De strijd tegen de Tuberculose Ongelukken bij militaire oefeningen Sport in het Kort Vrijdag1 30 Augustus 1946 Gegevens over Haarlem en omgeving „Welke schade aan de bestrijding van Öe tuberculose deze sombere winter van 19441945 gedaan zal hebben, in den vorm van nieuw optredende gevallen van tuber culose en opflikkeringen van oude geval len, zal ons pas langzamerhand geopen baard worden, wanneer wij over volledig uitgewerkte cijfers kunnen beschikken. In het bijzonder moet hierbij ook ge wezen worden op het, vermoedelijk, zeer groote aantal tuberculeuse infecties, dat zich heeft voorgedaan bij de in Duitsch- land gedwongen te werkgesteide Holland- gche arbeiders". Deze verklaring van dr. S. J. van Sloo- iten, den directeur van het Haarlemsche Consultatiebureau, is opgenomen in het jaarverslag over 1945. Het sterftecijfer aan t.b.c. was in de laatste jaren sterk opgeloopen. Over Januari en Februari van dit jaar blijken de cijfers over Nederland iets gunstiger te zijn. (Over Januari 1946 was het sterfte cijfer aan t.b.c. in Nederland, berekend over een jaar per 10.000 inwoners 4.7 en over Februari 4.1. Het sterftecijfer over 1943 was voor Haarlem 5.67.) Dit kan zoo zei dr. O. H. Dijkstra, de voorzitter van de Haarlemsche Vereeniging tot be strijding der tuberculose ons misschien een aanwijzing zijn, dat wij het diepste punt achter den rug hebben, maar toch moet men zeer voorzichtig zijn met het trekken van conclusies, want de eerste maanden van het jaar zijn meestal gunstig wat de sterfte betreft. Ook is wel aan te nemen, dat de verbeterde voedseltoestand op het sterftecijfer een gunstige uitwer king heeft. Maar de omvang der t.b.c. is in elk geval nog ontstellend. De toeloop naar de Consultatiebureaus is grooter dan zij ooit geweest is. Er zijn gunstige factoren. De uitzending naar Duitschland behoort gelukkig tot het verleden, zoodat aan die infectiebron een einde gekomen is. Daartegenover staat evenwel, dat de infectie bevorderd wardt door do slechte woningtoestanden die er nu in ons land heerschen. Veel menschen In een kleine behuizing werkt de besmet ting immers in de hand. Ook ter wille van de t.b.c.-bestrijding is de bouw van vele nieuwe woningen noodzakelijk! Tot zoover dr. Dijkstra. Dat het aantal ziektegevallen van t.b.c. in onze omgeving zeer hoog is, blijkt uit het jaarverslag van het Consultatiebu reau te Haarlem over 194o, dat binnenkort gepubliceerd zal worden. Aan dat bureau vervoegden zich in 1944 2071 personen voor den eersten keer en in 1945 zelfs 2171. Onder de 2171 waren er 341 die .bij het onderzoek actieve verschijnselen ver toonden, over 1944 was dit aantal 233. Gelukkig is de Haarlemsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose, door den financieelen steun van gemeente en pro vincie en natuurlijk ook van particulieren, in slaat veel te doen wat mogelijk is om de vreeselijke ziekte te bestijden. In 1945 is daarvoor niet minder dan f 94.000 uit gegeven. Bij de bestrijding wordt ook veel aandacht gewijd aan preventieve maat regelen. Er is nu een 5de huisbezoekster aangesteld. Het rijk geeft daarvoor sub sidies. Vroeger mochten er slechts 2 ge subsidieerde huisbezoeksiers zijn. Jammer is evenwel, dat er een ernstig tekort aan sanatoriumruimte in ons land bestaat. De vereeniging heeft een wacht lijst van 50 patiënten die voor uitzending in aanmerking komen, maar waarvoor nog geen plaats te verkijgen is. Soms moeten patiënten wel 3 of 4 maanden, soms nog langer, wachten. Er is en er wordt wel alles gedaan wat mogelijk is om de sana toriumruimte te vergrooten. maar het te kort zal voorloopig nog wel met geheel ODgeheven kunnen worden. Er was veel geld noodig voor het herstel van de oor logsschade in de sanatoria, bovendien is Distributie-fraude Ditmaal een in de hoofdstad Door loslippigheid van een distributie- ambtenaar in de tram is de economische recherche van de Amsteröamsche politie achter een groote distributie-fraude ge komen. die haar oorsprong heeft in begin 1944, toen behalve voor de illegaliteit ook voor esgen gebruik van sommige „heeren in de uitreiklokalen inlegvellen e.d. ach tergehouden zijn. Na de bevrijding zijn deze onoirbare praktijken voortgezet. Bij den loslippigen ambtenaar was nie mand thuis, maar toen de politie binnen drong vond zij in de haard de resten van tachtig verbrande inlegvellen. Later zijn de man en zijn vrouw eohter gepakt en heeft men nog twaalf andeven kunnen aan houden. Enkelen van hen zouden nog na de geldsaneering 10.000 a 15.000 gulden hebben verdiend. Het is niet uitgesloten, dat nog meer aan het licht zal komen. Dronkenmannen in een auto; een doode te betreuren Te Amsterdam is een personenauto na een botsing met een boom in de Heeren- gracht gereden. Twee inzittenden werden door voorbijgangers gered. Zij waren be schonken en zelfs het onvrijwillig bad had hen niet ontnuchterd. Toen de auto door de brandweer op den wal was gehaald, vond men het lijk van een derden inzitten- veel uitgegeven voor de inrichting van verschillende nood-sanatoria (o.a. een in Santpoort). Dit geld is gedeeltelijk uitge geven hoewel het niet in kas was. Voor de dekking wordt nu een collecte in het geheele land gehouden. De inwoners van Haarlem en omstreken kunnen in October daarvoor hun offertje brengen. Ongetwij feld zullen zij het gaarne voor dit goede doel doen! Er bestaan plannen om het „Brederode- duin" uit te breiden, waardoor het moge lijk zal zijn daar meer patiënten op te nemen. Voor dat doel is een bouwfonds gevormd. Daarvoor is al f 10.000 gereser veerd. R.A.O.-comités zullen jonge recruten opvangen De generale staf van het Nederland- sche leger heeft een recreatie en alge- meene ontwikkeling-afdeeling (R.A.O.) ingesteld ten behoeve van de in oplei ding komende militairen. Naar schatting zullen er twee jaar mee gemoeid zijn om deze afdeeling", waaraan momenteel ongeveer honderd- vijl'tig officieren verbonden zijn, ge heel op te bouwen. In September, Oc tober en November komen de recruten van de tweede divisie onder de wape nen en zullen door de R.A.O.-comités worden opgevangen. De R.A.O. zal de medewerking inroepen van de burgerij in de garnizoensplaatsen en van ker kelijke instanties, padvinderij en jeugd organisaties. De opleidingstijd voor de nieuwe manschappen der tweede divisie, die binnenkort onder de wapenen komen, bedraagt ongeveer zes maanden. Zeshonderd Belgische en Nederlandsche vrouwen van Canadeesche soldaten, die zich bij hun echtgenoot gaan voegen, hebben Ant werpen met het schip „Lady Rodney" ver laten. EERSTE KAMER De heer Koejemans wil interpelleeren Donderdagmiddag kwam de Eerste Ka mer in vacantiestemming bijeen ter be handeling van een aantal wetsontwerpen. Voordat de voorzitter deze aan de orde stelde, vroeg echter de heer Koejemans (Comm.) de Kamer verlof den minister van Oorlog te interpelleeren over het toe nemend aantal ongevallen bij militaire oefeningen. Reeds naar aanleiding van het ongeluk tijdens de lustrumfeesten in Utrecht had de heer Koejemans schrifte lijke vragen gesteld, doch de beantwoor ding daarvan had hem niet bevredigd. Daarna zijn nog meer ongelukken gebeurd en daarom zou hij deze zaak gaarne tot klaarheid gebracht zien. Over deze inter pellatie-aanvrage zal in de vergadering van vandaag beslist worden. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming vereenigde de Kamer zich ver volgens met eenige wetsontwerpen, o.a. met dat tot afwijking van de Wet van 23 Juli 1908 tot invoering van een wettelijken tijd, waarbij bepaald wordt, dat in Neder land de Middel-Europeesche tijd zal gelden. Tegen het wetsontwerp, dat alsnog het houden van verkiezingen wil mogelijk maken in plaatsen, waar sommige candi- datenlijsten te laat zijn ingediend, ont wikkelden sommige sprekers bezwaren. Zoo betoogde de heer Reyers (C. H.), dal wat Nijmegen betreft, moeilijk van een bijzonder geval gesproken kan wor den. Niettemin achtte hij het voor Nij megen van belang, dat alsnog verkiezin gen gehouden worden, waaraan alle be volkingsgroepen deelnemen, omdat Nijme gen een zwaar geteisterde stad is en allen hun aandeel moeten kunnen leveren in den wederopbouw. Voor de andere gemeenten gaat dit argument echter niet op. De hee ren v. A s c h v a n W ij k (A.R en Z c g e- ring H a d d e r s (P. v. d. V.) noemden het wetsontwerp een premie op de nalatig heid en vreesden, dat het een precedent zou scheppen. Nadat de heer Koeje- m a n s (Comm.) dit laatste had bestreden, verdedigde de minister van Binnenland- sche Zaken, dr. Beel, het ontwerp. Van een precedent, meende hij, is geen sprake. Weliswaar is het geen sterk ontwerp, maar de bijzondere omstandigheden en het be ginsel van de Grondwet maakten de in diening wenschelijk. Het wetsontwerp werd hierna aangenomen met aanteeke- ning. dat de heer Van Asch van Wijk tegen was. Rookers, luistert vanavond! Hedenavond om kwart over zeven zal over den zender Hilversum II een vraag gesprek worden uitgezonden met den heer A. Polak, directeur van het Rijksbureau voor Tabak over de distributie van tabaks artikelen.. (Wij hopen, dat hij ook de vraag zal beantwoorden, waarom er zoo weinig si garetten zijn). - fe- hssrsm,* STEEDS MEER HARING. IJmuxden kan op het oogenblik spreken van een „invasie" van haring. Het grootste deel gaat naar de rookerijen en is uitsluitend bestemd voor het binnenland. Volgende week extra snoepbon De bon, die deze week is aangewezen voor 200 gram versnaperingen, is niet de extra snoepbon, welke eenigen tijd _;eieden is aangekondigd. De bon aanwijzing voor versnaperingen zal namelijk in het vervolg eens per 14 dagen geschieden voor een rantsoen van 200 gram. De extra snoepbon wordt in de bon- nenlijst van de volgende week bekend ;emaakt. CONGRES VAN ESPERANTISTEN. Te Utrecht wordt op 7 September in het N.V. Huis een landelijk propaganda- congres van esperantisten gehouden. In het eere-comité voor deze bijeenkomst hebben de ministers Gielen en Drees en vim ecu ucim-ii ui/.iiicii- ----- - de, een 34-jarigen koopman uit Amster- de voorzitter van de Eerste Kamer, prof. Van Embden zitting. Om den Haarlemschen Schaaktitel In de 5e ronde van het tournool om den Haarlemschen schaaktitel leed Blokker (Rochade) een nederlaag tegen Mondria (Bloe- mendaai). Door dezen uitslag zijn de kansen van Bouwmeester (Rochade) gestegen. Hij speelde tegen Haalebos (H.S.G.). welke partij is afgebroken in een stelling, waarin Bouw meester een pion meer heeft. Kroone en Mar- witz (beiden H.S.G.) speelden een Nlmzo- Jndische verdediging, welke laatstgenoemde eenig voordeel gaf. De partij werd afgebro ken. Eveneens werd afgebroken de partij tusschen Geuzebroek (Rochade) en Spinhoven (H.S.G.). Van Kampen (Het Oosten) won in IK zetten van zijn clubgenoot Hovingh. De uitgestelde partij uit de 3e ronde Hovingh— Mohdrla werd afgebroken in een stand, wel ke wel remise zal zijn. Kroone won een voor- uitgespeelde partij uit de 7e ronde van Geuzebroek. Woensdag 4 September worden de afgebroken partijen voortgezet. Botwinnik en Euwe blijven aan de leiding De partij uit de lie ronde tusschen Flohr en Steiner is remise gegeven, zonder verder gespeeld te zijn; de partij telde bij het af breken 58 zetten. Uit de 12e ronde heeft Den ker tegen Stollz gespeeld. Na 41 zetten werd afgebroken, doch Denker heeft zijn hopelooze stand ingezien en zonder verder te spelen heeft hij de partij opgegeven. Donderdag is naast het meester- en het nationaal-tournooi nog een derde schaak ontmoeting begonnen. Hel betreft het kam pioenschap van Nederland voor de dames. Mevr. F. Heemskerk uit Amersfoort, die in 1939 kampioene van Nederland werd. speelt een 8-daaagseh tourr.ooi tegen mevr. C. Rood- zant uit Rotterdam. Laatstgenoemde heeft mevr. Heemskerk uitgedaagd en is oud kampioene van Nederland. De uitslagen van de dertiende ronde van het schaaktournooi luiden: Kottnauer wint van Lundin; Christoffel verliest van Szabo; GuimardNajdorf remise; Euwe wint van O" Kelly; FlohrDenker remise; Stoltz ver liest van BoleslafsklejBernsteinVidmar remise; Botwinnik wint van Tartakower; de partijen KotovSteiner en Yanofsky—Smis lof werden afgebroken. De stand is nu: Botwinnik 11 p. en 1 afgebr. partij; Euwe 10',j p.; Szabo 8'A p.; SmisloC 8 p. en I afgebr. partij; Najdorf 7Ij p. en I afgebr. partij; Denker 7'.i p.; Flohr 7 p. en 1 afgebr. partij; Tartakower en Stoltz eik 7 p.; Boleslafskiej 6!£ p.: Kottnauer 6 p. en 1 afgebr. partij; Lundin 6 p.; Kotov 5',4 p. en 1 afgebr. partij; Guimard 5 p.; Bernstein 4'A p. en 1 afgebr. partij; Yanofsky 4 p. en 1 afgebr. partij; Christoffel 4 p.; Steiner 3'j p. en 1 afgebr. partij; Vidmar 3'A p.; O'Keliy 2Va p. en l afgebr. partij. Tenniswedstrijd Nederland-België De wedstrijd Nederland—België wellce da officieele ploegen voor de zesde maal tegen elkaar brengt, wordt Zaterdag en Zondag a.s. op de METS-banen te Scheveningen. gespeeld. Die der heeren is eigenlijk de 26e, want van 19091934 bestond de ontmoeting met België alleen uit heerenpartijen, daar naast afzonderlijk een dameswedstrijd. Het is een wedstrijd met een zeer groot aantal partijen: n.!_ 34 en deze zijn ais volgt ver deeld: 16 heeren-enkelspelen. 3 dames-enkel- scpelen. 4 heerendubbels. 2 damesdubbels en 4 gemengddubbels. Bij de heeren enkelspelen komen de nos 1 en 2. 3 en 4, enz. elk tegen elkaar, bij de dubbels 1 togen 1, 2 tegen 2. enz. De Nederlandsche ploeg is wel de sterskle welke opgesteld kan worden. De Belgen hebben den laalsten wedstrijd met 28G gewonnen. Frosio stayerkampioen Felle strijd op dc wielerbaan te Zïiriel». Zoo spannend als Donderdagavond tijdens de wereldkampioenschappen te ZUrich de eindstrijd achter groole motoren was. komt het zelden voor. Met een verschil van drie meter ging de Italiaan Frosio het eerst over de eindstreep, waarmee hij den hoogsten titel behaalde. De Zwitser Besson werd tweede; 3. Challot (Frankrijk) op 180 mete: 4. Iielmann (Zwitserland) op 465 meter; 5. Van der Voort op 500 meter. Besson en Chal lot hebben fel gestreden. Eerstgenoemde had de leiding, doch raakte vermoeid. Drie ron den voor het einde kwam Frosio onverwacht opzetten en met gering verschil won hij den wedstrijd. CRICKETPROGRAMMA. Zaterdag wor den in de eerste klas gespeeld Rood en Wit VVV en HBSHaarlem en in de tweede kias Kampong—Rood en Wit 2. Voor Zondag staan op het programma eerste klas: Haar lem—HCC 2; HCC—Rood en Wit: tweede klas: LMCC—Rood en Wit 3; derde klas: VVV 2— Haarlem 3 FINS CIIÉ ATHLETIEKTR AINER NAAR NEDERLAND. Dc bekende Fin Whalstedt, hoofdcoach van den Finschen Athletiekbor.d, die algemeen als een der beste athletiek- trainers ter wereld geldt, komt op ultnoodi- ging van de K.N.A.U, begin October naar ons land teneinde gedurende eenige maanden de gelegenheid te krijgen de organisatie van de Nederlandsche athletiekbeoefening te bestu- deeren alvorens te besluiten in te gaan op het aanbod der K.N.A.U. hem te engageeren als coach tot na dc Olympische Spelen van 1952. HONKBALPROGRAMMA. Het program ma voor Zaterdag luidt: le klas Schoten VVGA (4 uur); overgan: RCHCeleritas (5 uur); promotie derde klas: HCK 3AHC '31 (4 uur); TIW—Schoten 4 (4 uur); EDO 3—TIW 2 (4 uur) Zondag worden in de eerste klas gespeeld: SC „Haarlem"—Blauw Wit (10 uur); EDO-Quick (2 uur); HIIC—Ajax (2.30 uur). NEDERLANDERS IN DE I.A.A.F. Op het congres van de Internationale Athletiek Federatie werd ir A, Paulen, voorzitter dei Kon. Nederi. Athletiek Unie, gekozen in het bestuur der federatie voor dc volgende twee jaar. Voorzitter Edströmm, die deze positie sinds 1912 innam, stelde zich niet herkies baar, evenals de secretaris Boekelund. In hun plaats werden bij acclamatie benoemd lord Burgleigh als voorzitter en Ilolt, secretaris van den Engelschen Athletiek Bond als secretaris. Ir. Paulen vertegenwoordigt ons land in de komende jaren tevens in de reglementscom- mtssie, alsmede in de record commissie en de Europeesche commissie, welke de ama- teursbepalingen zal bestudeeren. In de dames commissie zal Nederland vertegenwoordigd zijn door den heer Blankere, terwijl de heer Moerman zitting heeft in de commissie, welke de punten voor den Olympischen tien kamp en vijfkamp zal herzien. STAYERS OP DEN WEG. Zondag l Sep tember organiseert „Olympia" in het Am- sterdamsche Boschplan een internationalen wielerwedstrijd achter motoren, waarin 15 stayers starten, o.a. de bekende Franschen Landrieux en Le Bouclé, de Zwitser Keiler, de Belg De Caluwe en de Nederlanders Remkes, Lakeman, De Best, J- Lust, De Kor- Matena. De Ruiter, Motke, Reuter, Bijl en Meester- Vooraf zal een wedstrijd over 100 k m. plaats vinden, waaraan 63 amateurs uit het ge'neele land deelnemen. BALLONVAREN. Zaterdagavond om zes uur zal in Bussum dc 650 M3 luchtballon „Rambaldo". welke in Parijs gebouwd is, onder commando van Boesman uit Den Haag de lucht ingaan. Hel plan bestaai net Neder- landsch afstandsrecord te verbeteren. Jlir. dr. Mollerus uit Haarlem was uitgenoodigd den tocht deel te nemen, doch daar hij als voorzitter van den Ned. Biljartbond ecu vergadering in Parijs moet bijwonen, heeft hij bedankt. Men hoopt een tocht van twee uur te maken en een hoogte van 2000 meter te bereiken.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3