Onze Zuiderburen in de eerste helft van 1946 Een sprookje herleeft In- en uitvoercijfers van visch Hieronder volst een stóatje van de Belgiscliè cijfers van in- en uitgevoerde visch over het eerste halfjaar mui 1846, waarbij wij tusschen haakjes de uit (respectieve lijk naar') Nederland betrokken of verzonden hoeveelheden opnemen. Invoer: Haring (versch zoowel als gezouten) 12.796.3G7 105.967) kilos Versche visch 7.47 5.500 933.000) Kreeften en langoesten 151.300 SI.300) Oesters 274.900 273.000) -"Mosselen 3.981.300 (3.9S1.300) Garnalen 22.100 22.1 00) Vischconserven 6.1 GO. 800 Diversen (dus andere bewerkte visch) 1.393.7 00 S.300) Uitvoer: Haring (versch. zoowel als gezouten) 2.947.500 32.500) Versche visch 1S5.700 1 4.400) Vischconserven S2.900 Diversen 1.1 75.1 00 24.000) -Deze cijfers laten zien. dat België voor onze vischpro-clneten een belangrijke af nemer is: in eenige soorten neemt Nederland zelfs een monepo-listisclie positie in (mosselen, oesters en garnalen). De huidige economische beperkingen zijn natuurlijk ooi-zaak. dat onze vissoherij op de andere markten niet. verder kan doordringen, aan den anderen kant is hel traineeren van de plannen voor visch conserven fabrieken in ons land een geduchte handicap, zboals valt op te maken uit den eno'rmen invoer van dit artikel in België, waarin ons land geen aandeel heeft. „Siioiiii" estafettekampioen De juist dezer dagen vijf jaar oude Hoog- oven-Athletiekvereen. „Suomi" heeft Zon dag te Rotterdam tijdens de nationale estafettekampioenschappen bewezen zich tot één der belangrijkste clubs in de Ne- derlandsche athletiekwereld te kunnen reken en De Suomi-estafetteploeg op de 4 X 1500 M. bestaande uit de heeren H. van Willi gen. Udo v. Wijngaarden, Joop Weenink en Han de Roode, zorgde voor een prachtig ïustrumgeschenk door in den fraaien tijd van 17 min. 4.5 sec. beslag te leggen op den kampioenstitel 4 X 1500 M daarmede slechts 5.5 seconde boven het Nederlandsch record op naam van A.A.C.. Amsterdam, blijvend. De race was uiterst spannend, vooral op de laatste 300 M., nadat v. Willigen als eerste looper volgend op D,O S„ Rotter dam. overgaf aan v. Wijngaarden, welke spoedig den kop nam en "bleef behouden. Daarna zorgde Weenink gevolgd door D O. S., Vitesse (Leeuwarden) en Haarlem, dat de tweede plaats bereikte voor een onge veer 25 M. voorsprong bij het wisselen met De Roode Van Gogh liep op den laatste in en lag op 300 M. voor den eindstreep vrij wel gelijk. Toen bleek de Suomi-man nog zooveel „fighting-spïrit" te bezitten, dat hij ruim eerste werd. terwijl Haarlem als tweede aankwam met 17 min. 6.6 sec. Bij de junioren-kampioenschappen van Nederland bewees de Suomees Jan Lejeune zijn kwaliteiten en werd bij dis cuswerpen tweede met 35.85 M., kogelstoo- ten tweede met 12.55 M. en vèrspringen no. 5 met 5.68 M. Bij de series 100 M. bezette hij de derde plaats in 12.1 sec. Verder namen nog deel de junioren C. Dekker en J. v. d. Outenaar, beiden op de 800 M. Eerstgenoemde bezette de derde plaats in zijn serie met 2 min. 12 sec. De kaatste werd no. 6. IJsland vischt vlijtig In de eerste vier maanden van 1946 heeft IJsland in totaal voor 78.672fJslandsche kronen aan visch geëxporteerd. De grootste afnemer van IJslandsche visch was Groot Brittannië, Nederland nam slechts een bescheiden deel ervan voor zijn rekening; wij kochten voor een waarde van 146 kronen. U.V.V. stopt den stroom De UW te IJmuiden kan gedurende de eerstvolgende maanden geen verstel- of breiwerk meer aannemen. AGENDA VOOR WOENSDAG. Thalia-Theater: Gevaarlijke Vingers, 19 en 21 uur, Bioscoop De Pont: Geef 'm de Sporen, 20 uur. Donderdag geen voorstellingen. Coöperatie „De Eendracht" De Coöperatie „De Eendracht'' heeft in haar jaarverslag, dat dezer dagen ver scheen, een korte uiteenzetting gegeven over de wederwaardigheden van het boek jaar 1944 als zijnde een rampjaar, zooals De Eendracht nog nimmer heeft beleefd. De eerste helft van 1944 wordt, gezien den algemeenen toestand van toen, voor de bedrijven van de Coöperatie nog vrij be hoorlijk worden genoemd, doch de tweede helft bracht de evacuatie van geheel Vel- sen-Noord met alle gevolgen van dien. Hoofdgebouw, garage en brandstoffenloods werden een prooi van sloapers of opbla zen. De voortzetting van de bedrijven stagneerde. Toch werd „De Eendracht"' door groote hulpvaardigheid in staat ge steld goederen en inventarissen onder te brengen te Beverwijk, waar behalve voor den kruidenierswinkel ook voor het kan toor, bakkerij en de brandstoffenafdeeling gastvrijheid werd ondervonden, waarvoor het bestuur zeer erkentelijk is. De omzet ten verminderden stelselmatig om eerst na Mei 1945 weer in stijgende lijn te gaan. Werden over 1943 nog uitkeeringen aan de leden gedaan, over 1944 kan dit door het geringe overschot niet geschieden. De balans per Januari 1945 opgemaakt vermeldt aan kasgelden 31.514.09: voor raden 9.017.99: aan inleggelden HAKA 9.443.86; effecten e a. 3.173.53 pn aan inventarissen en gebouwen 13.509 De creditzijde toont o.m. hypotheken tot f 8500 en 35.178.81. waardoor het over schot over 1944 slechts 438.21 bedraagt en de balans sluit met een bedrag van 70.975.47. De algemeene resultatenrekening 1944 toont tekorten van 1018.74 voor de ma nufacturen- en f 1266.05 voor de brand stoffenafdeeling. terwijl de bakkerij een overschot van f 1295.39 heeft en de win kels totaal 2056.91. De totale rekening laat dus in elk geval geen nadeelig saldo zien, waardoor eenig optimisme niet misplaatst is. 140 kinderen een dagje uit Onder auspiciën van de buurtve ging D.B.O. (Door Buren Opgericht) zijn vandaag 140 kinderen een dag uit Het doel van de reis is Kraantje Lek bij Over- veen. Het jeugdige reisgezelschap wordt om 5 uur terug verwacht. De ouderen zullen morgen een uitstapje maken naar Amsterdam. MARKTBERICHT VAN DINSDAG. Aanvoer versche zeevisch: 1500 kisten; versche haring 4500 kisten. Besomming versche visc'ntrawlers: f 26 288. Besom ming haringtrawlers: Adelante JJM 18 f 29.194. Ewald IJM 48 f 21.803. De be sommingen der haringtrawlers en kust- visschers volgen morgen, KW 42, 509 kantjes haring, KW 140 370 kantjes haring. KW 161 261 kantjes ha ring. KW 97 515 kantjes haring. Totaal 1655 kantjes haring. VELSEN Pauselijke onderscheidingen bij „St. Joseph" De feestelijkheden van het veertigjarig bestaan der R.K. St. Josephparocbie wer den Dinsdagavond voortgezet met een re ceptie in gebouw Concordia. Onder de aanwezigen waren burgemeester mr. M. M. Kwint en de heer W. Chr. Suwerink, gemeente-secretaris, vertegenwoordigers van de kerkeraden der Geref. Kerk en de Ned. Herv. Gemeente, Oranjevereen. Vel- sen, Winkeliersvereen. „Wijkeroog", wet houder J. P. Nijssen, pastoors v. d. Berg van Wijk aan Zee en Goossens van Sant poort, e.a. Na een openingsmarsch van de R.K. Harmonie „St. Caecilia" begroette de pastoor der jubileerende parochie, de zeer- eerw. heer A. M. A. Vollaerts de verschil lende representanten en in het bijzonder den burgemeester, wiens medeleven en steun in het' licht werden gesteld, waar door uitdrukking was gegeven aan de prachtige samenwerking tusschen Kerlc en Staat. Verschillende felicitatiebrieven wa ren ingekomen, o.a. van den bisschop van Haarlem. Pastoor Vollaerts gaf een kort overzicht van hetgeen in de historie aan Velsen-N. en haar parochie is voorbijgegaan, daarbij de energie en kracht der vroegere pastoors en van de parochianen roemend, doch veel meer de prachtige samenwerking in het kerkbestuur belichtend. Dit alles gebaseerd op den dank- aan God, Die dit zoo heëft doen zijn. Een stormachtig applaus welde op bij de mededeeling dat het Z.H. den Paus heeft behaagd om de heeren P. Mooy, H. Stee man en J. Mooy, resp. jubileerendë als kerkbestuurslid met 25 jaar, lid armbe stuur gedurende 40 jaren en lid kerkzang- koor met 40 jaren, te begiftigen met de hooge onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" in goud met oorkonde. St. Caecilia onderbrak de gelukwenschen die volgden, met de Jubileummarsch van S. Vlessing, waarna burgemeester Kwint een korte, kernachtige felicitatie namens het gemeentebestuur uitsprak, uitgaande van een woord uit de grijze oudheid: „Ik vond puin en nog eens puin, een volk, dat geen volk meer was, maar ik heib her bouwd"; dit als overeenkomst met den huidigen toestand van Velsen-Noord, dat volgens den spreker echter schooner en mooier zal verrijzen danhet eens was. Na mens den Geref. kerkeraad bracht de heer D Blok gelukwenschen over; de heer F. A. Kuypers namens de Kath. arbeidersbe weging onder aanbieding van een enve loppe. Nadat de heeren P. van 't Padje. J. Fa tels en N. Ruyter achtereenvolgens hun collegabestuursleden, gedecoreerden P. Mooy. H. Steeman en J. Mooy onder over handiging van bloemen gelukwenschen hadden overgebracht, zong een meisjes koor onder leiding van mej. R. Zwets een driestemmige feestcantate. Pastoor v. d. Berg. die tijdens de evacua tie desex-vitor was. herinnerde nog eens aan dien tijd van moeilijkheden. Pastoor Vollaerts zeide in z'n slotwoord de oude Velsen-Noordsche energie te handhaven, opdat dit den wederopbouw daarvan in al zijn geledingen ten goede komen mag. Als uiting van dankbaarheid zong men staande ten slotte den lofzang ..Aan U. o Koning der eeuwen" en twee coupletten van ons volkslied. Van de gelegenheid kerkbestuur en gedecoreerden te feliciteeren. werd een druk gebruik gemaakt. Band „NederlandIndië" Ook in de gemeente Velsen wil men een afdeeling oprichten van de Band „Neder landIndië". Deze vereeniging wordt gevormd dooi de vrouwen, ouders en verloofden van de zich in Indië bevindende militairen en stelt zich o.a. ten doel. de band tusschen de achterblijvenden te verstevigen en zoo veel mogelijk te doen voor de ontspanning van de mannen in Indië. Teneinde zoo spoedig mogelijk tot een oprichtingsver gadering te komen, worden alle belang hebbenden verzocht zich met één der on derstaande contactpunten in verbinding te stellen: Luitenant J. W. Thijssen, Wijk aan Zecr rweg. 95, IJmuiden-Oost en mevr. H. M. FrankenEriks, Zeeweg 397, Driehuis. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 6) In plaats van te antwoorden, wees de aangesprokene met haar hoofd naar het raam. Hoor je die kostelijke dansmuziek, Anne? Schiet je dat niet in je jonge bee- nen? Zou je niet ook eens naar hartelust willen dansen? Bijna tegen haai- wil knikte Anne. Dan ga jij vanavond dansen, mijn kind! Dat is mijn verjaarsverrassing voor jou. Ik zal je mijn uitnoodiging voor het feest van den consul geven en dan moet je dit costuum aantrekken. Maar dat gaat immers, niet, juffrouw Bratt! Dat gaat uitstekend, Anne! Wij zul len het sprookje van Asschepoester een voudig in een daad omzetten. Hic-r is ]e prinsessengewaad. Ik heb het me eens voor een model aangeschaft, maar nooü het juiste type kunnen vinden. Jou zal het voortreffelijk staan. Om Noordhollands Damkampioenschap De eindstrijd om het kampioenschap dammen van Noordholland was wegens de vacanties eenigen tijd uitgesteld. Zaterdag en Zondag is echter weer verder gedamd en de eindstrijd begint zich af te teekenen. De finale wordt, wat betreft Haarlem IJmuiden uitgevochten door Laros en Ligt- hart: Alkmaar wordt vertegenwoordigd door Meester, Slijkeman en Dijkemans. Wedstryden van het weekend De eerste wedstrijd van de DC.Y.'ers Ligthart en Laros eindigde in remise; te gen Meester maakte Laros Zaterdag een betere beurt en hij veroverde, evenals Ligthart tegen Slijkeman twee kostbare punten. Zondag kwamen Ligthart en Dij kemans tegenover elkaar, welke partij in een overwinning voor den eersten eindig de. De partij Laros—Slijkemans werd af gebroken. De stand luidt thans: Ligthart 3 gespeeld 5 punten; Laros 2 gespeeld. 3 punten; Slij keman 3 gespeeld. 1 punt; Dijkemans 3 ge speeld. 1 punt; Meester 2 gespeeld, geen punten. De leidende man uit het District Haar lemAlkmaar moet spelen tegen den win naar ZaandamAmsterdam. IJMUIDEN Tweede hoogoven in bedrijf Alles voor de export Hel was Dinsdag een belangryke dag voor het Hoogovenbedryf, daar er een tweede hoogoven in bedrijf genomen werd. De productie van dezen oven zal geheel geëxporteerd kunnen worden, aangezien de eerste oven meer dan voldoende ruw ijzer levert voor de binnenlandsche be hoefte. De uitvoer zal zich voornamelijk richten op België, Luxemburg, Zweden en Zwitserland. Aluminium viscliruimen Er wordt in visscherijkringen reeds eenigen tijd gefluisterd over een nieuw soort vischruim, dat in Schotland gebruikt zou zijn. Inderdaad maakt men thans in Schot land aluminium vischruimen. De prijs is nog niet bekend, maar deze zal vermoe delijk wel aardig boven die van de hou ten ruimen liggen! Aan den anderen kant zijn er groote voordeelen verbonden aan dergelijke ruimen, daar ze gemakkelijk te onderhouden zijn en nooit „aankoeken". Te Aberdeen kwam een Schotsche trawler binnen met een drie-weken oude lading. De aluminium zou de visch even versch hebben gehouden als toen ze ge vangen werd. Duitscliers gaan ter visseherij Dat het met de Duitsche voedselvoor ziening nog droevig gesteld is, blijkt wel uit het feit, dat de Britsche regeering thans toestemming heeft gegeven, om 100 stoomschepen te bouwen voor de vissehe rij. Men verwacht, dat met dit Duitsche „vlootprogramma" in de lente van 1947 begonnen kan worden. De eerste schepen zullen in den daaropvolgenden herfst zee kiezen. Volle kracht achteruit! Maar de machine draait door Een Zweedsche reederij heeft twee coas ters in dienst, voorzien van hydraulisch verstelbare schroeven. Deze inrichting maakt het mogelijk, dat de schroefbladen van de brug af versteld worden, zoodat de machine in dezelfde richting door kan blijven draaien, als het scheepje achter uit wil varen. De moderne kustvaarders, die dit een voudige systeem toepassen, meten elk 750 ton en zijn uitgerust met niel-omkeerbare, enkelwerkende vijfcylinder tweetakt mo toren met een capaciteit van 600 PK. Maar juffrouw Bratt, ze zullen me toch direct herkennen! Niemand zal je herkennen, om de eenvoudige reden, dat niemand je kent. Je bent voor Elmshorn nu eenmaal hel bloempje, dat in het verborgene bloeit. Bovendien is het een gecostumeerd feest. Vooruit, Anne, verkleed je gauw. Ik zal je haar in orde maken. Wat er het volgende half uur gebeurde, had ook later voor Anne nog steeds iets onwezenlijks. Zij stond plotseling voor den spiegel en zag zichzelf gekleed in een kostelijk, zilverkleurig gewaad, dat haar armen en schouders vrij liet. Op het losse haar prijkte een fonkelende diadeem, haar voeten staken in zijden schoentjes en haar armen waren tot de ellebogen in een netwerk van handschoenen gehuld, die met schitterende steenen bezet warert. Ben ik dat .heusch? mompelde het meisje, terwijl zij haar stralend spiegel beeld aanstaarde. Natuurlijk! riep Senta Bratt, een en al geestdrift. Anne, je bent werkelijk een schoonheid; je zult de koningin van het feest zijn. Ze zullen me er uit gooien! Onzin! Ze zullen je voor de betoo- verde prinses houden. Wat heb je daar voor een mooi medaillon, Anne? Dat is een zeldzaam kostbaar kleinood. Echt empire. Ik heb het nog nooit bij je gezien. Ik draag het altijd onder m'n jurk. 1-Iet is een erfstuk" uit de familie van m'n vader en het bevat zijn portret. Wilt u het eens zien? i Senta Bratt knikte bevestigend en Anne drukte op het knopje, waardoor een mi niatuur. op ivoor geschilderd, zichtbaar werd. Het was het knappe, maar wat te weeke gezicht van een man, die veel op Anne geleek. x Buitengewoon knap werk, prees de schilderes. Je vader moet een knappe man zijn geweest, Anne. Ik weet het niet. Ik kan hem niet meer herinneren. Ik was nog heel klein, toen hij stierf. Ach, juffrouw Bratt, ik heb toch eigenlijk geen moed om naar dat bal te gaan. 1-Iet idéé is al te avon tuurlijk. Maar nu schoen Senta Bratt het wel letjes te vinden. Ze pakte het jonge meis je bij haar schouders en schudde het door elkaar. En nu geen woord meer, Anne! Denk je, dat ik het sprookje van Asschepoester geënscèneerd heb om je op het laatste oogenblik te laten terug krabbelen? Je zult nu gaan, tot den morgen dansen en je schoen verliezen, zooals dat een be hoorlijke Asschepoester betaamt, Ik blijf in tusschen wakker om op je verslag van het avontuur met den prins te wachten. Minder dan een prins mag het niet zijn, hoor Anne. Goed begrepen? Het meisje, aangestoken door de uitge laten stemming van de schilderes, lachte. Goed! Ik beloof het u. Maar ik heb geen masker! Dat is waar ookWe moeten nog een masker hebben! Senta Bratt rommelde wal in een lade en diepte daar een kanten doekje uit op. Binnen enkele seconden had zij er een paar ooggaten ingeknipt en Anne het doekje voorgebonden. Zoo. daar heb je een zeer apart masker, kind. En maak nu. dal je weg kom'! Vergeet niet om me straks alles eerlijk op te biechten. Amuseer je' Daarna duwde Senta Bratt het jonge meisje de deur uit. Anne's satijnen schoentjes met de hooge hakken klapper den op de trap. De schilderes liep naar het. raam en boog zich naar buiten. Ze zag een zilverachtig glanzende gestalte haastig de straat oversteken en lachte vergenoegd. Dat meisje zal de koningin van het bal zijn en de S'aniecki's, moeder en doch ter, zullen zich blauw ergeren over de aanwezigheid van die onbekende stralen de schoonheid. Dat is werkelijk een goed idee van me geweest. Op dit oogenblik werd er geklopt; de oude Ursel trad de kamer binnen. Er is een telegram voor u gekomen, juffrouw Bratt. Haastig scheurde de schilderes het for mulier open en vloog den inhoud door, terwijl de oude gedienstige zoekend om zich heen keek. Senta Bratt legde het tele gram op tafel. Ik moet direct weg. Ursel. Een be langrijke mededeeling roept me naar Ko penhagen terug. Hoe laat gaat. de eerst volgende trein? (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3