Om het Damkampioenschap van Nederland 7 October de vlag uit! Dan rijden we weer electrisch Duin en Kruidberg Een sprookje herleeft Fraai succes van Ligthart Zaterdag en Zondag is het tournooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland aangevangen. In groep A had de ex-kampioen van Frankrijk zich teruggetrokken. Herm. de Jongh werd vervangen door den sterken Rot- terdamschen speler Kinnegin. In groep B had de oud-wereldkam pioen B. Springer zich teruggetrokken. Voor dezen speler moet het bondsbestuur nog een candidaat aanwijzen. De „D"-schepen der Rolland—Amerikalijn Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van de directie der HollandAmerika lijn, te Rotterdam, de motorschepen „Drechtdijk" en „Damsterdijk" te herstel len, teneinde deze wederom in den dienst van de Noord-Pacific in te schakelen. Zöoals men weet, lagen genoemde sche pen in de Meidagen van 1940 in de haven van Rotterdam en werden toen door de Duilschers in beslag genomen en later naar Duitschland geexpedieerd, alwaar ze na de capitulatie van het Duitsche leger in zwaar beschadigden toestand in de ha ven van Hamburg zijn teruggevonden. In middels werden ze naar Rotterdam terug gebracht. De „Dinteldijk", die eveneens tot de zoo genaamde „D-klasse" der Holland Amerika lijn behoort, is in het begin van den oor log verloren gegaan, doch de „Delftdijk", die buitengaats was, is na den oorlog in de Rotterdamsche haven teruggekeerd. Ter vervanging van de „Dinteldijk" heeft de regeering tlhans het s.s. „Curagao" aan de H.A.L. toegewezen. Het s.s. „Curasao", (het ex-Duitsche s.s. „Vancouver", groot 8269 B.R.T. en gebouwd in het jaar 1930) zal den naam „Duivendrecht" krijgen en is eveneens bestemd voor den Rotterdam Noord-Pacificdienst, welke door de Hol landAmerikalijn tusschen Rotterdam en de Noordwestkust van Amerika wordt on derhouden. De Johan van Oldebarnevelt met troepen naar Indonesië Het m.s. „Johan van Oldenharnevelt", dat door de Nederlandsche regeering ge charterd is, zal met troepen aan boord, in het begin van October naar Indonesië ver trekken. - - - J Viscliaanvoer in Ostende De viscahaanvoer in Ostende bedroeg in de week van 30 Augustus tot en met 5 September 1.380.000 K.G. ter waarde van 7.440.000 fr. De aanvoer bestond uit niet minder dan 800.000 K.G. De prijs van de haring varieerde van 3.605.20 fr. per K.G. De grootste haringvangst bedroeg 125."" In deze groep kwam Duikel uit tegen den kampioen van Gelderland, dien vcel- belovenden speler J. v. Dijk uit Wage- ning^n. Eerst in het middenspel wist Duikel voordeel te behalen. Twee mogelijkhe den stonden den D.C.IJ.'er ter beschik king: een onstuimigen aanval onderne men, of de techniek te laten meespelen in de nadeelige stelling waarin van Dijk was gekomen. Dukel koos het eerste, doch van Dijk wist fraai spelend de re mise te bereiken. De tweede partij was Dukel vrij, omdat deze tegen Springer was genoteerd. In groep A heeft Ligthart een fraai succes geboekt door in de eerste ronde te Dordrecht van den Heusdenaar A. de Graag en Zondag van den Leidsdhen kampioen Huisman te winnen. Er is vastgesteld dat de cLrie eerst ge plaatsten van iedere afdeeling, in ee>n finale tegen elkaar uitkomen. Tevens wordt bij dit zestal nog toegelaten de ex-kampioen van Nederland 1944 P. Roozenburg. Zaterdag en Zondag wordt het tour- nooi voortgezet. De A-afdeeling speelt te Goes in Zee land, de B-groep in Amsterdam. De U.N.R.R.A. laat visschersvaartuigen bouwen Polen krijgt een gedeelte. De bekende firma J. V. Hepburn Co. Ltd., te Aberdeen en Montrose, heeft van de UNRRA een order ontvangen voor het bouwen van 18 motorvisschersvaartuigen, waarvan 12 van een lengte van 75 voet en 6 met een lengte van 100 voet. Van deze laatste categorie zijn er reeds 4 in aan bouw, waarvan er een in October ge reed komt. Verder is er overeen gekomen dat er elke drie maanden een vaartuig moet worden afgeleverd. Een gedeelte van deze vaartuigen zal van Poolsche ha vens uit de visscherij gaan uitoefenen. Het hout, dat bij het bouwen van deze vaartuigen wordt gebruikt, bestaat hoofd zakelijk uit Schotseh eikenhout en z.g. Duitsch lorkenhout. Marktbericht van Maandag De aanvoer bedroeg 3900 kisten versche haring en 2025 kisten versche visch. De haringtrawlers besomden f 63600, de an dere trawlers f 22090. Verdere besommingen: Versche haring: KW 4 f 5722; KW 45 f 3395; 54 f 280, Zweedsche kotter: GG 282 f 9077. Motorloggers: KW 107 f 2156. KW 166 f 2957, KW 52 f 2045, KW 64 f 2573, KW 84 f 3958, KW 33 f 2003, KW 173 f 2026, KW 89 f 2663, KW 53 f 1493. Kustvisschers: ZA 21 f 895, KW 10 f 2249, IJM 264 f 68, KW 228 f 266. Maandag 7 October is een groote feestdag voor deze contreien. Dan gaan de rammelende, gammele constructies van brandhout en oud roest, afkomstig uit den een of anderen achterhoek van Duitschland met dank voor de bewezen diensten naar hun land van herkomst terug verdwijnen althans van onze gladde rails, om te worden vervangen door onze mooie electrische personen rijtuigen. Het sukkeldrafje, waarmee we over de rails rammelden, wordt weer een behoorlijke sneltreinvaart en ook de goederenrijtuigen waarin we cp spitsuren of drukke dagen werden ge propt en gemangeld zullen weer heb ben afgedaan. De „relatie" HaarlemIJmuiden en HaarlemBeverwijk kon nauwelijks een treinverbinding genoemd worden in de beteekenis. die we daaraan ple gen te geven. Het was niet veel meer dan een mensch en transport en reizi gers, die de luxe-verbinding Amster- dam-Haarlem-Rotberdam hadden lee- ren waardeeren, raakten niet uitge praat over de slechte kwaliteit van het materiaal, dat op deze drukke lijntjes gebruikt werd. Maar laten we, indachtig aan het .lüi.ug.aiigöi AVACl cl 1 lel I Tl -i WC, 111\_I<1Til lil; cl el 11 JIUI. K.G. aangebracht door den stoomtrawler „van de dooden niets dan goeds", traóh- OQO - O 299. De Poolsche visschersvloot De Poolsche visschersvloot bestond in Mei j.l. uit 63 vaartuigen. Hiervan behoo- ren 41 schepen in Gdynia thuis. 8 in Dant- zig, 7 in Swinemünde en 7 in Derlow, een plaats gelegen tusschen Stettin en Gdynia. Er wordt gerekend op een vangst van pl.m. 1500 ton visch per maand, hoofd zakelijk bestaande uit kabeljauw, plat- viseh en zalm. Gebrek aan steenkool belemmert een geregelden aanvoer van visoh in ernstige mate. SCHEEPVAART, 9 September aangekomen: Drake van Londen, Stamos van Melila (Hoogovens), Finnes van Balanger, Prinses Beatrix van R'dam, Ardennia van Gothenburg, Theo dora van New-Castle, Elizabeth van Tur (bijlegger). Ornen van Gothehbürg. 9 September vertrokken: Henk naar Londen, Jelö naar R'dam. ten de misère te vergeten. Nog slechts een lutitel aantal weken en we rijden electrisch. we rijden weer in echte per sonenrijtuigen. met ruiten van glas, spiegelruiten nog wel er in. we worden niet meer getransporteerd in goederen wagens en ongetwijfeld zullen we ook wat vaker kunnen rijden dan éénmaal in de twee uren. De vlag uit op dezen blijden dag, want we maken weer een stap, eenheelen groeten zelfs, op den weg naar den we deropbouw: de vlag uit, forenzen en gij allen, die u door elkaar hebt moeten laten schudden op uw reis van en naar de Spaarnestad. De vonken zullen weer van de draden spatten, fonkelnieuwe draden ter vervanging van die welke de Duilschers gestolen hadden. Bloemen voor den bestuurder, voor den conduc teur en een eeresaluut voor de directie der N. S. waarop we, geheel ten on rechte misschien, zoo gemopperd heb ben. Jammer dat niet tegelijkertijd met de terugkomst van onze electrische, 't ver nieuwde station IJmuiden in gebruik genomen kan worden. Naar ons van bevoegde zijde werd medegedeeld, kan het nog wel vier maanden duren voor dat de herstel lingswerken gereed zijn. De reizigers zullen dus nog wat geduld moeten heb ben; ze zullen nog eenige maanden hun kaartje aan. het noodloket on het per ron moeten nemen, ze zullen het ook nog zonder wachtkamers moeten stellen. Hoe staat het met de haltes? Julianakade is voor het gebruik ge reed. Die was van steen en dus onge schikt voor de noocfckacheltjes. Maar Casembrootstraat is opgestookt, want die was van hout. En daarom is het nog dubieus of de treinen daar op 7 Octo ber direct al zullen stoppen. Maar dat komt ook wel in orde. In elk geval: 7 October rijden we weer electrisch. Bij ons gaat de vlag in top. Wie doet er mee? Goede Herderkerk krijgt een kinderkoor Naar wij vernemen heeft het bestuur van het Goede Herderkerkkoor het plan opgevat, als onderafdeeling een kinder koor op te richten, voor jongens en meisjes van 8 tot en met 15 jaar. De repetities onder leiding van den di rigent van het kerkkoor den heer J. Hui- zinga zullen gehouden worden in het gymnastieklokaal van de school in de Eksterlaan. SCHEEPSBERICHTEN IJMUIDEN. Aangeokmen op 9 Seotember: Basel, ledig; Depa, hout; Uttehome. ledig; Vliestroom. steenen en stukgoed. Aangekomen op 8 September: Robert F Broussard, kolen; Glover; Orestes, vee; Rijn stroom, stukgoed; Alexandrie, kolen; Urmajo, hout; Friesland, hout; Avanjo, steenen en stukgoed; Skuld, cellulose; My ra, ledig; Drake, stukgoed. Aangekomen op 9 September: Stamos, erts; Finnis, pyriet. Agenda voor Velsen DINSDAG 10 SEPTEMBER. Bioscoop De Pont: „Ik was een gevan gene", 8 uur. Thalia Theater: „De Koning der Klap- loopers", 7 en 9.15 uur. Rex Theater: „Ultimatum", 8 uur. WOENSDAG 11 SEPTEMBER. Alle bioscopen als Dinsdag. Santpoort's rijkdom Herinnert ge u nog, hoe ge in vervlo gen jaren door Duin en Kruidberg zwierft om na een lange, schoone wan deling door het Kennemer duin de zee te zien en te genieten? Hoe na het on verpoosde stijgen en dalen plotseling de branding als een kam van zilver voor uw voeten lag en het maagdelijke strand met hier en daar een meeuw er boven in de lucht, links en rechts zich uit strekte. tot waar bij IJmuiden de pier in zee gestoken werd en waar bij Noordwiik de radiomasten wazig ;n de zomerlucht trilden? Nu is het strand nog vol gevaren en wii moeten ons vergenoegen met Duin en Kruidberg. Wat heelemaal geen sur rogaat is, want nergens wordt een der gelijke opeenstapeling van natuurschoon gevonden als m Santpoorts duinpark. „Wit volgen" staat er op een bordje bij den ingang en het is de moeite waard, om „wit" te volgen. Ginds, die waai den. is het een verstarde kobolt uit een oude sage? Daar, die spar met zijn rose huid en zijn reikende armen, hier, bijna onder mijn voet, de tee re duinroos en later de paarse braam. Het duin is weer gedeeltelijk open. we kunnen dwalen en genieten van ziin steeds wisselend gelaat! J, F. VELSEN Collectanten gevraagd Zaterdag 14 September e.k. wordt in onze gemeente een collecte gehouden, waarvan! de opbrengst geheel ten goede komt aan het herstel van de vele zoo zwaar geteis terde vacantiekolonie-gebouwen Niet alleen is het noodig daartoe ziin bijdrage te schenken, ook is eT behoefte aan menschen die als collectant aan deze collecte willen medewerken. De wethou der van Sociale Zaken, de heer Ph. Kruisi- man, roept degenen, die zich daarvoor dis ponibel willen stellen, op zich VTijdag a.s* na 8 uur des avonds te melden aan het gebouw Volksherstel. Zeeweg, Driébuis, teneinde een collectebus in ontvangst te némen. Collecte voor de Vacantiekoloniehuizen Naar het comité Kinderuitzending ons mededeelt, is het aantal personen, dat zich heeft opgegeven als collectant voor de op 14 September te houden collecte voor den wederopbouw van de vacantiekolo niehuizen nog niet voldoende. Het comité doet een beroep op de in gezetenen en in het bijzonder op moeders van kinderen, die al eens werden uitge zonden, op jongelui, die het genot vaiï een verblijf in een koloniehuis hebben ge kend. Het comité zegt: „Wij hebben U ge holpen, helpt U ons nu; meldt U aar. als collectant aan een der bekende adressen". Diplomazwemmen In „Velserend" Als sluitstuk van het zomerseizoen 1946 werd in het zwembad „Velserend" Zater dag het diplomazwemmen gehouden. Er waren 29 deelnemers, onder wie 22 voor diploma I (voorbereidend) en 7 voor diplo ma 2 (geoefend). Naar het oordeel van den Bondsofficial den heer Borst, werd er goed gezwommen. Allen slaagden. Na afloop reikte deze de diploma's uit in het Café-Restaurant van de inrichting Aan de zweminstructrice werd lof toe gezwaaid voor het vakkundig lesgeven. In een korten tijd wist mej. R. van der Have haar leerlingen de zwemkunst bij te bren gen. De namen van de geslaagden zijn: W. Jonker, M. Langehout, E. de Bruine, M. Zuiderduin, J. Ghijs, A. Plug, E. van Kre-r feld, J. Werre, D. Teer, H. Teer, M. Abram, R. de Haas, L. Filemieg, A. Rullmann, van der Volk, H. Linaenbauw, C. van Ba- kel, Fr. Hekelaar, J. de Klerk. M. Kors- man, S. Liedmeijer, H. Breederveld, allen voor diploma 1. E. Dingerdis. T. de Bruine, J. Jore, M. Langhout, R. Mos, W. Jonker, T. van Bakel voor diploma 2. FEUILLETON Anne als Asschepoes 23) Alles dingen, die je niets, maar dan ook totaal niets aangaan, begrijp je dat? Nou, zooals u wilt, Mogelijk, dat een advocaat er zich wel voor zal interessee ren, waar het geld van juffrouw Anne ge bleven is. Mevrouw Staniecki schrok zichtbaar. Ik ben een arme vrouw. Anne's er fenis heb ik noodig gehad voor haar op voeding. Maar ik zal Anne een paar hon derd kronen geven voor den eersten tijd. Die kunt u mij wel geven en dan liefst maar direct. De juffrouw zou het in haar goedhartigheid nog klaar spelen het geld te weigeren en we zullen het mis schien hard noodig hebben. Misschien wilt u zich wel een beetje haasten mevrouw Staniecki, want we zouden graag den trein van zeven uur nog halen. Als hij niet, zooals gewoonlijk, te laat is, krijgen we hem .toch al niet meer en dan hebt u ons nog langer op uw hals. Ik geloof niet, dat dat in uw voordeel zou zijn, want dan kon ik er nog wel eens over gaan den ken om morgen afscheid te gaan nemen van den consul en hem onder vier oogen eens een en ander te vertellen. Mevrouw Staniecki verdween zonder nog een woord aan de plotseling zoo op standige gedienstige te verspillen en deze liet zich met een zucht op haar koffer vallen. Oef, steunde ze, terwijl ze met haar hand over haar voorhoofd streek, dat was me een slag. Bepaald netjes heb ik me niet gedragen, maar zonder grof ge schut zou ik het zeker niet hebben klaar gespeeld. En voor Anne was 't noodig, dat ik behoorlijk terug kaatste. Of we nog tijd zullen hebben van het station een te legram aan juffrouw Bratt te sturen? Neen, voor een telegram was geen tijd meer. Ursel en Anne haalden nog juist den boemeltrein, die Elmshorn mot de ge bruikelijke vertraging verliet. Notaris Hamsen verwenschte deze eeuwige vertraging, toen hij zich in een tweede klas coupé heesch. Maar Ursel en Anne, die bescheiden van de derde klas gebruik maakten, waren heel blij, dat het treintje ook ditmaal der traditie getrouw bleef. Eindelijk konden zij Elmshorn, mevrouw Staniecki en Vera den rug toekeeren. Adventavond met zelf gebakken koek, gebraden appelen en punch. Dat is een buitengewoon idee van je tante, graaf Grundtvig. Voor mijn geestesoog doemen de mooiste herinneringen van mijn jeugd op, mitsgaders bedorven magen en wat daar nog meer toe behoort. Ernst Grundtvig Bagessen lachte en weerde zijn vriend af, die op een of an dere hardhandige manier van zijn enthou siasme scheen te willen blijk geven. Kalm aan, Jens. Betuig tante Klara maar je erkentelijkheid door om haar hals te vallen. Ik hoop overigens van harte, dat je niet te veel zult eten. Wat een onzinnige vrees. Gun me tenminste dat beetje culinair genot. De gedachte aan een bebooriijken advent avond alleen maakt me al twintig jaar jonger. Twintig jaar? Dan zal ik er schielijk op uit moeten om een paar luiers voor je te koopen, mijn jongen. Nee, leen me liever dat blauwe moordvlindertje met die witte stippen van je, als je toch wat aan me kwijt wilt. Neem hem maar. Als ik nog eens dik in m'n duiten kom te zitten, zal ik een half dozijn uitgezochte dassen voor je koopen. Ik zou maar niet al te lichtvaardige verplichtingen voor de toekomst aangaan, Ernstje. Ik ben in staat om je aan je be lofte te herinneren. Maar hoe komt het eigenlijk, dat wij altijd zoo weinig geld hebben, Ernst? Wat mij persoonlijk betreft, is die vraag al heel gemakkelijk t;e beantwoor den. Het oude landgoed van de Grundt- vig's vormit maar een zeer klein bezit, dat met kunst en vliegwerk in stand moet worden gehouden. Ik sta, wanneer rent meester Dekker* de afrekening stuurt, iederen keer weer opnieuw paf, dat de goeie man het zaakje nog in stand weet te houden. Het landgoed van jullie daar entegen is een kostelijk bezit en, behalve dat, heeft jouw oude heer een behoorlijk, vermogen, waar hij wat mee doen kan. Het kapitaal van de Grundtvig's is al sinds jaren tot niets gereduceerd. Wij zijn altijd zeevaarders geweest en hebben ons aan de oude familiebezittingen nooit veel ge legen laten liggen. Dat wreekt zich bij de slechte tijden, zooals we die nu beleven, natuurlijk in het bijzonder. Bij jullie is de toestand heel wat gunstiger. Dat is wel mogelijk, maar mijn vader houdt me met opzet kort, gedachtig de wijze spreuk, dat de jeugd moet leer en sparen. Daar heeft hij stellig geen ongelijk in, want je bent nu eenmaal een zeer lichtzinnig jongmensch, om niet te spre ken van een losbol. Maar wanneer ik je vader vandaag of morgen eens te zien krijg, zal ik er toch bij hem op aandrin gen, dat hij je een toelage geeft, al was hel alleen maar om je in de gelegenheid te stellen eindelijk zelf eens een paar be hoorlijke dassen te koopen. Dat eeuwige leenen begint me nu toch langzamerhand de keel uit tc hangen. Ik mag nog van geluk spreken, dat m'n overhemden ea schoenen je niet passen, anders zou die gemeenschap van goederen waarschijnlijk geen grenzen meer kennen. Hoe laat moeten we bij je tante zijn? bracht Grottkau het gesprek, dat onaan genaam dreigde te worden, op een ander thema, (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3