Wapendepots aan den S.D. verraden en sprookje herleeft Architect A. ten Broeke heeft aanbe steed de uitbreiding van rookerij D. Goed hart. De volgende inschrijvingen waren ingekomen: Bouwbedrijf C. J. van Heysi, Velsen f 23.668; A. Meinema, IJmuiden f 23.200: Firma Drost, Santpoort f 22.295; R de Boer, IJmuiden f 22.200; Philips Bouwbedrijf, Haarlem f 21.025: J. de Waard, IJmuiden f 20.980; Firma J. van Beelen en Co, IJmuiden f 20.204; M. J. Rolvink en Zonen, IJmuiden O. f 19.890; C. H. ten Broeke, IJmuiden O. f 19.885; Fidma Holleman en Zonen. Santpoort f 18.000. De raming was f 18.098 VELSEN Dagboek van de misdaad In de afgeloopen dagen verwisselden verscheidene onmisbare goederen van eigenaar. Uit een Santpoortsche garage verdween een damesrijwiel en een bewo ner van het Neethof merkte met schrik, dat zijn auto in andere handen was over gegaan. De derde diefstal betrof een motorfiets uit een schuur aan het Tuindershofje. De politie stelt een onderzoek in. STORMVOGELS CONTRA VITESSE. De Stormvogels spelen Zondag a.s. een propaganda-wedstrijd te Ede tegen Vitesse uit Arnhem. SANTPOORT Terras vogels naar Amsterdam De Terrasvogels nemen Zondag a.s. deel aan het door de vereeniging V.V.A. uitge schreven Jan van Eck-tournooi. Ze komen -uit tegen De Meteoor en wei in de vol gende opstelling: Douma: De Ruyter, Kraak; Zaal, Dortmund, Akkerman; Ta-: bernal. De Jonge Jr.. Röbken. De Jonge Sr. Schoon. Nieuwe bonnen Zaterdag 24 Augustus (gebouw Wüste- laan) de letters W t m. Z „De Santhaes" in actie Maandagavond speelt de winkeliersver- eeniging ,,De Santhaes" een wedstrijd te gen een elftal, gevormd uit het personeel van den plantsoenendienst. Dansschool A. DUIJN 1st raat 154 - Haarlem-Noord AANVANG SEPTEMBER Cursussen te IJmuiden, Beverwijk en Santpoort Insohrijvingen lederen Za terdag 7uur en Zondag v.m. 111 uur 'in „de G i iffioen". Trompstraat. IJ nvuiden-Oost. Woensdag 79 uur ..Zomerhist" Sant poort en dagelijks aan bovengenoemd adres. Zaterdagniiddiigeursus voor .scholieren, aanvang 4,45 uur,. Adv Sigaretten en sliag nog schaarsch Reeds eenigen tijd is er een tekort aan sigaretten, terwijl nu ook aan de vraag naar shag niet geheel kan worden voldaan. Deze moeilijkheden vinden hun oorzaak vooral in den achterstand van de industrie, welke slechts geleidelijk kan worden ingehaald. Wanneer in de bonnenlijst een bon voor twee rantsoenen „labaksartikelen naar keuze" aangewezen wordt, wil dit dan ook niet zeggen, dat men in alle gevallen dat gene op zijn bon kan koopen. wat men graag heeft Voor dit feit stelle men niet den winkelier verantwoordelijk, doch men loone begrip voor de huidise moeilijk heden Hoofd afd. Collaboratie heeft ontslag genomen De heer H F. Pronker, die eenige maan den geleden waarnemend hoofd der Poli tieke Recherche, afdeeling Collaboratie te Haarlem geworden was. heeft per 1 Augus tus 1946 zijn functie neergelegd. Als reden van zijn ontslag gaf de heer Pronker te kennen, dat hij zich niet kon vereenigen met de verhouding fusschen zijn afdeeling en de P.R.A te Haarlem, vooral nu de afdeeling Collaboratie, welke hoofdzakelijk bestaat uit personen uit het bedrijfsleven en die het onderzoek ver richt in gevallen waar samenwerking met den vijand op economisch terrein vermoed wordt, volgens richtlijnen van het Directo raat-generaal voor de Bijzondere Rechts pleging in Den Haag ondergeschikt is ge maakt aan de Politieke Recherche Afdee ling (P.R.A.welke meer politieel werk doet en welker zaken door de Bijzondere Rechtspleging meestal gescheiden van die van de collaboratie-afdeelinsen behandeld worden. In de ontstane vacature zal voorzien woi'den door een benoeming vanwege het Directoraat-generaal, dat hiervoor het hoofd van de P.R.A. te Haarlem gehoord heeft De Hageiingerweg GEEN KIN DERSPEJiLPLA ATS! Donderdagochtend werden er binnen een kwartier twee kinderen op den Hagelinger weg aangereden, één door een motorfiets, het andere door een auto. Hiei-uit blijkt wel, welk een gevaarlijk 1 spel de jeugd speelt, door plotseling den rijweg over te steken. De beide ongevallen liepen wonder boven wonder goed af, maar zoo zeide ons een NACO-chauf- feur als de kinderen doorgaan met grove onvoorzichtigheid, dan moet het nog eens tot ernstige ongelukken komen. Ouders, waai-schuwt uw kroost! Aanslag gepleegd op een Beverwijker Een "Beverwijker bezocht wel eens een plaatsgenoot en dan vertelde hij over welkebedragen hij beschikte. Op den avond van 7 April deelde hij aan de be zoekende familie mee in het bezit te zijn van 85 en hij toonde zijn portefeuille .waarin zich het geld bevond. Een zoon verliet daarna de woning, om aan een vriend, den 25-jarigen T. T. C., een voor stel te doen, het geld te rooven. Over eengekomen werd, dat C. bij de woning 7.0U wachten, tot de bezoeker wegging. Daarna is een worsteling ontstaan, waarbij de Beverwijker een paar klappen in zijn .gejzic.ht kreeg en later merkte hij, dat de pprtefeuille gestolen was. Na een onder zoek hield de politie C. en zijn vriend H. .J. R. aan. Het gelukte eerstgenoemde uit het .bureau van politie te vluchten. Later is hij na een diefstal van een fiets in Amersfoort aangehouden. R. is inmiddels door de Haarlemsche rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar. Donderdag had C. zich te verantwoor den. Hij ontkende den aanslag gepleegd te hebben, wel gaf hij toe met R. te hebben gesproken over het geval, maar hij zeide er niets van te hebben willen weten. Even eens ontkende hij R. een bedrag van 24 te hebben ter hand gesteld. De Officier van Justitie bracht in herinnering, dat verdachte reeds acht vonnissen achter den rug heeft; hij eïschte een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden. Mr. Rogge veen meende, dat het onderzoek niet vol ledig is geweest en verzocht nog eenige getuigen te hooren. De rechtbank zal 5 September uitspraak doen. Voetbalwedstrijden voor V.S.V. en Stormvogels Volgens de Sportkroniek luidt het pro- gramma van Stormvogels en V.S.V. in de eerste klas als volgt: 22 Sept. V.S.V— Feijenoord; Xerxes— Stormvogels; 29 Sept. V.S.V. vrij; Storm vogels,— D.H.C.; 6 Oct. E.D O.—V.S.V.; Stormvogels vrij; 13 Oct. V.S.V.Hermes D.V.S.D.O.S.Stormvogels: 20 Oct. R.F. C.V.S.V.; StormvogelsExcelsior; 27 Oct. V.S.V.Emma; HaarlemStormvo gels; 3 Nov. AD.O.V.S.V.; Stox-mvogels D.F.C: 10 Nov. V.S.V.—Sparta: H.B.S.— Stormvogels: 17 Nov. AjaxV.S.V.; Storm vogelsNeptunus; 24 Nov. V.S.V.D.W.S.; De VolewijckersStormvogels: 1 Dec. V. S.V't Gooi: Blauw WitStormvogels. Een vischje voor 476 gulden In den Rïjksvischafslag is voor één vischje 476 betaald. Het was natuurlijk geen scharretje of een scholletje, zelfs geen tarbot, maar een steur van 68 K.G., die buiten de prijzen-voorschriften valt, evenals kreeft en andere luxe-producten der zee en dus vrij vei-kocht wordt. De steur werd aangevoerd door den bot ter UK 7. waarvoor deze vangst een aar dig buitenkansje was. Marktberichten Motorlogger KW166 f3616: verschc ha ring: KW159 Java f 13700, IJM118 Beatrice f 140C0: kustvisschers: UK141 f 1478. UK68 f2289, UK22 f 2006, UK2 f 1427, UK44 f 1518, UK41 f765. UK176 f2052. UK53 f 563, UK 143 f 62. IJM214 f3877. UK325 f20, UK213 f 955, H89 f 2119, KW203 f 1222, UK121 f 166. De Trawler besomde f 10712. Aanvoer versche haring 1500 kisten. Aanvoer ver- sche visch 1500 lusten. HARING VISSCHERIJ. KW54 137 kantjes haring; KW47 76 kan tjes haring. De KW47 heeft de KW54 bin nengesleept met motorschade. SCHEEP VA ARTBERICHTEN. 22 Augustus aangekomen: Alt van Goole; John T. Applebij van Philadelphia; Aart v. d. Neer van Mobile; Dina van Haukipu- das; Patria van Londen; Jans van Lon den; Joh. v. Oldenbarneveld van Batavia; Neals Ebbesen (Deensch opleidingsvaar tuig) van Algiers; Kemphaan van Rotter dam: Wolanda- van Rotterdam. 22 Augustus vertrokken: Twee Gebroe ders naar Oslo; J. D. Ross naar New-York; Starkenborgh naar Manchester; Alt naar Antwerpen: Dux naar Embden. Aangekomen te Rotterdam. 22 Augus tus: Tessy. ledig: Vulcanus, stukgoed; Theems, stukgoed; Eems, cellulose: Carl Zachary Webb, ledig; Ornen, stukgoed; Express, cement; Sharingham, stukgoed; Hondsrug, klei. UITSLAG AANBESTEDING, Agenda voor Vrijdag Thalia theater: In handen der nazi's, 19 en 21 uur. De Pont: De avonturen van Marco Polo, 20 uur. ZATERDAG. Als Vrijdag. Steunend, op twee stokken en met een broodzak aan zijn arm, keert de zeven tig-jarige veldmaarschalk von Rund- stedt terug uit Neurenberg, ivaar hij zijn verklaringen heeft afgelegd. De man. die de mislukte poging van de Dziitschers om bij de Ardennen door het geallieerde front heen te breken leidde, vertoeft met een aantal andere gevangenen in een kamp in Engeland. Tegen illegaal werker zes jaar geëischt Over en weer beschuldigden voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam leiders van de verzetsorganisatie „Vrij Nederland" en Duitsche ambtenaren van de Sichei-heitspolizei elkaar van het afleggen van valsche getuigenverklarin gen in de zaak tegen den 34-jarigen verdachte J. W. B. uit Amsterdam. B. stond terecht onder beschuldiging van het opgeven van wapendepots der ille galiteit aan de beruchte S.D.'ers Vie bahn en Ruhl, hetgeen hij erkende. Daar B. een zeer verdienstelijk lid ge weest was van „Vrij Nederland" draaide de vraag er bijna uitsluitend om of hij dit vrijwillig, dan wel onder dwang van deze S.D.'ers zou hebben gedaan. Vol gens de verklaringen van Viebahn en Ruhl, die als getuigen werden gehoord, was van eenige pressie geen sprake ge weest. B. zelf verklaarde, dat tijdens zijn verhoor de S.D.-ambtenaren hadden ge dreigd, zijn geheele familie te zullen oppikken, indien hij er niet voor zorg de de adressen van de wapendepots bij hen in te leveren. Tenslotte had hij dé bergplaatsen opgegeven, nadat de S.D. hem te kennen had gegeven uitsluitend in de wapendepots geïnteresseerd te zijn en niet in de menschen, die ze verbor gen hadden. Merkwaardig genoeg bleek dit over het algemeen ook juist te zijn. Een ge tuige a décharge, de leider van „Vrij Nederland", de heer H. M. van R.. gaf hiervan de volgende verklaring: begin 1945 zagen ook de S.D.-ambtenaren de nederlaag van Duitschland naderbij ko men. Uit besprekingen die deze leider van „Vrij Nederland" uit naam der ille- scheepslading consumeert. Zoolang ze eet, danst ze nic-r. En als ze niet danst heb jij tenminste rust. Maar wat moet ik nou met m'n zil vermeisje beginnen? Maak je daar maar niet ongerust Over; daar zal ik wel voor zorgen. Aan genomen tenminste, dat dat zilvermeisje geen product is van je rijke fantasie. Hoe kom je er bij! protesteerde Grottkau verontwaardigd. Daar is ze al! Als de luitenant ter zee Grottkau niét niet zoo beladen was geweest met alle mogelijke ververschingen, zou hij waar schijnlijk zijn goede opvoeding hebben verloochend en met zijn vinger naar een meisje hebben gewezen, dat bij den in gang van de zaal stond. Het was een slanke, elegante verschij ning in een zilverkleurig gewaad, dat onmiddellijk opviel. Het goudblonde haar was getooid met een flonkerende diadeem en het gezicht ging bijna geheel schuil achter een kanten masker, dat slechts een klein, welgevormde kin vrij liet, Is ze niet allerliefst? fluisterde Grott kau, terwijl hij wanhopige pogingen aan wendde om de paling in gelei voor een ontijdig einde in de cnampagnecobler te. bewaren. Allerliefst verlegen is ze ook. Graaf Grundtvig Bagessen staarde ver bluft naar het meisje in het zilveren ge waad. Er ging iets betooverends van deze lieftallige verschijning uit, zoodat hij zijn blik er slechts met moeite van kon los maken. Tijdens een kabinetsraad der Belgische regeering werd o a. besloten dat in den nacht van 6 op 7 October de enkele zomertijd op nieuw zal worden ingevoerd. Op het oogen- blik geldt nog de dubbele zomertijd. galiteit in dien tijd met den S.D. heeft gevoerd was hem bekend, dat vele S.D.- ambtenaren. waaronder de chef La-ges in het geheim pogingen aanwendden om onder te duiken. Dat zij tegenover B. en in de aangelegenheid der wapende pots zachtaardiger zijn opgetreden dan voordien hun gewoonte was, achtte hij daaruit verklaarbaar. Deze getuige ver klaarde voorts nog, dat de S.D. hem destijds had voorgesteld met bepaalde groepen uit de illegaliteit samen te wer ken bij de bestrijding der communisten. In zijn requisitoir nam de advocaat- fiscaal mr. M. H. Gelinck niet aan, dat verdachte vrijwillig verraad zou hebben gepleegd. Nadat hij door de S.D. was vrijgelaten had hij echter contact moe ten zoeken met zijn superieuren. Bo vendien heeft hij belooningen in ont vangst genomen van den S.D. waaron der 900 gulden, levensmiddelen, brand stoffen en een ausweis. Rekening hou dende met het illegale werk dat B. had verricht eischte mr. Gelinck 6 jaar ge vangenisstraf. De verdediger mr. H. Spoor sprak over de ..idylle" die Ruhl en Viebahn hadden geschilderd. Hij achtte bewe zen, dat B. onder overmacht had ge handeld en vroeg vrijspraak. Viebahn protesteerde daarop tegen de „aanvallen van den verdediger op zijn persoon" en beschuldigde getuige van R. er van tijdens een kortgeleden ge houden onderhoud in de gevangenis ge tracht te hebben, hem, Viebahn over te halen tot het afleggen van valsche ge tuigenverklaringen. Als Viebahn maar wilde toegeven, dat verdachte B. onder pressie van den S.D. gehandeld had dan zou Van R. wel trachten van zijn kant iets voor Viebahn te doen. De heer van R. noemde dit een smerige en pertinente leugen. Uitspraak 30 Augustus. Wie is dat? fluisterde hij haastig. Jens Grottkau keek zijn adellijken vriend spottend van terzijde aan. Ik heb niet het genoegen... O jé, daar kiept het gebak in de mayonnaise. Ik kan haar werkelijk niet thuis brengen en dat vei-wondert me zelf. want ik ken alle Elmshornsche ingezetenen, ondanks masker en eostuum. Missehen is ze uit de 6tad overge komen? Nee! De etadsmenschen komen per auto, of nemen aan het station een wa gen. Het zilvermeisje kwam te voet; dat heb ik met eigen oogen gezien, toen ik even in het park een sigaret rookte. Ze dwaalde zoo'n beetje door de oprijlaan en was kennelijk te verlegen om naar binnen te gaan. Toen heb ik haar maar aange sproken. HÓpenlïjk ben je niet onhebbelijk geweest, zei Grundtyig geërgerd De stu dentikoze manier van doen van zijn vriend was hem voldoende bekend. Ik ben nooit onhebbelijk! protesteerde Grottkau, de hand, waarmee hij het schaaltje met hei piepkuiken vasthield, op zijn hart leggend. Schoon masker, ik ken u, heb ik gezegd. En van deze origi- neele manier om iemand aan te spreken, is ze geschrokken. Eigenaardig, niét? De jonge graaf Grundtvig gaf geen ant woord. Zijn blik hing als geboeid aan Anne Falke. ("Wordt vervolgd.) FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 8) Hij zal haar wel zeer binnenkort naar het altaar geleiden. Heilige bimbam! Enfin, over 6maak valt niet te twisten. De liefde is blind, waarde hoer. Overigens vind ik de keuze van den con sul zoo gek niet. Hij is niet jong meer en veel gelegenheid om met het zwakke ge slacht in aanraking te komen, Gchijnt hij niet te hebben gehad. Mevrouw Sianiecki heeft weliswaar iets avontuurlijks aan zich, maar ze kan soms bijzonder amusant zijn. Eschental zal zich bij haar stellig niet vervelen. Je moet maar eens hooren, hoe ze operet'eschlagers zingt. Ze heeft een uitstekende voordracht. Sporen van vroegere schoónheid zijn eveneens nog waar te nemen. Mijn liefje, wat wil jc nog meer? Haar dochter is in elk geval een ver schrikkelijk exemplaar, antwoordde Grundtvig met niet te miskennen afkeer in zijn stem. Ze heeft me bijna geen oogenblik losgelaten en me daarbij zoo veel, akelige complimenten over mijn dan sen gemaakt, dat ik er draaierig van werd. F.n dat wil wat zeggen voor een ouwen zeerob, nietwaar? Maar je moet me nu bij die juffrouw Staniecki eens aflossen, Jens. Wat vertel je me nou? Vrienden moeten eei-lijk samen dee- len, wat zij hebben, zooals je zelf altijd beweert, wanneer je m'n mooiste dassen bij je burger colbertje uitzoekt. Jij bent voor die jongedame nu het eerst aan de beurt. Hier is het buffet; je kunt haar meteen wat te eten brengen. Laat haar vooral niet verhongeren, Jens! Maar Ernst, kerel Zwijg en darts met 'r. Den heelen avond! Begrepen? Ik spreek nu als je superieur. Als je ook maar een enkele maal toestaat, dat ze opnieuw beslag op me legt. dat moet je maar zien, waar je voortaan je dassen leent. Ik heb gezegd. Maar Ernst, juist nu ik zoo'n aller liefst kind ontdekt heb Houd je mond, zeg ik! Hier heb je een kreeftensia'tje, mayonaise, paling in gelei, zalm, een half piepkuiken, gebak, fruit en een champagnecobler! Dat kan ik toch allemaal niet dragen, jammei-de de ongelukkige Grottkau. Zwaarder dan de ankerspil, die je op het schoolschip moest hanteeren, is het toch warempel niet. Vooruit, verdwijn en zorg er voor, dat die schoonheid de heele

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3