Huize „Waterland" als Herstellingsoord Wie voert de beste visch aan Westerveld in den loop der jaren en Tops Herstellende T.B.C.-Patiënten krijgen goede verpleging Do oorlog heeft in de afgeloopen .ia- de jongen aantrekken. Pietertje. die nog ren heel wat slachtoffers geëiseht. Niet nooit op school geweest is. zal binnen alleen dat er vele menschenlevens betreuren zijn, doch ook velen hebben have en goed verloren, terwijl weer an deren wegens ondervoeding met de zoo gevreesde T. B. C.-bacil zijn besmet. Gelukkig wordt veel gedaan om het leed te verzachten. CENTRAAL BUREAU VOOR O OR LOG SSLA CHTOFFERS. In Den Haag is sinds eenigen tijd werkzaam het C.B.V.O. (Centraal Bu reau voor Oorlogsslachtoffers). Dit bureau, dat ressorteert onder het Mini sterie van Binnenlandsche Zaken, heeft als onderafdeelingen de Provinciale bu reaux (P-B.V.O.) die weer Districts- bureaux onder zich hebben. Wat stellen deze bureaux zich nu ten doel? De heer v. d. Berg. directeur van het Provinciaal Bureau Noordholland was zoo welwillend ons hierover nader in te lichten. De bedoeling is hulp te verleenen aan oorlogsslachtoffers, en dan oorlogs slachtoffers gerekend in de ruimste be- teekenis van het woord. Het voert ons te ver te omschrijven wat dit werk pre cies omvat, aangezien wij het licht wil len laten vallen op een speciaal deel van deze hulpverleening. HUIZE „WATERLAND". Een van de onrustbarendste gevolgen van den oorlog is het op groote schaal om zich heen grijpen van de T. B. C. Ondervoeding, ontbering en andere oorlogsomstandigheden waren oorzaak, dat de T. B. C. zich op schrikbarende wijze uitbreidde en slachtoffers eischte. Als onderdeel van haar taak heeft het C.B.V.O. nu in Velsen het landgoed „Waterland" in gebruik genomen dit landgoed werd welwillend door de fa milie van Tuyll beschikbaar gesteld als „nakuur-oord" voor herstellende T.B.C.-patiënten. Oorlogsslachtoffers, die uit een sanatorium zijn ontslagen, worden hier nog eenigen tijd liefdevol verpleegd, totdat zij in staat zijn om weer als volwaardigen in de maatschap pij terug te keeren. Uit alle deelen van Nederland komen zij naar Velsen om de hier zoo noodige nabehandeling te on dergaan. GOEDE VERZORGING. Huize „Waterland" prachtig gelegen, biedt hiervoor een goede gelegenheid. Natuurlijk moest we! het een en ander veranderd worden voor het als herstel lingsoord in gebruik kon worden geno-I i_ men, doch toen deze noodzakelijke wij-I IJlTlUlQGn zigingen waren aangebracht, kon menf dan ook ten volle tevreden zijn. De ka mers zijn alle licht en frisch en echt huiselijk en gezellig ingericht. De patiënten voelen zich hier onmiddellijk thuis. De verzorging, die zij genieten "is uitstekend. De inrichting krijgt speciale toewijzingen, zoodat men niet op de bonnen is aangewezen. Er is rekening gehouden met het feit, dat een goede voeding hier eerste vereischte is. Dokter Mansholt uit Santpoort oefent geregeld medische controle uit, waardoor het mogelijk is de vorderingen van den pa tiënt óp den voet te volgen. Acht de dokter den tijd gekomen, dat de patiënt als genezen ontslagen kan worden, dan mag hij gedurende eenige weken lichte werkzaamheden verrichten, zoo als bijvoorbeeld het onderhouden van den tuin. Hierdoor wil men bereiken, dat de patiënt weer eenigszins wordt ingeschakeld in het arbeidsproces, daar hij anders na zoo'n.tijd van" gedwongen rust, niet meer de handen uit de mou wen zou kunnen steken. Op deze wijze went men hen weer aan het normale dagelijksche leven. Onder ds kuren- den bevinden zich slechts enkele da mes; het grootste deel bestaat uit leden van het sterke geslacht. De leeftijden varieeren van 18 jaar tot ongeveer 60. PIETEltTJE. De benjamin van het gezelschap is de achtjarige Pietertje. Deze is als honger- vluchtelingetje opgenomen. Zijn beide ouders waren lid van de N. S. B. en zijn opgep-akt. Zijn moeder is nu losgekomen doch bekommert zich niet om haar kind. De vader komt binnen kort ook vrij en zal zich dan het lot van kort naar Leiden gaan om getest te worden. Hoewel het een eenigszins vreemdsoortig kereltje is, is het toch het troetelkind van allen. ONTSPANNING. Als menschen gedurende een bepaal den tijd zijn aangewezen op het verblijf in een beperkte omgeving, is het noo- dig dat aandacht wordt gewijd aan ont spanning. Ook deze ontbreekt hier niet. In de conversatiezaal kan men naar hartelust biljarten, schaken, kaarten en lezen. De inrichting beschikt over een eigen bibliotheek. Het uiileenen van deze boeken geschiedt onder controle van eenige patiënten, die zorgen voor den goeden gang van zaken. Men heeft slechts de beschikking over één radio. Aangezien reeds om vijf uur allen naar bed moeten en er niet meer uitkomen voor's morgens tien uur, is het natuur lijk niet mogelijk allen te gelijk van deze radio te laten genieten. Daarom is het rouleersysteem ingevoerd. Elke week krijgt een andere kamer, waarop zich drie tot vier patiënten be vinden, de radio en kunnen die kamer bewoners van het radioprogramma ge nieten. PRETTIGE SAMENWERKING. Op het moment, dat wij een bezoek aan Waterland brachten, werden er eenige bedden op diverse kamers bijge plaatst, aangezien weer nieuwe patiën ten een onderdak krijgen en gastvrij in de Waterlandgemeenschap zullen worden opgenomen. De stemming on derling is voortreffelijk en ook de ver houding tusschen personeel en ver pleegden laat niets te wenschen over. Onder de voortreffelijke leiding van de directrice, zuster A. Nijhof, is Water land een model kuuroord geworden, waarvan vertrekkende gasten slechts noode afscheid nemen. Knaap viel in een bunkergat en brak een dijbeen De vele kuilen en gaten in den grond in IJmuiden zijn meermalen oorzaak ge weest van een ongeval. De meeste dezer gaten zijn dicht gemaakt, maar op den kop van de Vissc^iershaven moet men nog goed uitkijken. Een 8-jarige knaap G. E. geheeten, afkomstig uit Limburg, die lo geert bij familie aan den IJmuiderstraat- weg heeft dit klaarblijkelijk niet gedaan. Hij had het ongeluk in een diep bunker gat te vallen, tot grooten schrik van de familie. Een dokter uit Haarlem, die bij het ongeval aanwezig was, constateerde een breuk van het rechterdijbeen. De heer Bakker van E.H.B.O. heeft het been gespalkt en den knaap daarna naar het Antonius-Ziekenhuis overgebracht. Bedrijfschap voor Visscherij-producten stelt hiervoor prijzen beschikbaar De door het Bedrijfschap voor Vissche- rijproducten in het leven geroepen Advies commissie Voorlichting Visscherijproduc- ten heeft besloten over te gaan tot het instellen van 'n Bedrijfschapsprijs voor den schipper van het schip, dat in een be paald seizoen de best verzorgde visch en/of haring heeft aangevoerd. Het ligt in het voornemen, ook de leden der beman ning bij deze onderscheiding niet geheel te vergeten. Bij de keuring van versche visch zal een cijfer worden gegeven, dat waardeert het strippen, wasschen, ijzen en bewaren van de visch. De inbraak in het Distributiekantoor Zwarte waarde der bonnen een half millioen gulden Omtrent de inbraak in het distributie kantoor aan den P. J. Troelstraweg te IJmuiden. waarvan wij in ons blad van j.l. Zaterdag reeds melding maakten, kunnen we thans nog eenige bijzonder heden mededeelen. De inbraak werd ontdekt door de werkster, die, toen ze het gebouw, zooals men weet. een open bare school, binnentrad, zag dat tal van deuren van kasten en laden van bureaux open stonden. Zij waarschuw de direct de politie van het in de nabij heid staande hoofdbureau, die een uitgebreid onderzoek instelde. Het bleek, dat ook de deur van de kluis, waarin de distributiebescheiden opgeborgen worden, open stond. Deze was echter niet geforceerd, zoodat de daders een sleutel in hun bezit gehad moeten hebben. Inmiddels heeft men vast kunnen stellen, dat vermist worden 20.000 rantsoenbonnen suiker, 20.000 halve rantsoenbonnen margarine. 20.000 halve rantsoenbonnen vet. 40.000 rant soenen tabak, verder een aantal levens middelenkaarten. brandstoffenkaarten, bonnen voor rijwiel binnen- en buiten banden en schoenen, alsmede een klein bedrag aan geld. Het gcstolene vertegenwoordigt op de zwarte markt een waarde van ongeveer een half miüioen galden. Tot nu toe heeft men geen spoor van de daders kunnen ontdekken. Door in klimming hadden zij zich toegang lot ■het gebouw verschaft. Bij de keuring van haring waardeert het cijfer het kaken, zouten, pakken, kantjes dichtslaan enz. Voor ieder der haring- plaatsen (Vlaardingen, Scheveningen en Katwijk) wordt een prijs beschikbaar ge steld. De keuring wordt door een boven de partijen staande persoon verricht. Uiteraard is voor het welslagen van dezen opzet noodig de medewerking van alle betrokkenen. Daarop rekent de Ad viescommissie. Het aanvoeren van goed verzorgde visch en haring is immers een bedrijfsbelang van de eerste orde. De „wedstrijd" is 1 September j.l. be gonnen. De organisatie berust bij den secretaris der Adviescommissie, den heer J. G. Kolk man, hoofd van de afdeeling Visch van het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad, Industriestraat 23rd., IJmuiden. Engelsche auto sloeg over <len kop Op den Rijksweg nabij Waterland is Zaterdagmiddag een Engelsche auto door de gladheid van den weg geslipt en over den kop geslagen. Een der inzittenden werd met een hersenschudding door de zorgen van E.H.B.O. naar het Antonius- Ziekenhuis overgebracht. VELSEN Estafette-wedstrijden in Velsen De estafette-wedstrijden om de Kennemer- bokaal, die op de sintelbaan „Watervliet" te Velsen zijn gehouden, hebben overduidelijk, aangetoond, dat de HAV „Haarlem", ook al is het niet meer de roemrijke ploeg van een tiental jaren geleden, in clubwedstrijden nog altijd een zeer sterke tegenstander is. Immers op alle nummers ging een ..HaarlenV'looper als eerste door de finish. Op de 4x100 M. toonde de „Haarlem"ploeg, bestaande uit v. d. Putten, Heyn, Schreuder en Schaap een uitstekende wisseltechniek. De loopers won nen in den fraaien tijd van 44.7 sec. Ook de 4x400 M. leverde een onbedreigde „Haarlem"- zege op, hetgeen voornamelijk te danken was aan de zeer slechte wissels van de tegenstan ders. De tijd bedroeg 3 min. 37.6 sec. Even eens zonder spanning was de 3x1000 M., waarop SUOMI niet de sterkste ploeg in de baan kon brengen. „Haarlem" I bezette met grooten voorsprong de eerste plaats in 8 min. 17.7 sec. en zelfs slaagde „Haarlem" II er in SUOMI naar de derde plaats te verwijzen. Meer spanning gaf de Zweedsche estafette. Hier kon Heyn op de 200 M. zijn ploeg pas definitief de leiding geven, die Schaap op de laatste 100 M. niet meer afstond. De tijd 3 min. 3.7 sec., beteekende een nieuw club- record. De Olympische estafette werd de vijfde ..Haarlem"overwinnïng. Wel liep de laatste looper van SUOMI v. d. Heyden op de laatste 200 M. sterk in op den .Haarlem sprinter Wullems, doch de voorsprong die v. Gog, Dekker en Schreuder aan de ploeg gegeven hadden, was te groot en hij kwam enkele meters te kort. Bij de dames moest GITA in de 10x100 M. estafette de derde plaats in 2 min. 17.6 sec. bezetten. De 4x100 M. leverde een vierde plaats op, terwijl in de Relay race de ploeg de zesde plaats innam in een tijd van 62.8 sec. Bij deze laatste es taf e te werd echter de eerste loopster, mej. v. Gog, direct na de start zwaar gehinderd. Kinderuitzending naar Vacantieltolonies In het eerste jaar na den oorlog, heb ben duizenden Nederlandsche kinderen om gezondheidsredenen eenigen tijd in het buitenland doorgebracht. Ook een aan tal kinderen uit de gemeente Velsen heeft daarvan geprofiteerd. Sedert eenigen tijd zijn deze uitzendingen afgeloopen; wij moeten ons voortaan weer zelf redden. Voor den oorlog bestonden er in ons land verscheidene goed ingerichte vacan- tiekoloniehuizen. De meeste van deze zijn in den oorlog zwaar beschadigd, sommige zelfs geheel vernield, terwijl er van het meubilair vrijwel niets over is. Dit alles moet weer in orde gemaakt worden. De vereeningen die deze va- cantiekoloniehuizen exploiteeren hebben daarvoor geen geld. Er moet dus geld ko men, anders kunnen er ook geen kinde ren worden uitgezonden! Alle vereenigin- gen die de uitzending van zwakke kinde ren behartigen, hebben daarom de han den ineen geslagen om gezamenlijk in de maand September in het geheele land een collecte te houden. In de gemeente Velsen is hiervoor een comité gevormd uit de drie plaatselijke vereenigingen, bestaande uit de volgende personen: dr. L. S. Limborgh Meijer, voorzitter, Zr. M. A. L. Kwast, secreta resse. Hofdijklaan 32, Driehuis: C. Kolster, penningmeester; J. H. A. M. Anten; mej. C. H. J. van Broekhuysen; K. J. Noy; H. Bolland, Tollenslaan 11, Driehuis. De collecte zal in de gemeente Velsen gehouden worden op Zaterdag 14 Septem ber. 18.000 Crematies in 32 jaar Bijna "driekwart eeuw is ons land een Vereeniging voor Lijkverbranding rijk. Onverbrekelijk hieraan verbonden is de naam „Westerveld", waar op het hooge duin Nederlands eenige crema torium staat. Toch is dit gebouwen complex nog geen vijfenzeventig jaren oud. want het moest 1914 worden, al vorens de eerste crematie op Neder- landschen grond plaats had. Voordien werden de crematies in Duitschland uitgevoerd, maar de genoemde vereeni ging nam het initiatief tot de stichting van een eigen begraafplaats met ver brandingsinstallatie. De tegenwerking was groot, maar leden en erflaters brachten voldoende geld bijeen om met bouwen te begin nen. Daar de Nederlandsche regeering nadrukkelijk verbood, gronden voor dit doel van gemeentewege af te staan, c np® Jlips in De bril van Sultan Sar VJ 43. Het vreemde verschijnsel van een minaretspits die over het meer dreef, werd door de vreedzame Iraniers die aan den oever stonden, met verbazing gadegeslagen. Dit is een merkwaardig teeken", zei een hunner. wat zou dat beduiden„Misschien heeft het iets ie maken met onzen goeden Sultan, die is verdwenen", meende een tweede. „Het is vast en zeker dat Allan de torens van zijn huis niet zoo maar op het water laat drijven", vond een oude herder. ..Die grootvizier die zoo schandelijk huis houdt in ons goede land en die mina retten laat omhakken, zal zonderlinge dingen beleven. Er zit wat in de lucht", zei een oude wijze Oosterling. Ook Joessoef had het verschijnsel gezien. Hij was heelemaal niet gerust. Onmid dellijk zonderde hij zich af en raad pleegde zijn oude tooverboek. Onder voorteekenen las hij: „Wanneer een minaret in de aard zinktkomen er slechte tijden. Wanneer een minaret op het water drijft, zijn de dagen van de booze en zijn schare geteld". „Oei, oei", zei Joessoef. „dat klinkt bar'. Ik moet daartegen iets doen". werd het Westerveld-crematorium ge bouwd op het terrein van een Bijzon dere begraafplaats. Een plaquette in de hall van het nieuwe kantoorgebouw herinnert aan de eerste verbranding, die op den eersten April 1914 ge schiedde. Tusschen 1930 en 1940 werd het be staande crematorium uitgebreid, een groote hal ontstond en het aantal ovens werd van twee op vier gebracht. In ruim acht jaar werden 1000 crematies uit gevoerd, in 1926 verzorgde de vereeni ging reeds haar 2000ste verbranding en dezer dagen zal men de 18.000 be reikt hebben. Volledigheidshalve moe ten wij nog vermelden, dat de oor spronkelijke naam der vereeniging in den loop der jaren veranderd werd in „Vereeniging voor Facultatieve Lijk verbranding". De bezetting schond. Zooals overal, liet ook te Weeterveld de tweede wereldoorlog zijoi sporen achter, tiet kantoorgebouw, dat in 1941 gereed kwam, werd gevorderd en ook op de begraafplaats zelf veroorzaakten Duitsdhe handen nog al wat schade; de urnenhal bleef volledig intact. Behalve de f 23.000 schade werd het werk van de vereeniging gehandicapt door het uitvallen van gas, zoodat er in den laat- sten oorlogswinter niet gecremeerd kon worden. Het is gebleken dat de crematie een belangrijke plaats heeft ver overd dn de belangstelling van een deel van ons volle. Dit is dan ook de reden, dat architect W. M. Dudck uit Hilversum een tweede cremato rium heeft ontworpen, waarvan de bouw slechts wacht op de noodige materialen. Een terrein bij Zwolle is aangekocht en eerlang zal daar een modern crematorium, evenals te Westerveld, met zijn typische contouren, een wijden omtrek be- heerschen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2