IJmuider Courant De Duitsche Kwestie „Griekenland in den maalstroom van internationale conflicten" Koninklijke belangstelling voor Zeeland's herstel •81e Jaargang: No. 18429 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724 Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecrcbooiu Donderdag; IS Sept. 194c. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4 VAN alle kwesties, die het internationale herstel belemmeren, is de Duitsche de moeilijkste en belangrijkste. Zij staat niet op de agenda van de vredesconferentie te Parijs, maar het is wel duidelijk gewor den dat zij de gedachten der afgevaardig den zoozeer vervult, dat het bereiken van oplossingen in andere vraagstukken er door belet wordt. Hoe dat verklaard moet worden? Ten eerste door het feit, dat on derling verband tusschen al deze vraag stukken betreffende verschillende landen bestaat en Duitschland het centrum van Europa en de traditioneele bedreiging van den Europeeschen vrede vormt. Ten twee de door de bij onderhandelingen bestaan de- gewoonte, om op bepaalde punten slechts toe te geven als er op andere iets tegenover staat. Hier volgt uit dat men zeer moeilijk onderhandelt, als men een groot deel der aanhangige vraagstukken buiten beschouwing laat. Het wordt des te moeilijker als dat deel de hoofdschotel van den maaltijd vormt. Zooals iedereen weet. gaat het met het huidige geallieerde beleid in Duitschland niet goed. Het is in vier zones verdeeld en de Amerikanen. Engelschen. Franschen en Russen beheeren die elk op hun eigen ma nier. zonder onderling overleg in politie- ken zin en zelfs zonder de economische eenheid, waartoe indertijd in Potsdam besloten was. Dit verergert den bestaanden toestand, die toch al erg is tengevolge van de verwoestingen, het tekort aan voldoen de voedselproductie in verscheidene dee- len des lands en de verlamming van een groot deel van het industrieele apparaat. Omtrent Duitschlands toekomst zijn de geallieerden het niet eens Dat is geblekfen uit velerlei beschouwingen en redevoerin gen. Onder de Groote Vier heerscht de bekende tegenstelling tusschen West en Oost die elkaar midden in het veroverde Duitschland ontmoeten en bovendien hebben de Franschen zich uitgesproken voor afscheiding en internationalisatie van het Ruhrgebied. waarmee de anderen niet instemmen. Frankrijk meent er zijn toekomstige veiligheid mee te kunnen waarborgen. De Engelschen. die de meeste belangstelling voor Frankrijks moeilijk heden toonen en niet minder direct belang dan de Franschen hebben bij het voorko men van èen nieuwe Duitsche uitbarsting, zien er een gevaar.inplaats van een bevei liging in De historie heeft dan ook wel geleerd, dat dit soort geneesmiddelen erger ïs dan de kwaal. In het duistere Duitsche vraagstuk is nu een begin van opheldering gekomen door een rede. die de Amerikaansehe minister van Buitenlandsche Zaken Byrnes re Stutt gart heeft gehouden. Die rede heeft de voor genomen economische eenheid van de Brit. sche en Amerikaansehe zones bevestigd. Dat is dus een stap vooruit. Zoowel Rus land als Frankrijk zullen, met hun zones, tot de samenwerking kurmen toetreden. Of dat gebeuren zal blijft de vraag, maar Engelschen en Amerikanen zijn van mee ning dat hun proefneming bewijzen zal, dat de overeenkomst van Potsdam tenvolle toegepast moet worden. Politieke samen werking valt buiten de Britsch-Ameri- kaansche overeenkomst en producten die door de vier groote mogendheden geza menlijk gecontroleerd worden dit be treft vooral kolen zijn er evenmin ir begrepen. (Dus bestrijkt zij niet het vol ledige economische terrein.) Dat Byrnes' rede een warm onthaal in Engeland gevonden heeft, wordt vooral verklaard door zijn verzekering, dat de Vercenigde Staten hun mede-v'-antwoor- delijkheid in Euroueesc'ne aangelegenheden tenvolle aanvaarden Zij zullen medewer ken om een herhaling, van de Duitsche aanvallen te voorkomen. Dit is een belang rijke toezegging, temeer omdat men in den laatsten tijd den indruk kreeg, dat de Amerikaansehe belangstelling voor Europa daalde en het isolationisme" de afzon den ngspolitiek in de Vereenïgde Staten weer terrein won. De toekomst zal moeten bewijzen of het huidige standpunt der Amerikaansehe regeering. volgens Bvrnes' verklaring, gehandhaafd blijft. Verklarin gen van ministers zijn nog geen blijvende waarborgen. Verdragen zijn dat trouwens evenmin. De Russen zullen naar Byrnes" rede met gemengde gevoelens geluisterd hebben. Hii beaamde den Russischen eisch. dat Duitschland als één geheel behandeld en niet versnipperd moet worden Maar hij nam dc Russen den wind uit de zeilen door hen. tegenover het beloofde commu nistische heil. de Westersche democralie op denzelfden grondslag van Duitsche eenheid voor te houden. ..Russische propa gandisten hebben hun best gedaan om de Duitschers te o%-ertuieen. dat hun welzijn ligt in politieke oriëntatie naar het Oosten Mr. Bvrnes heeft nu zijnerzijds een andere attractie aangeboden",'ze«{ het Londenscne dagblad News Chronicle. Het voegt er evenwel aan toe. dat%het zeer twiifelach- tig is of de Duitschers al tot zelfbestuur in staat zijn en dat men hun wel economi sche bevoegdheden zou kunnen geven, maar hun politiek in de gaten moet hou den Byrnes heeft de instelling op korten ter mijn van een Duitschen Nationalen Raad en het ontwerpen van een federale grond wet voor het geheele land voorgesteld. Misschien zal dit de Russen ertoe nopen, Koning George 20 September naar Athene Het Grieksche ministerie van openbare veiligheid heeft onthuld dat sedert den eersten September bij botsingen in Griekenland 83 personen gedood zijn. Het ministerie meldt dat nog dagelijks nieuwe aanvallen plaats vinden meestal door „communisten", in de gebieden Salonika en Larissa. Het Britsehe leger beeft aan alle voertuigen van het Britsehe leger het gebruik van den weg tusschen Saloniki en Athene in Xooixl-Rarissa verboden. De weg is echter nog altijd in ge bruik door vrachtauto's der U.X.R.R.A., hoewel de bandieten met royale hand landmijnen leggen. Van den negenden Augustus tot den negenden September werden door Duit sche mijnen die haastig in Noordwest- Larissa waren uitgezet om de achtervol ging der bandieten door de politie onmo gelijk te maken, een en twintig personen gedood en twaalf gewond. Antonios Varitis, leider van een roya listische organisatie in Griekenland, is gistermorgen door twee mannen vermoord terwijl hij zijn leerlingen wiskunde do ceerde. Twee der studenten werden bij den aanslag gewond, evenals trouwens de moordenaars zelf. die echter de vlucht konden nemen. De waarnemend premier Generaal Go- natas heeft een waarschuwing gericht tot de lir.ksche leiders, die bedreigd worden met arrestatie ingevolge de buitengewone wetten, tenzij de linksche benden hun steun aan ..de pogingen van het buiten land" om Griekenland voor te stellen als verkeerend ..in abnormalen staaf' staken. Deze boodschap van Gonatas wordt be schouwd als de eerste stap op den weg naar een nieuwe campagne ter onder drukking van de anti-regeeringselementen, daar de regeering het plebisciet ten gun ste van de monarchie opvat als een man daat haar door het volk verstrekt. Men verwacht dat deze campagne haar hoogte punt zal bereiken voor den terugkeer van koning George. Proclamatie van den Koning Koning George van Griekenland heeft gisteravond een proclamatie uitgevaar digd. waarin hij een beroep op zijn volk doet om een einde te maken aan de lang durige verdeeldheid, welke de natie heeft verzwakt en haar buiten de grenzen in een verkeerd daglicht heeft gesteld. Dit was dc eerste proclamatie van den Koning sinds het plebisciet van 'den eer sten September, waarbij het Grieksche volk zich uitsprak voor den terugkeer van den vorst, die in 1940 gedwongen was zijn land te verlaten. De koning publiceerde deze proclamatie nadat hij een langdurig onderhoud had gehad met den Griekschen minister-president Constantine Tsaldaris, die inmiddels te Parijs :s teruggekeerd en vermoedelijk het volgende weekeinde naar Athene zal gaan om de komst van den Koning voor te bereiden. Koning George zal zich waarschijnlijk op 20 September per vliegtuig naar een haven aan de Middellandsche Zee begeven en daar aan boord van een Griekschen torpedojager gaan om den triomfalen terugtocht naar Athene te aanvaarden. In den Veiligheidsraad Gromvko opende .gisteren de discussie over Griekenland met de verklaring, dat de Britsehe regeering ..terecht staat" voor de gebeurtenissen in Griekenland. Hij be toogde. dat Engeland in Griekenland in tervenieert. hetgeen o.m. zou blijken uit het feit. dat een Britsehe missie onder generaal Wickham de Grieksche politie en gevangenissen onder haar controle heeft. Zoo zijn er, zei Gromyko, vele fei ten. De aanwezigheid van Britten in Grie kenland achtte hij onwettig, daar de spe ciale wet, welke zoodanige aanwezigheid zou legaliseeren. nimmer is uitgevaardigd. ..Laat de Britsehe afgevaardigde bewijzen, dat de Engelsche troepen op wettelijke basis in Griekenland zijn", aldus Gromyko. ..Indien de aanwezigheid van Engelsche troepen, zooals men zegt. ..een kwestie van evenwicht" is", aldus Gromyko. ..be- teekent dit dan. dat het zenden van Ame rikaansehe oorlogsschepen ook lol doel heeft den toestand in Griekenland in evenwicht te brengen? Wy kennen maar al te goed de uitwerking van „evenwicht - scheppende kanonnen". Albaansche nota De regeering van Albanië heeft een pro- testnota aan Trygve Lie gezonden, waar in zij Griekenland beschuldigt van het uitlokken van incidenten, teneinde pro vincies in het Zuiden van Albanië te kunnen bezetten, aldus radio Tirana. De nota is vergezeld van een lijst die 57 wandaden opsomt, in de eerste acht maanden van dit jaar bedreven. Volgens dit radiobericht wordt in de nota gespro ken van ..georganiseerde provocatie". Al banië twijfelt er niet aan, dat de activi teit der monarchistische benden door de Grieksche regeering werd voorbereid en ondersteund en dal dit ,,een bedreiging van den vrede" vormt. Het is. aldus deze nota. in overeenstemming met de Griek sche imperialistische politiek, die niet al leen tegen Albanië, maar tegen het ge heele Baikanschiereiland is gericht. Tsjechische leger krijgt Russische oorlogsbuit Generaal Bocek, leider van den Tsjechi- schen generalen staf, die tijdens de afge- loopen veertien dagen met eenige andere leden der staf een officieel bezoek heeft gebracht aan Moskou, waar hij met den Sovjet-Russischen generalen staf de mo gelijkheden heeft besproken om de tus schen de Sovjet-Russen en den Tsjechi- schen premier Gottwald in Juli gesloten overeenkomst vasten vorm te geven, heeft na zijn terugkeer te Praag verklaard dat de Sovjet-Unie waardevolle zendingen oorlogsbuit ter beschikking van het Tsje chische leger zal stellen. Record oogst in de Wieringermeer De vele regen in de afgeloopen weken heel't den landbouwers bij den oogst vele moeilijkheden bezorgd, maar toch zijn de opbrengsten over her alge meen zeev goed geweest. In de Wie ringermeer spreekt men zelfs voor de zomertarwe van een recordjaar en in de Betuwe is. ondanks het gebrek aan kunstmest, de opbrengst grooter dan ooit te voren. De totale oogst ligt naar schatting slechts ongeveer 5 procent be neden dien van 1939. Het kiemen van het vochtige graan is echter oorzaak dat de kwaliteit van het inlandsche brood graan minder zal zijn dan in normale jaren het geval is. Weerbericht VERANDERLIJK Verwachting geldig tot Vrijdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt of geheel bedekt met tijdelijk eeniger. regen. Later op den dag opklarend, doch met kans op nog eert paar verspreide buitjes in der. r.amiddga. Iets koeler dan vandaag. Meest matige wir.d tusschen Zuid en West. eens wat duidelijker te verklaren wat zij eigenlijk met Duitschland zouden willen doen. Het zou erg voorbarig zijn, op hun instemming met Byrnes' voorstellen te rekenen. De rede van Byrnes heeft een lichtje in de Duitsche duisternis ontstoken. Meer niet. Maar het wekt belangstelling, Men ziet er mogelijkheden bij. Wellicht waait het niet uit. R- P- Voor den eersten keer sedert de totale bevrijding van ons land heeft de Koningin weer een bezoek gebracht aan het door den oorlog zoo zwaar getroffen Zeeland en heeft zij persoonlijk de vor deringen in oogenschouw genomen, die tot nu toe bij den wederopbouw zijn ge maakt. Omstreeks twaalf uur kwam zij per trein te Vlissingen aan. Per auto begaf de Koningin zich daarop via Koudekerke en Biggekerke naar Westkapelle, het eigenlijke doel van haar reis. Onderweg werden haar door de bevolking, die zich overal langs de wegen had opgesteld en die op en thousiaste wijze blijk gaf van haar aan hankelijkheid, fraaie bloemen aan geboden. Bij het gemeentehuis te Westkapelle, een eenvoudige z.g. Zwitsersche barak van de Don Suisse, aan den voet van den met zooveel inspanning herstelden zee dijk gelegen, stonden schoolkinderen opgesteld, die de landsvrouwe toe zongen. Hierna bezichtigde de Koningin eenige noodbarakken en onderhield zij zich op ongedwongen wijze met de in Zeeuwsch-costuum gekleede bewoners van Westkapelle! Op het gemeentehuis liet H. M. zich uitvoerig inlichten over de vorderingen, die reeds gemaakt zijn bij den weder opbouw van Walcheren oven de toe komstplannen, over de problemen van wederopbouw, het noodherstel en het nijoende gebrek aan materialen. De heer Geschiere. voorzitter van de „Stichting Gedupeerde Grondgebrui- kers" voerde het woord over den nood van den boerenstand, waarna onder- j scheidene burgemeesters spraken over1 de schadevergoeding, een probleem dat alle boeren bezig houdt. Naar de stem der praktijk kon wor den geluisterd in toespraken van een landbouwer en een timmerman. Een in woner van Westkapelle zette de bezwa ren zijner dornsgenooten uiteen tegen de ruilverkaveling. Tenslotte voerde de voorzitter der De bevolking van Westkapelle verwel komt de Koningin. Naast de Lands vrouwe de burgemeester van West kapelle, jhr. vir.A. FC.de Casembroot, „Stichting Nieuw Walcheren", de heer J. L. Verhagen, het woord, speciaal over den toestand in Vlissingen. Deze stad heeft een directe behoefte aan een extra toewijzing van 500 a 1000 woningen boven de 308 voor 1946 en 1947 toe gezegde. Hij bepleitte ook het behoud van Vlissingen als marinebasis en een zoo spoedig mogelijken terugkeer van de scheepvaart mij. Zeeland naar de Walchersche havenplaats. Ofn half drie uur vertrok H.M. naar Domburg, waar zij een bezoek bracht aan twee tot woning ingerichte bunkers. Tenslotte reed de koningin via Oost- kanelle naar Veere, om hierna over Middelburg. Souburg en Ritthem naar Vlissingen terug te keeren. Overal wer den H.?.I. bloemen aangeboden en werd zij op levendige wijze door de bevolking toegejuicht. Vandaag brengt H.M. een bezoek aaa Zeeuwsch-Vlaanderen. Radiorede minister-president De minister-president dr. L J. M. Beel zal zich Zaterdagavond in een radiorede tot het Nederlandsche volk richten Deze rede, welke over beide zenders wordt uit gezonden, begint om vijf minuten over acht. Bloembollen voor Rusland Met den kustvaarder „Deneb" zijn de tachtig ton bloembollen, die door het Comité „Eereschuld en Dankbaarheid" aan Rusland worden aangeboden, vertrok ken. Aan boord bevinden zich ook de leden der commissie. die de voorbereidende maatregelen hebben getroffen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1