Van Statenbond tot Wereldfederatie Boekbespreking Wat de conferentie van de Rollins-Universiteit beoogde Uitgaande van de stelling dat iedere poging welke wordt ondernomen om de wereld te vrijwaren van een voortzet ting der catastrophale reeks van oor logen die haar sinds menschenheugeuis teisteren, waard is aan de realiteit te worden getoetst en ter kennis te wor den gebracht aan ieder, die het slagen van zulk een poging kan bevorderen, kan men het verantwoord achten aan dacht te besteden aan wat in de Ver- eenigde Staten is ondernomen op het gebied van de vorming eener wereld regeering. Daartoe is in Maart van dit jaar een veelomvattende conferentie van vooraanstaande mannen der Ame- rikaansche wetenschap en uit regee- ringskringen en industrie, onder wie prof. Albert Einstein, belegd in de Rol lins-Universiteit te Winterpark in Flo rida. Deze conferentie heeft in het alge meen in de verschillende landen niet die belangstelling gehad, die zij ver diende en het is misschien nuttig nog eens min of meer uitvoerig terug te komen op hetgeen daar tot uiting kwam, temeer daar de gang van zaken op het gebied der internationale samenwer king intusschen urgentie van een op lossing nog duidelijker in het licht heeft gesteld. De doeleinden dezer conferentie zijn samen te vatten in de conclusie, die be toogt dat niets anders dan een wereld- regeering op constitutioneel-federatie- ven grondslag de volken en hun vrij heden kan vrijwaren van agressie en oorlog. De wijze, waarop zulk een we- reldregeering tot stand zou moeten ko men. vormde het studiemateriaal der conferentie en tot welk besluit zij ten slotte kwam, leert de oproep tot de vol ken der wereld, die aan het einde van de besprekingen werd uitgevaardigd: „De U.N.O. kan in haar huidigen vorm niet bereiken, dat de volken worden gevrijwaard voor oorlog en agressie, omdat zii is een bond van souvereine staten die slechts door een contract en niet door een wereld wet zijn gebonden. De atoomoorlog heeft de onmiddellijke behoefte tot revisie van dit contract geschapen en daar om dienen zonder uitstel de noodige revisies in het contract te worden aangebracht. De Conferentie van Rol lins-Universiteit stelt daarom voor, dat de Algemeene Vergadering van de Vereenigde Volken veranderd wordt in een wetgevende afdeeling van een wereldregeering, welke ver antwoording verschuldigd is aan de wil van de volken; de verandering van den Veiligheidsraad in een uit voerende afdeeling met verantwoor ding voor de administratie en uitvoe ring van de wetten door de Alge meene Vergadering gegeven, en de vorming van een onafhankelijk tri bunaal, dat juridische rechten heeft en het onderhoud van een zoodanige politiemacht die kan verhinderen dat een overheersching van de middelen tot massa-vernietiging mogelijk is. Wij stellen voor, dat de Algemeene Vergadering van de Vereenigde Volken wordt bijeengeroepen volgens de bepa lingen van par. 109 van het contract om herzieningen te ontwerpen voor de vol gende doeleinden: 1. Dat de Vereenigde Volken worden omgezet van een bond van souvereine staten in een regeering welker juiste vermogen afkomstig is van de volke ren der wereld. 2e. Dat de Algemeene Vergadering opnieuw wordt gevormd als een wetge vende afdeeling van de Wereldregee ring - waarin de burgers van leden- sta ten naar de juiste basis zullen ver tegenwoordigd zijn. Deanna en Dochter 3e. Dat de Algemeene Vergadering, behalve haar huidige functies, ook de macht heeft tot: a. Het. afkondigen van wetten en het gebruik van wapens tot massavernieti ging te verbieden of op andere wijze controle daarop uit te oefenen, en zoo veel als noodig is voor die zaak, het gebruik van atoom-energie te regelen. b. Het afkondigen van de noodige wetten voor zoodanige inspectie welke 'noodig of nuttig zijn om de voornoem de krachten te verwerkelijken. c. Deugdelijke civiele en strafrech telijke sancties samen te stellen voor de hiervoor genoemde krachten. d. Het voorzien van en het onderhou den van een politiemacht noodig voor het ten uitvoer leggen van deze wet ten. 4e. Onafhankelijke tribunalen moe ten worden samengesteld met bevoegd heid tot rechtspreken in processen en disputen veroorzaakt door de wetten afgekondigd door de Algemeene Ver gadering. of welke problemen inhouden betreffende de interpretatie van het contract van de Vereenigde Naties. 5e. Een verklaring van rechten dient te worden samengesteld voor bescher ming van personen die door.de wetten, gegeven door de Algemeene Vergade ring. worden getroffen. 6e. De Veiligheidsraad zal opnieuw worden samengesteld als een bestu rend lichaam van de Wereldregeering. De M.E.A.F. werkte voor de Duitschers De directeur en de president-commissa ris van de N.V. Machinerieën en Apgara- tenfabrieken (M.E.A.F.) te Utrecht, resp. de 68-jarige Duilscher A. U. en de 76-jarige T. W. van D., moesten zich voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam als collaborateurs-verantwoorden. Onder hun leiding heeft de M.E.A F. gedurende de bezetting duizenden peilraaminstallaties vervaardigd voor Duitsehe onderzeeboo ten, miliioenen boordpeilers voor Duitsehe vliegtuigen, landingslichten voor Duitsehe vliegvelden en petroleumiantaarns voor Duitsehe spoorwagons, die aan het Oost front werden gebruikt. Het bleek, dat de M.E.A.F. aanvankelijk niets anders was dan een Duitsch filiaal van de Berlijnsche firma Julius Pintsch. maar dat de Duit schers het na den vorigen oorlog veiliger vonden er een „echt-Nederlandsch" be drijf van te maken. Daartoe werd het filiaal herschapen in een N.V. met Neder- landsche aandeelhouders en met een Ne- derlandschen president-commissaris. In 1938 liet U. zich naturaliseeren Nauwelijks waren de Duitschers ons land ingetrokken of het bedrijf werd ingeschakeld in de Duitsehe oorlogsindustrie. De advocaatfiscaal meende, dat de beide verdachten zich uitstekende zetbazen voor de Duitschers hebben getoond. Hij wilde echter rekening houden met den hcogen leeftijd van verdachte Van D., voor wien het ondergaan van een gevangenisstraf dubbel zwaar is. Hij eisehte tegen Van D. 1 jaar en tegen U. 5 jaar gevangenisstraf met ontzetting uit alle openbare rechten en het recht een leidende functie te be- kleeden in bedrijven van de metaalindu strie. Uitspraak 25 September. In dit kamp bij Nijmegen worden de duizenden Duitschers ondergebracht die, naar men hoopt, eerlang als ongewenschte vreemdelingen over de grenzen worden gezet. Óver deze uitwijzing wordt thans met de geallieerde autoritei ten onderhandeld. Het filmsterretje Deanna Dur'oin is een filmsier geworden en in het huwelijk getreden met Felix Jackson, een der Hollyiooodsche fïlmdirecteuren. Hier is mevrouw Jackson met haar zeven maanden oud dochtertje, Jessica Louise. Het Empire-museum Wij hebben al een en ander medegedeeld over het pian een Empire-museum te stichten in de vroegere ambtswoning van den Commissaris der Koningin aan de Nieuwe Gracht te Haarlem. Het Provin ciaal bestuur heeft daartoe het initiatief genomen, de gemeente Haarlem besloot onlangs 5000 bij te dragen in de stich- tingskosten. Het is de bedoeling, dat de heer H. Baard, directeur van het Frans Hals museum, ook zal optreden als directeur van het nieuwe museum. Zijn benoeming heeft evenwel nog niet plaats gehad. Toch is hij. naar ons bleek, wel op de hoogte van de voorbereidingen, die in het bijzon der de belangstelling hadden van jhr. D. C. Roëll, directeur van het Rijksmuseum te Amsterdam. Het zal nog wel eenigen tijd, vermoede lijk een jaar, duren voor het Empire- museum geopend zal kunnen worden, Het is bekend, dat de P.O.D, het gebouw eeni gen tijd gebruikt heeft wal oorzaak is,dat er verschillende herstelwerkzaamheden moe ten geschieden. Het is wel aan te nemen, dat daarmee binnenkort begonnen zal worden. Als dat achter den rug is. moet het museum nog worden ingericht. Eigen lijk is het huis op zich zelf a! een Empire- museum door zijn bouw, betimmeringen, plafonds, enz. Men behoeft er slechts meu bels in te zetten en schilderijen op te han gen en alles is klaar. Het is nog niet te zeggen, of er nog.plaats is voor het onder brengen van de Fransche Kamer, die vroe ger in het perceel Nieuwe Gracht 74 te Haarlem was en die nu aangekocht is door het Rijksmuseum. Afgezien dan nog van de vraag of het Rijksmuseum geneigd zou zijn de aanwinst aan het Haarlemsche museum in bruikleen te geven. Er is al veel voor de inrichting van het museum. Natuurlijk moeten er ook schil derstukken uit dien tijd hangen. Het Frans Halsmuseum heeft weinig werken uit het Empire-tijdvak, maar anders is het met het Rijksmuseum. Vermoedelijk zal een aanvraag om een aantal van deze stukken in bruikleen af te staan, wel gevolg heb ben. Indertijd hebben wij al medegedeeld, dat het in de bedoeling lag de oude Fran sche kamers met meubilair, die in het Paviljoen te Haarlem herinnerden aan den Franschen tijd, en die daar niet meer op hun plaats waren toen dit gebouw voor de Provinciale Griffie verbouwd werd, ook naar het nieuwe museum over te brengen. Kolen voor kamerbewoners en pensiongasten Voor kamerhuurders en pensiongasten is voor den komenden wiijter de volgende re geling vastgesteld: Dezer dagen zullen' de distributiediensten, op nader door hen bekend te maken tijdstip pen, formulieren M.D. 333—22 uitreiken, waar mede de brandstoffen moeten worden aan gevraagd. Alle aanvragen moeten zoowel door den kamerverhuurder of pensionhouder ais door de kamerhuurders en pensiongasten worden ingevuld. Het tijdvak, binnen het welk de aanvraagformulieren bij den distri- butiedienst kunnen worden ingediend, zal nader worden bekend gemaakt. De kamer verhuurder pensionhouder moet dan zelf bi: den disiribuDedicnst verschijnen en de twee de distributiestamknart van alie kamerhuur ders pensiongasten medebrengen. Het stookseizoen is gesplitst in twee perio den, waarvan de eerste het tijdvak van l Oc tober 1946 tot en met 15 Januari 1947 en de tweede het tijdvak van 16 Januari 1947 tot en met 30 April 1947 omvat. De dislributiedienst reikt bij inlevering der aanvraagformulieren voor de eerste periode vijf rantsoenbomien, elk voor een eenheid brandstoffen per verhuurd woongedeelte uit, indien een daarin verbiijfhoudend persoon voor of op 1 October 1881 is geboren. Is dit niet het geval, dan worden per verhuurd woongedeelte drie rantsoenbonnen verstrekt. De te verstrekken rantsoenbonnen en der halve ook de hierop te verkrijgen brandstof fen. zijn het eigendom van den kamer huurder pensiongast, voor pensionbedrijven. waarin zich ten minste twee verhuurde woongedeelten bevinden, die niet anders dan centraai kunnen worden verwarmd, kan een toeslag voor centrale verwarming worden verstrekt. Deze toeslag moet bij de brandstof- fencommissie worden aangevraagd. Onder bovenvermelde regeling vallen niel de pensions mei tien of meer gasten, daar het brandstoffenrantsoen voor deze inrich tingen door de brandstoffencommlssie, waar onder zij ressorteeren, zak worden bepaald. Tien aanslagen op Roosevelt Frank Wilson, aftredend hoofd van den Amerikaanschen geheimen dienst heeft, aldus bericht de „Evening Standard", onthuld, dat tijdens den oorlog tien po gingen tot aanslag op het leven van president Roosevelt, in de V.S. en over zee, werden gedaan. Er werden zooveel bommen en deelen van bommen naar het Witte Huis gestuurd, dat de geheime dienst een speciaal geconstrueerde truck klaar had staan om deze snel weg te voeren. Degenen, die hiervoor verant woordelijk waren, aldus Wilson, waren zonderlingen en waanzinnigen. Argentinië, door Chi. v. Balen Jr., Administrateur v. d. Nederlamlsche Kamer v. Koophandel te Buenos Aires. Herzien door mr YV. J. v. Balen, De Boekerij, Baarn, Er heeft steeds een zekere categorie lezers bestaan, die hun voorkeur hechtten aan boeken, welke reizen naar den vreem de beschreven en het leven in verre lan den behandelden. De belangstelling voor het buitenland bestaat nóg en :s in dezen na-oorlogschen tijd van verlangen naar iets anders, naar een ontvluchten van de misère in eigen huis, zelfs gegroeid. Reisbeschrijvingen raken echter uit den tijd. want „Vijf dagen in een Skymasfer" of „De Nieuw-Amsterdam en ik naar Ame rika" mogen hun aantrekkelijkheid heb ben, maar die is doorgaans niet gelegen in het romantisch-avontuurlijke zooals bij de ontdekkingsreizen van een van dié stoere types uit vroeger eeuwen. Argentinië is een van de landen, waarop vele avontuurlijken hun blik thans rich ten Het ontwikkelt zich snel, zooals vroe ger de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika deden en is nog niet in al zijn ge ledingen blootgelegd door de publiciteit. Er zijn nog economische mogelijkheden, die in andere landen reeds lang uitgeput zijn. Het kwaad tiert er welhaast even erg als in den bloeitijd van de ..Goiden West" in de Ver. Staten. Over dit land schrijft Chr van Balen Jr. Echter ook anderen dan zij die de zucht naar het vreemde in zich voelen, zullen1 het met belangstelling lezen, want het is twijfelachtig of er den laatsten tijd een meer gezaghebbend werk over Argentinië verschenen is. Als inlichtingenbron is dit werk met zijn officieele gegevens zeer waardevol voor hem die handelsbetrekkin gen met dit groote exportland heeft. Een belangrijk gedeelte is gewijd aan de Nederlandsche kolonie, betrekkingen met ons land en de mogelijkheden van, immigratie. Deze laatste zijn voor kanfoor- en win kelpersoneel, gestudeerden op ander ge bied dan dat der techniek en voor onge schoolde werkkrachten nihil. Voor den boer zijn er wel mogelijkheden, doch hij, zal zich moeten voorbereiden op een iage- ren levensstandaard en op een toekomst, in Argentinië. Verder is Argentinië geen kolonie, waaruit men. rijk geworden, naar, zijn vaderland terugkeert Vakarbeiders, mits prima krachten in die vakken, waarin de Argenlijnsche indu strie bezig is te ontsjaan of zich uit te. breiden, hebben misschien nog de beste zij het cok moeilijke kansen Maar ook voor hen diene de waarschuwing, dat zij in den beginne gehandicapt zullen zijn door gebrek aan kennis van het Spaansch en van de levensvoorwaarden in het nieu we land, dat het leven voor hen duurder zal maken dan voor hun vakgenooten, die in Argentinië geboren zijn. En zij moeten niet vergeten dat de Argenlijnsche indu-r strie hun niet meer kan betalen dan hun inlandsehe vakgenooten, zoodal zij zich moeten instellen op het levensniveau van deze laatsten. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND DER K.N. M V. ver enke.e dagen slaat Assen in hel mid delpunt der belangstelling. Dan rijden op het rcuit van Drente de motoren in snelle vaart over den weg. om bij de bochten afgeremd te worden. Eenige duizenden maken zich op, om de eerste wedstrijden na 1939 bij ie wo- Dit jaar staan de nationale kampioen schappen op het programma met wedstrijden fan een uur. In 1947 hoopt men weer de T.T.- ace (Tourist Trophy) te kunnen organisee- ■en, waarmee in 1925 op bescheiden schaal begonnen is, doch die uitgegroeid is tot een an de belangrijkste molorwedstrijden van iet vaste land. In 1939 zijn ze voor het laatst :ehouden. Het aantal inschrijvingen voor Zaterdag, nl. 154 beteekent een record. De juniores- klassen zijn het sterkst bezet. In de 125 c.o.- k!as starten 24 renners, onder wie De Pont, Dick Renoov. Schuddcboom. H. de Rijk. Ar- noldussen, Lagerwey, Van der Eijck. Bree- man en Verhoef. In de 250 c-c. wordt een ge weldige strijd verwacht tusschen de twaalf deeinemers. Jaap Fijma, Sekuui. Haakmees- ter. J. Visser. Zwaai, L. Simons. Poeh Gies- berts cn Postma zijn de candidaten voor den tiel. 14 rijders zullen in de halve liter-klas strijd leveren. We noemen Bertus van Ha- mersveld, Piet Knijnenburgh, Zuiderwijk.' Van Rijssel. van Katwijk, Fikse, Moeke. Dirk Kcnooy, Jac. Schot, Draayer, Masselink en Roosje.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 5