IJmuider Courant De Vrijheid Een Amerikaansch getuigenis a décharge voor Griekenland Ontwerp van nieuwe Fransche grondwet vandaag naar het kabinet 8 Ie Jaarcranj; No. 18427 Bureaux: KennemerJaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724 Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebooiu Dinsdag 10 September 1046 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 et per kwartaal f 4 J..B. Priestley, de Engelsche romanschrij ver, heeft rake dingen over Groot-Bril- tannië en de vrijheid geschreven in de British Digest. Hij heeft herinnerd aan de leuze der Fransche revolutie: Vrijheid, gelijkheid en broederschap. „Welnu", heeft hij gezegd, „de regenboog van vrijheid, gelijkheid en broederschap staat er nog. nadat wij de fascisten hebben opgeruimd. Ik geloof evenwel, dat Groot-Brittannië, Amerika en Rusland niet denzelfden re genboog zien. Elk van hen tuurt naar zijn eigen speciale kleur: Groót-Brittannië droomt van vrijheid. Amerika van gelijk heid en Rusland van broederschap. Maar omdat er een tegenstelling bestaat tus- schen droom en werkelijkheid, heeft elk volk zijn eigen dilemma. Drie droomen drie dilemma's". Daarop houdt hij zich bezig met Enge- lands droom van de vrijheid en hij is een te diep-aanvoelend mensch om zich te vreden te stellen met opheffing van wette lijke en verordenende bepalingen en be reikbaarheid van materieele voordeelen voor iedereen. Want die dingen zijn wel belangrijk," maar geenszins voldoende en zij vormen, als men over de vrijheid spreekt, niet de hoofdzaak. Het is niet gemakkelijk, in korte woorden te zeggen waarin die dan wel bestaat en Priestley heeft dat ook gevoeld, want hij zoekt en tast ernaar. Hij komt tot dit: de uiteinde lijke bloei van de persoonlijkheid, niet gebonden aan eenig voorgeschreven pa troon dat is het, wat wij verstaan onder vrijheid. Maar daarmee heeft hij het Britsche dilemma nog niét verklaard. Dat acht hij kennelijk niet eenvoudig. Hij zegt: „De oude Engelsche levensstijl is behalve in de films van Hollywood nagenoeg verdwenen, de nieuwe is er echter nog niet. Wij voelen ons onzeker en daarom zijn wij niet zoo vitaal als de Amerikanen en de Russen. Volgens mij is ons dilemma, dat de vrijheid van onzen droom vlak voor ons staat, doch-dat zij zoo leeg lijkt; dat onze persoonlijkheid kan bloeien, doch er niet aan toe is. Wij weten, dat ons een groote taak wacht, maar hebben geen fut. Wij lijden aan een geestelijke vermoeid heid. teweeggebracht door de laag-bij-de- grondsheid van de jaren tusschen de oor logen en door den oorlog zelfWij willen meer echten ernst, meer besef van een groot, gemeenschappelijk doel. Wij wenschen een scheppende gemeenschap en geen armhuis. Wij moeten deze onze vrij heid weer hoog opheffen en in glorie laten stralen." Dat zegt Priestley over Groot-Brittannië en de vrijheid. Maar ik geloof dat iedere Hollander, die zich van zijn eigen gevoe lens in dezen tijd rekenschap geeft, die van Priestley beamen zal. Hetzelfde geldt voor den Franschman, den Belgja. waarschijnlijk voor al die andere Europea nen. die trachten het gevoel van onbeha gen en afmatting te verklaren, dat hen zoo vaak bevang: Daarmee is het gezegd: Europeanen Vanzelf volgt daaruit de' herinnering aan Ortega y Gasset's betoog, anno 1933. in zijn boek De Opstand der Horden: ,,De waarachtige toestand van Europa zou dus deze blijken te zijn: zijn luisterrijk en lang verleden heeft het tot een nieuwe levenstaak doen komen, waarin alles groo teren omvang heeft gekregen, doch tege lijkertijd zi.in de in stand gebleven instel lingen van dit verleden dwergachtig klein, en beletten zij den tegenwoordigen groei. Europa is tot grootheid geraakt als een samenstel van afzonderlijke naties. In zekeren zin zijn de idéé en het gevoel van nationaliteit zijn kenmerkende uitvinding. Doch nu ziet Europa zich verplicht, zich zelf te overvleugelenZal Europa zich kunnen bevrijden van overleefde instel lingen of zal het voorgoed daarin opge sloten blijven? Het is eerder gebeurd dat een groote beschaving ten onder ging om dat zij de traditioneele opvatting van den Staat niet kon veranderen En een andere uitspraak van Ortega was: „Het zijn niet de instellingen, die als instrumenten van het openbare leven ge brekkig werken maar de taak. waarvoor zij bestemd zijn. is gebrekkig. Er zijn geen programma's die overeenkomen met de werkelijke afmetingen, die het leven in iederen enkeling in Europa heeft gekre gen." Het is eigenlijk voldoende, u de opval lende aaneensluiting tusschen de woorden van den Spaanschen Europeaan in 1933 en die van den Eugelschen auteur in 1946 ter overdenking aan te bieden Slechts zou ik nog het woord van een derden scherpen waarnemer van mensche- ■lijke verhoudingen, den Franschman Paul Brulat. willen citeeren. In zijn Pensees (1919) schreef hij: „Een hervorming houdt alleen star.d. als zij te rechter tijd komt en in overeenstemming is met de zeden, de geesteseesteldheid en de gewoonten van een volk." Er schijnt aanleiding om dit weldoor dachte woord ten deele om te keeren en ook dat te aanvaarden: „De geestesgesteld heid van een volk houdt alleen stand als hervorming te rechter tijd komt."R. P New York-Schiphol in I 31 uur Gisteren arriveerde op Schiphol de der de Lockheed Constellation voor de K.L.M., de PH-TAX. Het toestel, dat bestuurd werd door den piloot Snitselaar. had den tocht van New-York naar Nederland ge maakt in den record-tijd van 13 uur 31 mia Lange discussie in den Veiligheidsraad Op de bijeenkomst van den Veiligheidsraad van Maandag lie afgevaardigde. Herseliell Johnson, een verklaring afgelegd o Anierikaan.sehc regeering ten aanzien van de beseliuldiginge Albanië tegen Griekenland. Deze verklaring bei nog hongerig land. dat zeker geen oorlog die vijfmaal machtiger zijn." pft de Amerikaansche er liet standpunt der i van de Oekraïne en décharge voor al kimiioii De Amerikaansche regeering. aldus John son. verwerpt te eenen male de volgende beweringen van de Oekraïne: „Dat er bij de Grieksche verkiezingerj geknoeid is. Dat Griekenland den wereldvrede be dreigt, omdat het beweert, dat het in staat van oorlog is met Albanië Dat de propaganda van Grieksche mo narchistische extremisten den vrede be dreigt." Ten aanzien van de aanwezigheid van Engelsche troepen in Griekenland, ver klaarde Johnson, dat de Amerikaansche regeering verre van te deelen in de eritiek van de vertegenwoordigers der Oekraïne en Sovjet-Unie integendeel van oordeel is, dat de aanwezigheid van Engelsche troe pen in Griekenland een factor is geweest voor het handhaven van het evenwicht. Paul Hasluck. de Australische afgevaar digde. verwierp eveneens elke bewering, dat de Engelsche troepen weloverwogen zich in de binnenlandsche aangelegenheden van Griekenland hebben gemengd en dat hun aanwezigheid het handhaven van vrede en veiligheid in den Balkan nadeelig heeft beïnvloed. Volgens Hasluck bewijst een bestudeering van de door de Oekraine geuite beschuldigingen, dat de nieuwe be- wijzèn zwak en niet ter zake dienende zijn. Albanië beschuldigt. Na lange discussie besloot de Veiligheids raad met één stem tegen (Engeland) en één stem onthouding (Australië), kolonel Tig .Takova. afgevaardigde van Albanië, aan de conferentietafel plaats te doen nemen om de zienswijze van -Albanië uiteen te zetten. Kolonel Jakova verklaarde, dat Albanië niet in staat van oorlog met Grie kenland wil zijn. Hij beschuldigde de Grieksche regeering ervan, dat zij meer dan honderd maal grenzen van Albanië geschonden, terroristische daden bedreven heeft en aanspraak tracht te maken op een deel van Albanië „Al wie de van Albanië schendt", verklaarde Jakova, „zal bloedvergieten veroorzaken." Weer schending? Volgens radio Moskou heeft het officieele Albaansche nieuwsbureau wederom twee schendingen van de Albaansche grenzen door Grieksche vliegtuigen gerapporteerd. Volgens het radiobericht werden in beide gevallen de „indringers" verdreven. Het woord is aan Thomas Hood: O God! dat brood zoo duur moet zijn en vleesch en bloed zoo goedkoop! Opening en sluiting der Staten-Generaal In het Staatsblad is opgenomen een. Koninklijk besluit, dat den minister van Binnenlandsche Zaken machtigt de bui tengewone zitting van de Staten-Gene raal in naam van H. M. de Koningin ie sluiten in een vereenigde vergadering der beide Kamers op Zaterdag 14 Sep tember te drie uur. De minister van Binnenlandsche Za ken wordt voorts gemachtigd in naam van H. M. de Koningin de gewone zit ting der Staten-Generaal te openen in een vereenigde vergadering der beide Kamers op Dinsdag 17 September te een Na maandenlange discussies door de po litieke partjjen is het ontwerp voor de nieuwe Fransche grondwet thans in een stadium gekomen, dat het kabinet zijn nicening over de plannen kan geven. De inter-miriistericclc grondwetscommissie heeft het nieuwe ontwerp namelijk een stemmig goedgekeurd, zoodat het aan de regeering lean worden voorgelegd. lieden zal het kabinet beslissen, of het zijn goed keuring aan het ontwerp kan geven. Daar na zal het aan de Assemblée worden door gezonden, die het na goedkeuring aan een referendum zal onderwerpen. Italiaansch „Toulon" in 't vooruitzicht De Roemeinsche correspondent van de „Prawda" maakt gewag van hardnekkige geruchten inzake „anti-geallieerde ele menten", die willen bewerkstelligen, dat de Italiaansche scheepsbevelhebbers de oorlogsschepen, welke zij aan de gealli eerden volgens het vredesverdrag zullen moeten overdragen, tot zinken zullen brengen. Alle commandanten zouden dienaangaande verzegelde orders hebben ontvangen. Weerbericht NIEUWE STORING OP KOMST. Aanvankelijk droog weer met weinig wolken. Morgen overdag opnieuw reger. Weinig verandering in temperatuur. Naar Zuid-West of Zuid terugloopende wind. die in de kuststrook tot krachtig toeneemt. Bulgarije een republiek Met overweldigende meerderheid heeft het Bulgaarsche volk zich uitge sproken voor den republikeinsohen staatsvorm: De officieele cijfers van hét referendum, zooals deze heden door het Bulgaarsche ministerie zijn bekend gemaakt, toonen aan dat ruim 92 pro cent der kiezers voor de republiek stem den. Er werden ruim vier millioen stemmen uitgebracht 9iy2 procent van het aantal stemgerechtigden. De monarchie verwierf slechts 197.176 stemmen. United Press meldt nader: De koninklijke familie begon gister avond reeds voorbereidingen te treffen voor het aanstaand vertrek, nu bij de volksstemming de overgroote meerder heid voor de republiek heeft gestemd. De kleine Simeon en zijn moeder zullen vermoedelijk aan het einde van -deze week of wellicht in het begin van de volgende week naar Alexandrië ver trekken. De regeerïng heeft besloten, dat de koning en zijn moeder al hun persoon lijke bezittingen mogen meenemen, als ook het personeel en het gevolg dat zij wenschen. Prinses Eudoxia. de oudste zuster van wijlen koning Boris heeft nog niet besloten of zij zal vertrekken of in haar zomerhuis bii Sofia zal blij ven. Een speciale commissie houdt zich bezig met de kwestie van het koninklijk grondbezit. Vermoedelijk zal de Bul gaarsche staat een jaarlijksche rente aan den koning en zijn familie uit'kee- ren. Op het Koningsplein in Batavia is, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M de Koningin een parade gehouden, die door een aantal autoriteiten werd bijgewoond. Vail rechts naar links: generaal Spoor admiraal Pïnke, de luite nant-Gouverneur Generaal van Mooie, luitenant-kolonel Palmer van den Broeck (met helm) en Walk Foote, de Amerikaansche consul. Naar de „Parisïen Libéré" onlangs mededeelde, zal het nieuwe ontwerp voor zien in de vorming van twee kamers der volksvertegenwoordiging, de Nationale Vergadering en de Republikeinsche Raad. Terwijl de president van de Fransche re publiek volgens het eerste, op 5 Mei door de volksstemming verworpen ontwerp een louter representatieve rol speelde, zal de president volgens het nieuwe ontwerp uit gebreide bevoegdheid hebben. Hij zal de Nationale Vergadering kunnen ontbinden en hij heeft het recht van gratie, en hij zal tevens optreden als „scheidsrechter tusschen de partijen" en „Bewaker der grq/ïdwet". Het nieuwe grondwetsontwerp voorziet in een geheel andere methode ter wijzi ging van de grondwet dan het vorige. In net eerste plan kon de grondwet worden gewijzigd door een besluit van de Nationale Vergadering na een desbetref fend referendum, het thans aanhangige ontwerp maakt wijziging mogelijk door een grondwetscommissie, gekozen door de Assemblée. waarvan de leden kunnen wor den voorgedragen door den president van de Republiek of den Republikeinschen Raad. Deze commissie zal echter eveneens pas tot wijziging der grondwet kunnen overgaan nadat een referendum zulks heeft goedgekeurd Parijsche conierentie 23 October klaar Molotof heeft Trygve Lie den secretaris generaal der U N.Ö. per telegram de ver zekering gegeven, dat de vredesconferen tie te Parijs in slaat zal zijn haar werk zaamheden per 23 October te beëindigen. Deze mededeeling werd door Lie aan den voorzitter der algemeene vergadering der U.N.O.. Spaak, in een telegram gedaan. Lie vroeg Spaak hierin een verzekering van de ministers van Buitenlandsche Za ken te verkrijgen, dat 23 October de vaste datum zou zijn. daar verder uitstel zeer groote moeilijkheden met zich mee zou brengen. Na antwoord van Spaak zal Lie den leden der U.N.O. vragen per 13 Sep tember mee te deelen. of zij met het uit stel accoord gaan. Te Parijs wordt heden vernomen, dat Engeland heeft besloten de aanbeveling aan de U.N.O. tot uitstel der algemeene vergadering tot 23 October a.s. te steunen. Positieve resultaten. Van Britsen standpunt bezien heeft de jongste bijeenkomst der groote vijf drie positieve resultaten gehad: 1. de algemeene vergadering der U.N.O. zal niet zoo lang worden uitgesteld als China en de Sovjet- Unie aanvankelijk verlangden (n.l. niet tot II November a.s.); 2. De kwestie Duitsch- land zal in November door de vier minis ters van Buitenlandsche Zaken behandeld worden. 3. De bijeenkomst der vier minis ters heeft gelijktijdig met de algemeene vergadering der U.N.O. plaats. Niet beslist is over deze twee punk'#. Zullen de vier ministers de algemeene ver gadering der U.N.O. bijwonen? Zoo ja, zullen dan ook de discussies over de Duit- sche kwestie te New-York plaats hebben? Er is reden om te veronderstellen, dat eenige. wellicht zelfs alle ministers van Buitenlandsche Zaken het moeilijk zullen vinden om naar New-York te gaan ter bijwoning van de algemeene vergadering der U.N.O. Kwartaal extra pensioen Naar het Vrije Volk meldt zal ook over '46 aan de gepensionneerden, die daarvoor in 1945 in aanmerking kwamen, een gratifi catie worden toegekend van een bedrag overeenkomende met een kwartaal pen sioen. Door verschillende omstandigheden zal deze uitbetaling echter nog vrij geruimen tijd op zich moéten laten wachten.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1