i V Sport in het Kort iips en Tops Hondercl Haarlemmers vertrekken naar Derby ■rtt* Y v 3 Een vroolijke stemming heerschte Maan dagavond na zeven uur op het Haarlem- eche station, waar ongeveer honderd idames-athleten, zwemsters, zwemmers, 'voetballers en cricketspelers op den boot- itrein wachtten, welke hen naar Hoek van Holland moest vervoeren. Het groote oogenblik. ccn naar Derby te reizen was bijna aangebroken. De familie van de üeden der sportdelegatie was goed ver tegenwoordigd en daardoor was de drukte nog gezelliger. Bij het gezelschap hadden Eich ook gevoegd mr. T. Johnson, burge meester van Derby en zijn echtgenoote. De loden van <le Tïaavleiusclie sport ploegen, die in Derby zullen uitkomen, verecnigden zich Maandagavond voor hun vertrek bij het Station. Zij waren de vorige week niet met de dames en heeren uit Derby teruggekeerd, maar hadden gewacht tot het vertrek der Haarlemmers. Als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur maakt de heer D. J. A. Geluk den tocht mee. Tegen half acht kwam de trein uit Am sterdam binnen, een snel afscheid volgde, de achterblijvend en toewuifden, waarna de reis begon. Dinsdagmorgen werd de boot in Harwich verwacht, waarna het gezelschap via Lon den naaT Derby zou doorreizen. De cricket spelers hadden plannen eenige uren in Londen te blijven, om een bezoek aan Oval te brengen, waar vandaag de testmatch EngelandIndië gespeeld wordt. Men hoopte Hammond nog te zien batten. Van avond zullen deze Haarlemmers in Derby arriveeren. .19 Augustus: „Dieppe" herdacht Mackenzie King vermaant de 21 landen Mackenzie King, de Canadeesche minis terpresident, heeft Maandag voor de gra ven van negenhonderd Britsche en Cana deesche soldalen die op 19 Augustus 1942 tijdens den raid op Dieppe het leven lieten een rede uitgesproken waarin hij de ge sneuvelden herdacht en tegelijk een ver maning richtte tot de afgevaardigden die in Parijs bijeen zijn ter Vredesconferentie, aldus meldt Un. Press. Terwijl hij zijn oogen liet gaan over de negenhonderd houten kruisen herinnerde Mackenzie King den afgevaardigden eraan, dat zy den prys, waarmede de vrijheid gewonnen is, dienden te gedenken. Hij verweet de Parysche conferentie dat zy kostbaren tijd verspilde en niet voldoende bezield was met den vereischten geest. Zich wendend lot de Fransche autoriteiten «lie de herdenking bywoonden, zcide Mackenzie King: ..Ik weet, dat gy de wenschen van de volken der wereld belichaamt. Ik wil dat mijn woorden tot dc Parijsche conferentie doordringen en tot de afgevaardigden der volken aldaar zeg ik. dat het hun eenige cn hoogste plicht is. behoorlijke instrumen ten voor den vrede te vervaardigen, zon der daarbij de toekomst door nuttclooze besprekingen in gevaar te brengen." Nadat Mackenzie King de graven ge ïnspecteerd had, vuurde een Canadeesche eerewacht drie salvo's saluutschoten af voor hun gevallen kameraden. Franschen en Canrdeezen legden kransen neer bij het monument op de begraafplaats en ter na gedachtenis van de gevallenen werden bo vendien protestantsehe en katholieke kerk diensten gehouden. Toen Mackenzie King langs de graven liep, speelde een Franseh militair muziekcorps den doodenmarsch Communistisch offensief in China Dn. Press meldt, dal de communist ischc tzoepen genaderd zyn tot. de Oostelijke poort van de stad Kaïfeng, een belang rijke basis van de regecringstroepen in dc provincie Kiangsne. Verwacht wordt, dat de communisten een aanval zullen doen op het station aan den Loenghaispeorwcg. De Communistische troepen, die twee honderdduizend man sterk zijn, hebben een offensief ingezet over een front van 170 mijl tusschen de steden Xaiïeng en Soechow. De drie belangrijke steden 1-Isin- lung, Lanfeng cn Tangsjan zijn reeds be zet. Volgens een ander bericht hebben tienduizend Communisten een deel van den spoorweg TientsinMoekden afge sneden. In Tatoeng in de Noordelijke pro vincie Sjansi houden de nationalisten zich tegen de felle communistische aanvallen staande. De Radio geeft vanavond; HILVERSUM 301.5 M. 19.00, 20.00 en 22.00 Nieuws. KRO 19.20 Splen- dora. 20.15 Radio Phiiharmonisch Orkest. 21.15 Vervolg. 22.35 Orkest Jaap Meijer. 23.30 Paris vous présente (gr.), HILVERSUM II, 415.5 M. 18.00. 20.00 en 23.00 Nieuws. AVRO 19.30 Viool en piano. 20.15 Lou Bandy en The Sfcy- masters. 21.10 Gramofoonmuziek. 21.30 Pierre Palla en Gerard van Krevelen. 22.30 Musette- orkest. 23.15 Ensemble Carlo Carcasola 23.45 Gramofoonmuziek. AGENDA DINSDAG 20 AUGUSTUS. tBloemendaalsche Bosch: H.o.v.-concert. 20 uur. Bioscopen. Rembrandt: Regenboog. Palace: Jan Ongeluk. Luxor: De Zigeuner prinses. Alle <irie 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Drie rare snuiters, 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. City: Een vrouw wist te veel. 2.15. 4.30. 7 en 9J5 uur. WOENSDAG 21 AUGUSTUS. Bioscopen: Zie Dinsdag. Er broeide weer ivut in Duindorp Deel der kampbewoners naar elders overgebracht. Het directoraat-generaal voor de bij zondere rechtspleging deelt mede: Daar er aanwijzingen waren, dat orde en rust in het kamp Duindorp te Scheveningen wederom verstoord zouden kunnen wor den, is, in overleg met den procureur fiscaal besloten het gedeelte van het kamp, waar de onrusthaard zich bevond, te ontruimen en de bewoners over andere kampen te verspreiden. Gisterenmorgen verliet het eerste trans port het kamp. Het laatste transport ver trok om een uur 's middags. Hierna werd een begin gemaakt met het transpoftee- ren der persoonlijke bezittingen der ver plaatste gedetineerden. De ontvangstkampen waren te voren ge waarschuwd en hebben hun maatregelen voor legering en voeding kunnen treffen. Ongeregeldheden deden zich niet voor. Op de berechting en eventueele vrijlating der verplaatste gedetineerden heeft deze maatregel geen enkelen invloed. Het ligt in de bedoeling het door deze verplaatsing vrijgekomen gedeelte van Duindorp zoo spoedig mogelijk ter be schikking van de bevolking te 6tellen. Verkoop van wekkers vrij De Unie van bedrijfsorganisaties in de uurwerkbranche heeft bepaald, dat wekkers weer vrij verkocht mogen worden. De win keliers dienen de wekkers te verkoopen aan ben, die kunnen aantoonen dat zij ér drin gend een noedig hebben, zooals bijvoorbeeld bakkers, landbouwers, schippers, spoor- en trampersoneel e. d. Verkoop van horloges kan voorloopig nog niet woiden vrijgegeven. Belangrijke bibliotheek in Dultschlaml teruggevonden. Dank zij het ijverig nasporingswerk van het commissariaat-generaal voor Neder- landsche economische belangen in Duitsch land en de Stichting Kunstbezit is het ge lukt het grootste gedeelte van de biblio theek van het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis, dat gedurende de bezetting naar Duitschland was ver voerd, weer op tc sporen. Ten Westen van Hannover zijn twee schepen gevonden met 900 kisten met boeken van het instituut. Kortgeleden zijn in Klagenfurt in Zuid- Oost-Oostenrijk nog ongeveer 700 kisten ontdekt. De eerste zending wordt tegen het eind" van deze week in Nederland ver wacht. Men heeft alle hoop dat ook de zending uit Oostenrijk voor het eind van dit jaar gerepatrieerd zal zijn. Deze bibliotheek is voor de sociaal historische wetenschap van bijzonder groot belang, temeer daar Nederland het eenige land in West-Europa is, dat een dergelijke unieke verzameling boeken bezit. Reeds in 1938 had de directeur, prof. dr. N. W. Posthumus, uit voorzorg het kost baarste gedeelte van de bibliotheek naar Oxford overgebracht. Ook deze collectie is kortgeleden weer teruggekeerd. Kosten van levensonderhoud voor arbeidersgezinnen Het Centraai Bureau voor de Statistiek heeft indexcijfers gepubliceerd betreffen de de kosten van levensonderhoud voor arbeidersgezinnen. Stelt men het cijfer voor 1938 en 1939 op 100, dan zijn de cijfers voor Juni 1946 200 voor voeding: 310 voor kleeding; 325 voor schoeisel; 304 voor rei niging; 298 voor woninginrichting en huis raad en 132 voor overige uitgaven. Groeten aan zeevarenden De Neöerlandsehe kortegolfzender PCJ. die dagelijks de programma's uitzendt voor de afdeeling wereldomroep van „Ra dio Nederland", helpt ook den afstand verkorten tusschen familieleden van Nederlandsche zeevarenden bij marine of koopvaardij en deze mannen. Twee maai per week worden op verzoek gramofoon- platen uitgezonden, waarbij de aanvragers een korten groet kunnen uitspreken. Het is mogelijk zeevarenden per brief op de hoogte te stellen wanneer zij beslist naar het wereldprogramma moeten luisteren. Bovendien geeft de PCJ iederen dag in zijn programma-overzicht een lijstje van zeevarenden, die zullen worden opgeroe pen. De uitzendingen geschieden Dins dagsmiddags en Vrijdagsmiddags tusschen twee uur en half drie Nederiandschen lijd, in den 19 en 49 meterband. 's Avonds om acht uur en 's nachts om twee uur worden herhalingen gegeven op 25.31 en 49 meter. Aanvragen voor groeten en ver zoeknummers gramofoonplaten richie men aan Radio Nederland, Afdeeling We reldomroep, Postbus 150, Hilversum. Op de enveloppe vermelde men: „Groeten aan zeevarenden". Scbaaklournooi te Groningen Het programma van het schaakiournooi te Groningen bevatte Maandag vier afgebroken partijen. De uitslagen luiden: Bernstein— Szabo 'e—•j na 89 zetten: BernsteinGui- mard na SO zetten; Ftiohr—Tartakower ',i'v na 55 zetten; BernsteinKottnauer 0l. De Flamingo's naar Engeland. Van 21 Augustus tot en met 27 Augusttis zullen de Flamingo's een tour door Engeland maken. Op 21 en 22 Augustus wordt een tweedaag- sche wedstrijd gespeeld tegen het Colchester Garrison, op 23 Augustus tegen M. C. C. op Lords: op 25 Augustus tegen de Sutton Cricket Club. terwij', de tour besloten wordt met een tweedaagsehen wedstrijd tegen het Woolwich Garrison, Damiatc-wandcltoclit. De Wandel sport - vereeniging „Onder Door" organiseert on Za terdag 34 en Zondag 15 September een ..Damiaie-toeht". De afstanden bedragen 20. 30 en 35 K.M- Prins Bernhard stelde een eersten prijs beschikbaar voor de militaire en semi-militaire groepen en het gemeente bestuur van Haarlem een zilveren medaille. De wandelaars vertrekken van de „Cadi- ciub" aan den Zijlweg. Haarlemscïi tribunaal Zitting van Maandag. Mevrouw B. W. B.—T. was sinds 1934 lid der NSB en naderhand van de NSVO groep en kringleidster. Ook had zij gecollecteerd voor Winterhulp Nederland. ..Politiek ben ik niet erg op de hoogte." Dit wekte eenig ongeloof bij het Tribunaal en mr. A. G. H. H. Roeffen. voorzitter van de zesde kamer van z rechtscollege, merkte op: ..Dan lijkt het mij ook niet wenschelijk, dat men u :n het bezit laar van zulke funöa- menteele burgerrechter. a;s die van het kie zen en van verkiesbaarheid." Hiertegen kon de gedaagde weinig inbrengen. De verdediger, mr. J. Kieuwen, merkte op dat het coliecteeren voor Winterhulp wel in de tenlastelegging staat, doch bezwaarlijk in aanmerking genomen kan worden voor de strafbepaling, aangezien ook vele positief ..goede" menschen aanvankelijk voor deze organisatie gecollecteerd hebben. De activi teit van mevr. T. voor de NSVO zou louter uit huishoudelijke bezigheden bestaan heb ben. De voorzitter vroeg of zij daar ook het bezoek aan families van frontsoldaten toe rekende, 2O0als zij aanvankelijk verklaard had. Deze verklaring wist zij zich niet te her inneren en in ieder geval had zij nooit der gelijke bezoeken afgelegd. Mr. Leeuwen wees erop, dat deze vrouw een licht geval is en reeds ruim negen maanden in een internee- ringskamp heeft doorgebracht en inmiddels reeds op vrije voeten is gesteld. Hij verzocht een clemente straf. Het geval van G. T. leek wel wat minder licht. Deze man was in 1935 lid van de NSB geworden en na den inval van öe Duitschers in ons land wachtmeester der WA. Verder is hij volgens de tenlastelegging werkzaam geweest bij het „Wehimachtsverpflegungs- amt" in Amsterdam, waar o.a. van de Neder landsche bevolking gestolen goederen en le vensmiddelen opgeslagen waren. Van deze levensmiddelen heeft hij ook wel arbeiders, die in het nauw zaten, geholpen. Na de Septemberdagen van 1944 heeft T. voor enkele groote Nederianösche firma's, die door de Duitschers leeggeroofd waren, de achterstallige vergoeding voor hun niet zeer vrijwillige leveranties bij de Duitschers los weten te krijgen. Dit meende de voorzit ter hem wel ten goede te kunnen aanrekenen. Het bedrag waarover sprake was beliep onge veer twaalf milhoen gulden en het salaris dat T. verdiende zou de f 150 nooit te boven ge gaan zijn. hetgeen de president niet zeer ge loofwaardig achtte. De verdachte, die geen verdediger had, verzocht zoo spoedig mogelijk de gelegenheid te krijgen zich te mogen „inzetten" voor het bevrijde Nederland, nu hij de dwalingen zijns weegs heeft ingezien. Mr. Roeffen toon de daar wel begrip voor. doch vond dat hij voor het „inzetten" maar eens een minder Duitsch woord moest zier, te vinden. Velerlei hulp. en steun verleen! ng aan den vijand in den vorm van het uitoefenen van functies bij Duitsche en nationaal-socialis- tische instellingen en maatschappijen in Ne derland, België en Duitschland. en het sym- pathiseerende lidmaatschap van de NSB van 1942—3344. gevolgd door het gewone lidmaat schap tot het einde van den oorlog, waren den 26-jarigen A. G. N. uit Aerdenhout ten laste gelegd. Deze man betwistte alles wat naar zijn meening voor het Tribunaal niet vast stond. Uit de dossiers bleek dat zijn superieuren nooit zeer over N.'s kwaliteiten te spreken zijn geweest. Niettemin zou hij geprobeerd hebben via een schriftel ijken cursus het bij de NSB-'ers veel begeerde baantje van bur gemeester te krijgen. Mr. J H, van Wijk greep terug naar de moeilijke huiselijke omstandigheden van zijn cliënt. Deze werd in dien tijd met raad bij gestaan door een ouden huisvriend die lid van de NSB was en hem op eer. dag met een introductiebrief naar een Duitsche instantie stuurde, waardoor hij aan een baantje kwam, dat hem in staat stelde, onafhankelijk van zijn vader te leven. Volgens den verdediger was vooris de in de dagvaarding genoemde cursus slechts een voor lager overheidsper soneel èn niet bedoeld yooj- opleiding tot burgemeester. De uitspraak in deze zaken is bepaald op Vrijdag 30 Augustus om 10 wir. De verleidelijke sigaret Aan de Zuidzijde is een dame met 206 sigaretten aangehouden. De rookstaafjes waren zooals gewoonlijk afkomstig van de Engelsche mijnenvegers. Weerbericht WISSELENDE BEWOLKING Verwachting geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: Overwegend matige wind tusschen Noord-Weet en West. Iels meer zonneschijn, doch hier en daar een enkele regenbui. Weimg verandering in temperatuur. Dc Milanecs Carlo Fermini heeft een nieuwe projectielamp uitgevonden welke een groote verbetering beteekeau bij de tot dus ver in bioscopen gebruikte systemen. In dc Amerikaansche bezettingszone van Duitschland worden aar, ieder zoowel Duitschers als verplaatste personen per soonsbewijzen met vingerafdruk en foto uit gereikt. Op deze wijze hoopt men de hand te kunnen leggen op een aantal nationaal- socialisten. m* in De bril van Sultan Sar 32. De Grootvizier was een goed mu- zelpiandie spoken niet licht opneemt. Hij hecht echter ook niet veel waarde aan de verhalen van een dwaas. „Ja, het is onguur in de minaretgroote heer', zeide de tweede helper van den vizier'. ,-Er moet iets gedaan worden, want het is te erg om het gewoon tc vinden," BINNENLAND Het comité Neder landsche Radio Unie, heeft zich in een request tot den minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weienschap pen gericht, waarin, ge vraagd wordt, onver- V 4 over te gaan toi algeheel rechtsherstel voor de omroepvereni gingen. Het is thans weer toegestaan zonder ver gunning van den minis ter van Economische Zaken uitgeverijen te vestigen. Voor dergelijke vestigingen is echter een erkenning van de Ver- eenliging ter bevorde ring van de belangen des boekhandels ver- ei scht. Prof. dr. H. M. van Nes. oud-hoogleeraar in de dogmatiek, de zen dingsgeschiedenis, het kerkrecht en> de Chris telijke ethiek aan de Leidsche universiteit, aangesteld vanwege de Ned. Hervormde Kerk, is 84 jaar oud, te Leiden overleden. Een 15-jarige jongen in Heerhugowaard was wormen gaan zoeken me wormen gaan zoeken met behulp van een ijzeren plaat welke hij in den grond stak en daarna met een draad aan de liehtleiding ver bond. Hij werd echter door den stroom getrof fen en op slag;gedood. Donderdag wordt de automatische telefoon centrale te Hoek van Holland in dienst ge steld. Het kengetal is K 1747. Blijkens een be schikking van het col lege van rijksbemidde laars zijn werkgevers, bij verzuim door den werknemer ter voldoe ning aan een oproep voor militaire keuring, verplicht het loon over den eersten keurings dag door te betalen. In een veld achter het station te Helmond is een van de vijf geld kistjes, welke de vorige week Maandag uit hei station geroofd wertlen. teruggevonden. Het was niet geopend1. Er ont breekt. thans nog onge veer f 72.000. BUITENLAND De Duitsche Socaal Democratische Partij is voor samenwerking tus schen de Britsche en Amerikaansche zone, doch wil niet af zien van haar beroep in deze kwestie op de Russische en Fransche zone. Haarlem Omgeving ..Onzxr,zei de Grootviziermaar hij sloeg toch voor de zekerheid maar even het oude spokenboek op. Daarin stond raad voor ieder geval. Spoedig vond hij. wat hij zochtSpoken in minarets" stond daar en toen de raad: Wanneer een minaret eenmaal door spoken is be zocht. zijn ze op geen enkele -wijze meer te verjagen, liet eenige middel is de minaret om ie hakken". Ziezoo," zei de Grootvizier, „dat is duidelijke taal. Zaag de minaret om", beval hij, „en snel!" „Onrust onder mijn mannén zou schadelijk voor me zijn", mompelde hij. nog. Voor de hoofdakte, volledig examen, slaag den te Haarlem de hee ren K. Nyenhuis te Haarlem en L. F. A. Avegaart te Veïsen. Ds. T. Jansma te Haarlem, predikant der Baptiste gemeente, is be noemd tot vrijgestelde van de Unie van Baptis te gemeenten in Neder land. Hij zal als predi kant emeritaat aanvra gen, maar ie Haarlem blijven wonen. Ds. J. v. Wyngaar- den te Bennebroek heeft het beroep der Geref. Kerk te Groolegast aan genomen. Ir. H. Meijerlnk. in specteur van de Volks gezondheid (volkshuis vesting) is bevorderd tot hoofdingenieur-direc teur van de volkshuis vesting ter standplaats Haarlem. Ook te Aerdenhout zal Koningin never jaar dag weder gevierd wor den. Des morgens zullen er wedstrijden zijn voor de schoolkinderen en des middags voor de rij pere jeugd. Des avonds is er openluchtbal op een der pleinen. De heer J. E. Veen. Jr. te Haarlem is ge slaagd voor de akte N II B. (lijn-, hand- en de- coratiefteekenen) bij de in Den Haag gehouden examens Nijverheids onderwijs. De burgemeester van Bloemendaal, Jhr. mr. C. J. A. den Tex, zal niet op Vrijdag 23 Augustus, maar op Don derdag 22 Augustus spreekuur houden en wel van 10 tot 12 uur. Ds. C. Moens uit Beverwijk heeft het be roep als predikant bij ce Gereformeerde Kerk van Leimuiöen aange nomen. Ds. J. van Wijn gaarden uit Bennebroek heeft het beroep ais pre dikant bij de Gerefor meerde Kerk te Groote- gast aangenomen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2