Helgoland gaat de lucht in In het land van rozengeur en tandpasta T reisimpressie JJmuiden produceert niet alleen vischlucht! IJmuiden is beroemd en berucht tegelijk om zijn visch. De faam straalt den bezoeker tegemoet van de zilveren lijven der haringen maar zijn neus wordt onaangenaam bewerkt door de typische geuren van de zeebewoners. Dat parfum hangt over onze heele plaats en als de Amsterdamsche familie een uurtje in de Vischhal gedwaald heeft, zegt de heer des huizes 's avonds tegen zijn eega: „Jasses, kind, wat een luchie" Als vergoeding is het prettig, temidden van exquise wolken parfum te dwalen of den neus te gast te laten gaan bij pepermuntolie of „Nuit de Cypre". Het vreemde is, dat daarvoor niet eens het Zuiden van Frankrijk opgezocht hoeft te worden, want een steenworps afstand van de vischhal kan men zich verheugen in „het andere uiterste" van IJmuiden, daar waar de puinhoopen van de industriewijk den wandelaar troosteloos stemmen, staat de bakermat van vele zoete geuren: de Eau de Co- logne-fabriek. HISTORISCHE WORTELS. Even poëtisch als de namen, die men daar aan de producten geeft, is de ge schiedenis van het bedrijf. Er was eens, zoo kunnen we gevoeg lijk beginnen, een tandarts (toen nog „Tandmeester" geheeten), die in den jare 1830 met behulp van kolfjes en een vlammetje, wat zoetriekende olieën en andere ingrediënten, tandpoeder fa briceerde. Zijn naam was Stark en zijn woonplaats Amstelveen. Dokter hield zich niet alleen bezig met tanden en kiezen en derzelver verzorging, maar uitte zijn artistieke ambities in ver scheidene etsen en gravures. Toen bleek, dat het nieuwe tandpoeder af trek vond. ontwierp tandarts Stark een prijscourant, die op de huidige fabriek nog te bewonderen is en waarin de schrijver-teekenaar-fabrikant in bloem rijke taal zijn nieuwe product voor stelt. In 1880 kwam de pasta in den hul digen vorm zich aandienen en de zaak zocht om expansie, welke gevonden werd in de residentie, waar een kleine fabriek haar poorten opende. Het zou te ver voeren, een chronolo gische beschrijving te geven van den groei van het bedrijf, voldoende zij, dat de zaak van den Haag naar IJmui den verhuisde, waar de Algemeene Handelscentrale zich erover ontfermde. COSMETISCHE MYSTIEK. Het bleef niet bij de tandpasta, maar ook de toilettafel van Hare Majesteit de vrouw werd een geregelde afnemer van het IJmuider bedrijf. Op volle toe ren draaiend, moest de fabriek in 1942 evacueeren en in Scherpenzeel (Gld.) werd de zaak op verkleinde schaal voortgezet. Natuurlijk stagneerde de aanvoer van onmisbare grondstoffen, zoodat men zich tenslotte moest be perken tot de vervaardiging van een absorbeerende koolstof, waarvoor de grondstoffen uit het binnenland gere- quireerd konden worden. Thans werken de machines nog niet op volle toeren (fleschjes-, blik- en grondstof fenproblemen!) maar toch wordt de Nederlandsche behoefte aan pharmaceutica en aan toiletbenoodigd- heden voor een groot deel van IJmui den uit bevredigd. Zelfs de export is weer opgenomen (IJslandsche vrouwen kunnen binnenkort ruiken aan IJmui- densche parfums!) maar de waagstuk ken zijn, zooals in iedere industrie, te*?"0- We hebben een poosje mogen kijken bij de tandpasta-fabricage. die per uur 4000 doosjes „er uit slaat we hebben gezien, met hoeveel zorg een tand poeder wordt samengesteld en we mochten even ruiken boven de enorme eau de cologne-vaten. En overal dook het woordje „fabrieksgeheim" op als een kwelduiveltje voor onze nieuws gierigheid ASPIRINE AAN DEN LOOPENDEN BAND. Een vernuftige machine perst hoofd pijntabletten, een andere werkt „in het zwart" en comprimeert koolstof tot donkere schijfjes. Ginds wordt weer een paar honderd kilo tandpasta ge mengd, op een andere afdeeling zorgt een vernuftig instrument de arbei ders noemen het een telvork ervoor, dat er precies twintig tabletten in een buisje geschoven worden. En de auto van Van Gend en Loos wordt opgela den om de veelzijdige kinderen van het bedrijf over het heele land te ver spreiden, en om deviezen te vergaren. GEURENSPEL. Twintig groote kuipen bewaren de eau de cologne, die net als jenwer moet „rijpen" en ons reukorgaan ver lustigt zich in alle mogelijke en onmo gelijke geuren. De directeur, de heer H. Rutgers verklapt, dat het niet alles reukwater is, wat er blinkt, want de fabriek krijgt maar 50 procent van haar voor-óorlogsche kwantum alco hol, maar wat de Nederlandsche indu strie thans op dit gebied vervaardigt, is beter dan voor den oorlog. De juiste samenstelling van het reukwater is voor de zooveelste maal een fabrieks geheim, maai* we krijgen wel te hoo- Het heele regiment geheimzinnig heden althans voor ons, heeren der schepping dat op de toilet tafel van vrouwlief prijktwordt onder meer vlak bij huis geprodu ceerd. Binnenkort wordt er in IJmui den alweer 25 jaar Eau de Cologne gemaakt en naar aanleiding van dit geurende jubileum hebben wij een bezoek gebracht aan de keuken van het lekkere luchtje. Hoewel er vele geheimen door de fabriek waarden mochten we toch een en ander op- teekenen, dat den lezer een inzicht kan geven van deze, voor IJmuiden zoo vreemde industrie. ren, dat in één klein fleschje soms 20 soorten doorelkaar komen. Bezige meisjeshanden vullen de doosjes tandmiddel, anderen wikkelen een etiket om de buisjes en met een roetzwart gezicht staat een verdieping lager een glunder jongmensch in een bak met ruwe koolstof te spitten. „Ja, dat is een heel probleem" vertelt onze gids „we moeten natuurlijk de witte en de zwarte afdeeling van ons bedrijf gescheiden houden". Even denken we aan een zwarten handel in aspirine, maai* met een glimlach wordt dit mis verstand uit den weg geholpen en we begrijpen, dat de aspirine en de norit- afdeeling bedoeld worden. De eenige oplossing is te vinden in nieuwbouw, maar daarvoor ontbreken de materia len vooralsnog. Er is echter dankbaar heid in zijn stem te hooren, wanneer de heer Rutgers vertelt, hoe op het nip pertje zijn fabriek gespaard bleef voor de algeheele verwoesting. Er wordt wel eens verbaasd gedaan, over een parfumfabriek in IJmuiden, maar dat vischlucht en bloemengeur elkaar niet bijten, hebben we tijdens ons bezoek kunnen constateeren. Wat gelukkig is, want zoowel buiten- als binnenland geven het bedrijf de han den vol. SANTPOORT Santpo orts rijkdom Er ziin van die plekjes op dit onder maans che, waar de mensch geen harde stemmen kan hooren, waar hij bijna eerbiedig aan voorbij gaat, met de oogen het schoone beeld van natuur en men- sdhenwerk indrinkend, zich een moment lang bezinnend op de gaven, die deze aaide schenkt, ondanks haar ver scheurdheid en haar pijnen. Zoo is er een wegje in Santpoort, dat telkens weer ontroert door zijn eenvou dige pracht, een wegje van sintels en vol ongemakkelijke kuilen. Tegen de lucht staat daar het silhouet van de ruïne, met er voor een rijpend koren veld, goudgeel en glanzend, alsof zoo juist een brok goud werd geplant in den donkeren grond. Een man loopt er langs en zijn gezicht is gewend naar de volle halmen: met een tevreden lach pluist hij een aar uiteen om de vette korrels door zijn ruwe handen te laten glijden. De ruïne van Bred erode ziet neer op het veld met een 9tilte. die uit vroeger eeuwen werd bewaard en het overblijf sel van de slotgracht herbergt een wil de eend, die deze stilte dieper maakt, als hij is weggevlogen over de boomen van Meerenberg. Zoo droomt daf kleine stukje natuur voort, de jaren langs, zonder gestoord te worden door een na bij zwembad, waar soms een golf lawaai over de heining slaat, om dood te loo- pen op de roestbruine muren van het slot. Daar, in den oksel van den weg heb ik meermalen gezeten en alleen maar genoten van dat zon weerkaatsend ko renveld en zijn rijzigen achtergrond. Nu heeft de zeis het golvend graan ge veld en stoppels zijn de resten van mijn kostbaar stukje natuur. De regenluch ten van een naderenden herfst trekken hun grijze doeken over den ouden bouwval en het veld is kaal met de boo men in reeds afnemende tooi er om heen. Al was het gloeiende veldje mij lief, nu straks de roode muren en het torentje dreigender worden, zal ik ook nog wel eens even opzien naar dat kos telijke stukje schilderij aan den voet van Hollands duin. J. F. VELSEN VOETBAL OP KONINGINNEDAG. Naar het bestuur van de Oranjevereeni- ging „Velsen" mededeelt, is door samen loop van omstandigheden de voetbalwed strijd van I.E.V.-Kinheim-V.V.B.-combina- tie tegen Z.F.C. I uit Zaandam gewijzigd moeten worden. Men heeft thans een elftal van V.S.V. bereid gevonden als tegenstander te fun- geeren. HET LOONGESCHIL BIJ DE HOOGOVENS. In ons vorig nummer meldden wij, dat de fabriekskernen het loongeschil bij de Hoogovens in handen genomen hebben en binnenkort onderhandelingen met de di recties zouden beginnen. Ons wordt even wel verzocht mede te deelen, dat dit niet juist is; niet de fabriekskernen maar de organisaties zullen alle aandacht aan deze zaak wijden. Wat de fiscus ontvangt De aanslagregeling van de inkomsten en vennootschapsbelasting en van de beide vermogensbelastingen is in Juli gevorderd met f 7 millioen. In Juli werd aan zeker heidstellingen f 78 millioen ontvangen. In totaal was eind Juli ongeveer f 1262 millioen aan zekerheidstellingen ontvan gen. Op dat tijdstip was nog f 748 mil lioen te vorderen. De loon-, verevenings- en omzetbelas ting brachten in Juli respectievelijk f 37.7 millioen, f 14.8 millioen en f 34,4.millioen op. De opbrengst der invoerrechten was in Juli iets lager dan in elk der drie voor afgaande maanden, namelijk f 3.5 millioen. Het statistiekrecht gaf de hoogste op brengst van dit jaar, namelijk ongeveer f 340.000. De hoogste maandopbrengst in het eerste halfjaar bedroeg f 180 000. Dit recht geeft een doorloopende stijging te zien. hetgeen een aanwijzing is. dat in- en uitvoer zich in opgaande lijn bewegen De opbrengst der accijnzen komt overeen met die in voi'ige maanden, met uitzonde ring van de tabaksaccijns, die vergeleken bij de hooge opbrengst in het tweede kwartaal, belangrijk terugliep. Het zegel recht bereikte in Juli de hooge opbrengst van f 750.000. De motorrijtuigenbelasting bracht f 1.8 millioen op. In totaal is in Juli aan belastingen f 122 millioen ont vangen. De opbrengst aan niet-kohier- belastingen in zeven maanden van dit jaar is f 692 millioen bij een iaarraming van f 1068 millioen Loonderving bij militaire keuring Bij verzuim door een werknemer ter voldoening aan een oproep voor militaire keuring moet het gederfde loon over den eersten keuringsdag door den werkge ver wordt doorbetaald. Over den tijd dat de militaire keuring langer dan een dag duurt, zal een vergoeding worden gege ven vanwege het ministerie van Oorlog, uiteraard echter niet aan hen, wier vaste- week of maandloon wordt doorbetaald. De keuringsplichtige moet een werkge versverklaring, van door het ministerie van Oorlog vastgesteld model, overleggen aan het hoofd van den indeelingsraad. Deze werkgeversverklaringen zijn koste loos verkrijgbaar ter gemeente-secretarie. De werknemer is verplicht de oproeping ter keuring aan den werkgever te toonen. Zij die in 1946 vóór 1 September zijn gekeurd en reeds eerder om vergoeding hebben verzocht, kunnen een nieuw ver zoek indienen bij het hoofd der afdeeling A III van het ministerie van Oorlog Een dergelijk verzoek moet vergezeld gaan van een verklaring van den werk gever, waaruit blijkt, hoeveel het loon heeft bedragen gedurende het verzuim en welk deel daarvan de werkgever voor zijn rekening heeft genomen. en daarmee springt een splinter van het Duitsche Militarisme af Reeds maanden geleden werd op de stafkwartieren van de geallieerden be sloten dat Helgoland, het bijkans onzicht bare stipje op de Duitsche kaart, zou wor den vernietigd. De geschiedenis is getuige geweest van vele en hoogloopende ruzies om dit rots eilandje. Ais wij vertellen, dat Helgoland van 1400 tot heden in vier verschillende „handen" is geweest, ligt het voor het grijpen, dat de verwisseling van eigenaar niet zonder actie verloopen is. Den vorigen wereldoorlog bleek eigen lijk eerst goed, hoe belangrijk deze een zame klip voor haar bezitter was. Duitseh- land maakte er een grandiooze duikboot basis van en bestreek hiermee een groot gedeelte van de druk bevaren Noordzee. Ook de machthebbers van „das dritte Reich" zagen het belang van Helgoland in en deze erkenning werd gemanifesteerd door den aanleg van een geweldig vesting complex op en in de rots. De haven werd een schuilplaats voor U-booten, tallooze batterijen afweergeschut wezen dreigend naar den hemel. Op den eersten oorlogsdag in 1939 was het eiland één vesting. Maar niet alleen een vesting, ook een radarpost in het door de Duitsche afweer gebruikte net. Bom-vast, dus nutteloos. Engeland wist, dat de kleine vesting in de knieholte van Duitschland en Dene marken zijn oorlogvoering veel 6chade toebracht maar het wist ook, dat de klomp graniet zich weinig aan zou trekken zelfs van de zwaarste bommen. Reeds tijdens den oorlog rijpte het plan, Helgoland van den aardbodem weg te va gen. en zooals gezegd, heeft dit project eenige maanden geleden vasten vorm ge kregen., De betrokken, legerautoriteiten zagen de onmogelijkheid van een slooping der fortificaties in, daarom werd besloten verder te gaan en de geheele rots een voudig op te blazen. Slechts een lage klip, eenzaam en omspoeld door de Noordzee5- golven, blijft over van het Duitsche arends nest waarin reeds zoovele jaren zoovele kwade plannen werden uitgebroed. De trein was „afgeladen". Uit alle coupés puilden de passagiers. Doch op het perron stonden nog vele gegadig den. Ze brulden in koor: „Doorloopen, doorloopen, naar binnen!" In het binnenste der wagens stond men op eikaars teenen en tusschen de banken. Ondanks al deze bezwaren wurmde zich een zeer dik heerschap door de dringende menigte heen. Hij schoof, wrong, perste en duwde, tot hij voor de lokkende opening van de coupé stond. Maar toen begon de misère pas. De opening was officieel open, doch in werkelijkheid afgesloten door een aaneengesloten front van rei zigers, die al binnen waren. Doch dit scheen voor het dikbuikig heerschap geen bezwaar. Met groot élan wierp hij zich op de compacte massa, doch het resultaat liet niet op zich wachten. Met dezelfde vaart waarmee hij er instoof, veerde hij er weer uit. Hij was regel recht tegen een Amsterdamschen grondwerker opgetornd. „Hé fader, je ziet toch datte me fol benne!" De dikbuik merkte dat het met bruut geweld niet ging en paste een andere tactiek toe. „Zag heur eens even, zoo spreekt men een heer niet aan. Schik eens even een beetje op, ik heb eeh zeer belangrijke opdracht en kan dezen trein absoluut niet verzuimen." Het geaffecteerde spraakje van den man werkte bij den arbeider verkeerd: „Soo, heb je soo'n belangrijke op dracht. Mot je sien dat je em houdt, dan heb je wat om je an fast te houwe. Fol is fol!" „Niet meer instappen. Niet meer in stappen. We gaan rijden!", maakte de conducteur een einde aan het conflict. Het fluitsignaal weerklonk en de trein zette zich heel langzaam in beweging. Op dat oogenblik maakte zich uit de menigte op het perron een meisje los; jong, zeer knap en kittig. Zij sprong op de treeplank. Doch de werkman greep haar vast, duwde hard achterwaax*ts, waardoor toch nog een kleine ruimte ontstond en heesch haar naar binnen. De heer op het perron liet een kern achtig woord hooren. De werkman boog zich zoo ver mogelijk naar buiten en riep: „Hé ïader, wat doe je in de kou?" Het antwoord, dat de heer toen uit stortte, is niet voor publicatie geschikt. Critiek van advocaten op bijzondere rechtspleging In Amsterdam is een commissie van ad vocaten gevormd, welke zich ten doel stelt voorstellen tot verbetering van de bijzon dere rechtspleging te doen. Zij heeft reeds enkele van haar wenschen kenbaar ge maakt, o.a. dat aan eiken gedetineerde het recht toegekend moet worden, zich van de hulp van een advocaat te voorzien, ook wanneer de zaak nog niet naar het hof is verwezen. De commissie acht het voorts wensene- lijk, dat aan eiken gedetineerde het recht gegeven zal worden zich met een request te wenden tot een in te stellen rechterlijk college, dat binnen twee maanden beslist over de verdere gevangenhouding. Hier door wordt de vervolgende macht volko men gescheiden van de rechtsprekende organen. Naar de meening der commissie is de maatregel, dat het vermogen van verdacli- teo onder beheer wordt gesteld in strijd met de wet. Het resultaat van deze be paling is, dat in verreweg de meeste ge vallen zij die onschuldig blijken te zijn, na hun vrijlating niets meer bezitten, aan gezien alles is verkocht. Scherpe critiek heeft de commissie ook op de ministerieele beschikking, waarbij aan het beheers instituut het recht wordt gegeven te be schikken over kleeding en huisraad van politieke delinquenten. Deze worden hier door van alles beroofd. De commissie is van meening, dat het in strijd is met het recht om te beschikken over goederen van gedetineerden zonder voorafgaande rech terlijke uitspraak. Indonesische treinpassagiers door electriciteit gedood Een trein, overvol met Indonesiërs in feeststemming het was aan den voor avond van een Mohammedaansch feest heeft op een overweg te Batavia een vrachtauto geramd, die tengevolge van die botsing tegen een mast van de hoog spanning sloeg. De mast knapte af en de draden kwamen op het metalen dak van den propvollen trein terecht. Negen Indo nesiërs die op het dak van den trein za ten, werd op slag geëlectrocuteerd. 50 an deren liepen brandwonden op. vele in ern stige mate. Bezwaren legen Londensche Palestina-conf erentie De plannen om te Londen een conferen tie te houden over het Palestijnsche vraag stuk blijven nog op verschillende bezwaren stuiten. Luitenant-generaal Sir Alan Cunning ham, de Engelsche Hooge Commissaris in Palestina, heeft aan Jamal Hoesseini, vice- voorzitter van de Arabische Hooge Com missie voor Palestina, meegedeeld, dat de eisch der Hooge Commissie, dat de Moefti van Jeruzalem de besprekingen over Pa lestina te Londen moet bijwonen, „moei lijkheden" met zich meebrengt. De secre taris van de Arabische Hooge Commissie heeft daarop gezegd: „indien de Moefti niet wordt uitgenoodigd. zal de Arabische delegatie zich van deelneming onthouden." Verder handhaaft David Ben Gurion. de voorzitter van het Jewish Agency het standpunt dat de op het oogenblik door Engeland gelegde basis voor besprekingen niet aanvaardbaar is en dat men niet op de uitnoodiging zal ingaan, tenzij een. nieuwe basis wordt gevonden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6