w Net Winkelmeisje gevraagd Luidsprekers Heemsteedsche historie uit vervlogen eeuwen In de eerste der vier bijeenkomsten, welke In het gebouw van de afdeeling Heemstede van den Ned. Protestantenbond gehouden worden, om belangstellenden nader in te lichten omtrent de geschiede nis van Heemstede, sprak de heer W. P. J. Overmeer dezer dagen over de plaatse lijke historie uit lang vervlogen eeuwen en in het bijzonder over vroegere Heeren en Vrouwen der heerlijkheid. Spr. zeide, dat het schenken van die hooge rechten op 7 September 1346 de oorsprong is van de hooge jurisdictie, welke de heeren van Heemstede binnen de uiterste grachten van hun huis in den loop der eeuwen hebben bezeten. Na hierover nadere bijzonder heden verteld te hebben, vervolgde de heer Overmeer. dat Heemstede herhaalde lijk gedeelten van zijn grondgebied heeft verloren. In 1466 werd een gedeelte afge scheiden, in 1653 gaven de Staten van Holland en Westfriesland toestemming tot een scheiding van de Ambachtsheerlijkheid Bennebroek van die van Heemstede en ir 1927 moest het Noordelijk deel aan Haar lem worden afgestaan. Niettegenstaande het laatste verlies heeft het gemeente bestuur de gemeente weten te maken tot een der schoonste van ons land. Spr. her innerde aan den vorm van de herdenking der eervolle vroeger plaats gehad hebben- de gebeurtenissen in de heerlijkheid Hij achtte het juist, dat het gemeentebestuur geen kermisvermakelijkheden e.d, georga niseerd heeft, maar dat het de herdenking gezocht heeft op een wetenschappelijk ter rein. De groote medewerking der inwo ners heeft wel bewezen, dat men het eens is met de regeling. De lokale historie op oudheidkundig gebied wordt immers nader zichtbaar vertoond. Nadat de burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. W. van Doorn, den heer Over- .meer had dank gebracht, vertoonde de heer Chr. Pointl zijn film „Perpetuum mobile", welke een beeld geeft van de natuur in de vier jaargetijden. Hiervoor bestond groote belangstelling Nieuw leven in de dierenbescherming T' acht niet af tot de reden om een Luidspreker in de IJmui- der Courant te plaatsen, zich aan u opdringt. Zoek een reden, want het is uw voordeel. Nieuw uitdeellokaal van Volksherstel Tot nu toe vond uitreiking van ae door het buitenland via Volksherstel-H.A.R K. beschikbaar gestelde goederen te Haarlem plaats in het winkelpand Groote Hout straat 12. alwaar sinds November 1945 meer dan 120.000 stuks werden uitgereikt. Naar mag worden aangenomen, zal deze verstrekking nog enkele maanden kunnen voortduren. Volksherstel heeft echter slechts de beschikking over het bekende winkelpand tot 15 September. Van dien datum af geschiedt de uitreiking in het voormalige schoolgebouw Klein Heilig land 12. Evenals voorheen dienen de aan vragen te worden gericht tot de kerkelijke en sociale instellingen. Tevens wordt medegedeeld, dat de Sociale Colonne, tot dusver gehuisvest in het per ceel Kampersingel 70. is verplaatst naar Kenaupark 18 De adressen van de 3 co lonnes van gezinsverzorgsters zijn thans: Nassauplein 2. Kenaupark 18 en Kenau park 31. Aanvragen om hulpverleening richte men rechtstreeks tot één der colon nes. De priizen-contróle Naar aanleiding van een ontvangen klacht stelde de Prijzencontroledienst een onderzoek in bij een aantal confectie fabrieken te Haarlem. De eigenaars van deze fabrieken zouden hun cliënten. dus winkeliers, bedragen laten betalen boven den vastgestelden fac- tuurprijs. De eigenaar van een bedrijf had op die manier reeds f 4618.teveel winst genoten Hij en nog twee fabrikanten gin gen op de bon. Tegen vier winkeliers die deze bedragen hadden doorberekend werd eveneens oroces-verba al opgemaakt. De Tuchtrechter voor de Prijzen, mr. Abbink Spaink. veroordeelde den hande laar in 2e handsch goederen A. G. en zijn echtgenoote M. L tot een geldboete van 2500.verbeurdverklaring van de In beslag genomen goederen, publicatie van het vonnis door een advertentie en legde hen verder een verbod op om gedurende 2 jaar handel In 2e handsch goederen te drijven Zij hadden de prijsbepaling op dit gebied overtreden Voorts werden beide echtelieden nog eens veroordeeld door den Politierechter tot 1 laar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens overtre ding van de distributievoorschriften Door den Prijzencontroledienst werd B. O.. grossier in levensmiddelen te Haarlem geverbaliseerd. Hij berekende voor doosjes pepermunt lO'/s cent teveel Op die manier heeft hij kans gezien een overwinst te maken van f 10.500.—. In de maand Augustus moest door den Prijzencontroledienst in het arrondisse ment Haarlem 121 maal proces-verbaal worden opgemaakt inzake overtreding der prijsvoorschriften en wel tegen 181 per sonen. De Vereeniging tegen het Mishandelen van Dieren voor Haarlem en Omstreken, heeft een nieuw bestuur gekregen, dat doende is de dierenbescherming nieuw leven in te blazen. Het bestaat op het oogenblik uit: de heer J. F. H. van Daelen, (voorz.); mevr. M. C. FahrenfortMeuf- fels; mevr. J. RechsteinerMondriaan (secr.): mej. B. Hendrikse; de heer J. F. de Beer (penningm.): mevr. D. E. F. Krophol ler en de heer E. Hollebrands. Uit de rapporten van een door de ver eeniging aangestelden inspecteur blijkt maar al te goed hoezeer inspectie op den openbaren weg noodig is in verband met de dierenbescherming in het algemeen en het toezicht op de trekpaarden, de vee markten en hondenmarkten in het bijzon der, om van het treurige lot van den ket tinghond niet te spreken. Het ligt in de bedoeling door het houden van filmmiddagen en -avonden in het bij zonder de jeugd te winnen voor het werk der vereeniging. Op 4 October. „Dieren dag", den verjaardag van den grootsten aller dierenvrienden, Franciscus van Assisi zal op ruime schaal propaganda worden gemaakt. In het bijzonder zal de aandacht worden gevestigd op het Dierenasyl en de Kliniek voor minvermogenden in de Rid derstraat. Het streven der Vereeniging is, dit reeds ele jaren bestaande a^yl uit te breiden en te moderniseeren, opdat het aan nog meer zwervers, aangereden en zieke dieren een tijdelijk onderdak kan bieder., terwijl 'te vens in dit asyl, dat onder leiding van een dierenarts staat, de gelegenheid bestaat dieren pijnloos te laten dooaen. Wanneer men nagaat, dat het verkeer in Haarlem gemiddeld per dag vier dieren als slachtoffer eischt. dan is het duidelijk, dat er voor de vereeniging vee! en goed werk te doen is. Palestina-conferentie heden geopend De Britsche minister-president heeft hedenmorgen in Lancaster House te Lon den de conferentie over de Palestijnsche kwestie geopend Attlee zeide, dat geen regeling van de kwestie mogelijk zou zijn. indien niet elke gemeenschap bereid was tot concessies. Aan discussies over het verleden moet niet teveel tijd meer wor den besteed, zeide hij. De Britsche regee ring wil alles doen wat in haar macht ligt, om de economische expansie en den socia len vooruitgang van de Arabieren te be vorderen. Hij betreurde het, dat de Pale stijnsche Arabieren besloten hadden geen vertegenwoordiging te zenden, doch het stelde hem tevreden, dat het Arabische gezichtspunt toch naar voren gebracht zou kunnen worden. De Britsche regeering heeft een plan ter oplossing van de kwestie voorgelegd, welk plan als eerste in beschouwing zal worden genomen. „Ik wensch echter duideiyk te maken", aldus Attlee, „dat wjj niet reeds van te voren onze meening hebben bepaald. Het plan van de Britsche regeering is geen besluit, waaraan wty gebonden zyn, doch een voorstel, dat wtf u verzoeken te willen bestudceren. Het staat iederen afgevaar digde vrij om amendementen in te dienen of voorstellen in geheel andere richting te doen". Attlee herinnerde er aan, dat de Pa lestijnsche kwestie niet afzonderlijk be handeld kon worden, doch beschouwd moest worden tegen den achtergrond van de wereldpolitiek. Palestijnsche terroristen vallen spoorlijn aan Volgens tot dusverre nog onbevestigde berichten van Ur, Press is gisteren kort na middernacht een wijdverspreide sabo tage aan spoorlijnen zich uitstrekkend van Rehovot tot Jeruzalem begonnen. Uit Tel Aviv wordt gemeld dat uit de richting Rehovot twee explosies gehoord werden Ook uit de richting van het spoorwegsta tion Betir. dat op ongeveer twintig kilo meter van Jeruzalem ligt. worden explo sies gemeld Ook van verspreid liggende punten, zooals Ramleh'. Kalkilia, Lydda en Gawa komen berichten over aanvallen op het spoorwegnet binnen. Intusschen heeft de Trgun Zvai Loumi de verantwoordelijkheid toegegeven voor de sabotage. In een radio-uitzending deelde de organisatie mede „onze strijdkrachten hebben eer. pijpleiding en een spoorlijn van den vijand aangevallen. De aanval was succesrijk en wij leden geen verlie zen." Bij het aanbreken van den dag namen Britsche troepen posities In op strategi sche punten aan den spoorweg om den weg ter ontsnapping voor de terroristen die in de vroege morgenuren een uitgebreide sabotage-actie begonnen, af te snijden. De politiestations op het platteland zijn door het leger overgenomen als bases voor operaties. Volgens een nog onbevestigd bericht is de verbinding tusschen Egypte en Syrië door deze sabotage volkomen lamgelegd Nieuws uit het buitenland Naar Zuid-Slavië kunnen weer brieven en doosjes met aangegeven waarde verstuurd worden van 16 Sopt af De maximum aange geven waarde Is f 1282. Bose in leven? De secretaris-generaal van de Britsch-Indlsehe progressieve partij heeft medegedeeld, dat Bose, leider van het door de Japanners goedgekeurde „Brltsch-Indlsche nationale leger", die om het leven zou zijn gekomen springlevend is. Recepten Gekookte Schol Smaakt ook goed Schol is de laatste maanden nog wel eens te koop. Door velen wordt zij een smakelijke visoh gevonden en terecht. Men denke echter niet dat schol alleen gebakken goed smaakt. Op de juiste wijze bereid en met een heerlijke saus opgediend is zij ook gekookt een lek kernij. Het gerecht is bovendien licht verteerbaar en deze bereiding vraagt niet veel boter. Voor 4 personen: 1 K.G. schol (groo te). Vz L. water. 1 eetlepel (10 gr.) zout. scheutje azijn (voor het snel opstijven van het vischvleesch) De kop en de ingewanden verwijde ren en de lichaamsholte goed schoon maken. De visch aan buiten- en binnen zijde wasschen. De vinnen en de staart bijknippen en aan rug- en buikzijde dwarse insnijdingen maken, of wel een insnijding in de lengte langs de graat. Het water met het zout en een soheut- je aziin aan de kook brengen en de visch er in leggen, de lichte zijde naar boven. Aan te bevelen is het gebruik van een rooster, waaraan hengsels of touwtjes bevestigd zijn. om het uit. het water nemen en opdienen van de visch te vergemakkelijken Zachtjes laten koken gedurende 5 a 10 minuten, al naar gelang van de dikte van de visch en als ze gaar is (de vin nen laten dan gemakkelijk los) voor zicht!0, uit de pan nemen. Opdienen met de wiite zijde naar boven op een ovale schaal en een toefje peterselie op de plaats van den kop leggen. Van het kooknat een der volgende sauzen ma ken. Kerrysaus. Vz L. verdund vischnat, 1 uitje. V2 theelepel kerrypoeder, kopje melk (c.a. Yz d.L.), 4 eetlepels (c.a. 35 gr.) bloem, 1 eetlepel (c.a. 20 gr.) boter. Het uitje snipperen en met de boter en het kerrypoeder fruiten. Vischvooht en eventueel melk toevoegen en als de vloeistof kookt, de aangemengde bloem er al roerende bijgieten. De saus onge veer 5 minuten laten doorkoken. Peterseliesaus. Vz L. verdund vischnat. 1 klein bosje peterselie. \A kopje (c.a. 1 d.L.) melk. 4 eetlepels (35 gr.) bloem. 1 eetlepel (20 gr.) boter. Het vischnat eventueel met melk aan de kook brengen en binden met de aan gemengde bloem. Boter en fijn gehakte peterselie toevoegen en de saus niet meer koken. Gesneuvelden in Ned.-Indië Het aantal gesneuvelden van het KNIL bedroeg over de maanden Juni en Juli resp. 6 en 18: het aantal gewonden resp. 13 en 23. De verliezen der Konink lijke Landmacht bedroegen resp. 7, 19, 43 i 74. Op 14 September a.s. zal in tegenwoor digheid van de hoogste autoriteiten een groot eeresaluut worden gebracht aan de nagedachtenis van de burgers en militai ren, ongeacht landaard en nationaliteit, die tijdens de Japansche bezetting over den geheelen archipel wegens illegale handelingen zijn geëxecuteerd. De plech tigheid, welke tevens een-rouwbetoon van de zijde der familie inhoudt, zal plaats vinden op het kerkhof Antjol nabij Tandjong Priok. waar het grootste aantal illegalen is geexecuteerd. Uitspraken tribunaal De Velsenaar P. R.. die verstek liet gaan, werd door het Haarlemsche Tribu naal veroordeeld tot interneering voor den tijd in voorarrest doorgebracht, ver beurdverklaring van goederen tot een. waarde van fl. 5000 en ontzetting uit de kiesrechten. P. R. was lid geweest der NSB van 1940 tot 1942 H. S. eveneens uit Velsen, die lid van de NSB was geworden en aah angstcom plexen lijdt, waardoor ook zijn lid worden te verklaren is, werd gezien deze bijzon dere omstandigheid, veroordeeld tot ont zetting uit de kiesrechten IJMUID EN Levenslang geëischt tegen verraadster Hedenochtend stond voor het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam de 44- jarigé sigarenhandelaarster J. M. T. uit IJmuiden-Oost terecht. Haar was ten laste gelegd dat. zij in 1942 den toenma- ligen burgemeester Tj. van der Weide had meegedeeld dat' een zekere Dink- greve bij haar een Joodsch echtpaar had willen onderbrengen. Haar verraad had den dood van Dinkgrét'e. het Jood- sche echtpaar Fresco en E. F. Duizend ten gevolge gehad. De advocaat-fiscagl eischte tegen de verdachte levenslange gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Ex-N.S.B. burgemeester van Velsen staat 23 Sept. terecht Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam zal op Maandag 23 September de zaak behandelen tegen den ex-N.S.B. burgemeester van Velsen Tj. van der Weide. De ten laste legging bestaat uir niet minder dan 2050 woorden. Er zullen 23 getuigen worden opgeroepen. SANTPOORT „Strawberries" op den hockeydag Voor de opening van het hockeyseizoen, werden op de velden van BMHC te Bloe- mendaal de voorronden voor het noorde lijk district gespeeld. In den eersten wed strijd kwamen de Strawberries uit tegen het Amsterdamsche Pinoké. Na tien mi nuten spelen doelpuntten de Amsterdam mers uit een strafcorner. Spoedig daarop bracht Strawberries de partijen op gelij ken voet door een fraai schot. Het harde werken van „de Aardbeien" werd beloond met egn goed doelpunt van J. Brunink. Amsterdam I had inmiddels een overwi ning op BMHC II behaald en werd nu de volgende tegenstander. In het begin was Strawberries in de meerderheid, doch wist dit niet in een doelpunt uit te druk ken. Toen er 20 minuten gespeeld waren, doelpuntte Amsterdam uit een lange corner. Wel kregen de Santpoorters eeni- ge kansen maar tot een tegenpunt brach ten zij het niet. VELSEN Buurtvereeniging „De Costa" De buurtvereeniging „Da Costa" orga niseert Dinsdag, 17 September een feest avond in het Kennemer Theater te Bever wijk. Deze avond, die tevens de herdenking van het één-jarig bestaan zal zijn, wordt door eigen krachten verzorgd en gevuld met zang. tooneel en voordracht en be sloten met een bal. De Heer en Mevrouw de Back-I Koeman geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun Dochter HENDRIK A REGINA 7 September 1946. In plaats van kaarten Ondertrouwd: JOHANNES VAN OS en ELIZABETH v. d. KLEY IJmuiden, 10 Sept. 1946. Dirk Hartoghstr. 25. IJmuiden Tongelreschestraat 108, Eind hoven. voor bibliotheek, getuigen voorzien IJ 220. .n goede Brieven Gevraagd: APOTHEKERS-ASSISTENTE per 1 Oct., extern. Adres: D. R. Mansholt, Arts te Santpoort- Station. RIJWIELHERSTELLER Of AANK. RIJWIELHERSTEL LER gevraagd. Korver's RIJ wlelhandel Cederstr. 53. IJm.O. Gevraagd: FLINKE MEISJES voor diverse afdeelingen. Vergoeding reisgeld. Prettige werkkring. Wassoherij en Chemische Wasscherij HOEK EN VAART Bloemendaalschestraatweg 17, Santpoort-St. TOONEELVEREENIGING „ADVEND O" geeft op II en 12 SE PT a.s. aanvang 8 uur in THALIA een opvoering van „Sieimeitand" Nog een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar op de bekende adressen. Op ASSURANTIE- en MAKELAARSKANTOOR is plaats voor een actief Vertegenwoordiger voor den buitendienst met bestaande zekerheid (geen bijbetrekking). AMeen brieven aan Corn. Janus. Stationsweg 81, Velsen. VI3CHHANDEL vraagt mnl. kantoorbediende leeftijd 16—IS jaar. Eenige kennis van boekhouden vereischt. Brieven IJ 221 Bureau van dit blad. ORGANIST te IJmuiden heeft nog enkele uren beschikbaar voor eenige nieuwe leerlingen. Br. IJ 222 Huwelijk Net persoon, 39 Jaar, zoekt kennismaking met nette we duwe of gesch. vrouw. Brieven IJ 219, MEISJE GEYR. voor de hulshouding Woensdagmiddag en Zondag vrij, Wasch bui tenshuis. G. Bakker. Gerard Doustr. 35. IJm.-O WON ING RUIL. Woning te Beverwijk huur f 4.65 p. w.. 2 kamers, k. en 3 slaapk. voor woning te IJm. of IJm.-O. ,Baanstr. 100. Beverwijk.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4