Luidsprekers IJMUIDEN Bureau Wijsmuller haalt landingsvaartuigen Bureau Wijsmuller alhier heeft op dracht gekregen, om vijftien landings vaartuigen van Southampton naar Rot terdam te sleepen. Deze landingsvaartui gen zijn 58 M. lang en 11 M. breed" en zullen vermoedelijk voor het vervoer van zand gebruikt worden. Telkens neemt de Amsterdam twee. de Stentor een van deze groote kasten op sleeptouw, zoodat de sleepbooten vijf reizen zullen moeten maken. Binnengesleept De KW 43, terugkomende van de ha- ringvisscherij heeft alhier binnengesleept den haringlogger SCH 14. die op zee een defecten motor had bekomen. Wordt de invoer van visch in België vrij Volgens een bericht in Het Nieuw Vis- scherijblad van Ostende werd verleden week op het ministerie van Economische Zaken in Brussel een bespreking gehouden over de eventueele afschaffing van de invoerbeperking van visch en haring. Tot deze bespreking waren hoofdzakelijk vertegenwoordigers van den handel en de importeurs uitgenoodigd. Vertegenwoor digers der reeders waren niet aanwezig, terwijl de kustvisschers niet uitgenoodigd waren. Namens de regeering werd medegedeeld, dat deze van plan is, zoo spoedig moge lijk den invoer van versche visch en ha ring zonder vergunning toe te staan, daar genoeg deviezen voorhanden zijn. Het Verbond van Kustvisschers heeft telegrafisch geprotesteerd en verzocht, gehoord te worden. Groote visehaanvoer in Ostende Gedurende de week van 23 tot en met 29 Augustus bedroeg de aanvoer van visch in Ostende 1.594.000 KG met een op brengst van 9.800.000 fr. De aanvoer be stond voor een groot gedeelte uit Fladen- haring. Er kwamen in genoemde week niet minder dan 18 haringtrawlers aan de markt met een totalen aanvoer van bijna millioen KG, hetgeen nog belangrijk meer is dan die in IJmuiden. Voor de loopende week worden al weer 15 haringtrawlers verwacht. De prijs van de haring varieerde van 4—6 fr. per KG. Modern vischvervoer in België In Ostende maakt men thans voor het vervoer van visch naar het buitenland ge bruik van een moderne visc'nauto, een Isothermwagen ,,Mack". De auto heeft een motor van 125 PK en kan 10 ton visch en 2 ton ijs vervoeren. De reis van Ostende Basel werd in 20 uur afgelegd. Voor dezen tocht verbruikte de auto 600 liter stook olie en 10 L. smeerolie. De kosten voor een tocht van Ostende naar Antwerpen bedroegen zonder afschrijving enz 200 fr. De prijs van deze auto, uitgerust met een radio-installatie bedraagt 550.000 fr. Ls dit niet iets voor onze Vakgroep? De vischomzet in Augustus De omzet in den Rijksvlschafslag geduren de de maand Augustus bedroeg f 2.039.757. De eerste acht maanden van 1946 leverden een omzet op van f 13.382.759, hetgeen onge veer tweemaal zooveel ls als de omzet van een geheel jaar in de laatste jaren voor den oorlog. Aanvoer van pekelharing In de week van 17 tot en met 23 Augustus bedroeg de aanvoer van pekel- en steurha- ring in Scheveningen: 393 last, aangevoerd door 13 schepen. De totale aanvoer van deze teelt is daardoor gestegen tot 573 last. In Vlaardingen bedroeg de aanvoer in de week van 1217 Augustus 675 last van 19 schepen. In de daarop volgende week kwa men slechts twee schepen binnen met in totaal 73 last. Van Vlaardingen varen thans 32 schepen ler haringvisscherij Scheepvaart IJMUIDEN, 2 September. Aangekomen: Bess van Oslo, Narwal Van Delfzijl (voor Zaandam), Deo Duce van Kopenhagen, Drake van Londen. Marktbericht van Maandag Aangevoerd werden 4660 kisten versche ha ring en 1800 kisten versche visch. De totale besommingen der trawlers bedroegen f82.730. Verdere besommingen: Katwijk II KW 134 f20.955; KW 43 f 878; KW 16 f 1509: KW 227 f0420, alle met versche haring. Besomming Java KW 159 (versche haring) nog niet bekend. Versche visch: motorloggers: KW 91 f 1602, KW 104 f 1323. KW 107 f 1126. KW 63 f878, KW 166 f 2690. KW 84 f 2776, KW 52 f 1706, KW 173 f 1637. KW 89 f 1662. KW 24 f2142. KW 78 f 5481. Kustvisschers: KW 53 f918, KW 84 f 1201, KW 77 201. VELSEN Ir. Dammers naar 3ava Ir. D. H. Dammers, directeur van Open bare Wei-ken. Ls aLs dienstplichtig le luite nant der genie opgeroepen voor den dienst op Java. Reeds spoedig zal hij, met een bijzondere opdracht bij de havenwerken van So«abaja, vertrekken. Avondmaalstel gestolen In de Goede Herderkerk te IJmuiden Oost hebben onverlaten hun slag ge slagen. Met medeneming van het zil veren Avondmaalstel en eenige klee- den uit de consistoriekamer, toebehoo- rende aan de Gereformeerde gemeente, verdwenen de dieven in het nachte lijk duister, nadat zij hun krachten tevergeefs geprobeerd hadden op de kluis. Verder waren eenige kastjes opengebroken, maar hier werd even min buit behaald. Burgerlijke Stand GEBOREN: J. Bron—Plug. d.. Wiliebrord- straat 7. IJmuiden-O J. Bos—Roivink. d.. Pr. Steijnstraat 5 rd, IJmuiden; C. Zwaan Benjamin, z., J. P. Coenstraat 14. IJmuiden; W. GerritsStuij, d., Bothastiaat 10 rd., IJmuiden; P. Prins—Wezelman, d., Marnix- laan 8. Driehuis; M. ZwaneburgSpruit, d., Acaciastraat 29, IJmuiden-O.: J. Stevens- Butter. z., Tusschenbeeksweg 42, IJmuiden-O. OVERLEDEN: L. M. Mac Murrie, 25 j., echtgen.e van A. Schilling, Kennemerlaan 106, IJmuiden; C. J. Hengeveld, ongeh, 56 j., Br. Klauwersstraat 10, Santpoort; W. C. van Meurs, 73 j., echtg. v. Th. J. v. d. Waarden, W. Daniëlslaan 10. Santpoort. ONDERTROUWD: C. J. Grootes. Bergen Breèiaan 62 en A. Tol. Juiianakade 33, t.a. Bergen, Breelaan 64; J. W. Schachtschabel, P. V. Hooftlaan 69 en G. Falk, Juiianakade 36, t.a. Juiianakade 36; N, Dekker, Parallel straat 7 en M. van Klooster. Parallelstraat 7, t.a. Parallelstraat 7; F.. Veldman, de Ruyter- straat 36 en J. van den Brink, Kennemer laan 105, t.a. Hofdijklaan 19a; G. Post, Huy- gensstraat 35 en M. van Wier, Stuartstraat 84, t.a. Huygensstraat 35; L. J. F. Knaap, Haarlem. Hoogewoerddw.straat 35 en F.. Bak. kef; Gladiolenstraat 15,; S. Tang, Ilpen- dam, Monnickendammerrijweg 34 en A. Sprengers, Stationsweg 28, t.a. Upendam, Monnickendammerrijweg 34; H. Kops. Voor plaats 4 en W. den Dikken, Tuindersstraat 105; N. J. A. Minneboo, de la Reijstraat l rd en Nollen, Bloemstraat 115, t.a. de la Reijstraat 1 rd; J. Groen, Bloemendaal, Iepenlaan 58 en K. Goedhart, J. P. Coenstraat 69, t.a. J. P. Coenstraat. 69. GEHUWD: A. W. Schoone en C. M. Schoorl, Noorderdorpsstraat 20, Santpoort; H. de Vries en K. Boontjes, Tuindersstraat 71, IJmuiden- Oost; Th. K. Witte en A. M. Meinders, Ter- rasweg 1 rd.. Santpoort; J. J. E. v. Baarsel en E. Tervoort, Hagelingerweg 107, Sant poort; G. Damsteek en N. Kooijman, Gr. Markt 14 rd.. Haarlem; W. Groenier en M. Witte, Harddraverslaan 32. Santpoort; H. v. Doro en IJ. B. Inia, Vondellaan 50, Bever wijk: D. v. d. Wal en H. Fiolet. Ahornstraat 3, IJ muiden-OostH. Rozendal en E. A. Har- tenberg, Popelstraat 14. IJ muiden-Oost; G. Das en C. Dik. Bik- en Arnoldkade 37, IJmuiden. Twee jaar voor directeur van Evacuatie-bureau De Arrondissementsrechtbank te Alle rnaar heeft hedenochtend den voorma nden directeur van het. evacuatiebureau Noord-Holland J. van der PI. te Over- veen wegens verduistering veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De eisch luidde W2 jaar. De bovendien ten laste gelegde valsch- heid in geschrifte werd niet bewezen geacht en daarvan werd v. d. P. vrij gesproken. De rechtbank overwoog, dat de straf in overeenstemming is met den ernst van de gepleegde feiten en de omstan digheden waaronder deze zijn begaan, doch hield er rekening mee. dat ver dachte de belangen van het publiek en in het bijzonder van de evacués met veel begrip van medeleven heeft be hartigd en den moed heeft gehad per sonen van Joodschen bloede bij zijn dienst te werk te stellen. Regeling voor <le gezinnen van vermiste militairen De legervoorlichtingsdienst meldt liit Batavia: Voor gezinsleden van vermiste militairen van het Koninklijk Nederlandsch-Indi6che leger en van vermiste burgerlijke over heidsdienaren, die, hun militieplichten vervullende, hierbij zijn ingedeeld, geldt de volgende regeling: De gezinsleden dienen zich te wenden tot den betrokken plaatselijken comman dant, die een verklaring afgeeft, waarin de vermissing omstandig uiteengezet wordt. Onder meer wordt hierin ver meld, of er sprake is van gewone ver missing c.q. desertie dan wel van ver missing door het in handen vallen van terroristen, derhalve van omstandighe den onafhankelijk van den wil van be trokkene. Tevens wordt vermeld, of al dan niet de kans groot is. dat de ver miste is overleden. Deze verklaring moet worden inge diend bij den militairen kashouder, die haar, voorzien van eventueele nadere ge gevens moet doorzenden aan het hoofd kwartier van den adjudant-generaal. Hier zal incidenteel beslist worden, of er en zoo ja welke voorloopige inkomsten zullen worden toegekend aan de betrok ken gezinsleden. Zoo kan naar aanleiding van de voor loopige betalingsregeling voor Java en Sumatra een derde van het netto-inko men worden toegekend als voorschot op eventueel toe te kennen pensioenen, dan wel tweederde van het netto-inkomen, zulks afhankelijk van de omstandigheid of de betrokken vermiste al dan niet als overleden dient le worden beschouwd. Uiteraard behoeven geen verklaringen als bovenbedoeld te worden opgemaakt, indien reeds een verklaring is afgegeven door het Stamboek of door den Opspo ringsdienst Overledenen, dan wel als reeds een weduwenpensioen is toegekend. 's Werelds beste films gaan naar Cannes Te Cannes is men druk bezig, een groote zaal in te richten voor het In ternationale Filmfestival, dat daar van 20 September tot 5 October zal worden gehouden. Het doel van dit fesitval, waaraan negentien landen deelnemen, is de filmkunst in haar omvangrijkste ver scheidenheid te helpen ontwikkelen en tusschen alle films produceerende lan den een geest van waarachtige samen werking te scheppen. De prijzen bestaande uit eervolle vermeldingen en uit werken van nog le vende Fransche schilders worden aldus uitgeloofd: Voor speelfilms: de „Grand Prix" voor de beste film van elk landr voorts prij zen voor de (n) beste(n) regisseur, ver tolker, vertolkster, scenarioschrijver, pro ducer. componist, cameraman. Voor documentaires en teekenfilms van meer dan 1500 M. en voor allerlei soorten korte films (minder dan 2000 M.) bestaan eveneens prijzen. Nederland dingt mede met korte films. Nieuwe materialen, met bijzondere eigenschappen Sporadisch heeft liet Nedcrlandsclie pu bliek in den afgeloopen tijd reeds kennis kunnen maken met het nieuwe materiaal „Plastic", een product uit kolen en lijm, dat bijzondere kwaliteiten bezit. De naam van dit materiaal is eigenlijk een te veel omvattend begrip, omdat ook glas en bakeliet tot de „Plastics" gere kend kunnen worden. De Engelschen ge bruiken dan ook de namen „perspex", waaronder de harde vorm en polyvinyl- chloride, waaronder de soepele vorm van het nieuwe materiaal verstaan wordt. Van perspex worden tallooze artikelen vervaardigd, zooals schemerlampen, kin derbadjes, kinderspeelgoed en huishou delijke artikelen. Het doet sterk denken aan celluloid of bakeliet, doch is veel sterker. Artikelen van perspex breken niet als ze zelfs van groote hoogte op den grond vallen. Daar de kleur in het materiaal gewerkt is, springt er geen verf af. „Polyvinyl-chloride" maakt een rub- berachtigen indruk. Het is zeer soepel en elastisch en wordt gebruikt voor de ver vaardiging van ceintuurs, bretels, sokop houders en niet in het minst voor de be- kleeding van electrische kabels. Vooral voor dit laatste gebruik heeft het wel bewezen een bij uitstek geschikt materiaal te zijn. Het ondergaat geen verandering door zout of zoet water en is volkomen ongevoelig voor weersinvloe den, oliën, vetten of zuren. De pro ductie van met „plastic" omwikkelde kabels heeft gedurende den oorlog een groote vlucht genomen. Voorts werd het in glasachtigen vorm toegepast bij de vliegtuigindustrie, die het gebruikte voor de vervaardiging van koepels voor boordschutters, cockpit- en andere ruiten. Leiders van „witte garde" terechtge steld. Radio Moskou meldt, dat leiders der „witte garde", die te Moskou ter dood wa ren veroordeeld, terecht zijn gesteld. Zuid-Afrikaanseh bezoek. De Zuid-Afri- kaansche minister van economische ontwik keling en minister voor de mijnen, Waterson. zal op een tournee door Europa voor handels aangelegenheden ook Nederland bezoeken. Kwestie-T riëst in bespreking Voor het eerst is op de Parijsche con ferentie het moeilijkste vraagstuk in be spreking gekomen: het bepalen van de Italiaansch-Joegoslavische grens en de regeling van het vrije gebied Triëst. De ze eerste bespreking werd gehouden in de politieke en territoriale commissie voor Italië en leverde nog geen bizon- dere evenementen op. Bonomi, de Italiaansche vice-premier, heeft het standpunt van zijn land uit eengezet. Hij zeide, dat de grenslijn door Frankrijk voor het vrije gebied voorgesteld - een lijn, welke ligt tus schen die door de Sovjet-Unie eener- zijds en door Groot-Brittannië en de V.S. anderzijds voorgesteld - 266.000 Italianen en 50.000 Slaven buiten Ita- liaansch gebied zou brengen. Alle aanwijzingen duiden er op, dat de strijd hier als vanouds zal opvlam men, met het „Sovjetblok" als kam pioen voor de Joegoslavische eischen. Waarschijnlijk zal de commissie in langdurige discussies wordien gewik keld over de wenscheli.ifcheid de Ita lianen en Joegoslaven uit te noodigen hun standpunten toe te lichten. Als dit inderdaad geschiedt, moet op verschei dene zittingen over deze aangelegen heid gerekend worden. De Australiërs koesteren het plan een voorstel in te dienen voor de instelling van een subcommissie, die zich met Triëst en Julisch Venetië zou moeten bezighouden. Het is nog niet te zeggen, hoe lang Molotof afwezig zal zijn. maar alge meen neemt men aan, dat hij spoedig naar Parijs zal terugkeeren. Vredes-Jamboree 1947 Ruim vijftigduizend padvinders uit vijf tig. landen, zullen deelnemen aan de „vre- des^jamboree", welke in Augustus 1947 bij Parijs zal worden gehouden. Als eer ste jamboree na den oorlog zal deze zesde wereldjamboree (na die van Londen, Ko penhagen, Birkenhead, Godollo in Hon garije en Vogelenzang) een bijzonder ka rakter dragen. Ze zal officieel geopend worden op 9 Augustus en vijftien dagen duren. Reeds nu zijn de Fransche pad vinders begonnen met de voorbereidin gen voor de inrichting van een kamp aan den oever van de Seine. Bij den aanvang van de vredes-jamboree zullen koeriers een fakkel het kamp binnendragen, na melijk de „fakkel van Vogelenzang", als symbool van het voortbestaan van de broederschap onder de jongeren. Met de zen fakkel zal een brandstapel, Tond een groote beeltenis van Baden Powell, wor den aangestoken. Een eiland verdwenen Het voor tien jaar door Russische on derzoekers voorspelde verdwijnen van het eiland Semenofsky in het Noorden van Siberië, is een feit geworden. Het verdwijnen van dit uit grondijs, zand en leem opgebouwde eiland is te verklaren, door dat het klimaat in het Noorden jaarlijks iets warmer wordt. In 1823 was het eiland 15 kilometer lang en 900 meter breed, in 1936 nog slechts 2 ki lometer lang en 600 meter breed. Ook het in de nabijheid gelegen eiland Wassilewsky dat in 1823 ontdekt werd, was in 1936 niet meer terug te vinden. a.s. hopen onze 14 Sept. Ouders P. V. E. H. VAN BREDA F. VAN BREDA v. d. BENT den d<ag te herdemljjïn dat zij voor -25.jaar in het hu welijk braden. Dat zij nog lang gespaard mogen blij ven is de wensch van hun kinderen en kleinkinderen. IJmuiden-Oost Gerard Doustraat 4 5 lieden nam de He ere tot zich onze lieve Vrouw. Moeder, Behuwd en Grootmoeder AA TAKJE DE GROOT Echbgenoote van Pieter Sloot in den oudea-dom van 64 jaar. IJmuiden, 2 Sept. 194G Napierstraat 15. Uit aller naam: P. SLOOT De teraardebestelling zal plaats hebben Donder dag a.s. 5 Sept. op de Aig. Bijzondere Begraaf plaats te IJmuiden n.m. 2.30 uur. Vertrek sterf huis 2 uur. Gevraagd tegen 9 Sept. as. een KOSTHUIS voor net persoon. Brieven Melkinrichting Gemeen schappelijk Belang. Wijk aan Zeeërweg 160, IJmuiden WEGGELOOPEN Zaterdag 3 uur in de Trompstr. Wit Keeshondje, 10 weken oud. Inlicht, die leiden tot terug bekoming worden beloond. Dochtertje zeer gedupeerd. Casembrootsbraat 25. Jonge main, in het bezit van de diploma's Mulo-B en M.T.S., h.z.a. om BIJLES TE GEVEN aan leerlingen van Mulo, 3-jar. H.B.S. of voorberei dend M.T.S.-onderwijs. Al leen in IJmuiden-Oost en naaste omgeving. Brieven IJ 215 bur. van dit blad. ste dameskapper of -kapster gevr. bnslist goed kunnende wer ken. Dameskapper A. van Pel, Kennemerlaan 94, Tel. 4426, IJmuiden. Net meisje vraagt SLAAP KAMER te huur. Trompstraat 126. IJmuiden-O. - Prim ZW. I). POLSHOR LOGE rullen voor 1. g. st. z. vulpen. Na 6 uur. Rijksweg 336 RUILEN: 2 kn. babywol (1. blauw) voor Jaegerwol, 1 pr. zw. damessch. m. 38 voor m. 39 of wollen damesvest. Hof dijklaan 55. WONING, bev. k. k„ 3 slp.- kamers, vl„ huur jr. f 5.25 p. w. Te ruilen voor grootere, huurpr. tot f 32 p. m. omg. Halte Zeeweg, Santp,, of Be verwijk. Br. Bakker, Cypressen straat 5, IJm.-O. Wie heeft Vrijdagavond 30/S mijn AUTOPED GE VONDEN op het S'torm- vogelsterrein. Teg. bel. "Wijle aan Zeeërweg 16, IJm.-Oost VERLOREN bruin loe ren kindertaschje omg. Thalia. Tegen natura terug te bezorgen J. v. I-ïeems- kerkstraat 10 rd.. IJm. FONGERS-TAXDEM. als nieuw, pr. banden en reserve banden. Brieven no. 502 Boek handel Erasmus, Santpoort. Te koop; K INDE RLE DI- KANTJE 60 X 120 cM. Brede- roodscheweg 24 B. Te koop: 1 p. n.we SCHOE NEN, beige suède m. 36. Te bevr. Kennemerlaan 154. Gevraagd: FLINKE MEISJES voor diverse afdeelingen. Vergoeding reisgeld. Prettige werkkring. Wasscherij en Chemische Wasscherij HOEK EN VAART Rloomomlnalschestraatweg 17. Santpoort-St. GRATiA-PLATO Gymnastiek- en Athletiekvereeniging HERVATTING DER LESSEN op 6 September a.s. in de H.B.S. Op Vrijdag Oudste Meisjes S-9 uur. Hoeren 9-10.30 uur. Op Maandag overige Meisjes 5.30-G.30 uur. Jongens 6.30-7.30 uur. Dames Senioressen 7.30-8.30 uur en Dames S.30-10 uur. GOEDKOOP WONEN En toch niet slecht behuisd zijn, kunt U indien U van Uw huis slechts één gr. slaapkamer plus badkamer of lel. vertrekje en zolderkamer of event, zolder gedeeltelijk verh uu rt. Br. en inlichtingen Da Costalaan 16, Driehuis,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4