Militairen Een sprookje herleeft naar Indië IJmuiden is c". gedurende vele maanden het toon eel geweest van tal van hartelijke begroetingen. Repatrieeringsschepen voer den vele duizenden uit Indië terugkeerende landgenooten aan en telkens als een repa-, trieeringsschip, of het Almanzora, Oranje, Ruys of hoe dan ook heette, kwam, ston den op de Noordersluis de verwanten der terugkeerenden en was er steeds een blij weerzien, alhoewel dit somtijds gedrukt werd door droevige omstandigheden. Gisteravond was er weer een groote drukte op dit befaamde plekje van IJmui- dens grondgebied, maar nu gold deze drukte geen begroeting, geen welkom, maar een afscheid, een tot weerziens. De Klipfontêin voer uit naar Indië, het fraaie schip had echter geen jonge men- schen aan boord, die met groote verwach tingen voor een nieuwe loopbaan naar het land van belofte trokken. Aan boord be vonden zich ditmaal een paar duizend mi litairen, die naar Indië trokken. Toen de Klipfontêin gisteravond half acht de sluis invoer, heerschte daar weer een groote drukte. Het beteekende voor velen het eind van een dag van wachten en nog eens wachten, want gistermorgen waren er al vele menschen uit Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, enz., die belang stellend informeerden naar de Klipfon tein, die maar niet wilde komen. Er was van te voren geen zekerheid over het uur van vertrek. Totdat automobielen uiit Am sterdam kwamen vertellen, dat de boot om half vijf vertrokken was. Toen men dit wist, begon de uittocht uit IJmuiden naar de Noordersluis. Het begon al te schemeren en hier en daar was aan boprd.al een licht ontsto ken. Op de-Klipfontein leek het een mie rennest. Van .voor rot achter, van het luik van de statietrap tot het sloependek, krioelde het van „menschen in uniform" en zoodra de boot in de sluis lag begon de menigte op den wal te zoeken naar hem, voor wien ze naar IJmuiden gekomen waren. Velen vonden hun Kees of hun Piet. maar vele anderen hadden een ver- geefsche reis gemaakt. Het is slecht zoe ken op een flinken afstand (de Klipfon tein meerde aan den Noordwal, waar nie- Om liet damkampioenschap van Noordholland Zooals bekend moesten de dammers A. Ligthart uit IJmuiden en J. de Krijger uit Amsterdam een beslissingswedstrijd spe len om het kampioenschap van Noordhol land. Tevens zou de winnaar dezer match uitkomen in het a.s. tournooi om het kam pioenschap van Nederland. Thans zijn er twee partijen gespeeld en beide partijen eindigden in Temise. Heden. Woensdagavond, wordt in café Louw de derde en laatste partij gespeeld. Indien geen beslissing wordt verkregen, zal er door de spelers geloot worden. SCHEEPVAART. 3 September aangekomen: Heins Horn van Kiel, Saxen van Otterbacken (Hoog ovens). 3 September vertrokken: Sumatra naar Groningen, Theodora naar New-Castle, Empire C.op,voy, Drake naar Londen, Thor naar Malmö, 'Klipfontein naar Batavia, Rijnstroom "naar Londen, Orpheus naar Rotterdam. Marktbericht van Dinsdag Aanvoer: 2000 kisten versche haring en 1200 kisten versche visch. Besommingen trawlers 27545, besommingen haring trawlers 32273. -Verdere besommingen: KW159 Java (versche haring) f20.085, Ver sche haring: SCH107 f3972, KW39 f 822, motorloggers: KW59 f2447, KW64 f2461, kustvisschers: KW21 f732, IJM249 f203. IJM276 f 1485, IJM224 f 1438, HD18 f 4423. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 18) Ik zou jou ook even willen spreken, .Vera. Permitteert u, dat ik het eerst het woord voer? Ga je gang. antwoordde mevrouw Staniecki gelaten, terwijl ze in een doosje sigaretten grabbelde en er met gefor ceerde kalmte een opstak. Juist die oogenschijnlijke gemoedsrust prikkelde Vera nog meer. Zij liep met gebalde vuisten op haar moeder toe, en riep, buiten zich zelf van woede: Mama, over een week of vier is ons leven hier ten einde. Je kunt met Eschen- tal trouwen, dat laat me volkomen koud, maar je zult er mij niet toe krijgen in diens villa te trekken om daar de brave dochter des huizes te spelen. Ik ben jong, ik wil gezelligheid hebben, ik wil. van mijn leven genieten, ik wil Ik weet wel, wat je wilt, viel me vrouw Staniecki haar koeltjes in de rede. op de Klipfontêin mand toegelaten werd) naar bekenden, wanneer die dicht opelkaar op vele plaat sen verspreid staan. Na een vrij lang oponthoud in de sluis vervolgde de Klipfontein haar reis naar het verre Oosten. Het was toen al donker, maar in het schijnsel van de vele lampen aan boord, kon men nog lang het drukke gedoe op de dekken volgen. En nog veel langer kon de op het sluishoofd bijeen- gedrongen menschenmassa het gejoel hoo- r£p, dat door den avondwind naar het land werd voortgedragen. Welke visch mag er gerookt wordera? Het Bedrijfschap voor Visscherïjproduc- ten heeft bepaald, dat aan de afgegeven rookvergunningen de voorwaarde wordt verbonden, dat alleen haring en de vol gende vischsoorten, mits vooraf gestript, gerookt of gestoomd mogen worden Deze vischsoorten zijn: wijting, schar, kleine zwarte poon, makreel, horsmakreel, aal en paling, zoetwatervisch met uitzonde ring van snoek en snoekbaars. In bij zondere gevallen kan de voorzitter van het Bedrijfschap nog andere vischsoorten aanwijzen. Het stellen van deze voorwaarde is noodzakelijk, omdat vaak vischsoorten ge rookt worden, welke evengoed of zelfs beter versch in den handel kunnen wor den gebracht. T wintigduizend De heer J. G. Kolkman schrijft ons: Twintig duizend Nederlanders zijn met Kerstmis op zee. Dat wil zeggen: ver van huis en haard, ver van de gezelligheid, die deze dagen pleegt te kenmerken. Stad- genooten, wij moeten wat voor deze zwer vende vaderlanders doen. Zij varen ook voor ons! Laten we zorgen, dat de Kerst- kisten vol komen. Zendt een boek, een cadeautje! Vele handen maken licht werk. Hartelijk dank aan allen die reeds iets stuurden. Maar er moet méér komen. Toe, stel het niet uit. Het is voor den man die onze vlag op alle zeeën en oce anen doet wapperen! Adres: Kennemerlaan 85. IJmuiden. Buurtvereeniging opgericht Alhier is opgericht de Buurtvereeniging D. S. S., omvattende het gedeelte van de Kanaalstraat, van het Koningsplein tof de S. P.vKuiperstraat, de President Steijn- straat en alle tusschenliggende straten. De vereeniging heeft ten doel iets voor de kinderen te organiseeren op de natio nale feestdagen, Sint Nicolaas enz. De vereeniging telt thans reeds 100 leden. Het bestuur zal moeite doen, in dit ge deelte van Oud-IJmuiden tot de oprich ting van een speeltuin te geraken. Secretaresse is mevrouw Mosselman, Kanaalstraat 214. De Rijnstroom v/as in Engeland Met slechts 150 manden visch was al hier binnen de stoomtrawler Rijnstroom. Voor zijn laatste reis naar de visscherij had de trawler een groote lading kolen aan boord genomen en door zuinig te stoken kon hij na 7 dagen te hebben ge- vischt, naar een Engelsche haven ter markt varen. De vangst bedroeg toen 600 manden, waarvoor f 12000 werd besomd. De Rijn stroom kreeg in Engeland echter geen kolen en moest dus, na eenige dagen to hebben gevischt, naar IJmuiden stoomen. Visch zonder vervoerbewijs Ambtenaren van den CCD hebben tegen een aantal personen proces-verbaal opge maakt wegens het vervoer zonder ver voerbewijs van meer dan 5 kg visch. Ook werden weer eenige kisten visch en ver sche haring in beslag genomen. Doe me een genoegen en schreeuw niet zoo, Vera. In de villa van Esehental zul je gezelligheid genoeg vinden. Hij is niet. iemand, die zich bij voorkeur van de wereld afzondert. Nee, nee, maar hij zoekt wel bij voorkeur het gezelschap van dat stel zure dorpsnotabelen hier en ik bedank er voor om me hier in dat nest te verkniezen. Je hebt me beloofd den consul te bewegen, dat we het winterseizoen in Kopenhagen zouden doorbrengen en ik verlang van je, dat je je belofte houdt. De consul wil daar niets van weten. Een paar toespelingen in die richting heeft hij onmiddellijk van de hand ge wezen. Hij is de man, die zijn leven lang hard gewerkt heeft en nu naar rust ver langt. Ook ik, Vera, verlang naar rust. Maar ik ben nog lang niet rustbe- hoevend. Daarvoor ben ik gelukkig nog niet oud genoeg, was het onhebbelijke antwoord. Ik wil iets beteekenen. Ik denk er niet aan om daar in de villa te blijven rondhangen en stof af te nemen, of mijn braven stiefvader de krant voor te lezen. Als je zelf niet openlijk me: hem durft te spreken, dan zal ik het doen. Hij moet begrijpen, dat hij tegenover zijn toekom stige dochter verplichtingen heeft, dat hij iets voor haar toekomst moet doem Ik verbied je om met Esehental ook maar een enkel woord over deze zaak te spreken. Wat je toekomst betreft, heb ik zelf al de noodige maatregelen getroffen. Het komt alleen maar op je zelf aan. Als je wilt, is je toekomstige positie verzekerd. SANTPOORT Santpoort's rijkdom „De Kruidberg" De Drieh u izer-Kerkweg slingert zich als een grillige serpentine door de bossehen van Kennemerland, om zoo nu en dan voorbij te schieten aan een hek, een oprijlaan of de gekorven stam van een kastanjeboom. Een oprijlaanwat ligt er achter? Nee, wij zijn den tijd van ridderburcht en slotgracht voorbij, maar wel nog is er overgebleven een stille, oude boerderij met witte plekken licht en een zware omzooming van sappig groen, een verweerde behuizing, waar het pannedak als een hand over gespreid is en waar het gouden hooi naast staat. „De Krukrberg" heet deze schilderij in steen en men zegt, dat ze eigendom is ge weest van den Prins van Oranje. Maar toen was er alleen maar een blank heerenhuis in het duinterrein, eerst later is de stal er te genaan gebouwd,' toen kwamen de koeien en het luidruchtige leven. Nog later, zegt de boer, kwam er een nieuwe kap op dien stal, kijk, je kunt het nog zien aan den lichteren steen. Achter de bleeke, geschilderde muren van ..De Kruidberg" is een trap van het blank- ste eikenhout, dat Holland kon opleveren in ae jaren van den Oranjeprins, de tijd heeft er vlammen en nerven in geteekend en vier eeuwen hebben verder geen spoor in zijn tre den nagelaten, nog minder is de leuning ge sleten. Het huis vertelt van zijn historie aan den voet van het Kennemer duin, het is geen verhaal van harnassen en gesluierde jonk vrouwen, maar van een Oranje, die rust zocht in het ongerepte duin, later kwam een boerengeslacht, dat den grond bemestte en bezaaide, later van een stal, die men bouwde om het goede hooi en de beesten te bergen. De Duin en Kruidbergerweg slingert ver der en als een bocht het brokje schoonheid aan het oog onttrekt, blijft het nog lang in de gedachten van den wandelaar. Want het is prettig, in onze geschonden gemeente nog plekken van rijkdom te kunnen vinden. VELSEN Wie kwamen er in de commissies van bijstand? In de Maandagavond gehouden, vergade ring van den Gemeenteraad werden de verschillende commissie van bijstand sa mengesteld. Het resultaat was dat be noemd werden: in de commissie voor openb. werken de leden N W. van Nifterick, E. Luikman, C. P. J. Maas, R. van Eijken en G. T. Schilling; in de commissie voor de financiën: H. de Boer. D. Verbaan, J. Nuijens, mevr. Ten Grotenhuisvan Beek en A.ten. Broeke; in de commissie voor Gas en Water: E. Luikman, R. Verbeek, J. van Leeuwen, R. van Eijken en B. A. Potjer; in de commissie voor Onderwijszaken J. de Groot, mevr. Werre—Anthonisse, M. C. Kortekaas, mevr. Ten Grotenhuis- van Beek, H. Homburg en J. C. Aschoff; in de commissie voor sociale aange legenheden: D. Verbaan, H. de Boer, F. J. A. Strijboseh. mevr. R. Kamminga Bos en G. F. Schilling; in de commissie voor economische za ken: D. Verbaan, F. J. A. Strijboseh, D. den Hollander en B. A. Potjer; in de commissie voor parken en plant soenen: F. F. Allan, N. W. van Nifterick, P. J. A. Molenkamp en A. Markerink; in de commissie voor de Volkshuisves ting: mevr. KammingaBos, E. Luikman, mevr. WerreAnthonisse, C. P. J. Maas en A. ten Broeke; in de commissie van voorbereiding voor de plaatselijke strafwetgeving de leden J. de Groot, J. van Leeuwen, P. J. A. Mo lenkamp, F. F. Allan en H. Homburg; in de reclamecommissïe inzake vergun ningsrecht Drankwet: J. de Groot, M. C. Kortekaas en J. C. Aschoff; in de commissie van overleg voor de werklieden: D. den Hollander en D. Ver baan: in de commissie van overleg voor de ambtenaren: H. de Boer en F. J. A. Strij boseh. Verder werden benoemd tot gedelegeer den der gemeente in het bestuur der Nij verheidsschool R. Verbeek en R. N. van Eijken. Nu maak je me toch werkelijk nieuwsgierig, hoonde Vera. Moet ik soms den provisor van den apotheek trou wen? Dat is de eenige vrijgezel in dit nest, sinds de schilderskolonie is wegge trokken. Ik heb in *t geheel geen huwelijk voor je op het oog. Vera verkeerde inderdaad in spanning. Haar moeder keek haar zoo eigenaardig aan. Ik ben van plan je tot de klein dochter en eenige erfgename van jonk heer Remus Falke te promoveeren, zei mevrouw Staniecki heesch. Je zult op den Falkburcht wonen, geld en bedienden tot je beschikking hebben en het vertroe telde kleindochtertje van een oud man zijn. - Vera liet zich op een stoel vallen en keek haar moeder met groote oogen aan. Ik begrijp je niet, mama. 1-Ioe bedoel je dat? Mevrouw Staniecki's sigaret was uitge gaan. Zij wierp haar in den aschbak en zocht haar zakdoekje, waarmee ze haar Idam voorhoofd bette. Haar gezicht was bleek, maar er lag een vastberaden trek op. Met een abrupt gebaar greep zij naar de papieren op haar schrijftafel Hier is Anne's geboortebewijs, doop briefje, vaceinebewijs en wat verder tot de noodige identiteitspaperassen behoort. En Anne Falke, mijn dochter uit het eer ste huwelijk, ben jij. Heb je me begrepen? Eerlijk gezegd: neen, mama. Over een half uur komt hier een Kinderuitzending naar "V vacantiekolonies Namens het Comité voor de Kinderuifi- zending schrijft men ons: Onze vacantiekoloniehuizen zijn zwaar beschadigd in den oorlog. Zij moeten weer hersteld worden, want wij hebben ze noodig voor onze kinderen. Voor dat herstel is veel geld noodig. Gij kunt ons daarbij helpen op 4 manieren, n.l.: Ie. door een bijdrage te gireeren op post rekening no. 326715, van den heer C'. Kol- ster, Cremerlaan 44, Santpoort, penning meester van het plaatselijk comité: 2e. door van Uw geblokkeerd geld een bijdrage te storten op postrekening 400423 van den Centralen Raad voor Kinderuit zending, Utrecht, onder vermelding: „Col lecte bijdrage"; 3e. door een speldje te koopen op Zater dag 14 September; 4e. door U op te geven als collectant aan één der volgende adressen: Zuster Kwast, Hofdijklaan 32, Driehuis; C. Kolster, Cremerlaan 44, Santpoort; K. J. Noy, Zeeweg 335, IJmuiden-Oost; mevr. ScholtenKuiper, Broekbergenlaan I, Santpoort; Bureau G.G.D., Stationsweg 80, Velsen; IJmuider Apotheek, Kennemerlaan IJmuiden; Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg, IJmuiden-Oost; Santpoortsche Apotheek. Bloemendaalschestr.weg, Sant poort. Politieke delinquenten In de komende maand 1000 vrij latingen in Haarlem en omgeving. Het aantal vrijlatingen wordt in de ko mende maand voor Haarlem en omgeving op 1600 geschat. De Stichting „Toezicht Politieke Delin quenten" wijst er op, dat bij de huisves ting oorlogsslachtoffers blijven voorgaan. Overigens zullen personen in de grootste nood het eerst worden geholpen. De vrij gelatenen gaan in het algemeen terug naar de gemeente waar zij vóór September 1944 vast verblijf hadden. Vrijgelatenen, die geen onderdak vinden kunnen voorloopig in het Tehuis van de Stichting, Zijlweg 2, Overveen (het vroe gere hotel „Van Ouds het Raadhuis") het welk dienst doet als doorgangshuis, onder dak vinden. De kosten bedragen f 1.50 per dag. Vereischt is een gezondheidsverkla ring van den GGD te Haarlem. Personen, die uit bewaring om politieke redenen, worden ontslagen, kunnen zich in het algemeen bij moeilijkheden (werk, fcuïsvesting, meubilair) wenden tot de Bureaux van de Stichting Toezicht Poli tieke Delinquenten (Haarlem. ..Jansstraat ..stt.. Fransch schip beschoten hij Sumatra Volgens kapitein Le ^uêde^'gèz'a^vdë^-* der van de 43.000 ton metende „ïle de France", is dit schip op weg van Europa naar Saigon den 19den Augustus door een verdekt opgestelde batterij op Sumatra beschoten. Volgens den kapitein is het schip op het nippertje ontsnapt. Het voer slechts 7 KM van de kust teneinde degenen die zich aan boord bevinden een beter uitzicht te geven op het Nederlandsche grondgebied. Een granaat uit een kustbatterij. welke op het schip gericht was, ontplofte op nauwelijks 100 Meter afstand van het schip aan stuurboordzijde. Roodgloeiende granaatscherven kwamen op het dek te recht. Zes granaten werden afgevuurd. Het schip veranderde onmiddellijk van koere en ontkwam door met volle vaart van de kust weg te varen. OPGETREDEN AL? VERWALTER BIJ JOODSCHE BEDRIJVEN. De tweede kamer van het Haarlemsche Tri bunaal heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen R. B.. die beschuldigd werd lid te zijn. geweest van de N.S.B. en opgetreden te zijn. als verwalter van *i>odsche bedrijven. Het vonnis luidde intemeering gedurende een tijd, gelijk aan het voorarrest, verbeurdverkla ring van het vermogen, ontzetting in de beide kiesrechten. Verder mag B. geen functie bij een overheidsbedrijf vervullen. heer, wien ik deze papieren zal overhan digen en aan wien ik jou als Arme Falke zal voorstellen. Je bent iet wijs, mama. Mevrouw Staniecki deed, alsof ze deze grofheid niet hoorde. Die meneer is notaris Hamsen, ging ze voort. Hij komt in opdracht van jonkheer Falke, die innig naar zijn klein dochter verlangt en niets liever wenscht dan haar tot zich te nemen. Hij wil haar geheel als zijn eigen kind beschouwen en al zijn rijkdommen, zijn huis en zijn be- diendenschaar tot haar beschikking stel len. Hoe weet je dat, mama? Ik sta al sinds eenigen tijd met den notaris in briefwisseling. Als rechtskun dig adviseur van jhr. Falke heeft hij zich tot mij gewend met het verzoek, of ik be reid zou zijn mijn dochter de dochter van diens zoon Egon af te staan. Ik heb in bevestigenden zin geantwoord en daarmee jouw toekomst verzekerd. Vera. Je behoeft slechts je hand uit te steken. En Anne? fluisterde Vera. Weet jonkheer Falke niets van het bestaan van Anne? Heeft de notaris niet naar haar gevraagd? Beiden hebben steeds en uitsluitend naar Anne Falke gevraagd, was het on geduldige antwoord. Begrijp het dan toch eindelijk eens, Vera. Ze bedoelen na tuurlijk alleen Anne Falke. Nóch de no taris, nóch mijn hm, schoonvader, weten ook maar iets van jouw bestaan af. {Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3