IJmuider Courant Arnhem Amerika wacht op genoegdoening Bijeenkomst der Drie? 61c Jaargang No. is 112 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 t Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 23 Augustus 1946 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 et.- per kwartaal f 4.— EN' vacantieverblijf te Arnhem en in zijn prachtige naaste omgeving leidt tot gemengde indrukken. Ge komt onver mijdelijk onder den indruk van de groote verwoestingen die de oorlog er heeft aan gericht, hoort veel over de gevolgen, waar onder een groot deel van de bevolking, van alles beroofd, nog steeds lijdt en be grijpt dat de Amsterdamsche bijstand hier niet minder noodig geweest is dan de Haarlemsche in Venray en Nijmegen. Ge leunt u ook geen dag aan de oorlogsver woestingen onttrekken, want zelfs een korte wandeling biedt er altijd wel een of ander uitzicht op. En de vacantiegast voelt jeugdherinneringen aan het jaar na den eersten wereldoorlog herleven, toen hij in Noord-Frankrijk ondervond dat vernielde bosschen dieper indruk maken dan puin- hoopen in steden, omdat de vernietiging van het levende meer aangrijpt dan die van de doode materie. Met dat al overwegen toch andere ge voelens. Zijn vacantie wordt niet vergald, omdat hij in deze schoone streek zoo dui delijk ontwaart hoe kracht en schoonheid der natuur het sterkst zijn. Misschien hebben veel menschen, die Arnhems schoone bosschen en dreven vroeger gaarne bezochten, ze dit jaar ver meden omdat zij vreesden er geen vacan- tievreugd te kunnen smaken. Zooveel van de groote hotels zijn trouwens verwoest, dat men lang niet het aantal gasten van vroeger kan herbergen. Maar ik vermoed toch dat er zulke tegenzin bestaan heeft, want in het begin van den zomer zond Arnhem een eenigszins ontstelden oproep uit. waarin het om meer bezoekers vroeg. Die heeft blijkbaar succes gehad bij een aantal menschen, die elders geen onderdak hadden kunnen vinden. Nu, zij zullen niet teleurgesteld zijn. De stad Arnhem is zwaar getroffen, maar zij bezit veel en zij herleeft snel. Zij bezit die prachtige omgeving, die zelfs wij Haarlemmers, zelf rijk voorzien, haar benijden kunnen. Wij zijn gelukkiger door onze plaats in dat activiteits-centrum des lands, het Westen en door de nabijheid zoowel van de zee als van de hoofdstad en de residentie. Zij kunnen zich vermeien in een natuurpracht, zooals geen tweede Nederlandsche stad in haar naaste omge- ving bezit en bovendien in een veel zijdigheid van bijzondere „attracties". Ik heb genoten van de schoonheid, en den verrassenden rijkdom van Sonsbeek. een stadspark-en-stadsbosch van groote uitge strektheid en vol wisselende bekoring. Het lijkt misschien ouderwetsch, daar nog over te schrijven. Het bestaat immers al zoo lang als voor het publiek toegankelijk lustoord en is al in de dagen der vaderen bezongen. Maar hoeveel menschen in het Westen kennen het? Sonsbeek bezit zijn boerderijen, zijn restaurant, zijn aquarium met „vijverbedrijf" van de Nederlandsche Heidemaatschappij, dat een bezoek tehvölle verdient en geen groote stads-rariteit met drommen dagjesmensehen is, maar een prettige rust en landelijkheid ademt. Arnhem heeft een van zijn kostbaarste schatten van het verleden, het historische kasteel de Doorwerth, verloren, maar het bezit zulk een schepping van den nieuwen tijd als het Nederlandsch Openlucht Mu seum, dat weinig schade heeft geleden, die hersteld is. Ge kunt daar uren toeven en geboeid blijven op een lange wandeling door bosch en veld, die het wonderlijke genoegen biedt van een veelheid van ka rakteristieke woningen en woninkjes, werkplaatsen en molens uit vele streken des lands, die ge alle betreden moogt en welker inrichting en intimiteit uw ver beelding omtrent het leven in die streken prettig te werk stellen. Het Zaansche dorp. op een eilandje gelegen en met den wal verbonden door een typisch-Hollandsche ophaalbrug, die eenmaal te Ouderkerk lag, heeft een zoo natuurgetrouwe sfeer met de molens, die het omgeven, dat ge u uit het Geldersche naar dit oud-Noordholland- sche en naar heel jonge levensjaren voelt verplaatst. Arnhem gaat ook prat op Burgers' Die renpark, dat vlak bij het Openlucht Mu seum ligt en een bijzondere oorlogshistorie achter zich heeft, want zijn moedige direc teur is er met zijn vrouw en een paar bewakers in gebleven toen het tusschen de linies lag. Veie maien werd het getrof fen: een groot aantal dieren, waaronder zelfs elf leeuwen en eenïge tijgers, sneu velde; vele vogels stierven en andere vlo- j gen weg door de gaten, die granaatscher ven in de volières sloegen. Maar de direc teur, ondanks eindelooze moeilijkheden met de Duitschers, wist voedsel te krijgen voor de overige dieren en het meerendeel en daarmee zijn dierenpark te redden. Het is mooi en groot; toen ik het bezocht wemelde het van bezoekers. Ja. ook dit na-oorlogsche. zwaargetrof- fen Arnhem biedt den bezoeker nog veel vertier. En het geeft hem in zijn omgeving j een zoo kwistige keuze uit mooie wande lingen buiten hoofdwegen, in bosch en veld. in de vlakte en op de heuvels, dat ge als Haarlemmer opnieuw verlangen voelt rijzen naar die „longen van de 6tad", dat Natuurreservaat in de duinen, dat ons indertijd in uitzicht is gesteld en waaraan onze overbevolkte streek inderdaad drin gend behoefte heeft. Dat is eigenlijk mijn slotsom van dit stuk. Ik zou ook willen dat de toekomst onze stadsbevolking meer vertier bood en daarom heb ik over die Arnhemsche at tracties geschreven, die bovendien veel Afbreken der diplomatieke betrekkingen mogelijk geacht Terwijl «Te Amerikaanselie regeering; zich voorbereidt op liet indienen van een klacht bij den Veiligheidsraad voor het geval liet Joego-Slavische antwoord op haar „ultimatum" niet bevredigend zou zijn, komen tallooze berichten uit min of meer betrouwbare bron over de toeneming van de spanning lusselien de beide landen en de intensieve diplomatieke werkzaamheid in de beide hoofdsteden. Re situatie is moeilijk te reeonstruceren daar de berichtgeving zeer vaag is en verschillende posi tieve mededeeling-en van de eene zijde, aan de andere zijde ontkend of niet lieves- tïgd worden. In tusschen moet worden aangenomen dat het Amerikaansch-Joego- Slavisch incident snel naar een crisis leidt, die gedurende het komende weekeinde tot belangrijke gebeurtenissen aanleiding kan geven. ..48 uur na de ontvangst van deze nota" aldus stelde de Amerikaansche regeering liet einde van den termijn, binnen welken de Joego-Slavisehe regeering de gevangen genomen vliegeniers der neergeschoten toestellen in vrijheid zou moeten stellen en tevens een bevredigende verklaring zou moeten geven van haar handelwijze. Dit tijdstip valt op Zaterdag des morgeus om 11 uur Ned. tijd. Joegoslavië vreest Veilig heidsraad niet Een niet-officieel woordvoerder voor Joego-Slavië heeft te kennen gegeven, dal Joego-Siavië behandeling voor den Veilig heidsraad van de zaak der twee omlaag- geschoten Amerikaansche vliegtuigen niet zou vreezen. Naar zijn meening hebben de Amerikanen het incident uitgelokt om op de Parijsche conferentie de weegschaal ten gunste van Italië te doen doorslaan. De bij Ljoebljana neergeschoten vliegtuigen v schenen juist, toen er een demonstratie ten gunste van een Joegoslavisch bestuur voor Triëst plaats had. Beide vliegtuigen wei gerden het bevel om te landen op te vol gen, dat werd gegeven, voordat het vuur werd geopend. Men acht het te Parijs niet uitgesloten, dat maarschalk Tito de Amerikaansche nota van de hand zal wijzen, hoewel de woordvoerder te kennen gaf slechts zijn persoonlijke meening te uiten. Men neemt aan, dat elke actie der Ver- eenigde Staten in deze zaak aan den Vei ligheidsraad voorgesteld, zal stranden op het veto der Sovjet-Unie. In dat geval zou den de Vercenigde Staten slechts de ge wone diplomatieke pressie kunnen oefenen bijvoorbeeld door het afbreken der betrek kingen met Joego-Slavic. Molotof en de Joego-Slavische minister van buitenlandsche Zaken Eduard Kardelj hebben gisteren te Parijs gedurende veer tig minuten geconfereerd, naar men ver onderstelt over het Amerikaansche ulti matum aan Joego-Slavië. De conferentie vond plaats in een anti chambre van het Palais Luxembourg, ge durende de plenaire ochtendzitting.een zitting waarop de Oekrainsdhe minister van Buitenlandsche Zaken Manoeilsyk de waarschuwing uitsprak, dat de Balkan misschien eens te meer het kruitvat van Europa zal worden, aldus Un. Press. Tot dusver zijn leden van het Joego-Sla- Nieuw incident De Britsche ambassade te Athene deelt mede, dat het Joegoslavische schip, de Jralj Akelsandar", door vliegtuigen van de R..4.F. is bescha digd. Zij hebben het gestrande schip als doelwit gebruikt, in de veronder stelling dat het een Duitsch schip was dat niet meer geborgen kon worden-. vische vierde leger er niet in geslaagd een spoor te vinden van de twee inzittenden van het tweede in Joego-Slavië neerge haalde Amerikaansche vliegtuig, die zich met behulp van hun parachute in veilig heid zouden hebben gesteld. Over het onderhoud, dat de Britsche ambassadeur in Joego-Slavië Richard Pat terson met maarschalk Tito gehad heeft, zijn nog geen bijzonderheden bekend. H.M., de Koningin heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan Deventer en Zutphén teneinde een indruk te krijgen van den toestand, dien de oorlógsgebeur tenissen in deze steden hebben veroor zaakt. H.M. de Koningin verlaat het stadhuis van Deventer, begeleid door den commissaris der Koningin in Overijssel en den burgemeester van Deventer, waarde hebben als cultuurbezit. Sportpar ken zijn mooi en noodig, maar niet genoeg. Er leven andere verlangens temidden van een kwart millioen menschen. Zullen Arnhemmers verwonderd zijn als zij dit lezen, omdat het Westen hen veler lei benijdt zelfs nu? Ik heb gezegd dat mijn indrukken gemengd wa*en. R. P. Vrijgelaten? Volgens A.F.P. zijn de inzittenden van het eerste Amerikaansche vliegtuig, dat op 9 dezer in Slovenië tot landen werd ge dwongen, vrijgelaten. Dit bericht is niet bevestigd. Herschel Johnson, waarnemend Ameri. kaansch afgevaardigde bij den Veiligheids raad, is gisteren naar Washington geroe pen voor besprekingen met -t Amerikaan sche ministerie van Buitenlandsche Zaken in verband met de kwestie, die Amerika aan den Veiligheidsraad wil voorleggen, voor het geval zijn waarschuwing aan maarschalk Tito geen effect zou hebben. Men verwacht, dat de Ver. Staten de kwestie eenvoudigweg aan den Veiligheids raad zullen voorleggen, ofschoon het den Ver. Staten vrij zou staan volgens de bepalingen van het Handvest uit zelf verdediging te handelen tegen een gewa- penden aanval, totdat de Veiligheidsraad maatregelen zou hebben genomen. Een te New-York opgevangen bericht deelt mede, dat maarschalk Tito heeft ver klaard, dat hü den bevelhebbers van het Joego-Slavische leger instructie heeft ge geven niet te vuren op vreemde burger lijke of militaire vliegtuigen. In een officieele verklaring van de Ame rikaansche 88ste divisie, wordt thans de terugkeer der negen inzittenden van het op 9 Augustus neergeschoten vliegtuig be vestigd. Schenden de Russen „Potsdam" Vervaardiging van oorlogsmateriaal in Daitschland Volgens de Daily Tel. hebben de Rus sen in hun bezettingszone verschillende Duitsche wapenfabrieken ingeschakeld in het fabricageproces voor oorlogsbe- noodigdhedeno.a. de Telefunken in Berlijn, Siemens en Halske in Berlijn, Junkers in Dessau en Zeiss in Jena. In deze fabrieken werken Duitsdie tech nici en arbeiders onder Russisch toe zicht. Ook zouden de Russen met Duit sdie technici en hulpmiddelen proeven op het gebied der atoomenergie ver richten. Dit alles beteekent een flagran te schending der overeenkomst van Potsdam, aldus de*Daily Tel. De gefa briceerde wapenen zijn V-projectielen, terwijl ook instrumenten voor navigatie, radar, duikbooten en vliegtuigmotoren •worden vervaardigd. Hef woord is aan. Ho. no ré de Balzac: Gij moogt navolgen, doch nooit nabootsen. Weerbericht WEINIG VERANDERING Geldig van Vrijdagavond lot Zaterdag avond: In den nacht en vroegen ochtend plaatselijke mist- of nevelvelden. Over dag zwaar bewolkt. Geen neerslag van beteekenis. Wind aanvankelijk verander lijk, later matig uit Zuid-Westelijke rich ting. Weinig verandering in temperatuur, Uittocht van verdachte Duitschers Door Spaansche regeering uitgewezen Het Spaansche ministerie van Buiten landsche Zaken maakt volgens Un. Press bekend, dat 92 Duitsche onderdanen, wier uitlevering verzocht is door Engeland en de Vereenigde Staten, gerepatrieerd zul len werden aan boord van het Amerikaan sche marinetransportvaartuig „Marlin". Dit schip, dat reeds naar schatting zes honderd Duitsche nazispionnen en andere ongewenschte elementen uit de Zui.i- Amerikaansche landen heeft overgebracht wordt begin September in B lbao ver- waoht. In de Spaansche mededeeling wordt ge zegd, dat het Spaansche kabinet in zijn zitting van 9 Augustus gunstig had be schikt over twee lijsten met namen van Duitsche onderdanen, die volgers de ge allieerde controlecommissie voor repa- trieerïng in aanmerking kwamen. De meeste Duitschers zijn diplomaten en. agenten, onder wie de marinekapitein Kurt Mayer Doehner, voormalig Duitsch ma rine-attaché bij de Duitsche ambassade te Madrid. Leon Degrelle verdwenen Leon Degrelle, de vroegere leider van. de Belgische Rexïsten, die van de Spaan sche regeering opdracht had ge-kregen het land binnen acht dagen te verlaten, is eenige uren nadat hij het ziekenhuis te San Sebastian had verlaten, spoorloos verdwenen. Hij was aanvankelijk in dat ziekenhuis geïnterneerd, doch teneinde aan het hem gegeven bevel.te kunnen voldoen had hij beperkte bewegings vrijheid gekregen. De civiele gouverneur van San Se bastian heeft verklaard, dat Degrelle zijn eerewoord gebroken heeft. Hij had het hotel Maria Christina uitgezocht als tijdelijke verblijfplaats, doch heeft het blijkbaar beter gevonden te verdwijnen. Degrelle had ook beloofd zich iedere 24 uur bij de politie te melden. Zijn op sporing en gevangenneming is gelast. Turkije antwoordt Rusland Besliste afwijzing van de Russische voorstellen nzafte de Dardanellen Turkije heeft geantwoord op de Sovjet-, nota inzake de Dardanellen. De Turksche erkiaring zegt uitdrukkelijk, dat Turkije liet Sovjet-voorstel, dat alleen de Zwarte- Zce-mogendheden aan de nieuwe onder handelingen zouden deelnemen, niet kart aanvaarden. De Turksche regeering wijst met beslist heid het Russische voorstel tot de gemeen schappelijke verdediging en controle op de zee-engten van de hand. Turkije steant slechts toe in een bespreking van het vraagstuk der Turksche zee-engten wan neer alle betrokken landen en de geal lieerden eraan deel nemen. Naar uit An kara wordt gemeld, is de Turksche nota opgesteld na overleg met de Britsohe en Amerikaansche ambassadeurs. In een in. beleefde termen vervatte preambule dei- nota verklaart Turkije zich bereid tot een wijziging van de statuten voor de Darda nellen en den Bosporus, indien alle onder- teekenende landen van de conventie van Montreux erin toestemmen. Volgens den correspondent te New- York van de Evening Standard zouden. Truman, Attlee en Stalin waarschijnlijk: in October ergens in Europa een bijeen komst houden, „tenzij de internatio nale toestand verbetert". Bloemfontein Zondag in Rotterdam De persdienst van de repatrieering deelt mede. dat het m.s. Bloemfontein Zondag morgen om 7 uur te Hoek van Holland zal aankomen! De debarkatie zal om li uur plaats hebben te Rotterdam. LUCHTPOST VOOR ZUID-AMERIKA. Op 2 en 23 September a.s. zal wederom een vliegtuig van Amsterdam naar Zuid- Amerika vertrekken. Met deze vluchten kan luchtpost verzon den worden naar Argentinië, Bolivia, Bra zilië, Chili, Paraguay en Uruguay. Het' luchtrecht bedraagt 55 cent per 5 gram voor al deze landen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1