Nog geen overeenstemming over den vierden Wethouderszefel Luidsprekers Firma C. HooSe Woningbouwver. „Velsen" krijgt haar voorschot. - Weer langdurige discussies over het beleid van den burgemeester. - Beschuldigingen weerlegd. - Tot slot: drie moties van afkeuring. Dinsdagavond werd de Maandag 3 Sep tember geschorste vergadering van den gemeenteraad voortgezet en ook nu weer werd het een urenlang debat over dezelfde kwesties, die ook j.l. Maandag al zooveel stof deden opwaaien. Het eenige positieve resultaat was de goedkeuring van het voorstel inzake het verstrekken van een voorschot aan de Woningbouwvereeniging „Velsen" voor den bouw van 47 woningen te V^sen-N. De raad begint met de benoemuig van een vierden wethouder, waarover men het de vorige week niet eens kon worden. Het resultaat is, dat ook nu weer 16 stemmen op den heer C. P. J. Maas (K.V. P.) en 13 op den heer J. P. Nijssen (K.V.P.) worden uitgebracht. Ook nu weer deelt de heer Maas mede, dat hij de benoeming niet aanvaardt en ook nu weer stelt de heer R. Verbeek (P. v. d. A.) voor de benoeming van den vierden wethouder aan te houden. Wethouder Kruisman (C P.N.) doet een aanval op den heer Nijssen. Spreker zegt, dat deze geen vertegenwoordiger van de arbeidersklasse is. Hij verwijt den heer Nijssen dat deze in een tijd, toen iedereen zuinig moest zijn, 2200 M3. gas heeft ver bruikt. wat in strijd is met het arbeiders belang. De heer Nijssen (K.V.P.) antwoordt hierop, dat het hem speet dat hij zooveel gas verbruikt had, maar hij heeft nooit een waarschuwing van den directeur ge had. Er wordt over de bezetting van den vier den wethouderszetel nog lang en breed ge discussieerd, maar ten slotte wordt het voorstel van den heer Verbeek aangeno men. De commissie van bijstand in het beheer der Openbare Werken wordt daarna vol tallig gemaakt door de benoeming van H. Homburg (A.-R.). Woningbouw. In behandeling komt het praeadvies van B. en W. op het verzoek van de Woning bouwvereeniging „Velsen" om haar voor den bouw van 47 woningen een voorschot overeenkomstig de Woningwet te verlee- nen. (Het prae-advies vindt men elders in ons blad.) Na eenige discussie wordt het zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De wethouder van Openbare Werken, de heer W. F. Visser had daarvóór eenige sprekers beantwoord. Hij zeide o.m. dat binnenkort een voorstel verwacht kan worden inzake den bouw van meer wonin gen. Het is de bedoeling, het volgend jaar een 1000-tal te bouwen. Alle bouwvereeni- gingen komen aan bod. Het beleid van den burgemeester De voorzitter wijst er op dat niet gesproken kan worden over het beleid van den burgemeester, maar van het college van B. en W.,.daar het college in zijn ge heel verantwoordelijk is. De beoordeeling van het beleid van den burgemeester ligt buiten de competentie van den raad. Hij is echter bereid, desgewenscht inlichtin gen te geven. Hij doet een beroep op den Raad. het debat te houden op een peil, den Raad waardig. De heer R. Verbeek (P. v. d. A.) zegt, dat het hem verwonderd heeft, dat toen bepaalde zaken aangaande het beleid van den burgemeester de vorige week ter sprake werden gebracht, de P. v. d. A. geen steun kreeg van de rechterzijde. In de Commissie van Advies schaarden ook leden van rechts zich achter de critiek van de andere leden. De kwestie Van Leusen. De heer Verbeek komt dan allereerst terug op het weren van wethouder Van Leusen uit het college na de bevrijding. De heer Van Leusen was 10 Mei 1940 een wettig gekozen wethouder en had ten volle het recht, na de bevrijding op zijn oude plaats terug te komen. De burge meester weet, op welke wijze de heer Van Leusen is heengegaan en had hem dus ge legenheid moeten geven, weer op zijn plaats terug te komen. Spreker meent, dat deze tegenwerking is geboren uit persoon lijke antipathie. Hij stelt een motie voor, waarin de raad zijn afkeuring uitspreekt over het in deze door de meerderheid van het college ingenomen standpunt. Schoonenberg. De heer Verbeek brengt daarna het betrekken van Schoonenbcrg door den burgemeester ter sprake. Het gaat niet aan, dat de burgemeester zijn bevoegd heden te buiten gaat en dat heeft hij in take Schoonenberg gedaan. „Mijn huis was door de Duitsehers afgebroken, ik zat zonder woning", heeft de burgemeester indertijd in een persconferentie gezegd. Dit is niet juist, U zat niet zonder huis en uw eigen huis heeft u zelf af laten breken. Spreker dient een motie van afkeuring In tegen den burgemeester. Hierna brengt de heer Verbeek nogmaals zijn bezwaren tegen de houding van den burgemeester jegens de Adviescommissie naar voren, welke hij eveneens besluit met een motie van afkeuring. Tot slot releveert spreker de benoeming van den directeur van Gas en Water, waar tegen hij ook bezwaren heeft en critiseert dan nog een door den burgemeester ge bezigde uitdrukking, waarin deze den loco- secretaris zijn schildknaap noemt. De heer J. van Eyken (C P.N.) is van meening, dat voor hetgeen het oude college deed, niet alleen de burgemeester, maar de meerderheid van dat college ver antwoordelijk is. Ook hij brengt Schoonen berg ter sprake. Als de Adviescommissie ingeschakeld was, zou er wellicht ten aanzien van het oprichten van een ge legenheid voor kraamverpleging wat te maken zijn geweest. Spreker zegt, dat de C.P.N. de moties van de P. v. d. A. zal ondersteunen. Maar, zoo besloot hij, we moeten weer aan het werk. Hij zegt de medewerking van de C.P.N. toe waar het geldt zaken van algemeen belang. De heer C. P. J. Maas (K.V.P.) ver klaart, dat hij tot zijn spijt den opposanten bij hun protesten wat de Adviescommissie betreft gelijk moet geven. Ook hij meent, dat de burgemeester den heer Van Leusen na de bevrijding had moeten verwelkomen. De heer Van Leusen was slachtoffer der •Duitsehers, de burgemeester had als. goed Nederlander tot den heer Van Leusen moeten zeggen: „Kom hier." Tenslotte meent ook de heer Maas, dat het tijd wordt, dat de raad aan het werk gaat, teneinde te beginnen met den weder opbouw der gemeente. De heer H. Homburg (A.-R.) meent, dat er dingen zijn gebeurd, die misschien anders hadden gekund. Men heeft willen aantoonen, dat de burgemeester fout is geweest, maar dat is volgens spreker ner gens uit gebleken. „Vroede vaderen, blijft vroed!" zoo besloot de heer Homburg. Ten slotte voerde nog het woord de heer A, ten Broek e (C.-H.), die o a. op merkte, dat het hem nooit duidelijk is geweest, waarom wethouder Van Leusen indertijd bedankte. Verder verdedigde hij het betrekken van Schoonenberg door den burgemeester. De heer N ij ssen vertelt eerst wat hij over de zaak Van Leusen weet. Spr. meent, dat de heer Van Leusen uit angst wegge- loopen is. Hij is dus vrijwillig weggegaan en had geen recht, op die plaats terug te komen. De heer Visser, wethouder, merkt op. dat de heer Van Leusen de wethouders van zijn heengaan in kennis heeft gesteld. Daarna geeft de heer Vermeulen (A.-R.) als zijn meening te kennen, dat wal hier vanavond gesproken wordt, niet in het belang der gemeente is Spr. meent, dat de moties-Verbeek niet in stemming gebracht kunnen worden. Het oude college is geen verantwoording schuldig tegenover dezen raad. Ook hij zegt daarna zijn meening over wat men „de zaak-Van Leusen" zou kunnen noemen. Hij merkt op, dat na de bevrijding de heeren Nijssen en Visser direct op het raadhuis kwamen; de heer Van Leusen liet zich echter op het raadhuis niet zien. De voorzitter beantwoordt daarop de verschillende sprekers Hij betreurt het. dat voor de gemeente Velsen geen noodraad werd insesteld. De heer Verbeek heeft zich lichtelijk vergist. De woorden die spreker over den loco-secretaris heeft gezegd, hadden betrekking op den tijd, dat hij burgemeester was. Het gold dus den man. die aan het hoofd van zijn kabinet stond. Zijn standpunt ten aanzien van de kwestie-Van Leusen uiteenzettende, zegt de voorzitter, dat hij indertijd den heer Van Leusen heeft gewaarschuwd, dat het in zijn belang was. heen te gaan. daar hij anders moeilijkheden van de zijde van de Duitsehers zou ondervinden. Het heeft ook spreker verwonderd, dat de heer Van Leusen zich na de bevrijding niet heeft laten zien. Inzake „Schoonenberg" merkte de voor zitter nog op. dat het in het belang der gemeente is. dat hij in het centrum woont. Ook heeft hij een representatieve taak en daarmee dient hij met zijn woning reke ning te houden. Over „S£ormveld" sprekende, zegt hii. dat hij met den man die het huis heeft afgebroken, geen enkel contact had. De af braak is voor hem een groote financieele schade. De heer Van Leusen bespreekt het geen hij noemt de insinueerende opmerkin gen van de heeren Nijssen en Vermeulen. Tot den heer Nijssen zegt de heer v. Leu sen, dat hij gaarne zijn houding tijdens den oorlog met die van den heer Nijssen durft te vergelijken. De heer Vermeulen doet zich voor als censor morum van den raad. maar als zoodanig accepteert spreker hem niet. Sprekende over de kwestie van zijn heengaan, zeide de heer Van Leusen, dat de burgemeester hem o.a. toevoegde: „Het is beter dat u heengaat, want ik kan meer van de Duitsehers verkrijgen dan u Spre ker ging heen, omdat hij meende, den burgemeester niet te kunnen vertrouwen. Hij zei, pas 8 Juni te zijn teruggekomen omdat hij niet eerder verlof kon krijgen uit den dienst. De heer Van Leuser. zet dan verder uiteen hoe het met zijn terug komst gegaan is. Hij was liever niet als wethouder teruggekomen, maar doordat de voorzitter een uitlegging van zaken gaf, die hij niet apprecieert, heeft hij de oude strijdbijl weer opgegraven. Spreker be schuldigt den burgemeester er van dat hij met vreugde hem heeft zien weggaan met Duitsche hulp en Duitsche macht en dat hij hem niet teruggeholpen heeft met Nederlandsche macht. Als de voorzitter spreker kan aantoonen, dat hij fout is fn zijn meening omtrent hem, wil hij den burgemeester gaarne zijn verontschuldi ging aanbieden. Het is al elf uur geworden, als de v o o r- z i 11 e r den hèer Van Leusen zegt, dat veel, wat deze heeft opgemerkt, in flagran- ten strijd met de waarheid is. De woor den, die de heer Van Leusen 'hem in den mond heeft gelegd, aangaande zijn houding jegens de Duitsdhers, ontkent hij positief. Tot zoover de voorzitter. Er worden nog heel wat woorden aan deze aangelegenheden verspild, waaraan de raad nu al twee lange avonden heeft besteed. Tenslotte geeft de voorzitter als zijn meening te kennen, dat de door den heer Verbeek ingediende moties niet behooren tot de competentie van den raad. De raad besluit tegen middernacht met 18 tegen 5 stemmen en 5 onthoudingen, de moties te behandelen. Deze worden ten slotte met een groote meerderheid aangenomen. Waarop de voorzitter de vergadering sluit. De nieuwe schepen van de Nederland De s.s. „Gelderland" en „Holland", welke van de St. Mij. „Nederland" te Chester (USA) in aanbouw zijn. zullen, onvoorziene omstandigheden voorbehou den, respectievelijk pl.m. 22 September en pl.m. 22 November a.s. worden opge leverd. Het m.s. „Celebes", dat bij de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam wordt afgebouwd, zal op 1 November a.s. aan de Nederland worden afgeleverd om als dan waarschijnlijk in ballast naar de Pa- cifickust te vertrekken, om in de S J. P. L. te worden ingelegd. Visscherijschool begint nieuwe cursussen Er is weer gelegenheid tot aanmelding voor de nieuwe cursussen aan de Gem. Visscherijschool. Men kan zich opgeven voor scheepsmachinist ter koopvaardij (voorloopig diploma), motordrijver ter koopvaardij (kleine handelsvaart), motor drijver voor de zeevisscherij, motordrijver voor de binnenvaart, matroos en schie mannen (splitsen en boeten). Het gouden jubileum van Van Gelder Zonen De directie van Van Gelder Zonen N.V. Koninklijke Papierfabrieken zal in ver band met het 50-jarig bestaan der fabrie ken te Velsen 17 September as. des na middags van half vier tot vijf uur recipi- eeren in Concordia, het ontspanningsge bouw der fabriek. Aanvoer drijfnetharing Van de drijfnet-haringvisscherij kwa men alhier binnen de KW 168 met 470 kantjes. KW 42 met 578 kantjes, KW 56 met 549 kantjes en 250 kisten verse he, KW 37 met 524 kantjes, KW 5 met 418 kantjes en 460 kisten versche, KW 129 met :>12 kantjes en 270 kisten versche. KW 161 met 500 kantjes, KW 3 met 576 kantjes, KW 54 met 761 kantjes en 35 kisten versche, KW 44 met 600 kantjes, KW 45 met 512 kantjes en 150 kisten versche, KW 138 met 528 kantjes, KW 49 met 583 kantjes, KW 47 met 606 kantjes, KW 14 niet 680 kantjes, KW 130 met 543 kantjes, KW 4 met 92 kantjes en 300 kisten versche, totaal 9042 kantjes en 1465 kisten versche De vangst van de KW 54: 761 kantjes en 35 kisten versche was een record. De Heer en Mevrouw Mac Da- niêl-Vis geven met groote blijdschap kennis van de ge boorte van hun Dochter AILEEX ALISON. .Driehuis, 8 Sept. 1946. Genestetlaan 4. Bij ons vertrek naar Engeland roepen we al onze vrienden en bekenden een hartelijk vaarwel toe. WILLY V. d. WIELE en RONNIE CaNE. Kanaalstraat 33 rd. Reading England. PIANOLES „Leerares heeft nog eenige uren disponibel, grondige en vlugge methode. Brieven IJ 223. Mevr. v. Leusen. v. Tuyll- weg 34. Velsen. vraagt een meisje voor dag of voor dag en nacht Gevr. NET MEISJE voor de morgenuren. Zich aan te mel den Woensdag en volgende da gen na 7 uur. Driehuizerkerk- weg 36. Driehuls, Gevr. FLINKE WERKSTER 3 dagen per week, goed loon. Middenhavenstraat 55, IJm. Heer vraagt goed gem. 7,1 T- SLP.KAMEK met voll. pension Liefst geen beroepspension. Br. met vol!, inl. L 788 WONINGRIIL. Zonnig vrij huis. IJm.-Oost kamer-keu ken. 3 sl kamers, fl. tuin. vrij water, f 4 50 p. w voor vrije of ben woning te Haarlem, omg. station. Huur tot f 6 p. week. Brieven L 786 GITAARLES gevraagd. Ken- nemerlaan 121. Rullen: 5 kn. rose BABY- WOL voor bl. Te koop: vacht. Da Costalaan 38. Driehuis. RUILEN: 2 pr. k. sch. m. 35 voor 31 en m. 29 v 21. Beun- der. Spllbergenstraat 1. WONINGRIIL. Aangeb. te Santpoort een huls. kam. en suite, keuken. 3 slp.kam. gr. erf. mooi uitzicht f 26.50 p. m. voor woning te IJm. O. of om trek Kennemerlaan. liefst iets goedkooper, evt. vrij gedeelte van gr. huis. Kruidbergerweg 64, Santpoort. Wie wil rullen een MOOI IIUIS in Driehuis voor een goed huis in IJm. of IJm.-O. Brieven L 789 Te koop gevr. een in zeer g. st. Z MOTORBAKFIETS. Brieven L 787 Te koop gevr. em. KOLEN- FOUNUIS. Pr. Hendrikstr. 71 IJmuiden. Te koop: prima H. POLS HORLOGE f 30. Wijk a. Zeeër- weg 14, Te koop: een MANGEL Lijsterlaan 23. IJm.Oost. Te koop wegens plaatsge brek JONGE HERDER. Adres te vern. bur, van dit blad TE KOOP. voor liefhebbers 10 Oud-Ind. Speren, een prima 1 P.K. motor. 2 waschfont. v in W.C., I pr. damessch. m. 38 Velserduinweg 324, IJm.-O Te koop: 2 pers. LED1*' VT met spiraal. Burg. Ra: netlaan 24, IJm. TE KOOP: 2 witte jasjes m wit mutsje Ift. 1 1/2 a 2 J. Spilbergenstraat 18, IJm, Te koop: IC. LEDIKANT-JE met COMMODE, z. g. a. n. Adi-es te vern. bur. van dit bl. Gevraagd Jonge Dame voor kantoorwerkzaa.n»iedon, in het bezit van einddiploma II.B.S. of M.U.L.O. Eigenhandig' geschreven brieven aan N.V. Agentuur en Hande-l Mij. Trawlerkade C. 54, IJnvuid<en. Gevraagd: FLINKE MEISJES voor diverse afdeelingen. Vergoeding reisgeld. Prettige werkkring. Wasscherij en Chemische Wasscherij HOEK EN VAART Bloemendaalschestraatweg 17, Santpoort-St. Op ASSURx^NTIE- en MAKELAARSKANTOOR is plaats voor een actief Vertegenwoordiger voor den buitendienst met bestaande zekerheid (geen bijbetrekking). Alleen brieven aan Corn. Janus, Stationsweg 81, Velsen. De N.V. BEGRAAFPLAATS WESTERVELD vraagl voor spoedige indiensttreding ASSISTENTE KOFFIEKAMER leeftijd boven 20 jaar. Aanmelden na 5 uur Begraafplaats Westorvcld, Driehuis. GEMEENTELIJKE VISSCHERIJSCHOOL TE IJMUIDEN Inschrijving van leerlingen van 9 September tot 14 September tusschen 11 en 12 uur, voor de vol gende avond-cursussen: Scheepsmachinist ter Koopvaardij (V.D.) Deze cursus sluit aan op den 2-jarigen dagcursus van de Ambachtsschool, (metaalbewerker)Leer lingen met eind-diploma MULO kunnen ook wor den toegelaten. Motordrijver ter Koopvaardij (Kleine Handelsvaart); Motordrijver voor de Zeevischvaart; Motordrijver Binnenvaart; Matroos; Schiemannen; (splitsen en knoopen) Nadere inlichtingen worden verstrekt door den Directeur der school. Havenkade 55. IJmuiden. N.V. 's-Gravcnhaagsche Begrafenisonderneming „,1|»imjjlieitas" W. 3. INNEMEE ZONEN Fil. HAARLEM Kinderlmisvest 29-33 (v.h. R. Sinink) Telefoon t.O.4.4.1. BEGRAFENIS - CREMATIE Inschrijving in het „ARCHIEF" waarborgt regeling volgens beschreven wenschen S. O. S. Weet U, dat wij nog steeds goede prijzen betalen voor Uw OUDE HUISHOUD- of INDUSTRIE NAAIMACHINE? Merk of defect geen bezwaar. TELEFOON 227H7 RIJKSSTRAATWEG 250. HAARLEM-N. Telefoon of briefkaart en wij komen. - Moderne KINDERWAGEN, z, g. a. n„ oude kw. te koop. Tevens 2 inmaakpotteu. Edi- sonstraat 31, IJm. TE KOOP: witte legh. en Red. Isl. hennen, Nov. aan den leg. Te bevr. Willebrordstr. 8, IJmuiden-O. TF. KOOP: aangeb. 1 pr. br. d. schoenen m. 40 nw. h. li. of ruilen voor wol. Na 7 uur. Na- pierstraat 28, IJm. Te koop: mooie z. g. a. n. o. kw. zwarte DAMESWINTER MANTEL, voor bej. dame. Fr. Naereboutstraat 22, IJm.-O,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4