IJmuider Courant Bruggen Onderhandelingen over een wapenstilstand op Java Internationale voedselconferentie te Kopenhagen geopend 61e Jaargang1 Xo, 18421 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur'; Robert Peereboom Dinsdag 3 September 194® Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. D E heropening van de brug, die de be langrijkste verbinding met het Zuiden waarborgt,, is een verheugend verschijn sel. Dat de treinen weer over de Moer- dijkbrug rijden is een van die berichten omtrent het nationale herstel, die indruk in den lande maken. Dat het schoone ge wrocht van vroeger nog niet herschapen is, dat deze brug bestaat uit een reeks brugdeelen van verschillend fabriek merk en makelij, vermindert den indruk niet. Integendeel. Het feit bewijst dat onze ingenieurs hebben weten te werken ook met beperkte mogelijkheden, dat hun vindingrijkheid weer patent is geble ken en de oude Nederlandsche reputatie op dit gebied zich heeft gehandhaafd. In de toekomst zal de Moerdijkbrug weer tot haar technische en aesthetische een heid terugkeeren. Er zal geen ophef over gemaakt worden en op een goeden dag zullen wij, er overheen denderend in een trein, terloops tegen elkaar zeggen: hij is weer heelemaal goed, zie je dat? Voor de menschen beneden den Moer dijk, die in den loop der tijden meerma len met recht geklaagd hebben over stiefmoederlijke behandeling van hun be langen, zal het herstel van de Moerdijk- brug reden tot bijzondere voldoening zijn. Zij hebben overigens nog veel te wen- schen. Dat zij vroeger van het Duitsche juk bevrijd werden dan wij is hun op langdurige oorlogshandelingen en veel verwoestingen in hun provincie te staan gekomen. Wie mocht meenen, dat met de heropening van den Moerdijk het brug- gen-vraagstuk voor het Zuiden nu wel opgelost is, zou zich dan ook deerlijk vergissen. Een rit per auto naar Brabant heeft mij daar onlangs nog eens van overtuigd: hoe vaak hebben wij staan wachten voor tijdelijke schipbruggen, waarover het vex-keer uit beide richtin gen beurtelings doorgelaten moest wor den, en die bovendien een half uur of langer gesloten werden telkens als er scheepvaart moest worden doorgelaten? Het horten van het vex-keer doet zich niet alleen bij overgangen van groote ri vieren voelen, maar ook bij allerlei klei ne watertjes, nu van Bailey-bridges voorzien, die meestal alleen maar éen richting-verkeer veroorloven. Bovendien zijn ze hoog, met een op- en afrit, zoodat het autoverkeer ze in het laagste tempo moet nemen. Wie den ouden tijd wil re kenen, om over den weg naar het Zuiden te rijden, komt dan ook zeker bedrogen uit. Laat ik hierbij niet tekort schieten in waardeering van de Bailey-bridge, een van de nuttige uitvindingen uit den oor logstijd die respect verdient en die ons. na de bevrijding, redding gebracht heeft. Er zijn menschen, die meer be wondering voor de atoombom hebben, maar ontdekkingen waar de menschheid mee gebaat is lijken mij nog altijd aan trekkelijker. Zelfs het super-kolossale militaire transportvliegtuig, dat troepen met auto's en artillerie aan een reeks pa rachutes laat zakken, trekt mij niet be paald aan. Het roept zelfs een gevoel van vex-zet wakker: weet men nu, na twee wereldoorlogen, niet beter te doen dan voo#t te gaan op denzelfden weg? Maar wij die het zoo voelen schijnen een beetje uitmiddelpuntige menschen te zijn. De meesten trekken er zich blijk baar niets van aan. Van bruggen gesproken: bij Zwolle ligt over den IJsel de mooiste en langste Bailey-bridge in ons land, die ge niet zonder verbazing en bewondering aan schouwt. Zij veroorlooft natuurlijk ook slechts éen richting-verkeer, maar welk een wonder van structuur ligt in deze overspanning, die gemakkelijk-veerend geheele reeksen zware vrachtauto's over haar honderden meters lengte doet rate len! Naast haar bouwt men snel aan het herstel van de prachtige verkeersbrug, die wij gekend hebben. De nieuwe ver wachting omtrent haar heropening be- teekent een vervroeging. Het zal in Maart a.s. kunnen geschieden. Zoo blijven wij sterk in het bouwen van metalen bruggen over rivieren en zwak in het bouwen van de nog veel noodiger bruggen over de lallooze kloven in de menschelijke samenwerking. Ge kunt zeggen dat dit op internationaal gebied ook het geval is en het zij toege geven. Tenvolle. Maar het excuseert ons niet. Ge kunt antwoorden, dat ik al meei"- malen over het verschil tusschen ons materieele herstel en dat andere geschre ven heb. Dat is ook waar. Maar het heeft zijn nut het te herhalen Al mogen de materieele bruggenbouwers nog zoo schoon werk verrichten, dat volledige erkenning verdient, het vertragen en falen van dien anderen bruggenbouw blijft beschamend. R. P. De „Snip" gaat naar een museum De K.L.M. heeft haar laatste Fok ker F-18 aan het museum te Curagao len geschenke gegeven. Het is de beroemde „Snip", die in 1934 als eerste een Kerstpostvlucht naar West-Indië maakte en in Januari 1.935 de eerste lijn van het West- Indische luchtnet der K.L.M., die van I Curagao naar Aruba opende. Op het oogenblilc vliegt de „Snip" nog. In Londen bevestigt men dat de Britsche troepen vóór 30 November Java verlaten In het geallieerde hoofdkwartier te Batavia zijn onderhandelingen begon nen met Indonesische autoriteiten over een mogelijken wapenstilstand. Deze conferentie schijnt het eerste positieve resultaat, te zijn van Lord Kil- leam's bezoek. Aanwezig waren gene- raal-majoor James Forman, stafchef der geallieerde strijdkrachten, de Bi-it- sche consul-generaal, Gilbert Macke- reth en de Indonesische onderminister van buitenlandsche zaken Hadji Salim, aldus United Press. Volgens een Indonesischen woord voerder heeft Forman medegedeeld dat de geallieexde troepen op Java en Su matra orders hebben gekregen hun hui dige posities te handhaven en alleen de fensieve actie te voeren. Forman zal in den loop van Septem ber een bespreking hebben met 'hooge officieren van het republikeinsöhe le ger. Het is nog niet bekend of de voorge stelde wapenstilstand een verbod zal in houden om meer Nederlandsche troe pen naar Java te zenden. Dit is een belangrijk punt, aangezien er naar Reuter meldt, redenen zijn om aan te neinen, dat de Indonesische lei- ders niet tot het sluiten vaix een wapen stilstand bex-eid zouden zijn, indien be langrijke versterkingen van de Neder landsche troepen op Java aan land zou den woiden gezet. De diplomatieke correspoxxdeiit van Reuter deelt mede, dat geruchten, als zouden de Britsche troepen in Neder- landsch-Indië vóór 30 November wor den teruggetrokken, door gezaghebben de kringen in Londen zijn bevestigd. Dit beteekent, dat. in den loop van de eerstvolgende drie maanden het mili taire gezag aan de Nederlanders zal moeten worden overgedragen. Het is nog niet zeker, of een politieke overeenkoixist tusschen de Nederland sche autoriteiten en de Indonesische nationalistische leiders zal zijn tot stand gekomen, voor de Britsche hoepen van Java zijn vex-dwenen. Ook bespreking over de evacuatie Brigadier-generaal I. C. A. Lauder zal, vergezeld van luchtcommodore Stevens, naar Cheribon vertrekken om de bijzonderheden inzake de her vatting van de evacuatie uit het bin nenland, met officieren van de T.R.I. te bespreken. Linksche meerderheid in Saksen Bij de Zondag in Saksen gehouden ge meenteraadsverkiezingen heeft de socia listische eenheidspartij de absolute meer derheid behaald. De nog niet volledige uitslag luidt: Socialistische eenheidspartij: 1.534.160 6leir,men; Liberaal democratische partij: 630.138 stemmen; Christen Democratische partij: 621.382 stemmen. Een verdere ontwikkeling in de si tuatie wordt niet waai-schijnlijk ge acht, voor de commissie-generaal in Batavia is gearriveerd, maar het aan staande terugti-ekken van de Britsche troepen maakt een hexwatting van de onderhandelingen uiterst dringend. Onrustig begin voor nieuwe regeering van India De nieuwe voorloopige regeei-ing van Britsch Indië heeft haar taak aanvaard onder leiding van haar minister-presi- dent Pandit Nehroe, die tevens voor zitter van de Congrespartij is. De eer ste dag bracht een aantal nieuwigheden. Zoo wil men trachten de gewoonte af te schaffen, dat de departementssecre tarissen directen toegang tot den on derkoning hebben. Premier Nehi-oe week verder van een oude gewoonte af, door de journalisten eerst toe ie spre ken in Hindostani en pas daax-na zijn woorden in het Engelsch te laten ver talen. In tusschen heeft het dageliiksch be stuur van de provinciale Moslemliga in de Pendzjaap besloten de nieuwe re geering niet te erkennen. In Bombay ziin zulke ex-nstige botsingen voorgeko men tusschen Moslems en Indiërs, dat een van de eerste maatregelen, die de nieuwe regeering moest nemen, het af kondigen van den noodtoestand was. Bijeeixkomsten van meer dan vijf per sonen zijn in Bombay thans verboden; er is een uitgaansverbod afgekondigd en overal staan militaire posten. De jongste ongeregeldheden hebben 47 dooden en meer dan 200 gewonden ge kost. Ook uit Madras en Lucknow ko men berichten over onrust. Het woord is aan. Herbert Spencer: De heldenver eer ing is op haar sterkst ivaar men het minst rekening houdt met de menschelijke vrijheden. Bijna drie kwart van Griekenland is voor liet koningschap Volgens officicelc cüfcrs betreffende het in Griekenland gehouden referendum is 72.4 procent van het stemmenaanfal uit gebracht ten gunste van den terugkeer van Koning George. De Grieltsche regeering heeft bepaald, dat strafmaatregelen voor „oneeihiedige uitlatingen tegen den persoon van den koning en de monarchie" moeten worden toegepast. Er werd aan toegevoegd, dat de bestaande tolex-antie na de uitspraak van het volk niet meer kon gelden. De centrale commissie der Grieksche communistische partij heeft een pi-otest ingediend bij het ministerie van Binncn- landsche Zaken, de militaire en rechter lijke autoriteiten, en de buitenlandsche waarnemers, tegen het feit. dat zekere siembureaux drie exemplaren der kies lijsten uitreikten, teneinde de kiezers in staat te stellen driemaal hun stem uit te brengen. Tito betuigt zijn leedwezen United Press meldt uit Belgrado, dat maarschalk Tito de Amei-ikaansche auto riteiten een nota overhandigd heeft, waar in hij. naar wordt aangenomen, formeel zijn leedwezen uitdrukt voor het neer halen van twee Amerikaansche vliegtui gen door Joego-Slavisehe gevechtstoestel len, en de verzekering geeft, dat dergelijks incidenten niet meer zullen voorkomen. Deze nota is blijkbaar een gevolg van een onderhoud, dat de Amerikaansche ambas sadeur, Patterson, Zaterdag gedurende een kwartier met maarschalk Tito heeft gehad. Weerbericht BEWOLKT Zwaar tot half bewolkt met tijdelijk eentgen regen, voornamelijk in het Zuid- Westen van het land. Zuidelijke tot Zuid- Oostelijke wind: langs de kust van Zee land. Noord- en Zuidholland tijdelijk krachtig. Weinig verandering in tem peratuur. Koning Cbristiaan van Denemarken heeft vandaag in Kopenhagen een con ferentie van voedsel- en landbouwkun dige organisaties (F.A.O.) geopend, die gehouden wordt in het gebouw van het Deensche parlement. Zij zal plannen opstellen voor een redelijke voedsel- vooi-ziening voor de geheele wereld. Doordat de wereldkampioen Gerard Peters te laat in Haarlem aankwam, moest de voorgestelde zegetocht Maandagavond vervallen. Hij ™wdjnhet nfJïrhnn gebouw gehuldigd, samen met Cor Bijsterderde vu het sprj^tkampwensómp voor de amateurs. Een foto, genomen tijdens de toespraak van den heer Jan senvoorzitter van de H.S.V. „De Kampioen\ Het is voor het eerst dat een conferen tie van dezen aard op deze schaal wordt gehouden. De directeur-generaal van de Food and Agricultural Organisation, Sir John Boyd Orr. - de organisatie die het initiatief heeft genomen - noemde deze conferentie de belangrijkste, wel ke ooit is gehouden. Het is moeilijk, zoo zeide hij, de volken in het algemeen te doen samenwerken, maar het is moge lijk hen op het gebied der voedselpoli- tiek samen te brengen. Drie belangrijke punten staan op de agenda: 1. het toezicht op het voedsel in de geheele wereld; 2, het vooi-stel tot oprichting van een wereldvoedselraad; 3. de kwestie of de arbeid van de UNRRA voor de vocdselvoox-ziening zal worden overgenomen. Zeventig laden waren voor deze con ferentie uitgenoodigd. 39 hebben de uit- noodiging aanvaard. Dat Australië, Chili. China. Tsjecho-Slowakije, Frank rijk-. Britsch-Inaië. Noorwegen. N e- derland, Ziiid-Afrika, Engeland en de V.S. de commissie voor de benoe mingen zullen vormen, werd met alge- meene stemxnen aangenomen. Eenstemmig kozen de afgevaardigden den Deenschen gezant te Washington, Kauftmann, tot hun voorzitter. Chineezen dreigen met een boycot tegen Nederlanders In Singapore is een vergadering ge houden van afgevaardigden der Chi- neesche importeurs, en exporteurs en de Chineesche Kamer van Koophandel, ter bespreking van de onderhandelingen tusschen de Chineesche handelslieden en de Nederlandsche regeering betref fende de vrijlating van schepen die m Neder! andsch-Indische havens worden vastgehouden. De Chineezen besloten dat ze, tenzij de schepen vrijgelaten worden, aan alle Chineezen in geheel Azië zullen ver zoeken een totale boycot af te kondigen tegen de Nederlanders en hun belangen.-

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1