Om den Kamper Sportparkbeker Een sprookje herleeft Stormvogels legt beslag op den tweeden prijs De Stormvogels zijn er niet in geslaagd beslag op den prachtigen Kamper Sport- beker een „kleinood" ter waarde van 1250 te leggen. Wel bereikten zij door een overwinning van 40 op N.E.C. den eindstrijd, doch daarin moesten zij met 31 de meerderheid der Sittardsche Boys erkennen, nadat zij in de eerste helft een voorsprong van 10 hadden genomen, welke pas tegen de rust verloren ging. De ontmoeting StormvogelsN.E.C. eindigde nog onverwacht in een sprekende 40 overwinning voor het volgende Storm vogels-elftal: Kraak; Zwemmer. Schipper; Goedhart, Van Gemert, Snoeks; Meyer, Schoorl, Van Dalen, De Boer, Groet. In vergelijking met het,, laatste competitie- elftal der Vogels ontbraken dus Haak, Van Pel en Van der Kuyl op het appèl. Ook N.E.C. was niet volledig en verscheen o.a. met een invaller-doelman. In de eerste helft werd niet gedoelpunt. Stormvogels was over het geheel iets in de meerderheid, doch de voorhoede bleek nog geenszins op schot te zijn, vooral van Schoorl zagen we op dat gebied nog niet veel. In dè middenlinie viel het uitsteken de werk van Van Gemert op, terwijl Goed hart den vluggen linksbuiten van N.E.C. aardig in bedwang had. Veel gelegenheid tot het toonen van zijn capaciteiten kreeg Kraak niet. Na de rust zag Van Dalen, die zich vaak handig opstelde, doch nog wat vinniger op den bal moet zitten, kans met een kopbal Stormvogels de leiding te geven. Nu had de voorhoede der Vogels den smaak te pakken, terwijl die van N.E.C. steeds weer in de buitenspelval liep. Van Dalen zorgde ook voor het 2e doelpunt, het derde nam Meyer voor zijn rekening, terwijl Van Dalen ook voor het 4e doelpunt zorgde, nadat de jeugdige linkervleugel Groet De Boer op keurige wijze het voorberei dende werk voor zijn rekening had geno men. Doordat de Sittardsche Boys met 32 van Velocitas hadden gewonnen, kwamen de Limburgers en Stormvogels in den eindstrijd Stormvogels wist al vrij spoedig door Meyer de leiding te nemen, doch dit doel punt werd om voor ons duistere redenen door den Noordelijken arbiter Schipper on geldig veklaard. De actieve doortastende Limburgers, door dit fortuintje aangemoedigd, gingen nu ook „acte de presence" geven, waarbij hun rechtsbuiten en midvoor Ehlen het meest Chocoladen Guldens lieten eerst verstek gaan Toen Donderdag in verschillende deelen van de gemeente Velsen de tentjes van het Roode Kruis verrezen, zullen ver scheidene inwoners zich afgevraagd heb ben. wat die kleine bouwsels in den regen moesten uitvoeren. Sommigen waren reeds wijzer geworden door het foldertje, dat huis aan huis bezorgd was, of door de persberichten over de aanstaande actie van het Nederlandsche Roode Kruis. Vrijdag stonden de tentjes er nog, en er zouden chocoladen guldens verkocht worden. De guldens kwamen echter niet opdagen, zoodat de organisatoren gingen vermoeden, dat het „aan de bron" niet klopte. Bij onderzoek bleek inderdaad, dat verscheidene obstakels een vlot verloop van de origineele actie in den weg ston den. zooals een trage aflevering van de lekkernij en een aantal administratieve strubbelingen. Maar Vrijdagavond kwa men de „guldens" dan toch binnen en kon met den verkoop begonnen worden. Ge lukkig werd de heele voorraad valsche munten in onze gemeente Zaterdag uit verkocht. De opbrengst van de collecte, die dien zelfden dag werd gehouden, be droeg 2350. opvielen, Van Gemert en Goedhart waren echter geduchte struikelblokken en ook Snoeks kwam er aardig in. Weer nam Stormvogels de leiding, thans door keurig werk van Van Dalen (10). De Limburgers vielen nu verwoed aan. Kraak moest verschillende malen in actie komen, stopte enkele schoten keurig, zag er eenige rakelings langs zijn doel vlie gen en één tegen den paal komen, maar 1 moes* tenslotte zwichten voor een schot van Ehlen. Rust 11. Na de rust dachten we aanvankelijk Stormvogels te zien winnen, doch doel man De Munck liet eenige malen prachtig werk zien engenoot nog al eens de medewerking van de geluksgodin. De snelle Sittardsche aanvallen waren inmiddels ook zeer gevaarlijk, temeer daar Schipper beneden zijn kunnen speel de. Toen de Sittardsche rechtsbinnen Kraak ten tweeden male had gepasseerd, was de 6trijd vrijwel beslist, daar de Stormvogels-voorhoede, waarin Groet en Schoorl vrij swak speelden, niet bij machte bleek de vurige Limburgsche defen sie te passeeren. Dezelfde Boys-speler, die het tweede doelpunt scoorde, nam ook het derde voor zijn rekening (13). Daar N.E.C. met 72 van Velocitas had verloren, werden de prijzen als volgt ver deeld: le prijs: Sitt. Boys: 2e prijs Storm vogels; 3e prijs Velocitas; 4e prijs N.E.C. Twee verkeersongevallen Nadat op het kruispunt Trompstraat WillebrordstraatZeeweg een motorrijder in botsing was gekomen met een auto, waarbij de motorrijder een hersenschud ding en een beenbreuk opliep, reed op den Rijksweg, weer bij het buiten „Waterland" een jeep tegen een boom. Het kleine voer tuig, dat uit Den Haag kwam en toebe hoorde aan den legerdienst, slipte met het vermelde gevolg. Een van de inzittenden kreeg een hersenschudding, de andere klaagde over pijn in den rug. De jeep werd zwaar beschadigd. Slingerduinspeelgoed Twee jongens uit Driehuis, van 13 en 9 jaar, hadden uit het Slingerduin explosie ven weggehaald, die zij dezer dagen aan een nader onderzoek onderwierpen. De knapen hebben het onvoorzichtige spelle tje beiden met drie vingers, welke geam puteerd werden, moeten bekoopen. OUD-KATH. JONGF.LIEDENVER. D.G.S. De door het bestuur van de Vereeniging van Jonge Oud-Katholieken „D.G.S." voor gestelde boottocht, weike Zondag a.s. zou worden gehouden, kan wegens gebrek aan belangstelling niet doorgaan. In verband met reorganisatieplannen van den Bond van Jonge Oud-Katholieken in Nederland zullen Woensdagavond in het Oud-Kath. vereenigingsgebouw besprekin gen plaats hebben. Het bondsbestuur heeft medegedeeld Zondag 8 September te Leider, een bonds dag te organiseeren, waaraan behalve een diner, ook een boottocht over de Kager- plassen is verbonden. SCHEEPVAART 119 Augustus. Aangekomen: Eng. m.s. Drake van Londen voor Amsterdam. Ned. m.s. Star- ken-borg van Liverpool voor Amsterdam. Ned. m.s. Prinses Juliana van. Moldau voor Amsterdam. Noor (casco) Solway Firth van New Castle (gesleept) Eng. sleepb. Brakman van New Castle voor Amsterdam, Eng. sleepb. Irishman van New Castle voor ÏJmuiden. Deen s.s. Ivan Kondrup van Oxelosund (H.ovens) voor ïJmuiden. Ned. m.s, Deo Duce van Kopenhagen voor Amsterdam. Ned. m.s. Twee Gebroeders van Rotterdam voor ÏJmuiden. 19 Augustus. Vertrokken: Ned. passagiers boot W. F. v. d. Wijk uit Amsterdam naar R'dam. Zw. s.s. Norden van Amsterdam n. R'dam. Zw. ss.. Bele van Velsen naar Am sterdam. Ned. m.s, Tim van ÏJmuiden naar Malmö. SCHEEPSBERICHTEN IJMUIDEN. Aangekomen 16 Augustus: Bele, cellulose: Corsica, kurk. 17 Augustus: Amstelstroom, stukgoed; Nor-, den, stukgoed; Ross, kolen. Voor onze jeugd De bezetter heeft de speeltuinen van de gemeente Velsen niet ontzien en toen de vrijheid in het land kwam, waren er van onze jeugdspcelplaatsen slechts kale vlak tes of vormlooze ruïnes over. De vraag naar een goede sp,eel gelegen heid voor de jeugd is grooter dan ooit te voren. Hoewel de medewerking van over heidswege, Volksherstel en den wederop bouw verheugend stemt, kan de particu liere steun niet gemist worden. Zaterdag 24 Augustus zal in onze ge meente een algemeene collecte worden gehouden ten bate van het speeltuinwerk. Velsen zal moeten toonen, dat de belangen van haar jeugd haar na aan het hart liggen! De IJmuider Harmonie blies succesvol Twee eerste prijzen zijn de trots van de IJmuider Harmonie Zij behaalde deze teekens van muzikale bedrevenheid onder de leiding van haar toegewijden, jongen dirigent, den heer J. Groot op het onlangs gehouden concours te Spaarndam. De hoogste eer was voor de 33 IJmuïdensehe blazers en 8 trommelaars weggelegd in de afdeeling „Uitmuntendheid", waar de prijs met 396 punten verdiend werd; in den marschwedslrijd kwam ÏJmuiden met 113 punten uit de bus. De geschiedenis van het corps is zonder veel schommelingen verloopen. Alleen toen de Duitschers heer en meester waren, moesten trommels en trompetten opgebor gen worden, want aansluiten bij de Kul tuurkamer wilde men niet. Al is de belangstelling voor Harmonie gezelschappen in onze gemeente niet zoo groot, als zoowel „Wil'helmina", de Spaarn damsche prijswinnaar als de diverse an dere verdienstelijke vereenigingen wel toe komt, er lijkt in den laatsten tijd een wen. ding ten goede in te willen komen. De eerstvolgende keer. dat muziekliefhebbers kennis kunnen maken met een goed corps is in October, wanneer Velserbeek getuige hoopt te zijn van een tuinconcert door de IJmuider Harmonie. „Van Speyck" vermaakt haar leden Gebouw Demmers in de Trompstraat heeft weerklonken van een bonten avond, die de buurtvereeniging „Van Speyck" haar leden aanbood. Het amusante pro gramma werd afgewerkt nadat de voorzit ter, de heer Borst, den avond geopend had Buitengewoon veel succes werd geboekt door de heeren De Ronde en Zwart, die de sketch over een huwelijksbureau met •humor op de planken brachten. Aardige muzikale intermezzi en een stemmingsvol bal maakten dezen buurt- avond tot een alleszins geslaagd feest. VARIÉTÉ IN THALIA. Voor de kleinkunstliefhebbers in Velsen zit er weer iets in het vat! Donderdag 22 Augustus komen de medewerkers van Her man Rinket's variété naar het Thalia Theater om er een avond te vullen met zang, muziek en zelfs acrobatiek. Als speciale attractie zullen de Kilima Hawaiians hun medewerking verleenen. Motorloggers: KW 104 f 5342; KW 91 f 1920: KW 107 f 1582; KW 59 f2144; KW 84 f 4624: KW 64 f 2989; KW 24 f5012; KW 173 f 1980; KW 227 f3811. Kottere: IJM 224 f1513; KW 94 f 1025; KW 210 1 470; KW 21 f 050; HD 210 f261; UK 244 f1229. Velsen speelde een vriendsehappelijken wedstrijd tegen O.D.S. De ontmoeting ein digde in een gelijk spel (55). Agenda voor Velsen DINSDAG 20 AUGUSTUS. Thalia-theater: Gevaarlijke vingers, 29 en: 21 uur. Bioscoop dc Pont: Geef 'm de sporen, 20 uur. WOENSDAG 21 AUGUSTUS. Bioscopen als Dinsdag. Uitbreidingen van groote en kleine bedrijven Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage liggen, verzoeken met bijlagen van: a. de N.V. Koninklijke Papierfabrieken van Gelder Zonen om vergunning tot het uitbreiden van de houtstoffabriek door het bijplaatsen van 2 balenbrekers, elk aan te drijven door een electro-motor van 170 P.K. b. de N.V. Petroleum-Maatschappij „The Texas Company", te 's-Gravenhage om vergunning tot het oprichten van een. dieselgasolie-installatie, bestaande uit een ondergrondscne gasolietank met een inhoud van 4000 Liter met een daaraan verbonden gasoliehandpomp, vóór het per ceel Tusschenbeeksweg 7 te IJmuiden- Oost c. J. van Schaik, Middenhavenstraat 74 te ÏJmuiden, om vergunning tot het op richten van een alluminium-gieterij, waar in geplaatst zullen worden 4 smeltovens, een giettófel, een polijstmachine, 4 slijp- koppen, een boormachine, alsmede 7 elec- tro-motoren. d. de Firma W. Zwier en Zonen. Bloem- straat 33 te ÏJmuiden om vergunning tot het uitbreiden van de auto-reparatie werkplaats door het bijplaatsen van een compressor van 10 atmosfeer, een lasch- apparaat, 2 tafelboormachines, een ama- rilslijpsteen en een boortol, alsmede 5 elee t ro-motoren. e. P. A. Degenaars, Marconistraat 40 te ÏJmuiden om vergunning tot het uilbrei den van de brood- en koekbakkerij door het bijplaatsen van een oven, een kluts- machine, een amandelwrijfmachine. als mede een electro-motor. f. J. Wilderom, Koningin Wilhelmina- kade 83 te ÏJmuiden om vergunning tot het uitbreiden van de brood-, koek- en banketbakkerij door het bijplaatsen van een kneedmachine, een klutsmachine, een amandelwrijfmachine, een uitrolmachine, alsmede 3 electro-motoren. g. K. Metzelaar, Julianakade 19 te ÏJmui den. om vergunning tot het oprichten van een koperslagerij, waarin geplaatst zullen worden zuurstof- en acetyleenflesschen, een veldsmidse met wan, aangedreven door een electro-motor. h. P. A, Oort, Bloemstraat 78 te ÏJmui den, om vergunning tot het uitbreiden van de inrichting tot het bewerken van vleeschwaren door het bijplaatsen van een koelkast met compressor, een gehaktmo len, alsmede 2 electro-motoren. Op Vrijdag, 30 Augustus 1946, des voor- middags elf uur zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen- deze verzoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. I.E.V. IN VOETBALTOURNOOI. De R -K. Sportvereeniging I.E.V. heeft de opening van het nieuwe voetbalseizoen ingezet door deelname aan een voetbal- tournooi van Vitesse te Castricum De Velsen-Noorders kwamen uit tegen Uitgeest, in welken wedstrijd reeds na 14 minuten Nieuwenhuyzen met een kopbal onhoudbaar doelpuntte. Doelman van Tu ben redde enkele malen uitstekend. Een door Slotemaker keurig aangegeven bal ving Nieuwenhuyzen op om met een hard schot te doelpunten. (20). Na de hervatting werd I.E.V. ingesloten, doch taaie verdediging voorkwam doel punten van Uitgeest. IJP-V. had een gewij zigd elftal, waarin enkele nieuwelingen werden geprobeerd, die zeker voor de ko mende competitie iets goeds beloven. De resultaten van dezen eersten tour- nooidag, welke a.s. Zondag wordt voort gezet waren: U.S.V.U.—D.C.G 2—0: I E.V. —Uitgeest 20; H.S.V.—Vitesse 05; In vrijheid gesteld Ondersteund door twee verpleegsters van het St. Antoniusziekenhuis te IJmui- den-Oost, waarin zij tot dusverre gedeti neerd was, verscheen voor het Amster- damsche tribunaal de 43-jarige invalide vrouwelijke arts E. M. V. uit Amsterdam. Tijdens de bezetting was zij opgetreden als keuringsarts van de Arbeidsbeurs in Amsterdam. Zij stond er voor bekend, dat zij vrijwel nooit iemand afkeurde, die in Duitschland moest gaan werken. Zij was lid van de N.S.B. Het tribunaal veroordeelde haar tot in- terneering gelijk aan den tijd, welken zij reeds in voor-interneering heeft doorge bracht. Zij werd ontzet uit beide kies rechten en uit het recht als arts eenige openbare functie uit te oefenen. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 5) Het overschot van haar kapitaal stelde haar nog juist in staat, ergens in een kleine plaatsje een landhuisje te koopen, waar ze zich voor de rest van haar leven zou kunnen begraven. In Elmshorn, een onbeteekenend plaatsje aan de kust, vond mevrouw Staniecki de woning, die zij zocht. Daar installeerde ze zich met haar beide dochters zoo huiselijk mogelijk, voor de buitenwereld een zekere welva rendheid ten toon spreidend, maar in huis een zuinigheid betrachtend, die daarmee wei allerminst in overeenstemming was. Dit zuinigheidsprogramma was het ook dat er haar toe gebracht had de bo venste verdieping van het bescheiden landhuis aan zoogenaamd betalende logés te verhuren, een stap, waartoe zij te ge makkelijker had kunnen, besluiten, omdat de oude Ursel als keukenmeid en Anne als meisje voor alles bij uitstek goed- Icoope werkkrachten waren, zoodat de be talende logés een behoorlijke bron van inkomsten vormden. En juist in dit onbeteekenende plaatsje, ver van de brandpunten der beschaving, was het, dat Fortuna haar werkelijk de hand reikte. Consul Eschervtal, een gefortuneerde vrijgezel, die de vijftig al eenige jaren ge passeerd was. had zich eveneens in Elms horn ter ruste gezet. Zijn streven om in den kortst mogelijken tijd zooveel moge lijk geld ie verdienen, had hem geen tijd gelaten naar een passende levensgezellin uit ie zien, maar nu hij zijn schaapjes op het droge had, toonde hij een leven dige belangstelling voor het vlotte, vroo- lijke weeuwtje, dat zoo amusant kon babbelen, guitige liedjes bij de piano zong en zich als een goede bridgepartner deed kennen. Wat mevrouw Staniecki in drie jaar zwerversleven en met belangrijke finan- cieele offers tevergeefs had gezocht, dat scheen een grillige schikgodin haar hier in den schoot ie werpen namelijk een weiverzorgden ouden dag. Elmshorn mocht dan als stadje niet veel beteekenen, het was in ieder geval buitengewoon mooi geiegen en daardoor in het bijzonder bij kunstenaars in de mode gekomen. Mevrouw Staniecki profiteerde daarvan, doordat zij bijna 6teeds kunstschilders in huis had, die de vrij primitieve huisves ting op de bovenste verdieping voor lief namen om hun meer of minder erkenae talenten aan het fraaie strand of in de omliggende beukenbosschen te kunnen botvieren. Senta Bratt was de laatste zomergast in huize Staniacki. Zij had mevrouw Olga en Vera leeren verachten, maar daarnaast een warme en oprechte sympathie voor Anne opgevat. Aanvankelijk was het haar niet geheel duidelijk geweest, welke plaats Anne Falke eigenlijk in dit huis innam. Zij zag het meisje huis-, keuken- en tuinwerk verrichten, naaien, stoppen, wasschen en verstellen, alles werkzaamheden, waarvan Vera verschoond bleef. Was juffrouw Falke hulp in de huis houding? Neen, want zij noemde mevrouw Sta niecki „moeder". Senta Bratt was ongetwijfeld een ta lentvolle kunstenares, maar desondanks niet vrij van een zekere vrouwelijke nieuwsgierigheid en daarbij kwam nog, dat het knappe, stille meisje haar leven dige belangstelling inboezemde. Geleide lijk wist zij het vertrouwen van de oude Ursel te winnen en toen het eenmaal zoo ver was, vernam zij al spoedig, wat zij weten, wilde. Mevrouw Staniecki was operettezange res geweest. Van haar huwelijk met den Poolschen zanger Staniecki maakte zij in het minst geen geheim, integendeel, van lijd to.t tijd gewaagde ze zelfs met een zekeren trots van de successen van haar overleden echtgenoot, die bij een spoor wegongeluk om het leven was gekomen, i Daarentegen sprak zij nooit, zelfs niet met een enkel woord over haar eersten man, jonkheer Falke; het eenige, wat Senta Bratt dienaangaande vernam, was, dat dit huwelijk slechts kort had geduurd en niet bijster gelukkig moest zijn ge weest. De schilderes betrad de bescheiden ka mer, die zij bewoonde en maakte licht. Daarna liep zij naar het raam. Een koele zomeravondlucht stroomde naar binnen. In de verte klonk het ge- dempte geluid van een viool dansmu ziek op het tuinfeest bij Eschental. Senla Bratt luisterde c-en oogenblik aandachtig; toen knipte zij plotseling met haar vingers en lachte. Ik zal die madame Staniecki eens een poets bakken, waar zij van opkijkt, mompelde ze, terwijl ze zich omkeerde en naar een wandkast liep. Hieruit haalde ze een groote lederen koffer te voorschijn, waarin ze ijverig begon te woelen. Weldra scheen zij gevonden te hebben, wat zij zocht, want met een goedkeurend knikje keek ze naar een opvallende japon van zilverkleurige stof, welke zij op een arm lengte van zich afhield. Ik zal Asschepoester naar het bal sturen. Wat een. geluk, dat ik dit costuum heb meegenomen. Daar ben ik, zei een zachte meisjes stem. Anne stond in de kamer en staarde verbaasd naar het glinsterende gewèad. Wat hebt u daar, juffrouw Bratt? (Wordt vervolg<L)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3