Ir De Semaphore was een nimmer falend orakel en Tops Visscherij-Snufjes Zij wordt gemoderniseerd herbouwd Aan den ingang van IJniuidens haven, nabij den builenvuurtoren stond weleer een groote stellage, die „versierd" was met allerlei geheimzinnige armen, waar aan een stalen geraamte kegels en cylin ders hingen, waar des nachts roode, groene en witte lichten een kleurensymphonie zich afteekende tegen den donkeren hemel. Dit was de semaphore, door iederen reehtgeaarden IJmuidenaar ..siemesfoor" genoemd. Het was hc-t orakel van IJmui- den, dat antwoord gaf op elke vraag, die kapiteins of loodsen van binnenkomende zeeschepen zich maar konden stellen. Het was zulk een vertrouwd beeld in het havengezicht van IJmuiden. dat nu ze verdwenen is, dat gezicht als het ware geschonden is. Er is een kale plek, die iedereen, die met hei oude beeld ver trouwd is, ook nu nog opvalt. Wat vertelde de semaphore? Een leek zag er weinig in, maar de loods, die een zeeschip binnenloodste kende de bet eekenis van al die vlaggen, lu-gels en cylinders. Laten we eens de idagseinen bekijken. Daar hangt een blauwe vlag: er staan witte letters in: SPUIEN. Er wordt dus gespuid, oppassen dus want er staat een sterke stroom. Bij stormweer kan men er een roode vlag zien hangen met een grooie witte stip er in. Deze vlag vertelde, dat het water boven schutpeii is, zoodat er niet geschut kan worden. De armen rechts en links waarschuwden voor schepen die door het Noorder- of Zuiderkanaal bin nenkwamen of de haven verlieten. Links (van buiten gezien) gaf een groote kege! aan of het water vallend of rijzend was: punt naar beneden beteekende: het water valt. punt naar boven: het water rijst De rij kegels, eventueel vergezeld van een cylinder gaf den stand van het water aan Met een kegel werd de laagste stand aangegeven namelijk 72 q.M., twee kegels 74 d.M.. de cylinder alleen 80 d.M. en elke kegel daarbij 2 d.M. meer. Een cylinder met 3 kegels beteekende dus een water stand van 86 d.M. A! deze seinen werden des nachts door lampen van verschillende kleuren vervan gen De seinstelling voor den buitenvuur toren gaf !s nachts zoowel als over dag aan, welke havens niet mochten worden ingevaren of moeeten worden ingevaren. De semaphore stond in den weg. Er was tijdens den oorlog in Umuider. veel. dat den Duirschers in den weg stond. De kale vlakten in de bebouwing spreken hiervan een duidelijke taal. Ook de sema phore stond in den weg en werd dus ook afgebroken. Men moet zich dus thans be helpen. Maar er wordt al gewerkt aan een nieuw oral:?!, maar het zal nog geruimen tijd duren voordat dit gereed is. want er is gebrek aan allerlei materiaal. De sema phore zal echter herrijzen evenals IJmui den herrijzen zal. En evenals IJmuiden als Politie-alhloten in het Goffert-sta<lion Donderdag werden in het Goffert-sta- dion te Nijmegen met 2ijn mooie sintci- baan de nationale PoÜtie-athletiekkampi- ocnschappen gehouden, waaraan eenige leden van de P.S.V. ..Velsen" deelnamen. Tegen alle verwachtingen in werden eenige mooie resultaten behaald. Zoo werd K. G.oen kampioen discuswerpen: hij bezette de tweede plaats op het num mer pokstok hoogspringen met een zelf den sprong als nummer 1. Ook bij de loopnummers lieten óe Vel- senaren zich gelden. Op de 400 M. werd K. Wielinga tweede: M. Braun werd tweede op de 3000 M. In de Olympische estafette werd Velsen tweede achter Deventer. Marktbericht van Vrijdag Aangevoerd werden 3200 kisten haring en 225 kisten versche visch. De trawlers bc-somden f 45 933. Verdere besommingen: Versche haring KW 168 f 11.509. Motorlogger: IJM 204 f 4005. Kustvissehers UK G8 f 2750. UK 282 f 27, UK 119 f 48, UK 106 f 14G. KW 34 1' 234, BK 41 i 56, IJM 207 f 15. IJM 215 1 35. een moderne stad zal worden opgebouwd, zal ook de semaphore aan den ingang van de haven gemoderniseerd worden. Wan eer zij weer herbouwd is zal zij beter dan ooit den zeeman den weg door havens en sluizen aangeven. Vakkundig personeel is weer aanwezig om de toestellen te be dienen Ernstig ongeluk op den Engelinundusweg Op den Engelmundusweg had Vrijdag avond omstreeks 9 uur een ernstig onge luk plaats, waarvan de juiste toedracht tot nu toe onopgehelderd bleef. He; I3-jarig meisje W. M., wonende in de Ahornstraat, werd op genoemden weg aangereden door een in IJmuiden wonen den motorrijder. Door de botsing bekwam het meisje een breuk aan beide beenen. Dokter Oosterwijk, bijgestaan door den heer A. P. Bakker van het Roode Kruis, heeft de beenen gespalkt, waarna het meisje per ziekenauto naar het Antonius Ziekenhuis werd vervoerd. Inbraak in een noodwinkcl In den nacht is ingebroken in den nood- winkel van den handelaar in lederwaren W. F. op het Kennemerplein, De daders hebben na een luik te hebben verwijderd, een raam uit het kozijn gelicht en zich van een hoeveelheid lederwaren meester gemaakt. Vischboekje voor Dselmeer- visschers afgeschaft Het vischboekje voor IJselmeervis- schers, waarmede het Bedrijfschap voor Visscherij een speciale controle uitoefende op het gebruik van materialen is thans officieel afgeschaft. Het ruimer ter be schikking komen van materialen maakt zulks mogelijk. De Verordening op de IJsel meer visscherij 1943, alsmede het daarbij behoorende uitvoeringsbesluit, zijn ingetrokken en vervangen door de Ver ordening op de IJselmeervisscherij 1946 en een Uitvoeringsbesluit op deze ver ordening (gepubliceerd in het Voedselvoor zieningsblad no. 60 van 30 Augustus 1946). De overige bestaande voorschriften over aanvoeren, lossen en vervoeren blijven van kracht. Huisvrouwen vergaderen De afdeeling -IJmuiden-Velsen van de Nederl. Vereeniging van Huisvrouwen be legt a.s. Donderdagmiddag een bijeen komst in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg. Mevr. F. Brijnenvan Houten uit Was senaar zal spreken over „de Engelsche en de Hollandsche vrouw". Het Staunton-tournooi Bij tie voortzetting der afgebroken partijen boekte Boleslafskiej Vrijdagmorgen twee winstpunten, doordat hij de partijen" tegen Tartakower en Kotov won. Hij heeft thans tien punten. De partijen Bernstein—Flohr. TartakowerBernstein en Najdorf— Smislof eindigden remise. De stand na de 18e ronde luidt: Botwinnik 14'é pnt.; Euwe 14 pnt.; Smislof 12 pnt Szabo. Flohr en Najdorf ieder 10M: pnt.. Stoltz, Lundin en Boleslafskiej ieder 10 pnt,; Kottnauer, Denker en Tartakower ieder 9 pnt.; Kotov 8'.& pnt.; Yanofsky 8 pnt Guimard en Bernstein ieder GIG pnt.; Stei.ner en Vidmar ieder 6 pnt.; Christoffel 5 pnt. en O' Keiiy 4!£ pnt. Artsen-Zondagsdienst A.s. Zondag hebben dienst de artsen C. H. de Jonge en J. Mac Daniël. Apotheken. Voor den dienst op a.s. Zondag en den nachtdienst in de volgende week is aan gewezen de Kennemer Apotheek. Wijk aan Zeeërweg. SCHEEPVAART. 6 September. Aangekomen: Gouwe van Sundvali. Regea van Rotterdam, Patria van Londen, Jans van Londen, Berkel- stroom van Huil (O. Binnenhaven), Prin ses Juliana van Maldon. William Hawkins van Folkestone, Henk van Londen, H.M.'s Van Speijk van Den Helder. Barosund van Kotka, Tempo van Londen, Katwijk van Norresundert (Zaandam), Jelö van Skien (Velsen). 6 September. Vertrokken: Deo Duce n. Odertse. Teuna naar Aarhus, Sambre naar Rotterdam, H.M.'s J. van Gelder naar Rotterdam, Tempo naar Denemarken, Norma Lau naar Londen, Iris naar Go thenburg. Regea naar Plymouth, Storten- borgh naar Liverpool. 14.000 Navy-canteen sigaretten Een tweetal bewoners van Alkmaar moest zich Vrijdagochtend voor den Haarlemschen economischen rechter verantwoorden, omdat ze te Velsen sigaretten hadden gekocht van een IJmuidenaar, natuurlijk zonder bon. De jongste van de sigarettenboeren ant woordt glimlachend op de vraag, hoeveel rookstaafjes er dan wel verhandeld wer den. „14.000, edelachtbare". „Dat is dan een weekrantsoen voor een dorp" berekent de ondervrager snel. Uit een opmerking van den officier komt aan het licht, dat het partijtje afkomstig was van de in braak in de Navy-canteen te IJmuiden. De dader hiervan is inmiddels ter be schikking van de regeering gesteld en ook zijn medeplichtigen zijn achter slot en grendel gezet. Tegen de Alkmaarsche tusschenhandelaren werd, met het oog op hun blanco strafregister 4 maanden ge- eischt; de rechter wil hun antecenten aan een nader onderzoek onderwerpen en vraagt een rapport. Breier, blijf bij je net. „Pas nu op, vader, blijf bij je netten en ga niet meer in het zwart". Deze vader lijke vermaning gold een jeugdigen IJmui- denschen nettenbreier, die zich eveneens zwarte rookwaar had aangeschaft, en in zijn verbouwereerdheid over het voor waardelijke vonnis begroette hij de leden van de rechtbank bij het weggaan met „Goedenavond". Geen spekje voor zjjn bekje Een zwarte broeder uit Wormerveer had in het vleesch-centrum Purmerend (als het daar vandaan komt, is het zoo zwart als de nacht wist de rechter te ver tellen) van den klassieken „onbekende' een stuk spek gekocht. Verdachte kon zich niet precies herinneren, of hij wel eens eerder veroordeeld was voor een clan destiene slachting, maar nadat zijn kerf stok is nageplozen, herinnert hij zich plot seling: „O, ja, héél in het begin van den oorlog" eens een koetje koud gemaakt te hebben. Met drie maanden kan de Wor- merveerder aftrekken en hij wordt direct in het beklaagdenbankje opgevolgd door een Zaanschen groenteboer, die de ont vangen bonnen voor conserven vervalschte en op die manier land- in stadsbonnen veranderde. De officier van Justitie vond het heelemaal niet mooi, maar hij wilde dan toch wel in aanmerking nemen, dat iedere groenteboer in den tijd der blik- groente-bonnen door de slechte distri butiebepalingen wel eens een 6tapje van den rechten weg is geweken. De eisch was in overeenstemming met deze overweging en luidde f 200, of 3 maanden hechtenis en 1 maand voorwaardelijk met een driejari gen proeftijd. Onder het bezweren van zijn goeden trouw verliet de Zaankanter de voor zijn portemonnaie noodlottig ge worden zitting. STORMVOGELS NAAR HEILO. Zondag a.s. wordt te Heilo een nieuw voetbalterrein geopend, ter gelegenheid waarvan Stormvogels en het pas naar de eerste klasse gepromoveerde Excelsior elkaar in een vriendschappelijken wed strijd zullen ontmoeten. Stormvogels komt als volgt uit: Kraak; Schriemer, Schipper; Goedhart, Van Gemert, Snoeks; Meyer! Ketting, Van Daalen, De Boer, Groet. OPENING KLEUTERSCHOOL. Hedenmiddag om 3 uur wordt de school van de vereeniging „Kleuterschool Vel sen" aan de Casembrootstraat officieel geopend. De kinderen, ingeschreven voor de klas sen één en drie, worden Maandagmorgen aan de school verwacht. VELSEN Cliarlolte Kohier voor de Cullureele Vereeniging .De onlangs opgerichte Cultureele Ver eeniging, die zich ten doel stelt haar leden eenige avonden van goede kunst op het gebied van voordracht, tooneel en muziek aan te bieden, heeft reeds voor twee avon den, namelijk op 24 October en 13 Decem ber een programma vast kunnen stellen. Op eerstgenoemden datum zal Charlotte Köhler in het Rex Theater de novelle van Dostojewsky „Oompjes Droom" voor dragen en op 13 December zal in het Pa tronaatsgebouw een tooneelavond gegeven worden. Opgevoerd zal worden „Het onbe woonde eiland" van Defresne, door het Amsterdamsch-Rotterdamsch Tooneel. Een tweetal andere avonden is nog in voor bereiding. De vereeniging heeft verder nog op haar programma eenige avonden voor niet-leden waaronder het vertoonen van cultureele films. in De bril van Sultan Sar^ 48. Het duurde 'niet lang o/ de eenvou- tnyc booten waren gereed voor den Tocht. Kan men zich een steviger boot ■wenschen dan een stuk boomstam? Een massief stuk hout kan onmogelijk zin ken en varen doet het altijd. Toen de Vlooi aldus gereed was gekomengaf de Sultan het tecken om te vertrekken. Tops werd tot kapitein van zijn boot benoemd, terwijl Tips het schip van den Sirdar bestuurde. zullen de heeren ervan lusten!" riep de Sirdar. En hij zwaaide zoo verwoed met een formi dabel kromzwaard dat Tips moeite had den boom in evenwicht te houden. Langzaam zette de vloot zich in bewe ging. „Wij moeten stil naderen, dan kunnen wij hen misschien verrassen", zei Hassan, die voorstander was van een voorzichtige krijgskunst, „zij beschik ken over een groote overmacht". ID. Verleden week heb ik geschreven over de gederailleerde geleide economie, veroorzaakt door een groot tekort aan versche visch tegenover een overvloed van haring. In één week: 19650 kisten haring, 9350 kisten visch. Welnu, deze week was het nog een beetje erger; van j.l. Maandag tot en met gisteren werden aangevoerd 19.800 kisten haring en slechts 3725 kisten visch. Dat is, wat het laatste cijfer betreft, een normale dagaanvoer uit den tijd vóórdat de ha ring de andere visch verdrong. Ik wees verleden week op de gevol gen van dezen haringvloed voor onze deviézenpositie. Het is hier niet de plaats om economi sche beschouwingen te houden, maar ik wil toch even verwijzen naar de uiteen zetting, die de secretaris-generaal van het departement van Economische Za ken, prof. dr. P. Kuïn, voor de pers heeft gegeven, om de heerschende mis verstanden op te helderen en een beter begrip tp doen ontstaan voor de moei lijkheden waarvoor de Overheid zich door het gebrek aan deviezen geplaatst ziet. Grootere export dan voor den oorlog is noodzakelijk en er bestaan verschillende manieren om den export te steunen, heeft prof. dr. Kuin gezegd en deze manieren blijken hoofdzakelijk te bestaan uit financieel-technische handelingen, waardoor de exporteur een vrijere beschikking over de vreem de valuta krijgt. Alles goed en wel, maar ik vraag me af of het Bedrijfschap voor de Vissche- rijproducten, van welke instelling prof. dr. Kuin ongetwijfeld ook wel eens ge hoord zal hebben, het niet in zijn macht - heeft, in deze aangelegenheid regelend op te treden. Het is maar een idee en veel resultaat verwacht ik er niet van, want het valt heusch niet mee, St. Bu- reaucratius, die machtiger is dan ooit, tot rede te brengen. Maar wanneer men van overheidswege onzen export wil stimuleeren, mag zij niet nalaten, alles te doen wat in baar vermogen is, om dit doel te bereiken. Er zit nog iets anders vast aan deze haringaffaire en dat is het monopolis tische karakter, dat vooral hier tot uit drukking komt, omdat slechts een deel, een klein deel van de handelaren, een erkenning hebben om den handel in versche visch te mogen uitoefenen. Dit zijn zij, die in het basisjaar I Mei 1938- 30 April 1940 een minimum-omzet, ver- zamelnorm met versche visch en zoute haring van ƒ24000 hadden, waarvan ƒ4000 versche haring. Dit zijn dus eerste-hands groothandelaren, in IJmui den een 20-tal van de 130 ingeschreven groothandelaren. Dit 20-tal dus ver werkt direct of indirect bijna den ge- heelen aanvoer. Maar onder degenen die geen erkenning als groothandelaar in versche haring hebben, zijn er velen, die van hun klanten, evenals vóór den oorlog, nu en dan een bestelling ont vangen voor een paar manden haring. Als zij deze bestelling willen uitvoeren, moeten zij van dezen en genen, die een zoodje hebben opgescharreld, deze zood ies opkoopen, stiekum natuurlijk, want het mag niet van den C.C.D. Ze zijn im mers geen erkende haringhandelaren. Reeds menigeen is tegen de lamp geloo- pen, met alle gevolgen van dien, te we ten inbeslagneming van de haring, plus een proces-verbaal. Er wordt dan ook braaf gemopperd onder de uitgestote nen, vooral nu de aanvoer van andere visch zoo gering is, dat daarin voor deze menschen niets meer te verdienen is. Dat is natuurlijk niet in den haak. Iedereen wil graag een boterham ver dienen, ook een vischhandelaar. En daarom blijf ik er bij, dat door de vele maatregelen de vïschhandel leelijk gederailleerd is. Het zal niet eenvoudig zijn, hem weer in het goede spoor te leiden. En alhoewel het niet gemakke lijk is, het iedereen naar den zin te ma ken, verdient het aanbeveling, dat men deze geschiedenis in den Haag eens ern stig onder de oogen ziet. PIETERMAN. Old Clothes New Koningsplein 10 - Telefoon 4886 Heiaiigt Uw Etfeeding I.E.V. herstelde haar oorlogsschade De R.K. Sportvereeniging I.E.V., welke door de oorlogs- en foezettingsomstandig- heden niet alleen haar voetbalterreinen in het park „Rooswijk" verloor, maar ook haar clubhuis, heeft de geleden schade weer hersteld. Zondagmiddag zal het sport veld, dat weer in bruikbaren toestand is gebracht, in gebruik worden genomen, waarbij tevens het nieuw opgebouwde clubhuis zal worden ingewijd. Voor dezen, voor I.E.V. belangrijken dag heeft de voet- balvereeniging T.Y.B.B. haar medewerking toegezegd door een wedstrijd te spelen tegen het eerste elftal van I.E.V. Agenda voor Velsen ZATERDAG 7 SEPTEMBER. Bioscoop De Pont: „Wilde Ruiter" en „Ik was een gevangene", 8 uur. Rex Theater: „Ultimatum", 7 en 9 uur. Thalia Theater: „De Koning der Klap- loopers", 7 en 9.15 uur. ZONDAG 8 SEPTEMBER. Bioscoop De Pont: Voorstellingen 2.30, 5 en 8 uur. Rex Theater: Voorstellingen 3, 7 en 9 uur Thalia Theater: Voorstellingen 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur. BINNENLAND Hulde voor Vught. De Belgische prins-re gent heeft aan de bevol king van Vught de ..gou den medaille van de Bel gische erkentelijkheid" toegekend voor de be wonderenswaardige hou ding van de bevolking jegens de gevangenen in het concentratiekamp. Luchtpost per para chute. In Belgié zal bij wijze van proef, lucht post per parachute wor den neergelaten. De Nederlandsche ambassadeur in Londen is met zijn echtgenoote naar Nederland vertrok ken. Bij Makassar hebben extremisten een textiel fabriek ter waarde van f 80.000 in brand gesto ken en vernield. Van 18—22 Septem ber zal een groote Land bouw-, veeteelt-, tuin bouw- en middenstands tentoonstelling te Scha- gen worden gehouden. De tentoonstelling wordt geopend door Minister Mansholt. Een speciale fokvee-dag, de nieuwste snufjes op het gebied van landbouwmachines, filmvoorstellingen en vele andere bezienswaar digheden zullen de ten toonstelling opluisteren. Hotel Birkhoven te Amersfoort is door den. Chr. Boeren- en Tuin- dersbond aangekocht om er een conferentieoord te vestigen. Arnold Meyer, we gens hulpverleening aan. den vijand door het Bij zondere Hof in Den Bosch tot 5 jaar veroor deeld zal Maandagoch tend Ï4 October voor den Raad van Cassatie ver schijnen. Een projectiel kwam tot ontploffing bij bag- gerwerkzaamheden aan de Beitelkade te Am sterdam-Noord, waar door een 27-jarige werk man ernstig werd ge wond. De werkzaamhe den zijn gestaakt. Twee 19-jarigen, af komstig uit een werk kamp voor politieke ge detineerden zijn te Wijk- aan-Zee bij het zwem men verdronken. Nijmegen wordt on veilig gemaakt door in braken in noodwinkels, vooral waarin levens middelen verkocht wor den. Uit een garage in de buitenwijken is zelfs een jeep gestolen. Prins Bernhard is, vergezeld van eenige o£- ficieele personen, per eigen vliegtuig op Schip hol aangekomen. Een fouragehandel te Delft, die bloem aan detaillisten afleverde, zonder tegelijkertijd bonnen in ontvangst te nemen en daarvan geen voldoende administratie bijhield, kwam in een tijdvak van 9!é maand 112% ton tékort. De tucht rechter heeft deze nala tigheid met f5000 be boet. Haarlem en Omgeving Ds. R. II. Oldeman uit Santpoort die door het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam tot vijf jaar gevangenisstraf is veroordeeld, is thans door het Provinciaal Kerkbestuur van Noord holland der Ned. Herv. Kerk uit zijn ambt als predikant bij die Kerk ontzet. De bewoners van het Diaconiehuis der Ned. Herv. Gem. in de Jansstraat hebben een collectie gehouden met het doel een begin te vormen voor het bouw fonds voor een nieuw tehuis. De opbrengst was f 178. Met een be drag van. f 22 aan giften van buiten het Huis kon daardoor aan de com missie van diakenen voor het Diaconiehuis een bedrag van f 200 worden afgedragen. De Vereeniging voor Internationale Rechts orde houdt 11 Septem ber te Haarlem haar eerste openbare verga dering in De Leeuwerik, Kruisstraat. Mevrouw C. Bakker—van Bosse uit Den Haag zal spreken over het werk der V. I. R. O. In de laatste week zijn in de gemeente Bloemendaal vier rijwie len gestolen, waarvan een in Aerdenhout uit een garage. Thijssc's Hof te Bloe mendaal is van 915 September gesloten we gen» vacantie van den tuinman. Tot kapelaan van de H. Liöuina te Haarlem is benoemd de weleerw. heer J. A. M. Bon.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2