umuiaer courant Een Réunie Truman antwoordde Sjahrir niet Amerikaansch vlagvertoon in de Middellandsche Zee Troepen naar Palestina «fc Jaargang No. 1R409 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 ,Te Haarlem: Gr. Houtetr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 20 Augustus 1046 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. HET is een wonderlijke ervaring als ge het dorp, waarin ge indertijd als. ge vangene zijt binnen gebracht in de ver wachting, het niet weer levend te zullen verlaten, opnieuw binnenrijdt en het verwelkomt u met vlaggen en vreugde. Dat hebben Zaterdag achthonderd ex- gijzelaars ondervonden. Wij beleefden onze eerste réunie in hetgeen het kamp Beek vliet te St. Michielsgestel was. Nu is het weer het Klein Seminarie van het bis dom Den Bosch. Het prikkeldraad en de schildwachten zijn weg, maar de gebouwen staan er nog en de tuin is gebleven en het voetbalveldje, dat wij eindeloos rond liepen. zooals gevangenen dat plegen te doen. Het was goed elkaar weer te zien. Het was vreemd de oude omgeving weer te beleven, waarvan alles zoo onuitwischbaar in de herinnering gegrift is: de holle hooge gangen en de slaapzalen, de aula en de kloostertuin, de kleine vijver en het kool- veldje. Nu wij er weer in. menigte waren, nu het even vol als vroeger was, scheen ook de sfeer herleefd en even leek het onbegrijpelijk dat wij vrij waren en eruit mochten als wij wilden. I-Iet ging regenen; het was vol in de gebouwen en ik liep den tuin in en stond te staren bij dien kleinen vijver: alles kwam weer terug, het was weer zooals toen. Dat is niet in korte woorden >e zeggen. Er was een spanning in, eert beklemming en toch ook een ver trouwde zekerheid en het bewustzijn van het vriendelijke, ons welgezinde Brabant om ons heen, dat wij niet zagen maar aan wezig wisten, dat ons de gaven van" zijn hartelijkheid zond. Er zijn hooge peppels die wuiven in den Wind, kleine grijze boe renhuizen onder de boomen en smalle wegen lusschen de velden. Maar er is vooral die sfeer van vertrouwdheid, die den oud-militair en zelfs den oud-gevan gene bevangt zoodra hij weer in Brabant is. Dat heeft ons zoo geholpen in uren die soms moeilijk waren ondanks al de werk zaamheid en de studie, de malle corvée- diensten en de humor van een kampleven, waarin ..onze houding" de groote gedachte was en waarin wij elkaar zonneklaar be wezen. anno 1942, dat de oorlog binnen uiterlijk drie maanden afgeloopen moest zijn en dat wij hier dan spoedig zouden terugkeeren als vrije menschen. Want daar spraken wij toen al vaak over, ook nadat de tragiek der eerste executie van gijze laars de innerlijke spanning ten top had gedreven. Schermerhorn heeft ons daarover ge sproken. In dichten drom. evenals vroe ger, schoven wij door eetzaal I naar de aula en daar sprak hij ons toe. Eerst had de Regent van het Seminarie, mgr. Goyaerts, zijn hartelijk welkomstwoord tot ons gericht en de burgemeester van St. Michielsgestel van S.M.G.. zooals. wij boven onze brieven naar huis plachten te zetten er het zijne namens de bevolking aan toegevoegd. Toen hield Schermerhorn zijn rede die aanving met „Vrienden!" en eerlijk en eenvoudig was zooals hij zelf. Hij stelde het niet mooier voor dan het geweest was. Hij duidde op de zwakke plekken maar toch ook op den geest, die in Gestel was gegroeid. Hij sprak van de kampen in Duitschland en in Nederland waarin zooveel meer geleden was dan wij ondervonden hadden, maar ook van de spanningen in ons midden, van de verloren vrijheid en van onze vrienden die vielen, van de velen die van hier vertrokken wa ren met het besluit, zich bij het verzet te scharen en van menigeen onder hen. die daaraan tenslotte hix leven ten offer bracht. De groote verwachtingen van het na-oorlogsche, nieuwe Nederland, in den kamptijd gekoesterd, zijn nog geens zins bewaarheid. Wij hebben het ons te mooi voorgesteld, te weinig gerekend met de diepe ontwrichting die op den oorlog moest volgen. En toch zal de geest van Gestel nog zijn vruchten kunnen dragen. Het beste van deze réunie was mis schien. dat wij de waarheid hiervan voel den. Na Schermerhorn spraken Anton van Duinkerken, over humor en poëzie in het gijzelaarsleven, en Kok. over de beproe vingen der honderd gevangenen die het langst bleven, tot diep in 1944 toe en er toch in slaagden, den geest goed te hou den. Hun woord pakte ons. Toch sprak het sterkst de oude'sfeer met die zekerheid: er is iets blijvends gewrocht, dat zijn ge volgen zal doen gelden. Wij moeten niet alles ineens verwachten. De réunie versterkte het bewustzijn van zooveel hechte vriendschap, wonderlijker wijs op later leeftijd tusschen velen in Gestel ontstaan en in de volgende jaren trouw gebleken. Zij deed ook den kamp humor herleven. Er moest nog eens ge voetbald worden en twee elftallen in rood- en groene costuums trokken naar het veld en speelden in den regen. Zijne Excellen tie- prof. mr. P. Lieftinck. Minister van Financiën, stond opnieuw op zijn back plaats en allen kregen even ronde com mentaar van den kant te hooren als vroeger. Hier waren trouwens geen Excellenties. Rangen en standen vielen weer weg even als toen en de Commissaris van de Koningin en de vakbondbestuurder, de eerwaardige, bejaarde professor en de kleine winkelier uit het provinciestadie begroetten elkaar verheugd met een: „Ha kerel, hoe is het met jou?" Er was veel vertimmerd op blok IV. Maar gezamenlijk trokken wij naar hetgeen eenmaal Het Straatje heette en het was er nog. Wij zagen elkaar weer in „de Pijp" en iemand Tekst van den Kerst-brief thans gepubliceerd Verzoek om bijstand in den strijd voor „vrijheid, rechtvaardigheid en democratie" In Indonesische republikcinsche kringen hecrscht groote ontstemming over een brief, dien Soelan Sjahrir met Kerstmis 1945 aan president Truman heeft gezonden en waarvan de republikeinen sindsdien niets meer hebben gehoord. Niet alleen hebben zij geen antwoord van den Amerikaan- schen president ontvangen, doch het schrij ven werd evenmin gepubliceerd, nocli werd gewag gemaakt van de ontvangst ervan. Zooals wij gisteren reeds meldden, heeft de secretaris van Truman, James Ross, op een persconferentie dezer dagen verklaard niets van den brief af te weten en hy ver onderstelde, dat ook de president het schrijven niet onder oogen heeft gekregen. Rcss nam aan dat de brief op het depar tement van Buitenlandsche Zaken is blij ven liggen, aangezien Sjahrir door de Amerikaansche regecring niet als officiecle persoonlijkheid erkend wordt. Thans is tijdens een bijeenkomst van de Indonesia Club of America te Labor Temple, New-York, de inhoud van bedoeld schrijven geopenbaard. Dit geschiedde ter gelegenheid van de viering van het een jarig bestaan van de republiek .Indonesia. Leden dezer club zijn in Amerika ver blijvende Indonesiërs cn Amerikanen, die met het onafhankelijkheidsstreven van de Indonesiërs sympathiseeren. zooals de schrijver Pearl S. Buck en Maurice Ro senblatt, die mede secretaris is van de Amerikaansche Liga voor een vrij Palesti na. Uit den inhoud van den verdwaalden brief citeeren wij: Excellentie, Do laatste boodschap van goede ge zindheid en aanmoediging, die door uw departement van Buitenlandsche Za ken is gezonden, is voor ons een groote troost geweest by den strijd, dien wy stryden ten einde vryheid, rechtvaar digheid en democratie in Indonesië te brengen. Hiervoor en voor andere be wijzen van begrip, die wy van de re geering en het volk van de Vereenigde Staten hebben ontvangen, zyn wy op recht dankbaar. Aangemoedigd door de wetenschap, dat noch u, noch uwe regcering ons in de zen, den grootsten stryd voor nationaal bestaan, die door de Indonesiërs ge voerd wordt, zullen verzaken, neem ik de vryheid tot u dezen brief te richten in dc stellige hoop en het vaste vertrou wen. dat u ons den bijstand zult vcr- leenen, dien wy zoo zeer noodig hebben. Sjahrir beschrijft verder de totstandko ming van het Republikeinsche gezag „on geveer ten tijde der Japansche capitulatie" en beweert dat de opdracht der 'Vereen. Staten aan het Engelsch-Nederlandsch be zettingsleger niet het recht gaf, de Indo nesiërs onder Nederlandsch gezag te bren gen. Sjahrir beschuldigt daarna de Engel- schen dat zij dit laatste wel hebben ge daan, tengevolge van het feit dat hun ver plichtingen tegenover de Nederlanders hun geen andere keus lieten. ..In die om standigheden," zoo gaat het schrijven ver der. ..hebben de Nederlanders gehandeld zonder begrip voor de groote verandering, die zich in Indonesië heeft voltrokken." Sjahrir schrijft verder dat „blunders" als te Soerabaja en in Midden-Java begaan, een sterke vijandigheid hebben veroor zaakt. „Gebruik van moderne wapens heeft zware verliezen voor de Indonesiërs tengevolge gehad. De Britten en Japan- neezen hebben vele onzer dorpen in brand gestoken." Sjahrir beklaagt zich verder dat de Indonesische regeering noch aan den wederopbouw van het land..noch aan de internationale wereldaangelegenheden kan medewerken, en schrijft: „Terwijl de wereld luide om onze producten roept, moeten wij toezien dat zij in onze opslag plaatsen verrotten". De brief zegt ten slotte: „Met dit in gedachte heb ik mij verstout dezen brief rechtstreeks tot u te richten. Wij kijken naar u, als hoofd van een land, dat steeds in de voorste gelede ren heeft gestaan in den strijd voor vrij heid, gerechtigheid en zelfbeschikking." Hef woord is aan. Paul Brulat: Het onbekende neemt toe tegelijk met het bekende. Opsporing verzocht Het hoofd van de Politieke Recherche afdeeling Haarlem, verzoekt allen, die in lichtingen kunnen geven over: Emma Maaike Fonkert, geboren te Amsterdam, 9 Juni 1913, gewoond hebbende te Overveen, Adriaan Stooplaan no. 31. o.m. verdacht van het verstrekken van inlichtingen aan den S. D., zich te willen melden bij het Hoofdbureau van bovengenoemden dienst. Fonteinlaan 3 te Haarlem, kamer 202. teL 21431 en 21992 (toestel 08). In het bijzonder verzoekt hij degene, die einde 1941 en begin 1942 briefkaarten aan bovengenoemde E. M. Fonkert stuurde, met de vermelding: „Mej. Fonkert, in dienst van de Hollandsche Gestapo", zich te willen bekend maken. kroop in zijn oude cabine, in het bed van een Seminarist-met-vacant ie en viel er prompt in slaap. Wat is zijn eerste ge dachte geweest toen hij wakker werd? Van daag corvee?trappen boenen?.,.. Of misschien: „I-Ioe zou het thuis zijti?" de groote zorg van de gevangenschap? I-Iet Seminarie was in één opzicht het kamp heelemaal niet meer. Het was overal zoo onberispelijk schoon. „Laat ons er twee dagen in en het is weer net zoo'n rommel als toen", zei iemand. Op het steenen balcon achter blok II waar wij vroeger soms kwamen en in de verte staarden, naar de Vrijheid, zijn wij opnieuw gezessen geweest en werden er stil. „Ik heb hier wei eens heimwee naar gehad", zei de dorniné en glimlachte. Dat was het wonderlijke. Dit wederzien in het kamp heeft ons blijdschap en voldoening gegeven en toch ook weemoed, om het goede dat er geweest was. Zoo samen gesteld is de mensch. En ineens zag ik de rij gebogen hoofden bij de Avondwijding weer voor mij. Donderdag, op den 15en Augustus, wa ren namens ons allen bloemen gelegd op de graven in Goirle. R. P. OHUROHIII/S iNÜBUWfiOTB UNIFORM. By een Inspectie van de Royal Artillery te Dover verscheen Winston Churchill in een uniform, dat Item ditmaal eenlgszina op een admiraal deed lijken liet tot dusverre jongste onderdeel van zijn uitge breide militaire garderobe. Gedurende zijn toclit naar hot terrein dor inspectie verloor hij zijn rechter epaulet, die door een souvenir-jager tot goeden buit werd verklaard, Maritieme macht der Vereenigde Staten stabiliseerende factor in onstabiele gebieden Binnen enkele diuren zal ecu Amerikaansche vloot ouder aanvoering van het 45000 ton metende vlicgdeksehij» „Franklin I). Roosevelt" voor vlagvertoon door het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee kruisen de grootste demonstratie van machtsvertoon ooit door de Ameriknansohe vloot in dit gebied ten uitvoer gelegd, aldus meldt Vu. Press. Volgens betrouwbare maritieme kringen in Washington heeft liet Amerikaansche vlootdepartemcnt aan hot eskader ongedra gen punten van politiek belang te bezoeken. Hieraan werd het commentaar toege voegd, dat de beteekenis van de reis der oorlogsbodems niet door de Parijsche con ferentie over het hoofd mag worden ge zien. Het vlootdepartement. aldus deze krin gen. is van oordeel dat de aanwezigheid van de vloot in de Middellandsche Zee als een herinnering kan dienen, dat de Amerikaansche maritieme macht als een stabiliseerende factor in onstabiele gebie den zou kunnen fungeeren. Terwijl de tocht van officieele zijde wordt beschreven als „Goodwill- en rou- linerOperaties", zijn andere personen in Washington geneigd hierin een demonstra tie te zien van de voortgezette belangstel ling der Ver. Staten in het Middellandsche Zeegebied en van het feit. dat ook Amerika •en stem in het kapittel heeft ten aanzien an de politieke belangen aldaar. De kruistocht begint in Lissabon en de vloot omvat, behalve de ..Franklin D. Roo sevelt". de kruisers ..Little Rock" en „Hou ston" en vijf torpedojagers. Russisch commentaar Mikhail Davïdov, die voor radio-Moskou het woord voerde over „actueele zaken", leverde scherp commentaar op den tocht •an de Amerikaansche oorlogsschepen. Nadat hij verschillende soorten van com mentaar op de activiteit van de Ameri kaansche schepen had gegeven, verklaar de hij: „Dit toont aan, dat de Vereenigde tegenmaatregelen over te gaan. Staten op weg zijn naar onbetwiste over- heersching en dat spoedig elk land zich oinnen de invloedssfeer van de Amerikaan sche luchtmacht zal bevinden. Doch er is niets nieuws in deze intimidaliecampagne. Het ligt geheel in de lijn van het plan. dat de hoop der Amerikanen niet in internatio nale samenwerking maar in den atoombom ligt." Volgens Un. Press zijn troenen uit Transjordanië gisteren naar Palestina overgebracht om de Britsche troepen al daar te versterken. In het centrum van Jeruzalem heeft een aantal Arabische le gionnaires strategische posities ingeno men. .De bevolking vermijdt het postkantoor van Jeruzalem, nadat eergisteren viermaal oer telefoon gewaarschuwd werd. dat sa- botage-aanslagen tegen het gebouw op komst waren Gemotoriseerde troepen zijn. grequireerd om het gebouw te bewaken. De Joodsche maatregelen vnn non- coöperatie, welke Zondag van kracht zou den worden, worden r.og steeds door de Joodsche autoriteiten besproken, als ge volg van het verzoek van de leiders der Jewish Agency te Londen niet tot deze

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1