingen ie voorkomen. De aangewezen zaal met ver nieuwde en moderne tooneelverlichting. Eigenaar: B. J. BüHM ZAAI/ „ZOMERLUST" Santpoort - Telefoon K 2560-831®

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 8