IJmuider Courant Russische propaganda in den Veiligheidsraad Nieuwe crediteuren melden zich Gïe .Jaargang Xö. 18428 Bureaux: Kennemerlaan 154, JL JL Ja 1&S&1 Ja JL \*Jr JL \sJL X JL 5L Uitgave van de Stichting IJmuiden - Telefoon 5437 Voorlichting te Haarlem. Te Haarlem: G, Houtstr. 93 KCnnemer Editie V30 Haarlems Dagblad Abonnementen: p. wee* 31 et, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebooiu per kwartaal f 4. Fraude op het Centraal Distributiekantoor te Haarlem Hef woord is aan. J. B. Priestley: De droomen van Manoeilski over het communisme Op de voortgezette zitting van den Vei ligheidsraad van Dinsdag heeft de minis ter van Buitenlandschc Zaken van de Oekraïne, Manoeilski, de gelegenheid die hem geboden werd om de formeele be schuldiging van zijn regeering aan het adres van Griekenland toe te lichten, ge bruikt om een ware propaganda-speech af te steken voor het communisme en voor het beleid van de Sovjet-Unie. „Niemand kan beweren dat de communisten geen in- vloed hebben op de volken," zeide hij. „In Europa hebben zij millioencn stemmen ge kregen cn zij bezetten belangrijke regee- rïngsposten. Na al hetgeen de communis ten in het verzet gedurende den oorlog hebben gedaan, wordt het tijd dat men ophoudt, hen roovers te noemen." Manoeilski reageerde op de uitlatingen van den Australischen gedelegeerde, dat de Veiligheidsraad wordt misbruikt voor het maken van propaganda. Hij zeide: „Wanneer er minderheden worden ver volgd in Griekenland en Indonesië, wan neer er rasonderscheid wordt gemaakt in Zuid-Afrika, dan is het de plicht der leden dit ter kennis van den raad te brengen." Hij vervolgde met een uiteenzetting van de Oekrainsche Macht over de terreur acties van Grielcsche monarchistische ben den tegen Albanië en beschuldigde de Grieksche regeering van anti-communis tische politiek. Hij beweerde dat de Sovjet Unie geen waarnemers naar de Grieksche verkiezingen heeft gezonden, omdat zij dit als een inmenging in de Grieksche binnenlandsche aangelegenheden be schouwde. „Munchen herrijst „Voor den oorlog", aldus zette Ma noeilski zijn propaganda-rede voort, „wenschten vele volken een aanval op de Sovjet-Unie. Wij kunnen het feit niet ver helen, dat thans de schaduw van München weer verrijstAlle bankroete regee ringen loonen hun zwakheid door anti- sovjetpropaganda. De Sovjet-Unie wenscht vriendschappelijk gezinde staten aan haar grenzen te hebben, dit noemt men echter expansiepolitiek. De Sovjet-Unie wenscht handelsverdragen te sluiten met een aan tal landen en toch wordt zij ervan be schuldigd niet te willen samenwerken. In Parijs verdedigt de Russische delegatie punt voor punt de besluiten van de mi nisters van Buitenlandsche Zaken, terwijl Australië amendement na amendement indient en toch heet het de Sovjet- delegatie te zijn, die het werk der con ferentie vertraagt." Engeland berispl Denemarken In een gisteren gezonden Britsche nota aan Denemarken wordt gezegd, dat de Deensche interventie in Zuid-Sleeswijk, ten gunste van Deensche minderheden al daar, moet ophouden. Daar het blijkbaar de wensch van de Deensche regeering is, aldus de nota, het Deensche element in de bevolking van Zuid-Sleeswijk binnen de Deensche grens te krijgen, is Engeland bereid een voorstel tot uilwisseling van bevolkingsgroepen of een grenswijziging, al dan niet gepaard gaande met een volksstemming, te over wegen. Engeland is evenwel niet bereid de Deensche regeering het recht van inter ventie toe te staan, teneinde politieke dis criminatie te verkrijgen. De landdag van Sleeswijk-Holstein heeft een door de Deensche nationale fractie in gediende motie, waarbij werd verzocht het gebied ten Noorden van de rivier de Eider tot een autonoom bestuurd district onder de Britsche militaire regeering te maken, verworpen. Slechts de twee Deensche af gevaardigden stemden voor. Het betrokken gebied besloot in 1920 zich bij Duitschland aan te sluiten. Gaan Bevin en Molotof naar New York? Volgens den diplomatieken correspon dent van de „Daily Mail" te Parijs hebben Bevin en Molotof beiden bekend gemaakt, dat zij de algemeene vergadering der UJtf. O. te New-York zullen bijwonen. s.s. Johan de Witt Op onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 te Haarlem liggen lijs ten ter inzage met namen van de passa giers van het s.s Johan de Witt. Het schip komt vermoedelijk op 15 Sep tember te Amsterdam aan. Manoeilski besloot met den Raad te ver zoeken, onverwijld maatregelen tegen de incidenten aan de Grieksch-Albaansehe grens te nemen. De Joegoslavische zaakgelastigde te Athene heeft bij de Grieksche regeering geprotesteerd tegen de „schending van Joegoslavisch gebied door een Grieksdh vliegtuig". De Grieksche regeering heeft den Griek- schen gezant in Belgrado opdracht gegeven de Joegoslavische regeering te verzoeken de Spitfire van de Grieksche luchtmacht, die boven Joegoslavisch grondgebied tot landen gedwongen is, terug te geven en den piloot, Tangalakis, vrij te laten. Tot deze stap is besloten, nadat onderhande lingen tusschen Grieksche en Joegoslavi sche grensautoriteiten geen resultaat had den. Volgens de Grieksche nota was het Grieksche vliegtuig uit den koers geraakt. Tevens wordt er op gewezen, dat twee maanden geleden een Joegoslavisch vlieg tuig op Grieksch gebied daalde en toen teruggegeven is, terwijl de piloot in vrij heid is gesteld. Wie is Tito? De Volkskrant ontleent een artikel aan het Zwitsersche tijdschrift „Sie und Er", waarin de stelling wordt geponeerd dat maarschalk Tito in werkelijkheid een Rus sisch officier zou zijn, die de plaats zou hebben ingenomen van den Joegoslavi- schen verzetsleider Joseph Bror, welke laatste zou zijn gesneuveld of in de Sovjet Unie verdwenen. Internationale samenwerking kostbare aangelegenheid In een brief aan Trygvc Lie heeft Halvard Lange, de Noorsche minister van buiten landsche zaken, er op gewezen, dat de fi- nancieele bijdrage, die Noorwegen moet leveren aan diverse instellingen van de Vereenigde Volken, niet in overeenstem ming is met zijn financieele positie. Lange zegt, dat de hooge kosten, verbonden aan het lidmaatschap van de internationale vluchtelingenorganisatie, de Noorsche re geering wel eens zou kunnen doen aar zelen, alvorens toe te treden. Ongewenschte Duitschers worden opgepakt De vreemdelingenpolitie in 'Amsterdam is gisteren onverwacht begonnen met het arresteeren van ongewenschte Duitschers, die zich in den bezettingstijd hebben mis dragen. Mannen, vrouwen en kinderen werden opgepakt en in het hoofdbureau van politie opgesloten. Volwassenen moch ten 50 KG bagage en f 100 aan geld mee nemen, kinderen 5 KG bagage en f 50, Zij zijn vervolgens overgebracht naar het kamp Mariënburg bij Nijmegen en daar geïnterneerd. Zij zullen in groepen naar Duitschland worden vervoerd en door de Field Security worden overgenomen. In Amsterdam wonen 5000 Duitschers, die echter niet allen zullen worden uit gewezen. Alle gevallen worden afzonder lijk door den rijksvreemdelingendienst be keken. Op de eigendommen van de gearres teerde Duitschers heeft het beheersinsti tuut direct beslag gelegd. Een deel van het meubilair wordt gebruikt voor de in richting van het kamp Mariënburg. De vrijgekomen woningen zullen zoo spoedig mogelijk ter beschikking van woningzoe kenden worden gesteld. T oiletzeep Morgen wordt een bon aangewezen voor 225 gram huishoudzeep of 90 gram toilet zeep. Het publiek dient er rekening mee te houden dat de bevoorrading der win keliers zoodanig is geschied, dat op dezen keuzebon hoofdzakelijk toiletzeep zal wor den verkocht. Verdacht van fraude op de Haarlem- sche afdceling van het- Centraal Distri butiekantoor, gevestigd aan de Smede- slraat te Haarlem (bedoeld is dus niet. de gemeentelijke distributiedienst) heeft de recherche zeven personen aangehouden, waaronder drie ambtenaren en drie win keliers. De economische afdeeling van de Haar- Iemsche politie kreeg bericht van de fraude. In samenwerking met de recherche stelde zij een onderzoek in. Het bleek, dat tientallen coupures van levensmiddelen bonnen gestolen en in den zwarten handel gebracht waren. Drie ambtenaren hadden zich aan dezen diefstal schuldig gemaakt; zij zijn in arrest gesteld voor een nader onderzoek. Ook zijn winkeliers aange houden, die verdacht worden de coupures gekocht te hebben. Het onderzoek duurt nog voort. Over den omvang kon men nog geen nadere inlichtingen verschaffen. Opgemerkt zij, dat in de Smedestraat een bijkantoor gevestigd is van den rijks dienst, welke in Den Haag zetelt. Daar geschiedt de na-controle. Uit een groot aantal distributiekringen komen de cou pures en dergelijke bijeen om te worden nagezien. In de zitting van gisteren der Economi sche Commissie voor Italië hebben de schuldeischers van Italië hun eischen in gediend, voor zoover zij dit nog niet eerder hadden gedaan. Noorwegen, Frankrijk, Egypte, Mexico en Irak waren het, die thans hun aandeel in de Italiaansclie her stelbetalingen opcischtcn. De Noorsche afgevaardigde Lange ver zocht zijn land vijf millïoen pd. st. ver goeding door Italië toe te staan. Hij zeide, dat de directe verliezen in tweeërlei vorm werden toegebracht: aan de marine in de Middellandsche Zee en aan de koop vaardijvloot. Aangezien het niet mogelijk was de ver liezen der marine te schatten, was hier- De commissie-ge neraal voor Ne- derlandsch Indië is thans tot stand gekomen. Van links naar rechts haar drie leden: M. J. M. van Poll, ■prof. irW. Scher- merhorn die voor zitter is, en F. de Boer. Men verwacht dat de commissie aan staanden Zater dag zal vertrek ken. den mensch hebben vaak een vreemden, dieperen zin en hetgeen wij willen is mo gelijk niet hetzelfde als hetgeen wij denken te wil len. „Battle of Arnhem-rit" Ter herdenking van de gevechten, die in September 1944 om Arnhem zijn geleverd, heeft de motorclub Arnhem een Battle of Arnhem"-rit ingesteld, die ieder jaar gehou den zal worden. Als wisselprijs is uitgeloofd; de „Roosenstein-Meyer-beker". Roosensteir» en Meyer waren de voorzitter en sec rem ris van de club en zijn in den oorlog om het le ven gekomen. Met het uitloven van den be ker wil de club de nagedachtenis van deze verdienstelijke leden ceren. Dit jaar zal de wedstrijd op Zaterdag 21 September worden gehouden. Vermoedelijk zullen ook Engelschen deelnemen, nl. eenige leden van de Hawks motorclub uit Ohelten-i ham. In. het kader van de sportuitwisseüng zijn leden van de motorclub Arnhem onlangs de gast van de Hawks motorclub geweest, die op hun beurt Arnhem zullen bezoeken en aan „The Battle of Arnhem"-rit zullen deel nemen. voor geen eisch ingediend. De vijf millioen pd. si. waren gebaseerd op het verlies van schepen der koopvaardijvloot. Noorwegen had zijn eisch beperkt tot vergoeding voor die gevallen, waarin met zekerheid kon worden gezegd, dal Italië hiervoor verant woordelijk was De Fransc'ne afgevaardigde Alphand diende den Franschen eisCh tot herstel betaling voornamelijk beperkt tot Ita liaanse] activa op Fransch grondgebied in. „Frankrijk eischt zeer beperkte her stelbetalingen, welke slechts een klein deel van de schade en offers, die door dit land zijn geleden, vertegenwoordigen. De Fransche regeering wcnscht volkomen re kening te houden met het feit. dat Italië het eerste land was, dat met Duitschland brak. Frankrijk houdt ook rekening met den moeilijken economischen toestand in Italië." aldus Alphand. Dr. El Rifai (Egypte) zeide, dal de aan gerichte schade voor Egypte wordt geschat op 200 millioen pd. st.., maar dal Egypte slechts 10 millioen pond eischt. Het eischt Italiaansche activa in Egypte als middel van betaling. Hij deelde mede, dat zijn land met Italië over bepaalde eischen onderhandelt. Mexico baseerde zijn eisch tot herstel betaling op het feit. dat zijn economie ernstig nadeel is toegebracht en dat zijn land tengevolge van den oorlog groote uit gaven heeft moeten doen. Mexico heeft geen bezittingen van Italiaansche burgers in beslag genomen. De afgevaardigde van Irak deelde mee, dat zijn land in het totaal 1 G02.43G dinar van Italië verlangt. „De directe inmenging van het fascistische Italië in de binnen landsche aangelegenheden van Irak heeft belangrijke verliezen aan levens, geld eni bezittingen gekost". De vergadering werd daarop verdaagd. Toen de Fransche generaal de Lattre de Tassigny dezer dagen op 't Prinselijke jacht Piet Heinwerd ontvangen, verraste hij de Prinsesjes met mooie Fran- sche poppen. Italië''s boete

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1