IJmuider Courant Tournooien JoegoSiavië willigt de eischen van de Ver. Staten in Prins Bernhard opende de herstelde Moerdijkbrug «Ie Jaargans Xo. 18414 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmulden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstri 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert l'cereboom Maandag 26 Augustus 1916 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— T IEVER dan naar het tournooï der diplo- maten, waarin met de hoogste belan gen der menschheid gejongleerd wordt en de zuivere toepassing der spelregels pas een jaar geleden herzien en door de vertegenwoordigers van vijftig mogend heden met groote plechtigheid te San Francisco vastgesteld in voortdurend gevaar verkeert, wendt de geplaagde mensch zijn blik naar den vredigen kamp te Groningen, die als Staunton Tournooi wordt aangeduid. Het heet naar een En- gelschman. die omtrent een eeuw geleden grootmeester in het schaken was. Een Groningsche schaakvereenigïng heeft eer biedig zijn naam aangenomen. De groots meesters van dezen tijd hebben dien weer van de schaakvereenigïng geleend en er hun nobelen kamp mee gesierd. Zij vormen een internationaal gezel schap. niet minder kleurig dan dat te Parijs. Ze probeeren elkaar mat te zetten gelijk Molotof. Bevin en Byrnes dat te Parijs trachten te doen. Maar als het niet gelukt berusten zij. Mocht een enkele maal een meeningsverschil zich voordoen, dan wordt de beslissing der scheidsrechters onvoorwaardelijk aanvaard. Komt iemand in een positie, die geen anderen uitweg 6chijnt te openen, dan biedt hij den tegen stander remise aan. Vele malen berusten de strijders in remise. Het is een verhef fend schouwspel van den menschelijken geest en de menschelijke zelfbeheersching, in toewijding aan een schoon en ingenieus spel van schranderheid en verbeeldings kracht. Dus is het dagelijksche nieuws uit Gro ningen verkwikkend nieuws. Het snelt over de gansche wereld en wordt door millioenen met aandacht gehoord en ge lezen. Ja, zeker wel door tientallen mil lioenen, van wie de overgroole meerder heid niet het flauwste begrip van schaken heeft en evenmin de beteekenis en hoe danigheid van den openingszet d2d4 als rdie van een geweigerd damegambiet of een Spaansche partij bevroedt. Wonderlijk. Natuurlijk doen nationale voorkeuren zich ook gelden: in Moskou knikken ze tevre den als Botwinnik weer gewonnen heeft en Smyslov hem helpt door Euwe te slaan, in Frankrijk zijn ze trotsch op Tartakower die Jang ongeslagen was, in Amerika volgt men in spanning de daden van den man met den toepasselijken naam: Denker, al werd dezer dagen van hem vermeld dat hij zonder nadenken gereageerd had. Maar dit nationalisme blijft biYinen de perken, gelijk het schaakspel zelf. Het droomt zelfs niet van grensincidenten en ultimata als het zijn zin niet krijgt. Mocht Euwe. thans nummer twee met een achterstand van anderhalve punt op Botwinnik. den Rus straks inhalen, dan zal de Prawda niet eens een woedend hoofdartikel tegen Nederland publiceercn. Zij zal. hetgeen haar gewoonte niet is. eerbiedig het hoofd buigen voor de onaanvechtbare waarheid van het schaakspel, die gesproken heeft. De Groninger, die op de gedachte is ge komen dit wereld-schaaktournooi in dezen tijd in zijn stad te doen houden, is een slimme man met, een sterk gevoel voor reclame. Hij heeft er voor gezorgd dat de naam Groningen in de geheele wereld ge noemd wordt, hetgeen, zooals iedere re clame-expert zal bevestigen, alleen maar voordeel biedt als het aan een goede zaak verbonden is. Terwijl reclame-exDerts be denkelijk het hoofd zullen schudden over de wijze waarop thans de naam Parijs, die overigens zelfs den Bosjesmannen allang bekend moet zijn, op ieders lippen is ge bracht. Wat is het gevolg? Er zijn al men- schen die zeggen, dat Parijs ook heelemaal riet de goede olaats was om een vredes conferentie te houden en de schuld van de misère dus aan de Fransehe hoofdstad zeven. Terwijl de naam Groningen ver bonden wordt aan een edelen en vreed- zamen internationalen wedkamp, die der menschheid een weldadige afleiding be zorgt en haar doet beseffen dat althans .nog eerbied voor hooger regelen bestaat al betreft het hier dan slechts diegene, toegedicht aan de schaakgodin Caïssa. Dat zij niet uit de Grïeksche mythologie stamt, maar slechts een vinding is van den pro fessor in het Sanskrit Sir William Jones f17461794) die in zijn studententijd te Cambridge een gedicht uitgaf onder den titel ..Caïssa of het schaakspel", deert haar °ezag niet. Het bewijst overigens opnieuw, ^at men zelfs in moderne tijden op inter nationaal gebied wel blijvende dingen tot s'and kan brengen, die algemeene erken ning verwerven, ook als men gewoonweg ■Tones heet. hetgeen de Engelsche tegen waarde is van Jansen. Mits de wil en de bezieling er zijn. R P Ontploffingen op Madoera Dezer dagen' hebben op Madoera ont ploffingen nlaats gehad- Hei-oranje steek vlammen zijn hoog in de lucht waargeno men. gevolgd door krijtwitte rookwolken. Een verkenningsvliegtuig heeft geconsta teerd. dat gaten zijn ontstaan van onge veer 50 Meter omtrek en 7 Meter diepte. ,,De incidenten waren niet het gevolg van een speciaal bevel Dc regecring van de Vereenigde Staten heeft medegedeeld, dat, te oordeelen naar de rapporten, welke van Richard Patter son, den Amerikaanschcn ambassadeur in Joego-Slavië, zijn ontvangen, aan de door de regecring der Vereenigde Stalen aan de regeering van Joego-Slavië gestelde eischen gevolg is-gegevcn. Het Amerikaansche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken heeft twee mededee- lingen van ambassadeur Patterson en een brief van maarschalk Tito aan Patterson gepubliceerd. In Pattersons eerste mededeeling van 22 Augustus wordt gezegd, dat maar schalk Tito hem op de hoogte had gesteld van de vrijlating der inzittenden van een der neergeschoten Amerikaansche vlieg tuigen, terwijl hij beloofde de overblijfse len van de twee vliegtuigen te zullen af staan en contact met eventueele overleven den te zullen toestaan. Patterson verklaart' ..Tito heeft gezegd, dat de incidenten niet het gevolg van een speciaal bevel en beslist geen vergelding zijn voor het neerschieten van Joegoslaven door Amerikaansche gren9patrouilles. Maarschalk Tito betreurt het verlies van menschenlevens en heeft opdracht gege ven. dat buitenlandsche vliegtuigen in geen geval mogen worden beschoten. De inci denten zullen, aldus Maarschalk Tito, niet herhaald worden, terwij! Joego-Slavië te allen tijde zal toestaan, dat vliegtuigen, die op een of andere manier hun koers ver loren hebben, boven Joego-Slavië vliegen. Tito stelde voor, dat men een systeem voor het zenden van S.O.S.-signalen door dergelijke vliegtuigen zou uitwerken. Ten slotte heeft maarschalk Tito erin toege stemd aan de eischen, vervat in onze nota. tegemoet te komen. Het tweede toestel. In de tweede mededeeling van Patterson wordt het vinden van het tweede vlieg- g vermeld. ..Wij zullen maarschalk Tito van onze vondst op de hoogte stellen en eerewacht. bestaande uit leden van de Joegoslavische luchtmacht, verzoeken en indien het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken het goedvindt, ook om een begrafenis op het Amerikaan sche militaire kerkhof te Belgrado met volledige militaire eerbewijzen van de zijde van Joego-Slavië. Er zijn geen over levenden. Het vliegtuig is totaal verwoest. Brief van Tito. De brief van maarschalk Tito aan Pat terson luidt: „Het is momenteel nog niet mogelijk, een definitief en gedetailleerd rapport uit te geven over het gebeurde. Ik moet er nogmaals den nadruk op leggen dat Joegoslavische jagers een kwartier het eerste Amerikaansche vliegtuig uitnoodigden te landen. De beman ning van het vliegtuig weigerde aan die uitnoodiging gehoor te geven. Het is daarom niet juist om te ver klaren. dat de Joegoslavische jagers het vliegtuig niet gewaarschuwd zouden heb ben. Evenmin is het juist te beweren, dat het vliegtuig door weersomstandigheden genoodzaakt was van zijn koars af te wij ken, daar het zicht volmaakt was. Radio Belgrado spreekt van nieuwe grensseliendingen Radio Belgrado verklaarde Zondag avond, dat opnieuw Joegoslavisch grondgebied door Amerikaansche vlieg tuigen zou zijn geschonden. De laatste elf dagen zouden 110 van dergelijke gevallen zijn voorgekomenwaarvan negentig door militaire vliegtuigen. Op 13 Augustus vlogen 30 militaire vlieg tuigen boven Joegoslavisch grondgebied, en op 16 Aug. zag men 13 militaire en 3 civiele toestellen met Amerikaansche kleuren. Nadat het onderzoek was voltooid, heeft de Joegoslavische regeering iedere belem mering van de bewegingsvrijheid der be manning opgeheven. Zij kunnen Joego- Slavië verlaten wanneer zij willen. Ook over het vliegtuig kan de Amerikaansche regeering te allen tijde beschikken. Tot- dusverre heeft men nog geen leden dei- bemanning van het neergestorte toestel kunnen vinden. De Joegoslavische x-egeering is ten zeer ste bereid om vertegenwoordigers van uw regeering toe te slaan contact met even tueele overlevenden te zoeken." De tegenspraak in de mededeelingen over de stoffelijke resten van de beman ning van het tweede vliegtuig, is volgens Patterson waarschijnlijk toe te schrijven aan een vergissing. Luchtverkeer WcencnUdinc. Het hoofdkwartier van de Amerikaan sche bezettingstroepen in Duitschland heeft officieel medegedeeld, dat hel lucht verkeer tusschen Weenen en Udine 25 Augustus hervat is. De piloten hebben in structie gekregen evenals voorheen de route over Klagenfurt te -volgen en alle noodige maatregelen te nemen om te ver mijden, dat over Joegoslavisch gebied ge vlogen wordt. Bij slechte weersomstandig heden zullen de vliegtuigen niet vertrek ken om het risico van overvliegen van Joegoslavisch grondgebied te vermijden. De door de Joegoslavische autoriteiten vrijgelaten Amerikaansche vliegers, zijn te Caserta aangekomen en worden door hooge officieren ondervraagd aangaande de om standigheden. waaronder de vliegtuigen der V. S. boven Joegoslavisch grondgebied gelast werd te landen. Hef woord is aan. Henry Home: De ongelukkigste mensch is hij, die zich daarvoor houdt. Blijde gebeurtenis verwacht op Paleis Soestdijk Officieel werd machtiging ont vangen te verklaren, dat H.K.H. Prinses Juliana den eerstkomenden tijd, om verblijdende redenen Hare werkzaamheden zal moeten beper ken. Nieuwe regeering in Britsch Indië De Britsche koning heeft het ontslag van het Voor-Indisch zakenkabinet aan vaard en een nieuwe regeering benoemd, waarvan de Congres-voorzitter. Pandit Nehroe, het hoofd is. Leden zijn: Patel (Congres), Prasad (Con gres), Radzjagopalatsjari (Congres). Bose (Congres), Matthai (een Christelijk indu strieel). Singh (leider der Sikhs), Asaf Ali (Mohammedaansch afgevaardigde naar het Congres). Ahmed Chan (Mohammedaan buiten de liga). Ram (Liga der onaanraak- baren), Bhabah (Pars). AU Zahier (Sjiiiïsch Mohammedaan). Er worden nog twee Mo hammedanen benoemd. Het kabinet zal op 2 September den eed afleggen. Weerbericht BEWOLKT Verwachting geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond: Half tot zwaar be wolkt met tijdeiijk eenigen regen, wei nig verandering in temperatuur. Meest matige wind tusschen Zuid-Oost en Zuid- West. life Prins Bernhard heeft Zaterdag de herstelde spoorbrug over den Moerdijk geopend. Na de plechtigheid maakte hij, vergezeld door ir. W. Hupkes, president-directeur der Nederlandsche Spoorwegen een wandeling over de 1080 meter lange brug. Groote verbetering in het treinverkeer Zaterdag is de herstelde spoorbrug over den Moerdijk, welke van zoo groot belang is voor het treinverkeer met het Zuiden des lands en met België, in dienst gesteld. Prins Bernhard verrichtte dc offi- ciccle openingsplechtigheid waarbij een speciaal voor dat doel vervaardigde schaar gebruikt werd, hem aangeboden door het kleindochtertje van den presi dent-directeur van de Nederlandsche Spoorwegen, Ir. W. Hupkes. Tegen half tien arriveerde Prins Bernhard per auto aan het station Rot terdam. waar hij in den feesttrein plaats nam. Getrokken door een nieuwe Zweed sche locomotief kwam de versierde trein precies half elf bij de Moerdijkbrug aan. Direct na aankomst geschiedde de offi- cieele opening, welke bestond uit het doorknippen van het. lint door Prins Bernhard. gevolgd door het spelen van het Wilhelmus door het spoorweg-mu ziekcorps en het loeien der scheeps- sirenes. De heer Hupkes hield een toespraak, waarin hij da juist, geopende brug de belangrijkste in ons spoorwegnet noem de. Zonder overstappen is hei nu weer mogelijk geworden van het centrum des lands naar het Zuiden te reizen, doch bovendien is het rechtstreeksche ver keer met België en Frankrijk hersteld waardoor de reis naar Parijs met twee uur is bekort. Ir. Hupkes bracht hulde aan allen, die aan dit herstel hebben meegewerkt,' niet alleen aan de inge nieurs van de Nederlandsche Spoorwe gen. de Waterstaat en de Nederlandsche industrie, doch vooral ook aan den Ne- derlandschen werkman, die het grootste aandeel in de werkzaamheden had. De autoriteiten en genoodigden wan delden hierna over de 1 K.M. lange brug. In het gezelschap bevonden zich ook de directeur der Belgische Spoor wegen. de heer R. Henning, de Commis sarissen der Koningin in Zuidholland en Noordbrabant alsmede Nederland sche en Engelsche militaire autoriteiten. Na den feesttrein reden twintig die- sel-electrische goederen treinlccomotie- ven, door de Nederlandsche Spoorwe gen aangekocht uit Amerikaansche le- gervoorraden. over de brug. N.R.V.-leden hadden de primeur De eerste passagiers, die de Moerdijk- brug passeerden waren leden en gas ten van de Nederlandsche Reisvereeni- ging, die Zondagmorgen met een diesel- electrisehen trein een reisje naar Brus sel en terug maakten. Bij de brug en op het sta'ion Roosendaal werden toespra ken gehouden. In Esschen kwam een. Belgische ..pillot", naast den Nederland- scheo bestuurder en ging het in volle vaart 't Belgische land in. waai' de trein zeer dé aandacht trok. Aan het Brus- selsche Gare du Nord werd het gezel schap verwelkomd door den Nederland- schen consul-generaal en door den heer Duchaïne van de Koninklijke Belgische Touringclub. Aan de lunch welke daar na werd aangeboden zaten onder meer aan de burgemeester van Brussel ar. v. d. Meulenbroek en de heer De Vos. van het ministerie van verkeer. Nog een spoorbrug hersteld Zaterdagmiddag is ook de herstelde spoorbrug over het Apeldoornsch-Die- rensch kanaal in de lijn Arnhem-Zut- phen op eenigszins feestelijke wijze ge opend.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1