IJmuider Courant De Snelle Mannen Rusland wil de vergadering der Vereenigde Naties uitstellen Cic Jaargang No. 18423 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724 Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecrebooin Donderdag 5 Sept. 1 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— I NS DAGAVOND heb ik de revanche van de wereldkampioenschappen wiel rennen in het Amsterdamsche Stadion bij gewoond. Er waren, geloof ik, zoo onge veer vijftigduizend menschen. Het Stadion was niet heelemaal uitverkocht, maar som mige tribunes waren het wel. Meer dan dat. En de ontzaglijke menschenmassa. dicht samengepakt, wonderlijk beschenen door stralende lichtbundels aan de toppen van lange masten, was in overgegeven aandacht voor de kleine, kleurige figuren op de blinkende lichte fietsjes, die over het helwitte breede lint snelden rond het donkere groene veld. Dreigende zwarte wolken hingen boven het Stadion. Ieder oogenblik scheen een zware regenbui te kunnen loskomen. Maar zij bleef uit. tot het eind. Het tafereel was prachtig van kleur en stemming. Ook door de spanning: de schil der die een Spaansch stierengevecht heeft weten te herscheppen zoo dat de Zuide lijke hitte en de Zuidelijke kleur en op winding erin trillen, zou zijn Noordelijke variant hier kunnen vinden, met haar grappige afwijkingen incluis: de Amster damsche gijn vooral, onuitputtelijk in haar uitingen. Motoren denderden over de baan: zes kleurrijke figuurtjes op hun blinkend metaal kleefden achter -de breede ruggen van hun roerlooze gangmakers, zelf fel gebogen over hun gespannen krachtsont wikkeling, met snel-malende beenen, een uur en tweeëntwintig minuten lang. hon derd kilometer ver. En zij vielen elkaar vaak en scherp aan achter den wereld kampioen Frosio, den Italiaan, die lang de leiding had. Zij verdrongen elkaar onder ling van de tweede tot en met zesde plaat sen. tot de twee Franschen Lemoïr.e en Chaillot er door slimme samenwerking in slaagden, samen de leiding te nemen. En Chaillot ving telkens de aanvallen op, terwijl zijn landgenoot, vooraan, een hoog tempo reed. Frosio kon hen niet meer voorbij komen. Intusschen vielen de twee Hollanders, Van der Voort en Bakker, niet alleen de anderen maar ook elkaar telkens aan. Zij reden goed, maar matten elkaar af. Het stemde tot overpeinzing. Die twee Franschen wonnen natuurlijk. Ziet u? Onze Haarlemsche wereldkampioen Pe-1 ters reed er nummer drie uit den strijd in .Zürich, den Deen Pedersen, ondanks de verwantschap in familienaam, glad uit. Het is een erg zwaar werk, die achter volging op.de fiets. Mij lijkt het niet pret tig dat je tegenstander aan den overkant vertrekt en dat je telkens een haastigen blik naar de verte moet mikken om te zien waar hij nou weer is, intusschen zelf jezelf „leegrijdend". Dit is een vakterm die ik geleerd heb. Peters'vindt zijn werk kennelijk niet zoo erg en hij doet het met de vinnige zeker heid, die den wereldkampioen kenmerkt. Maar de amateur-kampioen in hetzelfde uitputtende vak, een Franschman, legde het af tegen den Hollandschen amateur Gieseler, dien de Bond niet naar Zwit serland had gestuurd omdat hij het te zwaar werk voor amateurs vond. Wij heb ben blijkbaar een teederlijk-bezorgde Bond. Die Gieseler triomfeerde nu en hij was dolblij. Zijn corpulente vader was ook dolblij en zijn „soigneur" eveneens. Zij sprongen rond en het heele Stadion lachte en juichte. Het lachte vooral. Het publiek van de Spaansche arena verlangt tragiek en het publiek van de Hollandsehe arena verlustigt zich in gijn. Maar beide snak ken zij, behalve naar Brood, naar Spelen. De sprinters bekampten elkaar er. Arie van Vliet, die geen wereldkampioen meer i is. maar bliksemsnel blijft op de korte baan, bleek weer te snel voor de anderen. Derksen en Gosselin stonden, na hun start, minuten lang stil in hun streven om elkaar te laten voorgaan. Dat is weer heel iets anders dan het geren achter motoren en de zwoegende achtervolgers. Tot het in eens in een wilde jacht overgaat, die even snel uit is als zij is aangevangen. Een won derlijk bedrijf. Vreemd ook, dat wij Hol landers daar zoo goed in zijn. In menig opzicht zijn wij anders dan anderen en wijzelf denken. Wie zou ons niet beter ach ten op de lange baan dan in de korte, flitsende sprint? Maar op de wielerbaan blijkt veelal het tegenovergestelde en dat moet toch iets met den aard van het beestje te maken hebben. Zij is een bijzonder soort bedrijf, die wielerbaan. Niet omdat er zooveel kran sen en eererondjes aan te pas komen, want daar zijn ook andere menschelijke activiteiten niet wars van. In de wieler baan-editie verhoogt deze ijdelheid de kleurig- en vroolijkheid van het geheel evenwel bizonder. Toch hebben veel men schen zulk een schouwspel nooit gezien. Sommigen vinden het. geloof ik, een beetje beneden hun waardigheid. Ten onrechte. Het zou hun een aardige bijdrage leveren tot de kennis van hun medemenschen bij vijftigduizend tegelijk. Die is veel waard. En een tafereel, dat toch wel aan grijpt en boeit. Ja. Een brok kleurig men- schenleven. R. P. Bijeenkomst van de Groote Vier heeft geen overeenstemming bereikt Gisterenmiddag zijn de ministers van buitenlandsche zaken der Groote Vier voor de tweede maal ter Parysche vredes conferentie bijeengekomen. Wisjinsky nam in plaats van Molotof aan de besprekingen deel. De bespreking was gewijd aan de kwestie van hel uit stellen van de algemeene vergadering der Vereenigde Naties. Er werd geen over eenstemming bereikt. De Sovjet-Unie deed drie voorstellen: 1. Uitstel der algemeene vergadering tot midden of eind November. 2. De vergade ring zal te Parijs of Genève worden ge houden en 3. Indien de vredesconferentie te Parijs tot na 23 September duurt zullen de conferentie en de algemeene vergade ring tegelijkertijd worden gehouden. Wisjinsky haalde een brief aan van den secretaris-generaal der vredesconferentie. Du Pare, waarin word: verklaard, dat het verkieslijk is de algemeene vergadering der V. N. uit te stellen en een datum 20 October vast te stellen voor het einde der vredesconferentie. In den brief wordt verklaard, dat. indien de beide bijeen komsten teger.lijk worden gehouden, 12 tolken en technische leden van den staf der V. N., die thans te Parijs zijn, naar New-York zouden moeten gaan Tijdens de discussie bleek, dat Wisjinsky Genève verkoos boven Parijs. Byrnes en Bevin waren beiden gekant tegen uitstel der algemeene vergadering en tegen het houden er van te Genève. Bidault kon zich vereenigen zoowel met het voorstel tot uitstel als tot het houden der vergadering te Genève, op voorwaarde, dat alle leden der vredesconferentie te Parijs en der V. N. zouden worden geraadpleegd en het meerendeel zijn goedkeuring - hieraan zou hechten. Bevin was ook van meening, dat er op geen voorwaarde een beslissing moet worden gedicteerd door de vier groote mogendheden en dat elk voorstel der Groote Vier de gemeenschappelijke goedkeuring moet hebben van de meer derheid van de vredesconferentie als van de V. N. Hierin werd hij gesteund door Byrnes. Daar Wisjinsky op zijn standpunt bleef staan besloot men uiteen te gaan met dien verstande, dat Bidault een nieuwe bijeen komst zou beleggen, indien er een wijzi ging in de meeningen of omstandigheden was opgetreden. Reuters diplomatieke correspondent, Sylvain Mangeot. merkt op. dat deze bijeenkomst der Groote Vier voor de eer ste maal officieel de neiging aan de zijde der Sovjet-Unie onthult om het eigenlijke hoofdkwartier der V. N. naar Europa over te brengen. De hervatting der diplo matieke betrekkingen tusschen Zwitser land en de Sovjet-Unie heeft de Sovjets in staat gesteld over hun bezwaren Weerbericht MEER ZONNES CHI-IN Aanvankelijk zwaar bewolkt met vooral in het Oosten tijdelijk regen. Morgen wisselende bewolking rnet langere per:o- den zonneschijn. Hier en daar echter en kele buien. Meest matige wind tus-schen Z.-Oost en Z.-West. Iets minder koel Vergadering blijft op 23 September De secretaris-generaal der Vereenigde Naties heeft te New-York medegedeeld, dat de algemeene vergadering der V. N op 23 September zal worden gehouden, zooals was vastgesteld. Hij verklaarde, dat er geen enkel offi cieel voorstel tot uitstel was omvangen. De vergadering zal om 21 uur Ned. tijd in het voormalige gebouw van de wereld tentoonstelling in Flushing (New-York) worden geopend met toespraken van pre sident Truman en den Belgischen minis ter van buitenlandsche zaken, Spaak, den president der vergadering. tegen het vestigen van het hoofdkwartier der V. N. in den ouden zetel van den Volkenbond heen te stappen. Molotofs terugkeer. In Sovjet-kringen is verklaard, dat de terugkeer van Molotof naar Parijs, is uit gesteld. Men verwacht, dat Molotof zijn reis te Berlijn onderbreekt, waar hij be sprekingen zal voeren met den Sovjetbe velhebber in Duitschiand, Sokolofsk>'. Opnieuw een Fransch vliegtuig verongelukt Gistermorgen is een machine van de luchtlijn ParijsLor.den. kort na den start van het vliegveld „Le Bourget" bij Parijs, vérongelukt. Er waren 21 passa giers aan boord en een bemanning van vijf koppen. Zestien personen kwamen om het leven, tien werden zwaar gewond. Het woord is aan. La Rochefoucauld: Kleine geesten stooten zich zeer aan kleinigheden. Groote geesten zien ze alle. maar stooten er zich niet aan. Manoeilsky draagt zijn aanklacht voor De Veiligheidsraad heeft Manoeilsky (Oekraïne) en Dendramis, de Grieksche ambassadeur in de V. S., uitgenoodigd om deel te nemen aan de bespreking van de klacht van de Oekraine tegen Griekenland. Ze hebben geen stemrecht. Manoeilsky heeft daarop zijn verklaring in het Russisch voorgelezen. De Amerikaattsche militaire attaché, kolonel Frank M. S. Johnson, heeft gis teren op het Binnenhof in Den Haag hooge Amerikaansche onderscheidingen uitgereikt aan 20 Nederlandsche piloten- helpers, waarvan een posthuum. Jooke Folmer, aan wie 320 Amerikaan sche piloten hun ontvluchting uit bezet gebied te danken hebben en die in April 1944 werd gevangen genomen en ter dood veroordeeldwerd door de Russen bevrijd. Hier ontvangt zij van den kolonel de hoogste decoratie voor buiten landers: Meaa! of Freedom with Golden Palm. Avontuurlijke Rus in gestolen vliegtuig Hij verkocht in ons land zijn buit Een Russische officier van de lucht macht en zijn Russische reisgenoote, die de vorige maand de Russische zone van Duitschiand in een gestolen vliej tuig verlieten, zijn aan de Nederland sche grens van de Britsche zone van Duitschiand gearresteerd. De officier, wiens naam naar verluidt Pononaref is, had zijn uniform ver brand. Het paar was zonder moeilijk heden via de Britsche zóne Nederland binnengekomen. Hun gedrag hier te lande wekte echter argwaan. Zij ver kochten vreemd geld en sieraden, waar onder ringen, horloges. 60.000 roebels (ongeveer 60.000 gulden) en verschei dene honderdduizenden bezettingsmar ken, die ongeveer een kwartje waard zijn. Volgens een ambtenaar van de be stuurscommissie zou dit de opbrengst zijn van in de Russische zone bedreven roofpartijen. De Nederlandsche politie had het paar tenslotte gearresteerd. Het wist echter te ontsnappen naar de grens van de Britsche zone. De Russische verbindingsautoriteiten in die zone zul len zich verder over hen ontfermen. Beraadslagingen over de vonnissen te Neurenberg De vier rechters van het internatio naal tribunaal voor oorlogsmisdadigers te Neurenberg en vier plaatsvervangers zijn bijeengekomen om het vonnis tegen Göring en zijn twintig medeverdachten en tegen de nationaalsocialistische in stanties te bespreken. De rechters kwa men onder voorzitterschap van den voornaamsten aanklager Lawrence in een klein voor-vertrek van de rechts zaal bijeen. Het ligt in de bedoeling iederen dag een bijeenkomst te houden. Rudolf Hess herhaalt, naar men zegt. passages uit de verwarde redevoering, die hij voor het tribunaal heeft gehou den. De gevangenisartsen bezoeken hem iederen dag. Reizen Ti' ■•■(toonstelling op liet •iihof tc Haarlem. De Stadsbibliotheek en Openbare Lees zaal te Haarlem zal. in samenwerking me: de Nederlandsche reisvereeniging, die haar 50-jarig bestaan viert, een tentoon stelling houden over reizen. Het belooft een interessante expositie te worden. Zij wordt gehouden in de Statenzaal en de daaraan grenzende antichambre. Een expressieve foto van den minister van buitenlandsche zaken der Oekraine, Dimitri Manoeilsky. Hij begon met een ..geheime order 168" aan te halen, geteekend door gene raal Melisnos, gouverneur van Oostelijk Macedonië, waaruit bleek, volgens Ma noeilsky, dat door de vierde Britsch- Indische divisie wapens werden ver strekt aan bepaalde boeren in bepaalde dorpen teneinde de regeering te steu nen. In Thessalië, zoo zeide Manoeilsky, had een gewapende monarchistische groep als politiek adviseur een Britsch officier. Mr. van Kleffens. aldus Mauoeilsky, heeft om meer documenten gevraagd. Ik zal ze hem geven. Hier is een foto. die de activiteit van gewapende monar chistische benden aantoont. Manoeilsky gaf nog een reeks bijzon derheden aangaande „strafexpedities van monarchistische benden" en trok de conclusie, dat het Grieksche plebis ciet een ernstige inbreuk op de begin selen van de democratie is. Hij besloot zijn rede met de verzekering, dat de Sowjet-Unie, voorgegaan door Stalin, in weerwil van alle moeilijkheden en beleedigingen, zou voortgaan met het bevorderen van den vrede tusschen de volkeren. Chiiieesche regeeringsleger nadert Korea In China breidt dc burgeroorlog zich nog steeds uit. Er wordt melding ge maakt van gevechten in de buurt van Mockden in Mandsjoerije. Te Peking voor spelt men volgens de „Times" dat de regeeringstroepen spoedig een aanval op Chsrbin zullen ondernemen. De situatie van de communisten schijnt zoo ernstig te zijn. dat de voorzitter der communistische partij en zijn medewer kers besloten hebben naar Charbin te ver- - trekken om den toestand te bespreken. De bewegingen der regeeringstroepen dreigen de eommunisien in de provincies Jehol en Noord Hopei geheel in te sluiten. Andere regeeringstroepen rukken gestaag op naar Atoeng. aan de grens van Korea. Wanneer de stad Atoeng in hun handen zou vallen, betcekent dit, dat zij tegen over de Sovjet-Russische troepen in Korea komen te staan, Amsterdams burgemeester Binnenkort is de benoeming te verwach ten van mr. A. J. d'Ailly, directeur van de Nederlandsche Bank. tot burgemeester van Amsterdam. Mr. d'Ailly werd op 22 Juni 1902 te Fra- neker geboren. Hij bezocht het gymnasium in Doetinchem. studeerde rechten in Am sterdam en werd vervolgens als griffier verbonden aan het Gerechtshof in deze stad. Hierna is hij verbonden geweest aan de Stoomvaart Mij. Nederland. Na het secretariaat van de Vereeniging voor den Effectenhandel vervuld te hebben werd mr. d'Ailly benoemd tot lid van den Raad van Beheer. Kort daarop werd hij directeur van de Kasvereeniging en bleef dit tot October 1945, toen hij zijn laatste functie aanvaardde, namelijk het directeur schap van de Nederlandsche Bank. Am sterdams toekomstige burgemeester is lid van de Partij van den Arbeid.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1