Spoor en vrachtauto strijden om de superioriteit Een sprookje herleeft Toenemend autovervoer vraagt meer armslag Er is een tijd geweest en die tijd jigt nog niet zoo heel ver achter ons, dat het vervoer van de in IJmuiden aangevoerde visch naar de verschil lende afzetgebieden in binnen- en bui tenland alléén per spool- geschiedde. Ongeveer twintig jaar geleden kende men in den vischhandel feitelijk alleen maar vervoer per spoor of per vaartuig. De vrachtauto, de carrier, was nog niet als concurrent van den ijzeren weg ver schenen/ In de eerste jaren na den we reldoorlog 19141918 vervoerden de spoorwegen jaarlijks ongeveer 50 mil- lioen en werd per voertuig daarenboven nog gemiddeld 10 millioen kg versche visch verzonden. Het cijfer van 50 millioen kg kon zich handhaven, tot de groote wereldcrisis, die ook in IJmuiden fel om zich heen sjoeg. Nog in het jaar 1931 werd ruim 48 millioen kg visch per spoor verzon den, maar het volgende jaar was dit nog slechts ruim 26 millioen, waarvan 22 millioen kg versche visch. En deze vermindering was niet alleen het gevolg van een daling van den v-ischaanvoer. Neen, de concurrentie van het vervoer over den weg deed zich gevoelen. Dit blijkt duidelijk uit de daling van de hoeveelheid versche visch, als bestel- goed naar het binnenland verzonden. Deze bedroeg in 1932 nog slechts 357.000 kg, terwijl de hoeveelheid ver sche visch, als iilgoed en vrachtgoed naar het binnenland verzonden, ver minderde van 10 millioen kg in 1931 tot 7,3 millioen kg in 1932. Het ligt geheel in de lijn der ontwik keling van de vervoerstechniek, dat het vervoer per spoor verminderde en dat per auto toenam. In 1938 werd nog slechts 30V2 mil lioen kg visch per spoor vervoerd, waarvan ongeveer 20 millioen naar het buitenland en ongeveer 10 millioen naar het binnenland. De A.T.O. vervoerde in 1938 reeds 687.000 kg, maar daar naast had zich een druk vervoer per auto door détailhandelaren, die hun visch in IJmuiden kwamen koopen, ont wikkeld, terwijl ook de venters met hun bakfietsen al of niet met motor, heel wat naar de naaste omgeving van IJmuiden vervoerden. Hoe is het nu? Men heeft nu maar eens in de omge ving van de. visehhallen te zien om te weten, hoe het np..is. Het is thans zoo ver, dat het tussclïën 'spoor en auto een strijd om de superioriteit is geworden. De omstandigheden zijn voor het auto vervoer bijzonder gunstig geweest; dit vervoer heeft geprofiteerd van de moei lijkheden der Nederlandsche Spoorwe gen direct na de bevrijding en, alhoewel ook de auto haar moeilijkheden heeft gehad, kon deze zich vlotter herstellen dan de spoorwegen. Ook 111 het buiten- landsch vervoer begonnen de camions zich te roeren, hetgeen mogelijk was doordat de geallieerden in ons land vele trucks hebben achtergelaten, waarvan het vrachtvervoer gretig heeft geprofi teerd. En nu gaan ladingen van tien ton per vrachtauto zelfs naar Tsjecho- Slowakije. Plaats voor de auto's! Toen de hallen A en B werden ge bouwd, wist men nog heel weinig van vrachtauto's af. De visch die niet per vaartuig verzonden werd, ging per spoor of anders per hondenkar het land jn. Langs deze hallen was trouwens nog ruimte genoeg om aan de weinige voer tuigen, die bij de hallen iets te doen hadden, een parkeerplaats te bezorgen. Maar toen hal C gebouwd werd. werd het anders. Er was achter deze hal een smal laadperron en een zeer beperkte plaats voor vrachtauto's die achter deze hal geladen moesten worden. Later is dn perron verbreed door toevoeging van het Zuidelijkste spoor van het Ha venstation. Toen kwam hal D, er kwa men steeds meer auto's naar IJmuiden om visch te halen en ondanks dat het perron reeds eenmaal verbreed was, is het nu een woekeren met de ruimte. Vooral op dagen van grooten aanvoer is de situatie er zeer moeilijk en geraakt het verkeer herhaaldelijk in den knoop. Het spreekt vanzelf, dat het vervoer zich in denzelfden geest zal blijven ontwikkelen en dat de moeilijkheden nog grooter zullen worden. Er is maar één oplossing hiervoor te vinden: de geografie zal opnieuw in overeenstemming gebracht moeten wor den met de eischen van het autoverkeer of met andere woorden er zal opnieuw een spoor van het laadterrein bij de Vischhal moeten worden opgeofferd om met de daardoor beschikbaar gekomen, ruimte de auto's te dienen. Hier wreekt zich één der fouten, die men heeft gemaakt bij den bouw van IJmuiden. Men had het duïnterrein tus- schen de Zuidersluis en het emplace ment van het Havenstation veel verder moeten afgraven dan was het voor het Staatsvisschershavenbedrijf en de spoor wegen mogelijk geweest, zich ook in de breedte te ontplooien. Maar hier is een hooge grijze muur, de muur van de Bik- en A_rnoldkade, die alle mogelijke expansie een kort maar krachtig halt! toeroept. C. Breitensfain stierf een kwart eeuw geleden te Velsen Reeds bijna 20 nnillieen kg. fcsimg aangeveerd In de week van 19 t.m. 24 Augustus 1946 werden in Nederlandsche aanvoerhavens aan gevoerd 1.075 kantjes maal iesahring. 3.460 kantjes volle, haring. 6.744 kantjes steurharing. 825.932 kg. versche harinig. Hierdoor is de totale aanvoer sedert het begin van de teelt, dus van Mei tot en met 24 Augustus 1946 gekomen op: 106.156 kantjes maatjesharing. 18.468 kantjes volle haring. 56.959 kantjes steurharing. 2.261.177 kg. versche haring. Omgerekend in kilogrammen beteekent dit een aanvoer van 19.329.979 kg. MARKTBERICHT VAN WOENSDAG Aangevoerd weiden 5600 kisten haring en 200 kisten versche visch. De trawlers besomden f 130.236. Verdere besommingen: Motorlogger KW 35 f 3624. Kustvissehers: UK 119 1113, UK 121 f152, UK 53 162, UK 7 126 UK 143 f 271, UK 86 f295. HD 210 f151. HD 184 f78, IJM 264 f140, IJM 343 f 156, IJM 202 f 16, IJM 249 f 297, UK 161 f 430, UK 169 x 334, HD 60 f 327. D.C.IJ. opent het seizoen Er bestaat voor liefhebbers van de nobele damsport gelegenheid zich met de opening van het a.s. wintei'seizoen voor D.C.Y. op te geven tot het meespelen dei- te vormen aamcompetities. Het clubge bouw is Calé Royal, Wijk aan Zeeërweg en de speelavond is Dinsdagavond van 7 tot 11 uur. Secretaris is de heer C. Kaan, Edisonstraat 13, IJmuiden. Wedstrijdleider is de heer J. A. Dixhoorn. Eind September zullen de wekelijksche competities weder om aanvangen. Om het Damkampioenschap van Nederland Het tournooi om het damkampioenschap van Nederland zal voor den D.C.Y.'er Du- kel a.s. Zaterdag te Zwolle aanvangen. De eerste ronde Zaterdagavond speelt Dukel tegen den kampioen van Gelderland Van Dijk. Omtrent de „sterkte" van dezen speler is hier weinig bekend. Zondagmorgen, de tweede ronde, speelt Dukel legen den oud-wereldkampioen B. Springer. Dit zal ongetwijfeld een interes sante strijd worden. De drie hoogst geplaatsten van de groe pen A en B, dus in totaal 6 spelers, met waarschijnlijk Piet Roozenburg, komen in den eindstrijd. Weer een Poolsche trawler in IJmuiden Woensdagmiddag Rep alhier binnen de groote Poolsche trawler Wega. Ook deze trawler ts, evenals de Polesië, die onlangs in de Visschershaven lag, van Engelsche afkomst en vaart met een Hollandsche be manning. De trawler had geen visch, doch is bin nengekomen om de bemanning, die bijna drie maanden van huis was, in de gelegen heid te stellen, eenige dagen in hun ge zinnen door te brengen. De schilder C. Breitenstein, die 25 jaar geleden in Velsen overleed. Op den. 5en September van het jaar 1921 overleed te Velsen de schilder C. Breiten stein. Hij werd geboren te Amsterdam in 1864 en bezocht het gymnasium. Zijn ouders wilden hem in de medicijnen laten studeeren. Zijn reeds lang opgewekte liefde voor de schilderkunst verloochende zich echter niet en zoo zien wij hem eenige jaren na zijn gymnasiale studie in de banken van de Am- sterdamsehe academie. Velsen werd_ zijn woonplaats en daar ont stonden vele 'doeken, waar het Kenaemer duin onderrverp was. Breitenstein had een groote voorliefde voor het havengewoel; van daar dat we in zijn nagelaten werk een aan tal sterke havengezichten vinden. De eerste expositie, waaraan Breitenstein meewerkte, was de „Vierjaarlijksche" van 1887 in de hoofdstad, gevolgd door tentoon stellingen in ,.Arti" en „Pulohri". Deze wijze van exposeeren beviel den jon gen kunstenaar matig en in latere jaren vormde hij een kleine groep om zich heen. die in het buitenland en bij voorkeur bij vooraanstaande kunsthandelaren, werk ten toon stelde. Zijn oeuvre werd op deze wijze naar alle uithoeken der aarde verstrooid. Parijs, Dresden, Hamburg en Londen, later ook de Parijsche „Salon" herbergden korte- ren of langen tijd de zoo onmiskenbare Hol landsche penseelstreken van den Velsensehen schilder. Scheveningsche berichten visscherij- Van de haringvisscherij kwamen të Scheveningen binnen de motorloggers Sch 247 met 43 last; de stoomlogger Sch 125 met 700 kisten versche haring. Voorts kwamen aan de markt 18 kustvissehers met tezamen 300 kisten versche visch. De vangstberieh- ten van hedenmorgen luiden: Sch. 140 thuisstoomende; Sch. 275 thuisstoomende: Sch 63 2 last uit de halve vleet; Sch. 89 18 kantjes, Sch. 180 1 braadje, Sch. 30 giste ren 7 last; Sch. 95 13 kantjes; Sch. 160 2 kantjes: Sch. 333 120 kantjes uit de halve vleet; Sch. 118 80 kantjeS uit de halve vleet; Sch. 39 moest nog halen; Sch. 264 1 last; Sch. 53 25 kantjes; Sch. 314 2 kantjes; Sch. 64 17 kantjes; Sch. 242 niet gevischt; Sch. 402 60 kantjes gisteren 250 kantjes; Sch. 341 60 kantjes: Sch. 443 thuisstoomen de; VI. 200 thuisstoomende. AANVOER PEKELHARING. Alhier kwamen binnen van de haring visscherij de KW6 mot 500 kantjes, KW39 met 769 kantjes, KW97 met 503 kantjes. Sch. 107 met 497 kantjes en 260 kisten versche. Bijna alleen haring aan (Je markf Ongeveer 6000 kisten haring werden gis teren door de trawlers aangevoerd; daar naast bestond de aanvoer van versche zee- visch uit200 kisten. Deze c-enzjjdige aanvoer is een handicap voor de vischwinkeliers en de venters, voor wie versche haring een moeilijk te hanteeren artikel is, wegens de slechla houdbaarheid. De gewone vischvoorziening is door deze haring-invasie leelijk in het gedrang gekomen en ook de ongeveer 100 van de 130 IJmuidensche groothandelaren, die buiten den haringverkoop vallen, heb ben reden, om over den gang van zaken ontevreden te zijn. IJMTJIDER REDDINGSBRIGADE GAAT WEER ZWEMMEN. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de IJmuider Reddingsbrigade beslo ten, de leden weer in de gelegenheid te stellen, de zwemsport te beoefenen. Er zal gezwommen worden in het overdekte Vel- serbad en wel Zaterdagsavonds van 79 uur. met ingang van a.s. Zaterdagavond. De heer Hammer zal de leiding op zich: Een radio-lezing over de walvischvaart Het woord walvischvaart wekt herinne ringen aan de oude schoolplaten, waarop men eenige mannen in een roeibootje met een harpoen achter een grooten walviseh ziet aanjagen. Zoo oefenden reeds in 1612 de Hollanders in het barre Noorden de walvischvaart uit. Tegenwoordig trekken er goed uitgeruste expedities op uit om de zoo kostbare traan zeer belangrijk voor de voedselvoorziening te bemachtigen. Ook Hollanders! Op 22 Februari 1946 werd opgericht de Nederlandsche Maatschappij voor de Walvischvaart. met als resultaat, dat in October a.s. de eerste Nederland sche walvischvaart-expeditïe de Amster- damsche haven uitvaart naar de Zuidpool gebieden. Woensdag 11 September 1946 te 19.15 uur zal de heer J. H. Wijnand. chef-redacteur van den Economischen Voorlichtingsdienst, over den zender Hilversum II een lezing houden, gewijd aan de groote onderneming in een uitzending, die wordt voorbereid door de Afdeeling Voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visscherïj en Voedselvoorziening. Jubileum bij de Hoogovens In de teekenkamer van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden werd de heer J. H. Duykers, chef van het teekeningen-archief en de repro- ductie-afdeeling, gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum. De heer Duykers, die vooraf door den directeur den heer P. R. Bentz van den Berg was geiukgewenseht, waarbij hem de gebruikelijke envelop was overhandigd, werd allereerst door ir. A. Drijver, alge meen procuratiehouder en chef van het Constructiebureau, toegesproken. Deze bracht de goede eigenschappen accura tesse en fabelachtig geheugen o.a. van den, jubilaris naar voren en roemde zijn 'zin voor humor én collegialiteit, die het werken met den heer Duykers tot een bij zonder genoegen maken. Aan het slot van zijn rede vereerde hij den jubilaris het Gedenkbord en het Getuigschrift van de Maatschappij. De heer A. F. A. Bongers, chef van de Teekenkamer, trad op als tolk van de col lega's en bood de geschenken een stoel en een vulpen der afdeeling aan. Mej. Agnes Kochs reciteerde, namens de dames van het Hoogoven-archief, een vers, waar in de jubilaris op geestige wijze in het zonnetje werd gezet, waarna het jongste lid van de Voetbalvereeniging van de tee kenkamer. waarvan de heer Duykers de bezielende mentor is. de heer F. Cana de gelukwenschen en bloemen van de voet ballers aanbood. De heer Chr. G. Holling, planoloog, haal de herinneringen op uit den eersten tijd van 's heeren Duykers werkzaamheden aan de Hoogovens. Een met bloemen en vlaggen versierd model van de torpedoboot „Vos",, waarop de heer Duykers in zijn jonge jaren heeft gediend vervaardigd door den heer Kuyt werd den jubilaria geschonken. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 39) Dat is ook geenszins verwonderlijk, om dat ik meL Staniecki in Polen ben ge trouwd. waar jij ook geboren bent. Zij weten alleen, dat er een dochter van Egon FtiJke bestaat. Maar zelfs al zouden ze vernemen, dat ik ook nog een tweede dochter heb, dan zullen ze toch nooit op de gedachte komen, dat jij dat bent. Deze officieele documenten hier en mijn getui genis zijn meer dan voldoende om je als Aruie Falke te legitimeeren. Daarom heb je dus Anne en Ursel vandaag naar de stad gestuurd? Mevrouw Staniecki knikte. Ik wilde geen getuigen in huis heb ben. En wat denk je met Anne te doen, mama? Er trok een wolk over mevrouw Sta- rJecki's gezicht. Nerveus trommelde ze met haar slanke vingers op het blad van de schrijftafel. Dat meisje is voor mij een voortdu rende bron van zorg en last een le vende herinnering aan den ongelukkig- sten tijd van mijn leven, mijn huwelijk met Falke, die absoluut niet bij mij paste. De consul kent haar alleen als hulp in de huishouding. Het is me tot dusver ge lukt haar tijdens zijn bezoeken op den achtergrond te houden en door haar pas sieven aard is mij dat al bijzonder ge makkelijk gevallen, maar innerlijk heb ik steeds duizend angsten geleefd, dat alles nog eens aan het licht zou komen. Dat zou dan zeker, een breuk met Eschental hebben beteekend, want dat zou hij mij natuurlijk nooit hebben vergeven. Zoowel bij hem, als overal elders in F.lmshorn zou mijn rol ten einde zijn geweest. Ik moet nu probeeren Anne op een behoor lijke manier kwijt te raken. Naar de wo ning van den consul kan ik haar natuur lijk niet meenemen en eerlijk gezegd, breek ik mij dan ook al sinds weken het hoofd over de vraag, wat er met haar moet gebeuren. Vera lachte sluw. Daar kan ik je misschien wel bij hel pen, mama! Jij, Vera? Ja, mama'tje; nu jij zoo netjes voor mijn toekomst hebt gezorgd, zal ik het zelfde voor jou doen. Zoo wascht de eene hand de andere. Je gaat dus met mijn plannen ac- coord? Dat spreekt vanzelf! Leven Anne Falke op den Falkburcht! Een dergelijke kans zal je dochter Vera zich heusch niet laten ontgaan. Daar is ze niet dom genoeg voor. En nu wil je me zeker wel excu- seeren. Ik moet me nog voor het bezoek van meneer den notaris kleed en. Als je me had verteld voor wien ik de theetafel zoo netjes moest dekken, zou ik me zeker wat meer moeite hebben gegeven. Tot straks, mama! Ik hoor daar een wagen aankomen. Dat zal de hooge gast wel zijn. Ik haast me, om me in een waardiger toilet te kunnen presenteeren. Vera spoedde zieh naar boven en me vrouw Staniecki zonk in haar stoel te rug. Ze slaakte een zucht van verlichting. Vera ging er mee accoord en alles zou dus prachtig in orde komen. Daar klonken stemmen en onmiddellijk daarop diende de oude, half doove tuin man, die bij tijd en wijle voor mevrouw Staniecki werkzaam was, den bezoeker aan. Notaris Hamsen trad de kamer" binnen. Hij was een klein, oud heertje met spierwit haar, maar van een zeldzame vitaliteit. Achter zijn dikke brilleglazen glinsterden een paar levendige, verstan dige oogen, waarmee hij mevrouw Sta niecki onderzoekend opnam. Heb ik de eer mevrouw Olga Sta niecki te spreken? vroeg hij met ouder- wetsche hoffelijkheid, waarbij zijn korte "buiging zich volkomen aanpaste. De vrouw des huizes kon slechts knik ken. Ze zag er nog steeds wat bleek en geagiteerd uit. Het gevaarlijke plan, het gesprek met Vera en het vooruitzicht van het onderhoud met den notaris waren al lerminst in staat haar zenuwen te kal- meeren. Zij boette daardoor wel -'"ts van haar ijdelheid en haar zelfbewust optreden in en daar zij bovendien haar toilet voor dit speciale bezoek met bijzondere zorg had gekozen, maakte zij den indruk van een rustige, bescheiden dame. De notaris, die zich de voormalige ope rettezangeres geheel andens had voorge steld, zag zich dan ook in zijn verwach tingen bedrogen, hetgeen tot gevolg had, dat hij zijn gereserveerdheid althans ten deele aflegde. Het spijt me mevrouw, dat ik u in uw huiselijkheid moet komen storen, maar het leek mij gewenscht het slot van onze, langs schriftelijken weg gevoerde onderhandelingen mondeling af te doen en de reis naar Ebnshorn te ondernemen. Dat leek ook mij verreweg het beste, meneer Hamsen. Wanneer u niet eigener beweging daartoe had besloten, zou ik u zeker hebben voorgesteld mij persoonlijk te komen bezoeken Dat klonk bescheiden en wekte ver trouwen. Ik zal u in ieder geval niet lang op houden. Nadat we reeds in principe tot overeenstemming zijn gekomen, zullen we wel spoedig een bevredigend accoord kun nen treffen. Indien eenigszins mogelijk, zou ik graag weer met den eerstvolgen- den trein terug willen. XWordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3